lilS SHAG r Uit Haarlem's Gemeenteraad. ^gnen. voor alljjd ie w/ifannen Dobbelntann lebber,,.man! -donderdag 13 februari 1936 haaree m's d a g b e a d s Woensdagmiddag vergaderde de gemeente' raad van. Haarlem. Voorzitter: de Burgemeester. PUNT 1. Beëedlging en installatie van een nieuw lid. De heer J. Boekhoven (S.D.A.P.), opvolger van wijlen Mr. J Gerritsz, legt de beloften af en wordt door den Voorzitter geluk ge- wenscht. PUNT 2. Benoeming van een wethouder Benoeming van een wethouder (vacature Mr. Gerritsz). De heer M. A. Reinalda (S. D. A. P.), thans tijdelijk wethouder, wordt gekO' zen met 32 van de 36 stemmen. Er waren 3 stemmen blanco uitgebracht. Verder 1 stem op den heer Van Tetering (R.-K). Deze laatste mededeeling verwekte eenig gelach. De heer VanTetering (R.-K.)Wie wil mij er tusschen nemen? PUNT 3. Mededeelingen en ingekomen stukken. Zonder discussie werden de volgende voor stellen aangenomen PUNT 4. Voorstel van B. en w. om de gronden van de woonschepenhaven terug te nemen uit het Grondbedrijf. PUNT 5 Voorstel van B. en W. om het perceel Kleine Houtweg 105 (bestemd voor afbraak ter ver breeding van ae Kamperlaan) uit het Grond bedrijf terug te nemen. PUNT 6. Voorstel van B. en W. tot het verleen en van medewerking voor de aanschaffing van banken enz. voor de Doopsgezinde school aan het Groot Heiligland. PUNT 8. Voorstel van B. en W. tot het treffen van een regeling inzake het toelaten van leerlin gen uit Haarlemmermeer bij het buitenge- worn l.o. te Haarlem. PUNT 10. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het perceel Jansstraat 62 PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond: a. Delftlaan (Spook en Kuiper). b. Junoplantsoen (N.V. Hogerveka). c. Teslastraat (J. v. Elskamp.) PUNT 13. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond aan den Oudenweg. PUNT 14. Voorstel van B. en W. tot verhuur van grond aan het Phoenixterrein en aankoop van grond aan de Leeghwaterstraat. PUNT 17. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van het hoofd van school 11 naar school 3. PUNT 18. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van het hoofd van de Montessorischool naai school 41. Geheime Vergadering. Hierna ging de Raad over in een vergadering met gesloten deuren. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Deze geheime zitting duurde ruim V/z uur. Speeltuin. B. en W. stelden voor een voorschot toe te kennen aan de R.K. vereeniging voor groote gezinnen voor het inrichten van een speeltuin. De -heer Peper-(communist) zei. dat de communisten tegen dit voorstel zijn, het is verkeerd voor de R.K. kinderen een afzonder lijken speeltuin in te richten. De kinderen moeten met elkaar spelen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de stemmen der communisten tegen. Werkverruiming. Door. B. en W. werd voorgesteld f 1500 be- schikbaar te stellen voor het maken van een plan inzake de verdere verhooging van de spoorbaan HaarlemLeiden. De heer Wolzak (A.R.) vond het vreemd dat de directie der Spoorwegen niet wil bij dragen ;in deze kosten. Zijn die f 1500 geen weggegooid geld? De heer Castricum (r.k.) vond het uit stekend dat nu spoed achter de voorbereiding van dit belangrijke werk wordt gezet. De. heer Reinalda (s.d.a.p.)wethouder, zei dat de gemeente deze f 1500 wel kan wagen voordit" belangrijke plan. - Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Verkoop perceel Groote Houtstraat 140. De heer Peper (communist) bestreed het voorstel van B. en W. om het perceel Gr. Houtstraat 140 (waarin de toonkamer van het G.É.B. gevestigd is geweest) te verkoopen voor f 30.000 vrij op naam. Het is verkeerd als de gemeente haar eigendommen verkoopt. Wil de gegadigde kooper het niet huren? De heer Reinalda (s.d.a.p), wethouder, zei dat het perceel indertijd gekocht is voor verbreèding van de hals van de Gierstraat. Daarvoor is een gedeelte van het pand afge broken. De gemeente moet het pand nu voor minder verkoopen, maar dat is verklaarbaar, door de verkleining van het perceel. Het zou .den verkeerstoestand niet verbeteren., als het huis geheel werd afgebroken. Het belang van de gemeente is het overgebleven gedeelte van het huis te verkoopen nu er een redelijke prijs -voor bedongen kan worden. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met de. stemmen der communisten tegen. Het niet goedgekeurde uitbreidingsplan. De heer Wolzak (AR.) besprak het voor stel van B. en W. om. nu een uitbreidingsplan in Haarlem-Noord (de verboden kringen) niet door de Kroon is goedgekeurd, een nieuw uit breidingsplan voor te bereiden. Spreker achtte dit in strijd met het koninklijk besluit. Dg heer Reinalda (s.d.a.p.), wethouder,, zei dat B. en W. wel eerbied hebben voor ko- ninklijke besluiten, maar het college meent, dat de overwegingen van dit koninklijk be- sluit niet overeenkomstig de Woningwet zijn. Om een nieuw koninklijk besluit uit te lokken is het noodig, dat de raad tharls een nieuw uitbreidingsplan voorbereidt. Het raadsbesluit moet in eik geval eerst goedgekeurd worden door het college van Ged. Staten. De heer Wolzak vroeg aanteekening-.dat fcij tegen het voorstel is. 1 Werk voor jeugdige werkloozen. Voorstel van B en W. om te besluiten tot den bouw van 16 woningen voor ouden van dagen aan de Zomervaart om daardoor jeug dige werkloozen werk te kunnen verschaf fen De heer Klein Schiphorst (r.-k.) meende, dat Haarlem het t>lan ongetwijfeld goedgekeurd zal krijgen aLs aan de jongens oen vergoeding wordt gegeven. Maar spreker drong er nogmaals op aan bij den minister er op aan te dringen om het oude Haarlem- sclie plan toe te passen om loon te geven. Als er nogmaals bij den minister een poging gedaan wordt, is er hoop dat het Haarlem- sche plan nog een kans krijgt. De heer Noordewier (communist) was tegen het geven van een vergoeding. Hij vreesde dat het college van B. en W. al be zweken is voor de argumenten van den mi nister. Het is verkeerd jeugdige werkloozen te gewennen aan een veel te laag loon. De raad moet vasthouden aan het oude plan van den heer Klein Schiphorst. De heer Meijers (s.d.a.p.) betoogde dat er iets gedaan moet worden voor de jeug dige werkloozen. Nog altijd prefereert hij het oude plan. maar hij vreest, dat de mi nister daarvoor niet te winnen is. Nu men het betere niet kan krijgen, moet men. ter wille van de jongens, het mindere acceptee ren. Laten B. en W. evenwel met den mi nister onderhandelen, dan kan de raad later kennis nemen van het bij dit onderhoud ver kregen resultaat. De heer Visser (c.-h.) drong er op aan om nogmaals te trachten de instemming van den minister te verkrijgen voor het plan Klein Schiphorst. Kan de ontwerper het zelf niet eens toelichten bij den minister? De heer Reinalda (s.d.a.p.)wethouder, verdedigde het voorstel van B. en W. Hij verheugde er zich over. dat geen princi- pieele bezwaren geuit zijn. De heer Van Liemt (r.-k.), wethouder, zei dat B. en W. uitvoering van het plan Klein Schiphorst-Meijers ook souden toejui chen. Maar het is bij herhaling gebleken, dat daartegen in Den Haag bezwaren bestaan. Dit is den heer Klein Schiphorst ook bekend, want hij heeft over de quaestie ook een on derhoud met den minister gehad. Toch zal het college van B. en W. alsnog trachten de sympathie van den minister voor dit plan te wekken. De raad zal dan vernemen wat B. en W. in Den Haag bereikt hebben. Wat het werken van de Haarlemsche com missie voor het te werkstellen van jeugdige werkloozen betreft, wil spreker van de tafel van B. en V/. eens verzekeren, dat het college van B. en W. er nooit toe zal medewerken een jongen een fabriek door de voordeur binnen te loodsen om een volwassen werk man door de achterdeur weg te werken. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) heeft bij zijn onderhoud met den minister niet den indruk gekregen dat de kans van het Haarlemsche plan gelijk nul' is. Spreker heeft evenwel gevoeld, dat de wethouder die het plan bij hem verdedigd had, er'niet in geslaagd is het voldoendë duidelijk te ma ken De heer Kuiper (r.k.) pleitte ook voor het Haarlemsche plan, want daarvoor is veel te zeggen. Het is. tochimmers juist, dat deze woningen niet gebouwd zullen worden dat er geen jeugdige werkloozen aan gezet kunnen worden. De, heer Reinalda (s.d.a.p.)wethouder, beaamde dat laatste. Er is evenwel ook nog een ander plan voor den bouw van woningen voor ouden van dagen. Daarover wordt ook reeds met den minister onderhandeld. Die bouw zal dan niet door jeugdige werk loozen geschieden. De heer van Lie m.t (r.k.) wethouder, heeft waardeering voor wat de heeren Klein Schiphorst en Meyers gedaan hebben. De heer Klein Schiphorst moet echter weder- keerig eerbied hebben voor het werk van het college. Wij moeten niet tegenover elkaar, maar naast elkaar staan. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Verzoek om schade vergoeding. Voorstel van B. en W. om het verzoek van mej. J. Wij man tot scha devergoeding we gens beschadiging van haar perceel in het Frederikspark door een omgewaaiden boom af te wijzen. De heer van Kessel (r.k.) was het niet met de houding van B. en W. eens. De ge meente is wel degelijk aansprakelijk. Op bil- lijkheidsgronden moet di^ een vergoeding gegeven worden. Er is bovendien kans, dat de gemeente anders in rechten wordt aan gesproken. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wethouder, zei dat de raad niet moet oordeelen over schade door schuld. Daarover moet zoo noodig de rechter uitspraak doen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 27 tegen 7 stemmen. Voorstel van de rechtsgeleerde commissie tot wijziging van art. 229 der Alg. Politiever ordening (Veiligheidsvoorschriften ook voor besloten samenkomsten). De heer Drilsma (s.d.a.p.) vond het be zwaar van Ged. Staten, waaraan de rechts geleerde commissie tegemoet wil komen, niet gegrond. Spreker vond de quaestie even wel niet belangrijk genoeg om een beroep op de Kroon te doen. Mr. van Dam (V.D,) rapporteur der com missie, achtte het bezwaar van Ged. Staten wel gegrond. De bioscopen moeten buiten dit artikel vallen omdat het toezicht op de bios copen al geregeld is in de Bioscoppwet. Het voorstel der commissie w'erd aange nomen - Benoemingen. Benoemd werden: Tot tijdelijk leevaar aan de H. B. S. A met 5-j.c. J. F. A. Rozenhart. Tot tijdelijke leeraressen aan de Middelbare school voor meisjes met 5 j.c. Mej. C. P. Bal en Mej. L. Ruinen. Tot tijdelijke leeraren aan de Gemeente lijke avondschool voor handelsonderwijs W. Barneveld, S. E H. de Vries en W. G. Hennes. Tot onderwijzer(es) aan onderstaande scholen: School no. 16 (Linschotenstraat) mej. J. A. F. Bordes. School no. 17 (Wilhelminastraat) mej. W. E. Huiskes. School no. 24 (Wouwermanstraat), de heer A. F. J. van den Broek. School no. 32 (Karolingenstraat) Mej. W. J. Francken. School no. 34 (Overtonstraat) de heer H. F. Oets. dat is onmogelijk maar wel is het mogelijk opkomende pij nen direct te onderdrukken met n S TA N T I N E IflStqfltllie dat onmiddellijk het pijncen trum beïnvloedt en daarom zoo bovenmate pijnstillend werkt. Tegelijkertijd wekt het ook het organisme op, bevordert den bloedsomloop en leidt zoo tot een verbetering van het licha melijk welzijn. Prijs per doosje sleehts 50 ets (Adv. Ingez. Med.) stilt en voorkomt l'njtjnlln.c draagt het Baycrkruil. hel garantie bewijs «oor - werkzaam heid en onschadelijkheid School no. 43 (Weltevredenplein). 1. Mej. J. R. Bruijnsteen. Extra steun voor werkloozen? De heer Peper (communist) had vragen ingediend of B. en W. al maatregelen geno men hebben om als de vorst aanhoudt iets te kunnen doen om het leed van werkloozen te verzachten. De heer Van Liemt (R.K.) zei dat B. en W. zich al tot de regeering gewend hebben om iets voor de werkloozen te kunnen doen. Daarop is nog geen antwoord gekomen. Spre ker hoopt dat de gemeente in staat gesteld zal worden om iets te doen als de vorst aan houdt. Het schijnt evenwel dat de vorst op dit oogenblik al weer afgeloopen is. De heer Peper wees er op. dat er nu reden is cm spoedig hulp te verleenen. B. en W. moeten hun plannen al vast ontwerpen om klaar te zijn als de vorst aanhoudt. De heer Noor. d hof f (S.D.A.P.) meende, dat de gemeente alleen iets in deze mag doen als de regeering daartoe haar goedkeuring verleent. De heer Castricum (R.K.) zei, dat de gemeente ook we, iets kan doen waarvoor de regeering geen 'toestemming behoeft te ge ven. Bijvoorbeeld het openstellen van ver warmde lokalen en het verstrekken van extra voeding. De heer Van Liemt. wethouder, zei dat B. en W. de aansporing van den heer Peper niet noodig hadden. De gemeente kan niets doen zonder de goedkeuring van Den Haag. maar spreker hoopt dat- Den Haag die toe stemming zal geven als het door aanhoudende vorst noexiig wordt maatregelen te nemen. De heer Peper vond het onjuist alles af te laten hangen van den Haag. Wordt er al iets gedaan voor het geven van extra klee ding en deksel? De heer Noordhoff (S.D.A.P.) de ge meente moet z-ich houden aan de voorschrif ten uit Den Haag. Wij mogen niet met onzen I kop tegen den muur loopen. Maar B. en W. kunnen overtuigd zijn. dat zij den steun "van den raad hebben als zij voor de werkloozen doen wat mogelijk is. De heer De Braai (A.R.) beaamde dit. Wij. hebben vertrouwen in het college wan B. en W. De Kuiper (R.K.) vond het optre den van den heer Peper onverstandig of mis leidend. Als de minister Haarlem iets toestaat, moet dit gelden voor alle gemeenten. De vak centrales in ons land hebben ook reeds hun aandacht aan de quaestie gewijd. Ook spr. meent dat er geen reden is aan de bereidwil ligheid en de paraatheid in deze te twijfe len. Hierna werd de zitting gesloten. Zilveren jubileum der Roode Kruis Transportcolonne. Receptie van het bestuur en feestavond in Lion d'Or. VOOR DE PIJP ROOKT IBIS EN GEEN 'ANDEBE SHAG (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGING. De Haarl. Handelsvereniging houdt Maan dagavond 17 Februari a.s. in een der zalen van café-restaurant Brinkmann, Groote Markt een algemeene ledenvergadering. Aan de orde komt o.m.: verkiezing van vier bestuursleden wegens a: periodiek aftreden van den heer Fibbe, die herkiesbaar is. b. het bedanken van de heeren Mulder en Weill en c: een vacature. Mededeelingen zullen worden gedaan over de begonnen werkzaamheden van het Wel vaart Comité. Punt 13 van de agenda luidt: Wet vesti- gingseischen voor winkels enz. OPMERKINGEN VAN LEZERS Een onzichtbaar verkeersbord Met groote waardeering voor hetgeen in on ze stad gedaan wordt voor de veiligheid van het verkeer, zoo schrijft ons een lezeres, zou ik toch gaarne willen wijzen op een tekort koming in dit opzicht bij den hoek Baan-Klei- ne Houtweg, tegenover de Badhuisstraat. Daar is, vlak onder de lantaarn, zoodat het licht er niet op vallen kan, het verkeersbord met de witte pijl, zóó geplaatst, dat dit abso luut niet te zien is, met het gevolg dat auto mobilisten. komende uit de richting Amster- dag meermalen de verkeerde richting volgen, n.l. langs de tramlijn. Vrijdagavond j.l. nog kwam ik drie auto's tegen, die langs de tramlijn naar het Hout plein reden en zoodoende een gevaar voor zichzelf en anderen opleverden. Vijf en twintig jaar bestond Woensdag de Vereeniging tot formeering en instandhouding eener Roode Kruis Transportcolonne, meer dagelijksch genoemd de Transportcolonne. In hotel Lion d'Or werd des middags een re ceptie gehouden door het bestuur. Ter gele genheid van het jubileum waren brieven met gelukwenschen binnengekomen van het Ge meentebestuur van Haarlem, van de Haarlem sche Reddingsbrigade voor Drenkelingen, van dr. Hiensch to Soest, een der oprichters van de colonne, en van den heer Waalewijn, oud-secretaris van de vereeniging „Snelver- band". Er waren verschillende bloemstukken aan geboden, waaronder van de afdeeling Haar lem van het Nederlandsche Roode Kruis, van de E. H. B. O. Snelverband en van de firma Mathot. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, kwam, nadat hij de vergadering van den gemeenteraad had gepresideerd, per soonlijk gelukwenschen aanbieden. Zijn ambt genoot uit Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn was eveneens aanwezig. Namens de gemeente Heemstede en de afdeeling te dier plaatse, waarvan hij bestuurslid is, dankte hij de co lonne in een korte speech voor de hulp, die deze zoo vaak en prompt heeft verleend in zijn gemeente en feliciteerde haar met het jubileum. Hij bood het bestuur een penning met inscriptie aan. Ook verscheen op de receptie de commissa ris van politie in Haarlem, de heer E. H. Tenckinck, die tevens secretaris van den On- gevallendienst is. De directeur van den Onge- vallendienst, dr. B. W. Smit, bood eveneens namens dezen dienst zijn gelukwenschen aan. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van het Roode Kruis, vertegenwoordigd door dr. A. A. G. Land, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, dr. J. Ph. Joosten Hattink en den heer B. F. Enschedé, was het recipieerend bestuur ko men feliciteeren, terwijl verder aanwezig wa ren jonkvr. C. v. d. Wijck en mevr. M. C. Lu- casse-Idsinga; de heer H. Fortgèns voorzitter van de 'ver. Snelverband feu andere '"bestuurs leden dier vereeniging, de. heer G. -Spaan, on der-commandant en secretaris van de brand weer (de commandant was verhinderd; de heer A. J. Meyerink, eere-voorzitter van den Nederlandschen Bond tot het redden van Drenkelingen; zr. A. Derksen en de heer F. N. Duyn, namens het Comité Ziekentransport, die een serie lichtbeelden aanboden, vervaardigd naar foto's van de hulpverleening bij het transport van deelnemers aan de bedevaarts tochten naar Lourdes. Voorts mej. dr. N. G. Faber, leidster van den damescursus, de heer B. de Canter, algemeen administrateur van het Ned. Roode Kruis en tientallen anderen, die allen hun beste wenschen uitspraken. De heer A. M. Duytshof, directeur van Lion d'Or, bij wien De Transportcolonne altijd bij eenkomsten houdt, kwam aan het eind van de receptie eveneens het bestuur feliciteeren en verraste het met een geschenk, een aantal draadspalken voor de verbanduitrusting. Des avonds werd in de benedenzalen van Lion d'Or het jubileumfeest gehouden. In deze met kleurige wapenschilden en guirlandes vroolijk versierde zalen waren honderden per sonen bijeengekomen om den feestavond bij te wonen. De voorzitter der feestcommissie, de heer J. van Daale, heette de aanwezigen welkom. „Wij rekenen het ons tot een eer", zeide hij, „dat de leden van het hoofdbestuur, generaal Bakker en de heer De Canter, aanwezig zijn". Ook verwelkomde hij speciaal de leden van het bestuur der Haarlemsche afdeeling van het Roode Kruis. Allen zongen hierna het feestlied, waarna generaal Bakker een korte toespraak hield. In de eerste plaats wilde hij zijn erkentelijk heid betuigen voor de uitnoodiging. Hij feli citeerde de jubileerende colonne namens het hoofdbestuur. Spr. wist door herhaald contact met de transportcolonne, dat onder de leden een goede geest, een geest van samenwerking heerscht. Hij dankte den heer Nel voor zijn prachtige werk en voegde er zijn persoonlijke felicitaties aan toe. Het hoofdbestuur had gemeend aan enkele leden de medaille van verdienste te moeten aanbieden en wel aan den heer Antonisse een in zilver, en aan de dames-verpleegsters, mej. Zuidwijk en mevr. Van der Kort-Schotanes, die wel geen lid van de colonne zijn maar er toch steeds mee samenwerkten, een in brons. Deze medailles reikte generaal Bakker uit en tevens voldeed hij aan het verzoek van het afdeelingsbestuur, medailles voor tienjari gen trouwen dienst te overhandigen aan mevr. De Klerk-Oud, mevr. Van der Kort-Schotanus en aan de heeren Hezemans, Van Rijn, An tonisse en dr. Veen. De commandant der colonne, de heer C. Nel, sprak hierna over: „Wat was, wat is, wat komen zal". In deze toespraak sprak hij over verschillende toestanden uit verleden en he den der colonne, terwijl hij den vurigen wensch uitsprak dat, hoewel' de colonne in oorlogstijd zal moeten kunnen helpen, dit haar bespaard mag blijven en dat zij haar arbeid mag verrichten in vredestijd. „Laat iedere Roode Kruis-man en -vrouw doortrok ken zijn van de gedachte des vredes en van saamhoorigheid", eindigde hij. In een samenspraak gaven mej. E. Fabel, voorstellende de Haarlemsche stedemaagd en de heer J. v. d. Vecht, lid van de Transport colonne, een chronologisch overzicht van de gebeurtenissen waarbij de colonne betrokken was in de afgeloopen kwarteeuw. Wijlen de Koningin-Moeder en Prins Hen drik werden door allen eenige oogenblikken staande herdacht. Vervolgens sprak de voorzitter der feest- commissie. „Reeds lang is in de colonne als i een gemis gevoeld, dat zij geen vlag bezit. De j leden hebben ons in staat gesteld thans een vlag aan de colonne aan te bieden. Moge zij een symbool zijn van den humanitairen ar beid, die belangeloos wordt verricht. Aan dr. H. Veen droeg de heer van Daale de nieuwe vlag over. Nadat deze het geschenk in dank had aanvaard zongen de aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus. Door den heer G. Nielen werden vier ge dichten gedeclameerd, waarna de heer Nel weer het woord kreeg. Hij wendde zich eerst tot den algemeen leider dr. Veen, wien hij met eenige toepasselijke woorden een souvenir in den vorm van eenige muziekboeken aanbood. Daarna richtte hij het woord tot den heer Romeyn, een der oprichters van de Transport colonne en thans nog bestuurslid. Hem over handigde hij een enveloppe met inhoud met het verzoek daarvoor een aandenken te koopen. Den secretaris-penningmeester, den heer F. J. Rohlfs, bood hij eveneens na een korte toespraak .een aandenken aan, terwijl een woord tot dr. Faber achterwege moest blijven daar deze verhinderd was te komen. De echtgenooteh van de verschillende hee ren ontvingen bouquetten bloemen. De heer Van Daale overhandigde toen aan dr. Land, den kringcommandant van het Roode Kruis, namens de feestcommissie een geldbedrag in enveloppe, dat deze waarschijn lijk wel zou kunnen gebruiken voor het Park herstellingsoord. Dr. Land antwoordde in een speech, waarin hij dankte voor het cadeau en de colonne ge- lukwenschte. Daar de verhouding steeds uit muntend was geweest hoopte hij dat de geest drift en de liefde voor het Roode Kruiswerk zou blijven zooals het was, ten bate van de lijdenden. Het programma voor het officieele deel van den feestavond bracht verder een tableau, waarvan de opstelling geschiedde onder lei ding van den heer en mevrouw Verhulst en dat betrekking had op het werk van de Roode Kruis-colonne. De heer Nielen declameerde nog eenige voordrachten. De heer Nel dankte in hartelijke bewoordin gen allen die hadden meegewerkt tot het sla gen van den jubileumdag. Een orkestje onder leiding van den heer H. Pohl zorgde voor het muzikale gedeelte. Na afloop van het feestprogramma bleef men nog eenigen tijd samen. Zonder twijfel zullen alle colonneleden en hun familieleden, die aanwezig waren met ge noegen denken aan dezen feestdag, die op zoo plezierige wijze werd gevierd. De Keer Tillema over zijn reis naar Borneo. Een interessante film in den Protestanten bond. De bekende ontdekkingsreiziger, de heer H. F. Tillema uit Bloemendaal vertoonde Woens dagavond in den Protestantenbond een film over Borneo. Deze avond was georganiseerd door de Nederlandsche Reisvereeniging, de Maatschappij tot nut van het algemeen en het Algemeen Nederlandsch Verbond. De voorzitter der Reisvereeniging, de heer G. Kraan opende met een kort woord dezen avond. Deze film geeft waarlijk een zeer goed beeld van de moeilijkheden die de heer Tillema heeft ondervonden bij zijn prachtig werk. in elf boo ten trok de expeditie de Kajan-rivier op. De booten werden.door negentig roeiers voortbe wogen en hun vaardigheid bij de draaikolken en stroomversnellingen was alleszins bewonde renswaardig'. De Da jakkers, een volk dat ons vroeger als een schrikwekkend en wreed slag menschen werd uitgeschilderd, die koppen snelden en allerlei erge dingen plachten te doen, deze zelfde Dajakkers worden ons nu getoond als de vaardige roeiers. Doch niet alleen als roeiers, ook als zeer sympathieke1 menschen die zelfs erg behulp zaam kunnen wezen, worden zij ons door den heer Tillema getoond. De heer Tillema heeft eenige dagen gele den zelf een uitvoerige beschrijving gegeven in ons blad van deze film, waaraan wij niets hebben toe te voegen. Mr. Julius Hoog heeft den heer Tillema, die zijn film zelf toelichtte, bedankt en zijn be wondering uitgesproken voor het werk van den heer Tillema. De heer Hoog bood hem daarop een boek over Borneo aan. Er was een zeer groote belangstelling voor dezen interessanten avond. BAL MASQUé VAN DE INDISCHE VEREENIGING De Indische Vereeniging te Haarlem houdt op Zaterdagavond 15 Februari in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond aan de Tempeliersstraat een bal masqué. MEISJE DOOR AUTO DOODGEREDEN. Woensdagavond is een 4-jarig meisje door een personenauto uit Bergen op Zoom aan gereden en enkele oogenblikken later aan- de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Den bestuurder van de atuo treft, zooals het ingestelde onderzoek uitwees, geen schuld. Tienjarig bestaan van het Nat. Jongeren Verbond. Vanwege de Haagsche afdeeling is Dins dagavond in het gebouw voor K. en W. in Den Haag het 10-jarig bestaan van het Na tionaal Jongeren Verbond gevierd. De jubileumviering van het Nationaal Jongerenverbond werd besloten met een zeer geslaagde opvoering van een lustrumspel, waarvan Louis Gimberg de leiding had. De bedoeling was een overzichtelijk beeld te ge ven van alle onderwerpen, waarnaar het N, J. V. zijn belangstelling richt. Zoo werden er in betrokken Indië, de luchtvaart, de weer macht, de wereldreis van de ..K XVHI". de wetenschap, het recht, de wandelsport, enz. Met het zingen van het- eerste couplet van het Wilhelmus werd besloten. De avond werd geopend met een -korte rede van den voorzitter der Haagsche afdee ling mr. Th. M. Bautz, die er op wees. dat de revolutionnaire elementen nog steeds niet te vertrouwen zijn. Weg met de com munisten uit de volksvertegenwoordiging is nog altijd de eisch van het N. J. V. Wij heb ben slechts één leider, zoo zeide spr., en dat is Oranje. Mr. Dr. D. Foc-k, oud G.-G. van Indië en minister van Staat hield een rede. waarin hij het toejuichte, dat het N. J. V. hee^t getoond, dat in een goed Nederlandscli hart ook In dië een plaats behoort in te nemen. Jhr. W. Röell, commandant van het veld leger, sprak over „weerbaarheid". Spr. spoor de de jeugd aan twee deugden te betrachten, die een voornaam onderdeel vormen van weerbaarheid: eenvoud en soberheid in leef wijze. Hierna sprak nog de heer D. W. Dettmeyer, voorzitter vaa de lustrumcommi&sie. "Oi

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10