DINSDAG 18 FEBRUARI 1936 HAAREEM'S DAGBEAD' 6 Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. Jaarvergadering; der afd. Haarlem. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Neder], Vereeniging van Huisvrouwen heeft gistermiddag in gebouw Zang en Vriendschap haar jaarvergadering gehouden. De presidente, mevrouw C. J. Cohen Ter vaertKoch, sprak in haar openingswoord haar voldoening uit over het feit, dat de af' deeling Haarlem nog steeds de eerste afdeeling in ledental van de geheele vereeniging is gebleven, terwijl zij ook, wat betreft het aan tal contribuanten van het Jacoba-fonds vooraan staat. Het aantal leden is in het afgeloopen jaar ongeveer op hetzelfde peil gebleven en bedraagt ongeveer 4200. Behalve uit de ruime bijdrage aan 't Jacobafonds, is het besef van de ideëele beteekenis van de Ver. van Huisvrouwen onder de afdeelingsleden gebleken uit óe verheugend groote deelnemim aan de Kerstgaven. In hét bestuur en in de verschillende com missies is hard gewerkt. Het secretariaat is zoo omvangrijk geworden, dat de secretaresse al het werk niet meer alleen aan kon, zoodat het bestuur het op hoogen prijs stelde, dat één der leden, mevr. Snethlage, geheel belan geloos haar hulp heeft aangeboden. Mevr. Cohen Tervaert sprak haar hooge waardeering uit voor het werk, dat mevr. M. Robbers—ten Oever, die dit jaar als bestuurs lid zal aftreden, gedurende 12 achtereenvol gende jaren als lid van het dagelijksch be stuur in het belang van de afdeeling heeft verricht. In de eerstvolgende vergadering zal mevr. Robbers, die thans door ziekte niet aan wezig kon zijn, op bescheiden wijze gehuldigd worden. De presidente uitte voorts haar dankbaar heid voor al hetgene, wat mevr. Lioni als penningmeesteresse en mevr. De Bruin als secretaresse, ook in het afgeloopen jaar heb ben gepresteerd. Ook dankte zij de leden van de redactiecommissie van het maandbe richt, van het crisisfonds, van het orkestje en 't koor en de leidster daarvan. Het bureau van mevr. Reuvekamp Gille heeft weliswaar van de crisis te lijden gehad, maar heeft nog altijd reden van bestaan. In snel tempo werden achtereenvolgens de notulen van de vorige vergadering en de diverse jaarverslagen afgehandeld. Tot leden van de kascommlssie voor 1939 werden be noemd de dames Van der Groot en Valken. Hierna was de verkiezing van drie bestuurs leden aan de orde. Mevr. M. A. de Bruinvan Scherpenberg en mevr, M. LioniJungblut, die beiden aftredend-herkiesbaar waren, za gen haar mandaat verlengd. In de vacature- mevr. Robbers werd gekozen mevr. F. D. Wil- lemse—Giesen. Als afgevaardigde, resp. plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene vergade ring, die te Amsterdam zal worden gehouden, werden aangewezen mevr. C. J. Cohen Tervaert Koch en mevr. M. A. de Brumvan Scher penberg. De vergadering kon zich vereenigen met de candidaatstelling door het bestuur voor de vacatures in het hoofdbestuur. De afdee ling heeft candidaat gesteld mevr. Neytzell de WildeMac Gillavry, pres. der afd. Den Haag en mevr. A, Moensvan der Veen, pres. der afd. Beverwijk. Het voorstel van mevr. BakkerGroskamp, ondersteund door mej. Van Alphen. om aan de H.O.V., die in moeilijke financieele omstan digheden verkeert, een gift van 100 te ver strekken, vond algemeen instemming, te meer daar de gunstige geldelijke positie der afdee ling dit alleszins toelaat. De vergadering kon zich vereenigen met den vorm, waann dit bedrag zal worden beschikbaar gesteld. De leden der Ver. van Huisvrouwen kunnen zich nu tegen den helft van den prijs abonneeren op de concerten van de H.O.V. De andere helft wordt uit dit bedrag van 100 aangevuld. Met deze regeling is zoowel de H.O.V. als de Ver. van Huisvrouwen gebaat. Nu het nationaal crisiscomité wordt opge heven. besloot men de gelden, die hiervoor binnenkomen, te bestemmen voor het eigen crisisfonds der vereeniging, dat hetzelfde doel nastreeft. Bovendien wordt uit het batig saldo van de afdeeling 500 ter beschikking van het gevormde fonds gesteld. Tenslotte werden de voorstellen en prae- adviezen voor de algemeene vergadering be sproken, waarvan het voorstel tot het geven van curssussen voor huishoudelijk personeel eenige discussie uitlokte. Na rondvraag sloot de presidente de ver gadering. KINDERVOEDING De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in haar afdeelingen: Zoetestraat 1245 porties, Overtonstraat 1233 porties, Byzantiumstraat 909 porties, Eem- straat 951 porties. Bovendien werden dage lijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 1Ö7 porties verstrekt. HAARLEMSCHE REDDINGSBDIGADE. De Haarlemsche Reddingsbrigade houdt haar jaarlijksche algemeene vergadering op Maandagavond 24 Februari, in Hotel „Royal". Op de agenda staat o.a. de volgende punten: Jaarverslag secretaris; Jaarverslag penning meester; Verkiezing 3 bestuursleden; aan de beurt van aftreden zijn de heeren Dr. P. Floor en E. G. Gras, die zich beiden herkiesbaar stel len, 1 vacature door het tusschentijdsch af treden van den heer N. J. Zwart; Benoeming Hoofdinstructeurs (trices)Bespreking be schrijvingsbrief van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen; Benoeming afge vaardigden naar de Bondsvergadering. OCHTENDWANDELING VAN DE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Daar de heer Van 't Sant door ongesteldheid verhinderd was, vond de excursie op Zondag plaats onder leiding van den heer P. Cornet. Op het strand werd, als slachtoffer van de door de schepen uitgeworpen stookolie, een kleine zeekoet gevonden. Op de wandeling door de duinen liet het heggemuschje zich hooren. Een mooi gezicht was het over trekken van een vijftal wilde zwanen. Dat de wulp zich reeds liet. hooren, was ongewoon Vroeg, en waarschijnlijk was 't een vogel die aan het zwerven was. Fazanten werden op de wandeling herhaaldelijk gezien, maar ook de ruigpootbuizerd (wat grooter dan de ge wone buizerd), een sperwer en een buizerd het het in 'n gevecht met kraaien te kwaad kreeg. Ook de kuifleeuwerik werd gehoord; deze vogel zingt altijd op gebieden waar ge joeld wordt, b.v. bij aardappelveldjes. VOOR DEN- -POLITIERECHTER-1 's Lands wijs, 's lands eer. In IJmuiden stelen ze visch, in den polder aardappelen en boerenkool, op de bouwterrei nen van de gemeente graszoden, 't Is alles heel verklaarbaar, want daar ligt de zaak eigenlijk voor het grijpen en er zijn nu eenmaal men- schen die denken, dat als iets niet aan een ketting ligt, ze het wel mogen meenemen. In Amsterdam zouden ze zeggen: Ze laten niets liggen dan molensteenen en gloeiend ijzer. De man, die voor de graszoden terechtstond, had een bizondere voorliefde voor dat artikel, want hij was al tweemaal voor het onbevoegd weghalen tot geldboeten veroordeeld en om dat die correctie hem niet van zijn liefhebbe rij genas, wilde de officier het nu eehs met gevangenisstraf probeeren. Een maand was de eisch en ofschoon de man beweerde, dat een ander hem vergunning had gegeven om de zoden weg te hale.i, gaf de rechter 14 da gen gevangenisstraf, want die ander had dat recht niet, wat verdachte zeer goed wist, om dat de graszoden eigendom van de gemeente waren. De jongen, die visch had gestolen, had het ook bont gemaakt, 't Is nog een verschil of men een enkel schelvischje wegneemt om het op te eten, dan dat men drie dikke tarbotten van een auto haalt, die samen twintig pond wegen. Zooveel visch kan de beste maag niet verdragen en zoo'n tarbot voor een kwartje verkoopen, is-de markt bederven. De jongen was al eerder veroordeeld en daarom eischte de officier een maand ge vangenisstraf, maar de verdediger Mr. Prinsen Geerligs wees er op, dat men het bij hem nooit met een voorwaardelijke stra'f en toe zicht had geprobeerd; wellicht had dit beter gewerkt dan terstond een onvoorwaardelijke straf. De rechter had er ooren naar en zal een re- classeeringsrapport aanvragen om te zien, of er met een voorwaardelijke straf iets te berei ken zal zijn. De man, die er op een nacht met een bak fiets op uit was gegaan om de boerenkool en de spruitjes, die nog op het veld waren achter gebleven, buiten weten van den verbouwer weg te halen en op die excursie door een veldwach ter was betrapt, bleek ook al iemand to zijn, die het niet voor den eersten keer had gedaan. Hij was niet verschenen. Een maand gevangenisstraf was de eisch, die werd toegewezen. Transactie. Wanneer men bekeurd wordt voor een over treding kan men een transactie aangaan, dat wil zeggen: men kan zich bij den ambtenaar aan het openbaar ministerie vervoegen en zeg gen, dat men liever geen terechtzitting wil uitlokken en dan kan de ambtenaar een zeker bedrag vaststellen, dat men moet betalen en waarmee dan de zaak is afgeloopen. De bekeurende politieman zegt den bekeur de, dat hij zoo'n transactie kan aangaan en dit deed ook een inspecteur van politie te IJmuiden, toen hij een melkboer bekeurd had, die melk had verkocht op een uur, dat hij zulks niet mocht. Had die melkboer daar nu maar op ingegaan, dan was hij er met een kleine boete afgekomen, maar hij wilde nog anders transigeeren en wel door den inspec teur te zeggen, dat deze een gulden van hem kon krijgen, dat leek hem voordeeliger dan naar het kantongerecht te loopen. Helaas, was het veel onvoordeeliger, want nu moest hij terechtstaan voor poging tot omkooping van een ambtenaar en daarop staat gewoonlijk gevangenisstraf. Hij kwam er nu nog met 10 boete af. dank zij zijn gunstig verleden en de.slechte tijdsomstandigheden. Een verhaal dat niet geloofd werd. Hij liep langs de straat en 't was nacht, wat in dit geval wil zeggen, dat de cafés gesloten waren, zoodat hij daar niet kon binnen gaan. En hij wilde toch ergens binnen gaan, want hij voelde zich niet wel. Hij vond aan de Parklaan een tuinpoort open en ging er bin nen, hopende daarachter te vinden wat hij zocht. Daarom ging hij een schuurtje binnen waar het maanlicht niet doordrong, Dat wa: hem echter ook niet naar den zin en daaron nam hij van een in het schuurtje staand rij wiel een lantaarn af. Nadat bij het lantaarn licht de maagpijn gezakt was, wilde hij juist de lamp weer op de fiets bevestigen, toen een agentenhoofd om het schuurdeurtje ver scheen en een agentenhand een revolver op hem richtte. Van schrik stak hij toen de lan taarn in den zak en nu moest hij voor diefstal met insluiping in den nacht terecht staan, pechvogel die hij was. II:iiili'ifiünwil11IMIBB Ledenvergadering van de daarlemsche Handelsvereeniging Verkiezing van vier bestuursleden. Onder voorzitterschap van den heer W. B. Lassehuit werd Maandagavond in café- estaurant Brinkmann de algemeene leden vergadering van de Haarlemsche Handels vereeniging gehouden. De voorzitter hield traditiegetrouw op deze eerste vergadering in het jaar een toespraak. Het jaar 1935 behoort wederom tot het verleden. Er zullen er zijn. voor wie het zor gen en ellende heeft gebracht, er zullen er ook zijn, die met dankbaarheid en blijdschap van 1935 afscheid hebben genomen. Hun wilde de voorzitter toeroepen:. Laat uw dankbaarheid zich zóó uiten, dat u.w mede- mensch deelt in uw vreugde en voorspoed. Ongetwijfeld zal hij het leed dat hem drukt beter kunnen dragen. Spr. haalde aan de woorden van prof. Ca- simir: Begin met uw humaniteit in de naaste omgeving, maar breid uit naar de hoeveelheid kracht. We moeten dikwijls con- stateeren. dat het medeleven in den arbeid van het bestuur dood is. Het is onze plicht met alel kracht en energie, elkeen op te wek ken met ons mede te werken tot zegen van de maatschappij en van onze vereeniging. De economische toestanden stemden spr. tot moedeloosheid. Elke tak van handel en industrie en de middenstand ondervinden steeds den druk der tijden. Wij zijn verplicht steeds met goede hoop vervuld te zijn. In de eerste plaats wilde de voorzitter ver volgens dank brengen aan den heer Van Weerden, die zooals hij zeide. tijdens zijn voorzitterschap met vaste hand en helder verstand de belangen der vereeniging be hartigde. Ook bedankte hij den secretaris en den penningmeester, die veel tijd voor de vereeniging besteedden, evenals het bureau personeel. De aangename samenwerking met de middenstandscentrale, :4e verschilleed© ge- \Vraagt Polis voor 2A Ijarige verzekering'1 jvan lompen- en 1 Breporatie kosten f? 10 laar alle reparaties j ONDER VOORUI1BEUUN A 18 maanden I gratis verzekerd ■Itegen diefstal Li SITTERSs%KRR linno«l>MtiaOt 103 O, Rotl.rd Den Haaq. Celumbuulroot •Hllvetiumi Voei.iooe 50, A SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Ongelukkig gelooft de justitie niet zoo gauw aan dergelijken noodlottigen samenloop van omstandigheden, hoe geloofwaardig de cliënt het eigen verhaal meent voor te dragen. Te minder gelooft ze er aan, indien de cliënt iemand is, die niet lang geleden tot gevange nisstraf is veroordeeld, omdat hij dames op straat de taschj.es ontrukt had en daarom eischte de officier drie maanden gevangenis straf. De rechter wilde evenwel in aanmer king nemen dat het gestolen© een geringe waarde had en er niet aan denken, wat de man al gestolen kon hebben, als hij niet ware betrapt; bij wijze van waarschuwing werd dus slechts een week gevangenisstraf opgelegd. LEZING OVER OPVOEDING VAN BLINDE EN DOOFBLINDE KINDEREN. Donderdagavond a.s. 20 Februari zal in de aula van het Kennemer Lyceum Adriaan Stoopplein een bijzondere lezing gehouden worden. Dr. Cohn (Dr. Jur. en Philologie), lector aan de universiteit te Praag, zelf sinds zijn 5de jaar blind, zal een lezing houden over het onderwerp „Opvoeding van blinde en doof blinde kinderen en de modernste leer middelen." De universiteit te Leiden heeft een prijs vraag uitgeschreven over de zorg voor blin den. Dr. Cohn's inzending is met de gouden medaille bekroond. INDISCH BALLET MENAKA. Het Indisch ballet Menaka Impresario Ernst Krauss, geeft met groot Hindoe-orkest Vrijdagavond 21 Februari a.s. een afscheids- voorstelling in den Stadsschouwburg alhier. Dit ballet is bij zijn optreden te Haarlem (op 10 Februari) en elders zeer gunstig be oordeeld. BEïROMWBAAR^ÜÜi werkt bij verkoudheid steeds ÜTASPIRIN Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjesvan 20 labl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cis, (Adv. Ingez. Med.) LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING T/M. 23 FEBRUARI 1936. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Sibajak 19 Febr. gewone stukken 2.15; mail vla Genua per m.s. Christiaan Huygens 20 Febr. gew. st. 3.25; vliegdienst AmsterdamBan doeng 19, 22 Febr. gew. st. 3.25. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam per m.s. Oranje Nassau 21 Febr. gew. st. 3.25; vliegdienst New YorkMaraicaibo 18 Febr. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curat;ao, zeepost en mail via Amsterdam 21 Febr. gew. st. 3.25; mail via Cherbourg 18 Febr. gew. st. 19.10; mail via Southampton 23 Febr. gew. st. 8.55. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, via Cher bourg 18 Febr. gew. st. 19,10; via Cherbourg 20 Febr. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Lissabon 20 Febr. gew. st. 5.45. Brazilië, alleen via Lissabon 21 Febr. gew. st. 5.45; vliegdienst DuitschlandZuid Amerika 19 Febr. gew. st. 9.25; vliegdienst Frankrijk- Zuid Amerika 22 Febr. gew. st. 10. China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol, via Siberië 20 Febr. gew. st. 18. Vliegdienst als Nederl. Indië. Britsch Indië, via Marseille 20 Febr. gew. st. 10,vliegdienst AmsterdamBandoeng 19. 22 Febr. gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië), via Istanbul 20 Febr. gew. st. 3.25; via Istanfbul 24 Februari gew. st. 2. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Genua 20 Febr. gew. st. 3.25; via Napels 21 Febr. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang, Siam, via Genua 20 Febr. gew. st. 2.15. Vliegdienst als Nederl. Indië. Singapore, via Genua 20 Febr. gew. st. 3.25; via Marseille 20 Febr. gew. st. 12.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Egypte, via Genua 20 Febr. gew. st. 3.25; via Napels 21 Febr. gew. st. 9.25; via Piraeus 24 Febr. en 23 Febr. gew. st. 22.30; vliegdienst AmsterdamBandoeng 19, 22 Febr. gew. st, 3,25; vliegdienst LondenCairoJohannes burg 22 Febr. gew. st. 16.45. Oost Afrika, via Marseille/Aden 20 Febr gew. st. 10.vliegdienst LondenKaapstad 19 Febr. gew. st. 3.25; vliegdienst Londen Johannesburg 22 Febr. gew. st. 16.45. Zuid Afrika, via Southampton 20 Febr. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Napels 21 Febr. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 19, 22 Febr. gew.st. 3.25; vliegdienst LondenSingapore 22 Febr. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via CherbourgSan Fran cisco 18 Febr. gew. st. 19.10; via Southampton 19 Febr. gew. st. 8.55. Vliegdienst als Australië. LUTHERSCHE JONGELEDENKRING. Bovengenoemde vereeniging, waarvan Ds. G. J. Duyvendak eere-voorzitter is, geeft haar feestavond op Donderdag 20 Februari in het Gem. Concertgebouw. Op het programma komen voor: o.a. too- neelstukjes, zang en orkestmuziek. In de pauze zal er een verloting plaats hebben. De Engelsche vloot houdt oefeningen bij de Canarische eilanden. Hierboven zie! men een vliegtuig, juist van het dek van het vliegtuigmoederschip „Furious" gestart. meenten en de kamer van koophandel wilde hij met erkentelijkheid gedenken. Met de beste wenschen voor het komende jaar eindigde hij. Vervolgens deelde hij mede, dat de pen ningmeester, de heer Mulder wegens vertrek naar Engeland zijn functie had neergelegd. Hij bracht den heer Mulder dank voor het geen hij in den 'korten tijd van zijn penning meesterschap voor de financieele belangen der vereeniging had gedaan. Ook vermeldde hij het opheffen van de toonzaal van het G. E. B. en van de aanstelling van den deur waarder Van Wijngaarden bij de vereeniging Haarlem heeft bij de uitvoering van de wet op de uitverkoopen een goed figuur gesla gen. Door medewerking van winkeliers <en publiek en het tactvol optreden der politie zijn zeer weinig processen-verbaal opge maakt. In zijn uitvoerig jaarverslag zei de secre taris, de heer H. C. Sprenger, o.a.: Van de verschillende bevolkingsgroepen is het stellig niet de middenstand, die het kleinste deel van de moeilijkheden van dezen tijd kreeg te incasseeren. Spr. wees er op dat bij kinderen van ver schillende middenstanders ondervoeding werd geconstateerd. Hij zeide dat iedere ongeorganiseerde middenstander moest beseffen, dat de organisatie van den middenstand slechts vermag den stand voor verdere inzinking te behoeden en weer op te heffen. In het verslag werd gememoreerd, dat de samenwerking met de Middenstaridscentrale van aangenamen aard was: voorts, dat het aantal informaties, door het informatie-bu reau der Vereeniging opgegeven, bijna 5000 bedroeg. Het verslag vermeldde voorts nog, dat de contributie voor de vakvereeniigngen is verlaagd. De secretaris voegde er aan toe: Nu ook in dezen de bakens zijn verzet, staat de vakvereenigingen niets meer in den weg, om zich met hun medemiddenstanders te ver eenigen. Het verslag eindigde met een beroep op de leden om het bestuur te steunen in zijn pogingen, om van de Haarlemsche Handels vereeniging een sterke organisatie te maken. In dank werd dit jaarverslag goedgekeurd. IIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIII1I1IIII Wegens ziekte van den penningmeester las de secretaris diens verslag voor. De reke ning over 1935 sloot met een tekort van f 546.08, voornamelijk ontstaan door koers verlies op effecten. Deze rekening en ver antwoording werden eveneens bij acclamatie goedgekeurd. Vervolgens werd de begrooting voor 1936 behandeld. De ontvangsten werden geraamd op f 4925,23, de uitgaven op f 4872, waardoor de begrooting sloot met een voordeelig saldo van f 53.23. Hierna volgde verkiezing van vier bestuurs leden wegens periodiek aftreden van den heer Fibbe (herkiesbaar), het bedanken van de heeren Mulder en Weill, >en een vacature. Bij acclamatie werden de heeren Fibbe, Klerk (voorzitter van de Vereenigde Bouw- patroons), H. Meijer en Weyburgh gekozen. Vervolgens behandelde de voorzitter de pogingen tot het tewerkstellen van jeugdige werkloozen, waarvoor een commissie door B. en W. in Haarlem is ingesteld. Over dit onderwerp ontspon zich een le vendige discussie. In het algemeen achtte men het voldoen aan de wenschen der com missie volgens de bestaande plannen voor de Handelsvereeniging gevaarlijk. De voor zitter wees er op, dat hij als particulier zit ting had in de commissie, doch dat de orga nisatie er buiten bleef en dat ieder lid voor zichzelf moet uitmaken of hij medewerking wil verleenen. Hierna deed de voorzitter mededeelingen over het werk, aangevangen door het Wel vaart-Comité en de bedoeling van deze werk zaamheden. Hij verwees naar de berichten in de dagbladen. Vervolgens sprak hij over het ontwerp voor de wet op de vestigingseischen voor den middenstand, waarhij hij de vragenlijst door B. en W. verstrekt behandelde. Door ver schillende aanwezigen werd geadviseerd het schrijven van B. en W. voor kennisgeving aan te nemen en een studie-commissie voor dit onderwerp te benoemen. Den voorzitter werd opgedragen dit in de vergadering van de Middenstandscentrale ter sprake te bren gen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. G. WOLZAK HZN. In bijna elke fractie komen nuanceeringen, voor. Ook in de Anti-Revolutionnaire, ook al telt die na de laatste verkiezing slechts twee leden. Wat beginsel aangaat zal het wel moei lijk zijn eenig verschil te ontdekken tusschen de heeren Wolzak en de Braai, maar als het gaat over de practische toepassing loopen de meeningen van deze twee leden wel eens uiteen. De heer de Braai schaart zich gaarne aan den democratisehen kant, terwijl velen den heer Wolzak naar den meer conservatie ven hoek verwijzen. „Ik weet het wel" zoo zei de heer Wolzak mij dezer dagen, toen wij zijn positie in den raad bespraken ,,dat mij meermalen verweten is, dat ik de klok wil achter uitzetten, maar voor mij zelf voel ik dit als een ongegrond verwijt. Het is zoo, ik heb, vooral de laatste jaren op sterke bezuiniging van de overheidsuitgaven aangedrongen, maar dit deed ik alleen omdat ik dit onafwijsbaar acht om deze zware crisisjaren door te komen. Ik heb daarbij hetzelfde gevoel dat een chirurg moet hebben die een patiënt aan een operatie moet onderwerpen, het pijn-doen doet hem zelf leed, maar hij zet het mes er in om daar door het leven van den lijder te redden. In mijn eigen partij heb ik daarom wel verwijten moeten hooren, maar dit heeft mij niet kun nen bewegen tot mildere neigingen. Wij ver- keeren nu eenmaal in de droeve noodzakelijk heid, dat moet worden afgebroken wat wij in de dagen van welvaart met enthousias me hebben opgebouwd. Maar laat niemand denken, dat ik met eenig welgevallen meege werkt heb om salarissen en loonen te verlagen. Ik weet hoe moeilijk het is om met bescheiden middelen te moeten rondkomen. Weinigen kunnen er uit eigen ervaring zoo goed over oordeelen als ik. Lange jaren heb ik zonder steun van eigen kapitaal, met mijn gezin moe ten rondkomen van het bescheiden inkomen van een candidaat. Die tijd heeft mij geleerd om als het noodig is, zuinig te leven. Zóó zat die zuinigheid er in, dat het toen ik notaris werd, soms moeilijk was mij bij de meer dere luxe die ik mij toen veroorloven kon, aan te passen. Het klinkt gek, maar meermalen ga ik nog wandelen omdat mijn oude neiging tot zuinigheid mij vertelt dat ik een dubbeltje voor de tram kan sparen." De heer Wolzak is Alkmaarder van geboorte, maar woont al zoo lang in onze veste hij kwam in 1910 als candidaat-notaris naar Haarlem dat hij hier geheel ingeburgerd is. 15 Juni 1915 werd hij voor de Anti Revolution- naire partij naar den raad afgevaardigd. Met zijn meer dan 20 dienstjaren op het Prinsen hof behoort hij tot een van de oudste raads leden. In 1920 werd de heer Wolzak, toen het aan tal standplaatsen te Haarlem werd uitgebreid - tot notaris benoemd. In den raad neemt de heer Wolzak een be langrijke plaats in. Hij behoort niet tot de veelpraters, maar als er zaken van beteekenis aan de orde zijn ontbreekt zijn naam toch nooit op het lijstje der sprekers. In de vorige zittingsperiode van den raad had hij den steun van den oud-hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs den heer K. Brants, maar nu het aantal raadsleden der A.R. tot twee vermin derd is, staat hij alleen, want het behoort den laatsten tijd tot de uitzonderingen dat zijn partijgenoot, de nestor de Braai, meer doet dan wat breedvoerig zijn stem te motiveeren. Vooral als onderwerpen van principieele strekking aan de orde zijn, plaatst de heer Wolzak zich in de eerste rijen der debaters om daarover het A.R. licht te laten schijnen. Dat gebeurt in het bijzonder bij de jaarlijk sche begrootingsdebatten als van andere zijden aanvallen ondernomen worden op het beleid van zijn politieken leidsman den minister president Dr. Colijn. Zelf lokt de heer Wolzak die uitstapjes naar het terrein der lands- politiek niet uit, maar als anderen het doen, neemt hij den toegeworpen handschoen op. De raad heeft den heer Wolzak ook in ver schillende belangrijke commissies gekozen (o.a. financiën en armenzorg) en hij is regent van het St. Elisabeths Gasthuis. Ook buiten den raad is voor vele bestuurs colleges een beroep op den heer Wolzak ge daan. Hij is vice-voorzitter van de A.R. Kies- vereeniging, lid van den Armenraad, voorzit ter van de schoolvereeniging „Groen van Prinsterer", secretaris van het krankzinnigen gesticht „Vogelenzang" te Bennebroek en lid van het college van directeuren der Vrije Uni versiteit te Amsterdam. 15 Januari 1937 wordt de heer Wolzak 60 jaar. C. J. VAN T. OORLOG EN CHRISTENDOM. Woensdagavond zal Ds. P. Eldering uit Oegstgeest voor de Alg. Ver. „Nooit Meer Oor log" (Afd. Haarlem der Alg. Vredes-Actie) spreken over „Oorlog en Christendom". Deze lezing, die wordt gehouden in Gebouw ,.De Nijverheid", Jansstraat, is de vierde van de serie „De oorlog van alle kanten bezien". Alle lezingen vormen evenwel een afzonderlijk ge heel. AUTOMOBILIST WAS ONDER INVLOED Een inwoner van Heemstede reed één dezer avonden per auto over den Bezuidenhoutsche- weg te 's Gravenhage. De man verkeerde, zooals later bleek, onder drankinvloed en was tengevolge daarvan niet geheel zeker in het besturen van de auto. Dit had tot gevolg, dat hij op den Bezuidenhoutscheweg een lic-ht- zuil aanreed. De auto werd tengevolge daar van beschadigd, maar een veel ernstiger ge volg was, dat er een storing ontstond in de electriciteitsvoorziening, waardoor een groot gedeelte van het Bezuidenhoutkwartier tij delijk zonder licht was. De bestuurder van de auto werd meegenomen naar het Politiebu reau aan de Louise Henriëttestraat en daar in voorloopige bewaring gesteld. (A. N. P.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10