Lm SITTERS a/pKflF? V R IJ D A 'G 14 FEBRUARI 1936 H A A R C E M'S DA'GEE A" D „Democratie tegenover Nationaal-Socialisme". Inleiding van Mr. L. G. van Dam Aroor de V. D. J. 0. In de bovenzaal van den Protestantenbond In Haarlem-Noord sprak Vrijdagavond het raadslid mr. L. G. van Dam voor de afdeeling Haarlem van de Vrijz. Democratische Jonge ren Organisatie. De voorzitter, de heer D. J. A. Geluk heette de aanwezigen welkom. Hij zeide het te be treuren dat de opkomst zoo gering was en gaf het woord aan mr. Van Dam, die zou spre ken over „Democratie tegenover natiónaal- socialisme". Wanneer wij deze begrippen tegenover el kaar stellen, dan vergelijken we twee ongelij ke verschijnselen. De democratie is een histo rische levensbeschouwing, het nationaal-so- cialisme is een crisisverschijnsel. De gang van zaken in Italië, in Duitschland, in Engeland en in Denemarken toont dit aan. In de beide laatste landen, waar de crisis verminderd is, heeft het nationaal-socialisme afgedaan. Als de crisis in Nederland afgeloopen is, zoo zei- de spr., en de werkloosheid verdwenen, dan is het met het nationaal-socialisme gedaan. Nu aanvaardt men in wanhoop de scherpe, maar gemakkelijke critiek. Het is de kracht van het nationaal-socialisme in Nederland dat het over alles critiek levert, doch niet aangeeft wat er voor den bestaanden toestand in de plaats moet komen. Over democratie, zei spr., bestaan vele ver keerde voorstellingen. Spreker gaf een histo risch overzicht van den groei van den staats vorm. Van het begin af is gevraagd: „Wie zal den staat regeeren en hoe moet hij worden georganiseerd?" Het democratische stelsel heeft hierbij steeds tegenover andere staats vormen gestaan. De moeilijkheid is steeds ge weest: moet een enkeling of een kleine groep de leiding hebben of moet het volk, door middel van vertegenwoordigers de staatszaken leiden? In de geschiedenis bepaalden vaak dictator-vorsten het lot van de volken zoowel op maatschappelijk als op geestelijk gebied. Ook thans is in Duitschland, zooals in het oude Rome en in Rusland, de kerk aan den staat onderworpen. Uitvoerig besprak spr. de resultaten van het ingrijpen van den staat in het Duitsche geestelijke leven. De kern van de democratie schuilt in de vrijheid van gedachtenuiting. Dit is een van onze groote historische cultuurgoederen, een vrijheid van geest die met ons volk is samen gegroeid en die een eerste voorwaarde voor vooruitgang is. Een van de groote goederen, ook voor den modernen tijd, is de verdraagzaamheid. Deze ontbreekt bij het nationaal-socialisme geheel. De leuzen ervan worden opgedrongen, als dogma's, met een demagogie en manieren die men in het gewone levens als hoogst onfat soenlijk zou bestempelen. Het is juist bij dergelijke fanatieke bewe gingen dat het gevoel voor verhoudingen is verdwenen en. dit is verderfelijk voor het volk. Ook besprak mr. Van Dam de kwestie van samenvoeging van Nederland en Vlaanderen, waarvoor door de N. S. B. wordt geageerd. nij -behandelde" daarna het vraagstuk of er tusschen de volken een rechtsorganisatie kan komen, die het onmogelijk maakt dat staten hun eigen rechter willen zijn door middel van een oorlog. Het Volkenbondspact voorziet reeds in ar tikelen over. deze kwestie. De Volkenbond is echter 'maar een jonge instelling en wij moe- 1 ten komen tot een internationale rechtsorde. Doch tegen de 'pogingen die reeds in het werk zijn gesteld om tegen den aanvallenden staat maatregelen te nemen, hebben de nationaal- socialisten hier te lande hevig geprotesteerd. Zij hebben de aantasting van het internatio nale recht gebillijkt, terwijl dit recht voor een klein land als het onze de eenige uitkomst is. In een gezonden staat heerscht orde en tucht. Men moet zich echter niet voorstellen dat uiterlijke orde en tucht teekenen zijn van de gezondheid van een staat. Spr. besloot met de woorden: „De democratie is met zijn groote vrijheids- principes niet te vergelijken met het natio naal-socialisme. De methodes daarvan zijn van dien aard, dat men ze in 1918 niet van de communisten zou hebben verwacht. Toch is 't goed dat deze gedachte in het bestaande de mocratische stelsel kan worden geuit. Als wij staan voor de keus, dan is de democratie de aangewezen weg voor wie ons volk wil brengen naar een betere toekomst". Na de fnleiding van mr. Van Dam bestond gelegenheid tot gedachtenwisseling, waarna de heer Geluk nog een uiteenzetting van de principes der V. D. J. O. gaf. Revolverschot op zijn vrouw gelost? Aanslag in Amsterdamstraat te Haarlem in hooger beroep. In den nacht, volgende op den Koninginne dag. zou een Haarlemmer een moordaanslag hebben gepleegd op zijn gewezen vrouw. Zij werd door een revolverschot aan den linker arm ge wond. De rechtbank te Haarlem veroordeelde den man op 28 November jl. wegens poging tot doodslag tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar. De man ontkende en volgens de opvatting van den verdediger was het zeer goed mo gelijk, dat de wonde was ontstaan door af gestoken vuurwerk. Donderdag diende de zaak in hooger be roep voor het Gerechtshof te Amsterdam. Getuige-deskundige. Dr. J, P. L. Hulst uit Leiden, was van oordeel, dat de wonde door een kogel was veroorzaakt. De vrouw doet dan een verhaal, waaruit blijkt, dat de verhouding tusschen den man en zijn gewezen vrouw verre van vriend schappelijk is. Op Koninginnedag was zij uit geweest met- twee vriendinnen. Het drietal had verschillende café's bezocht, waren in een stoomcaroussel geweest en keerden te gen twee uur in den nacht terug naar haar woning in de Amsterdamstraat te Haar lem. Daar stond haar gewezen man haar op te wachten en van vlakbij loste hij een schot op haar. President mr. Jolles (tot get.): Was u niet dronken dien nacht?" Getuige: „Dat is niet waar. Ik had wel wat op, maar verder niet.... Ik wist nog precies wat er gebeurde. Nauwelijks was ik bij m'n huis, of verdachte kwam te voor schijn en schoot van vlakbij op me President: Heeft hij u al eens eerder be dreigd? De vrouw vertelt dan in enkele simpele woorden over de trieste mislukking van haar huwelijk, hoe haar man haar voortdurend mishandelde en bedreigde President: Hij is daarvoor een paar maal gestraft. Verdachte uw strafblad is verre van fraai. Eén lijst is niet voldoende om alles te noteeren. President (tot de .vro.uw): U weet dus ze ker, dat uw man op u schoot? Getuige: Volkomen zeker! Maar ik weet natuurlijk niet, of ik door een kogel of door een stuk vuurwerk ben gewond. Op een ge geven oogenblik vertelt de vrouw iets uit haar huwelijksleven, wat volgens verd. vol komen onjuist is. Verdachte wil uit de ver- dachtenbank springen om zijn vrouw te lijf te gaan. De veldwachters zijn echter op hun hoede en verdachte is weldra gekalmeerd. Een gedetineerde, die eenigen tijd geleden gelijk met verdachte in een celwagen werd vervoerd, verklaart, dat verdachte toen te gen hem had verteld, dat hij op zijn vrouw had geschoten: hij had er zijn spijt over uit gedrukt, dat ze niet dood was. Verd. protesteert: ..Onzin, dat heb ik hee- lemaal niet gezégd, ik heb hem alleen ver teld. dat ik er van verdacht werdOok protesteert hij tegen een verklaring van de kasteleines, waar hij kort voor de schiet partij is geweest: hii h?d toen gezegd, over zijn vrouw sprekend: ..Ze gaat er aan. en als het niet met een mes is. dan maar met een revolver .Daar een der getuigen niet was. yersche- nen wordt de behin<?eling geschorst tot j 10 Maart a.s. Coinlumboon 426.428 - Nieuwe Hcerongrocht 17 Noiioulodo 29, Linnaeuiitraot 103o, Rotterdam. Nieuwo Binnenweg 260, Zwaomkoli 374, Don Hoog: ColumbuMtroot 2, boolc Suoibodo, Haorlemi Schotorweg 1, Hilversum; Veontraot 50. Alltmoort Hoog.troot a SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Meer en BoschBethesda Sarepta. Verstijfd door rheumatiek. Nu alle pijn voor goed verdwenen. Mej. D. L. te IJ. schrijft ons: „Ik veel mij verplicht U te schrijven, hoezeer Kruschen Salts mij goed gedaan heeft. Sinds 18 jaren heb ik dezelfde werk kring en mijn gezondheid was altijd uitste kend. Dit jaar in Januari kreeg ik ernstige pijnen in mijn gewrichten, ik begreep ter stond. dat dit rheumatische pijnen waren. Ik probeerde van alles, maar niets hielp. Ik had nimmer veel vertrouwen in geadverteerde middelen, maar tenslotte besloot ik toch een proef met Kruschen Salts te nemen. De ver betering trad bijna onmiddellijk in en het is mij een groot genoegen, U thans te kunnen meedeelen. dat de pijnen, nadat ik twee flacons Kruschen had genomen, volkomen verdwenen waren en niet meer zijn terugge keerd. Ik neem iederen morgen nog steeds de dagelijksche dosis, mijn gezondheid is uitste kend. Ik zal niet aarzelen Uw wonderbaarlijk Kruschen Salts aan al mijn vrienden aan te bevelen." Rheumatische pijnen ontstaan wanneer het bloed door in het lichaam opgehoopte afval stoffen met een overmaat van urinezuur verontreinigd is. Kruschen Salts spoort de zfvoerorganen lever nieren en ingewan den a.v tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd, het bloed gezuiverd en de pijnen verminderen om ten slotte geheel ie verdwijnen. Zoo verdrijft Kruschen Salts niet alleen rheumatische pij nen, maar Uw geheele gezondheidstoestand zal door het regelmatig gebruik van Kruschen Salts enorm verbeteren. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.90 en f 1.60 per fla con. omzetbelasting; inbegrepen. Let op. dat op het etiket op dè flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij. Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Uitvoering van het zangkoor der Blinden. De blinden, die te werk zijn gesteld in de inrichting van de hulpvereeniging „Blinden- penning" aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam, beoefenen onderling zang en muziek, de kunst waarvan zij ondanks hun gebrek, ten volle kunnen genieten. Het zangkoor dat uit, hun midden gevormd is. heeft gisteravond in 't gebouw van de Haarl. Jongemannenvereeniging in de Lange Mar- garethastraat alhier een uitvoering geven. Door dezen avond wilde het koor het werk der inrichting in wijderen kring bekend ma ken en ook de Haarlemmers opwekken, de zoo mooie inrichting aan de PI. Middenlaan te steunen. Behalve het koor verleenden aan deze uit voering hun medewerking de dames A. Musch, sopraan, J. Beijer, mezzo-sopraan, en M. van Pelt, viool. Pianist was de heer Piet Meijer. Het koor, dat het programma opende en be sloot met een koraal, zong een aantal mooie liederen, waarvan wij noemen Levensvernieu wing, een compositie van den pianist, den he-r p. Meijer, en fragmenten uit ..Der Stern von Bethlehem" van Friedrich Kiel. De vio liste bracht een gedeelte uit een sonate van Handel ten gehocre. Mej. A. Musch zong een aria en recitatief "uit Paulus van Mendels- sohn-Bartholdy. ter,wijl mej. J. Beijer .een lied van Henk van dér Zee, getiteld „Lente" uitvoerde. De heer Meijer speelde op zeer verdienstelijke wijze een nocturne van Cho pin. Het was mooi te hooren, hoe deze men- schen. die door hun blindheid een groot deel van de schoonheid des levens moeten missen, hun ziel leggen en hun vreugde vinden in de zang en de muziek. In de pauze werden eenige lantaarnplaatjes vertoond, die een beeld gaven van het werk in de Amsteraamsche inrichting, waar de blin den borstels fabriceeren. rieten stoelen en matten maken e.d. De blinden zijn niet in tern. Wat de fabriek is voor den zienden mensch. dat is- de im-ichting voor den blinde. Het is zeker te wenschen, dat deze avond er toe heeft bijgedragen, het mooie werk van de vereeniging „Blindenpenning" waarvan ongeveer een jaar geleden een Haarlemsche afdeeling is opgericht, bekender te maken, en dat. de waardeering. die bij grootere be kendheid met ce inrichting ongetwijfeld ge wekt is. zich moge uitdrukken in daadwerke lijken steun. Dan is het streven der blinde zangers, die hun muzikale talenten in dienst stellen van de inrichting, waar zij werken naar waarde beloond. De Doleantie herdacht. Samenkomst te Amsterdam. Uit alle deelen des lands kwamen heden naar de hoofdstad zeer velen om de Doleantie van 1886 te herdenken. Deze herdenkings samenkomsten hadden plaats in het Con certgebouw en in de Keizersgracht-Kerk. In beide gebouwen traden dezelfde sprekers op. De bijeenkomst in het Concertgebouw werd geleid door prof. dr. Kuyper. Na een openingswoord trad hier als eerste spreker op Ds. K. Dijk uit Den Haag, die sprak over: „Om het Verbond Gods". Hij begon met de vraag te stellen of er wel plaats is voor een herdenking der Doleantie. Tot die vraag dringt de critiek o.a. van con fessioneelc .zijde op de doleantie geoefend. Een van deze aan klachten is. dat in de beweging van 1886 niet de erkenning van Gods Verbond heeft over- heerscht en door de verbreking van den ker kdijken band het Verbond is miskend. Daar tegen wil spr. de reformatie van 1886 ver dedigen. Nadat spr. uiteengezet heeft wat onder Gods Verbond is te verstaan, zegt spr. dat de gebeurtenissen van 1886 niet waren de „schaar zetten" in Gods Verbond, maar breken met een onschriftuurlijke organisatie. En dat er teen een breuk werd geslagen, lag niet aan degenen, die gehoorzaamden, maar aan hen, die dezen eisch weerstonden. En waar-om willen wij, aldus spr. over wat in de doleantie tot stand kwam, niet klagen, maar God danken, dat Hij Zijn kerk deze uit leiding gaf. Zijn weldaden verplichten ons tot voortzetting van den strijd en tot getrouw heid. Vervolgens voerde het woord prof. ds. G. M. den Hartogh uit Kampen over: „De Doleantie en" het Ambt van Ouderling en Diaken". In de middagbijeenkomst zou prof. mr. A. Anema spreken over: „De Doleantie en de Staat". Vervolgens zou ds, T. Ferwerda het woord voeren over: „De Doleantie en het Kerkrecht". Tenslotte zou prof. dr. F. W. Grosheide spreken over„De beteekenis van de Doleantie voor het Heden". Nog iets van de Volks universiteit. Het bestuur schrijft ons: Het zij ons vergund om voor het laatst in dit seizoen nog iets mee te deelen over twee belangwekkende cursussen van de Volks universiteit. De eene is een leergang moderne Neder- landsche letterkunde door den heer C. J. E. Dinaux. die eenige jaren geleden een cursus over „Gebannen Duitsche literatuur" gegeven heeft, die toenmaals zeer de aandacht trok. Nu belooft zij nog meer belangstellenden te trek ken, omdat het nu gaat over ..boeken, die iedereen leest", Bartje door De Vries, Vrouw Jacob door Ina Boudier. Een Hollandsch dra ma door Arthur van Schendel, Gabriël de ge schiedenis van een mager mannetje door Henriette van Eyk enz. Hebben wij te veel gezegd, als wij veronder stellen, dat het noemen van deze titels alleen al voldoende aanbeveling voor dezen luister cursus zal vormen? Benevens natuurlijk de naam van een boeiend en degelijk docent als de heer Dinaux. Vermelden wij alleen daaromtrent nog cat door omstandigheden buiten zijn wil de heer Dinaux verplicht is het begin van zijn cursus een week later te stellen dan aanvankelijk aangekondigd is: i. p. v. 18 dus: 25 Februari. Een goed denkbeeld was het van den heer M. J. F. Ehrbecker, hoofd eener school hier ter stede, om zich wederom beschikbaar te stellen voor een soortgelijken Oudercursus als eenige jaren geleden zoo in den smaak gevallen is. De bedoeling is: met vermijding van alle ge leerdheid, moeilijkheden waarvoor alle ouders zich bij de opvoeding van hun kinderen ge plaatst zien, eens te bespreken en dan vooral groote plaatsruimte in te ruimen aan de be spreking van concrete gevallen. Ook „Aan leg en milieu" en „Onderwijs en beroepskeuze" komen ter sprake. Wij hopen ten zeerste, dat deze cursus, waarvoor de sympathieke maat regel is toegepast, een ouderenpaar op één kaart toegang te verstrekken, druk bezocht mag worden. De cursisten zullen er veel aan hebben. SERENADE AAN GOUDEN BRUIDSPAAR. De Haarlemsche Harmonie Muziekvereeni- ging „Apollo" zal hedenavond een serenade .rengen aan het gouden bruidspaar C. Rees E. Asjes, Grierstraat 25. De opstelling van het muziekkorps heeft plaats vanavond acht uur op de Botermarkt. PREDIKBEURTEN. ZEVENDE DAGS BAPTISTE GEMEENTE, lo kaal Parklaan 21. Iedere Sabbat (Vrijdag-) avond 8.30 uur: Bijbelbespreking. Iedere Sabbat (Zaterdag-) morgen 10 uur: Openbare Samenkomst. Allen welkom. Zit plaatsen vrij. De voorzitter dér B. A. B.. mr. P. J. Prinsen Geerligs sprak een woord van dank en een opwekking om de vereeniging te steunen. Als de bollen bloeien De actie van „Vreemdelingenverkeer". Donderdagmiddag werd in Hotel Sistermans onder groote belangstelling de tweede ver gadering gehouden inzake de te voeren re clame-campagne in den bloementijd, onder auspiciën van Vreemdelingenverkeer. Aanwezig waren afgevaardigden van ver schillende vereenigingen uit Hillegom. Benne- broek, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noord- wijkerhout en Noordwijk, zoo ook de geweste lijke consul van den A.N.W.B. en de propa- ganda-chef der N.Z.H.T.M. Medegedeeld werd dat ook de Nederlandsche Spoorwegen aan de reclame-campagne zullen medewerken. Vele afgevaardigden konden finantieele steun hunner vereenigingen toezeggen; aan gezien een dergelijke campagne veel geld zal kosten, zal men ook bij de verschillende ge meentebesturen om steun aankloppen. Hierna werd de Centrale Commissie ter voorbereiding samengesteld; het dageüjksch bestuur wordt gevormd door de heeren C. J. Bakker, voorzitter, D. E. Nieuwenhuis, secre taris, beiden te Hillegom en J. E. Annaert, penningmeester te Lisse. SINDS JAREN HET ADRES VOOR MANCHESTER-, ENGELSCH LEER-, FANTASIEBROEKEN VAK K L E DINGMAGAZVN 1 PAARL AAR STEEG 1.TEU 12842 (Adv. Ingez. Med.) ZANDVOORT De werkloozensteun. Rijkssubsidie over 1935 alsnog uitbetaald. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur.) Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat: Actetasch met schoolboeken, Duindam. Coltermanstraat 10 rood: Bril. Joosten. Maasstraat 6: Zilveren broche, Tref fen, Harmenjansweg 71; Dekzeil, Raaphorst, Rijnstraat 106, Geld. Minderhout, Pegasus- straat 41: Hond, Slagter, Santpoort. Molen straat 14: Hond, Kordelaar, de Ruiterplein 7; Damespolshorloge, v. d. Wal. Bakh. v. d. Briukstraat 5: Zijden kraagje, Wanrooy. Sout manstraat 44 ma 6 uur). Ketting met slot, v. Meurs Schermerstraat 3 rood; Lorgnet, Post kantoor, Spaarnwcuderstraat; Nummerplaat, v. d. Weiden, Ged, Raamgracht 73; Oorbe schermers, Weber, Romeinenstraat Para- pluie en alpinomuts: van Liemt, Verspronck- weg 145; Portefeuille met inhoud, Politie bureau.. Smedestraat; Portemonnaie met in houd: de Liefde, Allard Piersonstraat 30; Rij- wielpiaatjé; Voortienhake, Zandv. laan 39, Heemstede; Rijwielplaatje. Kooiman, Stoels- hofje 9. Blcemendaal; Ring (doublé). Speijer Zijlweg 115; Kindersehaatsen (1 paar), v. d. Aardweg, Spijkermanslaan 13; Tasch. Post kantoor, Spa a rr. wouderstraat; Nijptang, Kappers,, Leidschevaart 46; Vulpen, Captein, Schagchelstraat 17. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat; .Actetasch, Bros, Zijlstraat 6lb, Boekje met zegels, Draaysma, Kennemerstraat 10; Bril, Selhorst. Brouwersstraat 97. Dea- kleed (plucheh Bos, Vergierdeweg 125: Etui. inh. teekengereedschap, Huizing. Ursulastraat 11; Gewicht. Vermeer. Dunkelerstraat 88; Honden, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; Hondje v. Bruggen, v. Beresteijnstraat 37; Kat, kaart. Hoogerwoerdstraat 50. Alpinomuts Gortzak, Bantamstraat 54; Portemonnaine met inhoud, Bijster. Nachtzaamstraat 2 rd.; idem, Caalen, H. J. Coenenstraat 1, idem. Driessen, Borneostraat 17; Motorpet, v. d. Eem, Leidschevaart 382 zw.; Rijwielplaatje Veis. Teslastraat 37; idem, v. Wouw Kruis straat 41; idem, Emmink, le Vooruitgang straat 56; idem. Zijlstra, Carel van Man- derstraat 31; Regenpijpen, Goedhart, Zo- mervaart 181: Schaats. Barendse. Nagtzaam- pleiii 2;- Zak, inh. schoenen, v. Eek, Papetoren yest 6. Men schrijft ons.: Ieder, die dit leest, weet wat met deze namen wordt bedoeld, Vooral de Stichting „Meer en Bosch" is te Heemstede overbekend en ook een ieder zal weten, dat in deze inrichting lijders aan vallende ziekte worden verpleegd. Deze lijders, voor wie in de Maatschappij geen plaats is, worden daar liefderijk opge nomen en verzorgd. Het zal iedereen duidelijk zijn, dat deze verpleging, behalve veel liefde en geduld ook jaarlijks een aanmerkelijke som" gelds zal eischen. Temeer, daar het meerendeel dei- verpleegden afkomstig is uit een milieu, dat niet bij machte is de verpleegkosten te dra gen. Het jaarlijksch verschil tusschen uit gaven en ontvangen verpleeggelden bedraagt ongeveer f 100.0CO. Natuurlijk moet getracht worden dit geld bijeen te brengen. Nu behoeft u, die dit leest, niet te schrik ken. Van u wordt slechts een kleine bijdrage gevraagd. Hiertoe is n.l. in het leven geroepen de Halve Stuivers Vereeniging „De Macht van het Kleine", die de naam zegt het reeds zich ten doel stelt over het geheele land menschen te vinden, die door een kleine bij drage: 2V2 cent per week, willen helpen dit groote tekort te dekken. Daartoe is vanzelfsprekend noodig, dat een groot aantal menschen lid worden van deze vereeniging. Tot heden zijn te Heemstede slechts pl.m. 500 menschen lid. Het behoeft niet gezegd te worden, dat dit aantal veel te laag is. Binnenkort wordt ge echter in de gelegen heid gesteld dit aantal zoo hoog mogelijk op te voeren. In de week van 2429 Februari a.s. zal bij ieder, die thans nog geen lid is, een circulaire met inteekenbiljet worden be zorgd, waarin kort en duidelijk alles wordt uiteengezet. Opdat ieder ook eens kan zien wat het werk der inrichtingen is, wordt een filmavond gegeven op Maandag 17 Februari voor oude ren in de kerk „Iréne" op „Meer en Bosch" waar de bekende „Haarlem en Heemstede film" zal worden vertoond; te 5 uur wordt voor de kinderen een aparte kinderfilm ge draaid. Des avonds verleent het mondharmonica-, clubje der patiënten muzikale medewerking gedurende de pauze. AERDENHOUT OVER DE NOORD-ZUID-HOLL, REDDING MAATSCHAPPIJ. Voor de Buurtvereeniging Aerdenhout- Bentveld hield de heer H. Th. de Booy, secretaris van de Noord-Zuid Holl. Redding- Mij. Donderdagvond in „Boekenrode" een le zing over het werk dier maatschappij. Het publiek vindt het vanzelfsprekend, be gon spr., dat bij een stranding de redding- boeten klaar staan en een storm van veront waardiging zou opgaan, indien dit niet ge beurde, maar schenkt er weinig aandacht aan dat de redders hun leven wagen en ook vaak verliezen. De organisatie is begonnen in 1824. Honderdvijftig jaren geleden bestond er niets dat op reddingswezen geleek, hoewel de zaak toen evenzeer en nog" meer noodig was dan nu. Zoo strandden in de tweede helft van de 17de eeuw 89 schepen op de Haaksche gron den. Van oudsher beschouwde de kustbevolking een schip op de kust als een buitenkansje en ook het bijgeloof speelde een rol: men mocht de zeer haar prooi niet ontrukken. Jutten was geen stelen en nog is deze mee ning diep ingeworteld in het volksleven. Spreker gaf van deze mentaliteit sprekendè voorbeelden hoe bijv. de kerk in Callantsoog leeg stroomde, als zoo'n buitenkansje gebeur de. De aanleiding tot de stichting was het ver gaan van het fregat de Vrede in 1824. waar de bemanning van de visscherssloep die ter redding uitvoer oo één na omkwam. Een groot aantal lichtbeelden gaf een over zicht van het thans beschikbare materiaal en van den vooruitgang op dit terrein. Behalve de 28 roei- en zeilbooten zijn er 9 motor-reddingsbooten, 20 lijnwerptoestellen, 5 tractors en 1 ijsvlet. Een groote verbetering vormden de zelf- richtende booten en de machtige motoren. In een lange reis langs de kust maakten we kennis met de verschillende stations, waarbij spr. de aandacht vestigde op den geest dei- bemanning. die uit een soort sportiviteit de beste menschelijke eigenschappen ten toon spreidt. En film der Mij. van Mannus Francken be sloot den avond. In 1935 werd het subsidie voor steunver lening over de maanden JanuariAugustus door den Minister van Sociale Zaken inge houden. Het nieuwe college van B. en W. heeft alles in het werk gesteld om het sub sidie alsnog te verkrijgen. De ernstige po gingen daartoe zijn thans met succes be kroond. Van den betrokken minister werd bericht ontvangen, dat hij, hoewel er ge gronde redenen bestonden het subsidie in te houden,had besloten aan de gemeente Zandvoort alsnog het voile subsidie over de maanden Januari—Augustus toe te kennen. Een houten huis afgebrand. Van den opzichter van het Kostverloren- wandelpark. Donderdagmiddag ongeveer 2 uur brak brand uit in de houten woning van den op zichter van het Kostverloren Wandelpark te Zandvoort, den heer E. Bol. Hoewel de brandweer die telefonisch gewaarschuwd werd, spoedig ter plaatse was. ging" het huisje en de inboedel totaal verloren. De vlammen grepen snel om zich heen, het vuur had bij de ontdekking reeds een zoo danige uitgebreidheid gekregen, dat er aan blussching niet meer te denken viel. Bol moest zich beperken tot het redden van de levende have. Een papegaai en eenige andere vogels, die in de woonkamer ston den, konden nog juist op het nippertje ge red worden. Een groote volière die tegen den zuidwand van de woning was gebouwd scheurde hij van onder tot boven open, zoo dat de vogels zich door de vlucht konden redden. De meeste vogels maakten hiervan een dankbaar gebruik. Een grasparkiet, die in een nesthokje tegen den brandenden wand te broeden zat, verliet haar nestje on danks het dreigend gevaar niet. 't Geluk wil de, dat de houten wand niet verbrandde, waardoor haar leven gespaard bleef. Tegen den avond stak ze haar kopje nieuwsgierig naar buiten, als wilde ze de andere vogels, die toen weer naar de volière terugkeerden, vragen waar ze zoo lang gebleven waren. De brand ontstond in de bergruimte ach ter in de woning, waar een petroleumstel brandde voor het koken van het voeder voor de apen. Verzekering dekt de schade. De rume na den brand te Zandvoort. Letterkunde en Opvoedkunde. HILLEGOM

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10