CHELMIS «Stamt A. PRINS J Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents Vorst. VRIJDAG 7 FEBRUARI "1936 H A A RUE SI'S D A G B E A D 2 Sluit de schuurtjes! Iemand in Haarlem-Noord heeft er in den nacht van Woensdag op Donderdag zijn werk van gemaakt, een bezoek aan andermans schuurtjes te brengen en er een en ander uit te stelen. Hiervan werd Donderdagmorgen bij de politie aangifte gedaan. Iemand uit de Mars straat mist uit de schuur achter zijn woning twee zoo goed als nieuwe heerenrijwielen en van een damesfiets het rijwielplaatje. Van eenige fietsen in een schuur aan den Rijksstraatweg werden vier a vijf plaatjes ge stolen. Van een schuur in de Dolfijnstraat werd het grendelslot afgebroken, maar hier wordt niets vermist. Van twee fietsen, die achter een perceel aan den Middenweg ston den, worden de plaatjes vermist. Bij een anderen bewoner aan den Midden weg heeft een (zij het ook ongewenschte) ruil plaats gehad. Uit zijn ongesloten schuur wer den weggenomen een motorjekker, een paar motorhandschoenen en een rijwielplaatje. Hiervoor in de- plaats werden achtergelaten een winterjas en een paar oude motorhand schoenen. Tenslotte is van een garage aan de Zaanen- laan het slot verbroken. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. INDISCHE VEREENIGING HAARLEM EN OMSTREKEN. Bovengenoemde vereeniging houdt Zater dagavond 15 Februari een bal-masqué in het gebouw van den Haarl. Kegelbond. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week werden hier vier rij wielen gestolen. JUBILEUM BIJ DE N.Z.H.T.M. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer B. de Leeuw, hulpwerkman bij de N.Z.H.T.M. in dienst trad van genoemde Maatschappij. Een deputatie van het Jubileumfonds kwam hem gelukwenschen en bood hem een oor konde en een geschenk aan. Namens de direc tie ontving de heer De Leeuw een enveloppe met inhoud. De jubilaris had verder den dag vrij. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen en dieren aan het brueau van politie Sme- deslraat uitsluitend tussehen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen, doos met 10 stopcontacten, doos met stekkers, Politiebu reau Smedestraat; buisje jodium, Politiebu reau. Smeaestraat; bussen benzine, brug wachter Langebrug: hond, v. d. Snüssen, Dijkstraat £rd.; zakmes, v. Dam, Oranje straat 62; alpinomuts, hoofd der school, School 37 Scendastraat 41; idem, Spijker. Steenfcokst-raafc 2; kinderportemonnae met inh.. Geeriings, Hof van Egmond 27; dames- portemonnaie met inhoud, v. Zee. Garenko- kerskade 53; rijwielplaatje, Schaafsma. Hya- cirtenlaan 3; idem. v. d. Bergh, Leidsche straat 87; gymnastiekschoentje, de Looper, Mr. Joosteniaan 35. JUBILEUM H. F. VOOGT. Heden was de heer H. F. Voogt veertig jaar in dienst bij de firma B. Klauwers, Stoom- wasschevjj ..Middenvaart". Hij werd vanmor gen door de familie ontvangen en hartelijk toegesproken, waarbij hem een geschenk on der enveloppe werd overhandigd. Ook van zijn collega's 'ontving hij een cadeau. Het verdere gedeelte van den dag mocht de jubilaris in den huiselijken kring doorbrengen. OPMERKINGEN VAN LEZERS VOORZICHTIG MET SPIRITUSLAMPEN! Eén onzer abonnés werd getroffen door het bericht in ons blad, dat in Rotterdam een kindje ernstig gewond werd, doordat de wieg in brand was geraakt, vermoedelijk omdat een gordijn door den wind tegen een brandenden ketel was geraakt, die in de nabijheid van de wieg stond. Volgens inzender kunnen die ketels op on verklaarbare wijze tot zelfontbranding komen. Dat heeft hij zelf ondervonden. Zijn twee kin deren hadden bronchitis; er moest dag en nacht gestoomd worden. Hij sliep in dezelfde kamer. De ketel Was voor 3 4 met water ge vuld en ook het lampje van spiritus voorzien. Plotseling werd hij door gerinkel wakker. Het bleek dat de ketel in brand stond. De tuit was van den ketel gevallen, omdat het lood, waar mee die aan den ketel bevestigd zat. gesmol ten was. Gelukkig stond het toestel niet dicht bij de wieg, anders zou deze stellig in brand zijn gevlogen. Toen de ketel in brand vloog was er nog genoeg water in en het lampje had al minstens een uur gebrand, zoodat er ook niet te veel spiritus in gezeten kan hebben. En toch vloog de boel in brand. Aan hen, die zulk een ketel ook moeten ge bruiken, geeft inzender den volgenden raad: weest heel voorzichtig; zet het toestel in een steenen of ijzeren schaal op een tafeltje of stoof, totdat het de gewenschte hoogte heeft; zorgt er voor dat er niets brandbaars om heen staat; zet het op minstens een hal ven meter afstand van het bedje; morst geen spiritus over de lamp: zet een bakje met zand klaar om de vlam bij ongelukken te dooven; laat nooit uw kind alleen bij zulk een brandende lamp. Zoo kunt u het veel leed besparen. AGENDA VRIJDAG 7 FEBRUARI Café Brinkman, Plein 16: Jaarlijksche le denvergadering afd. Haarlem der Ver. tot verb, van het lot der blinden in Nederland en koloniën. 7.30 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Leden vergadering van de Haarlemsche Vereeniging voor Ziekenverpleging. 3.30 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo als „Anna Kaïenina". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater; „De zanger van Broad way", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Roode Pimpernel". Op het tooneel; „Raimond et Fils", Sketch acro batie, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mazurka" geprolon geerd, Op het tooneel: „Rettichini Trio", dan's- fantasieën. 2,30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein„Meneer Topaze" door het Ned. Indisch Tooneel. 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des fcvonds, Waterverf en Glamsverf VERFFABR: RESIMK-hAARLEM LEIDSCHEVAART 574TEL: 26190 (Adv. Ingez. Med.) Duitsche versterkingen bij onze grens Opmerkelijke mededeelingen van Amerikaanscli journalist. Edkar A. Mowrer. de schrijver van „Duitsch- land zet de klok terug", een boek, dat groot opzien heeft gebaard en aanleiding is ge weest, dat de schrijver Duitschland hij was jaren lang Beriijnsch correspondent van de Chicago Daily News moest verlaten heeft een bezoek gebracht aan ons land. Het feit, dat onze regeering het ontwerp voor een weerfonds van 54 miilioen bij de Kamer heeft ingediend, had zijn aandacht getrokken. „Het bedaardste en vredelievendste volk van Europa is in ongerustheid geraakt", zoo schrijft hij in zijn blad. Hij is thans Parijseh correspondent van de Chicago Daily News) Hij moest weten wat de reden van die onge rustheid was. Hij heeft als reden van die ongerustheid gevonden de militaire werkzaamheid der Duitschers aan onze Oostgrens. Wij stippen uit zijn relaas, dat door de Nieuwe Rotterd. Courant aan de Chicago Daily News is ont leend, het volgende aan: 1. Luchtvaartbases en landingsvelden. Binnen 60 a 80 K.M. van de Nederlandsche grens bezitten de Duitschers op zijn minst 15 „officieele" vliegcentra. Die te Wesermunde en Wilhelmshafen aan beide oevers van den mond der Weser en op de eilanden Norder- ney, Borken, Langeroog en Wangeroog, dienen voor watervliegtuigen 9 andere Wesermunde. Osnabruck, Munster. Geisenkirchen, Dortmund Dusseldorp, Miihlheim en Keulen liggen zuid waarts verspreid in een soort ketting, even wijdig aan de Nederlandsche grens. Deze 15 centra vormen een aanzienlijke constellatie ter beschikking van militaire of andere piloten, die van Duitschland westwaarts koers zetten. Maar deze vormen maar het kleinste deel van Duitschland in kwestie. Want er zijn bovendien nog 24 andere velden voor „sportvliegers" geïdentificeerd. Deze lig gen soms zeer dicht bij onze grens. Nieuwe en versterkte garnizoenen. Om de een of andere reden heeft het her stel van den krijgsdienst concentratie van Duitsche troepen veel verder noordwaarts tengevolge gehad dan noodig werd geacht voor het even talrijke oude leger voor den oorlog. Een deel van deze nieuwe garnizoen steden en misschien andere, die de schrijver niet kent. liggen om zoo te zeggen binnen dé Nederlandsche „sfeer". Het zijn Lingen, Rheine, Lippstadt, Hamm. Iserlohn en Os nabruck, Paderboni en Munster waren al lang militaire steden, maar onlangs werden de garnizoenen versterkt Nieuwe bruggen en autowegen. Te Urdin-gen ten zuiden van Duisburg is een nieuwe brug, naar het heet meer dan 80 voet breed, over den Rijn geslagen, precies waar de toegang het gemakkelijkst is tot den Nederlandschen uitspringenden hoek van Venlo op een afstand van ongeveer 20 mijl. Een gerucht, waarvan de schrijver geen be vestiging kon krijgen spreekt van nieuwe „bruggenhoofden" te Eemmerik, binnen een geweerschot afstand van Nederland en in Duisburg zelf. Nog treffender zijn de nieuwe autowegen, vervat in het niet openbaar ge maakte Hitler-plan, die de Duitsche over-- heid liever niet aan de groote klok schijnt te hangen. Een groote weg, uit een oogpunt van logica volkomen bevredigend, leidt biina pal westwaarts van Hanncver via Osnabrück naar Gronau en de grens tegenover Ensche dé. Neem een potlood en trek een lijn van Bremen meer of minder zuidwestwaarts naar Osnabrück (zetel van een nieuw garni zoen). waar zij den weg van Hannover snijdt en trek ze recht door naar Munster. Te Mun ster verdeelt de lijn zich. De noordelijke tak loopt een beetje zuidwestwaarts naar het be langrijke spoorwegknooppunt van Wesel. De andere tak loopt zuidwaarts naar Dortmrund waar zij zich op haar beurt in drieën splitst. Eén weg zal zuidwaarts loopen naar Eliber- feld, een andere zuidwestwaarts door Dus seldorp en verder precies naar dat deel van Nederïandsch Limburg, dat de Duitschers zich onthielden in 1914 te schenden, en de derde weg zal meer of minder westwaarts loopen naar de buurt van Duisburg, en ver der noordwestwaarts. totdat hij den boven beschreven tak te Wesel ontmoet. Dit plan staat nog op papier, behalve een klein deel bij de Nederlandsche grens. Als het voltooid is zal het een van de snelste, ooit beraamde middelen vormen tot concentratie van zwaar verkeer naar een ander land. van verschil lende belangriike punten met een minimum- verlies aan tijd. Na gewezen te hebben op de luisterposten, de „spoorwegpolitie", betonnen platforms, het groote aantal werkkampen, in geen ge val minder dan 55, en andere kampen dicht bil de Nederlandsche grens, vervolgt de schrijver: Talrijke nieuwe vliegvelden, nieuwe en versterkte garnizoenen, nieuwe bruggen en de belofte van vertakte autowegen en ver der luisterposten, vaste platforms, meer of minder geheimzinnige groepen spoorwegpo litie. een overdaad aan werk- en andere kampen, alle vlak bij de Nederlandsche grens, dit zijn zeker harde feiten, die de kalme Nederlanders ten langegn leste met zorg vervullen. GEREF. KERKEN. Onze vroegere stadgenoot de heer L. W. Korvinus heeft het beroep als candidaat en hulpprediker naar Heeg aangenomen. FAILLISSEMENTEN. Op 6 Februari 1936 is door de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard De Naamlooze Vennootschap Handelsbureau C Uvlenhoed. gevestigd te Haarlem, kantoor- hmdond-p aldaar aan d*» Ni°uwe 5-5a. Rec.hter-Commissaris Mr. S. J. Pit. Curator Mr. A. Bruch, advocaat en procu reur te Haarlem. De Bilt voorspelt: Meest matigen Noordoostelijken tot Oostelijken wind. Helder tot licht be- xuolkt. Droog weer. Matige vorst des nachts. Overdag lichte vorst tot tempe ratuur om het vriespunt BAROMETERSTAND Hoogste 779.1 m.M. te Groningen, Ko penhagen en Blaavandshulc. Laagste 744.8 m.M. te Vestmanoer. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Einde van de vorst nog niet in zicht. Het gebied van hoogen luchtdruk werd in het hooge Noorden aangetast door een diepe depressie die gistermiddag Westelijk van IJsland passeerde en thans storm uit Zuidwest veroorzaakt en de barometers doet dalen van Schotland tot hoog in het Noorden. De hooge druk nam nog in be teekenis toe. De as van den hoogsten luchtdruk wordt thans gevonden van Groningen tot in Zuid-Zweden. In Frankrijk hield de stij ging van den luchtdruk op. Zij gaat nog door in Oost-Europa. In Scandinavië bleef de vorst zeer streng. Op het con tinent komt alleen in onze omgeving en in hooge streken van Frankrijk matige vorst voor. Hoewel de lucht in het Oosten betrokken blijft viel er geen sneeuw van beteekenis meer. In het stormgebied op de Noorsche zee vallen zware regens. HET EINDE VAN DEN TOESTAND VAN HELDER VORSTWEER MET DES NACHTS MATIGE WELLICHT PLAAT SELIJK STRENGE VORST EN OVER DAG TEMPERATUUR OM HET VRIES PUNT IS NOG NIET IN ZICHT. BAROMETERSTAND Vorige stand 771 m.M. Stand van heden 774 m.M. Neiging Vooruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem VOOR DEN- -POLITIERECHTER Ontevreden steuntrekkers. Beleediging van wethouder Van Liemt. Op 12 December 1935 vervoegde zich aan de woning van den heer van Liemt, wethouder voor de bedrijven en werkloosheidszorg, een persoon, die den wethouder te spreken vroeg. De dienstbode antwoordde, dat de heer van Liemt niet thuis was en daarop zou de man op hoogen toon zijn misnoegen geuit hebben over het feit, dat hem van gemeentewege geen kachel werd verstrekt. Tegen mevr. van Liemt, die naar de voor deur kwam, toen zij den man hoorde, zou hij doelende op den heer v. Liemt, beleedigende woorden geuit hebben. Hiervoor moest de man zich voor de politie rechter verantwoorden. Hij ontkende de hem ten laste gelegde- woorden te hebben gespro ken en zou iets anders gezegd hebben, dat er op geleek. Mevr. van Liemt en haar dienstbode ver klaarden echter uitdrukkelijk, dat verdachte de beleedigende woorden had geuit. De of ficier achtte het ten lastegelegde dan ook bewezen en vroeg tegen verdachte, die reeds eerder ook voor beleediging is veroordeeld, een week gevangenisstraf. De verdediger mr. van Wijk, was er nog niet zoo zeker van, dat verdachte de hem ten laste gelegde woorden werkelijk had gespro ken, doch al ware dit zoo, zoo waren die woorden volgens pleiter eigenlijk geen be leediging maar onzin. Mocht de politierechter echter het feit be wezen en strafbaar achten, dan vroeg pleiter de uiterste clementie met het oog op ver- dachtes gezondheidstoestand en zijn arme lijke omstandigheden, die hem buiten zich zelf zouden hebben gebracht. De politierechter wees den eisch van den officier toe. Ook te Krommenie was een steuntrekker zich te buiten gegaan, tox de steunregeling- niet naar zijn zin was. Hij wilde eerst het bureau van den ambtenaar met de steun regeling belast, niet verlaten, dreigde een greep in den geldtrommel te zullen doen en ging toen den ambtenaar te lijf, die eenige slagen ontving. De veldwachter, die ter hulp geroepen was, wilde den man verwijderen, doch deze verzette zich met geweld. Hij moest zich nu voor huisvredebreuk, mis handeling en wederspannigheid verantwoor den en voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat hij opgewonden was geweest in verband met zijn omstandigheden; zijn gezin was ver meerderd en de ondersteuning die hij kreeg vond hij ontoereikend. De officier meende, dat tegen dergelijke handelingen van steuntrekkers met kracht moet worden opgetreden en eischte 2 maan den gevangenisstraf, waarvan 2 weken on voorwaardelijk, de politierechter veroordeelde hem tot 2 weken gevangenisstraf onvoor waardelijk. PROMOTIES BIJ DE K.LJVI. BATAVIA, 7 Febr. (Aneta) De tweede pi loten van de K. L. M. de heeren van Balkom, Stork en Moll zullen met de eerstvolgende reizen tot gezagvoerder worden bevorderd. VEILINGEN. Donderdagavond werden in het Notarishuis te Haarlem geveild: No. 1 Woonhuis met garage Rijksstraatweg 519 te Santpoort. Kooper W. F. Selle qq. f 6400. No. 2. Villa Zonnehoek, Arnoldslaan 9 te Bloemendaal. Kooper E. J. Stoel q.q, f 10.800 No. 3. Huis, Sophiastraat 65, Kooper J. G. Schaaf f 2000. No. 4. 'Huis met afzonderlijke bovenwoning, Bakenessergracht 103 zw. en rd. Kooper M. A. Joustra f 5O0Ü. No. 5. Huis bestaande uit werkplaats en bovenwoning, Frankestraat 21. Kooper M. A. Joustra f 3925. No. 6. Pakhuis Frankestraat 37. Kooper M. A. Joustra f 5450. No. 7. Winkelhuis, Anegang 7. Kooper J. Vijn f 21.855. No. 8. Huis Sc heeperstraat 56 Kooper G. A. F. Versterre f 2725. No. 9. Huis Dr. Leydsstraat 71. Kooper Th. J. H. Stöpetie f 2520, (Adv. Ingez. Med.) Het leek haast, dat in dezen winter Vorst Vórst zijn macht niet toonen zou, Maar nu rijst toch, te elfder ure, De vraag; Wat doen wij in de kou? Het is gemakkelijk te zeggen, Wij trekken dikke jassen aan, Een sokkenpaar, waarop wij stevig En warm in onze schoenen staan; Wij gaan een beetje harder stoken, Wat dikker wol beschermt de borst, Wij dragen wollen das en handschoen En eten erwtensoep met worst; Wij nemen, als wij 's nachts gaan slapen, Er nog een extra deken bij En gaan dan lekker liggen droomen Van: toch nog schaatsenrijderij. Zoo doen wij als die warme kieeding En brandstof er tenminste is, Maar 't wordt, wanneer wij die ontberen, Een andere geschiedenis. Er zijn er ook, die bitter lijden, Als 't kwik onder het nulpunt zakt En de natuur in 't nachtlijk duister, Een ijskorst op het water bakt. Het Brokkenhuis, wou ik maar zeggen, Dat Zaterdag collecte houdt, Zal extra veel verzoeken krijgen, Nu 't winter is en werklijk koud. Dus zoek eens even in uw kasten, Kijk even in uw portmonnee En, komt men morgen bij u vragen. Help flink naar Uw vermogen mee! P. GASUS. Voorbeurs te Amsterdam. De valutahandel had hedenochtend weinig te beteekenen. De disconto-verlaging van de bank van Frankrijk heeft weliswaar een goe den indruk gemaakt, aangezien men daaruit de conclusie trekt dat de leiders van de Fran- sche centrale credietbank cle positie van den franc op het oogenblik niet siecht beoordeelen, doch het Fransche ruilmiddel bewoog zich ten onzent op hetzelfde niveau ois gisteren. In de verhouding tussehen ponden en dollars onderling en ook tegenover de overige valuta was geen verandering gekomen. Beide devie zen werden op ongeveer de prijzen van gis teren afgedaan. De omzetten op de wissel markt waren normaal. De effectenhandel droeg een kalm karakter. De aandacht werd getrokken door Unilever. Hedenmorgen zetten zij hun rijzing van giste ren nabeurs voort. Koninklijke hadden een beperkte markt, doch waren goed prijshoudend. Ook HVA wa ren goed van toon. Groote belangstelling werd aan den dag gelegd voor aandeelen Calvé Delft. Van de Amerikaansche fondsen waren liet'uitsluiten Cities Service, die duidelijk tee kenen van aanwezigheid gaven, doch die eerder aan' eenig aanbod onderhevig waren. Overtreding Crisis Zuivelwet ontdekt. Frauduleuze margarine uit Landsmeer. Toen Vrijdag eenige rechercheurs van de Crisis-Zuivel-Centrale te Amsterdam een bode-wagen uit Landsmeer controleerden, troffen zij daarin eenige doozen aan, welke bij onderzoek frauduleuze margarine bleken te bevaten. De bode, die te goedertrouw de doozen in opdracht van een boterhandelaar te Landsmeer vervoerde, gaf als bestemming van deze zending een adres op in de Kanaalstraat te Amsterdam. Toen de ambtenaren in dit perceel eveneens een onderzoek instelden, troffen zij daar een belangrijke hoeveelheid gesmokkeld cigaret- tenpapier aan. Vervolgens werd nog een ander perceel in het centrum van de hoofdstad aan een onderzoek onderworpen, waar nog een flinke hoeveelheid clandestien vervaardigde margarine werd gevonden. Bij het onderzoek, dat te Landsmeer werd voortgezet, werd een geheel nieuwe, op zichzelf staande margarine- bereidplaats ontdekt. Een groote hoeveelheid margarine was eveneens aanwezig. De zaak werd in beslag genomen. VERBREEDING DER SCHOOLSTEEG. Op 16 Januari j.l. is in openbare veiling gebracht het perceel aan de Jansstraat no. 62, hoek Noorder Schoolsteeg. Aangezien bij aankoop van genoemd perceel niet alleen de Zuider Schoolsteeg ter plaatse een verbreeding zou kunnen ondergaan, doch tevens de daar beschikbare gelegenheid voor het parkeeren van alto's e.d. zou kunnen worden vergroot, is door B. en W. (ingevolge de in de raadsvergadering van 15 Januari j.l. verleende machtiging) last gegeven te trachten, het perceel tegen een redelijken prijs aan te koopen. Het gevolg daarvan is geweest, dat de ge meente eigenares is geworden voor de som van f 3.000 verhoogd met de op den aankoop gevallen kosten ad f 415.39, alzoo in totaal f 3.415.39 Handel en gros in gestolen auto's. Koopman wegens heling tot drie jaar veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde Donderdagmiddag den koopman D. van R., wegens heling en valschheid in geschrifte, meermalen gepleegd, tot een gevangenisstraf van drie jaar. Het O. M. had twee jaar ge- eischt De man stond terecht omdat hij een zeer groot aantal auto's, die in den zomer van 1935 in vele plaatsen in Nederland zijn ge stolen, zou hebben opgeborgen in verschil lende garages te Amsterdam en daarna voor een deel hebben verhandeld. Hij had kwi tanties, die hij aan de te goeder trouw zijnde koopers verstrekte, onderteekend met een valschen naam. De man had een compagnon, die toen de vaderlandsche bodem hem te heet werd, is gevlucht naar het buitellend. Verdachte gaf ter terechtzitting de schuld aan dezen gevluchten compagnon. Bankbiljetten in kruidnagel olie. Zooals wij in ons nummer van Donderdag hebben gemeld is voor de rechtbank de zaak behandeld van eenige „bankbiljetten verval- schers". Wij vervolgen hier het verslag van de zitting: Daarna kwamen verschillende getuigen, die allen 't zelfde verklaarden en den geraf- fineerden opzet der oplichting bevestigden. Onder de getuigen was een veldwachter uit IJmuiden, die vernomen had van de geschie denis en zich als lid van de valsche munters club kwam aanmelden. Hij werd welkom geheeten en mocht ook een proef meemaken. Uit ettelijke fleschjes en potjes kwamen de geheimzinnige middelen te voorschijn en toen de „Duitscher", (die nota bene een Hollander is, doch die langen tijd in Duitschland heeft gewoond) van een der vele fleschjes een druppel „te veel" had genomen, riep deze uit: „Donnerwetter, dat kan wel vijftien gulden schade beteekenen!" Zoo ging de comédie verder en het mooiste van alles was. dat de verdachten zóó overtui gend en geraffineerd te werk gingen dat de politieman, die van alles meende op de hoog te te zijn, na afloop tegen een collega zei: „Die gasten maken tóch valsch geld". Later bij de arrestatie van de drie geldma kers zijn twee bankbiljetten van 25 in beslag genomen, die door de valschgeldcentrale zijn gekeurd, waarbij gebleken is dat de biljetten in orde waren, en dus zonneklaar bewezen was dat het de verdachten er niet om te doen is geweest valsch geld te maken, doch om op lichting te plegen. Een der verdachten zei nog dat de Duitscher bij een der demonstraties een glaasje te veel op had, hetgeen hem had geërgerd. De president vroeg of deze verdachte soms bevreesd was geweest dat de biljetten nu scheef gedrukt zouden worden Toen de veldwachter een biljet mocht hou den, dat zoo genaamd net was gefabriceerd, liet een der verdachten zich ontvallen dat dat niet kon, „omdat dat biljet van hem was Ofschoon de man zich onmiddellijk had her steld was dit voor den politieman toch al vol doende aanwijzing te constateeren dat de verdachte wel degelijk wist waarom het hier ging. Deze verdachte ontkende namelijk geweten te hebben dat zijn collega's in werkelijkheid geen valsch geld- maakten! Daar echter is komen vast te staan dat de man zes jaar geleden met een Pool omgang heeft gehad die zes maanden gevangenisstraf heeft gekregen voor precies dezelfde truc in oplichting, kon men wel aannemen dat hij niet zoo dom was als hij zich voordeed. De eisch van den officier luidde tegen dezen man, die ook voor de slachtoffers zou hebben gezorgd, acht maanden gevangenisstraf en tegen de beide anderen zes maanden. De drie verdedigers, Mrs. J. K. M. Mathuï- sen, W. Loeb en W. Briët vroegen onmiddellij ke invrijheidstelling, hetgeen door de recht bank, die eerst in raadkamer ging, niet werd toegestaan. Daarna bestreden zij de dagvaarding op ju ridische gronden. De uitspraak is bepaald op 20 Februari. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat alhier aanbesteed: het bouwen van 12 dienstwoningen aan den noordzijde van het Noordzeekanaal bewesten de Hembrug onder de gemeente Zaandam. Het laagst werd ingeschreven door J. M. Tromp te Beverwijk voor 29.940. INSCHRIJVING LEERLINGEN AMBACHTS SCHOOL. De directie van de ambachtschool verzoekt ons mede te deelen, dat het aantal ingeschre ven nieuwe leerlingen voor den a.s. cursus reeds zoodanig is, dat hoogstwaarschijnlijk degenen, die zich na Zaterdag 15 dezer komen aanmelden, niet meer voor plaatsing in aan merking kunnen komen. DE ORDEVERSTORING BIJ DE FILM „LA KERMESSE HéROIQUE". AMSTERDAM, 7 Februari (A.N.P.) Van de 19 personen, die gisteravond wegens het ver oorzaken van wanordelijkheden bij de f eest première van de film „La Kermesse Héroique" naar het politiebureau zijn overgebracht, zijn er 15 na hun verhoor vrijgelaten. De anderen hebben den nacht in verzekerde bewaring doorgebracht, waarna ook zij in den loop van den morgen op vrije voeten zijn gesteld. Heden ontsliep in zijn Heer en Heiland, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Zoon, Broeder en aanstaan de Zwager WILLEM in den ouderdom van 24 Jaar. Uit aller naam: P. KUIPER Haarlem, 7 Febr. 1936 Oost Indiëstraat 75 Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 10 Febr. a.s. te 12 uur op de Algem. Begraafpl. Ingang Kleverlaan. PIANOLEERAAR Diploma Conservatorium A'dam TEMPELIERSSTR. 20 Dame-Huishoudster 44 j„ H.V., b. z. a. bij heer alleen of kl. gezin, kind. geen bezwaar. Zes j. in betrekking, v. g. g. v, Br, pp, 4114 bur, yan dit blad

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2