Taal-getob in Duitschland. THIJS IJS IN DE KNEL Sarraut houdt zijn regeeringsverklaring. V R TJTJ-A-G-34- J A NTT ART- 1936 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND Geen groot program wegens de naderende verkiezingen. Verdediging van de veiligheid van het Fransche crediet. Geen wijziging in de buitenlandsch politiek. Het A.N.P. meldt- uit Parijs. 30 Januari: De Kamer vertoonde gistermiddag het ge bruikelijke beeld van een zitting, waarin een nieuwe regeering zich komt voorstellen. De tribunes waren vol belangstellenden, vrijwel alle afgevaardigden waren aanwezig. In zijn regeeringsverklaring, die in den Senaat door den minister van justitie voor gelezen werd, zegt- Sarraut o.m.: De natuurlijke taak van deze regeering schijnt te zijn vóór de groote verkiezingen ter vernieuwing van de Kamer alle waarbor gen van onpartijdigheid, rechtschapenheid, achting en vrijheid van stemmen en van meehingsulting te verzekeren, welke de eer en het behoud van de instellingen der repu bliek vormen. Wanneer derhalve ons terrein van actie beperkt is, staan wij toch geenszins op het- standpunt, dat onze taak zich er toe moet beperken zonder in de toekomst te kij ken en zielloos de afwikkeling van een wet gevende periode en het afdoen der loopende zaken te verrichten. De economische crisis en haar scherpste vorm van uiting tegen de werkloosheid eischen vastberaden optreden. Onze land bouw en onze wijnbouw, onze handel en onze industrie, ons koloniale bedrijfsleven, zij al1 len wachten vol verlangen, na stoicynsch verdragen beproevingen op gunstige toe komstverwachtingen. waaraan wij nog groo- tere zekerheid moeten geven. Van het her stel dezer takken van bedrijf hangt voor het grootste deel de verbetering af van een fi- nancieelen toestand, die gebiedend onze zorg opeischt. Om de deze takken bedreigende catastrofe te bezweren, om onzen frank te behoeden, die wij verdedigen willen, heeft het land se dert het begin van deze wetgevende periode zware offers gebracht. Wij moeten ons dat waardig toonen door de veiligheid van het Fransche crediet te behouden, dat de voor waarde en consequentie is van een economi sche vernieuwing, welke ook de vruchtbare samenwerking der volkeren en noodzakelij kerwijze een atmosfeer van buitenlandschen en binnenlandschen vrede eischt. Frankrijk wenscht inderdaad voor alles de veiligheid en den vrede. Wij willen beide beveiligen door een steeds waakzame activi teit der nationale verdediging en door een zeer bestendige inspanning der nationale sa menwerking. In onze betrekkingen met het buitenland wil de regeering de politiek voortzetten, die Frankrijk sinds spoedig 20 jaren nastreeft en wel gebaseerd op twee vereischten: instand houding van den vrede door eerbiediging van de internationale verplichtingen en be vordering van de collectieve veiligheid vol gens de principes van den Volkenbond. De regeering zal er door haar diplomatieke actie naar streven alles te bevorderen, wat in het kader van den Volkenbond is en in een geest van vriendschappelijk begrip de regeling van bet Italiaansch-Abessynische geschil en het staken van de wreede moorddadige vijande lijkheden vergemakkelijken en bespoedigen ikan. Al haar inspanning zal derhalve er naar uitgaan voor de Europeesche gemeenschap het voordeel van onze vriendschappen en onze pacten van bijstand te behouden, die aleen ten doel hebben den vrede binnen het kader van den Volkenbond in stand te hou den en te organisereen. onverschillig of het om België, de Kleine Entente, Italië, Polen, de Sovjet-Unie of Engeland gaat, welks over eenstemming met Frankrijk voor Europa de essentieele vredesgarantie vormt. Op den grondslag van een ver-gaande Euro peesche overeenstemming is ook de goede wil opgebouwd van het republikeinsche Frank rijk in te gaan op alle vreedzame zaken, waarbij het Fransche land in de eerste plaats oprecht den goeden wil van Duitschland hoopt te winnen. De regeering doet tenslotte een beroep op den burgerzin van alle Franschen, op het verstand van dc ouderen en op het geloof van een door het lot verontruste jeugd, die echter haar toekomst zal verzekeren naarmate wij voor haar begrijpenden geest en haar werk de noodige veilige wegen en grootere perspectieven zullen openen. De voorzitter van de Kamer deelde daarna mede, dat niet minder dan 63 sprekers het woord hadden gevraagd. De Kamer besloot derhalve een program op te stellen voor de spreektijden. De zitting werd hierop onderbroken, ten einde den voorzitters van de afzonderlijke fracties gelegenheid te geven in overleg met den voorzitter van de Kamer dit program uit te werken. Toen de zitting heropend was, openden de beide rechtsche afgevaardigden Laurent en Franklin Bouillon de lange lijst van sprekers. Beiden oefenden crïtiek uit op de samenstel ling van het kabinet, waarbij zij den nadruk legden op de contrasten in de principieele standpunten der verschillende kabinetsleden. Afgevaardigde Laurent bestreed, dat de regeering Sarraut een verzoeningskabinet vormde. Voorts wees hij op den toonaangeven- den invloed van de communisten op het Volksfront. De godsvrede is door de linker zijde verbroken en wel op den dag, toen Her- riot zij aan zij met leidende communisten deelnam aan een communistische betooging. Deze aanval deed een woordenwisseling tus- schen Herriot en Laurent ontstaan. Franklin-Bouillon verklaarde vervolgens, dat het kabinet-Sarraut de eerste overwinning belichaamde van het volksfront op de natio nale eenheid. Deze overwinning is voor een deel te danken aan de actieve hulp van het buitenland. Evenals de vorige spreker wees Franklin-Bouillon op de contrasten tusschen de kabinetsleden. Voorts wees spr. op het van den Duitschen kant dreigende gevaar. Nadat de regeeringsverklaring was voor gelezen besloot de communistische kamer fractie zich bij de stemming over de kwestie van vertrouwen voor de regeering Sarraut van stemmen te onthouden. De socalistische Ka merfractie zal dus voor de regeering stemmen. Engeland. Regeering overweegt een defensieleening. De politieke medewerker van de Daily Te legraph" meldt, dat het aangaan van een staatsleenmg ten behoeve van de defensie thans ernstig door de regeering wordt over wogen. Het verzet tegen deze wijze van dek kingder uitgaven wordt in regeeringskringen minder al naarmate men een duidelijker voor stelling krijgt van de kosten der defensiever sterking. De medewerker van het blad ge looft. dat de suppletoire uitgaven hoofdza kelijk ten goede zullen komen aan de vloot en de luchtmacht, terwijl ook de ramingen voor het leger dit jaar hooger zullen zijn. Onder de gegeven omstandigheden, aldus de medewerker van de „Daily Telegraph", staat men in regeeringskringen op het standpunt, dat in de eerste plaats gedacht moet worden aan luchtmacht en vloot. Naar verder verluidt zou de Britsche re geering een witboek voorbereiden, waarin zij een uiteenzetting geeft van de motieven der bewapeningsversterking. Na publicatie van de ramingen voor de drie defensie-begroo tingen zal in het parlement op verzoek van de regeering een algemeene bespreking van de geheele defensiepolitiek plaatsvinden, waar bij het witboek als uitgangspunt zou dienen. Intusschen zou de regeering wellicht ook be slissen over de wijze van financiering. Duitschland. De nationaal-socialistische omwenteling herdacht. Bij het appel over de Oude Garde der S.A. in den Berliner Lustgarten heeft Hitier een redevoering uitgesproken waarin hij onder meer zeide, dat wat voor velen, vooral buiten Duitschiand op 30 Januari 1933 en in de daar op volgende weken en maanden een wonder geweest was, voor hem en zijn S. A.~kame raden niet anders dan de vervulling was ge weest van een zwaren strijd van 14 jaar. Om dezen 30sten Januari is bloedig en zwaar gestreden. In dien strijd hebben wij elkaa- leeren kennen en toen die dag dan ook kwam, hebben wij de macht niet in handen genomen om het volk te veroveren, wij waren toen reeds in het bezit van het Duitsche Volk. Allen vergissen zich, die gelooven dat deze nationaal-socialistische beweging thans nog aan één enkel persoon zou zijn gebonden. Deze beweginog zal niet meer vergaan. Zij zal Duitschland verder leiden, al willen onze vijanden dat ook Liet gelooven. Duitschland zal niet meer vervallen in den toestand van treurige schande, dien wij hebben moeten beleven. Dat dit zoo is daarvoor zijt Gij, S.A., S.S.-mannen en politieke soldaten de waar- bergen. Gij zijt de garanten er voor dat deze geest niet zal uitsterven. Zoolang deze beweging zuiver en oprecht haar doel nastreeft zal Duitschland sterk zijn en sterk blijven. De eene jonge generatie na de andere moet dezen geest in zich opnemen. Geleidelijk zal een volk ontstaan, een van zin, een van geest, een van wil en een van energie. Wij willen tegelijk echter ook, ge lijk wij in het binnenland steeds den vrede in ons volk gepredikt hebben, een vredelievend element onder de andere volken zijn. Wij kunnen dat niet vaak genoeg herhalen. Wij zoe ken den vrede omdat wij hem lief hebben. Maar. wij houden vast aan de eer, aangezien wij zonder die niet wil len leven. Behalve Hitier hebben bij den opmarsch der S. A. ook de chef van den staf Lutze en dr. Goebbels het woord gevoerd. Italiaansche kabinet aanvaardt 45 wetsontwerpen. Oostenrijk. Minister Buresch afgetreden. Officieel wordt medegedeeld, dat de bonds president Donderdag den bondsminister zon der portefeuille, Buresch, op diens verzoek ontheffing uit zijn functie heeft verleend. Voorts heeft de bondspresident den staats secretaris voor land- en boschbouw, August Kraft, eveneens op eigen verzoek, van zijn functie ontheven. Van bevoegde zijde verluidt, dat Buresch benoemd zal worden tot gouverneur van de Oostenrijksche Postspaarbank. Nieuwe opstanden in Abessynië? De zoon van Ras Moeloegeta gedood. Het Italiaaansche agentschap Stefani seint uit Aden: Uit Harrar is bevestiging ontvangen, dat ruim 100.000 man uit deze stad vertrokken zijn in de richting van het Zuiden. In Abessy- nisehe leidende kringen wordt medegedeeld, dat deze troepenverplaatsing geschied is in verband met het voornemen een strategische beweging uit te voeren, teneinde Ras Desta te hulp te komen. Li werkelijkheid aldus Ste fani verder, gaat het bij dit overhaaste ver trek van Abessynische troepen om een po ging den opstand te onderdrukken, die is uit gebarsten in het land Aroessi en in de stad Bahle. Uit Djiboeti seint Stefani: Volgens berichten van het Noordelijk Front wordt bevestigd, dat Ras Moeloegeta tijdens het Italiaansche bombardement van 15 Januari is gewond, terwijl zijn zoon tijdens het zelfde bombardement gedood werd. Principieele verschillen tusschen Labour en communisten. LONDEN, 30 Januarj. (A.N.P.) De Labour- partij maakt thans de redenen bekend, waarom zij onlangs het communistische voorstel tot het vormen van een eenheids front heeft afgewezen. Labour beroept zich op een dergelijke beslissing in het jaar 1922. Toen is duidelijk gezegd, dat het principieele verschil tusschen de democratische politiek der arbeiderspartij en de politieke dictatuur der communisten onoverbrugbaar is. Sedert dien tijd is er niets voorgevallen, dat een wij ziging in dit standpunt zou kunnen recht vaardigen. Bovendien verklaart de La-bour- partij niet over het hoofd te kunnen zien, dat het voorstel der communisten slechts een bewijs is voor de wisselende tactiek, die de communistische internationale de laatste jaren heeft gevolgd. De communisten stre ven alleen naar een samensmelting met de arbeiderspartij om het socialistische karak ter van deze partij te verdringen en haar te leiden in een richting, die overeenkomt met de beginselen der communistische partij. Mussolini wil het Italiaansche volk verder militariseeren. Verdubbeling der vrijgezellenbelasting. (Van een specialen correspondent.) ROME, Donderdagavond. In de kabinetszittïng van vandaag gaf Mussolini, zooals gewoonlijk, een uitvoerig overzicht van den internationalen toestand, terwijl hij voorts den toestand in Oost-Afrika besprak De Duce wees op de jongste overwinningen der Italiaansche troepen en volgens het offi- cieele communiqué, dat aan het einde der zitting werd gepubliceerd, deelde hij mede, dat 50.000 werklieden naar Oost-Afrika zullen worden gezonden om behulpzaam te zijn bij het aanleggen van wegen en bij het uitvoeren van maatregelen, om de Italiaansche troe pen tegen de hevige wolkbreuken te bescher: men, die thans ieder oogenblik in Abessynie verwacht kunnen worden. Men voorziet groote moeilijkheden bij het onder dak brengen der troepen en bij het ver sterken van de wegen. Werklieden, die thans naar de koloniën worden gezonden, vallen on der het militaire reglement en deze 50.000 man vallen dus onder deze categorie In officieele kringen verklaart men, dat dit verschepen van werklieden beteekent, dat Italië van plan is, zijn veroveringsplan door te zetten en niet naar een verzoening vóór het inzetten van het regenseizoen streeft. Het meerendeel der 45 wetsontwerpen, die vandaag zijn aangenomen, bewijst, dat de Duce zijn plannen om het Italiaansche volk te militariseeren niet heeft opgegeven en deze zelfs verder heeft uitgewerkt. In de toe komst moeten alle manlijke Italianen tus schen 11 en 32 jaar in het bezit zijn van een boekje over „lichamelijke gezondheid". In dit boekje zullen alle bijzonderheden over ge zondheid, gedrag en militaire verdiensten van den houder worden aangegeven. Het be zit van dit boekje is verplicht en iemand, die niet in het bezit er van is, kan geen werk vinden, zelfs al heeft hij een lidmaatschaps kaart van de Fascistische Partij. Medisch on derzoek is verplicht op 14 en 18 jarigen leef tijd, bij het intreden in den militairen dienst en het verlaten daarvan. Het doel is een juiste opgave te verkrijgen over het aantal lichamelijk gezonde mannen die ter beschikking van den staat staan en de maatregel is tegelijkertijd een soort indirecte belasting, omdat ieder zich dit boekje zelf moet aanschaffen, waardoor de staat in het bezit komt van een bedrag, dat gelijk is aan de nationale rentelooze leening. De vrijgezellen zijn zeer verontrust over het verdubbelen van de vrijgezellenbelasting. Hieruit zullen extra-uitkeeringen aan moe ders van groote gezinnen en aan behoeftige pasgetrouwde families worden bekostigd. Een drastische wet, waarbij de militaire autoriteiten alle schapenwol voor het komen de seizoen opeischen, leidt volgens pessimis tische Italianen het tijdperk van papieren kleeding in. Het communiqué betoogt, dat deze maatre gel, die gedurende den wereldoorlog met suc ces werd toegepast, ten doel heeft den prijs van wol laag te houden. Een deel van den wolvoorraad wordt voor leger, vloot en lucht macht gebruikt en de rest wordt onder de kleinhandelaren verdeeld. Daar de Italiaan sche wolproductie zeer gering is, verwacht men dat, nadat de gewapende macht is voorzien, niet veel voor de burgerbevolking over zal zijn De boycot, die Italië toepast tegen de landen, die sancties ondersteunen, heeft den gebruikelïjken. wolimport stop gezet. De scha- penboeren zijn ingenomen met den nieuwen maatregel, omdat "de prijs, welke zij voor hun wol zullen krijgen hooger is dan de gewone internationale marktprijs. In het vervolg zullen alle dienstplichtigen over een periode van gelijken duur moeten dienen. Tot nu toe dienden zij naar omstan digheden 3, 4, 6, 9 en 12 maanden. De oliekwestie stond in het centrum der belangstelling in deze kabinetszitting. Italië doet al het mogelijke om in het bezit te ko men van zooveel mogelijk vet- en oliehou dende producten, die ongetwijfeld voor de wapenindustrie noodig zijn. De S. V. E. A. Compagnia die Albanië exploiteert, is vrijge steld van alle belastingen. Deze staat onder controle van den staat en heeft herhaaldelijk subsidies ontvangen, o.a. 10 millïoen lire voor het bouwen van een raffinaderij. Ten slotte zullen eveneens alle voedselvoor raden worden gecontroleerd. (Copyright News Chronicle-ANP) De spelling te moeilijk. Te veel samengestelde woorden. De „Oberbezirksschornsteinfegermeister". Te veel vreemde woorden. Onze Berlijnsche correspondent schrijft: Onze collega in Londen schreef eenigen tijd geleden over het British American Scientific Commercial- of Basic English, dat niet meer dan 850 woorden omvat en waarmee de Engel- sche professor Ogden het de buitenlanders ge makkelijker wil maken, zijn taal te leeren. Deze kleine woordenschat zou voldoende zijn voor een betrekkelijk vlot verkeer in gesprek en correspondentie. Wat er voor of tegen mag worden ingebracht ook in Engeland on getwijfeld zal iemand, die dit „Basic English" eenmaal machtig is, allengs tot een grooteren woordenschat komen. In Duitschland zijn de pennen er door in beroering gebracht. Zij, die het maar niet kunnen verkroppen dat het Duitsch als we reldtaal zoo ver bij het Engelsch ten achter staat, willen een dergelijk beknopt vocabu larium, om het buitenland niet af te schrikken met den „kolossalen" Duitschen woordenschat en er de studie van hun taal door te bevorde ren. Zij juichen het toe, dat in Duitschland het onderricht in Esperanto verleden jaar wettelijk verboden werd en wenschen, dat het buitenland zich meer zal toeleggen op het lee ren van de levende Duitsche taal, die toch „so wunderschön" is. Anderen keuren het af „die herrliche Mutter- sprache" voor buitenlandsch gebruik in zoo'n nauw keurslijf te persen. Zij vinden het expe riment ook heelemaal -overbodig en juichen, dat in heel Zuid-Oost-Europa Duitsch de om gangstaal is en dat een Hollandsch kooopman in Yoego-Slavië, Bulgarije, Roemenië of Rus land zijn zaken in het Duitsch afdoet. Weer een ander schrijft, dat in Denemarken en Zweden de Duitsche taal het Fransch heeft verdrongen en dat „elke tweede Hollander vloeiend Duitsch spreekt". De Duitsche taalgeleerde bespreekt het ge val op nuchtere wijze. Om het algemeene woordenspel te belichten stelt hij de waarne ming vast, dat een mensch gewoonlijk twee uren per dag spreekt. Zwijgers en sprekers van beroep of uit ongebreidelden praatlust blij ven buiten beschouwing. Wij spreken gemid deld honderd woorden per minuut, of vier en een half miliioen per jaar, in een menschen- leven ongeveer 300 miliioen woorden. Gedrukt zouden die een bibliotheek vormen van drie duizend dikke boekdeelen. De „groote Duden", het woordenboek voor de Duitsche taal, zooals onze „de Vries en te Winkel" voor het Nederlandsch, geeft 80.000 woorden. De Duitsche taal laat echter woordvor mingen toe, die bijna in het onmetelijke gaan, b.v. „fahrplanmassig", wat met een enkel woord niet te vertalen is; in het Hollandsch evenmin als in 't Fransch of Engelsch. Woor den als „Schnellzugszuschlagschein" ei „Feuerschadenuntersuchungskomission" zijn geen zeldzame draken, hoezeer zij ook bestre den worden. En de voorman van de schoor steenvegers in een bepaalde wijk (het beroep is hier gemeentelijk) is altijd nog officieel de „Oberbezirksschomsteinfegermeister". Dr. Buster, de bewerker van den „Duden' verzamelde in een bijzonder werk twee en een half miliioen woorden, inbegrepen de gang bare woordvormingen en de vreemde woorden, die taaleigen zijn geworden» Afgezien nu van 80.000 woorden voor dagelijksch gebruik, ach ten de taalgeleerden een Basic-systeem voor het. Duitsch niet mogelijk. Reeds de woord- armg Duitsche boer beschikt over zes duizend, woorden, de gewone Berlijner met zijn be faamde „Berliner Schnauze" over 20 a 30 dui zend en daarbij nog over 5000 woorden zuiver Berlijnsch. Met de officieele „Duden" in de hand is men nu eens de handschriften gaan nakijken van een aantal Duitsche dichters, taalgeleer den en „algemeen ontwikkelden" in hoogere posities. Het resultaat is verbluffend. Fouten op fouten, tot grooten troost van het algemeen, want iedereen schijnt met Duden in conflict te komen. Reeds gaan er stemmen op om hem in den ban te doen. Hij wordt beschuldigd van spitsvondigheid en zelfs van dx-aaierij. Een gymnasium-leeraar erkent, dat hij en al zijn geleerde collega's er zich niet op durven be roepen de juiste spelling van hun taal te be- heerschen. Tot troost van zijn volksgenooten herinnert hij aan een verhaal uit de „Mémoi res" van gravin Metternich. De Fransche dich ter Mérimée gaf in het slot van Compiègne eens een dictaat op aan een hofgezelschap. Na poleon III, keizerin Eugénie, de Oostenrijksche gezant graaf Metternich, gravin Metternich en de dichters Octave Feuillet en Alexander Dumas zouden een proef afleggen van hun spelkunst. De proef betrof ongeveer 200 woor den. De keizer maakte 45 fouten, de keizerin 62, de gravin 42, Dumas 24, Feuillet 19 en de Oostenrijker 3. De leden van het Duitsche „Sprachpflege-amt" vinden dien troost erg mager en willen ook niets te doen hebben met Franschen en Engelschen. Hun gaat enkel en alleen de eigen wunderschöne Duitsche taal aan. Zij gaan heftig te keer tegen het verhaspe ONZE DACEUJKSCHE KADERVERTELLING. Voor de heks bestaat geen keus meer. „Ik zal Thijs weer om- tooveren, meneer!" zegt ze met een benepen stemmetje. Ja, haar heerschappij heeft voor goed afgedaan. Rolleboon laat niet met zich spotten. Langzaam ïxeemt Tani haar tooverfluit ter hand, brengt het instrument aan haar mond en begmt er weer zoo'n vreemde melodie op te blazen. En meteen begint het varkentje, tot groote verbazing van Sim, die er met open mond naar staat te kijken, van gedaante te verwisselen. Niet lang duurt het of het knorrende beest van daarnet heeft voor den ouden Thijs IJs plaats gemaakt. Van louter vreugde maken Sim en Thijs een rondedansje. Rolleboon staat er met een vroolijk gezicht naar te kijken. Ook hij is best in zijn schik en vroo- lxjk zegt hü „Ja, ja-, wie het laatst lacht, lacht het best!" len van de Duitsche ortographie of spelkunst, meer nóg tegen de vreemde woorden in hun taai. Wel nergens ter wereld gebruikt men met blijkbaren wellust zooveel vreemde woor den bij de schrijverij als in Duitschland. Het is een geuren met Latijnsche. Grieksche en Fransche woorden en uitdrukkingen, waar woordenboeken aan te pas moeten komen. De strijd tegen vreemde woorden, die goed ver vangen kunnen worden door eigen woorden, is dus te loven. Ook de gematigden doen er aan mee. Als een vakman voor „Elektrizitat" het woord „Bern" van Bernstein verlangt, kan men zich niet verwonderen, als men weet, dat „electi'on" een vreemd woord is voor barn steen. Maar nu de fanatieken die ook nog aan rasseologie zijn gaan doen. Herr Karl Ammon uit Pulverki'ug. „Mitglied des Deutschen Sprachpflegeamtes", doet een openlijken aanval op het woord „Explosion" of explosie. Wij hebben er het goede Holland- sche woord „ontploffing" voor, of uitbarsting. De Duitsche taal i.s zoo rijk nog niet. Herr Ammon zal helpen. Weg met „Explosion", leve „Zerknall". Dat vindt hij een woord naar Duitschen aard. „Het betreft voor ons" zegt deze geestdriftige „niet alleen de schoonheid van onze Duitsche moedertaal. Als wij verduitschen, dan doen wij dat uit liefde voor ons Duitsche volk". Hij zal alle vreemde woorden uit den tempel der Duitsche taal weg vegen hinausfegen! Geen haar breedte laat hij zich van zijxx weg afdringen, tot heil van het Duitsche volk, tot heil van het Duit sche vaderland! H. L. Egyptische regeering gevormd Nieuwe onderhandelingen met Engeland voorbereid. De Egyptische regeering Ali Maher Pasja is thans gevoraxd meldt het A. N. P.. Ali Maher Pasja is behalve minister-president en mi nister vaxx buitenlandsche zaken. Abdel Wahab Pasja is belast met de porte feuille van financiën. De leden van het nieuwe kabinet zullen vanmiddag door koning Foead in audiëntie worden ontvangen. Bij deze gelegenheid zul len de ministers worden beëedigd. Voorts zal vandaag de wet worden afge kondigd aangaande de afvaardiging voor de onderhandelingen met Engeland, welke op 15 Februari zullen beginnen. Het kabinet is belast met de voorbereidende regelingen. Het verluidt, dat de delegatie uit zes leden van de Wafd-partij en vijf leden van het Nationale Front zal bestaan. Waarschijnlijk zal het nieuwe kabinet in functie blijven tot 2 Mei a.s. den dag der par lementsverkiezingen. DOET UW RUG PIJN? Gelukkig Is hij. die nooit rugpijn, gewrlchts» pijnen, hoofdpijn, duizeligheid, onnatuur-, lijke moeheid enz. kende. Andereminder' gelukkige menschen dienen Foster's Rug»] PÜn Nieren Pillen te gebruiken om mogelij ke verstopping der bloedf Utreerende organen, op te heffen. Foster's Pillen kunnen meti vertrouwen worden toegepast, Sedert 50 ja ren met succes gebruikt door tal van dank bare.mannen en vrouwen tegen aandoeninw gen als bovengenoemde. 1.f 1.75 en J& (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgeixwijding VPRO. 10.15 Viool, piano en gram.pl. 12.001.45 Trio Favoriet, en Gram.pl. 2.00 Gram.pl. 2.45 Film praatje. 3.05 „Beoefening der huismuziek". 3.30 Lezing. 3.45 Gram.pl. 4.15 Oi-kest, solisten en VARA-Tooneel. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gram.pl. 6.30 Esperanto-uitzending. 6.45 VRO. 7.45 Relais uit Weenen (Omroeporkest, Wie ner Sangerknaben en solisten, o.l.v. J. Holzer). 9.00 Berichten. 9.20 Orgelspel en mannenkoor „Orpheus". 10.00 Voordracht. 10.10 Rep. v. d. Zesdaagsche. Kopenhagen. 10.40 Berichten. 10.45 Gram.pl. 41.45—12.00 Gram.pl. HILVERSUM H, 301 M. KRO-uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 1.00 KRO- orkest. 1.50 Gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Gram.pl. 5.30 KRO-orkest. 6.20 Lezingen en gram.pl. 7.35 Voordracht en Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.10 Reportage. 8.25 KRO-Boys. 8.40 Causerie. 8.45 Zang. 8.55 KRO-Melodisten. 9.30 Accor- deonmuziek. 9.40 Zang. 9.50 Voordracht. 10.05 Orkestconcert. 10.30 Berichten. 10.35 Accor- deonmuziek. 10.45 Orkestconcert. 10.0512.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 BBC-Northern-orkest, m.m.v. solist. 12.35 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand Orkest. 2.20 Gram.pl. 2.55 Sportreportage. 4.35 Dulay- kwintet. 5.20 Gram.pl. 5.50 Relais uit Amerika. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Week-end-programma. 8.05 Callendei-'s Senior Orkest, m.m.v. solist. 8.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 BBC- Theater-orkest. 11.2012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert, 2.50 Gram.pl. 4.20 Pascal-orkest, 5,50 Gram.pl. 8.20 Kwartetconcert. 9.05 Operette-concert. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.507.20 Concert. 11.20 Orkest en solisten. I.352.20 Gevar. concert. 3.20 Gevar. pro gramma. 5.35 Kamerkwintet en pianoduo. 7.30 Bonte avond. 9.5511.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 1.30 J. Schnyder's orkest. 2.20 Viool en piano. 2.50 Opera-concert-. 4.20 dito. 5.20 Populair concert. 6.35 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Relais uit Amerika. 9.00 Gram.pl. 9.20 Dansmuziek. 10.30 dito. 11.2012.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 12.20 José Schynder's orkest. 1.30 Gram.pl. 2.50 Viool en piano. 3.20 Dansmuziek. 4.20 Po pulair concert. 5.10 Gram.pl. 5.35 Russische muziek. 6.50 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Variété-programma. 10.30 Kwartet-concert. II.20—12.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Verdi-concert m.m.v. solisten, koor orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Zang en piano. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6