Voor officieele gelegenheden. Bijvoet's wasch straalt u tegen DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 HAAREEM'S DAGBEAD" 8 Mangelwasch (heele wasch gemangeld) 25 ct. p. K.G. Persopmaak (kastklaar) 35 ct. p. K.G. 9 'Slappe boorden 5 ct. 9 Stijve boorden 8 ct. 9 Overhemden 20, 30. 40 ct. WÊÊÊÊKÊÊÊKÊL Dat valt U direct op, als U de wasch thuis ontvangt. In BIJVOET's moderne wasscherij- bedrijf ontvangen Uw witte, ge kleurde, wollen en zijden goederen elk hun aparte en speciale behan deling en alleen de beste mate rialen worden voor Uw wasch ge bruikt, die Uw goederen niet scha den. Hierdoor ziet Uw wasch er zóó prachtig helder uit; bovendien is zij keurig ge mangeld en afgewerkt. Laat BIJVOET eens een proef- wasch voor U behandelen; U zult verrast zijn. GEBREID JONGENSPAKJE. Dit aardige pakje voor een jongen van on geveer 3 jaar is gebreid van grijs-blauwe pin- guinwol. Benoodigdheden zijn 5 bollen wol en 2 naalden no. 4. Het patroon is: heen 1 r. 1 aver., terug recht breien. Rugpand. We beginnen met het rugpand en zetten hiervoor 6'8 st. op. We breien het patroon 22 cM. hoog. Voor het armsgat kan ten we nu aan weerskanten 6 st. af en daarna om de andere pen nog 2x2 st., dus in het ge heel 10 st. Dan breien we 36 toeren verder en kanten vervolgens voor de hals in het midden 18 st. af en daarna nog 2 x 2 st. Voor de schou der blijven dan 21 st. over die in 3 x af ge kant worden. Linker voorpand. Opzetten TO st. 40 t. breien. 41e t. weer 4 st. breien, 4 st. afkan ten voor knoopsgat en bij de volgende toer de afgekante steken weer opnieuw opzetten; dit om de 40 toer nog 2 x herhalen. In een hoogte van 21 c.M. voor het zakje (16 st. van den zij kant af) 20 st. afkanten. Deze in de volgende toer opnieuw weer opzetten Armsgat als bij rug. Is het werk 31 c.M hoog. dan aan den kant van het armsgat 30 st. breien, voor de hals 10 st. afkanteil, pen uit en terugbreien, waarna weer 2 st. af kan ten. Dit herhalen tot er 10 st. over zijn. Deze af kanten. Daarna aan den kant van het armsgat 5 x om de toer 2 st. afkanten tot men aan den kant van het armsgat 21 st. overhoudt; die in 3 x afkanten. Rechter voorpand 32 st. opzetten, armsgat en schouder als van rug. Mouw. Opzetten 36 st. 8 c.M. 1 r. 1 aver. Daarna in patroon breien en om de 4 t. 1 st. meerderen, aan weerskanten tot een lengte van 32 c.M Aan weerszijden 3 st. afkanten en dit herhalen tot er 22 st. overblijven. Deze afkanten. Kraag. Opzetten 120 st. 1 r. 1 aver, breien. Voor ronding voor bij de 2e en 3e toer 1 st. bij maken. 6 c.M. hoog breien en dan vast af- kanten. Ceintuur. Hiervoor zetten we 12 st. op en breien 64 c.M. Voor het knoopsgat splitsen we het werk in het midden en breien elk ge deelte 2 c.M. hoog; dan breien we de 2 helf ten weer samen en minderen bij iedere pen tot er niets meer overblijft. Zakje. Voor het zakje zetten we 20 st. op en breien 5 cM. hoog. Het zakje naaien we achter aan het bovenste zaksplitje en ha ken dan 4 toer vasten op het onderste zak splitje. Broekje. Het broekje breien we in vie ren en zetten voor een der voorstukken 46 st op. 12 t. breien. 13e t/m 45e t.: aan het begin van de naald om de 2 t. 1 st. bijmaken. 49e t/m. 99e t.: aan het begin van de naald om de 2 t. 1 st. minderen. 70e t.: aan het eind van de naald 8 st. bij maken die vervolgens 1 r. 1 aver, heen en teruggebreid worden voor onderbeleg van de zijsluiting. 104e t/m. 107e t.: Ir. 1 aver, heen en terug. Tweede kant is het spiegelbeeld van het eerste. Rugpand. Opzetten 52 st. 12 t. breien. 13e t/m. 45e t.: iedere 4 t. aan het begin van de naald 1 st. bijmaken. 47e t/m. 103e t.: iedere 4 t. aan het begin v. d. naald 1 st. minderen. 104e t/m. 117e t.: 1 r. 1 aver, heen en terug. Tweede rugpand is natuurlijk weer het spie gelbeeld van het eerste. Bij het dichtnaaien van de broek laten we voor het voörsplitje een klein stukje open en haken een paar toeren vasten voor onderbelegje. Alles wordt met een vochtige doek uitgestreken en in elkaar gestikt op de machine. Een paar lusjes voor de ceintuur, 4 aardige donkerblauwe knoopen en uw pak is klaar. Sp.-Th. IJZIG GEPEINS. Op dit oogenblik verkeeren wij in het on evenwichtige stadium van: ,,'t kan vriezen, 't kan dooien", en wel in de letterlijke betee- kenis van het woord. Als je 's morgens op staat, vriest het zes graden Fahrenheit, gis termorgen zelfs twaalf, en om tien uur staat het kwik in den thermometer precies op zijn doode punt. Dat zeggen wij, schaatsenpret- enthousiastelingen tenminste, met eenige minachting, maar onze niet-rijdende mede- menschen kijken naar dienzelfden thermome ter met glinsterende oogen. Maar hoe het ook zij, wij hebben gereden al was het dan ook zoo nu en dan over bor relende dooigaten en door groote plassen en al zijn er een paar onfortuinlijken tot hun knieën in het ijskoude water gezakt. Dus vindt men dat wij het nu weer eens hebben kunnen probeeren, dat wij hebben kunnen zien dat wij het nog niet verleerd heb ben en daarmee moeten al die jonge en oude schaatsenrijders, al die krabbelaars en schoonrijders, al die zelfverzekerd-zwierenden en onzeker-armzwaaienden het nu dezen win ter maar voor lief nemen. Maar dat doen zij allerminst: juist dat eene proefje heeft hun zoo den smaak weer doen te pakken krijgen, dat er. meer dan ooit gehaakt wordt naar nog wat aanhouden van de vorst. Wat hin dert het of men slordig rijdt of mooi buiten om, wat doet het er toe of men op kunstrijd- schaatsen prachtige figuren beschrijft, of op oude Friesche doorloopers niet anders dan recht vooruit gaat, als men maar plezier heeft is de manier waarop immers bijzaak. Sommigen vinden het jammer dat de zon iederen dag schijnt: wanneer die er niet was, zou het ijs veel beter blijven. Dat is volko men waar, de zon heeft al veel kracht en dooiend weer mét zon is natuurlijk allerminst bevorderlijk voor een mooie ijsvlakte. Maal laten wij aan den anderen kant blij zijn, dat zij er is, want wat hebben wij er in de afge- loopen maanden naar verlangd, dat het zware wolkendek eindelijk eens verbroken zou wor den en wat zonlicht zou doorlaten. Nu is dat er dan eindelijk, en het laat zich lang niet onbetuigd ook. Niet genoeg kan tenslotte gewaarschuwd worden tegen het rijden op ijs dat onbetrouw baar is, zooals momenteel in onze omgeving nog alle buitenwater, uitgezonderd dan en kele smalle slooten, die niet teveel van den wind te lijden hebben gehad en die niet tij dens het spuien van Maandag in beroering wa ren. Voor durfallen van kinderen is een strenge straf in het vooruitzicht misschien al een rem om niets te wagen wat verboden is. En helpt dit toch niet, en heeft men het kind be houden weer, terwijl men weet dat het onge hoorzaam was, dan is het doorvoeren van de straf het eenige middel om het hem af te leeren. Want zelfs al kan het kind zwemmen, dan is dat nog maar al te vaak een onmoge lijkheid, omdat het onder het ijs kan schie ten, maar ook niet minder omdat het dooi de kou bevangen kan raken. Bovendien moet het kind leeren beseffen, dat het, wanneer het zijn eigen leven in de waagschaal stelt, het dit ook doet van de menschen die toevallig in de buurt zijn, en die reddingspogingen doen. Daarom gaat het nooit om het kind alleen, maar steeds ook om buitenstaanders, die er niets mee te maken hebben. E. E. J.P. NIEUWE UITGAVEN. Ons wordt uit Engeland toegezonden de brochure Whither the Church?" (Waar gaat het naar toe met de kerk?) van de hand van captain W. A. Powell. De schrijver betoogt hierin dat de Engelsche kerk zich in groot gevaar bevindt en dat thans dezelfde krachten aan het werk zijn, waartegen Luther en Wycliffe hun stem verhieven. Naar zijn meening is de groeiende macht van het priesterschap bezig Engeland terug te voeren naar een „toestand van Episcopale slavernij". Mr. Powell pleit voor een dieper controle van het parlement op de kerkelijke aange legenheden teneinde te voorkomen, dat En geland zijn vrijheid in het burgerlijke en religiieuse leven, welke het meer dan vier honderd jaar bezit, zal verliezen. De brochure werd aan alle leden van het Hooger- en Lagerhuis toegezonden. Zij ver scheen bij The Saint Catherine Press in Lon den. (Adv. Ingez. Med.) HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG: Hardgekookte eieren "net kerrysaus. Blinde vinken. Snijboonen uit blik. Aardappelen. Gevulde sinaasappelen. Gehakt. Worteltjes. Aardappelpurée. Zoete omelet. Boerenkool. Rookworst. Aardappelen. Sinaasappelencompóte WOENSDAG: Runderrollade. Roode kool. Aardappelen. Flensj es DONDERDAG: Rijstrand met haché. Stoofperen. Vanillevla met bitterkoekjes. Gebakken kabeljauwmooten. Aardappelen. Griesmeelschoteltje Elzasser biefstuk Gebakken aardappelen Trommelkoek. Van de toiletten, die we bij officieele gele genheden dragen, wordt nog altijd veel werk gemaakt. De mooiste materialen, de kostbaar ste bontsoorten worden tot passende costuums verwerkt. De mode van het oogenblik heeft een voorliefde voor statige gewaden met wijde klokkende rokken en soepele drapeeringen. Nr. 1 is een japon van blauwe met zilver draad doorweven crêpe. Zeer interessant is het rugdécolleté. Nr. 2: avondjapon van pastelrose crêpe ro- main met aangeknipt cape'je, dat ten deele ook de armen bedekt. De voorkant is geheel geprapeerd. De ruimte van de rok valt onder de knie. Nr. 3: avondmantel van laken. De mouwen, die zeer wijd zijn. worden op de pols ingestikt op de goede wijdte. De groote gedrapeerde ronde kraag is afgezet met- zilvervos. De man tel sluit zeer ver over elkaar. Nr. 4: avondmantel van dieppaars velours chiffon. De overslag is schuin en klokkend. De mouwen zijn in raglanvorm geknipt. Een losse vos voltooid' het geheel. Nr. 5; theatertoilet van witte moiré met gar neering- van goud- of zilverkoorden. Het breede décolleté wordt afgeboord met 4 rijen koord, die aan elkaar genaaid zijn. Een koord om den hals zorgt, dat de japon, niet af kan zakken. Al deze koorden worden aan de voorzijde tot een dikken bundel vereenigd. Nr. 6: toilet van hemelsblauwe kant. De mouwen zijn raglanvormig ingezet; de hals is hooggesloten. Het voorpand is dubbel en loopt in lange einden uit, die op den rug gestrikt worden. Nr. 7: dansjapon van aarbeikleurige cloqué met bloemmotiefje. Gedrapeerde halsuitsnij ding. Apart aan dit jurkje is de rok, waaarvan de ruimte ter kniehoogte met een clip bijeen wordt gehouden. Ook van avond- en theatermantels wordt veel werk gemaakt. Bij zonder gewild is het model, dat herinnert aan den tijd van om streeks 1900 en dan vervaardigd van tafzijdè of moiré. De tweede groote teekening toont u een paar voorbeelden. Nr. 1: cape van fluweel, gevoerd met het materiaal van de japon. De sluiting bestaat uit een similigesp. Nr. 2: avondmantel van tafzijde in redin gotecoupe. Een klein opstaand kraagje, zeer wijde mouwen en een wijd vallend klokkende rok zijn karakteristiek. Nr. 3: mooie avondjas voor jonge meisjes van wijnroode stof, met een van voren opstaand kraagje en een sluiting van zwarte tressen. Nr. 4 tenslotte is een elegante avond-cape, met een pelerine en aangeknipte 'capuchon van bont. Een paar bijzonder mooie theatertoiletjes verdienen nog onze speciale aandacht. Nr. 1: japon van zwarte crêpe mimosa. De rok is klokkend, de schouderpas is gedrapeerd. Het opstaande kraagje is gevoerd met zilver- brocaat. Elegant zijn ook de halflange mou wen. Nr. 2: japon van bruine crêpe satin, gegar De beide onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 25 ets. per stuk te verkrijgen in de verschillende maten en wel: Maat 1: bovenwijdte 100 c.M.: taillewijdte 82 c.M.; heupwijdte 104 cM. Maat 2: bovenwijdte 102 c.M., taillewijdte 86 c.M.; heupwijdte 107 c.M. Maat 5: bovenwijdte 112 c.M.; taillewijdte 96 c.M.; heupwijdte 120 cM. Nr. 618: eenvoudig, doch elegant nacht hemd. vervaardigd van batist, toile de soie of crêpe de chine. De stikselversierrng is ge maakt van zijde in een iets donkerder nuance dan het nachthemd zelf. Benoodigd mate riaal: 3.5 meter van 100 centimeter breedte. Nr. 619: onderjurk, die met het nachthemd een aardig geheel vormt. Benoodigd mate riaal: 2.50 meter van 100 centimeter breedte. Het knippen met deze patronen behoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar men door het al of niet aanknippen van naden het patroon passend kan maken voor het eigen figuur. Men begrijpe dus goed, dat men deze pa tronen in een der bovenstaande maten te gen den prijs van 25 ets. per stuk kan ver krijgen bij het bureau van dit -blad, plus 6 ets. portkosten. Telefoon 22016 neerd met kant in dezelfde kleur. Aandacht verdient de rok, die van achteren schuin op loopt en waaronder een strook kant te zien komt. Men heeft de zoom van de jurk naar buiten omgeslagen, zoodat deze rand dus dof is. GEVULDE SINAASAPPELEN. Snijd van evenveel sinaasappels als het ge zelschap groot is, het kapje af en hol den ap pel voorzichtig uit, en vermeng het vrucht- vleesch dat vooral goed van alle wit is ont daan, met wat kirsch of marasquin en wat suiker. Vul de sinaasappelen weer, spuit er wat stijfgeslagen room met suiker op, en leg op iederen appel een Fitmsch kersje. ELZASSER BIEFSTUK. Bak kleine biefstukjes op de gewone wijze in boter en bak in dezelfde boter groote plakken ui. Leg op ieder biefstukje een spiegelei en garneer de goed verwarmde schotel overvloe dig met de gebakken schijven ui. Ons Wekeiijksch Knippatroon. BREIPATRONEN. Een uitgebreid beschreven patroon van de hierboven afgebeelde jongens-pullover zonder mouwen (no. 101) is tegen den prijs van 15 ct. per stuk te verkrijgen bij het bureau van dit blad. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat in postzegels per postwissel of per postgiro voldaan kan worden met 6 ets. extra voor toezending. Naam en adres s.v.p. duidelijk vermelde»,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14