Gmze 39 's Nachts opstaan BRONCHITIS DINSDAG 4 FEBRUARI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 6 Reiservaringen uit Sovjet- Rusland. Verteld voor de Ver. van Vrienden der Sovjet-Unie. Onder de auspiciën van de Vereeniging van Vrienden van de Sovjet Unie hebben gister avond in de Gemeentelijke Concertzaal eenige sprekers het woord gevoerd over hun be vindingen in Sovjet-Rusland. De voorzitter de heer H. A, Kieft heette den aanwezigen welkom. De Sovjet-Unie staat op het oogenblik in het middelpunt van de be langstelling. Daarom verheugt het de ver eeniging hedenavond twee sprekers bereid te hebben gevonden, van hun reiservaringen in de Sovjet-Unie te vertellen. De voorzitter las vervolgens een brief voor van den heer H. Tecklenburg uit Breda, die als derde spreker zou zijn opgetreden, maar die. omdat hij in de werkverschaffing was opge nomen, niet aanwezig kon zijn. In dezen brief gaf de heer Tecklenburg een kort overzicht van zijn indrukken, opgedaan in Rusland. De eerste spreker de heer H. van Zijl uit Hyppolitushoef op Wieringen gaf zijn reiser varingen in Rusland weer als lid van de landbouwdelegatie der V.V.S.U. Overal werd de delegatie allerhartelijkst ontvangen. Spr. die juist de herdenking van de overwinning- van de revolutie van 1917 meegemaakt heeft., vertelde can de feestelijkheden te dier ge legenheid. De heer Van Zijl heeft een staatsmelkbe- drijf in de nabijheid van Moskou bezichtigd. Spr. roemde de verzorging van het vee, dat echter achterstaat bij het Hollandsche. De landarbeiders hebben in Rusland de grootst mogelijke vrijheid hun rechten te verdedigen Heeft een dergelijk landbouwbedrijf een te kort, dan verleent de staat een bepaald cre- diet. Men streeft er naar, de productie, zoo hoog mogelijk op te voeren. Er is behoefte aan goed buitenlandsch vee ter kruising met het Russische, wat een exportmogelijkheid beteekent voor Nederland. Spr. had nog een collectief landbouwbedrijf van uitgeweken Duitschers bezocht, Ook hier bleek iedereen zeer tevreden met den be- staanden toestand. Tenslotte bracht de delegatie een bezoek aan een landbouwproef station. Resumeerende zeide spr., in Rusland een voorbeeldige organisatie van den opbouw en een uitstekende geest aangetroffen te heb ben Hierna was het woord aan dr. J. L. Sneth- lage uit Oyen (N.-B.) Spr. zeide niet onvoor bereid naar de Sovjet-Nnie te zijn gegaan. Vóór zijn reis had hij een diepgaande studie gemaakt van dit land. Daardoor heeft hij in de vier weken die hij in Rusland heeft' doorgebracht, meer opgemerkt dan anderen, die onvoorbereid gaan. Van nog meer belang dan wat men te zien krijgt is wat men hoort, aldus dr. Snethlage Uit de gesprekken met eenvoudige menschen heeft spr. veel geleerd. Men moet niet den ken. dat de delegatie, waarvan spr. deel uitmaakte, bij alle geestdrift geen critiek had. In een onderhoud met een der Sovjet-leiders hebben de «delegatieleden deze critiek open hartig geuit. Maar zij waren ervan overtuigd dat het feit, dat in de Sovjet-Unie de arbei dersklasse de macht in handen heeft belang rijker is dan die kleine tekortkomingen. In elk kapitalistisch land leven twee volken naast elkander, het volk der armen en dat der rijken. In de Sovjet-Unie zijn eveneens armeren en rijken, maar zij zijn niet langer door een diepe kloof gescheiden. Daar staan rijken en armen niet als verschillende klas sen tegenover elkaar. De fabriek is het middelpunt van het eco nomische. sociale en cUltureele leven in Rus land. Zelfs in een commune van verwaarloos de kinderen verrichten die kinderen fabrieks arbeid. productieven arbeid. Want in de Sov jet-Unie bestaat een onbeperkte productie- mogelijkheid, zulks in tegenstelling met an dere landen Spr. erkende de groote beteekenis van den geweldigen vooruitgang van de Russische in dustrie en techniek, maar hij hechtte veel meer belang aan de vraag hoe de menschen in Sovjet-Rusland leven. Want hoe rijk en welvarend een volk ook mag worden, wan neer de menschen niet gelukkig leven, heeft dat geen waarde. In de Sovjet-Unie nu wor den de menschen gedragen en voortgestuwd door een nieuwe macht. Zij beseffen den zin van het leven, zij zijn bezield door het nieuwe streve Vooral onder het opgroeiende geslacht treft men die „nieuwe menschen" aan. Zij we ten dat het er in de eerste plaats op aan komt in een rechtvaardige wereld te leven. In het tweede gedeelte van zijn rede sprak dr. Snethlage over de geestdrift en het geloof van de „nieuwe menschen" in de Sovjet- Unie. De offervaardigheid van de Russische arbeiders voor de arbeidersklasse in de ge- heele wereld heeft zich geuit in de October- revoïutie van 1917, waarin zij hun bloed voor de zaak der menschheid gegeven heb ben. De menschen in de Sovjet-Unie weten dat soms de edelste menschen moeten ster ven, opdat de zaak, die zij voorstaan, leve. Deze groote figuren worden in Rusland ver eerd, cmdat zij de symbolen van een nieuw leven en een blijde toekomst zijn geworden. Dit bewijst dat dit volk wel degelijk een geloof heeft, aldus spr. De dictatuur van het proletariaat is geen knechting, geen rechteloosheid, maar de ver dediging van al datgene, wat de arbeiders veroverd hebben tegen de vijanden, die hun nog belagen. Deze dictatuur noemde dr. Snethlage het mooiste wat hij in de Sovjet- Unie heeft gezien. Want hierop berust ook de groote activiteit van het proletariaat in de fabrieken. Men is in Rusland bereid voor het aangezicht van een vijandige wereld zijn taak te vervullen. Dat is de beteekenis van de dictatuur in de Sovjet-Unie. Spr. verklaarde in dien zin militarist te zijn. dat hij overtuigd is dat de Sovjet-Unie verdedigd moet worden tegen de vijanden, die haar willen vernietigen (applaus!. De Sovjet dictatuur en het roode leger behooren tot. het belangrijkste, wat dr. Snethlage in Rusland heeft aangetroffen. Dat wil echter niet zeg gen, dat men in de Sovjet-Unie een barbaar - sche methode huldigt. Tenslotte wees spr, op de belangrijke posi tie, die de geleerden en kunstenaars in Sovjet- Rusland innemen. Daar kunnen nooit teveel technici en artsen, musici en literatoren zijn; overal is plaat* voor hen. Aan he'- opgroeiend geslacht worden in Rusland dan ook de beste mogelijkheden tot ontwikkeling geboden. Dr. Snethlage eindigde met zijn bewon dering uit te spreken over het pionierswerk, dat in de Sovjet-Unie wordt verricht. VOOR DEN- POLITIERECHTER-1 Een domme jongen. Liegen is het recht van een verdachte, dat wil zeggen; hij kan niet voor de leugens ver volgd worden, zooals iemand, die onder eede gehoord wordt, maar dat beteekent nog niet, dat een verdachte verstandig doet met het verzwijgen of verdraaien der waarheid. Niet, dat de rechter een wraakzuchtig mensch is, die redeneert: „Als je liegt, zal ik je wel krij gen", neen, zoo moet men dat niet begrijpen, maar de rechter ziet in iemand, die zijn fout niet wil bekennen en tracht de getuigen, die onder eede staan, als leugenaar te brandmer ken, een persoon, die geen berouw gevoelt over zijn verkeerde daad en wiens karakter dus niet deugt, zoodat reclasseering bij hem weinig succes zal hebben. Het logisch gevolg is dan ook. dat er bij zulke lieden van een voor waardelijke straf geen sprake kan zijn. De jongen uit IJmuiden, die terecht stond voor diefstal van eenige leege vischtonnen, behoorde t»t de categorie der ontkenners. Iemand haa hem de tonnetjes zien vervoeren; een ander kwam verklaren ze van hem te hebben gekocht en een derde, die bij den ver koop was tegenwoordig geweest, bevestigde dit. Alle drie zeiden, dat de verdachte en nie mand anders de tonnen had gehad en de koo- per kende den jongen zelfs; hij wist, dat deze bij een vischrooker had gewerkt en wel meer vaatjes 'voor zijn baas had moeten verkoopen, waarom hij ze ook nu te goeder trouw had gekocht. En wat zei de jongen tegenover dit onweerlegbaar bewijs? Dat hij het niet had gedaan en hij voegde er bij om het wat aannemelijk te maken: _,ik was toen ziek". „Dat is wat nieuws", zei de rechter, daar heb je tegenover de politie nooit over gesproken, maar je hebt gezegd, dat je op dien bewusten dag in Beverwijk was gaan wandelen". Toen gaf de jongen het nog niet op. „Ja, maar ik was niet zoo ziek, dat ik niet eens kon gaan wandelen". Zou die domme jongen nu werkelijk gedacht hebben, dat hij zich met die leugens kon red den of was het een soort bravourstukje? Hoe het zij, de officier en de politierechter waren het er over eens, dat hier geen voor waardelijke straf gegeven kon worden. Drie weken eischte de officier, doch de rechter vond een week genoeg. De chef was geen chef. Twee jonge mannen gingen er met een bak fiets op uit om oud ijzer op te koopen en an der oud metaal. We mogen aannemen, dat zij werkelijk de bedoeling hadden om te koopen, wat niet altijd van die gelegenheidskoopers gezegd kan worden. Dat zij niet op roof uit gingen blijkt hieruit, dat ze zich naar een smederij te Bloemendaal begaven en daar aan een persoon dien zij daar werkzaam zagen, vroegen, of het oude zink, dat achter de werkolaats lag, te koop was. De aangesprokene wist het niet en zei, dat de patroon daarover beslissen moest en die was er niet. Nu lag er bij het oude zink nog een partij oud ijzer van een centrale verwarming, maar dat behoorde niet aan den smid doch aan zijn buurman, wat de adspirant koopers echter niet konden we ten toen ze geen beslissing over het zink kon den krijgen, vroegen ze of ze dan het ijzer konden koopen. Ze beweerden thans, in de meening ver keerd te hebben dat z.ij dat ijzer mochten meenemen, waartoe de persoon in de smede rij toestemming zou hebben gegeven. Zij wis ten, dat hij niet de patroon was, maar hij had zich uitgegeven voor de chef. Nu deed het vreemd aan, de jongelui te hooren verklaren, dat zij met een kleinen jongen in de smederij hadden gesproken en de rechter vroeg dan ook met verwondering of een kleine jongen in een smederij voor de chef kan worden aangezien en of dan maar op diens gezag kan worden gehandeld Gelukkig was dit raadsel eenigszins opge lost door de verschijning van den kleinen jon gen, die eerstens al 16 jaar was-en verder on geveer even groot als de verdachten. Kleine jongen beteekende dus blijkbaar nog geen vol wassen man. Dat deze 16 jarige zijn patroon zou kunnen vertegenwoordigen, was dus 's Nachts moeien opslaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizelighoio, Hoofdpijnen, Verlies van Energie, Branding en Krampen kunnen het gevolg zijn van slechte working van de NIEREN. Het doktersrecept Cyslex voor komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN en geeft in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem vandaag nog Cystex, Uw apotheker of drogist heeit hei. (Adv. Ingez. Med.) eenigszins aannemelijk, maar getuige zei zelf, dat hij zich de hoedanigheid van chef niet had toegekend en dat zei ook zijn kameraad, een soortgelijke chef, die ook in de smederij was geweest. Zij verklaarden zelfs te hebben gezegd, dat het ijzer niet van hun baas was maar van iemand, die even verder zou wonen en de twee koopers schijnen nog pogingen te heb ben gedaan om den eigenaar op te sporen, maar ze vonden hem in allen gevalle niet en toen namen ze het ijzer maar mee, dat ze voor tien gulden verkochten en waarvoor ze nu te recht stonden. In aanmerking werd genomen, dat de jon- gelied«n gunstig bekend stonden en dat dief stal niet het doel van hun tocht was geweest, maar heelemaal zuiver was de zaak niet en het beroep op den chef, die geen chef was, ging niet op. Het was hier meer een brutaal stukje dan opzettelijke diefstal, maande de officier en deze wilde daarom geen gevange nisstraf vragen maar een geldboete van f 20. De politierechter deed er nog f 5 af. De millionair was niet verschenen. Het is te begrijpen, dat iemand, die er op uit is gegaan om 35 millioen te verdeelen, glad vergeet, dat hij gedagvaard is om zich te verantwoorden voor het feit, dat hij iemand een paar stompen had gegeven. Het moet ons echter ten hoogste verbazen, dat hij dit feit had gepleegd, want de aanleiding daartoe zou geweest zijn, dat hij van den mishandelde een klein bedrag had te vorderen en hoe kan iemand, die meedeelt in 35 millioen, zich nu druk maken over een klein bedrag? Het zal wel zoo zijn, dat hij van dat kleine bedrag zeker was en van de 35 millioen niet. Zeker is het, dat hij den 78-jarigen ge tuige, die dan de schuldenaar zou geweest zijn, eenige stompen en slagen op het grijze en niet dik behaarde hoofd had gegeven en omdat hij zelf 53 jaar was, was het geen portuur. De officier speculeerde nog maar niet te veel op de 35 millioen, zoodat slechts f 20 boete werd geëischt, welke werd toegewezen. De werkloozensteun. Voor sommigen niet meer via de organisatie. Door den Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon te Haarlem wordt thans uitvoering gegeven aan het besluit van B. en W. om degenen die werkloos zijn door eigen schuld, zij die werk geweigerd hebben, hetzij in het vrije bedrijf, hetzij bij de werkverschaffing of bij de werkverschaffing zijn geschorst, niet meer via de organisatie ondersteuning te doen verstrekken, doch regelrecht door Maatschappelijk Hulpbetoon. Ook het dage- lijksch controleeren zal nu door deze personen niet meer bij de organisatie mogen plaats vinden, doch ook aan de stempellokalen van Maatschappelijk Hulpbetoon geschieden. Ook zij die om andere redenen dan ziekte of leeftijdsgrens van de steunregeling zijn uit gesloten zullen alleen via Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteuning ontvangen en daar ook moeten teekenen. Wrijf keel en borst i het slapen gaan^ flink in met ,WERKT;0P 2 MANIEREN TEQELIJK (Adv. Ingez. Med.) V olksuniversiteit. Twee interessante cursussen. Donderdagavond 6 Februari zal de bekende violoncellist Eduard Biele, onder auspiciën der Volksuniversiteit, een serie van drie lezingen met muziek openen over Beethoven en in sa menwerking met mevrouw Suze BieleWin- tershoven o.m. de vijf sonates voor violoncel en klavier ten gehoore brengen. Op deze drie avonden (de Donderdagen, 6 13 en 20 Februari) zal de heer Eduard Biele o.a. spreken over de kunst van het luisteren naar muziek, terwijl telkens de te spelen wer ken behandeld zullen worden. Zij, die zich de serie avonden van het vorig seizoen over Bach zullen herinneren, weten dat hun wederom een zeer interessante cur sus te wachten staat, waar het aan warme belangstelling niet zal ontbreken. De tweede cursus gaat over het schaakspel, dat tegenwoordig zoo in de mode is. De heer A. D. de Groot, kampioen voor Haarlem en Omstreken, zal dit onderwerp op 12 achtereen volgende Woensdagavonden behandelen aan de hand van te demonstreeren meesterpar- tijen en partijgedeelten. De cursus zal uit de volgende onderdeelen bestaan: Inleiding over Aanval en Verdediging 1 avond. De Aanval op den Koningsvleugel, 5 avonden De Aanval op den Damevleugel, 3 avonden. Aanval en Verdediging van zwakke Punten, 1 avond, De Techniek der Verdediging, 1 avond. Den laatsten avond zal er een veelzijdige partij uit de match EuweAljechin worden gedemonstreerd, met uitvoerige toelichtingen. De cursus kan met vrucht gevolgd worden zoowel door min-geoefenden als door meer gevorderden. KINDERVOEDING De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen Zoetestraat 1300 porties, Overtonstraat 1221 porties, Byzantiumstraat 914 porties, Eem- straat 907 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 107 porties verstrekt. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). NIEUWE AANWINSTEN. Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans. Dekker. Oranje en de opstand der Neder landers. Kroger. Het vergeten dorp. Scharten-Antink. Littoria; de verlossende arbeid. Vries-Brandon, de. Als kinderen roepen. Rechtswetenschappen. Bosch van Oud-Amelisweerd. 'Zwijgplicht en zwijgrecht i.h.b. van de politie. Hugenholtz. Wij mogen niet! Jongh, de. De makelaar in onroerende goe deren. iLindsey en Burough. Een leven vol gevaren. Geneeskunde; Gezondheidszorg. Huysse. Examengids voor assistent-apothe ker. Peeters. Besmettelijke ziekten. Querido. De omgang met geesteszieken in het gezin. Ree, van. Gezondheid en veiligheid in fa briek en werkplaats. 2 dln. Technische wetenschappen. Corver. Het draadloos zendstation voor den amateur. Deterding. De geschiedenis van een olie- magnaat. Handwörterbuch der gesamten Technik und ihrer Hilfswissenschaften. 2 dln. Kuipers, Vliegtuigmotoren in theorie en practijk. Beeldende kunsten. Bendien. Richtingen in de hedendaagsche schilderkunst. Douwes. Vincent van Gogh. Tietze. Meisterwerke europaischer Malerie in Amerika. Volkswoning, De. Hoogbouw. Engeland, de Volkenbond en de mogendheden. Dr. M. van Blankenstein voor de Volks universiteit. Dr. M. van Blankenstein, redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, sprak Maan dagavond in de Nijverheid voor de Volks universiteit over het onderwerp „Engeland, de mogendheden en de Volkenbond". De oprichting van den Volkenbond was een eerste poging om geschillen op vreedzame wijze op te lossen, aldus begon de heer Van Blankenstein zijn lezing. Groote en kleine staten zouden zich moeten onderwerpen aan dezelfde wetten en er zou een einde komen aan het recht van den sterksten. Meer dan eens heeft de Volkenbond inderdaad resul taat van zijn werk gehad. Men herinnere zich hoe in 1923 Mussolini werd belet Korfa te bezetten en een oorlog tusschen Grieken land en Bulgarije werd voorkomen. Ofschoon dit niet de eenige gevallen zijn. zijn er ook kwesties waarin de Volkenbond minder of geen succes heeft gehad. Voorbeelden hier van zijn de geschillen tusschen Japan en China of Bolivia en Paraguay. Een belangwekkend geval van tusschen- komst was ook dat van den koningsmoord te Marseille. Men zou dit kunnen vergelijken met den moord te Serajewo, die in 1914 den wereldoorlog heeft ontketend. Toen was de algeheele toestand eigenlijk gunstiger dan nu het geval is. De moord te Marseille ge schiedde in een uitermate geladen atmosfeer en Genève heeft een ernstig conflict weten te onderdrukken. In bepaalde omstandighe den is de Volkenbond dus wel degelijk in staat de kleinere naties in toom te houden. Anders is het met de grootere state-n, waar op het overwicht niet zoo sterk is. Sommigen vinden het verkeerd dat slechts de groote mogendheden een permanenten zetel hebben in den Volkenbondsraad, doch daar staat tegenover dat deze staten ook des te grootere verplichtingen hebben, bijvoor beeld om in te grijpen, wanneer het noodig mocht wezen. In de internationale opvattingen is veel veranderd. Biï het uitbreken van den oorlog vond Duitschland het niet de moeite waard met het zooveel kleinere Servië te onderhan delen. Nu is het zelfs mogelijk dat de klein ste staat een internationaal geschil door het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag laat beoordeelen. Verzet hier tegen. door eenig Volkenbondslid, is ondenk baar. Van groot belang is vooral ook dat door den Volkenbond de staatslieden in de gele genheid worden gesteld met elkander van gedachten te wisselen en te vernemen hoe een ander over een bepaald probleem denkt. Vóór 1914 dacht men gewoonweg niet aan vertrouwelijke gesprekken. Doordat men na der tot elkander komt is ook het vertrouwen in elkander's politiek groot-er geworden. Of schoon tegenwoordig natuurlijk ook nog no ta's worden gewisseld, was dit vroeger de eenige wijze van contact; en in nota's wordt niet altijd uitsluitend de waarheid gezegd Onwillekeurig vraagt men zich af waarom de Volkenbond niet altijd succes heeft in alle bemiddelingspogingen, wanneer men weet welke macht hij zou kunnen uitoefenen. Een der oorzaken is o.m. het feit dat de Vereenig- de Staten niet als, lid zijn toegetreden, ter wijl de vroegere president van de U.S.A., Woodrow Wilson, zelf een der mannen was, die zoo krachtig heeft meegewerkt aan de totstandkoming van den Volkenbond. De aanvankelijke uitsluiting van Duitschland en de niet-toelating gedurende geruimen tijd van Rusland, hebben eveneens hun slechte invloeden gehad. De moeilijkheden waarmee de Volkenbond te kampen heeft en had zijn legio. Stelt men bijvoorbeeld het geval dat om de een of andere reden een blokkade gelegd zou moe ten worden en Engeland zou de wateren van bepaalde schepen moeten zuiveren, dan zou Amerika zich daartegen zeer zeker verzetten, daar de Vereenigde Staten onwrikbare voor standers van de neutraliteitspolitiek zijn. De betaling van de oorlogsschulden heeft den ingewikkelden toestand zeker niet hel pen ontwarren! De bezetting van het Rijn land heeft het hare nog bijgedragen. Dr. Van Blankenstein gaf voorts enkele historische punten, zooals de uitschrijving van de Dawes-leening, die aanzienlijke ver lichting bracht, het aftreden van Poincaré, het „protocol van Genève" dat eiken oorlog uitsloot. Dit protocol beloofde heel wat. Men was eaithousiast. Enwat is er van te recht gekomen? Vervolgens kwam het verdrag van Lo carno, met veiligheids-clausules voor Frank rijk en Duitschland. Nederland kan hier niet onverschillig te genover staan, want indien Duitschland Frankrijk zou aanvallen, zou Engeland ver plicht zijn Duitschland te straffen, door er bijvoorbeeld een vliegexpeditie heen te zen den. In dit geval is Nederland als neutrale mogendheid, verplicht op de Engelsche ma chines te schieten, zoodra deze boven Ned er- landsch grondgebied komen en dit zou na tuurlijk onvermijdelijk een Nederlandsch- Engelsch conflict met zich meebrengen! Een ander probleem, waarmee de Volken bond nog steeds bezig is. is dat der ontwa pening. Ging het aanvankelijk in de goede richting. Duitschland bedierf door de her bewapening veel. In Frankrijk werd reeds een zenuwachtige stemming geconstateerd en Engeland herzag zijn houding na den bewus ten „Bartholomeus-nacht" van 30 Juni 1934. Weer een ander punt van bespreking is Italië. Dit land had met Mussolini als leider, de bedoeling even machtig te worden als Frankrijk. Toen kwam het conflict.' Italië Duitschland door de Anschlüss-pogingen van Duitschland met Oostenrijk, eindigende met den moord op Dr. Dollfuss, waardoor de verhoudingen weer geheel werden vertroe beld. In 1934 ontstond ook het conflict van Oeal- Oeal, aan de Abessynische grens. In Europa geloofde men de dreigementen van Musso lini niet, die ter gelegenheid van deze con flicten werden geuit. Zeer belangrijk was ook het bezoek van Simon en Eden aan Hitier op 25 Maart 1935, hetgeen een gevolg was van de ongerust heid over de Duitsche herbewapening. Toen Simon aftrad en opgevolgd werd door Hoare, maakte deze staatsman de groote fout met Duitschland een vlootverdrag te sluiten, waardoor in Parijs groote veront waardiging ontstond. Engeland ging zich nog sterker bewapenen en tergelijkertijd sprak het meerenaeel van het Engelsche volk zich bij enquête uit vóór een krachtige Volken - bondspolitiek met eventueele toepassing van militaire sancties. Middelerwijl bleek dat het conflict tus schen Italië en Abessynië meer was dan een eenvoudig meeningsverschil en de onder handelingen tusschen Franschen, Engelschen en den Italiaan Aloisi begonnen. Al deze on derhandelingen liepen op niets uit, waarop Hoare's historische woorden in de vergade ring van den Volkenbond klonken, waarin hij aankondigde dat Engeland de Volken- bondspolitiek altijd krachtig zou steunen. Frankrijk, (Laval) aarzelde toen nog. De sancties, die nu toegepast moeten wor den, geven blijk van een geest van collegiali teit, die men nauwelijks had durven ver wachten. Laval's houding wijzigde zich lang zaam, doch een definitieve uitspraak werd van hem niet vernomen. Engeland's internationale positie wordt zeer belangrijk. Vermeldenswaard is dat de Engelsche meening over het Italiaansch- Abessynisch conflict veronderstelt dat het hoogtepunt achter den rug is! Daarentegen maakt men zich ernstig ongerust over Duitschland. Wel zou dit land in 1936 nog geen gevaar opleveren, doch Engeland werkt hard aan zijn luchtbewapening. Engeland wil dat in 1937 zijn macht in den Volkenbond zoo groot is, dat elk gevaar van Duitsche zijde gekeerd kan worden. De Volkenbond werd gesticht om den vrede te handhaven door het recht. De Volkenbond is het instituut geworden dat den vrede handhaaft docr de macht! Na deze uitvoerige voordracht maakten enkele aanwezigen gebruik van de gelegen heid tot het stellen van vragen. G. H. YVEL'STINK. Het toeval wilde dat de heer Weustink nog juist tijdig uit onzen goudvischkom sprong om een artikel aan hem te wijden vóór 11 Februari, den dag waarop hij 70 jaar wordt. Onze a.s. jubilaris behoort tot de weinige raadsleden die nabij of over de 7 kruisjes zijn. Vroeger was een vroedschap tevens „een raad der ouden", maar tegenwoordig voelen de kiezers in het algemeen blijkbaar meer voor de jonge mannelijke kracht. Maar de weinige grijzen die op ons Prinsenhof heb ben stand gehouden, laten zich niet gauw door de jongeren overtroeven. Een sterk staaltje leverde pas onze 72-jarige wethou der van onderwijs, die. na een zwaaien be- grootingsdag, tegen middernacht nog een groote rede ging houden om te antwoorden op 1001 op- of aanmerkingen op zijn beleid gemaakt Ook den heer Weustink ziet men zijn 70 jaar nog niet aan. Een krachtige, nog kaars rechte persoonlijkheid, een heldere stem, die gedachten vertolkt ontsproten aan een vi- talen,. gezonden geest. Als ik den heer Weustink in den raad gadesla, komt wel eens de gedachte op aan het echt-Hollandsche type dat te vinden is op schilderstukken der 17e eeuw, die de wanden onzer Statenzaal sieren. Toen ik hem dit zei, was zijn ant woord: „Een vriend voegde mij eens toe „je bent weggeloopen van een schuttersmaaltij d van Frans Hals Verder vertelde de heer Weustink: Ik lijk blijkbaar ook veel op burgemeester de Vlugt uit Amsterdam. Toen ik nog inspecteur van het-L. O. was. moest ik wel eens hoog gedopt in Amsterdam loopen. Meei-malen werd ik dan gegroet met „dag burgemeester". In dien tijd maakte ik een diner mee bij den Commissaris der Koningin. Een burgemeester van een der ons omliggende gemeenten zag mij ook voor zijn „collega uit de hoofdstad" aan De heer Weustink werd in 1931 door de R.-K. Staatspartij naar den raad afgevaar digd. Deze partij voelde behoefte aan een onderwijs-specialiteit. en meende in den heer Weustink, die juist in dat jaar zou aftreden als inspecteur van het Lager Onderwijs, een goede keuze te hebben gedaan. Zijn werk wordt door zijn fractie-genooten op prijs ge steld. Er bestaan in die groote fractie over andere zaken wel eens meeningsverschillen die naar buiten komen, maar daarbij zijn, voor zoover ik mij herinner, nooit onderwijs- quaesties. Omdat de heer Weustink zich meestal be perkt tot de zaken van het onderwijs heeft hij steeds liet oor van den raad. Elk gevoelt al is de politieke tegenstander het lang niet altijd met hem eens hier staat een man te spreken, die het onderwijs door en door kent. Dit is trouwens niet te verwon deren, zijn loopbaan heeft dit meegebracht. Eerst heeft hij als onderwijzer voor de klas gestaan, daarna studeerde hij voor Middel baar Nedei'landsch en was 15 jaar directeur van de R.-K. Schoolvereeniging te Amster dam. In 1918 werd hij benoemd tot arrondis- sements-schoolopziener in het Gooi, later werd hij inspecteur te Hilversum. Van 1924 tot 1931 werkte hij als zoodanig te Haarlem. Het behoort inderdaad tot de uitzonderin gen dat een partij voor het raadslidmaat schap op iemand beslag kan leggen die zoo doorkneed is in het onderwijs in al zijn ver takkingen. Er is een tijd geweest dat Haar lem's gemeenteraad zich op het 'bezit van nog zoo'n onderwijs-specialiteit kon beroenen, namelijk toen de heer Brants, oud-hoofdin specteur van het L. O-, voor de A.-R. partij in de vroedschap zitting had. De heer Weustink houdt elk jaar bij het begrootingsdebat «en breedoogezette be schouwing over het onderwijs, die door haar veelzijdigheid de aandacht trekt en boven dien van veel kennis en studie getuist. Ik schreef hierboven dat de heer Weustink zich in den raad meestal beperkt tot onder wijszaken. Daarbij komt zijn iiveren voor onze mooie taal en letterkunde. Ook ten deze is hij een autoriteit, getuige zijn Middelbaar Nederlandsch. Ook is de heer Weustink voorzitter van de R.-K. groep van de Maat schappij voor „Woordkunst". De heer Weustink vertelde mij dezer da s-en. dat het raadslidmaatschap hem de vol doening geeft die hij er van verwacht heeft. Zoo lang ziin krachten hem het toelaten, zal hii dan ook gaarne op ziin post blijven. Als ambteloos burger heeft hij de gelegenheid veel tijd er aan te besteden. „Want" zoo voegde hij er bij ik heb wel ervaren dat als men alle zaken zorgvuldig wil bestudee- ren, het raadslidmaatschap ge?" sinecure is. Bovendien besteedt de heer Weustink veel tiid aan het voorzitterschap van het bestuur der R.-K. Leeszaal en Bibliotheek. Ongetwijfeld zal de heer Weustink op zijn feestdag 11 Februari ervaren dat velen ziin arbeid, in en buiten den raad. op prijs sWVn, C. J. VAN T. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN (Inlichtingen over eevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitslui tend tusschen 11 uur v.m. en 1 uur n.m.). Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Zilveren damesbeurs met inhoud Mica, Zomerkade 119, Cano, v .d. Heiide. Van Eedenstraat 7. Wollen das: v. Waarde, Brou wersvaart 64. ArmbandhorlogeAbdala, Pleia- denstraat 47. Armbandhorloge: Vos, Klein Heiligland 67. Hond: Verhoog Bosb. Toussaint- straat 5, Zakmes: Redeleer, Papentorenvest 6. Overall: Kitseroo, Gasthuislaan 48. Honden penning: Leunk, J. v. Zurenstraat 15, Pai-a- Dluie: Scheeh"°'s. Eikenstraat 98. Damestasch met inhoud: Wiine.kes, v.d. Vinnestraat 16. Da mestasch met inhoud: Muijten, v. d. Vinne straat 22

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10