IJSBAAN BREBERODE Nieuwe kiel. 1 ANTURACICTen bdecucokcs Het Mmcf t^sée 53e Jaargang No. 16146 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 12 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72T4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zia hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250 -. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 1 30— ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 12 Februari. Deelen. In een belangwekkend artikel in dit num mer geeft onze Londensche correspondent een overzicht van Engelsche denkbeelden en in zichten omtrent het koloniale vraagstuk. Sinds Italië's aanval op Abessinië, en sinds de ver maarde rede te Genève van den Britschen mi nister van Bifitenlandsche Zaken Sir Samuel Hoare, waarin hij verklaarde dat Engeland be reid was het vraagstuk der wereldverdeeling van grondstoffen als één geheel onder oogen te zien, voelt ieder denkend mensch de nabijheid van internationale besprekingen over dit on derwerp. Ook voor Nederland is dit een zaak van het grootste gewicht. In Engeland duidt men landen als Italië en Duitschland aan als de „have-nots", de niet-hebbers, die geen ko loniën bezitten. Wij behooren tot de „hebbers". Na Engeland en Frankrijk zijn wij zelfs de grootste hebber. Nu moet men onderscheid weten te maken tusschen twee zaken: de grondstoffenverdee- ling en het bezit van koloniaal grondgebied. De opvatting-Hoare betreft alleen de grondstof fen verdeeling, en ziet de heele zaak dus uit sluitend als een economisch vraagstuk. Onze Londensche correspondent merkt op dat deze officiëele opvatting ruimen aanhang in Enge land vindt. Hij citeert Sir Arthur Salter, die van mee ning is dat de doer Italië, Duitschland en Ja pan als motief voor hun ontevredenheid ge bruikte overbevolking alleen bestaat voorzoo ver die wordt veroorzaakt door het bestaande conimerciëele en economische stelsel. Het ar gument zou dus verdwijnen zoodra dit funes te stelsel had plaats gemaakt voor vrij of bijna vrij handelsverkeer; voor „het stelsel van de open deur". De overbevolkings-theorie vindt in ons land zeker geen geloof. Wij zijn in veel sterker mate overbevolkt dan Italië en Duitschland, en heb ben wij ooit een blijvende vestiging van een bevólkings-overschot in Indië bereikt? Het aantal Nederlanders in Indië is zelfs uitermate klein in vergelijking tot de bevolking van het moederland, en is geenszins toegenomen in verhouding tot de stijging van het bevolkings totaal hier. Ten aanzien van de Afrikaansche gebieden waarop Italië en Duitschland het voorzien hebben zouden de beletselen nog zwaarder gelden, omdat de klimaatsomstan digheden daar nog ongunstiger zijn. Terecht merkt onze correspondent evenwel tegenover Sir Arthur Salter's theorie op: „De factor van nationaal aanzien en gezag kan toch niet worden weggecijferdEn toen Engeland erover dacht enkele kilometers ge bied in Oost-Afrika aan Abessinië af te staan om een dreigenden oorlog te helpen sussen, stak in het Lagerhuis een storm van woede en verontwaardiging op". Ja. Italië had allerlei belangrijke concessies voor de exploitatie van Abessinië kunnen krij gen. Daarmee zou aan economische expansie behoeften voldaan zijn. Maar het nam daar geen genoegen mee. Mussolini had „zijn oor log" noodig voor den roem en de glorie en daarmee het voortbestaan der dictatuur. Daar voor is Italië nu bezig zich dagelijks verder te verarmen, en daarvoor laten duizenden menschen het leven. Het vraagstuk der verdeeling betreft dus niet alleen het deelen van grondstoffen en welvaart maar ook en vooral „nationaal prestige", roem, uiterlijke macht. En als men ook die gelijkelijk kon verdeelen, zouden dan alle staten tevreden zijn? Volstrekt niet, want verscheidene zouden meteen beginnen naar méér te streven: naar de oppermacht over an dere staten, volgens het oude begrip: „Ieder voor zich en God voor ons allen". Het streven naar een betere verdeeling van de grondstoffen der wereld is dan ook niet gebaseerd op Christelijke naastenliefde, of schoon alle Europe'esche volken het Christen dom heeten te belijden en hun regeerders er bij tijden mee schermen, maar op angst voor een nieuwen wereldoorlog. Als men die weer voor een poosje afkoopen kan met economische concessies, dan wil men dat doen om van twee kwaden het minste te kiezen. Overigens zou men dat doen zonder hoop de zaak daarmee duurzaam op te lossen, omdat men de tegen partij toch niet vertrouwt. Terwijl men hem een concessie doet zal men zich gelijktijdig re- gen hem bewapenen om te voorkomen dat hij meer neemt. Meer, vanwege de glorie, de „roem" van een oorlog en het „nationaal pres tige" bevestigd door bommen op weerlooze be volkingen. Zoo is Italië nu bezig met roem te oogsten en zijn nationaal prestige te verhoo- gen. In dien waan verkeeren de arme Italianen althans. Het is niet opwekkend zulke beschouwingen te houden, maar ze zijn helaas onvermijdelijk. Zij zouden slechts voor een Christelijke herle ving, voor het veld winnen van hooger begrip pen in Europa kunnen wijken. Er zijn, mee- nen velen, belangrijke teekenen van zulk-een (De Rotterdamsche Lloyd heeft P. Smit Jr. den bouw opgedragen van een nieuio motorschip, dat den naam „Weltevreden" zal dragen.) Dit is een heugelijk bericht, De Rotterdamsche Lloyd gaat bouwen, Een feit, dat het behoud belicht, Van energie en zelfvertrouwen. Al is de Rottestad verzwakt, Door 't stormgetij van crisisnooden, De toekomsthoop is niet geknakt. Den stormen wordt het hoofd geboden. Ziet men de stad op t' hellend vlak. Naar veler sombere voorspelling, Men zet dan maar voor het gemak. Een „Weltevreden" op die helling. Dan klinkt de klank van staal op staal Weer luid in 't Rotterdamsche leven, Die den bewoners allemaal. Wat nieuwe moed en kracht kan geven. Straks wappert aan een nieuwen mast De vlag met rood-wit-blauwe banen, Een nieuwe Neaerlandsche gast, Bezoekt de wereldoceanen. Zoo blijft de eer van 't kleine land Bewaard in verre wereldstreken. Zoo wordt aan 't eigen Oosterstrand Met trots naar 't moederland gekeken. Er wordt een nieuwe kiel gelegd, Die later Tier op zee zal drijven, 't Wordt „Weltevreden", naar men zegt. Het moge weltevreden blijven. P. GASUS. herleving, die oneindig meer zal kunnen doen tot het verwezenlijken van betere toestanden dan alle denkbare economische maatregelen. Hetgeen niet wegneemt dat men met belang stelling kan constateeren dat er in Engeland tenminste een groeiend streven is om den eco- nomischen janboel te herzien. R. P. Jonge werkloozen in Het bedrijfsleven. Maatregelen te Haarlem. Door B. én W. van Haarlem is thans ook een uitnoodiging gericht tot de plaatselijke vakcentrales om een vertegenwoordiger aan te wijzen om zitting te nemen in het hier ter stede, op verzoek van den Minister van Sociale Zaken, gevormde comité met het doel de opneming van jonge werkloozen in het be drijfsleven te bevorderen. In bedoeld schrijven wordt door het ge meentebestuur kenbaar gemaakt dat een vlugge beantwoording op prijs zal worden gesteld, teneinde spoedig de werkzaamheden ter hand te kunnen nemen. Stijging der werkloosheid. De gevolgen van de vorst. Als gevolg van do reeds eenige dagen aan houdende vorst zijn de bouwwerken in Haar lem en naaste omgeving stil komen te liggen, waardoor het aantal werklooze bouwvakar beiders deze week tijdelijk sterk is toegeno men. Ook een belangrijk deel van hen die bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kunnen niet verder werken en hebben zich weer op nieuw werkloos moeten melden. Honderden kwamen ter receptie van den bisschop. Groote drukte aan de Nieuwe Gracht. Mgr. J. P. Huibers. die Dinsdag tot bisschop van Haarlem is gewijd, heeft des middags in het bisschoppelijk paleis aan de Nieuwe Gracht een receptie gehouden, waar honder den van de gelegenheid hebben gebruik ge maakt den bisschop persoonlijk geluk te wen- schen. Den geheelen middag heeft de politie han den vol werk gehad om de groote drukte te regelen. Zoowel aan de zijde van het bis schoppelijk paleis als aan den anderen kant van de gracht stonden vele belangstellenden en wachtenden om toegelaten te worden. Zoo ging het door tot vier uur in den mid dag. het uur waarop de receptie ten einde zou zijn. Doch de overgroote drukte maakte het onmogelijk toen reeds de deuren te slui ten. hetgeen niet wegnam, dat nog zeer velen werden teleurgesteld op het oogenblik dat de deuren werkelijk definitief werden dicht ge daan. Groot was de vreugde toen even daarna de nieuwe bisschop op het bordes trad, de toejuichingen in ontvangst nam, om daarna allen te zegenen Vooral van zijn oud-parochianen uit Hoorn mocht de nieuwe bisschop veel gelukwenschen ontvangen, doch ook uit andere plaatsen van het bisdom waren geloovigen gekomen om van de wijdingsplechtigheden getuige te wezen en de receptie te bezoeken. HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL.29280 (Adv. Ingez. Med.) Samenwerking tusschen reeders en vischhandel. Op initiatief van de directie van de Vem. Naar wij vernemen heeft de directie van de Vem hec initiatief genomen tot een regel matig wekelijksch overleg tusschen eenige handelaren er genoemde directie. Dit overleg betreft het bespreken van de wenschen van den handel met betrekking tot aanvoer, kwaliteit en soorten der door deze reederiien aangevoerde visch. Ook eventuceie wenschen, wat betreft de door den handel benoodigde vischsoorten, alsmede het tijdstip van binnenkomen der schepen van dc. Vem, komen in bespreking. Voor den handel zullen aan deze bespre kingen deelnemen de heeren E. Dekker. Gold- bohm, J L. üitzinger en H. J. Woudenberg. Wenschen of opmerkingen, de vangsten van Ie Vem-booten betreffende, kunnen de leden kenbaar maken aan een van bovenge noemde leden of aan den vertegenwoordiger van de Vem. Het is niet. uitgesloten dat te zijner tijd meer reederijen tot dit overleg zullen toetre den. Vrachtauto in het Boterdiep gereden. Een der inzittenden verdronken. GRONINGEN, 12 Febr. (A.N.P.) Heden morgen te negen uur is een zeswielige trailer van de Gebr. Groenewold te Bedum, welke in de richting Bedum reed, ter hoogte van El- lerhuizen even voor de scherpe bocht bij de brug over het Boterdiep aldaar, vermoedelijk door te hard rijden in het water gereden. In de cabine bevonden zich de gebr. J. en E. Groenewold. De 30-jarige gehuwde J. Groene wold wist zich over het ijs te redden. Zijn broer, de ongehuwde 24-jarige E., verdween met de auto in de diepte. Het lijk is nog niet opgehaald. Mr. E. O. J. M. baron Van Hövell tot Westerflier overleden. Commissaris der Koningin in Limburg. In den afgeloopen nacht is te Boschvoorde bij Brussel op 58-jarigen leeftijd overleden de commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier. De commissaris der Koningin vertoefde al daar met zijn echtgenoote op advies van zijn geneesheer, nadat hij reeds enkele maanden te Maastricht met ziekteverlof had vertoefd. Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Wester flier werd op 28 Maart 1877 te Twello, ge meente Voorst geboren. Hij bezocht het gym nasium te Maastricht en studeerde in de rechtswetenschappen aan de rijksuniversiteit- te Utrecht, waar hij in 1904 promoveerde. Na eenigen tijd als advocaat-procureur te Utrecht te zijn werkzaam geweest werd hij burgemees ter van Culemborg en later van de gemeente Breda. In 1918 werd hij benoemd tot com missaris der Koningin in de provincie Lim burg. De overledene was voorts nog curator der R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. Hij was onderscheiden met het grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Groot- officier der Orde van Oranje-Nassau. Groot officier der Orde van de Kroon van België en Ridder van de Orde van Malta. Het stof felijk overschot van den ontslapene zal naar Maastricht worden overgebracht om daar te worden begraven. Prins Bertil van Zweden te Amsterdam. Een week in de hoofdstad. AMSTERDAM, 12 Februari (A.N.P) Een exclusieve gast is gisteravond afgestapt in het Carltonhotel te dezer stede: prins Bertil de charmante zoon van den kroonprins var. Zweden. Vergezeld van zijn adjudant, luite nant-ter zee Blidberg, was de voorname be zoeker in zijn door hem zelf bestuurde auto van Parijs gekomen, waar hij sinds eind September verblijf houdt, hoofdzakelijk met de bedoeling om de Fransche taal vlot te leeren spreken. Prins Bertil, die zeer streng incognito reist, heeft het voornemen een week voor zijn genoegen in de hoofdstad door te brengen. Prachtig winterweer in Tirol. Bezoek van de Koningin en de Prinses aan Innsbruck. Onze Weensche correspondent schrijft ons uit Igls in Tirol: Over het weer behoeft men niet te klagen: het blijft allen liefhebbers van wintersport en bewonderaars van sneeuwlandschappen goedgunstig gezind. Er is volop sneeuw ge vallen en af en toe dwarrelen de witte vlok ken opnieuw op de aarde neer en het schijnt nu wel. alsof heel Oostenrijk met een smet teloos wit kleed bedekt wordt, want zoo juist telefoneerde ik van hieruit met een vriend en collega te Weenen. die mij vertelde, dat het in de twaalf uren sporens van Innsbruck verwijderde, veel meer raar het oosten lig gende Oostenrijksche hoofdstad ook aan het sneeuwen was gegaan, nadat men er maan den lang geen sneeuwvlokje had gezien. De Koningin en de Prinses genieten van het winterweer. De Koningin heeft al geheel alleen gerodeld en de Prinses houdt zich voortdurend met haar lievelingsvermaak, het ski-loopen. bezig. Ook heeft de Koningin een wandeltocht gemaakt. Het schijnt haar in Igls goed te bevallen, want zij was welge moed en zwaaide tijdens het loopen vroolijk met haar stok in het rond. De Koningin en de Prinses zijn tweemaal op één dag naar het ongeveer een half uur van Igls verwijderde Innsbruck op en neer geweest. Zij hebben verschillende dingen in de hoofdstad van het bondsland Tirol ge kocht. Ook brachten zij een bezoek aan de vermaarde Hofkirche, waar zij het wereld beroemde grafmonument bezichtigden van keizer Maximiliaan I, den echtgenoot van Maria (de Ryke) van Bourgondië, die de va der van Filips den Schoonè en de grootvader van Karei V is geweest. Zooals men weet heeft Maximiliaan tot tweemaal toe als re gent over ons land geheerscht. Het gedenk- teeken bestaat uit een groote marmeren sar- kofaag. waarop zich een knielende figuur van den keizer bevindt, omgeven door een fraai hekwerk, waaromheen verschillende van erts vervaardigde standbeelden van be roemde mannen slaan. Daaronder bevinden zich de standbeelden van den koning van Engeland Arthur en van Theodorick, koning der Goten, beide in 1513 door Peter Vischer tè München geschapen. In dezelfde kerk ontwaart men ook ge- denkteekens voor Andreas Hofer en de twee andere Tirolsche vrijheidshelden Speckba- cber en Haspinger. De Koningin droeg op enkele excursies in de omgeving van het hotel een groene lee ren mantel, terwijl het hoofd half schuil ging in een capuchon. Des avonds zag men haar in een wit zijden gewaad aan het souper. Prinses Juliana zag er bekoorlijk uit in een zwart avondtoilet van zijde met zwarte kanten mouwen. De bevolking van Igls en de omgeving res pecteert overal op de meest bewonderens waardige wijze het incognito van de Ko ningin en de Kroonprinses. De vorst nog niet afgeloopen? Het Meteorologisch Instituut in De Bilt, heeft vanmorgen Westelijken tot Noordelij ken wind, gedeeltelijke bewolking en eenigen neerslag in het Noorden van ons land voor speld. De temperatuur zal daar om het vriespunt zijn of er zal lichte dooi komen. Het Zuiden kan volgens het weerbericht lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt ver wachten. Het buitenlandsch weeroverzlcht meldt echter, dat een koude-inval achter de depres sie over Scandinavië de temperatuur daar heeft doen dalen en dat, in verband met de te verwachten ontwikkeling van hoogen druk over Scandinavië, het einde van de vorst periode nog geenszins in dicht lijkt. Voor berichten over schaatsenrijden zie men pag. 8. Be Fransche „bobbers" maken te Garmisch gebruik van een stroomlij nbob van geheel nieuwen stijl, Het woord is aan E. Souvestre: Iets meer beminnen dan zichzelfziedaar het ge heim van al wat groot is. Eenzame fietser op de heide aangerand. Aanvallers na vechtpartij op de vlucht geslagen. BAARN, 12 Februari A.N.P.) Gisteravond te omstreeks half negen kwam de heer Van S. per fiets van Laren over de fietspaden van de heide naar Hilversum. In de omgeving van Anna's hoeve gekomen hoorde de heer Van S. fluiten. Hij sloeg hierop geen acht, denkend dat iemand hem achterop kwam fietsen. Eenige oogenblikken later begreep hij evenwel dat het fluiten een waarschuwingssein voor iemand moest hebben beduid, want Van S. voelde zich zoodanig tegen de beenen ge schopt, dat hij de macht over het stuur ver loor en viel. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de heer Van S. er juist in was ge slaagd zijn aanrander onder te krijgen, toen een tweede persoon den aanvaller te hulp kwam. Op dit moment evenwel namen de aanvallers, die blijkbaar hevig van iets schrok ken, de vlucht. De heer Van S. heeft zich zoo spoedig hij kon naar Hilversum begeven, waar hij direct telefonisch de politie van het ge beurde in kennis stelde. Deze heeft ter plaat se een onderzoek ingesteld. De heer Van S. heeft meermalen (hij is o.a. verzekerings agent) vrij groote bedragen bij zich. Juist gisteravond had hij slechts weinig geld in zijn bezit. De heer Van S„ die niets vermist, heeft bij de vechtpartij eenige ontvellingen opge- loopen, terwijl hij zooals begrijpelijk nogal van streek was. Oppervl. 8000 M2. HEDEN GEOPEND. Te bereiken per autobusdienst „Storm vogels". Vertrek ieder half uur van het Kennemerplein, Toegangsprijs 30 ct., incl. busretour 45 ct. Kinderen 20 ct.; incl. busretour 35 ct. RIJWIELSTALLING GRATIS. (Adv. Ingez. Med.) In de Fransche Kamer zijn de debatten over de ratificatie van het Fransch-Russische pact begonnen. pag. 4 Ook Malcolm MacDonald heeft zijn zetel in het Britsche Lagerhuis gekregen. pag. 4 De Duitsche politieke politie heeft een massa arrestatie verricht onder de katholieke geestelijken en de katholieke jeugd. pag. 4 De strijd aan het Abessynische Zuiderfront. 7. 4 De Tweede Kamer is begonnen met de be handeling van het Defensicfonds. pag. 3 Rapporten van dr. Winckel over het vertrek onzer ambulance uit Addis Abeka. pag. 3 De Engelsche posterijen hebben toestemming verleend post per K. L. M. naar Singapore te zenden. pag. 3 Het welvaartscomité te Haarlem heeft gister avond met vertegenwoordigers van de ver schillende organisaties vergaderd. pag. 6 De Canadeesche IJshockeyploeg heeft te Gar- misch-Partenkirchen verloren van Enge land. pag. 8 Schaatsenrijden te Haarlem en omgeving. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Deelen. pag. 1 F. A. Kampers: Dingen die ons in Amsterdam bezig houden. pag. 3 Van onzen Weenschen correspondent: Prach tig winterweer in Tirol. pag. 1 \an onzen Londenschen correspondent: En gelsche denkbeelden en inzichten over het koloniale vraagstuk. pag. 4 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. Pag. 3 K. de Jong: 3de Gala-concert der II. O. V. pag. 2 J. B. Schuil: Thyl Uilenspiegel. pag 2 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1