Zelfverdediging. KROON BEHANGSELS De wet op de uitverkoopen Het Hebuukéikste 53e Jaargang No. 16151 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 18 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Paree tie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35, Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 Februari. Ons oude Kamerlid. Leest gij wel geregeld de rubriek „Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886", in den rechter-bovenhoek van pag. 3? Er staan vaak zulke aardige en interessante herinneringen in! En soms stemmen zij tot vergelijking met het Heden. Dat was bijvoor beeld gisteren het geval, toen wijlen de heer - Jacob Duyvis, Tweede Kamerlid voor het kies district Haarlem, nog eens posthuum aan het woord kwam. Zijn kiezers toesprekende op den zestienden Februari van het jaar 1886 liet ons oude Ka merlid zich aldus uit: „Een der grootste oorzaken van den achteruitgang der volkswelvaart zijn ten allen tijde de oorlogen geweest. En wat kost niet de gewapende vrede aan alle beschaafde natiën? Millioenen worden door iederen Europeeschen staat jaarlijks op het oorlogs-budget gebracht. Dat moet natuurlijk door be lastingen worden gedekt, die op de be volking hun nadeeligen invloed heb ben. In alle standen der Maatschappij is te groote weelde doorgedrongen, waar van men zich niet schijnt te willen ontdoen. „Keert terug tot den eenvoud van voor veertig jaar en het einde der cri sis kan niet ver meer af zijn; dat geen valsche schaamte daarvan terug- houde, want gij zult er wel bij varen". Zoekt voorts niet in den vreemde, wat ge in uw eigen land even goed kunt gedaan krijgen, en stelt aldus uw eigen industrie niet op den ach tergrond voor de vreemde!" Natuurlijk was de rede gewijd aan de crisis, want er was toen ook een crisis. Sla het ver leden op, in historische werken of in kranten- leggers: tien tegen één dat ge een crisis vindt. In elk geval hield, er nooit iemand een rede over „de hoogconjuctuur",. want als die er een enkele maal eens was werd zij nimmer als zoodanig herkend. Waarschijnlijk noemden 'de meesten ook haar „crisis". De raadgevingen van ons oude Kamerlid, in 1886 gegeven, stemmen tot overpeinzing. Zijn eerste opmerkingen, den oorlog betreffende, kan men als volkomen bruikbaar naar dezen •tijd overhevelen zonder erbij te zeggen: „Het geeft dus toch niks, tegen oorlog te fulminee- ren". Want er is wel het een en ander veran derd in de oorlogsbestrijding, sinds Jacob Duyvis zijn kiezers toesprak, en de waarschu wende enkeling is tot een millioenen-koor uitgedijd. Dat „in alle standen" der maatschappij een groote weelde was doorgedrongen geloof ik niet. Het spijt mij, maar het wil mij voorkomen dat ons oude Kamerlid op dit punt lichtelijk overdreef. Hoe waren de arbeidsloonen in 1886? Veroorloofden die groote weelde? Overtuigender doet zijn beroep aan om te rug te keeren tot den eenvoud van veertig jaar geleden, als men het beperkt tot diegenen die werkelijk in weelde leefden. „Laat u nie^ weer houden door valsche schaamte. Gij zult er wel bij varen", bezweert Jacob Duyvis de weelde- rigen onder zijn kiezers, en is het niet een waar woord? Is het niet, droef te bedenken dat zoovelen onder ons, door Evenredige Ver tegenwoordiging van een eigen stads-vertrou- wensman in 's Lands Vergadering beroofd, de ze taak in deze jaren niet te hooren hebben gekregen? Is het zoo verschrikkelijk kleiner te gaan wonen, en te fietsen inplaats van auto te rij den, en zoo meer? En leidt valsche schaamte ook nu niet nog vaak tot het behoud van allerlei dat men zich eigenlijk niet meer ver oorloven kan? Ik weet niet van welke rich ting Jacob Duyvis was. Wat doet dat er trou wens toe? Ik vraag alleen: waar is het vader lijke Kamerlid gebleven, dat echt van de Haarlemmers zelf was en hun goeden raad kwam geven? Tenslotte: zoek niet in het buitenland wat gij hier kunt vinden! Steun de eigen industrie! Kon het toepasselijker op dit oogenblik, nu de reisbelasting staat ingevoerd te worden om ons in de portemonnaie te grijpen? Waar is de Jacob Duyvis die ons thans komt bezweren: brengt uw vacantie in eigen land door, steunt Horecaf dat ernaar snakt uw gastheer te zijn? Gij zult uw vaderland beter dienen dan door reisbelasting te betalen Nu moet ik het wel zeggen, maar draagt mijn stem zoo ver als die van Jacob Duyvis. Neen immers. Ik ben slechts een journalist, en geen Kamerlid van een halve eeuw ge leden, dat als een van 's Lands Wijzen te midden van zijn eerbiedig-luisterende schare kiezers verscheen, en hen achterliet in de overtuiging, dat zij toch maar weer eens (De N ederlandsche Boksbond viert zijn 25-jarig bestaansjubileum) Boksbond. mijn oprechte heilwensch, Bij uw zilver jubUé, Ook als ik niet met u meeboks, Jubel ik graag met u mee. In die vijfentwintig jaren Hebt g' u sterk gemaakt en groot, Maar men kan van u verklaren, 't Ging niet zonder slag of stoot, 't Werkend ledental, verneem ik, Is al groot en groeit nog meer, Onder 't mannelijke motto: Sla je mij, ik sla je weer. Ieder mensch krijgt tegenslagen Geen, helaas, ontsnapt eran, Een genot in deze dagen. Als je z' ook eens geven kan. 'k Zou het ook zoo gaarne leeren, 't Vuistrecht trekt mij hevig aan. Wie zou het nu niet waardeeren, Om eens flink zijn slag te slaan. Ik kan voelen, hoe het boksen Als j' aan slag bent, vreugde biedt, Maar 'k beken het, dat terugslaan, Dat bekoort me nou weer niet. Het is zaliger te geven, Heeft men mij altijd gezegd En met name bij het boksen, Lijkt die leus mij zeer terecht. Ik zou graag een cursus volgen, Mits die dan een schijntje kost En, als ik het heb te kiezen, Dan liefst schriftelijk, per post. Mag ik binnenkort beginnen Met die schriftelijke les? Handschoenen heb ik niet noodig, Post-box, dat is mijn adres. MODERNSTE DESSINS? Alléén Gr. Houtstr. 179, Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) hun eigen uitverkorene gehoord hadden, en dat zij niet over de grenzen moesten gaan want hij wou het niet Oh goede oude tijd! Maar er was ook crisis. R. P. Voorloopige verkiezings uitslagen in Spanje. Rechts 168, midden 41, links 221. MADRID, 18 Februari. Volgens een' voor loopige schatting luiden de uitslagen der Spaansche parlementsverkiezingen als volgt: Katholieke Volksactie (A.E.D.A.) 120 Spaansche Vernieuwingsbeweging 13 Traditionalisten 11 Agrariërs 12 Onaf hankelij ken 12 Totaal rechtsche partijen 168 Catalaansche rechterzijde (Lliga) 10 Radicalen 5 Eigenlijke Centrum (Portelisten, Pro gressisten en Onaf hankelij ken) 21 Mauristen 2 Baskische nationalisten 2 Totaal Centrumpartijen 41 Republikeinsche Unie 27 Links-republikeinen 63 Sociaal-democraten 77 Catalaansche linkerzijde (Equerra) 22 Communisten 11 Syndicalisten 2 Catalaansche Unie 5 Verscheidene andere Catalaansche lin- •kergroepen 7 Valanzialistische Esquerra 1 •Onaf hankelij ken 5 Federalisten 1 Totaal Linksche partijen 221 Bij deze opgave dient er rekening mede te worden gehouden, dat nog 42 zetels ontbre ken. Politie te Haarlem streefde naar soepele toepassing. Dubieuse gevallen. Men tracht in Den Haag wel wetten te maken die duidelijk zijn, maar als het op toepassen aankomt, blijkt meermalen, dat de wetsbepalingen voor meer dan één uitleg vatbaar zijn. Aan die onzekerheid komt in zoo'n geval slechts een einde als de Rechter in hoogste instantie een beslissing gegeven heeft hoe de wet moet worden uitgelegd. Zoo is het nu ook weer met de wet op de Uitverkoopen. Bovendien komt daarbij nog een bijzondere omstandigheid. De Kamer van Koophan del moet aan de winkeliers adviezen ge ven over de wet, maar aan de politie is het toezicht op de naleving van de wet opge dragen. Zoo zou het dus kunnen voorkomen dat een winkelier handelt overeenkomstig het advies van de Kamer van Koophandel en toch een bekeuring krijgt omdat hij iets ge daan heeft wat de politie in strijd acht met de Wet! Te Haarlem heeft men deze moeilijkheid evenwel voorkomen. De Commissaris van Po litie, de heer E. H. Tenokinck, verzekerde ons, dat van het begin af overleg gepleegd is tus- schen de politie en de Kamer van Koophandel. Als een enkelen keer geen zekerheid bestond over de te volgen gedragslijn, werd zelfs met den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht geconfereerd. De poli tie was doordrongen van het feit, dat de wet gemaakt is om uitwassen die er in het win kelbedrijf bestaan tegen te gaan, zoodat er voor gewaakt moest worden dat niet de bona fide winkelier de dupe van de nieuwe maat regelen moet worden. De commissie uit de Kamer van Koophan del te Haarlem die belast is met het advies over de wet op de opruimingen heeft een ambtenaar aangesteld die zich zooveel mo gelijk in de details der wet heeft ingewerkt. Als een winkelier dus iets over deze wet te vragen heeft moet hij zich tot deze Kamer wenden, In de afgeloopen maanden heeft deze ambtenaar al honderden adviezen gegeven. Maar natuurlijk moest hij in enkele dubieuse gevallen het antwoord schuldig blijven. Als de betrokken winkelier de onzekerheid niet wilde ontgaan, heeft de ambtenaar, wat heel begrij pelijk is, -den winkelier naai' de politie verwe zen. Maar ook wij konden dan niet altijd positief „ja" of „neen" zeggen. Wij zeiden aldus de heer Tenckinck dat onze opvat ting van de wet zóó was, maar als de winke lier bleef rneenen dat de wet anders uitgelegd kon worden, hebben wij gezegd, dat dan het beste was door een proef-proces-verbaal een rechterlijke beslissing uit te lokken, Er zijn te Haarlem evenwel zeer weinig processen verbaal opgemaakt. Alles bij elkaar hoogstens 10. Tot heden is slechts een geverba liseerde voor het Kantongerecht verschenen, dat was een geval waarin de wet op zeer duidelijke wijze overtreden was. Verder zijn er nog naar ik meen 4 gevallen, die betrekking- hebben op winkeliers die lang voor de oprui ming hun klanten reeds in de gelegenheid stelden, goederen voor opruimingsprijzen te reserveeren. Ik meen dat dit absoluut in strijd is met de wet. Al deze processen verbaal liggen nog op het parket van het Kantongerecht. Er is inmid dels een nieuwe ambtenaar van het Openbaar Ministerie gekomen, zoodat ik niet weet hoe het verder met deze zaken zal gaan. Maar het zal nu toch ieder wel duidelijk zijn, dat de Haarlemsche Politie soepel is op getreden. De politie heeft zooveel zij kon me degewerkt om alles in goede banen te leiden. De heer Tenckinck gaf gaarne toe dat het voor verscheidene winkeliers minder aange naam is dat zij in enkele dubieuse gevallen nog niet weten wat mag en wat niet mag. Hij opperde evenwel het denkbeeld dat de Kamers van Koophandel, die overal immers voor de zelfde moeilijkheden staan, gezamenlijk over leg zullen plegen om eenheid te brengen in de adviezen, die zij aan de winkeliers geven. Dit zou ongetwijfeld een goede uitwerking kunnen hebben. Tot zoover de Commissaris. Een der belangrijkste quaesties waarover Van het Noordelijke front in Abessynië: een Italiaansch bombardements vliegtuig boven het onherbergzame gebied rondom Dessie. Men onderscheidt op den achtergrond, een in rook en ylammen gehuld dorp, nog geen eenstemmigheid bestaat geldt het volgende Verschillende kleermakers, bontwerkers, enz. hadden altijd de gewoonte in den stillen tijd bijzondere aanbiedingen te doen. Zij namen dan met lagere prijzen genoegen om hun personeel aan den gang te kunnen houden en zelf ook nog iets te verdienen. Nu heb ben zij onder de nieuwe wet dit weer willen doen, maar tegen den een is proces-verbaal opgemaakt, terwijl een ander ongemoeid ge laten is. De betrokkenen meenen dat het nooit de bedoeling van den wetgever kan zijn geweest tegen deze gebruiken op te treden. Van op ruimingen is in dit geval immers geen sprake, want er worden de nieuwste stoffen verwerkt. Als ons zoo zei een der winkeliers zoo iets verboden wordt, is dit niet alleen in het nadeel van de winkeliers, maar het zou de werkloosheid ook sterk in de hand werken. En die is al groot genoeg! Ook bestaat er verschil van meening over de aankondigmfrr i van de halfjaarlijksche opruimingen in Januari en Juli. De wet is duidelijk voor zoover het betreft den eisch, dat die halfjaarlijksche opruimingen moeten worden aangeduid met een der vijf termen in het bewuste artikel genoemd. Maar er be staat verschil van meening of een winkelier die aan zijn ramen het bewuste opschrift heeft aangebracht, daarnevens niet andere aankondigingen mag doen. zooals: „cou pons", „restanten",, enz. Een schoenwinkelier die voor zijn raam een groot papier „balans- opruiming" had gehangen, had in zijn étalage 1000 paar schoenen geprijsd met een kaartje „opruiming-". Hij heeft een heelen nacht moe ten doorwerken om die 1000 kaartjes te veran deren in „balans-opruiming". Verder verlangen de winkeliers er naar te weten welke aanbiedingen zij mogen doen in de overige 10 maanden van het jaar. De Kantonrechter in Leeuwarden heeft „No vember-aanbieding" ongeoorloofd geacht, terwijl zijn collega te Amsterdam daarin geen strafbaar feit zag. Omwenteling in Paraguay. De rebellen meester van het terrein. President Ayala gevlucht. Ayala. BUENOS AIRES, 18 Febr. Maan dagavond werden hier via Montevideo berichten ontvangen, volgens welke in Paraguay een" opstand zou zijn uit gebroken. Deze berichten waren aan vankelijk echter niet te controleeren, daar alle verbindingen met Asuncion gestoord waren. Ook het Paraguaan- sche gezantschap had geen verbin ding. Tegen midder nacht bevestigden mededeelingen uit de Paraguaansche stadjes Villarica en Encarnacion, die via de Argentijnsche grensstad Posadas binnenkwamen, dat in Asuncion een op stand is uitgebro ken, Volgens deze berichten is de toe stand in de hoofd stad ernstig; in de straten zouden he vige schietpartijen plaats hebben. Lei ders van den op stand, die zijn oor zaak vindt in de ontevredenheid der officieren, zouden de kolonels Smith en Recalde zijn, die zich in den Chaco-oorlog zeer hebben onder scheiden, De telefoon- en telegraaflijnen rondom de stad zouden vernield zijn. Volgens andere berichten zouden twee regi menten in opstand zijn gekomen en leden der regeering in het arsenaal hebben opgesloten. Een derde regiment zou de regeering trouw zijn gebleven en de rebellen bestrijden. Het Argentijnsche riviereskader heeft last, gekregen, stroomopwaarts te varen en in de nabijheid van Posadas voor anker te gaan. Nader wordt uit Asuncion gemeld, dat de rebellen volkomen meester van het terrein zijn. Men verwacht de uit gifte van een officieel communiqué, waarin de vorming van een nieuwe re geering wordt aangekondigd. De kalm te is teruggekeerd. Regeeringstrouwe troepen geven zich over. NEW YORK, 18 Februari. (Reuter) Volgens een door Associated Press uit Asuncion ont vangen bericht, zijn de opstandelingen te Suncion volkomen meester van den toestand. De troepen, waarop de regeering steunde, hebben zich gisteravond onvoorwaardelijk aan de rebellen overgegeven. President Ayala gevlucht. Naar voorts uit Buenos Aires gemeld wordt is president Ayala gevlucht en de minister van buitenlandsche zaken, Luis Ariart door de opstandelingen gevangen genomen. De opstand, die gericht is tegen het libe rale regime van Ayala, is in het leger begon nen. Drie regimenten sloten zich erbij aan, onder leiding van kolonel Smith. Zij geraakten slaags met de plaatselijke troepen onder be vel van den bekenden generaal Estigarribia, de commandant van de troepen, die in den Chaco-oorlog met zooveel succes hebben ge streden. De plaatselijke troepen moesten zich echter reeds gisteravond overgeven. Op het oogenblik is het in de hoofdstad weer rustig. Smith zou op orders wachten Het woord is aan Sophocles: Het lot helpt nooit hen, die zich zelf niet helpen. van kolonel Franco, den oppersten leider van de revolutie. BUENOS AIRES, 18 Februari (Retuer). Ayala zou gevlucht zijn in het marine- arsenaal, waar hij met eenige matrozen en politie-beambten den opstandelingen tegen stand zou bieden. De ongeveer 40.000 solda ten. die na de beëindiging van den Chaco- oorlog gedemobiliseerd zijn. hebben onlangs het voornemen te kennen gegeven, de regee ring van politici omver te werpen ten gunste eener militaire regeering. Kolonel Franco zou tot president zijn "-ekozen. Hij zou bin nenkort te Asuncion worden verwacht, ko mende van Buenos Aires, waar hij eenigen tijd heeft gewoond. De reegering werd vol komen verrast. De gevechten in de hoofdstad begonnen om zeven uur des morgens en snel hadden de rebelen zich meester gemaakt van de gebouwen, die als strategische punten konden worden beschouwd. De luchtmacht schaarde zich aan de zijde der opstandelin gen en alleen de politl, bleef de regeering trouw. Het ongeluk aan den Kampersingel. Het andere meisje opgespoord. Het meisje, dat Zondagmorgen vroeg na een nachtfeest in een cabaret alhier door een paar heeren uit Enkhuizen naar haar woning werd gebracht, is door de politie opgespoord. Zij verklaarde dat zij zelf en de beide heeren inderdaad alcohol hadden gebruikt, maar vol gens haar was de heer, die de auto bestuurde, toch niet onder den invloed geweest, omdat hij geheel bekwaam bleek om te rijden. Zelfs op de Leidschevaart, waar zij woont, heeft hij den wagen op geheel normale wijze gekeerd. Ook sprak hij geen wartaal. Daarna is hij met zijn vriend naar het cabaret teruggekeerd om het andere meisje te halen, dat zoo jammerlijk om het leven is gekomen. De politie zet het onderzoek voort. Onder zocht moet worden, of de bestuurder bij zijn terugkomst in het cabaret opnieuw alcohol ge bruikt heeft. MODERNE BEHANGSELS EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL Gen. Cronjéstr. 135, H.N. H. M. BAKKER, Telefoon 11657 Vakkundig personeel Voor zelfbehangers snijden beschikbaar. wij gratis randjes af. (Adv. Ingez. Med.) In Spanje wordt een regeering van het Volks front onder Azana verwacht. pag. 4 De situatie in Abessynië na den slag bij Ma- kalle. - 4 Dr. Goebbels beeft de vertooning van Chap lin's film „Modern Times" voor Duitsch- land verboden. pag. 4 In Paraguay beeft een omwenteling plaats gehad, de president is gevlucht. pag. 1 De politie te Haarlem heeft naar een soepele toepassing van de wet op de uitverkoopen gestreefd. pag. 1 De directe belastingen hebben over Januari 1936 meer opgebracht dan over Januari 1935 pag. 3 De Spoorwegen willen samenwerken met par ticuliere autobusdienstondernemers. pag. 3 De mist heeft het vlieg- en scheepvaartver keer zeer gehinderd. pag. 3 De regeering licht haar standpunt over het spreekverbod voor Lord Robert Cecil toe. pag. 3 Dr. E. A. M. Droog te Heemstede wordt op 9 Maart a.s. 70 jaar. pag. 10 ARTIKELENENZ. R. P.: Ons oude Kamerlid. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: Het plan Sueter in het Engelsche Lagerhuis. pag. 4 Hoe ik groeide: De verloren Zoon. pag, 3 Van onzen Londenschen correspondent: Het programma van de B. B. C. pag. 3 J. B. Schuil over „Als je maar een baantje hebt." nag 10 C. J. v. T.: Onze 39: de heer G. Wolzak Hzn. pag. 6 Schaakrubriek. pag. 9 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1