TEMPELIERSSTR. 32 VR IT D AT, 7 FE B RU A R I 1936 HAAREE SI'S DA'GBESfi 8 De International Board en mogelijke speiregelverande- ringen De invallerskwestie en de vergoeding voor loon derving De Engelsche scheidsrechter Mr. Lines oordeelt over het voetbalpubliek Dengis, de Amerikaan en Daou, de Marokkaan in den Marathon Critiek in Hongarije Een hui lende skiloopsterDe Engelsche beker. De International Board, het lichaam, dat de voetbalspelregels controleert en soms ver andert, zal in de eerstvolgende bijeenkomst weer eenige belangrijke wijzigingen overwe gen. Zooals men weet, worden in Engeland geen invallers toegestaan, wanneer een spe ler van een elftal om de een of andere reden het terrein verlaat. Reeds enkele jaren ge leden zijn er stemmen opgegaan om deze be paling ir. zooverre te herzfen, dat althans een gewonde doelverdediger mag worden ver vangen, doch dit alleszins billijke voorstel werd verworpen, omdat men van meening w-as, dat onder de tien „veldspelers" van een beroepsteam er altijd wel een te vinden was, die den keeper met kennis van zaken zou kunnen remplaceeren Inderdaad is dit her haaldelijk gebleken het geval te zijn: de heden daagsche professional !s zoo veelzijdig, dat hij evenals een beroepsmusicus, in den regel de rol van een collega met succes kon vervullen en zoo is de Arsenal-aanvoerder Hapgood b.v. zeer wel in staat, met goed ge volg de doelverdeóigers-taak over te nemen. De veranderingen üi de spelregels, zooals destijds in den buitenspelregel, worden in de eerste plaats aangebracht om de wedstrijden van de groote Engelsche League-clubs inte ressant te maken en zoodoende het publiek te trekken. De amateur-vereenigingen ko men pas in de tweede plaats en daar deze ploegen gewoonlijk niet over zooveel geva rieerd talent beschikken, is het uitvallen van den doelverdediger een groote handicap. Thans wil men overwegen, voor alle ge wonde spelers, natuurlijk met eenige restric ties, plaatsvervangers toe te staan. Wij ge- looven vooralsnog niet, dat deze voorgestel de veranderingen zullen worden ingevoerd, omdat zooiets tot misbruik aanleiding kan geven. In ons land stoort men zich niet aan de invallersbepaling: het komt dan ook meermalen voor, dat zelfs enkele minuten voor heb einde van een belangrijken wed strijd een volkomen frissche speler een col lega. die kramp heeft gekregen als gevolg van het heege tempo, komt vervangen. Niet zelden blijft het niet bij die eene verande ring en het wil ons voorkomen, dat daardoor de "tegenpartij ernstig gedupeerd wordt. Men begriipe ons goed, voor een werkelijke ver wonding zijn ook wij geneigd een remplacant toe te staan, doch voor een gebrek aan „fitness"' en de gevolgen daarvan is de spe ler in kwestie zelf verantwoordelijk. Bij in- j ternationale wedstrijden heeft men. om dit bezwaar te ondervangen, reeds de restrictie gemaakt, dat invallers slechts tot de rust kunnen worden opgesteld. Enkele Engelsche deskundigen zijn in dit verband op het denkbeeld gekomen, den scheidsrechter de beslissing omtrent den ernst van een verwonding op te dragen, d.w.z, hem de volmacht te geven ter beoor deeling van de wijze, waarop de blessure ls ontstaan, hetzij door een. botsing, ongeval of door ruw spel van de tegenpartij, waarna hij zijn bevindingen in een rapport aan de F.A. móet vastleggen. Deze experts zijn voorts van meening, dat in geval, een tegenstander door unfair spel de schuld van de verwonding is, deze van het veld moet worden gezonden en geschorst gedurende den tijd, dat het slachtoffer niet in staat is om te spelen. Geschorste profes sionals krijeen geen salaris en door dezen maatregel wil men bereiken, dat de beroeps speler dubbel voorzichtig is in de wijze, waar op hij zijn tegenstander aanvalt. Deze laatste bepalingen hebben vanzel- sprekend uitsluitend met het beroepsvoetbal te maken, doch' de invallerskwestie is ook in ons land van voldoende groot oelang, om een doelmatige regeling met duidelijk geformu leerde restricties spoedig gewensc'ht te ma ken. Het tweede punt van besoreking door de International Board betreft de vergoeding voor loonderving aan amateurs. Deze kwestie was destijds de aanleiding tot het uittreden van de British Football Associations uit de F.I.F.A. Ook hier is de kans klein, dat men tot een vergelijk komt, maar het feit. dat er thans enkele Engelsche officials zijn, die deze vergoeding voorstaan, is een teeken, dat ook daar de meening veranderd is. De bekende Engelsche scheidsrechter Mr. C. E. Lines heeft de gemoederen ernstig in beweging gebracht door zijn verklaring, dat geen twee procent van het publiek, dat de wedstrijden bezoekt, het spel begrijpt. En hij voegt er aan toe. dat wat voor het publiek geldt, evenzeer op de spelers betrekking heeft. Inderdaad een boud oordeel, temeer, nu het hier het met sport groot gebrachte Engel sche volk betreft. Deze bewering heeft dan ook niet nagelaten een storm van protest te ontketenen en er zijn deskundigen, die van meening zijn, dat juist onder het publiek op de staanplaatsen in Engeland dikwijls de beste spelkenners worden gevonden. Wellicht is Mr. Lines, die het overigens toch beter moest weten, in zijn meening be- invloed door de houding van chauvinistische club-supporters, die men overal in de we reld aantreft en verwart- hij onwetendheid met een eenzijdig oordeel van dit gedeelte van het voetbalpubliek. De gemiddelde Engelsche voetbaltoeschou wer heeft op ons altijd den indruk gemaakt, het spel met- behoorlijke kennis van zaken en een ruime opvatting van sportiviteit te kunnen volgen en in dit opzicht mag zijn Hollandsche collega, mits onpartijdig, een pluim evenmin onthouden worden. Het is zelfs opmerkelijk, dat bij een internationa len wedstrijd in het Stadion, waarbij toch iedereen hoopt, dat Nederland zal winnen, wel degelijk de prestaties van het bezoeken de elftal naar waarde geschat- worden. En evenzeer opmerkelijk is het. dat het ook hier voornamelijk de lagere rangen zijn, waar dit bordeel vaak deskundig geformuleerd wordt, soms beter dan dit door erkende experts het geval is. Mr. Lines staat derhalve vrijwel alleen in zi.jn oordeel: slechts een klein aantal, even als hij. officieel met de voetbalsport verbon den personen zijn het met hem eens. o.a Mr. Jennings, secretaris van de Birmingham Alliance, die beweert, dat van het aantal candidaat-scheidsrechter, meestal jongelui van 25 tot 32 jaar, die het spel jarenlang gevolgd of gespeeld hebben, jaarlijks meer don de helft na het examen wordt afgewe zen. Wat o.i. nog geenszins wil zeggen, dat zij geen kijk op voetbal als zoodanig hebben, veeleer bestaat hun fout uit een gebrek aan kennis van de fijnere puntjes der spelregels. Pat Dengis, geboortig uit Swansea, thans als Amerikaan genaturaliseerd, zal de Ver- eenigde Staten te Berlijn in de Marathon race vertegenwoordigen. Zijn korte loopbaan is vol van merkwaardige ervaringen. In een snelwandelwedstrijd op den weg over 50 Ki lometer moesten de deelnemers aan het einde eenmaal rond een sintel'oaan loopen, alvorens de finish te bereiken. Dengis had ruim 11 b Kilometer voorsprong, toen hij van den straatweg op de baan stapte. Zoodra hij op den zachten grond stond, weigerden zijn beenen verderen dienst en reeds schoten de omstanders toe. om hem behulpzaam te zijn, toen Pat zich Dorando's Marathon herinner de en de hulp afwees. Na 15 keer te zijn gevallen en 20 minuten over de laatste ronde te hebben gedaan, ein digde hij als tweede, wat nog altijd beter is dan te worden gediskwalificeerd. Dit was het lot van den Italiaan Dorando, die bij de Olympische Spelen te Londen in 1908 een soortgelijke ervaring had. Hij was zoo ver moeid, dat het publiek hem op de laatste 200 Meter naar de finish moest ondersteunen, wat volgens het reglement niet is geoorloofd. Desondanks werd Dorando bij zijn terug komst in Italië als een held vereerd en een geestdriftig hotelhouder bood hem een jaar lang viij wonen en pension aan. Dengis heeft sindsdien op den Marathon- afstand'uitstekende tijden ge-maakt: een maal verloor hij met een halven meter ver schil van Pawson in den tijd van 2 uur 27V2 min., wat beschouwd wordt als een wereld record. Het ziet er dus naar uit, dat er te Berlijn, evenals bij het zwemmen, op ver schillende afchietiexnummers nieuwe records - zullen worden gevestigd. Men zal zich nog herinneren, hoe te Am sterdam in 1928 de Algerijn El Ouafi tot al ler verbazing den Marathon won. Thans is men in Frankrijk zeer enthousiast over de prestatie van den cross-country-specialist Daou. een Marokkijnsch soldaat. Deze jonge man heeft nog nooit getraind, maar hij weet al zijn tegenstanders met groot verschil te verslaan. Wellicht zal hij in Dengis en den Chileen Zabala te Berlijn zijn zwaarste riva len vindon en overigens is het meestal een volkomen outsider, die deze monsterrace wint. Gedurende 1935 zijn door de TJ.C.I. en de Fransche Wielren Unie 1054 renners, trai ners en verzorgers, 37 clubs, 6 banen en 14 directeuren bestraft. Van- het totaal opge legde bedrag aan boetes was bij de jaarwis seling 140.000 francs nog niet betaald. Voor- loopig behoeft de Fransche Bond dus nog geen geldzorgen te hebben. Na de 6—1 nederlaag tegen Nederland, is er veel critiek uitgeoefend op de Fransche keuze-commissie, die zich daarvan niet veel heeft aangetrokken. Anders dacht de Hon- gaarsche official er over, die verantwoorde lijk was voor de samenstelling van de ama- teurploeg. die te Lyon met 21 van de Fran sche amateurs verloor Men was in Boedapest over dit slechte resultaat van dit. met het oog op de komende Olympische Spelen sa mengestelde team zoo teleurgesteld, dat ge noemde official onmiddellijk zijn ontslag als samensteller van het elftal indiende, welk ontslag hem echter geweigerd werd. Het is dus maar te hopen, dat Hongarije te Ber lijn een beter figuur slaat, want anders kon het welkom-thuis van de één-persoons-keuze commissie wel minder hartelijk zijn, waar door hem de „goulash" niet zou smaken. En dat zou spijtig zijn. Het schoeisel speelt in vele takken vair sport een groote rol. zelfs bij het bridgen, zooals menig partner tot zijn smart heeft ondervonden. De Fransche athleet Geo. André won eens te Antwerpen een 400 meter hindernis-race op één schoen, de andere had hij tijdens het springen verloren. Er zijn lange afstandsloopers, die het traject het liefst op bloote voeten afleggen, oftewel met het schoeisel van Moeder Natuur. Onlangs was er bij een skiwedstrijd een jeugdige Francaise, die onderweg een ski verloor. In plaats van het voorbeeld van haar landgenoot André te volgen en te trachten, althans op acrobatische wijze het eindpunt te bereiken, liet zij direct alle hoop varen en ging in de sneeuw liggen huilen, totdat een der ordecommissarissen haar vond. Als deze functionaris zijn taak goed heeft begrepen, heeft hij haar zonder twijfel een troostprijs toegekend. De loting voor de vijfde ronde van den En- gelschen voetbalbeker heeft slechts in één •wedstrijd twee eerste klassers samenge bracht. nl. Grimsby (14) en Manchester City (11). De overige zeven matches gaan alle tusschen clubs uit de eerste en de tweede afdeeling. waarbij in vier gevallen de lager geplaatste vereenigingen op eigen terrein spelen. Het aloude Barnsley, dat in 1912 den beker won, ontvangt Stoke City en behoeft, nu zij Birmingham en Tranmere Rovers op vreemd terrein verslagen heeft, geen vrees voor de nederlaag te koesteren, evenmin als Sheffield United voor-Leeds. Eenzelfde ver trouwen kunnen we niet in Newcastle heb ben. dat weliswaar de bekerhouders Sheffield Wednesday heeft uitgeschakeld, maar laatst genoemde club maakt een inzinking door en bovendien is het min of meer gewoonte, dat de overwinnaar van het vorige jaar in een der eerste ronden van het volgend seizoen verliest. Newcastle ontvangt Arsenal, dat haar supporters zal willen compenseeren voor de verdwenen kansen op een hernieuwd kampioenschap. We achten de Londenaars sterker dan de United, die het op eigen veld misschien tot een gelijk spel zullen brengen om de replay op Highbury te verliezen. De match, die een record-menigte naar Stam ford Bridge zal trekken, is tevens de eenige, die voor den beker in de Engelsche hoofd stad zal worden gespeeld, tusschen Chelsea en Fulham, wier terreinen vlak bij elkaar liggen, wat tot veel sportieve rivaliteit heeft aanleiding gegeven Het resultaat is geheel open; de tweede klasser heeft een goed elf tal, terwijl Cheisea, nu Mitchell geschorst zal worden, het met een verzwakte halflinie zal moeten stellen en voor het maken van goals op den Iersohen international Bambrick en rechtsbuiten Spence, een speler van het type Adam, hebben moet. Bradfort City krijgt een zwaren dobber tegen Derby County, dat met Barker als spil en Gallagher en Crooks in de voorhoede wel zal zegevieren. De andere tweede klasser uit dezelfde stad, Bradford, zal eerst nog met den finalist van het vorige jaar, West Brom- wich Albion, moeten uitmaken, wie van bei den Tottenham Hotspurs mag ontvangen. De Spurs maken in beide gevallen geen slechte kans, tenzij de Albion-voorhoede weer een van haar bijzondere scoring-dagen heeft. Tenslotte zal Middlesbrough het met Lei- cester City na veel moeite wel klaar spelen. Van de Zaterdag jl. gespeelde competitie wedstrijden diient, behalve de 61 zege van West Brom op Liverpool, de 1—3 uit-over- winning van Aston Viila op Derby County (3) te worden vermeld, waardoor de Villa de laatste plaats aan Blackburn heeft over gedaan. In III Noord versloeg Chester (5) het bezoekende York City (18) met niet min der dan 120. HANDBAL Het programma voor Zondag. Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld: Dames: Rapiditas—Hebe (10.30 uur v. Oosten de Br-uijnstraat). Heeren: Olympia—Rapiditas (10.30 uur te Aalsmeer) Niloc—Lijnden (2 uur A.T.B. terrein Olyui- piaplein) De dames van Rapiditas krijgen Hebe thuis, van welke club op 26 Januari j.l. op het kantje af met 10 gewonnen werd. Hebe zal alle krachten inspannen om revanche te nemen, doch we gelooven, dat ook ditmaal Rapiditas weer zal zegevieren. Bij de heerenafdeeling krijgt Rapiditas een zeer zwaren uitwedstrijd tegen Olympia. Deze ploeg heeft al vele successen geboekt, zoodat helzeer waarschijnlijk is dat Rapiditas een puntje zal verliezen. In Amsterdam wordt 's middags de wed strijd NilocLijnden gespeeld. Bij de eerste ontmoeting in dit seizoen bleef Niloc met 32 in de meerderheid: wij gelooven niet, dat Lijn den het fraaie staaltje zal leveren, de lands kampioenen op eigen terrein te slaan. KORFBAL. NED. KORFBALBOND. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. De wedstrijd B.E.P.Oosfcerkwartier, die Zondag te Purmerend gespeeld zal worden, is een ontmoeting van twee ongeveer even sterke ploegen. De Haarlemmers wisten in hetzelfde aantal ontmoetingen, n.l. tien, één punt meer ie behalen dan B.E.P. Voordeel van eigen ter rein kon voor de Purmerenders wel eens be slissend blijken. Haarlem 2 ontvangt D.E.D. 2, dat bovenaan staat, terwijl de Haarlemmers leelijk onder aan staan. Toch kunnen de Amsterdammers op een flinken tegenstand rekenen, maar de puntjes nemen ze mee. Te Santpoort op het S.V.-terreïn zullen twee oude tegenstanders elkaar ontmoeten, n.l. S.V. 1 en Haarlem I. Beide ploegen wisten in twaalf wedstrijden ruim veertig maal te doe len. maar Haarlem behaalde drie punten meer en zou dus moeten winnen! Maar gemakkelijk zal hun dat niet gelukken! Het terrein ligt achter de ruïne van Brede- rode; de wedstrijd begint te twee uur. HAARL. KORFBALBOND. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. In de eerste klasse zal Flora 1 wel niet voor de tweede maal struikelen, zoodat we in de ontmoetingen Osno 1—Ons Genoegen. Haar lem 3O.K. 2 en Animo 1Flora 1 de over winningen geven aan de bezoekers. In 2A één ontmoeting: T.H.B. 2Meerle- bosch 1. De eerste behaalde in 9 wedstrijden negen punten; de tweede in 6 wedstrijden vier punten. Beide ploegen lijken dus niet veel te verschillen; toch geven we T.H.B. 2 de beste kansen. In 2B 'gaan de gastheeren Zandvoort 1, dat tegen Haarlem 4 speelt en Aurora 2, dat S.V. 3 ontmoet, met de punten strijken. In 3A gaat D.S.V. 2 naar E.T.O. 1, dat ons zwakker tcont dan de bezoekers. Meerlebosch 3 heeft geen kans tegen Flora 2. Oosthoek 1 wint van S.V. 4. In 3B kan het tusschen Aurora 5 en Water vliet 3 spannen. Oosterkwartier 4, het eenige ongeslagen twaalftal in den H.K.B. zal 'winnen van T.H.B. 3. In 3C heeft O.K. 5 zeker de overwinning tegen Alw. Ready 3 voor 't grijpen; S.V. 5 is sterker dan Watervliet 4. Adspiranten: Ons GenoegenO.K. b, O.K. aFlora en S.V.Animo. DAMMEN. SIMULTAANSéANCE VAN RAICHENBACH. Uit Alphen a.d. Rijn: Op uitnoodiging van de Alphensche Damclub hield de we reldkampioen Raichenbach een simultaan- séance tegen een 80-tal dammers uit verschil lende plaatsen in de Rijnstreek. Van deze 30 partijen, welke vijf uren duur den, wist Raichenbach er 64 te winnen, terwijl 16 partijen in remise eindigden. IJSHOCKEY. DE „BLAUWE ZES" NAAR BERLIJN. Donderdag 13 Februari zal de ..Blauwe Zes" naar Berlijn vertrekken om aldaar eenige oefenwedstrijden tegen Duitsche teams te spelen. VOETBAL. E.D.O.T GOOI. E.D.O. komt als volgt uit: Van Roon, Van der Kuyl, N. N„ Van der Schalie. Koppen. Oomen, S. Spek, Zandstra, van der Putten, Peruke! P. Spek. Voetbal in Engeland. STOKE CITY—BIRMINGHAM (3—1). De Donderdag in de eerste afdeeling van de Engelsche League gespaeiUe wedstrijd tus schen Stoke City en Birmingham werd door de eerste met S—gewonnen, BILJARTEN. „MOLLERUS-BEKER". Voor de invitatie-wedstrijden om bovenge- noemden wisselprijs over driebanden,' welke door de biljartclub der „Sociëteit Vereeniging" te Haarlem zullen gespeeld worden, hebben alle vier uitgenoodigde vereenigingen gehoor gegeven en wel met de volgende tweetallen: Rotterdam te Rotterdam met A. Sengers (kampioen van Nederland Driebanden) en Schram; Insulinde met J. H. Sweering (kam pioen van Nederland cadre 45 2) en J. J. P. Sweering; H. E. T. E. IJ. met P. de Leeuw (kampioen van Nederland 7)2, 45.1 en band- spel) en P. Geestman en K. R. A. S. (nog aan te wijzen!, allen te Amsterdam. Voor de bil jartclub der Sociëteit Vereeniging zullen uit komen D. A. de Foeljager en C. Visser. KEGELEN. BONDENDAG. De Bondendag, uitgeschreven door den Haarlemschen Kegelbond is door de kegelaars met enthousiasme begroet, reeds hebben zich ruim 70 deelnemers laten inschrijven, zoodat nu al 7 tien-tallen geformeerd kunnen wor den, hetgeen voor de organisators een groote voldoening is. LUCHTVAART. KAPITEIN SEIDEMAN WINNAAR VAN DE OLYMPISCHE STERVLUCHT. Uit München: Aan den Olympischen Ster- vlucht, met als einddoel MünchenOberwie- senfeld, is in totaal door 61 vliegtuigen deel genomen. Vijftig daarvan hebben aan de voor de vlucht gestelde eischen voldaan. Winnaar werd kapitein Seidemann met een 4-persoonsVliegtuig. Hij had een afstand af gelegd van 3761 K.M. en behaalde daarmede 869.6 pnt. De tweede plaats was voor Wodarkiewicz uit Warschau met resp. 3619 K.M. en 778.9 pnt. SCHERMEN. WAPENFEEST VAN DEN K.O.O.S. Donderdag werd in Den Haag begonnen met de ontmoeting op degen voor amateurs tusschen Nederland en Engeland, hetgeen om de tweede en derde plaats ging, daar België door twee overwinningen zeker was van de eerste plaats. Er werd op twee loopers getrokken. Het resultaat was: Nederland 8 gew. partijen, 7 ontv. en 17 gegeven treffers; Engeland 1 gew. partij, 17 ontv. en 7 gegeven treffers. De eindstand werd hierdoor: 1. België 4 pnt.; 2. Nederland 2 pnt.; 3. Engeland 0 pnt. Direct hierna werd een begin gemaakt met den landen wedstrijd op sabel tusschen de zelfde landen, met dezelfde equipes. Het eerst trokken Nederland en Engeland tegen elkaar met als eindsesultat: 1. Nederland met 8 gew. partijen, 24 ontv. en 44 gegeven treffers. 2. Engeland met 1 gew. partij 44 ontv. en 24 gegeven treffers. Het resultaat van de daarop Volgende ont moeting tusschen Engeland en België was: 1. België niet 7 gew. partijen, 32 ontv. en 37 geg. treffers. 2. Engeland met 2 gew. partijen 37 ontv. en 27 geg. treffers. De ontmoeting NederlandBelgië moest dus de beslissing brengen. Onze landgenooten wonnen met 54 gewon nen partijen. 1. Nederland met 5 gew. partijen, 29 ontv. en 36 geg. treffers. 2. België met 4 gew. partijen 36 ontv. en 29 geg. treffers. De eindstand werd: 1. Nederland 4 pnt. 2. België 2 pnt. en 3. Engeland met 0 pnt. Des avonds werden de landenwedstrijden voor professeurs op degen en sabel gehouden. Op den looper kwamen de equipes van Ne derland, België en Frankrijk. Het eindresultaat luidde: 1. Nederland 4 pnt. 2. België 2 pnt.; 3. Frankrijk 0 pnt. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE". Zaterdagmiddag organiseert de Vereeniging „De Haarlemsche Manége" een springwed- strijd voor haar leden in de manége, waaraan in een afzonderlijke afdeeling juniores zullen deelnemen. Als prijzen worden medailles be schikbaar gesteld. THEELICHTJE IN BRAND GERAAKT. Donderdag 6 dezer des vooi'middags om streeks 11.05 uur. werd aan het bureau van politie te Heemstede brand gemeld in perceel Res Novapiein 14. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd die spoedig ter plaatse was. Het bleek dat slechts een thee lichtje in brand was geraakt en de bewoonster getracht had dit te blusschen door er een- vloerkleedje over te werpen, wat niet gelukte. Vervolgens heeft zij de brandende massa naar buiten gebracht en met water gebluscht waardoor erger werd voorkomen. De brand weer behoefde geen dienst-te doen. KOOP GEEN PANNEN AAN DE DEUR. Donderdagmiddag kocht een bewoonster van de Brederodelaan te Bloemendaal van een koopman aan de deur een emaille pan. Hier en daar zaten op de pan kleine papiertjes ge plakt, waarop het fabrieksmerk voorkwam. Toen zij de pan schoonmaakte en de papier tjes verwijderde, kwam zij tot de ontdekking, dat de fabrieksmerken slechts hadden gediend om verschillende beschadigingen van de pan te bedekken. Men zij dus gewaarschuwd. Voorkom die verkoudheid Zorg er voor, dat verkoudheid geen vat op U krijgt! Koop tijdig een flacon Karsote en als U de verkoudheid voelt opkomen, snel, een paar druppels op Uw zakdoekdiep in ademenja, dat helpt! In een paar minu ten opent Karsote de verstopte neusgaten, verzacht d-e pijnlijke ademhalingsorganen en verwijdert het slijm achter uit de keel. Maar Karsote doet nog meer! Karsote vult Uw ademhalingsorganen, tot in de verste hoekjes, met een atmospheer, die de bacteriën van ver koudheid, influenza en griep snel vernietigt. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0,90 per flacon (zakformaat) en f 1.35 per flacon (2xde kleine maat), omzet belasting inbegrepen. (Adv. IngesMed.) HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneeren ont vangen- het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen ƒ1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209. (Adv. Ingez. Med.) DE OPENING DER OLYMPISCHE WINTER SPELEN TE GARMISCH. De Duitsche ski-er Wüly Bogner legt den Olympischen eed af, HfFfcP/ HOLLANDAMERIKA LIJN. Nebraska, Rott. n. Vanc. 5. v. Cristobal. Dinteldijk, 6 v. Rott. n. Vanc. via Huil. Leerdam 6 v, Philadelphia te Rott. Narenta, Vanc. n. Rott. 4 te Liverpool. Maasdam, 4 van Rotterdam te Norfolk. Statendam, 5 v. W-Indië te N.-York. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, 5 v. Melilla n. Rotterdam- Vlaardingen. Stad Vlaardingen 8 (3 n.m.) van Kirkenes te Vlaardingen verw. Flensburg, 5 v. Vlaardingen te Narvik. HOLLAND—AFRIKA LIJN Springfontein (thuisreis) 6 te Suez. Bloemfontein, 6 v. Rott. te Beira. Jagersfontein (thuisreis) 6 te Antwerpen, vertrekt 6 (n.m.) HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisreis) 5 van Lagos. Helder 6 v. Hamburg te Amsterdam. HOLLAND—OÖST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (uitreis) 4 van Shanghai. HOLLAND-BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk, 6 v. Bremen te Hamburg, vertr. 3 n. Rotterdam. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Barneveld, 5 van Hamburg n. Antwerpen. Fauna, 5 van Valencia 11. Amsterdam. Orion, 6 van Amsterdam te Rotterdam. Poseidon, 5 van Ceuta naar Genua. Tiberius, 5 van Mutzuna te Kymassi. Ulysses, 5 van Piraeus n. Volo. Baarn, Chili n. Amsterdam 4 v. Callao. Simon Bolivar, 4 v. Borbados te "Kingston (Ja.) Venus, 6 v. Hamburg te Amsterdam. Berenice, 6, v. Amsterdam n. Puerto Cortes. Titus, 6 v. Amsterdam n. Rotterdam. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (thuisr.) 5 (1.53 n.m.) 330 mijl Z. Z.W. van Land's End, 7 (7 n.m.) te IJmuiden verw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Nopan( uitreis) 6 te Belawan. Kota Radja (thuisreis) 6 van Belawan. Kertosono (thuisreis) 6 te Londen. Baloeran (uitreis) 6 te Marseille. Indrapoera (uitreis) 4 van Singapore. ROTTERDAM—ZUID-AMER.IKA LIJN. Alwaki, 6 van Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tajandoen, 6 van Antwerpen te Amsterdam. Salabangka (thuisreis) 6 te Londen. Sembilan, 6 van Hamburg n. Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt (thuisreis) 6 v. Suez. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Pembrokeshire, 1 v. Dairen n. Rott. Bencleuch, Otaru n. Rotterdam p. 6 Oues- sant. Calchas, Japan n. Rotterdam 5 te Hong kong. Agamemnon, Japan n. Rotterdam 5 te Lon den, vertr. 11. Peisander. Amsterdam n. Java pass. 5 Perim City of Hereford, Dairen naar Rotterdam 3 te Shanghai. Alcinous, Batavia n. Amsterdam 5 v. Bela wan,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14