UIT HET BUITENLAND HET KOLONIALE VRAAGSTUK THIJS IJS EN DE DIKKE HERTOG Van het Abessynische zuiderfront. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 HAAR HEM'S DAGBE'AD '4 In de Fransche Kamer zijn de debatten over de ratificatie van het Fransch-Russische pact begonnen. Flandin wenschte geen discussie over het vraagstuk der oude schulden. Malcolm MacDonald krijgt zijn zetel in het Britsche Lagerhuis. Frankrijk, De ratificatie van het Fransch- Russische pact aan de orde. Gistermiddag is de Kamer begonnen met de debatten over de ratificatie van het Frarisch-Russische pact. In den aanvang van de zitting trok de rechtsche afgevaardigde Franklin-Bouillon zijn voorstel tot verdaging in met de moti veering, dat het pact een onmiddellijke duide lijke belichting noodig heeft. De eveneens rechts georiënteerde afgevaardigde en vroe gere minister van financiën, de Lasteyrie. stelde voor de debatten over de ratificatie zoolang te verdagen tot de Russische regeering de oude Russische schulden erkend had. Tegelijkertijd diende hij een wetsontwerp in waarbij bepaald wordt, dat de Fransche re geering de Sovjet Russische regeering geener lei credieten mag toestaan, zoolang deze geen geschikte maatregelen heeft genomen om de Fransche bezitters van Russische staats papieren schadeloos te stellen. Het totale be drag van deze Russische schulden bedraagt 25 milliard goudfrancs. De minister van buitenlandsche zaken Flan din verzette zich tegen het voorstel tot ver daging van de Lasteyrie. Er kan geen sprake van zijn, dat- Frankrijk afstand gedaan heeft van zijn rechten tegenover de Sovjetregeering Bij het thans aan de orde zijnde verdrag gaat het evenwel om een zuiver politiek verdrag, zeide hij. De door de Lasteyrie opgeworpen kwesties kunnen behandeld worden bij de debatten over het economische of financieel politieke accoord. Flandin legde er den na druk op, dat men niet kan spreken van een leening aan een buitenlandschen staat. Het gaat veeleer om 'n waarborg voor de Fransche leveranciers. De Lastreyrie trok tenslotte zijn verdagings- voorstel in, maar handhaafde het door hem ingediende wetsontwerp. Vervolgens was het woord aan den rap porteur voor het Fransch-Russische pact. den radicaal-socialistische afgevaardigde Tor- rès, die de geschiedenis van het ontstaan en het doel van het verdrag uiteen zette. Torrès zette uiteen, dat het Fransch- Russische pact zoowel in overeenstemming is met de bepalingen van den Volkenbond als met het verdrag van Locarno. Het pact is van uitsluitend defensieven aard en staat open voor toetreding van alle geïnteresseerde staten. De debatten werden des avond om -zeven uur verdaagd, nadat de afgevaardigde van.rechts- midden, Fernand Lourant scherpe critiek op het pact had uitgeoefend. Donderdag zal de kamer deze debatten her vatten. Het valt niet te voorspellen of men Donderdag met de besprekingen over dit pact gereed zal komen. Het requisitoir in het konings moordproces. In de middagzitting van het proces tegen de moordenaars van koning Alexander heeft de procureur-generaal van het gerechtshof te Aix en Province zijn des ochtends aange vangen requisitoir voortgezet. Hij zeide, dat hij er niet meer aan twijfelt, dat Krajl op het oogenblik van den moord aanslag te Marseille is geweest, hoewel een hotelbediende den beschuldigde te Aix zou hebben gezien. Vervolgens behandelde de procureur-gene raal het aandeel dat Pospisjil en Rajtsj in de zaak hebben. De procureur-generaal herinnerde aan het verblijf der beschuldigden te Versailles, waar na hij sprak over de organisatie der Oestads- ji's. Aan de hand van verschillende documen ten constateerde hij, dat koning Alexander van Joego Slavie door de Oestadsji's ter dood was veroordeeld. De beschuldigden hebben wel is waar ge protesteerd en verklaard niet als misdadigers te willen worden behandeld, doch voor ons zijn zij misdadigers volgens het algemeen gel dend recht. Hun motieven gaan niet op. De maatschappij zou in gevaar verkeeren. Indien men dergelijke verontschuldigingen zou accepteeren. Wie doodt is een moordenaar en moet als zoodanig worden gestraft. Deze drie mannen zijn de mededaders van den moordenaar Kalemen. Het komt er weinig op aan, dat zij niet bij den moordenaar zijn ge weest, daar zij hebben meegeholpen aan de voorbereiding van de misdaad. Zij waren zelfs bereid de plaats van den moordenaar in te nemen, indien de aanslag zou mislukken. Zij moeten dus worden gestraft, alsof zij de daad zelf hebben gepleegd. Derhalve stelde de procureur-generaal (ge lijk in ons vorig nummer reeds werd mede gedeeld) de doodstraf voor tegen ieder der- drie beschuldigden. Vandaag zullen de pleidooien worden ge houden. Duitschland. Massa-arrestatie onder Katho lieke geestelijken en Katholieke jeugd. Mgr. Wolker, leider van de Katholieke Jeugd in Duitschland en ongeveer 150 gees telijken en jongelieden zijn naar Reuter uit Dusseldorf meldt door de politieke politie ge arresteerd. Zij worden beschuldigd van samen zwering tegen de veiligheid van den staat. De arrestaties duren overal in het land voort. De politieke politie meent op het spoor te zijn van een uitgebreid complot. Katholieke organisaties en jeugd- vereenigingen zouden volgens de be schuldigingen met communistische elementen betrekkingen hebben aan geknoopt. met het doel. den natio- naal-sociaiistischen staat omver te werpen. Aanleiding tot deze arrestaties is geweest een huiszoeking bij pater Rosser, den vicaris van Dusseldorf. en leider van katholieke pa tronaten. Er zou beslag gelegd zijn op een lijst van adressen en op correspondentie met elementen, verdacht van vijandigheid jegens het regime. Mgr. Hendrik Wolker is gearres teerd als de verantwoordelijke superieur van vicaris Rosser. Hem wordt ten laste gelegd, kennis te hebben gedragen van de actie van den vicaris. De arrestaties hebben in katholieke krin gen levendige beroering gewekt. Kardinaal Schulte, de aartsbisschop van Keulen, heeft aan Hitier een protesttelegram gezonden. Vonnissen tegen kloosterlingen. In het deviezenproces tegen de zusters van de Canisïusorde uit Konstanz en Mainz heeft het bijzondere gerechtshof van Berlijn na een behandeling van vier dagen het vonnis uitgesproken. De overste, Breitner, kreeg 3 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf, haar fi- nancieele raadgeefster kreeg drie jaar tucht huisstraf. Als leidster van het Mainzer filiaal werd de niet verschenen 40-jarige overste Helene Deutsch veroordeeld tot 2 jaar en twee weken tuchthuis en 3 jaar eerverlies en haar financieele raadgeefster, Elisabeth Gut tot 9 maanden gevangenis. De 59-jarige pel grimleider Joseph Romer uit Baustetten werd veroordeeld tot 1 jaar en 9 maanden tucht huis en 3 jaar eerverlies en zijn nicht Bar bara Mueller tot 7 maanden gevangenis. De 54-jarige Balthasar Strobel uit Salmendin- gen kreeg lVz jaar tuchthuis en 2 jaar eer verlies. Drie beklaagden werden vrijgespro ken. De hoofdbeklaagden kregen behalve de genoemde straffen boeten en schadevergoe dingen te betalen van 100 tot 20.000 R.M., waarvoor de orde aansprakelijk gesteld is. Verder is vonnis geveld in het proces te gen de kloosterzusters uit Breslau, die er van beschuldigd waren op ongeoorolofde wijze in 't buitenland uitgegeven obligaties te heb ben teruggekocht met gesmokkelde deviezen, waartoe een speciaal conto was geopend bij een bank te Amsterdam. De voornaamste beklaagde, zuster Anna Kroschig werd veroordeeld tot 3 jaar 6 maan den tuchthuis. 5 jaar eerverlies en 56.000 mark boete. Twee andere beklaagden, de zusters Olga Steuer en Augusta Liedtke wer den veroordeeld tot 1 jaar 6 maanden ge vangenis, met 11.000 mark boete en 1 jaar 3 maanden met 10.000 mark boete. Zwitserland, De persaatwallen op den Duitschen gezant. De Zwitsersche bondsraad heeft zich gis terenmiddag bezig gehouden met den moord op Gustloff. meldt het A.N.P.. Een commu niqué is na de zitting uitgegeven, waarin o.m. gezegd wordt: De bondsraad heeft zich bezig gehouden met de aanvallen, die in verband met den moord op Gustloff door het dagblad „Volks recht" op 7 Februari j.l. gericht zijn op den Duitschen gezant Freiherr von Weizsaecker. Op even ontoelaatbare als onjuiste wijze wordt daarin de diplomatieke vertegenwoordiger van het .Duitsche rijk beschuldigd zich te men gen. in de binnenlandsche aangelegenheden van Zwitserland. De bondsraad keurt de bij deze gelegenheid gebruikte uitdrukkingen af, die een ernstig exces in den zin van zijn be sluit van 26 Maart 1934 vormen en in staat zijn de correcte betrekkingen tusschen Zwit serland en Duitschland in gevaar te bren gen. In zakelijk opzicht constateert hij, dat de Duitsche gezant geenszins de Zwitserschee pers beticht van de intellectueele verantwoor delijkheid voor den moord op Gustloff, maar er alleen do aandacht op gevestigd heeft, dat de door zekere bladen tegen den gestorvene gerichte teugellooze, persoonlijke aanvallen er toe hebben kunnen bijdragen de psychologi sche voorwaarden te scheppen voor een daad gelijk door David Frankrurter is gepleegd. Engeland. Ook Malcolm MacDonald in het Lagerhuis terug. Het resultaat van de tusschentijdsche ver kiezing voor het Lagerhuisdistrict Ross en Cromarty, welke noodzakelijk was geworden door het aftreden van Sir Ian Macpherson, die het district sedert 1911 heeft vertegen woordigd en onlangs als Lord Strathcarron naar het Hoogerhuis is verhuisd, is vanavond bekend gemaakt. Malcolm MacDonald, de minister voor de Do minions en candidaat van de Nationale Regee ring, is gekozen met 8949 stemmen. De can didaat der Labourparty Mc. Neill behaalde 5967 stemmen; de conservatief Randolph Churchill 2427 stemmen, terwijl de Liberaal Thomas 738 stemmen heeft verworven. (A.N.P.) Fransch watervliegtuig vermist. Reuter meldt uit Natal 11 Februari: Door schepen van de „Air France" wordt op het oogenblik in het zuidelijke deel van den At lantisch en Oceaan gezocht naar het Fransche watervliegtuig van den trans-Atlantischen dienst „Ville de Buenos Aires", waarvan men sedert geruimen tijd niets gehoord heeft. Het blad .Paris Soir" meldt, dat de ver miste vliegboot „Ville de Buenos Aires" vloog in den geregelden postdienst FrankrijkZuid- Amerika. De bemanning bestaat uit vijf per sonen. Toen het toestel Maandagmorgen om 8.50 uur uit Natal vertrok, waren de weers omstandigheden buitengewoon slecht. De machine had benzine aan boord voor 27 vlieg uren. Dinsdagavond deelde het Fransche minis terie van luchtvaart mede, dat men nog steeds zonder nieuws was van het watervlieg tuig „Ville de Buenos Aires". Het watervlieg tuig „Ville de Rio" werd in gereedheid ge bracht. voor het doen van nasporingen, die het tezamen met drie vaartuigen zal ver richten. Uitwerking van mosterdgas na 19 jaar. Een Britsch oudstrijder, die in 1917 tij dens de gevechten bij Atrecht aan het Wes telijk front het slachtoffer was geworden van een gasaanval, heeft thans moeten onder vinden, hoe lang het gifgas nawerkt. In 1917 was hij tijdelijk blind geweest, doch na eeni- gen tijd werd hij als genezen ontslagen. De zer dagen heeft hij zijn gezichtsvermogen vrijwel geheel verloren. Dit is het vijftiende geval van dezen aard gedurende de laatste twee jaar. In al deze gevallen is geconstateerd, dat de blindheid het gevolg is van mosterdgas. Traangas en chloorgas hebben geen blijvende uitwerking op het gezichtsvermogen gehad. energie en arbeidskracht gezondheid en levensvreugde - Q voor 2 et per dag Diopha, het krachtige D vita mine preparaat, brengt een stroom van nieuwe levenskracht, is een bron van energie. Het bevat méér D vitamine dan levertraan. Het bevat meer dan 48 volkomen verteerbaar ei wit. Het bevat jodium, calcium, phosphor enz. De prijs is slechts cent per busje Yoor een heele DIOPMAmaand EEN BRON VAN KRACHT EN GEZONDHEID (Adv. Ingez. Med.) Djijiga nog in Abessynische handen ADDIS ABEBA, 11 Februari. (Reuter-A.N.P.) Ogaden is het gedeelte van het front, dat van daag m Abessynische berichten het meest wordt genoemd. Het gerucht, dat de Italianen Djijiga waren binnengetrokken, wordt door de Abessynische regeering tegengesproken. De Abessynische regeering heeft later mede gedeeld, dat de troepen van Nassiboe Coerati hebben heroverd. Coerati heeft waterbron nen en vormt een kruispunt van karavaan wegen op 100 K.M. ten noorden van Gorra- hei. Te Addis Abeba onthult men voorts, dat een Italiaansche colonne onlangs van Harra- digit op drie K.M. van Coerati in de rich ting van Sassabaneh is opgerukt. Het schijnt dus. dat het oude plan voor een snellen op- marsch naar de streek ten westen van Dzji- boeti door de Italianen weer wordt gevolgd. Zeer binnenkort zullen verwikkelingen kunnen worden verwacht. Nassiboe, die persoonlijk de operaties bij Dagaboer leidt en die tot militair adviseur den Turkschen pasja Wehbi heeft, heeft een plan uitgewerkt om Coeratie te bezetten, waar de Italianen een soliede positie hadden betrokken. De Abessyniërs evenwel hebben een onver- wachten aanval ondernomen. Nassiboe meldt nog geen enkele bijzonderheid van den slag bij Coerati. Aan het noordelijke front is het betrekke lijk kalm, behalve dan bombardementen van Italiaansche vliegers en de aanhoudende Abessynische pressie op Makallé. De correspondent van Reuter A. N. P. te Addis Abeba heeft van een vreemdeling, die aan het noordelijke front verbleef begin Fe bruari. mededeelmg ontvangen, dat de le vensmiddelenvoorziening van Makallé door vliegtuigen wordt gaande gehouden. De Abes syniërs verwachten iederen dag, dat de Ita- lanen de stad zullen verlaten. De kroonprins is per vliegtuig uit de Abes synische hoofdstad vertrokken naar Dessié, het hoofdkwartier, maar moest later wegens het slechte weer terugkeeren. Men verklaart te Addis Abeba opnieuw, dat de negus zeer spoedig van 't noordelijke front zal vertrekken. In zekere kringen van buitenlanders merkt men evenwel op, dat dit laatste bericht is gepubliceerd juist na het bombardement op Dessié. Officieele Abessynische kringen hadden on langs nog bekend gemaakt, dat de bewegin gen van den keizer niet zouden worden ont huld, (Copyright Reuter-ANP.) Bommen bij Britsche Roode Kruis- transport-afdeeling? Volgens een bij het Britsche Roode Kruis te Londen ontvangen telegram zijn Maandag bij Kobbo in Abpssynië bommen neergeworpen in de nabijheid van de Britsche Roode Kruis- transport af deeling; de bommen hebben echter geen schade aangericht. Mislukte aanvallen van Ras Seyoem. Uit Asmara zijn nadere bijzonderheden ontvangen over de veldslag, welke ten westen van Makalle is geleverd. De troepen van Ras Seyoem vielen dicht opeen geschaard de Italiaansche stellingen aan; den geheelen dag door herhaalden zij zonder succes hun aan vallen, overal weid hun stootkracht gebro ken door prikkeldraadversperringen voor de Italiaansche linies. Telkens moesten de aanvallers zich met groote verliezen terugtrekken. Engelsche denkbeelden en inzichten. (Van onzen correspondent.) Londen, 11 Februari. Dr. Inge, de ex-deken van St. Paul's Kathe draal die als een van de oude wijzen van het Britsche Rijk kan worden beschouwd, kan ondanks zijn van vaderlandsche gesteldheid doordrenkten geest soms dingen zeggen die zijn landgenooten ontstellend in de ooren moeten klinken. In een lezing voor de Lon- •aensche National Liberal Club (de naam heeft niets te maken met de liberale onderscheiding welke Sir John Simon en zijn volgelingen zich geverj heeft Dr. Inge herinnerd aan een uitspraak van Ruskin: een van de redenen waarom er geen vrede is gesticht op aarde is, dat de meeste \olken dieven zijn. De spreker vulde dit aan met te zeggen: „Dat zijn ze op het Vasteland. "Wij zijn een beste natie. Ik wil niet beweren dat wij het altijd zijn geweest, maar als een aanvals- zuchtig volk hebben wij ons uit onze zaken teruggetrokken. Ons huidig adres is Dunrobin Castle". ..Dunrobin" is hier een phonetische aardig heid. Het wordt duidelijker wanneer men het woord (de. woorden) op de juiste wijze spelt: „done robbing". Engeland heeft genoeg ge roofd. Intusschen moet men hopen, dat de ge vatte ex-deke:. den spijker niet te precies op den kop heeft geslagen toen hij bij het „Vas teland" roofzucht heeft vastgesteld. Een ge zaghebbend deel van staatsmanschap in de wereld poogt de netelige en gevaarlijke vraag stukken di~ voor eenige volken nog wat ster ker dan voor andere zijn gerezen op te lossen door middel van vreedzame verandering. Dat middel schept nieuwe problemen, waarvan men seder1 Sir Samuel Hoare in een ver gaderzaal in Genève is opgestaan, om te er kennen dat het niet meer dan billijk is dat de naties van de wereld toegang krijgen tot grondstoffen heel veel heeft gehoord en nog veel meer zal hooren. Vreedzame veran dering lijkt inderdaad de beste leuze die de we reld kan drijven naar een regeling van haar geschillen. En de roofzucht, die Dr. Inge al len landen behalve Engeland nog toeschrijft, zal zich dan niet doen gelden. Vreedzame ver andering althans in dien zin dat ze niet tot gewapende botsingen heeft geleid heeft reeds van haar doeltreffendheid getuigd. De artikelen van het Verdrag van Versailles be treffende oorlogsmisdadigers, bewapening en schadevergoeding zijn dood. Dit waren geen territoriale veranderingen. Staatslieden in Midden-Europa hebben gezegd, dat zulke ver anderingen nooit vreedzaam zouden kunnen zijn, maar integendeel oorlog zouden betee- kenen, Duitschland doet aanspraken gelden op ge bieden die thans onder vreemde souvereini- teit zijn Het acht zich beroofd van deze ge bieden. en zou herovering wel niet als roof beschouwen. Duitschland wil ook koloniaal gebied al zijn Italië en Japan (hier heeft men de drie zoogenaamde „have nots") in dit op zicht onverbiddelijker eischers, die ook Dr. Inge's uitspraak reeds waar hebben ge maakt. Het koloniale vraagstuk staat in het licht van de „vreedzame verandering" op het oogen blik vooraan in de openbare belangstelling. Er zijn verscheidene Engelschen va.n aanzien en verstand ook onder hen wier uitspraken niet steeds in de pers verschijnen die van meening zijn dat de bestaande toestand op koloniaal gebied niet bestendigd kan worden en die niet verwachten dat het Britsche Rijk zich in het ongestoord bezit van zijn gebied en zijn welvaartsbronnen kan blijven verheu gen, indien het meteeii die welvaartsbronnen buiten het bereik van andere naties houdt en landverhuizing naar Britsch gebied door on derdanen van andere landen en in het bijzon der van de „have-not"-landen tegenhoudt. Voor hen is de leer van een Amery en een Beaverbrook aangewezen voor een wereld uitbarsting. Zij zien een economisch vraag stuk dat zal verdwijnen zoodra de wereld te rugkeert van den dwaalweg van economisch nationalisme en den zegen gaat beseffen van vrijeren handel en wandel over de aarde. Het feit dat in deze periode van malaise alle grond stoffen van de wereld voor de heele wereld en voor weinig geld beschikbaar zijn geeft geen verzekering voor de toekomst. Een land dat geen eigen welvaartsbronnen en eigen kolo niaal gebied heeft en waarneemt dat de nei ging overheerseht zulke bronnen nationaal te monopoliseeren, wordt bang, en zal vroeg of laat met macht van geweld de oorzaak voor zijn vrees pogen weg te nemen. De Britsche regeering is indien men nog af mag gaan op de vermaarde rede van Hoare ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Zoo langzamerhand krijgt Thijs toch wel een beetje genoeg van dat gehobbel. Hij wordt meedoogenloos in het rijtuig heen en weer ge schud en begint erg naar het einde van den rit te verlangen. Boven dien versmacht hij bijna van dorst. Na een tijdlang over het rotsige bergpad gereden te hebben, komt het rijtuig in een prachtig dal aan. Thijs is in bewondering over al het moois, dat zijn oog treft. Opeens ontdekt hij een vriendelijk huisje met een boomgaard er bij. „Hé. koetsier, stop eens even," roept hij naar den bestuurder en die houdt dadelijk de teugels in. Thijs stapt uit en ademt de frissche buitenlucht met volle teugen in. Hè, hè, dat doet een beer goed, denkt hij. in Genève ook geneigd het vraagstuk hoofd zakelijk als een economisch vraagstuk te zien. „De opvatting van de Britsche regeering is", zeide hij op 11 September in Genève. „dat het vraagstuk der ontevreden mogendheden eerder economisch dan politiek en territoriaal is". Deze officieele opvatting vindt ruim aanhang in het land en er zijn zelfs gezag hebbende beoordeelaars als Sir Arthur Salter bijv., die verklaren dat de overbevolking zoo herhaaldelijk in Duitschland, Italië en Japan genoemd als motief voor hun houding en hun verklaarde voornemens in de wereld alleen bestaat voorzoover die wordt veroor zaakt door het bestaande commercieels en economische stelsel en dat ze zal verdwijnen als sneeuw vcor de zon zoodra dit funeste stel sel plaats heeft gemaakt voor vrij of tennaas- tenbij vrij handelsverkeer en voor open deu ren. Maar de factor van nationaal aanzien en gezag kan toch niet worden weggecijferd. Het is twijfelachtig of een land dat koloniën bezit meer uit die koloniën haalt dan het er in brengt. Niettemin is geen land bereid zelfs een strook van zijn souverein bezit prijs te geven. Toen Engeland er over dacht enkele vierkante kilometers gebied in Oost-Afrika aan Abessynië af te staan om een dreigenden oor log te helpen sussen, stak er in het Lagerhuis een storm van woede en verontwaardiging op. Als een gelukkiger stelsel van wereldhandel de economische moeilijkheden voor de „have not"-naties zou hebben opgelost dan zou haar zelfbewustheid, zoo hoort men ock in Enge land opmerken, toch nog koloniaal gebied verlangen, indien roof kan worden tegenge houden zijn alleen de mandaatgebieden hoofdzakelijk de Afrikaansche, thans onder Britsche, Fransche en Belgische zorg be schikbaar. En wellicht zou meer gebied in de wereld tot mandaatgebied kunnen worden. Maar dat zou dan alleen gebied kunnen zijn dat niet een-en-ondeelbaar is van het natio naal bestaan van een land. En men zou beter moeten weten te onderscheiden dan de heer Lloyd George, die de koloniale bezittingen van Nederland en van België in een adem noemde met de mandaatgebieden. Inmiddels is men in Engeland geenszins overtuigd, dat uitbrei ding van het mandaatstelsel de moeilijkheid zal oplossen. Een mandaat onder den Volken bond voedt nationaal prestige hoogstens ten halve. Er is groot verschil tusschen een voog dijschap dat men zelf heeft opgelegd, dat men naar eigen goeddunken opvat en uitvoert en een voogdijschap dat den voogd verant woordelijk maakt tegenover den Volkenbond of zijn mandaatcommissie. A. K. VAN R. TREINBOTSING IN BULGARIJE EISCHT VIJF DOODEN. Dinsdagavond tegen acht uur aldus meldt het A.N.P. uit Sofia zijn dicht bij het station Asparuchowo twee z.g. gemengde trein, d.z. treinen, die bestaan uit personen- en goederenwagens, in de dikke sneeuw met elkander in botsing gekomen. Naar tot nu toe is komen vast te staan, zijn vijf personen bij dit ongeluk om het leven gekomen. Zes personen werden ten deele ernstig ge wond, terwijl drie personen worden vermist. Hoewel nadere bijzonderheden ontbreken, wordt omtrent de oorzaak slechts medege deeld, dat een der treinen in een lievigen sneeuwstorm het stationnetje van Asparu chowo was gepasseerd en op den van den tegenovergestelden kant komenden trein is gebotst. DONDERDAG 13 FEBRUARI. HILVERSUM 1875 M. AVRO-Uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gram. pl. 9.00 Kookpraatje. 9.05 En semble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwijding. Gram. pl. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Knipcurus 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.30 Gram. pl. 1.00 Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 3.453.55 Gram. pl. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram. pl. 4.45 Voor de kinde ren. 5.30 Lezing. 6.00 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vo caal concert. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten. Gram. pl. 8.15 concertgebouw-orkest, soliste en koor. (Om 9.30 Piano-recital). 10.30 Gram. pl. 11.00 Berichten. 11.1012.00 De AVRO- Decibels. HILVERSUM II. 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. pl. 11.30—12.00 Gods. half uur. 12.15 Gram. pl. en K.R.O.-orkest. 200 Handwerkcursus 3.00 Gram. pl. 3.153.45 Voor de Vrouw. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Voor de Jeugd. 5.15 Stichtsch salon-orkest en Gram. pl. 6,45 Causerie. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwcau- serie. 8.00 Berichten. 8.05 Meisjeskoor. 9.0 Wie spreekt daar? 10.00 Berichten 10.0511.30 Gram. pl. DROITWICH 1500 M. 11.2511.50 Orgelspel. 12.10 Trocadero Ci nema-orkest. 1.202.20 Gram. pl. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie. 4.30 Het Schotsche Studio-or kest. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Strijkkwartet en cembalo. 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8.20 Het Alfredo Campoli-Trio. 8.50 Opera-concert mmv. solisten, koor en orkest. 9.50 Berichten. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Zang en piano. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.40 Gram. pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 3.20 Gram. pl. 5.20 Radio-too- neel. 8.20 Zang. 9.05 Nationaal orkest. 11.05— 12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN. 456 M. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Gevar. concert. 12.35 Weragkamerorkest. 1.35 Kwintetconcert. 5.20 Klein orkest. 7.30 Carnevals-programma. 10.00 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Kleinorkest. 1.502.20 Gram. pl. 5.20 Zigeunermuziek. 6.35 Gram. pl. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Cabaret. 10.30—11.20 Gram. pl. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Zigeunermuziek. 1.50— 2.20 en 5.20 Gram. pl. 6.50 Zigeunermuziek. 7.35 Gram. pl. 8.20 Symphonieconcert. 10.30 11.20 Gram. pl. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Blaasconcert. 9.05 Sportreportage. 9.20 Berichten. 9.40 Olympiadennievws. 10.05 Weer bericht. 10.2011.20 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6