Zes jaar met aftrek tegen den bankier Schaap geëischt. V R IJ DAG 31 JANUARI 1936 HAARDE M'S DAGBDAD 3 Begrooting van Limburg niet goedgekeurd. Regeering critiseert het financiëele beleid. Drie huiszoekingen. Naar wij vernemen wordt de verspreiding van het laatste nummer van ,,De Nieuwe Fakkel", het partijorgaan van de R.S.A.P.. door de politie op last van de Justitie tegen gegaan. wegens een artikel van beleedigenden inhouo. Donderdag zijn drie huiszoekingen gedaan en wel bij den drukker van het blad, bij het Partijbestuur en bij de Administratie. Er zijn een aantal bescheiden en enkele clichés in beslag genomen. Donderdagavond te half acht heeft de Cen trale recherche te Amsterdam op last van den Officier van Justitie aldaar weer een huiszoeking gedaan in de drukkerij van het Weekblad van de R. S. A. P. „De Nieuwe Fak kel". Ditmaal werden ongeveer 1000 exemplaren van het nummer, dat op 31 Januari zou verschijnen, in beslag genomen. Tet betreft hier een artikel, dat naar het oor deel der Justitie '11 opruiend karakter draagt. Het is getiteld „Revolutionair Verzet" en be handelt de Jordaanónlusten van 1934. MELKVERVALSCHER STAAT TERECHT. Het komt in weerwil van de strenge controle nog herhaaldelijk voor, dat melk door ven ters wordt vervalscht. Eten flinke scheut wa ter wordt even voor de melk wordt afgeleverd in de bus gegoten en de venter heeft weer enkele centen „verdiend" ten koste van de ge zondheid zijner klanten. Donderdag was het de bejaarde melkslijter F. M. J. K., die voor het Amsterdamsche Hof moest verschijnen om zich wegens melkver- valsching te verantwoorden. Niet minder dan 18 pet water had hij zijn klanten voor- De politierechter had zes weken gevange nisstraf opgelegd met bevel tot openbaarma king van het vonnis. De procureur-generaal eischt bevestiging van het vonnis, zes weken gevangenisstraf. Mr. Drilsma dringt op clementie aan. DE ONTAARDE PLEEGMOEDER TE MEGEN IN HOOGER BEROEP. De 61-jarige vrouw M. W. te Me gen, die op 27 Januari j.l. door den politierechter te Den Bosch is veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf wegens mishandeling van de voog dijkinderen A. en E. Hollaar, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. 10.000 boete geëischt. Wegens valschheid in geschrifte en poging tot oplichting. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft zich Donderdag te verantwoorden gehad de 53-jarige J. K. P. K uit Rijswijk, directeur van de N.V. Meelfabriek der Nederlandsche Bakkerijen, die verdacht wordt van valschheid in geschrifte en poging tot oplichting. Meer dan een jaar geleden wees een onder zoek, dat de Rijksaccountantsdienst instelde, uit, dat het Rijk via de crisisinstellmgen een belangrijk bedrag als monopoliewinst te veel had gerestitueerd. De N.V. had pl.m. twee millioen gulden aan monopoliewinst uitgekeerd. Het Rijk verleen de terugbetaling van de in de opgaven ver antwoorde partijen; uit het onderzoek bleek evenwel, dat de verkoopstaten waren opge maakt aan de hand van hangende verkoopen. Toen deze transacties niet doorgingen, is den crisisinstellingen hiervan geen mededeeling gedaan, met het gevolg, dat het Rijk te veel een bedrag van 3C.000 gulden aan de N.V. restitueerde. De dagvaarding legt den directeur ten laste, dat hij in het tijdvak van 12 Augustus 1933 tot 15 Januari 1935 opzettelijk, valschelijk in strijd met de waarheid heeft ongemaakt eenige verkoopsboeken door daarin eenige voorverkoopen te doen opnemen, welke dan nader gespecificeerd werden. De datum van die voorverkoopen was gesteld op een datum vóór 14 Augustus, terwijl in werkelijkheid die verkoopen eerst hadden plaats gevonden in On-nber en December. Na verhoor van verdachte en van getuigen eischte de Officier van Justitie een boete van 10.000 gulden, subsidiair 180 dagen hechtenis. Industriebank en industrieraad in Gelderland. Salarisverlaging van 5 voor het Provinciaal personeel. Verdediger vraagt uiterste clementie. Donderdagmiddag zette de Haarlemsche rechtbank de behandeling voort van de straf zaak tegen den Wormerveerschen bankier Schaap, wien diefstal en verduistering ten laste was gelegd. De president was mr. Th. Maassen. rechters Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten en Mr. Ferwerda. Na de pauze zou het requisitoir en het plei dooi volgen. Eerst wilde de officier van jus- tie, Mr. W. M. Paardekooper Overman de dag vaarding aanvullen ter nadere toelichting van de gepleegde verduistering, ,ten nadeele van de vereeniging „Het Wilhelminapark" te Wor- merveer, welke, vereeniging de belangen van het Wilhelminapark behartigt. De verdachte was penningmeester van deze vei'eeniging en de vraag was gerezen of hij de effecten heeft weggenomen als penningmeester der ver eeniging of als kassier. De aanvulling van de dagvaarding onder vond bezwaren bij den verdediger, Mr. Th. Muller Massis, die meende dat de rechtbank moest overwegen of de door den officier aan gebrachte veranderingen niet té ingrijpend waren. De rechtbank besloot, na in raadkamer te zijn geweest, dat de aanvulling slechts ten dêele kon worden toegelaten, waarna de of ficier overging tot het nemen van zijn Requisitoir. Daarin zei Mr. Paardekooper Overman dat dit de eerste keer is, en naar hij hoopt ook de laatste, dat een Nederlandsche rechtbank een dergelijk misdrijf te behandelen krijgt. Hij memoreerde het geraffineerd karakter van het misdrijf en het groote nadeel dat er voor velen het gevolg van is geweest. De officier sprak zijn medegevoel uit met allen die door den verdachte zijn gedupeerd, ofschoon hij er zich wel van bewust was dat dit voor de gedupeerden slechts een schrale troost kan be teekenen. Voorts bracht hij hulde en dark aan de beide rijksaccountants die de warboel hebben ontward en die een zoo overzichtelijk rapport hebben opgesteld, evenals aan den commis saris van politie te Wonnerveer, die zich even eens zeer veel moeite heeft getroost. In strafrechterlijken zin is de juridische zijde van de zaak zeer eenvoudig, doch „wel licht zal de strafrechterlijke muis een lange civielrechterlijke staart hebben," meende Mr. Faardekooper Overman. Hij maakte een onder scheid tusschen gestolen en verduisterde ef fecten. De stukken werden opgeborgen op een. („het wil mij bijna niet over de tong." zei de officier) veilige bewaarplaats. Althans dit dachten de huurders, die volgens de wet hun stukken zelf bewaren ofschoon de loketten het eigendom waren van der. verdachte. De officier zei voorts dat hij om de schade te beperken slechts zoo mir. mogelijk effecten in beslag heeft laten nemen, doch ook is hem de vraag gesteld waarvoor het eigenlijk noo- dig was nog betrekkelijk zooveel effecten in beslag te nemen, terwijl hij toch met ongeveer tien stuks had kunnen volstaan. De rechtbank kon toch altijd in aanmerking nemen dat de verdachte nog veel meer effecten had ge stolen Mr. Paardekooper Overman meende dat het. de taak van het openbaar ministerie is. niet alleen een rechtvaardige straf te eischen. doch vooral ook om te zorgen dat- de schade die aan de benadeelden is toegebracht, zoo veel mogelijk wordt beperkt en wanneer het kan ook weer wordt ver",oen Voor hem zou het makkelijker zijr, geweest de zaak naar den rechter voor civiele zaken te verschuiven, zoodat hij dan inderdaad met tien stukken had kunnen volstaan „Doch dan zou ik naar mijn gevoel in mijn taak zijn tekort geschoten." merkte de officier od Artikel 353 V3n het wetboek van strafvor dering kwam vervolgens uitvoerig ter sprake Hierin wordt behandeld welke bevoegdheden de strafrechter heeft om in beslag genomen Dr. J .L. Walch hoogleeraar aan de Sorbonne. In de Nederlandsche Letteren en Beschavingsgeschiedenis. goederen, nadat het vonnis van kracht is ge worden terug te geven aan de betrokkenen. De officier heeft in dit artikel altijd een leemte gevoeld en dit keer in het. bijzonder omdat als 't ware werdt bepaald dat de ci viele rechtbank de wijze van teruggeven moet behandelen. Men zou zich nu afvragen of de strafrechter incompetent is dit te doen en of de civiele rechter hem moet controleeren Deze procedure kost zeer veel geld en veel tijd bovendien. Hij wenschte dan ook dat de strafrechtbank zou voorschrijven wat. er met de in beslag genomen stukken moet geschie den om de schade zoo veel mogelijk te be perken. De rechtbank dient daarbij rekening te houden met de billijkheid en het algemeen rechtsgevoel. De geheele zaak is voor de betrokken pand houders evenzeer onaangenaam als voor vele anderen. Doch ten slotte is aan hen een ze ker risico van het bedrijf opgelegd in tegen stelling tot de eigenaars. Het risico der pand houders ligt ook opgesloten in het feit, dat zij een betere dekking hadden kunnen vorderen De officier meende dan ook dat de stukken aan de eigenaars dienen te worden terugge geven. Over de safehouders sprekende zei de offi cier dat door de handelingen van den ver dachte velen in leed en zorgen zijn gedom peld. Niemand kon vermoeden dat de safe niet veilig was. Als de wetgever had kunnen vermoeden dat er ooit een dergelijk misdrijf zou ontstaan, zou hij zeker voor dit. geval een apart wetsartikel in het leven hebben geroepen. Nu bestaat er als maximum straf slechts een gevangenis straf van zes jaren op den diefstal door mid del van valsche sleutels, hetgeen met twee jaar vermeerderd kon worden tot acht jaar omdat het zelfde feit op meer dan een tijdstip is gepleegd. Daarna kwam een theoretische beschou wing over de vraag wat valsche sleutels zijn en wat niet 'tgeen wij kunnen samenvatten met de meening van den officier, dat alle sleutels valsche sleutels zijn, die voor een ander doel gebruikt worden dan hun rechtmatige eige naars willen. Het ging de firma Schaap reeds lang moei lijk. De verdachte heeft niet geluisterd naar menschen die 't. weten konden om noodzake lijke maatregelen te nemen. Het is bijna on gelooflijk dat niemand in den loop der jaren heeft gemerkt dat er iets niet in orde was. Eveneens ongelooflijk is de brutaliteit waar mee de verdachte misbruik heeft weten te maken van het vertrouwen dat algemeen in hem werd gesteld. Hij is volgens den officier een virtuoos op dit gebied en het is wonder lijk dat de verdachte dit spel zoo lang heeft kunnen spelen. Het is jammer dat zijn energie voor zulk een misdadig doel is gebruikt. Allerlei uit vluchten heeft de verdachte gevonden, van vermissing van sleutels tot binnenbrandjes toe, waarbij de sleutels gesmolten of verbogen zouden zijn. Een ander voorbeeld is de come- die van den verdachte, die zich uitputte in honderden verontschuldigingen, toen een cliënt eens had gezien, dat hij twee verschil lende sleutels had ontvangen. De verdachte simuleerde toen een groote verbazing over zoo'n slordigheid „De safe-loketten werden „zeef-loketten!" zei de officier. Als verzachtende omstandigheden zouden kunnen gelden dat de verdachte geen geld over den balk heeft gegooid en de malver saties heeft gepleegd om een faillissement te voorkomen. Had hij wel goeden sier gemaakt, dan zou velen de oogen zijn geopend. De officier nam aan dat de verdachte aan een tijdelijke faut pas heeft gedacht, doch zooals het zoo vaak gaat. is het ook hier ge gaan en de verdachte is hoe langer hoe meer op het verkeerde pad terecht gekomen, waar na hy eindelijk te pletter liep. Ten slotte pleit ook de algeheele bekentenis en het berouw over zijn daad voor den ver dachte. „Doch waar moet het heen als zelfs een safe nie* meer veilig is!" rieo de officier uit. De criminaliteit zou ontzettend zijn De ge heele maatschappij en de bankwereld zijn door dit geval opgeschrikt. Voortzetting overleg over loonen in de bouwbedrijven? Nieuw voorstel der werkgevers. De besturen van de patroonsbonden in de bouwbedrijven hebben volgens de Tel. een schrijven gericht aan de besturen der arbei dersorganisaties, waarin wordt geconstateerd dat de besturen der arbeidersorganisaties, de vraag der werkgevers, betreffende mogelijke aanvaarding eener loonsverlaging, welke door de patroons niet kan worden losgelaten, niet ontkennend hebben beantwoord. Onder deze omstandigheid lijkt het den werkgevers doelmatig, dat een te vormen kleine commissie zich zal beraden over de plaatsen, voor welke, naar patroonsoordeel, klassen-verschuiving of lichting uit de klas- senlijst, dan wel opheffing van het verstrek ken van vacantie-bons gewenscht zal zijn, ten einde vervolgens, zoo mogelijk, te komen tot een gemeenschappelijk advies aan de we- derzijdsche hoofdbesturen, een en ander in afwachting van een conferentie, welke in grooter verband over deze en andere aan gelegenheden zal kunnen worden gehouden. De werkgevers-besturen stellen ten slotte aan de arbeiders-organisaties voor eenige leden voor de te vormen commissie, waarin van patroonszijde drie personen zouden zit ting nemen, aan te wijzen. Het zou dan de bedoeling zijn door de commissie, ter plaatse, bekende personen te laten hooren tot het geven van inlichtingen. De zittingen wenschen de werkgevers te houden op 6, 7 en 11 Februari te Amsterdam en op 8 Februari te Groningen. KAPT. W. P. VAN DEN ABEELEN VERL.AAT DE MILITAIRE LUCHTVAART. Kapitein W. P. van den Abeelen, die bijna twintig jaar aan de militaire luchtvaartaf- deeling te Soesterberg verbonden is ge weest. waarvan langen tijd als adjudant van den commandant dier afdeeling, zal op 1 Fe bruari a.s. worden overgeplaatst naar het garnizoen te Naarden. Mr. Paardekooper Overman eischte wegens diefstal met valsche sleutels meermalen gepleegd en verduistering een gevangenisstraf van zes jaren met aftrek van het voorarrest Het pleidooi. De verdediger, Mr. Th. Muller Massis zei in zijn pleidooi dat de algeheele bekentenis van verdachte zeer zeker in zijn voordeel pleit. Personen, van wie de verdachte als bankier financieel afhankelijk was, hebben met hem geen pardon gekend. Hij moest suppleeren in dien de voorschriften dit eischten en daarvan werd niet afgeweken. Aan den anderen kant was het den verdachte niet mogelijk tegen over zijn cliënten een dergelijke houding aan te nemen, vooral omdat er veel relaties en goede vrienden van zijn vader bij waren, die de zaak heeft opgericht. Ook de tijdsomstandigheden hebben de firma Schaap (evenals zooveel andere zaken) aangetast, zoodat formeel genomen de eenige uitweg was geweest de aanvrage van het faillissement. De verdachte heeft met dit plan ook meermalen rondgeloopen, doch kon het niet ten uitvoer brengen omdat dit zijn vader een groot verdriet zou doen. Bij deze woorden werd het den verdachte te machtig en sprongen de tranen hem in de oogen Mr. Muller Massis zei voorts dat de ver dachte toen een keus heeft gedaan, waarvan hij de consequenties niet heeft kunnen over zien. Hij heeft één stap gedaan en dit was de verkeerde. De ernst van de tijden en van de feiten heeft hij niet ingezien en evenals zooveel zakenlieden heeft ook hij op betere tijden gerekend en in de meening geleefd, dat later alles wel weer vergoed zou kunnen wor den. Een co-incidentie heeft ook nog het hare bijgedragen tot de noodlottige beslissing. Een verloren sleutel, waarvoor bij de betreffende fabriek een ander was aangevraagd werd door verdachte gevonden en daarmee was het be gin van de ellende aangebroken. Scherp wendde de verdediger zich tegen het feit dat het mogelijk is zonder eenige waar borgen sleutels en sloten aan te vragen Hij betwijfelt of de wetgever aparte bepalingen zou hebben gemaakt tegen bankiers die een dergelijk misbruik van vertrouwen zouden maken, doch inderdaad vond hij het noodig dat er bepalingen komen, waarbij men niet zonder eenige moeite nieuwe sleutels en sloten van safes kan verkrijgen. Inderdaad is de woordspeling van den officier van „safe" en „zeef" niet ten onrechte gebruikt, want zoo als het met de sloten is gegaan leek het wel alsof men met een konijnenhok had te maken. Het is den verdachte wat dit betreft dan ook wel gemakkelijk gemaakt. Van virtuositeit is geen sprake. Over de interpretatie van „valsche sleutel" meende de verdediger te kunnen opmerken dat de firma Lips den sleutel voor de safe be stemde, in tegenstelling tot een sleutel, die door iemand zou zijn bijgewerkt en zoo tot een valsche sleutel is geworden, een beschou wing die hij de rechtbank in overweging wilde geven. Ook de verdediger wenscht, evenals de of ficier. dat de effecten aan de safehouders te ruggegeven zullen worden. Voorts merkte hij op dat de diefstal en de verduistering niet ten eigen bate zijn geschied en dat er in wezen weinig verschil tusschen is. Een oogenblik stond Mr. Muller Massis stil bij de angstwekkende administratie die de verdachte moet hebben gevoerd en hoe hij in een voortdurende kwelling moet hebben ge leefd voor ontdekking. Den eersten tijd na zijn arrestatie voelde hij dit als een ontknooping en een opluchting. De verdachte zou zeker een gemakkelijker le ven hebben gehad als hij het faillissement had aangevraagd, hetgeen hem veel leed zou heb ben bespaard. Hij is ten slotte voornemens, behalve het aangeboden accoord, zooveel mo gelijk nog te vergoeden. „Het is voor de rechtbank moeilijk", aldus meende de verdediger, „vonnis te wijzen ter wijl zij rekening houdt met den ernst der feiten en de omstandigheden die toch voor den verdachte pleiten". „De dagvaarding is geheel vrij van juridi sche geschilpunten, behalve dan het kleine verschil van meening dat er heden is ingeko men...." zei Mr. Muller Massis, die meende op grond van de tegenstrijdige getuigenver klaringen dat niet bewezen kon worden dat de verdachte bij de vereeniging „Het Wilhel minapark" verduistering had gepleegd. De eisch van zes jaar vond de verdediger te hoog. Dit beteekent.Leeuwarden! De straf moet ten slotte, behalve het element van leed, iemand verbeteren en niet verslechteren. Zes jaar gevangenisstraf zou den verdachte vernietigen, terwijl het leed dat hem zelf is overkomen, afgezien van het leed dat hij an deren toebracht, groot genoeg is Daarom ver zocht de verdediger om de uiterste clementie. De uitspraak is bepaald op Donderdag 13 Februari. Uitkeering aan noodlijdende tuinders. Die door misoogst in 1935 zijn getroffen. Zooals reed-, bekend gemaakt is, ligt het in het voornemen van den Minister van Land bouw en Visscherij over gaan tot het toe kennen van een geldelijke uitkeering aan tuinders, die in het teeltjaar 1935 door mis oogst zijn getroffen en dientengevolge nood lijdend zijn geworden. Voor deze uitkeering komen alleen in aan merking tuinders, aangesloten bij de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale, inge deeld in Groep A, die in het bezit zijn van een voor 1935 rechtmatig uitgereikte tuinbouw teeltvergunning en: a. wier hoofdbedrijf tuinbouw is; b. wier tuinbouwbedrijf in 1935 is getroffen door misoogst: c. wier met tuinbouwproducten beteelde op pervlakte in 1935 meer dan 50 aren bedraagt; d. wier met tuinbouwproducten beteelde op pervlakte in 1935 meer dar. 30 pet. bedraagt van de totale oppervlakte van him bedrijf» volgens de gegevens, vermeld op hun tuin bouwteeltvergunning 1935, mits ook hier de met tuinbouwproducten beteelde oppervlakte in 1935 meer dan 50 aren bedraagt; e. wier producten geveild zijn op een bij de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale aangesloten veiling; f. wier bedrijfsinkomsten inclusief steun in 1935 meer dan 25 pet. lager zijn dan in 1934, tenzij een wijziging der beteelde oppervlakte hierop invloed heeft uitgoefend; g. wier financieele toestand zoodanig is, dat zij niet zijn aangeslagen in de inkomsten- en/ of vermogensbelasting over het belastingjaar 1935.1936. Teneinde deze uitkeering zoo spoedig moge lijk te doen plaats vinden, dienen de telers, die hiervoor in aanmerking meenen te ko men, uiterlijk vóór 15 Februari a.s. op de vei ling, waar zij in 1934 en 1935 geveild hebben, een aldaar verkrijgbaar formulier in te vullen. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat op gaven. die na bovenvermelden datum binnen komen, niet meer in behandeling kunnen wor den genomen. MUIZEN HEBBEN ACIIT MILLE OPGEKNABBELD. Iemand, wonende Esscheweg te Vught. had naar de „Bossche Crt" meldt, zijn spaar duitjes, circa 13.000 gulden, in een kistje ge borgen, met het oog op de vele diefstallen verstopt in het plafond zijner woning. Geen mensch zou het daar hebben gezocht. Toen hij dezer dagen zijn duiten, alles in papie ren geld, eens wilde natellen, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat de muizen zich zoodanig voor zijn spaarpenningen had den geinteresseerd. dat ze nagenoeg alles hadden opgepeuzeld en niets dan een hand jevol snippers hadden overgelaten. Een onderzoek bij de Nederlandsche Bank maakte het mogelijk uit deze snippers nog ongeveer f 5000 aan waardevol papier bijeen te zamelen. De eigenaar, die als zuinig en zeer vasthoudend bekend staat, heeft door dezen muizenmaaltijd toch altijd nog een strop van een dikke f 8000. GEEN PASSAGIERSVERVOER PER BOOT OP ZONDAG. Een verbod te Harderwijk. De Raad der gemeente Harderwijk nam in zijn Donderdag gehouden vergadering opnieuw een voorstel aan, waardoor het verboden wordt des Zondags per boot passagiers naar Harderwijk te vervoeren of aldaar op te nemen. Het voorstel, dat met 12 tegen 2 stemmen is aangenomen, beoogde in de plaatselijke politieverordening te doen opnemen de be paling, dat met het oog op de plichtmatige viering van den Dag des Heeren en de Zon dagsrust verboden is het zonder vergunning van den Raad vervoeren van personen per boot en voorts dat die vergunning alleen zal worden verleend onder voorwaarde, dat daar van des Zondags geen gebruik wordt gemaakt. NOODLOTTIG ONGEVAL VAN EEN JACHT OPZIENER. Donderdagmorgen te ongeveer elf uur. toen eenige boschwachters aan het jagen waren in de bosschen van het Kroondomein te Niersen, onder de gemeente Vaassen. ten Noorden van Apeldoorn, ging onverwachts het. geweer af van den opperwachtmeester Modderkolk, ten gevolge waarvan hij zichzelf in den buik schoot. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar hij later is overleden. Arrondissenients-rechtbank te Haarlem. Een statistiek over 1935. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werden in het jaar 1935 uitgespro ken 344 faillissementen. In 1934 bedroeg dit aantal 343. In 1935 werden bij deze Rechtbank 895 ci viele procedures aanhangig gemaakt bene vens 143 alimentatie-procedures, In 1934 was dit aantal 1020. Het aantal aangebrachte echtscheidings- requesten bedroeg over het jaar 1935 345. EERE-TENTOONSTELLÏNG WIJLEN LOUIS HARTZ. Op Zaterdag 8 Februari des middags te halfdrie zal In het Frans Halsmuseum te Haarlem een tentoonstelling geopend worden, georganiseerd door het Teekencollege „Kunst zij ons doel", van de nagelaten werken van het lid van dit college, den kunstschilder Louis Hartz. PERSONALIA. Bii de Geref. Gemeente te Opheusden is tot predikant beroepen Ds H. Ligtenberg te Lisse. Op een drietal voor predikant bij de Ev. Lut-h Kerk te Maastricht staat ds. C. H. Brandt, te Haarlem. KINDER OPERETTE KOOR „CON ANIMA" Zondagmiddag 2 Februari voert boven staand koor te Haarlem de Operette „de Prins van Sind" op. Fooi«ro sDeeP!°dies en eer k»"derb?TIet vul- 'en he' geheel aan. In d" hofdrol snelt de ionge Haarlemsche acteur Hans Kaart.. Da regie berust bij den heer Ely Huyboom. de di rectie bij den heer Joh. v. 't Vlie. MAASTRICHT, 30 Januari (A.N.P.) Naar wij vernemen heeft de mi nister van binnenlandsche zaken ge weigerd de Koninklijke goedkeuring op de provinciale begrooting van Limburg te verleenen. De regeering is blijkbaar met het college van Ged. Staten van oordeel, dat het beter za-1 zijn tot een belastingverhooging over te gaan in plaats van een al te gToot bedrag voor 1936 te putten uit 't batig saldo van den dienst van 1933. Een wijs financieel beleid gebiedt, naar het oordeel van de regeering, of het aantal opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en rijksinkomstenbelas ting te verhoogen of. en daaraan geeft de minister de voorkeur, zoodanige bezuini gingsmaatregelen te treffen dat de belas tingverhooging daardoor achterwege zal kun nen blijven. VER. EFFECTENHANDEL CONTRA GEMEEN TE ROTTERDAM. DEN HAAG, 31 Jan. (A. N. P.) Op de rol van de civiele zitting van het Haagsche ge rechtshof kwam heden voor de zaak van de Ver. voor de effectenhandel tegen de gemeen te Rotterdam, waarin genoemde vereeniging eischt betaling op goudbasis met betrekking tot de Rotterdamsche dollarleening met goud- olausule. De zaak werd acht dagen aange houden. CONTRACT MET POLEN OVER DEN DUÏKBOOTENBOUW GETEEKEND. DEN HAAG, 30 Januari (A.N.P.) Naar wij vernemen is gisteren het contract ge- teekend tusschen de combinatie van Ned. scheepswerven vereenigd in de Ned. Vereenig- de Scheepsbouwbureaux en de Poolsche marine, waarbij aan de eerste partij opdracht verleend wordt tot het doen bouwen van duikbooten voor rekening van de Poolsche marine. Deze order beloopt, naar reeds eerder gemeld werd, ongeveer 5 millioen gulden. Exemplaren van „De Nieuwe Fakkel" in beslag genomen. In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van de Provinciale Staten van Gelder land werd behandeld een voorstel van Ged. Staten om de jaarwedden van het provin ciaal personeel te verminderen met 5 pet., in verband met den door den minister van Bin nenlandsche Zaken gestelden eisch. Na breedvoerige discussies werd dit voor stel aangenomen met 32 tegen 24 stemmen. Voorts werd behandeld een voorstel van Ge deputeerde Staten tot het in het leven roe pen van een Gelderschen Industrieraad en Industriebank, die tot taak zouden hebben de bestaande en nieuw op te richten industrieën in de provincie Gelderland van voorlichting te dienen, niet alleen bij de technische, maar ook bij de economische vraagstukken, die zich voordoen. In de tweede plaats werd voorgesteld, Ge deputeerde Staten te machtigen, indien zij dit wenschelijk achten op te richten een Naam- looze Vennootschap De Geldersche Industrie bank. die tot taak zou hebben het verschaf fen van crediet op langen termijn aan be staande of nog op te richten Geldersche industrieën. Het voorstel tot 't instellen van een Gelder schen Industrieraad werd aangenomen met 41 tegen 12 stemmen, dat betreffende de op richting van een Industriebank met 42 tegen 10 stemmen MR. G. VAN BAREN LID DER TWEEDE KAMER. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in verband met het niet aannemen van zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer door den heer J. A. de Wilde. mr. G. v. Ba ren, burgemeester vn Delft, benoemd ver klaard tot lid dier Kamer. Aan Sorbonne te Parijs is een leerstoel gesticht in de Nederlandsche Letteren en Beschavingsgeschiedenis, Dr. J. L. Walch, die in 1922 op uitnoodiging van de Fransche re geering ons land bij de Molièreviering verte genwoordigde en in 1931 een serie colleges aan de Sorbonne gegeven heeft, zal dezen leerstoel bezetten. Het curatorium van den leerstoel bestaat uit Nederlanders, deels te Parijs, deels in ons land gevestigd. De Nederlandsche gezant, Jhr. Loudon, is eere-voorzitter. Prof. Walch hoopt zijn colleges zoo spoedig mogelijk aan te vangen. Diesel-tractie wordt uitgebreid Gunstige ervaring met gewijzigde motoren. Omtrent het gebruik der Diesel-electrische Tractie bij de Nederlandsche Spoorwegen ver neemt het A.N.P.dat de tot nog toe opge dane ervaring bij de proefnemingen met de gewijzigde Maybach-motoren. hoewel nog over langere ervaringen met meerdere moto ren beschikt moet worden, zoo gunstig was. dat de Nederlandsche Spoorwegen tot gelei delijke uitbreiding der Diesel-electrische Tractie hebben besloten. Met ingang van Maandag 3 Februari a.s. wordt de Diesel-electrische Tractie van 110.000 tot ruim 150.000 treinstel-K.M. per maand uitgebreiden en binnen korten tijd zal een uitbreiding tot 175.000 treinstel-K.M. per maand volgen. Het verdere verloop der uit breiding. die geleidelijk zal geschieden, is nog niet vastgesteld. J Hoe kwam de verdachte tot de ernstige vergrijpen

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5