Hit Biê&te&tükslê Verduistering. Kroors-BehangseSs De Gouverneur-Generaal. ANTURACIETen bpccucokcs J. VAN DAM Belangrijke zitting van Engeland's parlement. Ijsbaan Brederode 53e Jaargang No. 16142 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen. Vrijdag 7 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame» ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ600.-. Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger ƒ150.-, Elke andere vinger ƒ50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 Februari Oorlogsgevaar voor Nederland De bekende Amerikaansche journalist Edgar A. Mowrer heeft in de Chicago Daily News mededeelingen gedaan omtrent de Duitsche militaire versterkingen langs onze Oostgrens. Wij citeeren er het een en ander uit in dit nummer. In hoofdzaak komen deze feiten overeen met de door onze regeering gegevene in de toelichting op het ingediende ontwerp voor een weerfonds van 54 millioen. Mowrer's commentaren zijn niet zonder in teresse. Ik merk hierbij op dat hij tot de weinige Amerikanen behoort die Europa werkelijk kennen. Hij is tien jaar correspon dent in Berlijn geweest, en thans al jaren correspondent in Parijs en leider van den Europeeschen dienst van zijn blad. Hij schrijft o.a. het volgende: „Talrijke nieuwe vliegvelden, nieuwe en versterkte garnizoenen, nieuwe brug gen en de belofte van vertakte autowe gen en verder luisterposten, vaste plat forms, meer of minder geheimzinnige groepen spoorwegpolitie, een overdaad aan werk- en andere kampen, alle vlak bij de Nederlandsche grens, dit zijn ze ker harde feiten, die de kalme Neder landers ten langen leste met zorg ver vullen. In het geheel weet de bevolking er nauwelijks van. Maar bijna een ieder weet iets en begint de rest te vermoeden. Ir. verband met andere dingen be schouwd, hebben deze feiten herhaal delijk den indruk gewekt, ongelooflijk schokkend voor de Nederlandsche ge moedsgesteldheid, dat het gedaan kon zijn met den tijd van een met succes toe gepaste onzijdigheid, en dat als er weer een oorlog uitbreekt tusschen de reuzen van West-Europa, Nederland op de een of andere manier gevaar loopt daarin onweerstaanbaar betrokken te worden". Ja zeker. Dab is allemaal waar. Het woord onzijdigheid" is niet heelemaal juist, want sinds Nederland tot den: Volkenbond behoort is het oude absolute neutraliteits-standpunt vervallen, zooals dan ook gebleken is bij de deelneming aan de sancties tegen Italië. Maar dat wij al heel weinig kans meer heb ben ons buiten een volgend Europeesch con flict te houden is volkomen duidelijk, en dit gevaar wordt niet veroorzaakt door ons lid maatschap van den Volkenbond maar door onze ligging tusschen drie Europeesche grootmachten in. De Duitsche ervaringen van 1914, nadat Nederland intact gelaten was, zullen bij de militaire heeren in dat land ook wel zekere uitwerking gehad heb ben. Men zou het uit de door Mowrer opge somde bewapening langs onze grenzen al thans op moeten maken. Overigens is de volgende Europeesche oor log er nog niet. Ten eerste beseffen thans zeer velen, dat zulk een conflict Europa's totale ondergang zou worden, met inbegrip van het einde van zijn koloniale macht in Azië. Welk een gemakkelijke, voordeelige taak voor Japan om dat alles in te rekenen terwijl de stomme Westerlingen bezig zouden zijn elkaar in massa uit te moorden en eikaars industrieën en bevolkingscentra te vernietigen De kans dat Frankrijk en Engeland, of een van beide, Duïtschland zouden aanval len, is ook om velerlei andere redenen vrij wel uit te schakelen. Zij hebben er geen be lang bij. Het tegenovergestelde geval wordt door Mowrer gesuggereerd. Opgemerkt dient te worden dat Mussolini, op het punt aange land waar een oorlog blijkbaar zijn dicta tuur moest redden, het toch niet gewaagd heeft een oorlog in Eurona te beginnen. Of schoon Dalmatië een veel ariger begeerd object voor hem is dan het onherbergzame Abessynië, heeft hij het niet aangedurfd op Joego-Slavië los te trekken. Het lijkt nog niet zoo heel aannemelijk dat van Duitsche zijde ooit een aanval op Frankrijk en Enge land ondernomen zou worden. Dat is ook nog wel een heel andere onderneming dan een Italiaansche inval in de Balkan geweest zou zijn. Mowrer zegt niets over onze 'kansen in een dergelijk Europeesch conflict. Dat is kiesch van hem. Er zijn ongetwijfeld nog wel men schen, die denken ..dat wij den vijand buiten de grenzen zouden kunnen houden". Nu, dat kan niet. De vijand zou van duizenden me ters hoogte onze steden bombardeeren, ken onze vliegvelden en andere militaire centra natuurlijk ook. Wij kunnen voorts niet meer bewapening aanschaffen dan wij betalen kunnen. Hetgeen wij betalen kunnen blijft altijd maar een kleine fractie van hetgeen een groote mogendheid aan aanvalsma'ht tegenover ons zou stellen De andere groote mogendheid, de tegenpar tij van de ons-aanvallende, zou ons alleen in zooverre helpen als haar eigenbelang dat (Aangezien de stad Havanna haar stroomrekening niet betaalde, heeft de Cubaansche Electrici- teits Maatschappij de straatver lichting afgesneden.) 't Is moeilijk om je in te denken In onze zeer verlichte stad, Dat zij, te wel zeer kwader ure, Haar straatverlichting niet meer had. Hoe scheef de lamp ook hier mag hangen, Zij doet ook in den nood haar plicht, En zal die ook niet gaan verzaken, Daar onze stad zichzelf verlicht. Havanna beleeft donkre dagen, Zonder verlichting in 't verschiet, Nu men er in de avonduren Zelfs letterlijk geen lichtpunt ziet. Het is voor 't eerst in de historie, Wanneer ik mij niet sterk vergis, Dat in ons aller vreemde wereld, Een heele stad verduisterd is. Intusschen mogen wij ons troosten, Al zijn ook onze zorgen zwaar, Een lichtstraal wordt ons niet onhouden, Havanna dat is de sigaar! P. GASÜS. Een weelde voor het oog in Uw woning. Ailéén Groote Houtstraat 179, Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) eischte, en er zorgvuldig voor waken dat wij den stoot opvingen en haar menschen pas in de tweede plaats geriskeerd werden. Dit is niet alleen begrijpelijk, van haar standpunt beschouwd, maar de vorige oorlog heeft het ook bewezen. Alle kleine landen, daarin be trokken, hebben stooten moeten opvangen, en allemaal zijn zo onder den voet geloopen. Rest dus de redeneering: hoe zwaarder wij nog bewapend zijn, hoe meer een groote mogendheid er tegen op zal zien tot den aan val over te gaan. Dat is dus preventie, een poging om iets te helpen voorkomen. Maar deze preventie kost zeer veel geld voor improductieve gaven, dat wij zeer slecht missen kunnen. In het algemeen trouwens vermeerdert de bewapening van Europa het oorlogsgevaar en verarmt zij Europa ontzet tend, niet alleen door haar directe kosten maar ook en vooral omdat het erdoor ver oorzaakte wantrouwen den opbouw belem mert. Daarom is de eenige preventie, die op den duur voor ons waarborgen biedt, de Volken bond, waaruit een Europeesche toenadering op niet te lange termijn zal moeten voort vloeien. Daarom werken zooveel goedwillende menschen onvermoeid, om dit tot het besef der volksmassaas te doen doordringen. Het is werkelijk in wezen zoo logisch, zoo nuchter en zoo verstandig. R. P. Ambtstermijn wordt niet verlengd. G. G. treedt dus dit jaar af. Naar wij uit Den Haag vernemen is aan den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Oost-Irïdië in het geheel niet gevraagd of hij eventueel nog langer zou willen blijven dan de gewone ambtstermijn van vijf jaar. De berichten uit Indië, dat hij zelf op grond van medisch advies had verklaard, dat hij niet langer in Indië zou kunnen verblij ven, behoeven geen verbazing te wekken. Een aftredende G.-G. kan er immers altijd op verdacht zijn dat hem de vraag, zijn ambtstermijn te willen verlengen, zal wor den gesteld. Men kan thans aannemen, dat de benoe ming van een nieuwen Gouverneur-Gene raal binnen niet te langen tijd zal moeten afkomen. Jhr. de Jonge werd in Mei 1931 benoemd, waarna in September zijn ambts termijn aanving. Het ligt thans voor de hand dat hij niet langer dan tot September in Indië zal blijven en dat in die maand zijn opvolger in functie zal treden. Kardinaal Sincero overleden. ROME, 7 Febr. CA.N.P.) Kardinaal Luigi Sincejo is in den afgeloopen nacht te drie uur in den ouderdom van 65 jaar overleden. In het consistorie van 13 Maart 1933 werd kardi naal Sincero benoemd tot kardinaal-bisschop van Palestina. Hij was secretaris van de be langrijke, heilige congregatie voor de Ooster- sche kerk. Verder maakte de overledene deel uit van de opperste rechtbank der apostolische signatuur. LLEWELLYN NAAR KAAPSTAD VERTROKKEN. LONDEN. 7 Februari (Reuter). Llewellyn is hedenochtend van Lympne vertrokken voor zijn vlucht naa? Kaapstad. HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL. 29280 (Adv. Ingez. Med.) Japansche troepen naar de Mandsjoerijsche grens. Treffen Buiten-Mongolië en Rusland oorlogsvoorbereidingen? DAIREN, 7 Febr. (Reuter)Offi- cieus wordt vernomen, dat besloten is Japansche en Mandsjoerijsche troe pen te zenden naar de grens tus schen Mandsjoekwo en Buiten-Mon golië. Van half-officieele zijde wordt medegedeeld, dat Buiten-Mongoli6 en de Sovjets zich langs de geheele grens van Mongolië en Mandsjoe kwo voorbereiden tot een oor log, en steeds meer hebben grensincidenten plaats. Dit is de reden, waarom troepen van Japan en Mandsjoekwo r.aar de grens zijn ge zonden. Volgens te Tokio ontvangen berichten heeft zich op 5 Februari een nieuw incident voorgedaan aan de grens tusschen Mand sjoekwo en Buiten-Mongolië. Eenige tien tallen Mongoolsche soldaten zouden een aanval hebben ondernomen cp een Mandsjoe rijsche grenspost. Zij zouden echter door Mandsjoerijsche afdeelingen zijn teruggedre ven. Uit Peking meldt Reuter: 5000 soldaten van Mongolië en Mandsjoekwo maken zich gereed Suiyuan binnen te vallen, wordt van Chineesche zijde medegedeeld. Crediet aan haring exporteurs. Ten hoogste 250.000 gulden. In de Staatscourant van Donder dag is opgenomen de „Exporteurs- credietbeschikking 1936 (pekel- en steurhaving)". De minister heeft in deze beschik king bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds voor credietverleening aan exporteurs van pekel- en steurharïng een crediet beschikbaar wordt ge steld van ten hoogste f 250.000. KLEERMAKERIJ GED. OUDE GRACHT 78, TEL. 12236 Costuums n. maat met 2 pantalons vanat f 40.— Coupe - Afwerking - Stolfen ONDER VOLLE GARANTIE!! Het huis voor solide I g g kleedtng naar Maat!! f De landsverdediging aan de orde. (Adv. Ingez. Med.) (Onze Londensche correspondent schrijft). Het nieuwe Lagerhuis is in zijn eerste kor te zitting na de verkiezing nauwelijks op gang kunnen komen. Het werd terstond afgeleid door dat dramatisch intermezzo van het vre desplan van Hoare en Laval. Dat werd. zoo als men zich herinnert, een verbijsterende zaak voor de regeering, die leerde dat par lement en volk een lastig humeur konden toonen. Het. was een ongewone ervaring voor een landsbestuur dat volgzaamheid en ge willigheid bij het volk en zijn vertegenwoor diging bijna als natuurijke verschijnselen had leeren beschouwen. De verhouding tusschen regeering en par lement verschilt thans hemelsbreed van die van voor de verkiezingen. De regeering heeft door haar flater in de vredespogingen veel oud vertrouwen verloren. Het Parlement daarentegen heeft zich van stonde af aan sterk als een correctieve macht doen gelden en kan slechte aanmerkelijk aan zelfbe wustheid hebben gewonnen door de episode, die aan Sir Samuel Hoare het politieke leven kostte of dit althans voor langen tijd op schortte. Niet alleen is de getalsterkte der Op positie veel hooger dan in het vorig Parle ment; ook in de nationale gelederen vindt men veel meer individualisme, die voor de volgzaamheid van den partijman zoo de om standigheden het naar hun oordeel vragen, een onafhankelijke houding in de plaats zullen stellen In de pas aangevangen zitting moeten vele belangrijke ontwerpen in behandeling komen. Maar ze worden overschaduwd door het. pro gram van landsverdediging, dat vastzit aan de begrooting. Men verkeert in het duister over de maatregelen voor verhooging der weermacht welke de regeering in petto heeft Na de vele bijeenkomsten van de Kabinets commissie voor landsverdediging moet ze haar program wel kant en klaar hebben. Maar het publiek heeft alleen kennis genomen van wilde geiuchten en kan overigens wel uit het geen zijn pers schrijft opmaken, dat de drie departementen voor de weermacht om strijd hun begrootingen opjagen. Een nieuw Wit boek is in het vooruitzicht, gesteld. Het zal moeten vertellen van de „hiaten in de lands verdediging" waarvan het verkiezingsmani fest der regeering zonder meer gewaagde, hiaten die zich gedurende de afgeloopen tien jaren hadden vermenigvuldigd. Het Witboek zal moeten vertellen hoe deze gaten ge vuld moeten worden, hoeveel het zal kosten en wie het zal moeten betalen. De Daily E x p r e s s heeft reeds een paar weken ge leden verteld, dat de kosten niet uit de Be grooting zullen komen, dat de 150.000.000 of 200.000.000 die voor het goedmaken van de tekortkomingen der weermacht noodig zullen zijn zullen worden geleend en dat het huidig geslacht zelfs de eerstvolgende ja ren op belastingverlaging zal kunnen reke nen. Als dat zoo is dan zullen de kinderen en kleinkinderen van de belastingbetalers van den dag de rekening hebben te vereffenen. Maar alles is veronderstelling. Het Nazi blad de Angriff, dat spreekt van „fantasti sche Britsche herbewapening" tegen „het Duitsche gevaar", is schijnbaar beter op de hoogte dan elke Engelsche redacteur of gewone Engelschman. Als men te rade mag gaan met hetgeen de verantwoordelijke hee ren in het jonge verleden over de behoefte der landsverdediging hebben gezegd dan kan deze geen fantastisch karakter krijgen, hoe wel de vaagheid hunner uitlatingen geen schijn van betrouwbare schattingen kan toe staan. De Kanselier van de Schatkist heeft indertijd doen weten, dat hij geen uitgaven zal toestaan die niet volstrekt noodzakelijk zijn. Baldwin heeft, het onderwerp aanroe rend. verklaard, dat er geen sprake is ge weest, dat er geen sprake is en dat er geen sprake zal zijn van aanzienlijke bewapening of van aanmerkelijk verhoogde strijdmach ten. Al deze uitlatingen waren deel van de ver- Een beeld van den zwaren sneeuwval in de Ver. Staten. De sneeuwploeg moet er aan te pas komen om eenige vierwielers uit hun benarde positie te verlossen. Het woord is aan.... Seneca Strenge heeren regeeren niet lang. kiezingsredekunst en men mag misschien op merken dat het sussend karakter er van voor de gelegenheid wenschelijk was. Zeker is, dat ze in de bewoordingen geen grenzen stel den aan de voorgenomen herbewapening. „Volstrekte noodzakelijkheid" is een rekbaar begrip. En wat voor Baldwin wellicht niet „aanzienlijke bewapening" zou zijn kan voor een ander meer dan erg zijn. De zaak staat overigens vooraan in aller gedachten. Groote bedragen zullen worden besteed aan vernieuwing, verbetering, verhoo ging van land-, zee- en luchtmacht.. Dat is zeker. En de meest verantwoordelijke orga nen der openbare meening toonen zich be zorgd over de mogelijkheid dat het geld niet op de best mogelijke wijze zou worden uitge geven en dat de noodzakelijke samenwerking tusschen de staven der drie strijdkrachten noodzakelijk om de beste en meest harmo nische weermacht-organisatie te krijgen achterwege zou blijven. De Times heeft juist in een doorwrocht hoofdartikel gepleit voor een algemeene staf voor de landsverde diging onder een civielen president. Het ongeval met de „Kievit". Aan verkeerde manoeuvre van den mecanicien te wijten? BATAVIA. 7 Febr. (Aneta). Evert van Dijk, de gezagvoerder van de Lijster, welk vliegtuig hedenmorgen op het vliegveld van Batavia. Tjililitan, arriveerde, deelde het vol gende mede. omtrent het ongeval van de Kie viet te Jodphur. waarvan hij zich op de hoog te gesteld had. Volgens zijn oordeel was het gebeurde geheel te wijten aan het manoeu- vreeren van den mecanicien Veenendaal. Op de vraag of het aan boordwerktuigkundigen van de K.L.M. is toegestaan om te „taxiën", antwoordde Van Dijk bevestigend. Hij deelde verder nog mede. dat de Kievit, waarin zich drie passagiers bevonden, onder wie de heer Nieuwenhuis directeur van de K.N.I.L.M.. te voren te Allahabad reeds vertraging onder vonden had tengevolge van 'n lichte motorsto ring, doch er dient gewacht te worden op de vernieuwing van een gebroken aluminium- armpje van het hoogteroer. Hedenavond geopend (Adv. Ingez. Med.) Verdere beraadslaging te Geneve over het olie embargo. pag. 4 Italiaansche vliegtuigen hebben de Abessyni- sche stad Magalo gebombardeerd. pag. 4 Boven Munchcn heeft een botsing tusschen twee vliegtuigen plaats gehad; een der toe stellen doodde bij zijn val drie voetgangers. pag. 4 Japan heeft troepen naar de Mandsjoerijsche grens gezonden. pag. 1 De Eerste Kamer heeft dc algemeene beschou wingen voortgezet. pag. 3 Bij de première van de film „Holdenkermis" hebben zich incidenten voorgedaan. pag. 3 B. en W. van Haarlem stellen voor een ont werp te maken voor de verhooging van de spoorbaan. pag. 3 Een directeur van een animeerbank in den Haag heeft f 95.000 verduisterd. pag. 3 De ambtstermijn van den Gouverneur-Gene raal wordt niet verlengd. pag. 1 De ijshockewedstrijden te Garmiscli-Parten- kirchen zijn begonnen. pag. 7 Damrubriek. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Oorlogsgevaar voor Nederland. pag. 1 Speciale correspondentie uit Rome: Italiaan sche spot met de „Sanctionistische bericht geving". pag. 4 Van onzen Londensclicn correspondent: Be langrijke zitting van Engeland's parlement. pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het handelsverdrag met de Ver. Staten. pag. 6 K. dc Jong: Bloemendaalsch Christelijk Ge mengd Koor. pa «r 13 Willy v. d. Tak: Het buitenlandsche boek van de maand. pag. 13 Sport in 't Kort. pag. 8 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 1L

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1