HONIG'S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct. Welvaart-Comité. Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 HAAEEEM'S DAGBLAD Vergadering met de organisaties. Veel belangstelling. De aangekondigde vergadering van het Welvaart Comité met de vertegenwoordigers der verschillende organisaties hier ter stede en in de buitengemeenten, ten einde belang stelling te wekken voor het werk van het Comité, heeft Dinsdagavond plaats gehad in een der zalen van café-restaurant Brink- mann, Groote Markt, onder leiding van den voorzitter van het Comité, mr, "dr. F. A. B ij v o e t. Er was voor deze vergadering veel belang stelling. Onder de aanwezigen waren de heer W. van Liemt, wethouder en eenige raadsleden. De voorzitter sprak een openingswoord, waarin hij uiting gaf aan zijn vreugde over de goede opkomst en over het feit, dat vele vooraanstaande personen zitting hebben wil len nemen in een Comité van Aanbeveling; in 't bijzonder bracht spr. den burgemeester van Haarlem voor deze bereidheid dank. In 't kort zette spr. doel en streven van het Welvaart-Comité uiteen. Dat doel is: werkverruiming in Haarlem. Niet alleen de overheid (die uitstekend werk in dezen ver richt) hebben hier een taak. ook de particu lieren hebben die. Het geld moet aan 't rol len worden gebracht. Het is niet voor het eerst, dat in deze richting wordt gewerkt. Spr. herinnerde in dit verband aan wat wet houder Van Liemt heeft gedaan voor de werkloosheidsbestrijding, wat de heer Klein Schiphorst er in den gemeenteraad over heeft gezegd en aan de artikelen van den heer C. J. van Tilburg in Haarlem's Dagblad over dit onderwerp. Wat het Welvaart-Comité wil is: een po ging doen om ook van de zijde van het particulier initiatief den geesel der werk loosheid zooveel mogelijk te keeren, opdat de middenstand zijn zaken weer wat zal zien opleven. Men mag niet te groote verwach tingen koesteren, maar een redelijk opti misme is toch op zijn plaats. Het Welvaart-Comité heeft gemeend, zich niet om steun te moeten wenden tot de over heid, omdat het een aanvullende taak naast die overheid heeft. Daarom blijft steun van particulieren zeer gewenscht. Aan het Welvaart-Comité is de vorm van een Stichting gegeven, zoodat het rechtsper soonlijkheid heeft: Donderdag a.s. zullen voor een notaris (die dit belangeloos doet) de noodige akten worden verleden. De werkwijze van het Comité. Vervolgens was het woord aan den secre taris-penningmeester van het Welvaart-Co mité, jhr. dr. J. C. Mo 11 er us, die de werk wijze uiteenzette, welke het Comité zich voorstelt te volgen. Het Bureau is gevestigd in een lokaal van het gebouw der Kamer van Koophandel. Nassauplein 4, welke lokaliteit welwillend ter beschikking is gesteld. Binnen afzienbaren tijd zullen er 10.000 a 15.000 circulaires worden verspreid door het Comité. In deze circulaires zal men o.m. vinden een opwekking om het werk van het Comité te steunen en voorts worden er 4 groepen van werkobjecten in aangegeven: le. werk thuis (behangen en stoffeeren, aanschaffen van nieuwe meubelen en her stellen van oudere, betegelen en inrichten van badkamers, aanvullen van garderobe en keukengerei enz.) 2e. werk in fabrieken, kantoren, magazij nen en winkels (moderniseeren, vervangen van oude machines, verfraaien van kantoren en magazijnen enz.) 3e. werk buiten (tuinen) (repareeren of vernieuwen van schuttingen, repareeren of aanschaffen van tuinmeubelen, aanleg en moderniseering van tuinen). 4. het laten repareeren van schoorsteenen, daken en goten, aanvullen van gereedschap pen: het aanschaffen van nieuwe costuums en schoeisel; laten vervaardigen van druk werk, inbinden van tijdschriften en muziek. Bij elke circulaire wordt een belofteformu lier gevoegd, waarin de betrokkene verklaart bereid te zijn aan de welvaartvermeerdering mede te werken door een aankoop bij een bepaalden leverancier of het geven van een opdracht aan een bepaalden werkgever. Huisbezoekers zullen op correcte en tact volle wijze besprekingen en onderhandelin gen met eventueele opdrachtgevers voeren, bijvoorbeeld bij diegenen, die hun belofte formulier nog niet onderteekend hebben. Na eenigen tijd verschijnt een vervolgcir- culaire, want het is de bedoeling aan het werk van het Comité een eenigszins perma nent karakter te geven. Medewerking van particulieren en organi saties is natuurlijk dringend noodig. Anders kan niet intensief aangepakt worden. Het is verheugend, dat aan het Comité van ver schillende zijden reeds financieele steun tot eenige duizenden is toegezegd. Belangstellende vragen en opmerkingen. Hierna was gelegenheid voor het stellen van vragen of het maken van opmerkingen. De heer Klein Schiphorst, lid van den gemeenteraad, gaf in overweging een comité van prijsmaking te vormen uit ver trouwde experts uit de vakorganisaties. Want de onenschen zullen dadelijk vragen: wat zal dat en dat werk mij kosten? En doet het Comité in dezen zin niets, dan zullen de meesten zich rechtstreeks tot hun leveran cier wenden. De heer Van Liemt adviseerde dat het Welvaart Comité uitsluitend contact- comifé zal zijn; men vrage niet aan de menschen: hoeveel hebt u voor een werk of een leverantie over? De heer Oosten Beekman zeide namens den Behangers- en Meubelmakerspatroons bond allen mogelijken steun toe. Kunnen een cliënt en een leverancier het over een prijs niet eens worden, dan is de Bond bereid, het Comité een redelijken prijs op te geven voor het werk in kwestie. Namens den Loodgieters- en Fitterspatroons bond vroeg de heer Rekoert, vooral aan te dringen op repareeren. Ir. A. G. de Koningh vroeg, welke at tractie er voor de ontvangers der circulaire verbonden zal zijn, zich tot het Comité te wenden. Verdient het geen aanbeveling er eenig voordeel voor den opdrachtgever aan te verbinden? Jhr. Mollerus zou hierin een groot ge vaar zien: wanneer men bij voorbeeld een soort korting" zou willen zou dit prijsdruk- kend werken. Het gaat niet om deze dingen, het gaat er om, de bestaande sfeer van moede loosheid en angst, te doorbreken. Tegenover het tegenwoordig algemeen gangbare: .Laten we het nog maar wat uitstellen", stelt het Welvaart Comité: „Laat het nu doen!" Jhr. F. Te ding van Berkhout Jr., meende, dat de opdrachtgevers er zeer tegen op zullen zien, dat experts zich tusschen hen en de leveranciers zouden plaatsen, zoo zou de zaak zeer impopulair worden. Spr. gaf in overweging, aan de circulaire de vraag toe te voegen: „Wenscht gij tusschenkomst van het comité voor deze leverantie?" (Deze vraag zal nog door het comité aan de circulaire worden toegevoegd). Jhr. Te ding van Berkhout Jr. vroeg, of het comité zou kunnen aandringen op spoedige betaling van schulden aan den middenstand. De voorzitter zeide bespreking van deze deze vraag in het Comité toe, maar meende, dat men zich zoo zou begeven op het terrein van de Middenstands Centrale en de midden standsorganisaties. Het Welvaart-Comité wil trachten een an dere mentaliteit te scheppen 'bij het publiek. Zuinigheid is goed, sparen is uitmuntend, maar men ga daarmede niet zoo ver, dat het econiomisch leven er door wordt verstoord. Het is niet de bedoeling dat het Comité zich stelt tusschen cliënt en leverancier. De bedoeling is, deze beiden met elkaar in con tact te brengen. Bij moeilijkheden over den prijs wil het comité bemiddelend optreden. De heer Van Liemt zeide nog, dat het zeker goed is, te gaan in de richting van het breken van het gebrek aan vertrouwen. Bij velen is zuinigheid „mode". Het gevoel: het gaat om ons volk, om ons land. moet bij de massa worden aangekweekt. De angst voor de toekomst moet worden weggenomen; de pers kan in dezen veel doen. En ook de huisbe zoekers kunnen in deze richting werken. De heer Th. S. J. H o o y vroeg, er in de circulaire op te wijzen, dat als men niet laat werken, men het bedrag dat men anders voor een bepaald werk zou betalen, toch zal terug vinden op zijn aanslagbiljet, omdat dan meer aan steun moet worden uitgekeerd. Het is ge wenscht, dat vooral ook huiseigenaren „be werkt" worden. Spr. eindigde met woorden van dank aan het Werkcomité. De heer Jonckbloedt, lid van den Heemsteedschen Gemeenteraad, informeerde naar het standpunt van het Comité ten op zichte van de omliggende gemeenten. Jhr. Mollerus antwoordde dat de buiten gemeenten zooveel mogelijk in het streven van het Welvaart Comité zullen betrokken worden. Aan Heemstede en Bloemendaal zijn uitnoodigingen voor deze vergadering gezonden. Er is echter geen antwoord ont vangen. Zandvoort wil buiten de zaak blijven, om dat het te ver van Haarlem ligt. Maar er zal nog nader overleg worden gepleegd, om Heem stede en Bloemendaal bij het Welvaart-comité te betrekken. De voorzitter uitte de groote dank baarheid van het Comité voor de dezen avond zoo ruimschoots gebleken belangstelling. Spr. bracht ook dank voor de toegezegde giften en voor de bereidwilligheid van de Kamer van Koophandel en van 'eenige woninginrichtin gen die het Bureau van het Comité belange loos gemeubileerd hebben. Spr. wekte tenslotte de organisaties op, in eigen kring propaganda te maken voor het streven van het Welvaart Comité en deed een beroep op de verdere medewerking van de pers. De vergadering had een zeer geanimeerd verloop. VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. Zaterdag 22 Februari geeft de nog jonge Reunisten-Vereeniging der H.A.S. een gemas kerd en gecostumeerd feest in de versierde zaal van „Dreefzicht". De deskundige jury zal bestaan uit de heeren Van Meel, Moerkerk, Güssehoven en Voskuyl. Het muzikale gedeelte is in handen van „The Harlem Kings". IJK EN HERIJK Op Maandag 24 dezer van 13—16, alsmede op Dinsdag 25 dezer van 1012 en 1316 uur wordt in een der lokalen van het Nederl. Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Maere- laan ijk en herijk gehouden van maten en gewichten. COLLECTE BROKKENHUIS De collecte aan de huizen, die Zaterdag voor het Brokkenhuis is gehouden, heeft öSS.SO1,^ opgebracht. Het plan staat nog niet in onderdeelen vast. Op den kapitaal dienst der gemeentebegroo- ting voor 1936 is f 30.000 uitgetrokken voor de verdere reorganisatie van de Groote Markt te Haarlem. Het ligt in de bedoeling dit werk dezen zo mer uit te voeren Eenige onderdeelen van het plan staan evenwel nog niet vast. 0.a. is nog geen beslissing genomen over het voortbe staan van de vischmarkt. Er is het voornemen geopperd den grond van de vischmarkt te gebruiken voor het parkeeren van auto's, maar het is nog niet zeker of het daartoe komen zal: LEZING OOSTENRIJKSCH PREDIKANT Op Maandag 24 Februari zal in de Kerk der Remonstrantsche Gemeente een lezing wor den gehouden door den Oostenrijkschen pre dikant E. G. Meyer uit Mödling, ingeleid door Ds. P. W. Foeken, over het onderwerp: „De nood der Oostenrijksch Protestantsche Kerk en enkele harer gemeenten in het bijzonder". KORPS MOTORDIENST. De reserve 2e luitenant A. J. Sciarone, van het 4e Regiment Infanterie te Leiden, wordt 1 Maart overgeplaatst bij het korps Motor- dienst-. Bij Kon. besluit zijn de reserve le luitenants der Militaire Administratie P. J. van der Maat en A. W. Sauer, met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot reserve kapitein van de Militaire Administratie, beiden van het Korps Motor- dienst. (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93. met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, isaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. «Heen die vragen, welker beantwoording voor. vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: In mijn voile gordijnen (die nog nooit gewasschen zijn) :s het -.veer gekomen. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD: De gordijnen eerst wasschen in heet zeepsop, daarna tweemaal in heet water spoelen. Dan in een zwak chloovbad zetten en daarin goed omhalen. Zoo. goed dlchtgedelct, een nacht laten staan. Den volgenden morgen twee maal in heet water spoelen en een keer in koud water, waarin een weinig mierenzuur is gedaan. Goed uitknijpen en glad ophangen, zoo noodig een beetje stijven. "VRAAG: Hoe luidt het recept voor: 1 Cocos- brood, 2. Cake, 3. Krentenbrood? (Ik heb' een oventje dat op een petroleamtoestel geplaatst word't. Het plaatje kan vier ons meel bevatten). ANTWOORD: 1. Cocosbrood o£ -koek. Neem 250 gram gemalen cocosnoot, 200 gram witte sui ker. 2 5 gram boter, 25 gram bloem, een groot ei. het merg van een half stokje vanille of wat va nillesuiker. een beetje melk. ouwels. Doe alle ingrediënten in een kom en kneed onder toevoeging van zooveel melk als noodig is om een behoorlijk deeg te maken, alles dooreen. Voeg als alles goed gemengd is, nog wat vloei stof toe. zoodat het deeg uitgespreid kan worden op een met ouwels bedekt bakblik. Men kan het ook met behulp van een grove spuit tot kransjes spuiten. Bak dit deeg in een matig warmen oven heel licht van kleur (pl.m. 20 min.). Daat het gebak even bekoelen en snijd er dan stukken van af of breek de ouwel rondom de kransjes weg. 2. Cake. Neem 150 gram tarwebloem, 150 gram boter, 150 gram suiker, 2 eieren, 1 theelepel bak poeder. Voer een ingesmeerden vorm met boterham- papier en bestrijk ook dit weer met boter. Roer de boter met de suiker tot een zalfachtig mengsel, voeg daarbij een voor een de eieren, tel kens zoolang roerende tot het ei volkomen in het deeg is opgenomen, strooi er door een zeef langzamerhand de met het bakpoeder dooreenge- mengde bloem bij en blijf flink roeren, zoodat in het geheel 20 a 30 minuten voor het bewerken gebruikt worden. Schep het cle9g in den vorm en bak de cake in een matig warmen oven ongeveer een uur. 3. Krentenbrood. Bereid een deeg voor fijn brood (250 gram tarwebloem, 50 gram boter, 5 gram zout. 30 gram suiker, 20 gram gist, 1 d.L. lauwe melk, 1 ei). Werk er. nadat alles Ongeveer 10 minuten ge kneed is, 100 gram krenten, 100 gram rozijnen, 75 gram sukade door. laat bet deeg een uur rij zen. Werk op een met bloem bestoven tafel het deeg nog even om, geef er den vereischten vorm aan. breng het over in een ingesmeerd brood- vormpje (of op een ingesmeerd bakblik), laaf het nog een half uur (dichtgedekt) narijzen, be strijk den bovenkant met wat geklopt ei en laat het brood in een heeten oven (pl.m. 200 gr. Celsius) ongeveer een half uur bakken. (Het broodje is gaar als men met den vinger er op kloppende een helderen klank hoort, een doffe klank Avijst op nog vochtig deeg binnenin). VRAAG: Hoe maak ik een wit vilten kinder hoedje schoon? ANTWOORD: Goed en stevig afschuieren met waschbenzine en direct daarna goed en gelijk matig inwrijven met talcum (speksteen) en een poos weer laten drogen, waarna de talcum kan afgeschuierd worden met harden schuier. Geen vuur of vlam in de nabijheid VRAAG: Hoe bakt men krentenbrood en cocos- koekjes, beide in een petroleumoven (driepits)? ANTWOORD: Krentenbrood: Benoodigd: 250 gr. tarwebloem, 50 gr. boter. 5 gr. zout, 30 gr. suiker, 20 gr. gist, 1 d.L. lauwe melk, 1 ei (niet beslist noodig). Maak eerst een „zetsel". Doe daarvoor de bloem in een liefst van te voren ver warmde kom: maak in bet midden een kuiltje tot op den bodem van de kom, brokkel daarin de gist en doe er dan ongeveer do helft hij van de voorgeschreven hoeveelheid melk, lauwwarm gemaakt. Meng, van het midden uit roerend, dan met die melk langzamerhand de gist aan. terwijl bij deze beweging natuurlijk wat van het om ringende bloemdijkje naar beneden zal vallen. Het zetsel zal dus spoedig bestaan uit een gelijk dik papje van gist, melk en bloem, dat omgeven blijft met een walletje van droge bloem. Bedekt met een doek wordt het zetsel nu 10 a 15 minu ien op een lauw plekje gezet (bij de kachel b.v. nln een teiltje met warm water): het zal dan spoedig sponzig zijn geworden en tot een onge veer dubbele hoeveelheid zijn uitgedijd. In de kom met het zetsel en de droge bloem worden nu ook de overige bestanddeelen toege voegd: de boter, eenigszins week gemaakt, de nog achtergehouden helft van de lauwe melk. het zout (als het el niet gebruikt wordt iets meer melk). Kneed alles flink door elkaar gedurende tien a vijftien minuten, totdat men een stevig deeg heeft, tenslotte zoo samenhangend en elas tisch dat het als een soepele bal van de handen en van de kom los laat. zonder daaraan (of daar in) nog maar Iets achter te laten. Werk er daar na duizend gram krenten, 100 gr. rozijnen en 7 5 gr. sucade door. Laat het deeg een uur rijzen onder een vochtigen doek. Werk op een met bloem bestoven tafel het deeg nog even om: geef er den vereischten vorm aan, breng het o\'er in een ingesmeerd broodvormpje (of op een inge smeerd bakblik) laat het nog een half uur dicht gedekt narijzen, bestrijk den bovenkant met wat geklopt ei en laat het brood in een heeten oven (pl.m. 200 gr. C.) ongeveer een half uur bakken. (Het broodje Is gaar als men met den vinger erop kloppende een helderen klank hoort; een doffe klank zou wijzen op nog vochtig deeg bin nenin). Coeoskoekjes of „rotsjes". Benoodigd: 300 gr. bloem. 1 theelepel bakpoeder, 1 ei. 100 gr. co cosnoot (gemalen), 100 gr. boter, 100 gr. suiker, pl.m. 1 d.L. melk. Snijd de boter in 'de bloem to't zeer kleine stuk jes, voeg er de suiker, de gemalen cocosnoot, het geklopte ei en de melk aan toe. Kneed alle In grediënten tot een stevig deeg. Leg van dit deeg met twee kleine lepels kleine, onregelmatig ge vormde porties op een beboterd bakblik. Bak de rotsjes in pl.m. 20 minuten lichtbruin en gaar in een vrij heeten oven. VRAAG: 1. Wat is het recept voor de suiker versiering. zooals men die ,vel op taarten ziet? Wordt het opgespoten? 2. Hoe krijgt men bij het bakken van koek den bovenkant even mooi bruin, als onder- en zijkant? 3. Hoe maakt men Haagsche Bluf? ANTWOORD: 1. Eiwit en poedersuiker mengen. Tamelijk langen tijd kloppen. Het mengsel in een spuitzakje doen en letters of figuren al spui tende op 'de taart teekenen. 2. Zorgen voor een gelijkmatig warmen en niet te heeten oven. 3. Doe een kopje suiker. 1 kopje bessensap, en 1 eiwit samen in een ruime kan en klop tot het mengsel luchtig en stijf is geAVorden. VRAAG: Hoe maak ik het best een zwaar 'Manchester sportcostuum schoon? ANTWOORD: Zet het costuum .•«■n half uur in een lauw zwak sodabad in de Aveek en behandel het daarin door af en toe goed op en neer te halen en te kneden. Vervolgens flink afborstelen met zeephout (V2 pond zeephout koken ln 2 a 3 liter water. 2 liter koud water er bij voegen). Tweemaal in warm water spoelen en glad op hangen te drogen. BELASTING ZAKEN VRAAG: Reeds drie jaar betaal ik, ondanks bezwaarschriften personeele belasting als huur der van gestoffeerde kamers. In de vragenrubriek las ik, dat in een dergelijk geval geen personeele belasting verschuldigd is. Wat moet ik doen om mijn geld terug te krijgen? ANTWOORD: Gemeubelde kamers volgens de wet op de personeele belasting zijn gedeelten van het huis, die door den hoofdbeAvoner aan den lnwonenden huurder worden afgestaan met de daarin aanAvezlge meubelen. Men neemt het be grip „gemeubeld" of „gestoffeerd" bij de ad ministratie van de belastingen tamelijk ruim, zoodat daaronder ook vallen de kamers, die door den verhuurder slechts \'oor een klein gedeelte van meubelen, kleeden of gordijnen zijn voorzien en overigens door den huurder zelf Avorden ge meubeld. Maar er is tenslotte toch een grens Avaarbij a'an gemeubeld verhuren niet meer kan Avorden gesproken. Wij kunnen natuurlijk niet beoordeelen of dit bij u het geval is. Indien u te gen de uitspraak op uw bezwaarschrift bij den raad van beroep een beroepschrift hebt inge diend, zult u In de uitspraak moeten berusten, omdat de uitspraak van dat college beslissend is. VRAAG: Hoeveel moet te Haarlem betaald worden (inkomsten- en A'ermogensbelastïng) door iemand met twee minderjarige kinderen van 6 en 11 jaar, die bij hem inwonen en een inwonen de dienstbode, bij een zuiver Inkomen van: a 4S67 en een vermogen van pl.nnin, 52000. b. 4200 en een vermogen van 49S50. En hoe veel personeele belasting van een huis van 650 huurwaarde? ANTWOORD: a. Rijksïnkomstenbelasting 177.46, Gemeentefondsbelasting 203.40. b. RijksinkomsLenbelasting 142.50, Gemeente fondsbelasting 162.—. a. Vermogensbelasting 100,43, b. idem 149.45. Personeele belasting 148.20. (Het meubilair werd berekend naar een verkoopwaarde van 1400 tot beneden 1700). RECHTZAKEN VRAAG: Welke erfrechten hebben twee kin deren uit het eerste huwelijk en vier kinderen uit het tweede huwelijk van denzelfden vader? (De twee kinderen hebben hun moeders erfdeel niet gehad, de vader is nu overleden en de twee de moeder blijft tot haar dood het vruchtgebruik behouden bij testamentaire beschikking. Vader en moeder waren in gemeenschap van goederen getrouwd. ANTWOORD: Eerst moet aan de twee kin deren hun moeders erfdeel uitgekeerd worden, In de nalatenschap van den vader zijn alle 6 gelijk gerechtigd. De beschikking, waarbij aan de tweede moeder het vruchtgebruik van de ge- heele nalatenschap wordt gegeven is voor ver nietiging vatbaar. VRAAG:1. Wordt de huur van een huis van iemand die failliet is verklaard welke huur als boedelschuld door den curator is genoteerd gewoon op den vervaldag betaald of gaan de kosten van het faillissement, zooals rechtskosten, salaris curator en belasting vóór die betaling? (Het betreft een faillissement van een gepenslon- neerde, waardoor een deel der baten bij den ver valtermijn in het bezit van den curator komt). 2. Welke vorderingen en kosten bij een faillis sement gaan vóór huurschuld, die preferent is? ANTWOORD: 1. Do huur gaat voor en moet, als er penningen zijn. voldaan worden. 2. Theoretisch talrijke. Deze rubriek leent zich niet er toe, daarvan een volledige opsomming te geven. VRAAG: Tk ben werkster en ben een week ziek geweest. Is mevrouw nu verplicht mijn loon te betalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Heeft iemand het recht .zijn antenne op het dale van zijn buurman te bevestigen en gaten in diens muur te boren om door middel daarvan een buitenkast aan te laten brengen, zonder voor beide dingen toestemming van ge noemden buurman te hebben gevraagd en verkre gen? Zoo neen, wat kan men daartegen doen? ANTWOORD Neen. Eischen dat het weggeno men wordt. Een advocaat zal daartoe in den arm genomen moeten worden. VRAAG: Iemand. Duitscher van geboorte, se dert zijn vierde jaar in Nederland wonende, vol daan hebbend aan zijn dienstplicht (ATij door broederdienst) en die altijd in Nederland heeft werkt, is nu ongeveer 50 jaar oud. Zijn ouders Avaren geen Nederlandesr geworden. 1. Hij wil zil laten naturaliseeren; wat moet hij hiervoor doen? 2. Wat zijn de kosten? 3. Hoe lang duurt het? (Hij kan niet v>eel be talen). ANTWOORD: 1. Zich wenden tot de Ko ningin bij verzoekschrift. 2. De kosten zijn 200 tot 1000 al naar ge lang van uw inkomen. 3. De duur is niet te bepalen. MILITAIRE ZAKEN VRAAG: Tot wien moet ik mij wenden om als vrijwilliger bij de marine te komen? En tot Avien om marinier te worden? ANTWOORD: Centraal Bureau voor Aanne ming van Marinepersoneel, J. P. Coenstraat 40, Den Haag. DIEREN VRAAG: Mijn kanarie, die altijd prachtig ge zongen heeft en niet in de rui is, avü nog wel zingen, maar kan er niet uitkomen. Wat is hi aan te doen? (Ik heb een sijs in hetzelfde ver trek gehad, is dat misschien de oorzaak?) ANTWOORD: Geef de kanarie eens dage lijks 1 snoepbakje zuivere bijenhoning. DIVERSEN VRAAG: Heeft een Hollander die met een ge scheiden Duitsche vrouw in Haarlem wil trou wen. veel moeilijkheden met de noodige papieren? ANTWOORD: Ja. Er zijn veel formaliteiten te vervullen. Het beste is dat de vrouw zich met geboorteacte, scheidingsacte en pas wendt tot den Burgerlijken Stand alhier om nadere inlich tingen. VRAAG: Bestaan er zwarte tulpen en zwarte rozen? ANTWOORD: Neen, wel zeer donker-roode die wel eens zwart genoemd worden. VRAAG: Ik woon in Halfweg en wil over ze: weken gaan Irouwen en naar Haarlem verhui zen. Ik ben op het oogenblik 18 weken aan het Averk. Als ik in Haarlem zonder werk kom, na vijf weken getrouwd geweest te zijn, kan ik nog vier weken uit mijn bondskas trekken. Kom ik daarna te Haarlem voor steun van Maatschappelijk Hulp betoon in aanmerking? ANTWOORD: Voor zoover bekend bestaat te Haarlem de bepaling dat men een jaar in de meente moet wonen, alvorens in de steunregeling te kunnen worden opgenomen. Teneinde teleurstelling te voorkomen geven tvij u in overweging nadere inlichtingen te vragen aan den directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon alhier, alvorens in Haarlem te komen avo- nen zonder zekerheid dat u korten tijd daarna niet werkloos zult worden. VRAAG: Hoe verwijder ik glaspapier van een raam? ANTWOORD: Insmeren met onverdunde geest van salmiak, laten inwerken en vervolgens met een oud plamuurmes afschrappen. Zorg dat de geest van salmiak niet met de verf in aanraking komt, anders wordt de verf aangetast. VRAAG: Waarom wordt de nieuwe konin; van Engeland eerst het volgende jaar gekroond? ANTWOORD: Dit is traditie in Engeland, Reorganisatie Groote Markt, VROUWENGROEP VRIJHEIDSBOND De Vrouwengroep in de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" afd. Haarlem, nield haar jaarvergadering. De presidente, mevrouw C. S. de Veer-Blok Wybrandi, legde haar functie neer. na deze jarenlang met groote toewijding vervuld te hebben. De nieuwe presidente, me vrouw Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi. dankte haar en het aftredend bestuurslid mevr. J. D. Dokkum-Coopmans in warme bewoordingen. De twee vacatures in het bestuur werden aan gevuld door de benoeming van de dames E. W. Venema-van Doorn en I. van der Sluijs- Eissen. Na de huishoudelijke vergadering volg de een praatmiddag. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 11 en 13 u.). Politiebureau, Smedestraat. handschoenen en ceinturen; autoband (buitenband)portemonnaie met inhoud; Koning, v. Zeggelenstraat 74, hond; Smits, Reitzstraat 42, hond; School, Prinsen Bolwerk 3, hooihark; de Liefde. Westerstraat 59, dameshoed; Schwetser, Spoorwegstraat 24 rd„ parelketting; Koster, Tafelbergstraat 9, mes; Roest, Gasthuislaan 165 rd„ muts; v. Leeuwen, Regulierstraat 36, portemonnaie met inhoud; Lunenberg, Korte Zijlstraat 6. por temonnaie met inhoud; v. Roze veld, v. Nes straat 47, portefeuille: Keese, Hof v. Eg-mond 47, damesportemonnaie met inhoud; Otten, Voorhelmstraat 9 zw„ pakje, inh. schoenen; Staphorst, Scheepmakersdijk 44, rozenkrans; Stap's Boekhandel, Gr. Houtstraat 63, dames- tasch met inhoud. z.o.seNEvea Irood-en zwart merk. (Adv. Ingez. Med.) CENTRALE TANDHEEL- KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKURENiederen werkdag 911 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur, (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 11 Februari 1936. 1. J. van Sikkeleeris, handelaar in groen ten en fruit etc., wonende te IJmuiden-Oost, Lindenstraat no. D 14. Curator: Mr. E. J. van Tuinen te Driehuis, gemeente Velsen. 2. G. H. Bernard, bouwkundig teekenaar, wonende te Heemstede, Landzichtlaan 24. Curator Jhr. Mr. W. A. Baud te Haarlem. 3. P. W. Lettinga, handelaar in koffie en thee, wonende te Aerdenhout aan den Schulpweg no. 21. Curatrice: Mevr. Mr. J. H. G. Schutte— Struick te Haarlem. Rechter-Commissaris in dez§ faillissementen is: Mr. S. J. Pit te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief van: 1. C. M. Bruyn, exploitant van het Corso theater, wonende te Wormerveer. Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. 2. J. P. van Assema, schilder, wonende te Beverwijk. Curator: Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. Geëindigd is het navolgende faillissement wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: J. Maarten, timmerman, wonende te Haar lem, Linschotenstraat 46. Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Gehomologeerd werd het accoord in het faillissement van J. Hamme, advertentiecol porteur, wonende te Amsterdam, gedomicili eerd te Zandvoort. Curator: Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL (HUIS TE ZAANEN). Nieuwe aanwinsten. Nederlandsche en in het Nederlandsch ver taalde romans: Gladkow. Nieuw grond. Koenen. Parcival (r.k.) Michaelis. Het paarlsnoer. Papini, Gog. Seidel. Het wenschkind. Wiechert. Het leven ligt in God's hand. Fransche romans: De Coulevain. Eve victorieuse. Le Goffic. L'Abbesse de Guérande. Mistier, Ethelka. Roupnel. Nono. Algemeene werken. Winkler Prins. Alg. Encyclopaedic; dl. 9. Wijsbegeerte, zielkunde, zedekunde. Van Dijk. Socrates. Brugmans. Psychologische methoden en begrippen. Muiford. Een nieuwe boodschap. Geld- en creditwezen. Van Nierop. Schets van het bankwezen. Westerman. De concentratie in het bankwezen. Verrijn Stuart. Waardevastheid van het geld. Kunst, toonkunst. Krom. Het oude Java en zijn kunst. Kleczynski. Hoe moet men Ohopin spelen? Land- en Volkenkunde. Seubring. Van Noord naar Zuid; met kameelen, ezels en ossen door Afrika, Swaan—Koopman. Vrouwen in Indië.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10