Algemeene beschouwingen voortgezet TENTOONSTELLING HEERENKLEEDING J. VAN DAM COSTUUMS V R IJ D A G 7 FEBRUARI 1936 HAARLE M'S DAGBE'AD 3 EERSTE KAMER. Plan van den Arbeid aanleiding tot veel discussie. DEN HAAG Donderdag De sociaal-democraten mogen zich niet be klagen over gebrek aan belangstelling der Eerste Kamer voor het Plan van den Arbeid Vanochtend alweer een rede van Prof. Die penhorst (a.r.) uitsluitend aan dit onder werp gewijd. De voorstellers van het plan de- monstreeren een bekeering in de s.d. gelede ren. o.m. doordat inderdaad het principieel Marxisme en het standpunt van den klassen strijd achterwege zijn gebleven. Maar Prof, Diepenhorst, acht niettemin eenige voorzich tigheid tegenover de bekeerden wel op haar plaats: tenslotte kan men het verleden der S.D.A.P. niet op eenmaal vergeten en dat eischt dat elk stuk van den ouden Marxisti- schen Adam wordt afgekeurd. Evenals Prof. v. Embden keurde de a.r. hoogleeraar in de eco nomie de koopkracht theorie en de z.i. veel te speculatieve financieele basis van het Plan af. terwijl hij tenslotte nog als anti-revolutionair veroordeelde, dat het Plan al te zeer de ma terie in het centrum der belangstelling plaatst. Mr. Mendels (s.d.) be treurde het, dat e: geen belasting op cri siswinst komt, vroeg of er niet evenveel reden bestond een vrijgezel linnen- als een vrijge zellenbelasting voor te stellen en sprak zich met klem uit tegen eventueele herziening der grondwetsbepaling i.z. de drukpersvrijheid. Voorts achtte hij wijzi ging van de bepalingen Diepenhorst (A.-R.) betreffende het recht van vereeniging en vergadering niet noodig. De heer Gelderman (lib.), die o.m. de hoop uitsprak dat Minister Gelissen niet aileen zijn aandacht zou geven aan plannen voor in het leven roepen van nieuwe industrieën, maar ook aan verbetering der bestaansmogelijk heden van de bedrijven die in ons land thans al aanwezig zijn, waarschuwde voorts tegen zgn. door de Regeering opgezette compen satie-overeenkomsten, en vooral tegen orde ning van het bedrijfsleven van bovenaf. Op onderwijsgebied bepleitte de heer Gel derman verlaging van de uitgaven, terwijl hij in het algemeen voor verdere bezuiniging op kwam, doch dan liever te bereiken door in krimping der diensten aan door salarisver lagingen. Fout van het Plan van den Arbeid is vooral dat het niet streeft naar de noodige aanpas sing. Dit Plan kreeg eindelijk zijn verdediger m den persoon van den soc.-democraat de la Bella. Als men in groote trekken de Regee- ringspolitiek onderschrijft, verdedigt men wel een zeer zwakke zaak. De voorstanders van het Plan hebben siechts één doel voor oogen: behartiging van de belangen van het Neder- landsche volk. De sociaal-democraten willen operatief in grijpen zonder levensgevaar voor den patient, De Bisschopswijding. Geen défilés of serenades. Mgr. J. P. Huibers, Haarlem's nieuwe Bis- sc.hap, heeft, ook met in achtneming dei- tij dsomstandigheden voor alle uiterlijk feest betoon bij gelegenheid zijner Bisschopswijding bedankt. Hoezeer ook de goede en nobele mo tieven waardeerend, is het voor hem onmoge lijk aangeboden défilés en serenades van ver- eenigingen te aanvaarden. Wel is het de wenscli van Mgr. Huibers dat de Kerkelijke Plechtigheden en alles wat daar direct of in direct mede in verband staat, zullen plaat? hebben. Aan de Pastoors van 't Bisdom is verzocht er voor te willen zorg dragen, dat op Dinsdag li Febr. van de Kerktorens de pastorieën, scho len, gestichten en andere katholieke gebou wen de vaderlandsche driekleur zal wapperen met wimpel in de kleuren rood-wit (de histo rische kleuren van het Bisdom 1 paars of rood-wit en paars door elkaar. Het spreekt vanzelf dat vooral aan de Katholieken van Haarlem en aangrenzende paroehieën met grooten aandrang gevraagd wordt a.s. Dinsdag algemeen te vlaggen. Voorts zullen a.s. Dinsdag van half een tot kwart, voor een, op het oogenblik dus, dat de Bisschopwijding zal zijn geëindigd, de klokken beieren in de torens van alle kerken en ka pellen van het Bisdom. Bloemen kunnen in de Kathedraal Leidsche- vaart 146, of in het Bisschoppelijk Paleis ge bracht worden tot a.s. Maandagmiddag 3 uur, alle bloemstukken voorzien van naamkaartjes en adressen. Zoowel voor den hoofdingang der Kathe draal als voor dien van het Bisschoppelijk Paleis zal bij aankomst een eere-wacht staan opgesteld van Graal-meisjes, Verkenners en Kruisvaarders, ca. 100 leden sterk. Zoowel bij den uitgang van het station als in de omgeving van de Kathedraal zullen Graalmeisjes insignes te koop z mbieden, uit gevoerd in de historische kleuren van het Bisdom, rood-wit, ter bestrijding der groote onkosten van dezen dag. Zoowel de Nederlandsche Spoorwegen als de Noord-Zuid-Hollandsche Tram leggen tus- schen 8 uur en half 10 's morgens op 11 Fe bruari aparte diensten in, ofwel zij schakelen extra wagens in. De Noord-Zuid Hollandsche organiseert een specialen autobusdienst rechtstreeks van het Station naar de Kathedraal (binnen zes minu ten) en correspondeerend op alle aankomen de treinen. Deze autobussen staan bij den uitgang sta tion en zijn kenbaar aan op den kop een rood wit en een paars vlaggetje. De tramdienst AmsterdamZand voort heeft een aparte halte bij de brug over de Leidsche Vaart, onmiddellijk bij de Kathedraal. Ook des middags bij terugkeer zijn zoowel bij trein als tram extra wagens ingeschakeld. Hun, die per auto komen, wordt vriendelijk verzocht, op den kop der auto rechts ee rood-wit en links een paars vlaggetje te plaatsen. De Kathedraal is thans reeds tot in de uiterste hoeken overbezet. Geen enkele plaats- kaart kan meer worden uitgegeven. terwijl de Regeering liever wenscht voort te gaan met den patient drankjes enz. toe te die nen. ook al kwijnt hij langzamerhand weg. Aldus ongeveer het verschil tusschen de hou ding die de aanhangers van het Plan en die de Regeering t.o.v. de crisis aannemen. Elders ziet men reeds opleving. Hier niet en te dien opzichte doet niets ter zake, dat ten onzent de crisis later is ingetreden dan in de meeste andere landen. Deze plan-voorstander schilderde vervolgens hoe goed alles zal loopen na de eerste drie jaar en betoogde verder o.a. dat er wel degelijk genoeg geld beschikbaar is voor de financiering van de Plan-werken. Met betrekking tot het weerfonds bleek men plot seling wel optimistisch gestemd te zijn aan gaande onze financieele draagkracht. De heer d'Ansembourg <nat. soc.) betoogde allereerst, dat in de Tweede Kamer bij het algemeen debat veel meer ontevredenheid dan in de Eerste Kamer over het Kabinet tot uiting kwam, doch men durft blijkbaar de consequenties dier ontevredenheid niet aanvaarden uit vrees voor het groeiend na- tionaal-socialisme. Spr. zet uiteen dat de nat. soc. beweging in verschillende opzichten eigenlijk princi pieel niet zoover afstaat van de R.-K. Staats partij en van de christelijk-historische unie. Ware democratie is eerst dan aanwezig als bij een goede verhouding tusschen Kroon, Parlement en Volk de werkelijke gemeen schapsbelangen worden behartigd. Geldmacht en democratie zijn niet van elkaar te scheiden machten. De vervolgingen die c'c m.tionaal-socialis- ten ondergaan, teekensn huidige stelsel, dat met haat en angst vervu d zich tegen de N.S.B. keert. De heer d'Ansembourg besloot zijn rede met te kennen te geven dat zijn beweging het licht vertegenwoordigt, dat eenmaal de bestaande duisternis zal door breken De heer de Bruyn (R.-K.) bleek met het sociaal-economisch be leid van het huidige Kabinet allesbehalve ingenomen te zijn. Hij achtte dit gewoon weg mislukt en sloot zich in tal van opzich ten aan bij de be schouwingen van zijn partijgenoot oud-mi nister Steenberghe, kenbaar gemaakt in de te Amsterdam Zon dag jl. georganiseer de vergadering der R.-K. Staatspartij. Hoe lang nog zal het duren, eer onze Regeering zich zal aansluiten bij 't. beleid ook op monetair gebied! door 15/16 der wereld ge volgd, waar het beter gaat dan hier? Waar wachten wij nog op? Deze spreker verweet aan Dr. Colijn c.s. een veel te eenzijdige aanpassings-politiek en drong met klem aan op wijziging in heel het beleid. Verkorting van den arbeidstijd, ingrijpende doelmatige maatschappelijke or dening waren mede door hem voorgestane maatregelen. Tenslotte stipte hij aan. dat de heer d'An sembourg in gebreke was gebleven het ver schil tusschen het Duitsche en het Neder landsche nationaal-socialisme te schetsen, en evenmin was ingegaan op Mr, v. Lan- schot's vraag, hoe de N.S.B. wel meent dat de Staat al haar plannen zou kunnen finan- ceeren zonder te leenen! Morgen (Vrijdag) komt de Regeei'ing aan het woord en zal het algemeen debat ver moedelijk wel afloopen. E. v. R. De Bruyn Bestrijding der werkloosheid te Haarlem. Het maken van een ontwerp voor de verhooging der spoorbaan. Vanwege de Rijkscommissie voor werkver schaffing in Noord-Holland, is aan den Hoofdingenieur-Directeur van den provin cialen waterstaat van genoemde provincie verzocht, voorsteilen te doen met betrekking tot de meest spoedige uitvoering van het plan tot het omhoog brengen van de spoor baan en het goederen-emplacement, nabij de Westergracht. In verband daarmede heeft genoemde Directeur een commissie ingesteld, waarin naast hem, zitting hebben: een ver tegenwoordiger van het Werkfonds; een ver tegenwoordiger van de Nederlandsche Spoor wegen; de Rijksinspecteur der werkverschaf fing in Noord-Holland: alsmede de Direc teur van openbare werken dezer gemeente. Deze commissie acht het ten einde een goede basis voor voorstellen te verkrijgen noodzakelijk, te beschikken over een wel overwogen ontwerp met zoo zuiver mogelijk opgezette raming van kosten. Aangezien deze kosten ten zeerste worden beïnvloed door de te volgen werkwijze, welke op haar beurt af hankelijk is van de exploitatie door de Ne derlandsche Spoorwegen, is de commissie van oordeel, dat het op den weg der Neder landsche Spoorwegen ligt. een plan met be grooting van kosten op te stellen. Indien noodig, kunnen zoowel de Provinciale Wa terstaat als de dienst van openbare weiken, technische hudp verleenen. Nader is gebleken, dat de Directie der Ne derlandsche Spoorwegen slechts dan gene gen is een voorloopig plan met raming van kosten te maken, indien de kosten (gesteld op f 1500) aan haar worden vergoed. Aangezien B. en W. van oordeel zijn, dat de zooeven genoemde kosten kunnen worden beschouwd, als te behooren tot de kosten van de ophooging zelve (iimmers zonder plan kan met. tot uitvoering worden overgegaan), hebben zij zich tot het Werkfonds gewend met de vraag, of het bereid is, de betaling van de door de Nederlandsche Spoorwegen gevraagde som mogelijk te maken, in den vorm van een aan de gemeente te verstrek ken voorschot. Blijkens een brief van het Werkfonds d.d. 9 Januari jl. is dit voorstel afgewezen. In het belang van de bestrijding van de werkloosheid, is het noodzakelijk, dat boven bedoeld plan zoo spoedig mogelijk tot uitvoe ring komt. Met het oog daarop meenen B en W. den raad te moeten voorstellen, om voor gemeld doel een bedrag ad f 1500 ter be schikking te stellen. AU .T'O M o B I E L AMSTERDAM - 31 JAN.'/m 9 FEBR GEOPEND van 10 v.m. 5 n m. en van 8 n.m. 10 n SLUITING ZONDAG 9 FEBR. 5 u. n (Adv. Ingez. Med.) f 95.000 aan effecten verduisterd. Directeur van animeerbank in arrest. Op klacht van een zijner cliënten is te Den Haag een comimissionnair in effecten aangehouden, die wordt verdacht van. verduistering van ef fecten tot een waarde van ongeveer f 95 000. De man, die deze effecten in onderpand had ontvangen voor het verrichten van beursspeculaties, is in bewaring gesteld. Bedoelde commissionnair exploiteerde een z.g. animeerbank in een bankgebouwtje aan de Van Hoytemastraat 75. Door het rondzenden van „Beursnieuws", waarin op de groote winstkansen bij het speculeeren op de beurs werd gewezen, trachtte hij het publiek te bewegen door zijn bemiddeling zoogenaamde syndicaten te vor men, waaraan men tegen termijnbetaling kon deelnemen en aldus in combinatie in effecten te speculeeren. Voor het betere genre Ged Oude Gracht 78 Tel. 12236 vanaf f 15.-tot 37.50 (Adv. Ingez. Med.) „Indië kerngezond productie land". Basis voor herstel is er. Oordeel van Dr. H. Colijn. In zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over de begrooting van koloniën voor 1936 zegt minister Colijn zich aan te slui ten bij de waardeering voor het beleid van den gouverneur-generaal, waarvan een aantal leden deed blijken. Wanneer de belangen van den lande dit naar het oordeel der regeering wenschelijk mochten maken, zou zij niet aar zelen den landvoogd te verzoeken langer aan te blijven. Het verheugt den minister, dat verscheidene leden oog blijken te hebben voor die verschijn selen, in het economische gebeuren, welke getuigen van weerstand tegen verdere inzin king. In hoeverre die verschijnselen als teeke nen van herstel kunnen worden beschouwd, zij in het midden gelaten: opmerkelijk is het, dat de zich voordoende lichtpunten grooten- deels in verband staan met. de door de regee ring getroffen regelingen. Hetzelfde geldt voor den overgang van enkele dalende lijnen van de landshuishouding in horizontale lijnen. Ook de minister is van gevoelen, dat er zeker geen reden is voor een wari- hoopsstemming, en dat een solide basis is gelegd voor een verder herstel. De regeering zal daarom volharden in den gekozen koers. Nederlandsch-Indië is in wezen een kerngezond productie- land.voorzien van een voortreffelijke outillage, een gebied, dat uitvoerpro- ducten oplevert, die op den duur niet door andere landen kunnen worden ontbeerd. Een zoodanig land moet bij een doelbewuste aanpassings-politiek tot de eerste landen behooren. die zich zullen herstellen. Ter zake van de maatregelen, die met be trekking tot de rubberrestrictie werden ge troffen, deelt de minister mede. dat het bui tengewoon uitvoerrecht op bevolkingsrubber in den loop van dit jaar zal worden vervan gen door een restrictiestelsel op individueele basis. Het toe te passen systeem is in onder zoek. Langs den weg van internationaal overleg zal voorshands geen grooter quotum voor de bevolkingsrubber kunnen worden verkregen aan de hoeveelheid, die onlangs door het in ternationaal rubberregelingscomité in begin sel werd aanvaard. De toenemende bezwaren van het buitengewoon invoerrecht hebben er toe geleid thans met kracht op de vervanging van dat restrictiemiddel aan te sturen. Het tekort op de begrooting voor 1935 kan geraamd worden op rond f 30 millioen, waarvan f 22 millioen schuldaflossing. Het tekort voor 1936 is teruggebracht tot f 32 mil lioen. Oorlog is misdaad. Adres van een aantal Nederlandsche Letterkundigen. Een groot aantal Nederlandsche let terkun digen heeft op uitnoodiging van het bestuur der schrijversgroep van den Bond van Kun stenaars ter verdediging van de cultureele rechten door onderteekening zijn instem ming betuigd met onderstaand adres: Aan het Nederlandsche Volk en hen die het op eenigerlei wijze vertegenwoordigen. Op het oogenblik. dat wij dit schrijven is de oorlog een feit. Menschen worden ge dood. blanke en zwarte menschen. Zij zijn onze medemenschen. onze broeders. Voor velen staat de vraag: is deze geweld dadige vernietiging van leven noodzakelijk? Ons antwoord is: neen. Wij stellen vast: lo. dat* oorlog niet als onvermijdelijk ver schijnsel mag worden gezien; 2o. dat de oorlog door menschen wordt, gemaakt, gevoerd, dus door menschen kan worden nagelaten. 3o. dat degenen, die den naam van God ter dekking van dit onrechtmatige geweld ge bruiken, hem misibrniken. 4o. dat het pact-Kellogg den oorlog stem pelt tot misdaad, den oorlogmaker dus tot misdadiger. 5o. dat het meest dreigende oorlogsgevaar op het oogenblik geconcentreerd is in het fascisme, dat de oorlog als middel tot zede lijke vorming van den mensdh propageert en hem daarmee, bewust of onbewust, zijn menscheïijke waarde ontneemt. Wij eischen: In naam der menscheliikheid. der be schaving. het einde van dit afstootelijke be drijf; erkenning van den Volkenbond als. onder de huidige omstandigheden, het eenig mo gelijke rechtscollege voor de oplossing van internationale geschillen. Wij beloven: noch met woord noch met onzen persoon deze zinlooze poging om een uitweg uit de crisis te zoeken te zullen dienen. Integendeel: wij beloven ons heele willen en kunnen in dienst te stellen van den vrede. Het adres is gezonden aan: De Ministers, voorzitter en leden van de Eerste Kamer; voorzitter en leden van de Tweede Kamer; burgemeester, wethouders er gemeentex-aadsleden van Amsterdam; Commissaris der Koningin van de provincie Noord-Holland, Gedeputeerde Staten; Pro vinciale Staten van Noord-Holland: Burge meester. wethouders en gemeenteraadsleden van Dexx Haag en eenige andere groote ste den. DE WOONSCHEPENHAVEN. Het verdient naar de meening van B. en W. aanbeveling om de gronden, welke zijn inge nomen door de woonschepexxhaven en dexx toegangsweg daarheen, terug te nemen uit het gemeexxtelijk grondbedrijf. Bedoelde gi'on- den zijn groot pl.m. 1.94.00 H.A. De terugneming uit het grondbedrijf dient te geschieden te rekenexx met ingang van 1 Januari 1935 en alsdan tegen eexx vergoedixxg van f 1 per M2., verhoogd, xxiet rente ad 5 pet 's jaars van meergenoemden datum af. De nood onder de Russische Christenen. Openbare bijeenkomst in de Waalsche Kerk. HAARLEM Vrijdag. Het Haarlemsche Comité tot behartiging van de belangen der Rxxssische Christenen heeft gisteravond in de Waalsche kerk een openbare vergadering gehouden, waarin de heer G. Fast, indertijd onderwijzer in Rus land, het woord heeft gevoerd. Nadat ds. M. G. Blauw de bijeenkomst met gebed geopend had. sprak ds. F. Ch. F. Krafft een inleidend woord. De heer G. Fast vertelde in het Duitsch over zijn ervaringen in Rusland. De rede werd in het Hollandsch vertaald. Hoeveel onschuldig bloed van Christenen is er niet vergoten van Nero's tijd af tot heden toe!, aldus ving de heer Fast- zijn rede aan. De Christenvervolging in het huidige Rusland zal niet de laatste zijn. Maar dit moet geen reden tot wanhoop zijxi. In Rusland heeft men een godsdienstvrij heid, zooals in Nederlaixd bestaat, nooit ge kend. Maar de vroegere geloofsvervolging is slechts zeer licht vergeleken bij de tegenwoor dige. Reeds jax-en duurt die groote vervolging. Uiterlijk bemerkt men niet veel hiervan. Want degenen, die men weg wil hebben, worden een voudig tot staatsmisdadigers gestempeld. Men had de bedoeling, alle godsdienst uit te roeien, maar het is niet gelukt en het zal niet geluk ken. De vervolging duurt nog steeds voort, nog velen worden naar Siberië verbannen. Er zijn twee soorten van verbanning, de vrije en die in concentratiekampen. Spr. schetste den grooten nood onder degenen, die in z.g. vrije verbanning zijn gegaan. Om in levensonderhoud te voorzien, moeten de bannelingen bij de G.P.U. onx werk vragen. Men geeft hun dan zwaren arbeid als hout hakken en kanalen graven. De heer Fast was verbannen omdat hij op Zondag het woord Gods had verkondigd. Nadat men hem naar Moskou had gevoerd, werd spr. opgesloten in een z.g. hondencel. een ondra gelijk verwarmde cel. Daarna volgde het ver hoor. Spr. beantwoordde de vraag van den rechter, of hij aan God geloofde, bevestigend. Dit bezegelde zijn lot. De heer Fast is in drie Moscovitische ge vangenissen geweest. Hij vertelde het een en ander vaxx de toestanden in die kerkers. Na eexx langdurig verblijf in de gevangenis werd de heer Fast tot vijf jaren verbanning in een concentratiekamp veroordeeld. Het ver voer geschiedde op een vreeselijk wreede wijze. Spr. werd naar het hooge Noorden aan de Witte Zee gebracht. Daar werd hij opgeslotexx in een concentratiekamp, een reeks barakken omgeven door een prikkeldraadversperring. De gevangenen moesten hier buitengewoon zwaar werk verrichten. Ovex-al echter vond spr. troost in zijn ge loof. De heer Fast vertelde vervolgens van zijn gevaarlijke ontvluchting, aan boord van een schip, dat in de haven bij het concentratie kamp hout kwam halen. Met de hulp van een stoker gelukte het hem behouden in Engeland aan te komen. Ook daar werd hij gevangexx genomen, omdat hij geen papieren had. Na zijn vrijlating begaf spr. zich naar Duitsch- land. Met ontzaglijk veel moeite gelukte het hem, zijn vrouw en kinderen uit Rusland over te laten komen. Zoo lijden er nog velen in Rusland. Maar de heer Fast is ervan overtuigd, dat de Chris- j telijke kerk overal tenslotte zal zegevieren. Ds. Blauw sprak een slotwoord. Incidenten bij première van „Heldenkermis". Negentien personen gearresteerd. „Mijn film is niet ernstig bedoeld, het is ..une blague", een grap en niets anders", zeide Jacques Feyder. de Fransche regisseur van „Kermesse héroique" („Heldenkermis") in een interview van de film. die Dondei'dagavond haar ietwat rumoerige première in Tuschinski te Amsterdam beleefde, en de bedoeling van de film is niet goed begrepexi door een deel van het publiek. Er is over deze film. al heel wat te doen geweest. In België hebben Vlaanxsche Natio nalisten de filnx een hoon voor het Vlaam- sche volk genoemd. Ook in Amsterdam is de vertooning niet zonder ernstige ordeverstoringen afgeioopen. Reeds voor de voorstelling begon het; een auto hield voor het theater stil, waaruit drie personen stapten. Eenige rechercheurs. die een scherpe neus hadden voor a.s. ordeverstoorders, vonden aanleiding om de heeren eeixs wat nader te bekijkexx en weldra bleek, dat zij in het bezit van stinkbommen waren. Het politieposthuis is dichtbij en de heeren zaten weldra in de Halvemaansteeg. Ze zouden spoedig gezelschap krijgen. In de hall werden nog vier mannen aan gehouden, die in het bezit waren van buisjes met scherp riekende vloeistoffen, die bedoeld waren om als stinkbommen en worden ge- bx-uikt. Tegen den tijd. waarop het journaal begon te draaien, had de politie reeds zeven man aangehouden en naar het posthuis getrans porteerd, Toen de film „Heldenkermis" begon, werd het. ook in de zaal direct onrustig: iemand had een stinkbommetje stukgetrapt in de parterre: inspecteur Heyink en zijn man netjes zijn er direct bij. In minder dan geen tijd is hij verdwenen: het publiek gaat weer zitten om verder van de uitstekende film te genieten. Een minuut of wat is het rustig en dan roept iemand bij een vx'oolijk scènetje op het doek. dat niet erg vleiend is vanwege het minder heldhaftige gedrag der mannen: „schande". In minder dan geen tijd was ook hij op weg naar het politieposthuis. De scène, die aangeeft, hoe de Spanjaar den die eigenlijk vijanden zijn. maar die door de burgerij van het stadje Boom (en meer iix het bijzonder door het vrouwelijk gedeelte) als vrienden worden ontvangen, ontlokt weer eenige kreten van afschuw, weer verdwijnen enkele lieden in gezelschap van stevige en doortastend optredende recher cheurs. Er waren er die zich gezellig lieten „uit leiden". er waren er ook. die heftig, doch zonder succes px'otesteerden. Het grootste deel van dit „opbrerxg"tumult speelde zich buiten de zaal af; een inspecteur nam een heer in smoking, die zich verzette in de kraag en de man rolde weldra de trap af. Dank zij de zachte tapijten bleef de schade beperkt tot een overhemd, dat „uit de plooi" raakte. Toexx de dames van het aloude 17e eeuwsche stadje Boom, waaxwan de sfeer door den x-egis- seur uitmuntend is weergegeven, een eere- boog opstelden met het opschx-ift „Welkom aan onze gasten", riep een bezoeker: „schande, dat zijn onze voorouders niet: ik protesteerl" Ook hem wordt maar weinig tijd gegeveh om te protesteeren. Hij verdwijnt, evenals een dame, die met een hooge stem gilt: „ik pro testeer óók!" Een oogenblik gaat het licht op: uit de bovenste rangen worden strooibiljetten ge worpen. waarin wordt aangespoord om te protesteeren tegen „de geschiedenisverval- sching" en tegen de „aanranding van den heldenmoed onzer voorouders". Dank zij de uitgebreide politiemaatregelen is het niet tot erxxstige ongeregeldheden ge komen. In totaal waren meer dan dertig in specteurs en rechercheurs in de zaal aanwezig onder commando van commissaris Dijkstra van het bureau Singel. Voorts waren aan wezig mr. dr. J. A. van Thiel, de Officier* van Justitie exx hoofdcommissaris J. Versteeg. Na de voorstelling zijn den regisseur Jacques Feyder en zijn echtgenoote Francoise Ro.say, die de hoofdrol vervulde op het tooneel bloe men en kransen aangeboden; hartelijke toe juichingen besloten deze ietwat rumoerige première. Vier personen blijven in arrest. Het overgroote deel der rustverstoorders behooi'de, zooals uit de politievcrhoorcn bleek tot de N.S.B.. Dinaso's en Zwart-Fronters. Van de 19 gearresteerden zijn er 15 op vrije voeten gesteld, nadat zij verhoord waren en hun proces-vei-baal wegens ordeverstoring was aangezegd. Behalve stinkbommen, waarvan de vloeistof- samenstelling nog niet bekend is. zijn ook doosjes met poeder gevonden. Bij een der ge- ari-esteerden werd een lange glazen buis aan getroffen. Deze is naar de politiedeskundige dr. van Ledden Hulsebos, gezonden om op den inhoud te worden onderzocht. Bij de verhooren hebben allen opgegeven te hebben gehandeld uit protest tegen een h.i. onvaderlandschlievende film. Tijdens de voorstelling is ook nog een Haagsch ambtenaar gearresteerd, doch niet wegens ordeverstoring, maar wegens diefstal: men zag n.l. dat hij een aschbak wegnam en in zijn zak stak. Wat hij hiermee voor had, is niet gebleken. Het is niet onwaarschijnlijk dat hij de aschbak als projectiel wilde gebrui ken. Hij is eveneens ingesloten. (A.N.P.) De inbraak te Leimuiden. Dader tot twee jaar veroordeeld. De chauffeur G. S. uit Aalsmeer, thans ged. heeft op 30 November j.l„ ingebroken in het kantoor der firma Maarse en Kroon te Lei muiden, alwaar hij ee>n bedrag van f 600 be nevens f 204 toebehoorend aan het plaatselijk Cxisis-Comité buitmaakte. De rechtbank te 's Gi'avenhage verooi'deelde S. tot twee jaar gevangenisstraf. Nederlandsche Ford geeft 4 slot-dividend. In de Donderdagmiddag gehouden verga- derixxg van den Raad van Beheer van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam werd besloten voor te stellen een slotdividend uit keeren van 4 pCt„ hetwelk samen met het in October 1935 uitgekeerde interim-dividend van 3 pCt. een jaardividend vormt van 7 pCt. over het boekjaar 1935.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5