dtetktdtes Acht dooden bij brand te Amsterdam. Heê Bdmt§ë$Me Vrijgezellen belasting. 53e Jaargang No. 16143 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen. Zaterdag 8 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 11.75. elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ2 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Vei Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— lies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. ►orwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Februari. De Kikker Een vaderlandsch spreekwoord vestigt de aandacht op de moeilijkheid, veeren te pluk ken van een kikker. Nu is de kikker welhaast als een nationale diersoort te beschouwen, en dus spiinkt hij als het ware met een koenen sprong naar voren in het gedachtenbeeld, zoodra men een redevoering van minister Oud leest. De taak van dezen bewindsman, die nog minder benijdenswaard schijnt dan die van zijn collega's, gelijkt wel heel vaak op een poging cm het bovenvermelde spreek woord te logenstraffen. Gisteren heeft minister Oud aan de Kamer medegedeeld, dat doeltreffende verhooging van de inkomstenbelasting bijna ondoenlijk Is, omdat de inkomens zóó gedaald zijn, dat de opbrengst-in-hoofdsom in een paar jaar tijds van 90 tot 45 millioen is teruggeloopen. Niettemin blijft minister Oud den kikker bestoken. Het zij hem vergeven, want het is zijn plicht. „Verdere versterking van de in komsten wan de schatkist is niet wel moge lijk", zegt hij. Daar moet men dus wel uit afleiden dat hij met zijn nieuwe reisbelas- ting en zijn overwogen belasting-op-de-vrij- gezelligheid slechts poogt, verdere daling van de inkomsten der schatkist tegen te houden. Zal het hem gelukken? De kikker is vlug. Hoe meer soorten belastingen er komen, hoe minder kans dat de totale opbrengst er bij gebaat zal zijn. Want minister Oud's voorzitter, dr. Colijn, heeft ons niet zonder resultaat jarenlang aanpassing aanbevolen, en wie daar eenmaal mee bezig is wordt er steeds handiger in. Ik heb indertijd al eens uiteengezet dat het onvermijdelijke effect van een nieuw-belast artikel is dat men op een ander belast artikel gaat bezuinigen. De opbrengst op het nieuwe hoofd vermindert altijd de opbrengst op het oude, en de dag komt waarop deze verschillen elkaar dekken en de belastinggrens heelemaal bereikt is. De reisbelasting en de vrijgezellen-belas ting zullen geen ander effect hebben. Het Is zeer begrijpelijk dat de organisaties van ongehuwde ambtenaren al in verzet zijn te gen minister Oud's plannetje, omdat zij al salariskortingen ondervinden. Moet daar nu nog eens een belasting bovenop komen? Dit ls het ibegin. Straks komt het protest van Horecaf. Ik heb het al eerder in uitzicht ge steld, en iedereen weet dat de vrijgezel de beste cafébezoeker is. Wellicht zal minister Oud zich daaraan niet storen. Maar dan zul len de restaurants en cafés, die zwaar belast zijn, weer minder gaan opbrengen aan de staatskas. Misschien zal minister Oud tot de Ho van Horecaf zeggen: houdt jullie je nu maar kalm, je krijgt de heilzame gevolgen van de reisbelasting. Meer Nederlanders zullen hun vacantie in eigen land doorbrengen. Jamisschien. Maar hoeveel, die naar het buitenland zullen blijven trekken, zullen hun extra-vacantie-besparinigen verhalen op an dere posten, door den minister belast? Interessant is zijn taak natuurlijk wél. De kikker hupt naar alle kanten: overal vindt hij minister Oud op zijn weg. De kikker gaat op reis naar een andere sloot.... hij vindt er minister Oud. De kikker besluit, maar lie ver niet te trouwen en keert zijn groene bruid den rug toe.... hij staat tegenover minister Oud. Maar wat de minister ook beproeft: hij kan geen veeren van hem plukken. Het blijft een kaal beestje. Vandaar deze verklaring: dat verdere versterking van de middelen van de schatkist niet wel mogelijk is. Ook het ge meentebestuur van Rotterdam zal zich daar naar moeten schikken, nolens volens, omdat het nou eenmaal niet anders is, en als het ge meentebestuur van Rotterdam meer moet be zuinigen, zal het zelf daartoe de oplossing die nen te vinden en niet moeten eischen dat het Rijk die aangeeft. Want de gemeentehuishou ding binnen het kader der gelden die binnen komen, te regelen is. nu juist wèl de taak van de gemeenteAls mijn belasting verhoogd wordt en ik moet deswege bezuinigen, geeft het ook niets of ik naar het Klein Heiligland loop en vraag: „Ja maar, waarop?" „Dat moet u zelf weten", zou het Klein Hei ligland terecht zeggen, en het loket laten dichtvallen, R. P. Italië koopt Abessynische koffie! DIREDAOEA, 8 Februari (Reuter) Italië koopt op het oogenblik groote hoeveelheden Abessynische koffie. Het steunt op deze wijze de valuta van zijn vijand en zonder twijfel is dit het eerste voorbeeld in de geschiedenis van een dergelijk geval. De uitvoer van Abes synische koffie heeft een uitzonderlijk hoog peil bereikt, hetgeen oorzaak is van een stij ging yan de Maria-Theresiathaler, Men spreekt nu over het belasten Des Nederlandschen vrijgezel. Een vinding, niet van onzen bodem, Maar naar een buitenlandsch model. Wie nog een vrij gezellig leven In deze donkre dagen leeft. Moet wel met bitterheid ervaren, Dat dit den fiscus aanstoot geeft. Om de belasting te ontsnappen, Zou hij dan maar met goed fatsoen, De veelal hachelijke stappen Van vrij naar vrijer moeten doen. Het is nog niet zoover gekomen, Dat die belasting er ook is En, alles bij elkaar genomen, Acht ik (getrouwd man zelf) haar mis. Kent dan de fiscus geen erbarmen, Met mannen in den vrijen staat, Wie elke jonge vrouw (de armen) Geregeld blauwtjes loopen laat? Het recht eischt dan dat ieder meisje, Een aanzoek ook aanvaarden moet. Of op z'n minst, wanneer zij weigert, Ook door den fiscus wordt beboet. Reeds worden buitenlandsche reizen, Waarschijnlijk binnenkort belast, Ik wil er even nog op wijzen, Hoe dit op vrijgezellen past. Men heft, wanneer de man gaat trouwen. Zijn vrijgezelbelasting op, Hij komt, met huwelijksreisbelasting, Weer van den regen in den drop. P. GASUS. WONINGBOUW RAMPLAAN - ELSWOUTLAAN m.[z. centr. verw., vanaf f4600.- RINKEMA-ROOSDORP Inl. o. h. werk, Stuyvesantplein 4, ook tel. 26429 AERDENHQUT Huurprijs vanaf f 32.50 p. mnd. (Adv. Ingez. Med.) De Jamboree te Vogelenzang. Bloemendaalsche Raad keurt tijdelijke afsluiting van wegen goed. De Gemeenteraad van Bloemendaal ver- eenigde zich Vrijdagmiddag in een spoed- eischende vergadering met het voorstel van B. en W. tot tijdelijke onttrekking aan het openbaar verkeer gedurende drie weken in den zomer van 1937 van de Bekslaan en den Vogelemzangscheduinweg voor het geheel en van den Vogelenzangscheweg voor het ge deelte van den Leijweg II af tot 100 M. be noorden den Kerkweg ten behoeve van de dan te houden Wereldjamboree voor pad vinders. Zoodat thans de laatste „hinderpaal" is verdwenen en niets meer het houden van de Jamboree te Vogelenzang in den weg staat. Drie volwassenen en vijf kinderen. Twee perceelen uitgebrand. Een vreeselijke brand die in den af- geloopen nacht om ongeveer twee uur in perceel Oudezijdsachterburg- wal 9 en in perceel Zeedijk 88 heeft gewoed, heeft 7 dooden en 4 zwaar gewonden geëischt. In het holst van dezen rampzaligen nacht brak brand uit in het oude, drie verdiepingen hooge perceel Oudezijdsachterburg- wal 9, waar op de eerste étage door tot nog toe onopgehelderde oorzaak een petroleumkachel is omgevallen. Binnen zeer korten tijd brandde het geheele huis als een fakkel. Het vuur sloeg binnen tien minuten over naar de tweede en derde verdieping en zeer korten tijd daarna sloegen de vlammen uit alle negen vensters aan de voorzijde en uit het dak. Een brigadier hoorde tegen twee uur glas gerinkel. Zijn eerste gedachte was: „Een vechtpartij", doch naderbij gekomen kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat een hevige brand in het perceel was uitgebro ken. Samen met een burger rende hij de trap op, doch de gloed was zoo hevig, dat het dappere tweetal onmiddellijk terug moest keeren. Zij gaven hun reddingspogin gen echter niet op. Zij forceerden de deur van het naastgelegen perceel, dat laag staat, renden de trappen op en wisten zich door een tuimelraam toegang tot het dak te ver schaffen. Op deze wijze hoopten zij een uit gang te kunnen maken voor de menschen, die nog in het 'huis waren. Wat zij zagen was vreeselijk. Aan de achterzijde van het bran dende gebouw bevond zich een soort bin nentrap, die echter later is overbouwd met een dak, waarin een groot raam met een gewapend glas zit. Daaronder bevindt zich een huiskamer, bewoond door den messen- handelaar G. van Wijk. Juffrouw Eggermond, die op de tweede étage van het brandende perceel woonde, stond voor het raam, dat zij reeds had in- van do (KON. NED. HOOGOVENS) Verkrijgbaar bij BOUMA'S Brandstoffenhandel Saenredamstraat 48 Tele?. 130^8 (Adv. Ingez. Med.) Het verbrande huis op den O. Z. Achterburgwal ts Amsterdam, welke brand zulke noodlottige gevolgen heelt gehad, geslagen. Voor haar was slechts één uitweg, namelijk een sprong op het bovenlicht. De agent kon haar niet bereiken en zag tot zijn ontzetting, dat de vrouw naar beneden sprong. Haar kleeren brandden reeds. Met een hevigen slag kwam zij op het boven licht terecht, dat bezweek. Zij viel op den steenen vloer van de achterkamer van de woning van den heer Van Wijk. Een 7-jarig jongetje volgde denzelfden weg. De heer Van Wijk en zijn vrouw, die juist door het geknetter van de vlammen waren gewekt, snelden op het geluid van den slag naar hun achterkamer, waar zij de beide slachtoffers vonden, hevig bloedend. De vrouw had. behalve zeer ernstige brandwon den, ook snijwonden aan het gezicht en aan de handen en voeten gekregen. Ook het jon getje was erg gewond. Hij had brandwonden over het geheele lichaam en bloedde hevig. Met zachte hand werd het eerste noodver band bij beide zwaar gewonden gelegd. Zij werden onmiddellijk naar het Binnengast huis vervoerd. De heer van Wijk. die nog zeer onder den indruk was, verklaarde later: ..Het was een vreeselijk gezicht, die twee menschen hier zwaar gewond en bloedend te zien liggen. De kleeren van de vrouw smeulden nog. Wij hebben onmiddellijk gedaan wat we konden, maar ik geloof dat ze er slecht aan toe zijn. Ze konden niets zeggen en kreunden alleen maar." De brandweer had aan de achterzijde, dus op de Zeedijk de Magirusladder uitgedraaid. Een brandwacht klom naar boven en wist op deze wijze der, heer Eggermond van de tweede verdieping te redden. Ook hij had zware brandwonden opgeloopen. De 44-jarige Albert Postema kon eveneens in veiligheid worden gebracht, namelijk door den agent, die via het belendende perceel op het dak was ge klommen. Postema had zware brandwonden opgeloopen. Zijn armen waren zoodanig dooi de vlammen aangetast, dat de stukken vel er af vielen. Op de vraag van een brigadier van politie kreeg deze van Postema ten antwoord, dat hij een vrouw en vier kindleren had. Hij wist niet waar ze waren. Deze tragische tijding maakte een ontstel lenden indruk. Overal was immers het vuur, dat ook al was overgeslagen naar de winkel, gelegen aan de Zeedijk 88. dat aan de ach terzijde van het brandende perceel staat. Ook van dit huis, waarvan de twee verdiepingen als opslagplaats en pakruimte worden ge bruikt, stonden weldra de étalages in lichter laaie. Het gelijkstraatsche gedeelte bleef evenals dat van perceel Oudezij dsachter- burgwal gespaard. Gelukkig woonden in het smalle Zeedijkperceel geen menschen. In het huis is de heerenkleedingwinkel van den heer D. gevestigd. De beide étages en ook de zolder zijn geheel uitgebrand. Het was duide lijk. dat er geen sprake was dat uit het bran dende perceel een mensch gered had kunnen worden. Spoedig na het uitbreken van den brand werd het alarm „zware brand" gegeven. De brandweer rukte dan ook met groot materiaal uit. Met twaalf stralen begon zij het vuur te bestrijden, groote watermassa's werden in de vuurgloed gespoten. Redding zou echter voor zeven personen niet meer mogelijk zijn. Zij zouden op de derde en vierde étage een vreeselijken dood sterven. Drie volwassen personen en vier kinderen zijn te midden van de laaiende vlammen en de zware opstijgende rookwolken in doodsangst, de trappen opgerend, niet wetend waar in het oude huis, met zijn trapjes en trappen, tus- schenzolders en gangen een uitweg zou zijn te vinden. Beneden gierden de vlammen, de trap was al onbegaanbaar en de bewoners trachtten via de vliering het dak te bereiken. De vliering zou hun laatste toevluchtsoord zijn en ook daar zou het vuur hen spoedig hebben bereikt. Tegen vier uur, toen het blusschingswerk zoo ver was gevorderd, dat de brandweer het huis kon binnengaan, deed zij een vreeselijke ontdekking. Er liepen reeds geruchten, dat er nog menschen in het perceel zouden zijn ge weest. Men had kreten gehoord en schimmen voor de ramen gezien, die in doodsangst om hulp gebaarden. Menschen. waarvan zelfs de naaste buren geen inlichtingen konden geven en waarvan niemand nog de namen weet. Tegen vier uur dan betrad de brand weer het huis en daar op de beide bovenste verdiepingen kwamen de brandwachts tot de ontdekking, dat zich zes lijken in het huis bevonden. Pas later is het zevende lijk gevonden. Het waren de lichamen van drie vol wassenen en vier kinderen. Onher kenbaar, voor het overgroote deel ver brand. Vlug verspeldde de vreeselijke gebeurtenis zich door de schare wachtenden die in adem- looze stilte het resultaat van het onderzoek afwachtten. De ontsteltenis in de buurt bij het vernemen van de bevestiging van de geruch ten, was groot. Een oogenblik heersehte een doffe stilte onder het publiek, de honderden buurtgenooten, die twee uur lang den zwaren strijd tegen het vuur hadden gadegeslagen Doch behalve deze zes slachtoffers ontdekte het personeel van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst en de brandweer onge veer een half uur later, tegen half vijf, nog een zevende slachtoffer, eveneens onherken baar verkoold. .(Voor vervolg zie pag. 2 1ste kolom.) Het woord is aan.... Goethe.- Al het verstandige is al gedacht; men moet slechts 'trachten het nog eens te de7iken. De bouwbedrijven te Haarlem. Nog eenige objecten. In ons vorig nummer deelden wij mede dat er eenige herleving in de bouwvakken te Haar lem te verwachten is. Thans blykt dat er nog eenige objecten in aantocht zijn. B. en W. stellen aan den raad voor bouw terrein te verkoopen aan: J. Els kamp 236 M2. aan de Teslastraat voor het bouwen van twee woonhuizen. de N.V. Hogerveka 1888 M2. aan het Juno- plantsoen voor dertien woonhuizen. A. P. Spook en A. J. Kuiper 725 M2. aan de Delftlaan voor vijf woonhuizen. Vierjarig bewapenings program in Engeland. LONDEN, 8 Februari (A.N.F.) De Daily Tele- graph meldt dat het nieuwe Britsche bewape ningsprogramma niet minder dan 300 millioen pond sterling zal kosten. De regeering, aldus het blad, heeft besloten tot verdere bespoe diging der bewapening, zoodat einde 1939 het grootste deel van het program ten uitvoer zal zijn gelegd. Het eerste deel van het vierjarig program zal door middel van schatkistpapie ren worden gefinancierd, doch na anderhalf jaar zal het aangaan van een bewapenings- leening noodig zijn. De debatten in het lager huis over de bewapeningsplannen zullen waarschijnlijk beginnen in de tweede week van Maart. MODERNE WONINGEN, HUNOPLANTSOEN, te koop 5000.—. Te huur 34.per maand. Nog slechts enkele beschikbaar. S. VELDXAMP, v. Dortstraat 90, Tel. 1éS7S (Adv. Ingez. Med.) BIJ EEN ZWAREN BRAND TE AMSTERDAM ZIJN ACHT MENSCHEN OM HET LEVEN GEKOMEN EN VIER ERNSTIG GEWOND. pag. 1 en 2 In het koningsmoordproces te Aix hebben gis teren generaal Georges en de chef der Joe- go-Slavische recherche als getuigen ge sproken. pag. 4 De Britsche wapen-enquêtecommissie heeft gisteren eenige vliegtuigfabrikanten ge hoord. pag. 4 In Amerika zijn bommenwerpers voor Ned. Indië besteld. pag. 3 Dr. H. Colijn en mr. Oud hebben Vrijdag de opmerkingen der Eerste Kamerleden be antwoord. pag. 13 Minister de Wilde heeft de Staatscommissie voor herziening der Grondwet geïnstalleerd. mor 13 De Olympische Winterspelen te Garmisch- Partenkirchen. pag. 13 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Kikker. pag. 1 Mr. E. Elias: Een beetje sneeuw en een beetje zon. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Het verkeer in Engeland. pag 4 Van onzen Londenschen Correspondent: De opera in Engeland. pag. 8 Een jurist: Het zwijgrecht van verdachten. pag. 5 Financieele Kroniek: Stabiliteit der wissel koersen gewenscht. pag. 9 P. H. S. Kar. Natuur pag. 3 Jan van Zijst: Het nieuwe A. V. R. O.-huis in wording. pag. 7 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 8 P. v. d. Hem: En de wereld bewapent zich. pag. 3 Langs de Straat: Willy van der Tak: Ween- sche wals. Jules Kammeijer: Blijft fit! Puzzlerubriek. pag. 7 pag. 5 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1