CJ.GUDE Het handelsverdrag met de Ver. Staten. FEBRUARI PEEK CLOPPENBURG DINERS Rubriek voor Vragen. V R IJ D A G 7 FEBRUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Wij hebben meer gevraagd dan aangeboden. Het met de Vereenigde Staten afgesloten Han delsverdrag is een lichtpunt te midden dei- donkere wolken, welke 1935 in zoo overvloedige mate hebben gekenmerkt. Het spreekt vanzelf, dat men vooral in dezen tijd met zijn wrcede ontgoochelingen verheugd is over het ginds bereikte resultaat. Intusschen bestond er een gerechtvaardigde hoop, dat men niet met leege handen huiswaarts zou keercn. De door de Vereenigde Staten afgesloten handelsver dragen met Cuba, Brazilië, Zweden en Canada, gaven goeden moed. Niemand minder dan President Roosevelt en de Democratische Partij hebben zich meer dan eens uitgespro ken tegen de bestaande protectionistische wetten en de autarkische gedachte. Wij kun nen daarvoor slechts dankbaar zijn. Maar niet minder behoort onze dankbaarheid uit te gaan jegens hen, die aan de overzijde een gunstig resultaat voor ons land hebben weten te be reiken. De maandenlange voorbereiding is niet voor niets geweest. De Nederlandsche delega tie, die te Washington onderhandelde, onder de voortreffelijke ieiding van den directeur der Handelsaccoorden, den heer Lamping, had met velerlei Nederlandsche wenschen rekening te houden. Het is duidelijk, dat deze niet alle ingewilligd konden worden. Niet omdat zij onredelijk zouden zijn, maar omdat ook de partij ter andere zijde wenschen had. Er diende ook hier gewikt en gewogen te worden. Een compromis zou het resultaat moeten zijn. Maar de getroffen overeenkomst beteekent voor ons land, dat een maximum aan wen schen is vervuld, ten bate onzer exportartikelen en een minimum aan concessies gedaan be hoefde te worden. Daarbij is gelukkig niet al leen gedacht aan de belangen van Nederland in Europa, maar ook aan de belangen van onze overzeesche gewesten. De Nederlandsche delegatie heeft daarbij kunnen profiteeren van de kennis harer koloniale deskundigen. Waar Nederland-op-het-Zuidelijk-halfrond geen concessies of onvoldoende concessies aan de Vereenigde Staten kon bieden, is het moe derland te hulp gekomen. Daarbij kon natuur lijk nooit ongedaan gemaakt worden, dat de respectievelijke afzetgebieden zoo hemelsbreed verschillen. Vooropstellend, dat onze Indische markt voor de Vereenigde Staten zeker geen overwegende beteekenis heeft, bleef een con sumentengroep van circa acht millioen tegen over een van ruim 120 millioen staan. Iedere concessie van Amerikaansche zijde beteekende uit dien hoofde reeds zooveel meer, dan een toezegging van Nederlandsche zijde. Elke gunst, v/elke ons land heeft verkregen, beduidt een mogelijke afzet naar een vijftien maal zoo groote bevolking. Onzerzijds is meer ge vraagd, dan wij konden aanbieden. Dank zij de ruime basis, waarop de onderhandelingen gehouden zijn, is voor ons land een surplus bereikt. Maar van nog veel grooter belang is het feit, dat het streven, om het handels verkeer te verruimen, succes heeft gehad. De invoerrechten voor een 52-tal Nederlandsche en Nederlandsch-Indische exportartikelen zijn verlaagd, terwijl voor 24 andere exportartike len de invoerrechten of de vrijdom van in voerrecht geconsolideerd werden. Voor 26 ar tikelen heeft Nederland een verlaging van 50 pCt. van het Amerikaansche invoerrecht verkregen, het maximum, waartoe de Presi dent gemachtigd is. Daartegenover worden in Nederland voor een 35-tal Amerikaansche exportartikelen de invoerrechten resp. de vrij dom van invoerrecht, geconsolideerd. Voorts is in Nederlandsch-Indië voor 17 Amerikaansche exportartikelen het nieuwe tarief vastgelegd. Daarnaast zijn eenige monopoliheffingen in Nederland verlaagd of geconsolideerd, terwijl Amerika o.a. de „processing tax" op palmolie consolideerde. Zeer uitvoering is in het nieuwe verdrag ook het contingenteerings regime ge regeld. Daartegenover staan ongetwijfeld concessies onzerzijds, waaronder de verplichte afname van Amerikaansche tarwe en tarwe bloem een 'belangrijke plaats inneemt. Het nieuwe verdrag is in vergelijking met den be- staanden toestand een groote vooruitgang. Daargelaten de daarin opgenomen onvoor waardelijke meestbegunstigingsclausule is het mede van belang, dat thans voor een tijdsduur van drie jaren zekerheid bestaat en de Ame rikaansche verkiezingen daarop geen invloed kunnen doen gelden. Wel is een regeling ge troffen bij artikel 9 voor een tusschentijdsche opzegging van het verdrag in het geval van een aanzienlijke afwijking in de wisselkoers verhouding. In het onderstaande volgen de belangrijkste tariefsbepalingen. Amerikaansche concessies. A. Een reductie op het Amerikaansche ta rief van invoerrechten van 50% voor: Tulpen-, crocus- en verscheidene andere bloembollen; rozenstruiken, blauwmaanzaad. koolzaad, ra dijszaad. bloemzaden en andere tuinzaden, boerenkoolzaad. mangelwortelzaad, spinazie- zaad, spliterwten, zuurkool, parelgort, bord papier. geweven etiketten, cacao, cacaoboter en chocolade, touw en touwwerk, jenever. Röntgenapparaten, brouwersrijst. Goudsche tabakspijpen en van belang voor Nederlandsch Indië, stroohoeden en kajapoetolie. B. Een verlaging van minder dan 50% voor: Tabak, aardappelmeel, dextrine. Goudsche en Edammer kaas, sluitkool, rapenzaad. rutabaga- zaad. cichorei-wortelen, uien in flesch. ha ring, trijp (poohveefsels), bristol karton, thee- bromine en cafeïne, eetbare gelatine, geraf fineerde glycerine, lithopone amyl alcohol, foezelolie, „laundry sour", ammonium süico- fluorido. Haarlemmerolie, essences en amyl acetate. C. Het Amerikaansche invoerrecht, respec tievelijk de vrijdom van invoerrecht werd ge consolideerd voor: Palmolie, tapiocameel en cassave, narcissen, karwijzaad. karwijolie, zwa velzure ammoniak, zwavelzure kinine, moilen- vellen, kinabast, gutta percha, aloë. gambir, kapok, sisal, copal. citronella-olie. sago. sago- meel. reptielhuiden, ongemalen peper, onge- maien nootmuskaat, ongemalen foelie, cassia en rotan. Nederlandsche concessies. A. Het Nederlandsche tarief van invoer rechten zal. zoolang het verdrag van kracht blijft, niet worden verhoogd, ten aanzien van de volgende artikelen: Copieerpersen en der gelijke kantoorbenoodigdheden. autobuiten banden en autobinnenbanden, Amenkaansch grenen- en pijnboomenhout (vrijdom), koel kasten, koper in koeken, staven en blokken (vrijdom); terpentijn (vrijdom), pure lard en steam lard (vrijdom), oleomargarine (vrij dom). oleostearine, grease stearine, schrijf-, reken-, tel- en boekhoudmachines, tabak in bladen, personen- en vrachtauto's, automo bielmotoren en -chassis, tractors, gezouten paardevleesch, versche appelen en peren, ge droogde pruimen, rozijnen, abrikozenpitten, grapefruit, gecondenseerde vruchten, asperges in blik, havermout, gepelde rijst., zwavel (vrij dom)., borax (vrijdom), hars (vrijdom), smeer olie (vrijdom), ruwe katoen (vrijdom). B. Het tarief van invoerrechten in Neder landsch-Indië zal, zoolang het verdrag van kracht blijft, niet worden verhoogd ten aan zien van de volgende artikelen; Versche appe len, versche druiven, gedroogde vruchten, zalm in blik, havermout, vruchten in water, of jus of in wijn, geconserveerde groenten, tabak in bladen, lakleder en overleder, automobiel buiten- en binnenbanden, inwendige verbran dingsmotoren, koelkasten, schrijfmachines, personen- en vrachtautomobielen, automobiel- chassis en toebehooren. Ten aanzien van de monopolieheffingen in Nederland is het volgende overeengekomen. De heffing op versche appelen is van 4 ct. per kilogram bruto op 2 ct. per .k.g. bruto terugge bracht in de periode van 1 Maart tot 30 Juni en voor een" maximale hoeveelheid van 13.500 ton. Van invoeren boven deze hoeveelheden in genoemde periode zal weder 4 ct. geheven worden. Voor versche peren geldt hetzelfde als voor versche appelen met dit verschil, dat de pe riode, waarin de heffing verlaagd zal worden, op 1 Februari is aangevangen en dat de onder de verlaagde heffing toelaatbare hoeveelheid 2300 ton bedraagt. De heffing op gedroogde pruimen is van 4 ct. per k.g. op 2 ct. per k.g., die op grapefruit, alsmede die op rozijnen van 2 ct. op 1 ct. per k.g. verlaagd. De heffing op abrikozenpitten van f 1.50 per 100 k.g. bruto is geheel vervallen, terwijl de bestaande heffingen op geconserveerde vruch ten, asperges in blik en gepelde rijst niet zul len worden verhoogd MOLLERUS. Het vervoer naar Bloemen- daalsche strand en Zandvoort. Beperkt vervoerverbod voor de N. Z. H. T. M. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten van Noord-Holland aan de N.Z.H.T.M. een be perkt vervoerverbod opgelegd inzake het ver voer over den Zeeweg naar het Bloemendaal- sche Strand en Zandvoort en terug. Dit beperkte vervoerverbod is van den vol genden aard: Rijdende in de richting Zandvoort worden, na het punt van samenkomst van de Prins Hendriklaan en de Julianalaan, geen passa giers ingelaten bestemd voor een punt, gelegen vóór het Noorderbad en rijdende in de rich ting Haarlem worden na het Noorderbad geen passagiers ingelaten voor een punt, gelegen vóór het punt van samenkomst van de Prins Hendriklaan en de Julianalaan. Tot zoover deze bepalingen, waarbij wij aan- teekenen, dat de N.V. „Stormvogels" voor de N.Z.H.T.M. een vervoerverbod wenschte voor 't traject Bl'daal (dorp)-Zeeweg-Strand. Door bovengenoemd beperkt vervoerbod wordt nu alleen het vervoer beschermd van Overveen naar Bloemendaal aan Zee en terug. Plaatselijke Coöperatieve Raad. Te Haarlem opgericht. Woensdag j.l. hébben de besturen van de Coöp. „De Vooruitgang", Coöp. „De Eendracht" den Haarl. Best. Bond en twee leden van de Coöperatie Raad van den Centralen Bond van Verbruiks-Coöperatiesin. Nederland een be spreking gehouden om te komen tot een alge- meene gezamenlijke propagandistische actie in Haarlem. Als inleider fungeerde de heer Lindeman (Coöp. Raad), die een plan ontvouwde en pleitte voor de oprichting van een plaatse lijken Coöperatieven raad. Na gedachtenwisseling werd besloten zulk een raad te stichten; bestaande uit: voor de Coöp. Vooruitgang mevr. Weber en den heer Westerveldt, voor de Coöp. De Eendracht de heeren Hulsman en Kluit, voor den H.B.B. de heeren Luijken, IJsema en Overdijk en ambts halve voor den Coöp. Raad van den Centr. Bond de heeren Metman en Lindeman'. Bovengenoemde plaatselijke raad in klein comité bijeen gebleven, heeft een dagelijksch bestuur gekozen, bestaande uit de heeren Luijken, voorzitter. Westerveldt, penningmees ter en Kluit, secretaris. Besloten werd verder, door het beleggen van vergaderingen, huisbezoek, enz. een zoo uitgebreid mogelijke actie op touw te zetten ter verbreiding van het Coöperatieve idee en ledenaanwerving en hiermede zeer spoedig te beginnen. Wij hebben de eer U beleefd in overweging te geven KLEEDING NAAR MAAT in de maand Februari te bestellen. U werkt daardoor mede aan verruiming van arbeids gelegenheid, waaraan in deze maand meer dan gewone behoefte bestaat. Wij zuüen dit bevorderen door een zeer aanbevelens- waardige aanbieding in de prijzen 42.- 56.- 69." VOOR COSTUUMS Daarbij een ruime keuze uit de allernieuw ste stoffen voorjaar 1936 ZIE ONZE SPECIALE ETALAGES GROOTE HOUTSTRAAT - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Een speeltuin in Haarlem- Noord. Yoor de R.-K. Vereeniging voor groote gezinnen. Bij het inrichten van een speeltuin door de Haarlemsche R.K. Vereeniging voor groote ge zinnen op een gedeelte van het terrein van het voormalig Parkherstellingsoord, nabij den Rijksstraatweg, blijken de kosten daarvan zóó hoog te zijn, dat deze niet geheel uit de mid delen dier vereeniging kunnen worden bestre den. De vereeniging dient voor de voltooiing van een en ander nog te kunnen beschikken over een bedrag ad f 400.—. In verband daarmede heeft het bestuur dier vereeniging aan B. en W. verzocht te willen bevorderen dat de gemeente een bedrag ad f400.ter leen zal verstrekken. Er bestaat bij B. en W. geen bezwaar aan genoemde vereeniging een renteloos voorschot te verstrekken ad f400.terug te betalen in 5 jaren. VARA. Voor de afdeeling Santpoort-Bloemendaal van de V. A. R. A. komt op Maandag 17 Fe bruari 't Kees Pruis Ensemble een voorstelling geven in Hotel Vreeburg te Bloemendaal. Ge let op het groote succes, dat dit gezelschap reeds op zijn tocht door het land mocht boe ken, is het wel zoo goed als zeker, dat ook de afdeeling Santpoort-Bloemendaal een mooien feestavond tegemoet gaat. MEISJESSCHOOL. B. en W. stellen voor aan de Middelbare School voor -Meisjes, met 5-jarigen cursus, te benoemen tot tijdelijk leerares in het Fransch: le mej C. P. Bal, te Bloemendaal en'2e. mej. L. Ruinen te Haarlem DE VERBREEDING DER KAMPERLAAN. In verband met het voornemen tot normali satie van het gedeelte van de Kamperlaan, nabij ,den Kleinen Houtweg, is het noodzake lijk om de perceelen aan den Kleine Ploutweg nrs. 105 en 107 te sloopen. De na de slooping van het perceel en na de normalisatie van de Kamperlaan vrijkomende grond zal te zijner tijd kunnen worden verkocht. Met het oog op het vorenstaande is het noodzakelijk om het perceel Kleine Houtweg no. 105 terug te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf, tegen de geschatte waarde van f 6500. B. en W. stellen den raad voor daartoe te besluiten. Gevestigd sedert 1920 UITZENDING VAN CUISINIER - IORDF NSSTR 74 TELEFOON 1313? (Adv. Ingez. Med.) Huurprocessen. Voordracht van Mr. H. O. Drilsma. Voor de bij de federatie Haarlem der wo- ningbouwvereenigingen aangesloten corpora ties sprak Donderdagavond in de Nijverheid Mr. H. O. Drilsma over het onderwerp „Huur processen". De heer Drilsma zei dat de meeste men- söhen zoo weinig afweten van het civiele recht. Meestal ook zien zij de voorwaarden van hun huurcontract pas dan in, wanneer het te laat is en de moeilijkheden reeds zijn gerezen. Dan is het de vraag voor den ver huurder hoe hij de huurder uit de woning moet krijgen. Zonder de toestemming van den rechter kan men over het algemeen niet iemand uit de woning zetten. Het nadeel hiervan is dat de huurder den veiTiuurder op hooge 'kosten kan jagen en de zaak sleepend houden. De verhuurder kan de huur echter altijd opzeggen wanneer de huurtermijn afloopt. Daardoor is uitzetting bij weekwoningen al tijd veel gemakkelijker, want men hoeft slechts de huur op te zeggen. Het nadeel echter van een weekcontract is dat ook de huurder in korten tijd (met veertien dagen) de overeenkomst kan opzeggen. Zou de huurder weigeren het huis te ver laten, dan moet de kantonrechter beslissen. De moeilijkheden worden veel grooter wanneer het geen weekcontract geldt, doch bijvoorbeeld een jaar contract. Wanneer de huur juist is afgeloopen dan hoeft men sl&chts de huur op te zeggen om den bewo ner te doen vertrekken. In'(het andere geval kan men mogelijk een jaar lang in de moei lijkheden blijven en zijn de complicaties niet te overzien. De zoogenaamde tusschentijdsche ontrui mingen leveren dan- ook steeds groote bezwa ren op. Op grond van geëindigde of achter stallige 'huur moet de kantonrechter be slissen, doch wanneer de tegenpartij tegen argumenten in het geding gaat brengen, kan het mogelijk wezen dat de rechtbank zal moeten beslissen. Dit duurt over het alge meen erg lang en men kan een normaal ci viel proces voor de rechtbank gevoegelijk op een tot anderhalf jaar schatten. Uitvoerig weidde de spreker uit over de waarborgsom, die wettelijk nooit gebruikt mag worden om de huurschuld te vereffenen. Doet de verhuurder het wel. dan is dat een vriendelijkheid van 'hem, doch de huurder kan dit niet eischen. Het pandbeslag is eveneens een belangrijk onderwerp. Over het algemeen mag pas be slag gelegd worden wanneer er een vonnis is gewezen, Met het pandbeslag is dit niet noodig, daar hiervoor slechts het verlof van den president der rechtbank noodig is, waarbij de verhuurder echter de verplichting op zich moet nemen, binnen acht dagen een proces te beginnen. Het pandbeslag is een dure geschiedenis en een dwangmiddel waar van men zich niet te veel moet voorstellen, vooral niet bij kleinere inboedels. Bij huurstakingen. die voor de huurders een zeer onverstandige manier van strijden is. is het pandbeslag wel in trek. Tenslotte besprak Mr. H. O. Drilsma nog een typische moeilijkheid, namelijk het ver huren van een woning aan een vi-ouw die in echtscheiding is, en dus niets mag doen zonder de toestemming van haar man. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan eenige aanwe zigen gebruik maakten. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad icorden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nnt kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan ik een wit vilten hoedje, nat in de modder is gevallen, weer schoon krijgen? ANTWOORD: Geheel schoon zal het hoedje wel niet worden. Probeert u het goed en stevig a£ te schuim en met waschbenzine en direct daar na goed en gelijkmatig inwrijven met taicum (speksteen) en een paar uur laten drogen, waar na de talcum kan afgeschuierd worden met 'nar den schuier. Geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe kan ik een kaarsvetvlek verwij deren uit een terra zijden lampekap? ANTWOORD: De vlek tussehen de nagels van de duimen breken en daarna met dotje watten en perch loorac-thyleen afwrijven, waarna de vlek direct bedekt wordt met magnesia, welke na een uur verwijderd kan worden. VRAAG: Hoe krijgt men hiervlekken uit een roode zijden jurk? Met benzine gaat het niet. ANTWOORDMet een spons en warm water, waarin een weinig mierenzuur Is gedaan, afspon- sen en daarna zoo droog mogelijk kloppen met een badhanddoek, RECHTZAKEN VRAAG: Ik heb een zoon van 35 jaar uit mijn eerste huwelijk en ben nu veertien jaar weduwe. Mijn tweede man was bij de marine en daarvan heb ik pensioen. Heeft nu Maatschappelijk Hulpbetoon het recht te eischen dat ik voor onderhoud van dien zoon betaal? ANTWOORD: Ja. VRAAG: 1. Hoeveel moet ik plakken voor een meisje voor halve dagen? (Loon bestaat uit kost en 1.50).. 2. Is dat verplicht en wat is daarvan het voor deel voor mij en voor het meisje? 3. Zijn we daarmee ook verzekerd tegen ziekte en ongevallen? ANTWOORD: 1. Dat hangt af van den leeftijd: 1416 jaar 30, 1621 jaar 40 en 21 jaar of ouder 50 cent. 2. Ja, verplicht voor beide partijen. Voordee- len: invaliditeitsverzekering en later ouder domsrente, BELASTING ZAKEN VRAAG: Hoeveel bedraagt de inkomstenbelas ting voor een inkomen van S000. 3000 en 10.000 te Haarlem, Heemstede, Bussum en Hil versum? 2. Hoeveel is de personeele belasting voor hui zen met huurwaarden van f 1600 en 1700? 3. Hoeveel is de grondbelasting? 4. Indien andere belastingen worden geheven, bijv. straal- en rioleeringsbelasting, hoeveel be dragen die dan? De vragen 2. 3 en 4 had ik ook graag onder de onder 1 vermelde gemeenten beantwoord: ANTWOORD: 1. Rijksink.be], in alle gemeen ten resp. 405.S4. 476.14 en 546.44. Gemeen- tefondsbel. Haarlem resp. 4S2.40, 572.40 en 062.40. Idem Heemstede resp. f 394.50, 4G9.50 en 544.50. Van Bussum of Hilversum zijn de verordeningen ons niet bekend. 2. Personeele bel.: Haarlem resp. 49 5 en 523. Idem Heemstede resp, 300 en f 325, De verkoopwaarde .in het meubilair op pl.m. 2500. Bussum en Hilversum zie antwoord 1. 3. De grondbelasting bedraagt tien percent v; de geschatte huuropbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen. 4. Straatbelasting te Haarlem vier percent van de huurwaarde. Te Heemstede niet verschuldigd. Gronrl- en straatbelasting zijn verschuldigd dooi de eigenaars van de gebouwen. VRAAG: Hoeveel moet men aan personeele be lasting betalen voor een kleine tweepersoons auto van 192S, die een waarde heeft van 50. doch waarvan de waarde bij normale markt nog geen 100 ïs? ANTWOORD: De belasting bedraagt S.in hoofdsom, opcenten 14.S0. totaal 22.S0. VRAAG: Wat is aan inkomstenbelasting ver schuldigd bij een vastgesteld zuiver inkomen van 2601 over 19351936: a. ïn de gemeente Bloe mendaal. b. in de gemeente Haarlem? Hoeveel is de personeele belasting voor een huurwaarde van 55 per maand (gehuwd, zon der kinderen) over 1936, in Bloemendaal en Haarlem? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting a 78.66. Gemeentefondsbelasting a SI.60. Rijkiinkom- sienbela.sting b 78.06. Gemeentefondsbelasting b 97.20. Personeele belastinz a 142.13. idem b. 179.55. Het gala-concert op Dinsdag a.s. PLANTEN VRAAG: Wat is de beste tijd voor het snoeien en mesten van een druif? ANTWOORD: Zoo spoedig mogelijk. De druif begint vroeg te werken. IndiS u nog eenigen tijd wacht, dan begint het voedsel uit de gemaakte wonden te loopen. DIVERSEN VRAAG: Komen de kosten voor het leegen van beerputten voor rekening van den huurder of van den huiseigenaar? ANTWOORD: Voor rekening van den huiseige naar (Kosten 5.pe? keer en 7.50 voor een spoedled-igingi Dirigent Karl Daninier. Het Gala-concert der H. O. V. op Dinsdag a.s. zal onder leiding staan van één der beste jonge Duitsche dirigenten n.l. General-musik- direktor Karl Dammer, le dirigent van het „Deutsches Opernhaus", de meest gemoderni seerde en thans de grootste Opera van Duitsch land, de vroegere „Stadtische Oper" van Ber lijn. Dammer, die eerst dirigent van het Sym- phonie-orkest te Riga en daarna dirigent van de Opera te Bremen was. gaf enkele jaren ge leden eenige gastvoorstellingen in Groningen en te Rotterdam. Spontaan stelde hij zich, met den solist van dezen avond, den altviolist Ru- dolf Nel, le solo-altist van het Bayreuth- orkest (135 man) beschikbaar om op deze wijze de Haarlemsche Orkestvereeniging te steunen. Schade door den storm. De gemeente niet aansprakelijk voor een gevallen boom. Blijkens een verzoekschrift van mejuffi-ouw J. Wijman. is tijdens den storm op 17 Sep tember 1935 een iep, staande ten zuiden van haar perceel aan het Frederikspark no. 1, ongeveer 2 M. boven den grond afgebroken en vervolgens neergekomen tegen de zijmuren, op het dak van de serre en in den tuin van genoemd perceel. Zij verzoekt aan den Raad de daardoor voor haar ontstane schade tot een bedrag van f 264.18 te vergoeden. B. en W. zijn van oordeel, dat de Gemeente niet voor de aangebrachte schade aanspra kelijk is. zoodat er voor de gemeente geen termen zijn om aan het verlangen van adres sante te voldoen. Mitsdien stellen zij den raad voor in dezen geest te besluiten AVONDHANDELSSCHOOL. B. en W. stellen voor 'te besluiten tot be noeming tot tijdelijk leeraar aan de Ge meentelijke avondschool voor handelsonder wijs van S. E. H. de Vlies, W. Bameveld en W. G. Hermes. VOORKÓM DE GEVOLGEN VAN RUGPIJN. Nieraandoeningen veroorzaken veel onge« makken. Als voorbehoedmiddel ls het ln ruime mate drinken van melk en wateo uitstekend, doch als duizeligheid, rugpijn, rheumatische pijnen en andere kcnteekenerv erop wijzen, dat de werking der bloedt filtreer-örganen traag is, is het gebruik vani een dturetisch middel noodzakelijk, Poster's ^Rugpijn Nieren Pillen worden reeds 50 Jareni voor dit speciale doel met succes toegepast. Gi.) kunt niet beter doen dan naar de on dervinding vragen van hen, die ze gebruikt) hebben. I 1.1.75 en J 3.per doos» (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK Valsche handteekening geplaatst. Een reiziger uit Halfweg heeft een valsche 'nandteekening geplaatst op een gezegelde nota van f 55.10, om dit papier als echt en onvervalscht betaalmiddel te doen door gaan. De verdachte moest dit bedrag voor een schilder innen en heeft het geld zelf gehou den. doch gaf een nota af met de handteeke- ning van den schilder, met het woord ..vol daan" erbij, waardoor hij 't deed uitkomen alsof de schuld aan den schilder was vol daan Het reclasseeringsrapport is ongunstig, zei de officier. Toch wilde hij den verdachte nog helpen, ondanks het feit. dat de man ï'eeds meermalen onjuiste dingen heeft gedaan en misbruik van alcohol heeft gemaakt. De eisch was 8 maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd en speciale voorwaar den. Mr. Silvain Groen. de verdediger refereerde zich aan net oordeel van de rechtbank. Loopjongen hield geld achter. Een kruideniersbediende heeft te Bloemen daal verschillende betrekkelijk kleine be- di-agen, die hij van klanten had ontvangen, verduisterd. Nu moest hij terecht staan wegens verduis tering in dienstbetrekking. De verdachte bekent als loopjongen gel den geïnd te hebben, in opdracht van zijn baas. die hij niet afdroeg. De patroon heeft den jongen al eens ge waarschuwd. doch later bleek dat het niets heeft geholpen. Het speet dezen getuige wel dat het zoo was geloopen, daar de jongen overigexis wel beviel. De verdachte zei met verkeerde personen om te gaan. De officier memoreerde in zijn requisitoir een voorwaardelijk vonnis van den politie rechter van 2 maanden en tijdens de behan deling van deze zaak verleden jaar ging de verdachte toch door met deze verduisterin gen. De eisch luidde nu 3 maanden gevangenis straf met aftrek. Mr. D. de Jong kon zich hierbij aansluiten omdat de verdachte reeds drie maanden in preventieve hechtenis heeft doorgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10