S. KROM N.V. ECHTE WALES-ANTHRACIET Nieuwe Uitgaven ZIJLSTRAAT 57 D I y S D X G 18 FEBRUSRT "1938 HSAREESI'S" DXGB ESB 2 Ons wetten-materiaal en de nieuwe spelling. Prof. Taverne wijst op bezwaren. Wij ontvangen via het A.N.P. het volgende communiqué van prof. mr. B. M. Taverne, voorzitter van de Nationale Vereeniging voor Orde en Eenheid in de schrijftaal: De overhaaste invoering van de examen spelling bij het onderwijs de eerste Minis terraad, waarin het spellingsvraagstuk ter sprake werd gebracht, werd uitgesteld en toen, de week daarop, de beslissing viel, zou den volgenden dag Prins Hendrik worden begraven heeft bij mij de vraag doen rijzen, of wel gedacht is aan de consequenties ten aanzien van ons groot wetten-materiaal. Tijdig heb ik mijne bezwaren doen kennen. Volgens eene bekende debatteer-methode zei- de Minister Marchant. dat het heelemaal niet waar was, dat alle wetten gewijzigd moesten worden. Dat had ik natuurlijk niet beweerd. Wel dit: dat bij partieele wijzigingen, tenzij geheel nieuwe titels worden ingevoegd, deze wijzigingen plegen gesteld te worden in de schrijfwijze van de wet, welke gewijzigd wordt. In ons dagelijks toegepast wetten-materiaal vindt men twee spellingen; Siegenbeek en De Vries en Te Winkel. Vandaar, dat ook thans nog wetsontwerpen aanhangig zijn, waarin wordt geschreven: regter, regt enz. Heel nauw keurig is men op dit punt niet, maar de ge wone gedragslijn is zooals ik hierboven zeide. Mocht nu de Regeering de examenspelling overnemen, dan doet dus een derde „spelling" hare intrede. Volgens de meening van hen, die reeds thans deze „spelling" een overgangsspel ling noemen, zal er binnen korten tijd eene vierde komen. Heeft de Regeering zich daarvan rekenschap gegeven? Ik heb een flauw vermoeden van niet. Men kan, om redenen van niet-taalkun- digen aard, op het punt van de schrijfwijze der taai niet conservatief genoeg zijn. De ontwik keling van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel heeft zich in de maatschappij vol trokken. Men mag zeggen en schrijven: mijn dochter en mijne dochter zijne toewijding en zijn toe wijding. Het rhythme van den zin kan aldus tot zijn recht komen. Is dat geen taal? Juist die vrijheid neemt de examenspelling weer weg. Wat is het gevolg van die radicale wijzigin gen? Dat, wanneer onverhoopt, de Regeering de examenspelling zoude overnemen, de de partementsambtenaren, die zich met de voor bereiding van wetten bezighouden, over 50 jaar nog de buigings-n volgens De Vries en Te Winkel moeten kennen. Er zullen althans eenige dergelijke ambtenaren wellicht voor alle Departementen tezamen? moeten zijn. De examenspelling beteekent dus. wanneer zij niet wordt afgeschaft, drie, en weldra vier „spellingen" in onze wetgeving. Bij eene schrijfwijze, welke de vrucht is van eene na tionale hervorming, bestaan natuurlijk veel meer waarborgen voor duurzaamheid. De Regeering kome tijdig tot inkeer. VROEG VOORJAAR? Iemand, die vanmorgen op het R. C. H.- terrein te Heemstede aan het werk was, deel de ons mede. een koppel van ongeveer zestien kieviten over het veld te hebben zien vliegen. Hij beschouwt dit als een teeken van een vroeg voorjaar. PAAL VAN DE RADIO-CENTRALE WEGGEHAALD. De veel besproken paal die door de Radio- Centrale was geplaatst voor het perceel Rol landstraat, hoek Eendrachtstraat, is wegge haald. Zooals men weet, weigerde de bewoner van dit perceel den kabel van de Radio Cen trale aan zijn woning te laten aanbrengen en moest de kabel ondergronds worden aange bracht. Om nu aansluiting te krijgen met het perceel daarnaast moest de paal geplaatst worden om den kabel de hoogte in te brengen en zoo de aansluiting op het volgende perceel te bewerken. De bewoner had hier bezwaar tegen en op allerlei wijzen, die veel nieuws gierigen naar de Rollandstraat lokten, uitte hij zijn ontevredenheid. Door onderling over leg is het den bewoner toch gelukt, den paal verwijderd te krijgen. De bewoner heeft* er in toegestemd, dat de kabel, die ondergronds langs zijn huls was aangebracht, door een ijzeren pijp werd omhoog gehaald en zoo toch aan de lijst zijner woning werd aangebracht. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Jansstraat 38 rood, „.Tanskamer", De armen lijden van honger en kóu, Daarom komen wij steun u vragen. Of u ons nu wat helpen wou. In deze slechte, zware dagen Postgiro 212793. Telefoon 13235 of 15445. o.a. a 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden* DINSDAG 18 FEBRUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinBach-avond Pianist Harold Samuel. 8 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat 22: Lezing met lichtbeelden voor de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia'8.13 uur. Hotel „De Leeuwerik": Aandeelhoudersver gadering Maatschappij „De Toekomst" 8.15 u. Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H. O. V-, 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De familie van mijn vrouw". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Graaf van Monte Cristo". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De wereldreis van de K 13. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo als ,Anna Karenina" geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van Louis Hartz, 104 uur. WOENSDAG 19 FEBRUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Meisjes- Lyceum" door het Centraal Tooneel. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „De Prins van Sind" kinderoperette. 2.30 uur. Gebouw „De Nijverheid": Openbare cursus Alg. Ver. „Nooit meer Oorlog". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Frans Hals Museum: Tentoonstelling wer ken van Louis Hartz, 10—4 uur. Horecaf over de Reisbelasting. Het nummer van het weekblad „Horecaf" van 15 Februari bevat opnieuw een artikel over de ontworpen reisbelasting. Daarin wordt gezegd: ..Een groote bedrijfstak, die in het maat schappelijk samenstel een belangrijke func tie vervult, die onmisbaar is en met het be houd waarvan het bestaan van vele duizenden Nederlandsche mannen en vrouwen en hun gezinnen is gemoeid, verkeert in nood. Tientallen mdllioenen worden besteed aan landbouwcrisissteun. De industrie wordt gesteund door contin- genteeringen en andere bepalingen. Deze gelden vindt men terug op het belas tingbiljet in een niet geringen post. Volkomen onbeschut staat daar echter het Nederlandsche hotelbedrijf. Het heeft mee bij te dragen in de kosten, die de bijstand aan andere bedrijfskosten vordert. Het moet zijn ingrediënten ontzaglijk duur betalen. En onderwijl gaan tegen veel lager prijs ook alweer op wèl overwogen gronden: het behoud van ons debiet dezelfde producten over de grens, waar de hotelier er van profi teert er een scherp concumentiewapen uit smeedt. Voeg daarbij den zin van een groot deel der Nederlandsche toeristen, om 't overal beter en goedkooper te vinden dan in het eigen land en de netelige positie van den Nederland- schen hotel-, café- en restauranthouder is verklaard. In het artikel wordt betoogd dat Horecaf niet bezorgd is over de eventueele represaille maatregelen. Vervolgens worden de protesten tegen de wet behandeld. Velen achten de wet een gro ve onbillijkheid en zijn van meening dat tal- loozen erdoor gedupeerd worden. In „Horecaf" echter wordt verklaard, dat de regeering alleen een fiscalen maatregel be oogde, waarvan het eventueele neven-resul- taat, het verminderen van den drang bui tenslands de vacantie door te brengen, haar niet onaangenaam zou zijn. „Is Nederland werkelijk zoo ongeschikt als vacantie-verblijf? De cultureele waarde van een kort verblijf in het buitenland, dat den meesten beschoren is. wordt schromelijk over dreven. Het is een rage geworden. Daarom zeggen wij met destemeer overtui ging, dat het afdammen van dien toeristen stroom geen euvele daad is. Iets anders is, of het Nederlandsche hotel- bedrijf en wat ermede samenhangt, werkelijk bij dezen maatregel gebaat is. En hierop kan het antwoord niet bevestigend luiden. Het di recte voordeel zal gering zijn en 't indirecte waarschijnlijk nog kleiner. Een belangrijk deel der bezwaren tegen de voorgenomen wet, vervolgt het blad. komt voort uit haar universeel karakter. De regee ring maakt geen onderscheid tusschen ple zier- en zakenreizen. Het argument der re geering, dat zij om geen overtredingen uit te lokken geen onderscheid kon maken, wordt niet aanvaard. Zeker is, dat enkele der aange voerde bedenkingen inderdaad gegrond zijn en de mogelijkheid lijkt niet uitgesloten, dat in het definitieve ontwerp met deze bezwa ren rekening zal worden gehouden. Nadat het blad den ongunstigen invloed van onjuiste berichtgeving in het buitenland heeft besproken, komt het tot het slotwoord: De stemmen vóór zijn minder talrijk dan de contra's. Maar zij laten zich niettemin hooren. Overtuig de spoorwegen van de nood zakelijkheid tot het verleenen van reducties en tracht te bereiken dat ons land in ruimere mate zijn deel krijgt in die attracties, welke een reis naar het buitenland voor velen zoo aanlokkelijk maakt, wordt gezegd. Inderdaad, dit laatste dient eigenlijk aan een maatregel tot beperking van het toeristen ver-keer naar het buitenland te worden ge koppeld. Niet bij wijze van premie, maar als compensatie. Dan zou, wellicht ook zonder een reisbelasting. de situatie gered zijn. Maar zoolang dit niet het geval is. moet op andere, voor velen misschien minder prettige wijze, het doel worden benaderd. Dr. C. B. Hylkema. Krijgt 1 November emeritaat. Eenige maanden geleden deelden wij reeds mede. dat Dr. C. B. Hylkema. predikant bij de Vereenlgde Doopsgezinde Gemeente, het voor nemen had tegen het einde van het jaar emeritaat te vragen. Thans wordt ons medegedeeld, dat de Groote Kerkeraad aan Dr. Hylkema. op zijn verzoek, emeritaat heeft verleend tegen 1 No vember a.s. Dan zal Dr. Hylkema 28 jaar het predikambt te Haarlem hebben bediend, zijn vorige standplaatsen waren den Helder 1896 1899 en Zaandam 18991908. De gift van den Bisschop. Hoe het bedrag verdeeld is. De burgemeester maakt bekend, dat de gift van 1000— van Mgr. J. P. Huibers. geschon ken ter gelegenheid van zijn wijding tot Bis schop van Haarlem en bestemd voor niet- Katholieke armen dezer gemeente, is verdeeld over de verschillende diaconieën en besturen der kerkelijke gemeenten en gezindten en de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. Krijgt de Fa. Beynes werk van de Spoorwegen? Uitbreiding van het wagenpark zou in de bedoeling liggen. Waarschijnlijk zullen de spoorwegen er bin nenkort toe bijdragen de werkgelegenheid hier te lande te verruimen. Er zijn namelijk voor nemens het aantal wagens te vergrooten. Bij de firma J. J. Beijnes te Haarlem is evenals bij Werkspoor en Allan te Rotterdam offerte aan gevraagd. Hoeveel wagens gemaakt zullen moeten worden valt nog geenszins te zeggen. Daar door kan dus ook niet bekeken worden om welk bedrag 't gaat en hoeveel werkloozen wellicht weer aan den slag komen. Vermoedelijk zou de uitbreiding van het wagenpark der spoor wegen zeer aanzienlijk wezen. Het is niet waarschijnlijk dat de firma Beijnes het grootste aantal wagens zou moeten maken, daar dit vermoedelijk wel Werkspoor te Amsterdam en Zuilen zal wezen. Doch ook voor onze stad zou een behoorlijke order voor de firma Beijnes een Welkom feit zijn. büt33 De Bilt voorspelt: Krachtig en later afnemenden Zuidooste lijken tot Zuidelijken wind. Betrokken met kans op regen. Later opklarend. Iets zachter. BAROMETERSTAND: Hoogste 771.0 m.M. te Helsingfors. Laagste 729.8 m.M. te Valentia. STORMW AARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen aan alle posten: Weest op uw hoede. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Vorstkansen voorloopig verdwenen. De hooge drukking in het Noordoosten nam toe en breidde zich vooral Zuid waarts uit. De depressie in het Westen heeft zich wel eerst over Frankrijk uit gebreid en daardoor hier Zuidoostelijke winden veroorzaakt, maar daarna heeft zich een krachtige daling naar de Noord zee verplaatst, zoodat vochtige en warme winden de vorstkans voor de eerste da gen verdreven. In Scandinavië bleef het overal vriezen, terwijl in Duitschland weer op vrij veel plaatsen vorst voor kwam. Op de Britsche eilanden valt veel regen bij krachtigen tot stormachtigen Zuidoostelijken, in Ierland Noordelijken wind. Ook West-Frankrijk had veel regen. Verder in Frankrijk is de lucht betrokken of nevelig. Te Biarritz steeg de temperatuur door föhninvloed. Duitschland heeft nog zeer veel mist, met strenge vorst in Memel en in het Zuiden temperaturen boven nul graden. NA KRACHTIGEN ZUIDENWIND MET REGEN IS HIER TE LANDE EENIGE OPKLARING TE WACHTEN. BAROMETERSTAND: Vorige stand 753 m.M. 750 m.M. Stand van heden Neiging achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem Ellsworth doet zijn relaas. Een bergketen over het Zuidpoolgebied. Uit Melbourne: „Ik heb thans mijn lief- sten wensch in vervulling zien gaan", aldus verklaarde de ontdekkingsreiziger Lincoln Ellsworth bij zijn aankomst alhier met de „Discovery II". Na in warme bewoordingen zijn erkente lijkheid jegens de Britsche en de Australi sche regeering te hebben betuigd, gaf Ells worth het volgende relaas van zijn vliegtooht over het Zuidpoolgebied: „Na ons vertrek vlogen wij elf uur lang boven een gebied, dat bezaaid was met Ijs bergen. en nimmer daalden wij lager dan 1800 meter. Voortdurend zagen wij bergen, hetgeen overeenkomt met de theorie, dat zich over het Zuidpoolgebied als een rugge- graat een bergketen uitstrekt. Wij landden op een uitgestrekte vlakte, waar zich geen ijsbergen en ijsgrotten be vonden, en kwamen, derhalve tot de.conclu- sle, dat de mèe'ning niet juist is. dat het on mogelijk is in het Zuidpoolgebied een ge schikt landingsterrein voor vliegtuigen te vinden. Ik geloof, dat het eventueel mogelijk zou zijn. per vliegtuig expedities, die met hondensleden zijn uitgerust, naar dit ge bied te vervoeren, opdat zij het geheele vaste land kunnen exploreeren. Na zeven dagen temidden van zware sneeuwstormen in onze tent te hebben ver toefd. bevrijdden wij den staart van ons vliegtuig uit het ijs, en brachten met groote moeite den motor op gang. Bij het laatste gedeelte van onzen tocht hebben wij bijzon der groote moeilijkheden ondervonden, want tengevolge van de gebrekkige kaarten, heb ben wij onze slede minstens over een af stand van 160 K.M. moeten voorttrekken, al vorens het basiskamp te bereiken. Mijn met gezel, aldus besloot Ellsworth zijn verhaal, ontdekte als eerste het vliegtuig van de .Dis covery", dat levensmiddelen uitwierp en ons door middel van teekens beduidde, naar den kant van de zee te loopen. (Reuter). Mevrouw M. Maarschall Komin. 12»/ï jaar regentes van het St. Elisabeth's Gasthuis. Het soc.-democratisch raadslid mevrouw M. Maarschall-Komln zal 4 Maart a.s. 12!/2 jaar regentes van het St. Elisabeths Gast huis zijn. Mevrouw Maarschall was de eerste vrouw die in het bestuur van deze inrichting heeft zitting genomen. Er was vroeger wel een col lege van regentessen maar die namen niet deel aan het eigenlijke bestuur. SYNDICALISTISCH ARBEIDS SECRETARIAAT Bovengenoemde organisatie belegt een cur sus van drie avonden in besloten kring over De grondslagen van het Syndicalisme. Spreker is de heer L. Madlener. In deze lezing wordt ook de raden-organisatie als grondslag voor de socialistische samenleving behandeld. 18 Februari. Kaasaanvoer 25 stapels kleine, f 18 a f 19 per 50 K.G. Boteraanvoer 303 K.G. prijs f 1.70 a f 1.75 per K.G. Vee. 430 runderen, waaronder zijn 215 vette en 14 stieren. 10 paarden f 60 a f 130 per stuk. 57 vette kalveren f 0.30 a f 0.55 per K.G. 824 nuchtere dito, f 3 a f 13 per stuk. 248 vette varkens f 0.33 a f 0.35 per K.G. 34 magere dito, f 16 a f 25 per stuk. 229 biggen f 10 a f 16 per stuk. 618 schapen f 10 a f 20 per stuk. Kuikens f 0.55 a f 1.65 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 3 a f 3.50 Vette koeien, prijshoudend f 0.38 a f 0.48 per K.G. Gelden koeien, prijshoudend f 80 af 135 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend f 110 a f J75 per stuk. KINDERTOONEELSTUKKEN. Herhaaldelijk is mij de vraag' gedaan, of ik geen tooneelstukje kende, geschikt voor op voering door kinderen en dit was voor mij wel het beste bewijs, dat er aan zulke stukjes in ons land een werkelijke behoefte bestaat. Tot voor eenige jaren was de keuze al heel gering en ik moest dan ook altijd een teleur stellend antwoord geven Nu is daar echter verandering in gekomen Aan Nolst Trenité komt de eer toe, dat hij het eerst zijn aandacht aan het kindertooneel heeft geschonken. Zelf schreef hij voor de jeugd zijn „onmogelijk spel van de school". Het Nieuwe Systeem en sindsdien heeft hij in zijn bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon uit gegeven serie dilettanten-tooneel eenige aardige kindertooneelstukken o.a. van H. G. Cannegieter en P. H. Schroder het licht doen zien. Dit heeft navolging gevonden en thans zijn er reeds drie fondsen voor kinder tooneel, waarin enkele voor vertooning zeer schikte stukjes zijn opgenomen. Zoo zond de uitgever Thieme uit Zutphen ons twee nieuwe tooneelspelen beide in drie bedrijven voor de jeugd en wel De Wraak der Historie van A. Jousma en De Wonder- steen van Jac. A. Hazelaar. De Wraak der Historie is blijkbaar bestemd voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar. Een jongen, die niet op al te goeden voet staat met de ge schiedenis, krijgt in zijn slaap bezoek van eenige helden der historie, die zich beleedigd achten, omdat hij hen in de geschiedenis zoo gemaltraiteerd heeft. Diogenes, Claudius Ci- vilis, de graaf van Egmond, Elsje van Houwe- lingen, Jacoba van Beieren en twee grenadiers van Napoleon verschijnen op het appèl en eischen wraak voor de beleediging hun aan gedaan en als zij met de helden van den tegenwoordigen tijd Trap, den voetballer en van Bloemercn, den bokser in contact komen, geeft dat aanleiding tot koddige situaties, die de schrijver lang niet onver dienstelijk heeft uitgewerkt. Er is ook vol doende variatie in het stukje, doordat het eerste bedrijf in de klas op school speelt, het tweede in een huiskamer en liet laatste de fantastische droom geeft. Jousma heeft dit gegeven op voor de kinderen aantrekkelijke, amusante wijze uitgewerkt en het stukje zal bij goede opvoering bij het jeugdig publiek dan ook zeker succes hebben, al stelt het aan monteering en costuums nog al eenige eischen. Jac. A. Hazelaar is zooals wij van dezen schrijver konden verwachten meer in de sprookjeswereld gebleven. Een toovenaar schenkt aan een steen, welke hem tot rust plaats heeft gediend, uit dankbaarheid de macht om te spreken en die sprekende won- dersteen brengt zooveel opschudding bij de bevolking teweeg, dat de burgemeester en de veldwachter er zelfs.bij te pas komen. De rust keert op het land eerst terug, als de steen weer zwijgt en dan '-ot nationaal monument wordt verheven. Hazelaar weet zoo'n gegeven met fantasie in den juisten toon uit te wer ken en het stukje is levendig en vermakelijk genoeg om bij een goede vertooning te vol doen. De schrijver voorzag zijn tooneelstukje bovendien van de noodige aanwijzingen voor de regie, zoodat deze daarin bij een opvoe ring een waardevollen steun zal vinden. Het tooneelfonds van Van Gorcum te As sen. waarin reeds vrij veel kindertooneel- stukjes zijn verschenen, staat thans onder redactie van David Tomkins. De redacteur schreef zelf voor dit fonds DeKoningvan Hawaii, een klucht in 3 bedrijven, die ik échter niet het best geslaagd vind. Dat een Bussumische freule met haar kamenier op een onbewoond eiland tusschen Hawaii en Nieuw Zeeland zou gaan wonen om de be schaafde wereld te ontvluchten, is al even onmogelijk als wat er verder in dit stukje gebeurt. Het kluchtige zit er zelfs voor kinderen al te dik op. Het is alles zoo krom en mal, dat het niet te accepteeren is. voor al niet, omdat er achter al die dwaasheid ook verder niets zit. Veel aardiger is De Verjaardag van Tine Brinkgreve-Wicherink. Twee onge trouwde dames op laten wij zeggen gevorderden leeftijd zitten te wachten op de verjaarsvisite, die echter niet komt. Wel krij gen ze bezoek, maar van heel andere men- schen, dan die ze verwachten en juist dat ongewenschte bezoek doet hen op heete ko len zitten, doodsbang als ze zijn, dat de def tige buren, naar wier komst ze zoo verlan gend uitzien, zullen verschijnen. Er is aan dit een-actertje zelfs een tragi-komische kant en het slot. dat aan den verjaardag een zoo triest einde maakt, is voor kinderen zelfs 'n beetje wrang. Maar mevrouw Brinkgreve heeft dit stukje overigens goed geschreven, zoo, dat het zelfs ook voor opvoering door volwassenen geschikt is. De Minnedrank van Geert Kazemier is weer meer kindertooneel. Het geeft het sprookje van de prinses, die met niemand an ders wil trouwen dan met den wildeman uit het bosch, welke wildeman tenslotte prins Fladderico uit een der buurstaten blijkt te zijn. Er zit in dit stukje genoeg handeling en de koning en zijn rijks kanselier zijn twee grappige blijspelfi- guren met zelfs 'n satiriek tintje. Jammer, dat de schrijver het noodig gevonden heeft in het laatste bedrijf een schavot met 2 galgen te laten oprichten. Voor jeugdtooneel zijn die enge attributen toch wel wat al te drastisch en bovendien zijn ze in dit stukje totaal over bodig. Met wat verbeelding kunnen wij ons die galgen wel achter de coulissen denken Zelfs bij een opvoering voor groote menschen zie ik liever geen schavot met galgen op het tooneel, laat staan in een vertooning voor kinderen. Het zangspelletje „Het Hoedje, dat haar past" van Anke Servaes is meer 'n fantasie en blijkbaar voor jonge kinderen bestemd. Het heeft niet veel inhoud en is 'n beetje revue achtig, maar het is goed in den kindertoon ge houden en zal, als de regisseur over wat ver beeld ingskrachit beschikt, bij vertooning wel voldoen. J. B. SCHUIL. Kolonel J. J. van Santen van den generalen staf: De verdediging van Nederland en Nederlandsch Indië. Kolonel van Santen vat de taak van onze weermacht in vier punten samen: le Bewaking van de grenzen en kusten met gewapend tegengaan van iedere neutraliteits- schennis. 2e. Zoo noodig hardnekkige verdediging van een deel van het grondgebied. 3e. Gereedstaan voor offensieve handelingen van zoodanige allure, dat hiervan voldoende preventieve werking uitgaat om ons land bui ten den oorlog te houden. 4e. Deelnemen aan een gemeenschappelijke actie als lid van den Volkenbond. Bij zijn pleidooi voor de wenschelijke ver beteringen ten aanzien van onze weermacht constateert kolonel van Santen, dat de poli tieke en strategische verhoudingen zich in de laatste jaren sterk in ongunstigen zin hebben gewijzigd. „Er behoeft geen twijfel meer te bestaan of in luttele jaren zal Duitschland in staat zijn een millioenenleger op te stellen, Voegen wij daarbij", zoo vervolgt de schrij ver, „dat Frankrijk en België voortgingen de oorstgrenzen te versterken, dan moeten wij tot de conclusie komen, dat binnenkort de moge lijkheid van een herhaling van de gebeurte nissen van 1914 onder de oogen zal moeten worden gezien, doch dan met geringer kans,, dat ons land wederom voor het oorlogsleed zal worden gespaard. Immers, bij een nieuw con flict tusschen Duitschland eenerzijds en Frank rijkBelgië anderzijds, zal, wie ook de aan valler is, deze wel gedwongen zijn voor zijn hoofdaanval den opmarsch door ons land te kiezen". De schrijver zet uiteen, dat het zwaarte punt van onze weermacht zijns inziens bij het veldleger moet liggen, ofschoon de vloot en de luchtmacht, die het in mobiliteit van het veldleger winnen, zeer zeker tot verhoo ging van de preventie kunnen bijdragen. Na een aantal verbeteringen genoemd te hebben, welke de laatste jaren bij de landmacht getroffen zijn, constateert schrijver, dat nog in drie groote leemten moet worden voorzien. Deze zijn ontstaan, doordat le de eisch van paraatheid weer op schrijnende wijze acuut geworden is evenals in de jaren voor 1914; 2e de infanterie-compagnieën op oorlogssterkte een vierde deel van haar sterkte missen; 3e nog altijd gemist wordt het bewapeningsfonds, waardoor vooral de bewapening der artillerie niet geacht kan worden op de hoogte van den tijd te zijn. Bij de behandeling der „duurzame verster kingen" neemt kolonel van Santen de vesting wet van 1874 in behandeling. De bij deze wet genoemde liniën en stellingen bevatten een groot aantal verdedigingswerken, terwijl zij alle worden beschermd door een voorgelegen inundatie. De meesten zijn naar schrijver's meening strategisch zeer juist gelegen, n.l. op den omtrek van de Vesting-Holland, ook thans nog het terrein, dat tot het uiterste moet worden verdedigd, al is dit gebied dan ook niet meer het uitsluitend belangrijke deel van het land. Ten aanzien van de maritieme middelen zegt kolonel van Santen o.m., dat een flinke groep krachtige onderzeebooten een aandeel kan hebben in de preventieve werking, die van de weermacht in haar geheel behoort uit te gaan. De onderzeeboot is het wapen van den zwakkere; zij wordt steeds gevreesd en kan moeilijk worden vernietigd, indien als te onzent, over vele en goede uitvalspoorten kan worden beschikt. Wat betreft de kustversterkingen betreurt schrijver het, dat het kustverdedigingsfonds niet tot uitvoering gekomen is. Hij acht eenige batterijen zwaar kustgeschut ter bescherming van enkele vitale punten van groot belang. Het luchtwapen noemt schrijver bij uitstek offensief en daarom acht hij het uitgesloten, dat 'n klein land, welks eenige wensch is bui ten den oorlog te blijven en in het uiterste geval zich te verdedigen, hierin zijn kracht zoekt. Als taak van de luchtstrijdkrachten blijft voor een klein land over: le. Het vormen van een verkennings- en waarnemingsor gaan ten behoeve van land- en zeemacht en een aanvullend wapen ter verlenging van de werkingssfeer van de artillerie op het gevecht-s veld. 2e. Het opstellen van vliegtuigverbanden (jachtvliegtuigen) ter verdediging, zoowel van het veldleger als van liet hart van het land, tegen luchtaanvallen. Verder worden behandeld de organen voor luchtverdediging en den luchtbeschermings dienst. Het tweede deel van dit boekje begint met een uiteenzetting van de strategische positie van Nederland-Indië, de grondslagen en het doel onzer weermacht aldaar. In afzonderlijke hoofdstukken bespreekt kolonel van Santen, aan de hand van vele cijfers en gegevens, de zeemacht, de landmacht en de luchtmacht. De preventieve werking van de vloot omschrijft hij aldus. Onze weermacht in Indië nioet zóó sterk zijn, dat een binnendringende vijand een zoodanige macht tegen ons moet uitbren gen die hij moet onttrekken aan zijn hoofd strijdkrachten dat deze daardoor op het hoofdoperatietooneel op ontoelaatbare wijze zouden worden verzwakt. Groote waarde hecht de schrijver aan ons „meesterschap in de lucht" in den Indischen Archipel. Dit levert het belangrijke voordeel op, dat onze vliegtuigen kunnen samenwer ken met het operatief orgaan van de zee macht, met als resultaat een aanzienlijk hoogere gezamenlijke gevechtskracht. De groote vraag is echter of een dergelijk mees terschap in de lucht of althans meerderheid van onze luchtstrijdkrachten binnen het be reik onzer middelen valt. De schrijver vestigt er de aandacht op, dat de basis van iederen te verwachten aanval zóó ver van onze te beschermen objecten is gele gen, dat deze niet in één vlucht kunnen wor den bereikt of, zoo dit in de toekomst mogelijk zou zijn, de tegenstander dan toch nagenoeg het geheele voor nuttige lading beschikbare gewicht in zijn vliegtuigen zou moeten gebrui ken voor brandstof. In dit verband wordt het gebruik door den tegenstander van vliegtuig moederschepen en transportschepen en de bruikbaarheid daarvan besproken. „De verdediging van Nederland en Neder- landsch-Indië" verscheen bij N.V. Drukkerij en Uitgeverij van De Erven J. J. Tijl te Zwolle. VOETBAL. Oefenwedstrijden A- en B- elftal. Volgens de „Sportkr." is het volgende oefen programma vastgesteld: Woensdag 11 Maart te Rotterdam: Ned. A- elftalNorwich City (Engelsche tweede-klas- ser). Woensdag 18 Maart te Haarlem bij kunst licht op het Haarlem-veldj Ned. B-elftal Southend United (Engelsche derde-klasser). Woensdag 18 Maart bij kunstlicht in het Heysel-stadion te Brussel: Roode Duivels Zwaluwen. In den wedstrijd op het Haarlem terrein speelt o.a. de beroemde ex-Arsenalspeler Da vid Jack mede, die vroeger in Engeland be kend was onder den naam van „de man met de gouden beenen". Hij zal de midvoorplaats bezetten. Ververij Chem. Wasscherij Alkmaar, Tel. 4043 (3 lijnen; Wij noteeren voor Haarlem CHEM. REINIGEN Colbert costuum.... 2,00 Japonnen vanaf 1.50 Jassen en mantels 2.00 Alle overige goederen 20 pOt. korting Winkel Haarlem: TEL. 16387

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2