HOE IK GROEIDE DINSDAG 18 FEBRUARI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Het spreekverbod voor Lord Robert Cecil. legeering licht haar standpunt toe. Geen critiek op bevriende regeeringen toegestaan De Regeering heeft thans geantwoord op de vragen, welke het Tweede-Kamerlid ir. Albarda gesteld heeft aan den Minister van Justitie betreffende de weigering aan den Engelschen staatsman Lord Robert Cecil om te mogen spreken op een vergaderine. te be leggen door een Amsterdamsch comité. Mi nister Van Schalk zegt hierover: De regeering heeft als algemeene gedrags lijn vastgesteld, dat in het belang der open bare orde en veiligheid onder de tegenwoor dige omstandigheden aan vreemdelingen niet kon worden toegestaan in openbare ver gaderingen het woord te voeren over onder werpen, die een politiek karakter bezitten of van politieke strekking zijn. Daargelaten, of op eenigen goeden grond verwacht kon worden, dat lord Cecil inder daad genegen zou zijn geweest, als spreker op te treden, een reden om hem, die wegens zijn hoogstaande persoonlijkheid ook door de regeering zeer wordt gewaardeerd, niet on der het verbod te laten vallen, was niet aan wezig, daar de benaming van het te behan delen onderwerp „De bommenwerping op de Zweedsche ambulance" het politiek karakter der te houden vergadering voldoende aan gaf. Onvermijdelijk toch zou op een bevrien de regeering critiek geoefend worden. Vragen van prof. de Savornin Lohman beantwoord. Op vragen van het Eerste-Kamerlid prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman betref fende een verbod aan buitenlanders om op een openbare protestvergadering tegen de Russische geloofsvervolgingen op te treden, bevestigt minister Van Schaik, dat dit ver bod een toepassing was van het beginsel der regeering, dat aan vreemdelingen niet kan worden toegestaan, hier te lande politiek te voeren. Op de vraag, of de minister op het stand punt staat, dat deze gedragslijn in alle ge vallen, welke ook, zonder eenige discrimi natie, moet worden gevolgd, wordt geant woord, dat afwijking van den strengen regel op zichzelf in sommige gevallen zeker te bil lijken zou zijn; 't is echter niet wel mogelijk gebleken, te dien aanzien aan de politie eenige aanwijzingen te verstrekken, zonder dat gevaar voor willekeur of rechtsonzeker heid ontstaat. Met het toepassen van eenige discriminatie hetgeen gedurende eenigen tijd is beproefd is geen goede ervaring op gedaan. Prof. Lohman had bij zijn vragen betoogd, dat, nu vreemdelingen op grond van eigen ervaringen wilden waarschuwen tegen de al len godsdienst en zedelijkheid ondermijnen de Russische bolsj ewistische levensbeschou wing en de openbaringen daarvan, waaron der de godloosheidspropaganda en de ge loofsvervolgingen een eerste plaats innemen hier een uitzonderingsgeval aanwezig was, omdat Nederland met Rusland geen diplo matieke betrekkingen onderhoudt en door zich te verzetten tegen de toelating van Rus land tot den Volkenbond, reeds in het open baar stelling genomen heeft tegen dezelfde toestanden, als waarop deze vreemdelingen critiek hadden willen uitoefenen, terwijl bo vendien de Russische overheid Nederland- sche onderdanen, die critiek wenschen uit te oefenen op toestanden, welke zij, in strijd met de waarheid, beweren dat in Ned.-Indië bestaan, daartoe aanmoedigt en opleidt. De minister heeft daarop geantwoord, niet overtuigd te zijn, dat deze gronden er toe zouden dienen te leiden om buitenlanders toe te laten tot het houden van redevoerin gen tegen de godsdienstpolitiek van de Rus sische regeering. Deed men dit, dan zou het moeilijk zijn tegelijkertijd het verbod van soortgelijke redevoeringen tegen de politiek van andere regeeringen te handhaven. Waar ook elders op dit gebied toestanden heer- schen, die door velen in hooge mate worden afgekeurd en waartegen waarschuwing door personen, die uit ervaring kunnen spreken, alleszins op haar plaats zou kunnen zijn, zou het bezwaarlijk zijn om dan niet tevens vreemdelingen toe te laten tot critiek ook op andere regeeringen. Door zich echter op dezen weg te begeven waarbij er tevens nog aan moet worden gedacht, zoo vervolgt de minister dat men kwalijk zou kunnen verhinderen, dat weder andere vreemdelingen zouden mogen treden in een wederlegging van onjuiste voorstel lingen van zaken zou men de deur open zetten voor een aantal .zich op politiek ter rein begevende vergaderingen met buiten- landsche sprekers, welke op dit oogenblik zeker niet aan openbare orde en rust in ons land zouden ten goede komen. WIELRIJDER TEGEN AUTO GEREDEN. Maandagavond omstreeks acht uur reed de slagersknecht van den heer S. te Blerick door tot nog toe onbekende oorzaak op den over weg Bleriek-Venlo met zijn rijwiel tegen een van Horst komende autc op. Met een zware hersenschudding werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Zijn toestand is zeer bedenke lijk. Door de Marechaussee uit Venlo wordt een onderzoek ingesteld. Beruchte oplichters te Delft gearresteerd. De politie te Delft is erin geslaagd een op lichter, die onder den naam Karei Gevaerts, een radiohandelaar aldaar op slinksche wijze twee radiotoestellen afhandig wist te maken ter waarde van f 250, te arresteeren. De man was er per auto vandoor gegaan en alleen het nummer van den wagen was bekend. Zondagmiddag zag de verkeersagent bij de Oostpoort te Delft de gesignaleerde auto pas- seeren in de richting Rotterdam. Hij hield een volgende auto aan, stapte in en verzocht den bestuurder de gezochte auto te volgen. Toen de automobilist merkte, dat hij achter volgd werd, sloeg hij een landwegje in, waar hij echter op een gegeven oogenblik niet ver der kon. De inzittenden, twee mannen en een vrouw, sprongen er uit en namen de vlucht. De agent loste eenige schoten in de lucht, waarna de vluchtelingen bleven staan. Het drietal werd naar het politiebureau te Delft overgebracht. De aangehoudenen zijn een 21- jarige mail uit Delft, een 25-jarige man en diens 20-jarige echtgen.oole. Zij bleken zich ook in Tilburg. Den Haag en Zeist aan oplich tingen te hebben schuldig gemaakt. 7.ü legden een volledige bekentenis af. Het Programma van de B.B.C. Belangrijke wijzigingen. Lale Dansmuziek geen succes meer. De beruchte sopranen en baritons". Onze Londensche correspondent schrijft: Sinds jaar en dag heeft de B. B. C. haar programma's van den dag besloten met dans muziek, van half elf tot 12 uur of van elf tot 12 uur. Ze heeft nu ontdekt dat het rneeren- deel der luisteraars den ontvanger afzet wan neer in den laten avond de dansmuziek begint. De wetenschap moet wat ontnuchterend wer ken op de gemoederen van de leiders dei- bands. Toch is er verder niets dat er op zou wijzen dat hun dansmuziek en hun crooners minder geliefd zijn dan vroeger. De B. B. C. gelooft ook niet dat de populariteit van deze vormen van muzikale en vocale ontspanning is verminderd. Haar conclusie is dat er wel licht wat te veel van het goede is gegeven en dat de uren, waarop het wordt gegeven, niet de meest geschikte zijn. Ze gaat daarom van het begin van April af geregeld drie kwartier dansmuziek geven in wat zij de voornaamste luisteruren acht, die van 7 tot halftien in den avond. Op alle golflengten, behalve die van Droitwich, zullen verder de laatste 20 minu ten van den programtijd gewijd worden aan uitzendingen die een tegenstelling vormen voor de dansmuziek, zooals lezingen, kamermuziek, pianospel, gramophoonplaten van ernstigen aard en lichte orkestmuziek. Hen die bij voort during naar bed gejazzd willen worden zal Droitwich waarschijnlijk blijven verplichten. Een andere belangrijke verandering, die tegen den zomer zal intreden is dat men tot 8 uur in den avond geen keuze van program meer zal hebben. Gedurende dat aanzienlijke deel van den programtij d zal er slechts een enkel program worden uitgezonden. Dat schijnt een maatregel te zijn die door zuinigheidsnoodzaak wordt voorgeschreven. Als dat zoo is dan moet de B.B.C. van plan zijn artisten van hooger uitvoerend gehalte te engageeren dan tot he den regel is geweest. Belangrijke vocale en in strumentale kunstenaars verschijnen slechts bij uitzondering voor de microphonen van de Britsche Radio-Corporatie. Haar sopranen en haar baritons zijn bijna berucht. Engeland is nu eenmaal niet rijk aan goede zangers en zangeressen, ingewijden weten te vertellen dat de beste buitenlanders vaker zullen worden geëngageerd. U. S. A. viert haar vijfde lustrum. Er is feest in de Amsterdamsche studen tenwereld. Unitas Studiosorum Amstelodamen sium, de Amsterdamsche Studentenvereeni- ging, viert haar vijfde lustrum. De u. S. A. is oorspronkelijk 21 Fe bruari 1911 opgezet als een onder-af dee ling van het A. S. C. en het 'bleek onmiddel lijk, dat zij levensvatbaar was. Het kwam dui delijk tot uiting, dat zooals een eerelid van- de feestvierende vereenging het uitdrukt de ..boekenwurmen" 'n even gezelligen aanleg hadden als de gezelligheidsleden van het Stu dentencorps. Spoedig zou de U.S.A. een zelf standige vereeniging worden. Nadat de Se naat van het Amsterdamsche Studenten Corps het verzoek der U.S.A. om als corps- gezelschap te worden erkend, had afgewezen, werd in December 1912 elke officieele band verbroken. De U.S.A. is in een langen strijd groot ge worden. Vooral in de eerste jaren van haar bestaan had zij met talrijke ernstige moei lijkheden, die speciaal betrekking hadden op haar positie in de studentenmaatschappij te kampen, doch zij heeft alle hindernissen overwonnen. De groei is duidelijk merkbaar in het le denaantal. In 1926 waren 137 studenten lid der Unitas, in 1930 ruim 200; op het oogen blik bedraagt het aantal leden bijna 300. Ter gelegenheid van dit vijfde lustrum ^sal opgevoerd worden „Julia is onsterfelijk". VLIEGTUIGONGELUK IN ENGELAND EISCHT EEN DOODE. Nabij Arundèl is een vliegtuig komend van het vliegveld Shoreham omlaag gestort, meldt Reuter uit Londen. De passagier werd gedood, de piloot ernstig gewond. Prins Bertil bezoekt de F okkerf abrieken. Groote belangstelling voor onze vliegtuig industrie. Maandag wapperden van de fabrieksgebou wen der Nederlandsche Vlie gtuigenf ab r ie k Fokker aan den Papaverweg te Amsterdam de Zweedsche en Nederlandsche vlaggen, ter ge legenheid van het bezoek van Prins Bertil van Zweden aan onze nationale vliegtuigindustrie. Te 11 uur arriveerde de Koninklijke bezoe ker per auto voor het directie-gebouw. In zijn gezelschap bevonden zich zijn adjudant, lui tenant ter zee Einar Blidberg en drie officie ren van den Zweedschen vliegtuigkruiser „Got land",, t.w. commander Krook, chef van de vliegafdeeling op dezen oorlogsbodem, com mander van Rijswijk, plaatsvervangend com mandant en luitenant ter Zee le klasse Sand- berg. Ter ontvangst waren aanwezig de onder directeur van de N.V. Nederlandsche Vliegtui- genfabriek, de heer J. E. van Tijen, zoomede de heeren F. W. Seekatz, leider van de afdeeling export, L. Janse, procuratiehouder en J. Smit Kleine, afdeelingschef, terwijl zich kort daarna nog bij het gezelschap voegden de heeren ir. M. Beeling, chef van de wetenschappelijke af deeling en ir. H. C. van Meerten, van dezelfde afdeeling De rondgang, die ruim een uur in beslag nam. werd tevens meegemaakt door Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, onder-voorzit ter van de Koninklijke Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtvaart. Achtereenvolgens werd een bezoek gebracht aan de afdeelingen rompenbouw, machinale houtbewerking, vleugelbouw en luchtmetaal- bouw, waarna de modetien op ware grootte van zeer interessante nieuwe ontwerpen wer den bezichtigd. Tijdens den rondgang deed Prins Bertil zich kennen als een enthousiast bewonderaar en kenner van de luchtvaart en wat daarmede samenhangt, getuige de vele van inzicht blijk gevende vragen, die hij zijn begeleiders stel de, terwijl hij zich op verschillende punten langdurig bij vliegtuig-constructies en mo dellen ophield. Ook zijn adjudant en de drie officieren van de „Gotland" gaven voortdu rend blijk van hun groote belangstelling voor hetgeen hun getoond werd. Na den rondgang werden ververschingen aangeboden, Directe belastingen brengen meer op. Bijna 7 millioen boven Januari 1935 Indirecte belastingen er echter f 3.216.848 beneden' De eerste maand van het jaar 1936 is voor de directe belastingen een zeer goede geweest. Zij heeft n.l. in totaal f 6.879.556 meer opgebracht dan in 1935. Het leeuwendeel van deze vermeerdering komt toe aan de In komstenbelasting, die f 4.343.937 meer heeft opgebracht dan in Januari 1935. Ook de Vermogens- en Grondbelas ting kunnen op een aanzienlijke stij ging (f 2.059.583) wijzen. Naast dezen prachtigen vooruitgang steken de indirecte belastingen ech ter minder fraai af. Zij vertoonen vrijwel over de geheele lijn een ver mindering van inkomsten. Een gun stige uitzondering maakt hier de ac cijns op het gedistilleerd, die f 192.213 meer opbracht dan in Januari 1935. De accijns op het bier is met f 86.486 achteruitgeloopen. Wat de omzetbe lasting betreft, deze heeft in de eer ste maand van het nieuwe jaar f 286.320 minder opgebracht dan in dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal is de opbrengst van de in directe belastingen f 3.455.962 min der geworden. De ramingen blijken in vergelijking tot de opbrengst voor het grootste gedeelte aan den hoogen kant te zijn Het totaal verschil tus- schen de raming en de opbrengst in Januari bedraagt f 3.216.848. De automobilisten hebben wederom min dei- in 's lands kas gebracht. Het bedrag is be neden de anderhalf millioen gulden gebleven en vergeleken met Januari 1935, zien wij een vermindering van f 333.418. De raming voor het loopende jaar is vijf ton hooger dan in 1935. Ook de inkomsten van de rijwielbelas ting liepen iets achteruit. Verbod tot inbeslagneming van touringcars. De President van de Arrondissementsrecht bank te Leeuwarden heeft Maandag uitspraak gedaan in het kort geding tusschen den Staat der Nederlanden en de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging. De President, vonnis wijzen de. heeft den Staat verboden voort te gaan met het in beslag nemen van touringcars van de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging, voor zoover dit bedoeld is als opsporings maatregel. Mist verhindert het vliegverkeer. Ook de scheepvaart ondervindt hinder. Verschillende ongelukken. De mist heeft Maandagmorgen 't vlieg verkeer geheel stil gelegd. Op Schip hol was het uitermate stil. Geen en kel vliegtuig kwam aan. De toestel len uit Berlijn, Londen, Parijs en Scandinavië waren niet gestart. Slechts de machine van de Air France is 's morgens van Schiphol gestart voor Parijs. De machine is behouden te Brussel geland. Het och tendtoestel van de K.L.M. voor Lon den is niet vertrokken. Het scheepvaartverkeer ondervond door den mist belangrijke vertraging. Verschillen de schepen bleven te IJmuiden wachten tot de mist optrok. Dienst Hoek-van-HollandHarwich vertraagd. De Harwichboot, die Zondagavond van Hoek van Holland moest vertrekken, vertrok pas Maandagmorgen, tengevolge van den mist, om half zeven met ruim 300 passagiers aan boord. De boot die Maandagmorgen om half zes moest aankomen, arriveerde te elf uur. Vijf jongemannen in een auto te water geraakt. Doordat de chauffeur, de 23-jarige G. Klaas, sen uit Zwolle den weg in de mist was kwijt geraakt, is onder Windesheim een auto, ko mende uit Deventer waarin vijf personen uit Zwolle zaten, in een diepe wetering langs den weg gereden. De vijf personen hebben zich weten te red den, doch zij hebben veel water binnen gekre gen, terwijl een hunner bovendien een hersen schudding had opgeloopen. Allen waren zij min of meer ernstig bloedend gewond. Na ter plaatse te zijn behandeld, zijn zij later naar Zwolle overgebracht. Zware vrachtauto omgekanteld. Maandagavond omstreeks acht uur is een vrachtauto van een expediteur op Nieuw veen, komende uit Amsterdam, op den Bovenkerker- weg nabij Amstelveen door de mist van den weg geraakt. De auto zakte met de rechterwielen in den zachten berm. De naast den chauffeur zitten de 33-jarige A. Vlasman uit Langeraar sprong uit de cabine, juist toen de auto kantelde, waardoor hij onder den zwaren last terecht kwam. Met groote moeite wist men den onge lukkige te bevrijden; de dood was echter reeds ingetreden. De chauffeur van den vrachtwa gen, die in de cabine was blijven zitten, kon zich later gemakkelijk bevrijden en kreeg geen letsel. Gooi moeilijk bereikbaar. Het Gooi was zoo moeilijk bereikbaar, dat vele automobilisten, die uit Amsterdam naar huis terugkeerden, Maandagavond halverwege hebben geparkeerd en met de Gooische tram verder zijn gegaan. Rotterdam een uitzondering. Merkwaardigerwijze is te Rotterdam de mist Maandagavond spoedig opgetrokken en om streeks 11 uur was het practisch helder. Fietser verdronken. Te Weert is de 57-jarige gehuwde W. Trie pels uit Keipen. door den mist in de Zuid Willemsvaart gereden en verdronken. Spoorwegen gaan samen werken met particulieren. Opheffing van stations. Autobusondernemers krijgen het vervoer. De Nederl. Spoorwegen hebben thans de- finitiei besloten het personenvervoer, zoowel als het goederenvervoer tusschen de stations van de lijn DeventerZwolle onderling op te heffen, aldus meldt de Tel. De stations Diepenveen, Olst, Wyhe en Win-, desheïm worden gesloten. Het vervoer zal worden overgedragen aan een particuliere busmaatschappij te Zwolle, die reeds con cessie heeft voor dit traject. Krachtens de overeenkomst die thans met de spoorwegen is aangegaan zal een deel van de opbrengst van het vervoer aan de spoor wegen ten goede komen. (In een artikel in de „Aubobusdienst" wordt melding gemaakt van een initiatief der Ned. Spoorwegen tot opheffing van enkele stations waarbij de spoorwegen de helft zouden wil len ontvangen van de opbrengst van het meerdere vervoer, dat de autobusdienston- deimemer door die opheffing zal krijgen.) Het betreft hier een principieele beslissing van de Ned. Spoorwegen op den weg naar coördinatie van het verkeer. Het ligt in de be doeling meer overeenkomsten met particulie re ondernemingen op daarvoor geschikte tra jecten te treffen. De gedachte: spoorweg voor het snelverkeer op grooten afstand .autobus voor locaalver- keer ligt er aan ten grondslag. Ontaarde pleegmoeder te Megen weer aangeklaagd. Ook vroeger reeds mishandelingen gepleegd. De ontaarde pleegmoeder te Megen, die onlangs is veroordeeld wegens mishandeling van haar toevertrouwde voogdijkinderen, blijkt zich ook reeds vroeger aan dergelijke feiten te hebben schuldig gemaakt. Een nauw keurig onderzoek is daaromtrent ingesteld en thans is een nieuwe aanklacht tegen haar in gediend. Twee jongens hebben gedurende vijf jaar bij haar „verpleging" gehad, doch in dien tijd meer slaag dan eten gekregen. Dit laatste was bovendien nog van zeer slechte kwaliteit. Brievenbesteller verduisterde belastinggelden. Een bedrag van enkele honderden guldens. Door de Kon, Marechaussee is. als verdacht Van verduistering, in arrest gesteld, W. v. D.. brievenbesteller, tevens kantoorhouder van het hulppostkantoor te Vesen (gem. Heerdei Verdachte zou van verschillende personen be lastinggelden hebben ontvangen en die niet hebben doorgezonden, zoodat tenslotte de belastingplichtigen een aanmaning van de Directe Belastingen ontvingen In verband daarmede werd door den Inspecteur van P. T. T. naar de handelingen van v. D, een on derzoek ingesteld. Het verduisterde bedrag zou eenige hon derden guldens bedragen. ERNSTIGE BOTSING OP DEN RIJKS STRAATWEG BIJ MUIDEN. Maandagavond omstreeks zes uur verliet de Amsterdamsche veekooper J. Blok met zijn auto het erf van een boerderij aan den Rijks weg tusschen de Vechtbrug en de Merwede- brug, toen vanuit Amsterdam een auto naderde. De bestuurder hiervan, de heer H. Dreu uit Laren was er niet op verdacht, dat er vanuit het zij wegje onverhoeds een auto zou komen. Er ontstond een hevige botsing, waarbij de héér B. een hersenschudding en ernstige hoofdwonden opliep. Na verbonden te zijn, is hij naar een ziekenhuis te Amster dam vervoerd. De heer D. kreeg lichte kwetsuren De Raad voor de Luchtvaart. Regeling nog dezen zomer in werking? Naar aanleiding van het bericht, dat de commissie-Kooien, welke een onderzoek in stelt naar de mogelijkheid van verhooging van de veiligheid van het luchtverkeer, den minister van Waterstaat een wetsontwerp, houdende voorzieningen met betrekking tot de instelling en de regeling der bevoegdhe den van een Raad voor de Luchtvaart heeft doen toekomen, komen ons nog de volgende bijzonderheden ter oore: In de voorstellen der commissie wordt o.m. een vooronderzoek, ingeval van een lucht- ongeluk, dat door den Raad voor de Lucht vaart zal worden behandeld, voorgeschreven. De Raad zelf leidt het nadere onderzoek. Voorts is een belangrijk punt in de voorstel len der commissie, dat de Raad voor de Luchtvaart de gevallen, welke hij te behan delen krijgt, in het openbaar moet behan delen, op soortgelijke wijze als in de Sche penwet, welke de bevoegdheid voor den Raad van de Scheepvaart regelt, is omschreven. De mogelijkheid om in bijzondere gevallen de behandeling met gesloten deuren te doen plaats hebben, is ook in het geval van den Raad voor de Luchtvaart voorzien. De uit spraak is echter in elk geval openbaar. Naar men weet is de directeur van den Luchtvaartdienst, krachtens de Regeling Toezicht Luchtvaart, belast met het onder zoek bij vliegongelukken. Wanneer er na dit onderzoek twijfel beslaat omtrent de juiste oorzaak van het ongeluk, wordt het geval voorgelegd aan de Permanente Commissie. De bevoegdheden dez commissie zijn ech ter vrij beperkt. De Raad voor de Luchtvaart zal elk geval in vepl ruimer verband moeten beoordeelen en tal van factoren, welke de Permanente Commissie niet in haar gezichts kring kon betrekken, in aanmerking nemen. Het is niet uitgesloten, dat wanneer het bedoelde wetsontwern door de Sta ten-Gene raal zal zijn behandeld en aangenomen, de nieuwe regeling nog dezen zomer haar be slag zal Ier ij gen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 18 Februari: In een Deensch blad schrijft men over de Hollanders, die deelnamen aan den wedstrijd op schaatsen te Hamburg, het volgende De Hollanders, die uitsluitend boeren en visschers waren, bedienden zich, op uitdrukkelijk bevel van den Holland- schen Schaatsenrijdersbond. van een goed bedachte list. Zij laten namelijk hun tegenstanders vooruitrijden, maar blijven hun dicht op de hielen, zoodat de voorrijder voor hen den wind moet bre ken en zij door de zuiging der lucht, vooruit geholpen worden; zij kunnen zoo met veel minder inspanning dan de voorrijder voortkomen. Eindelijk op kor ten afstand het doel genaderd zijnde, springen zij plotseling vooruit en schie ten zoo hun tegenstander voorbij. Deze list kan bezwaarlijk „fair" genoemd worden, want er wordt geloot om de plaats, die men op de baan moet rijden, en een eerlijk man zou er zich niet van willen bedienen. Dezen en genen, die aan den rit deelnamen, beproefden op ver schillende wijze zich van dezen aanhang te bevrijden, door van den eenen kant der baan naar den anderen te rijden, door stil te staan, alles te vergeefs. De Hollander volgde als een schaduw en wilde niet vooruit, maar belemmerde daardoor den voorlooper niet weinig. Men houdt het ervoor, dat, wanneer er weer met Hollanders gereden wordt, deze list zal verboden worden. VAN NUL TOT ACTEUR De verloren zoon. Het domicilie van het Tooneelgezelschap, waarbij ik mijn geluk ging beproeven, bevond zich in de hanebalken van een eertijds deftig en nu tot kantoor gedegradeerd Amsterdamsch grachtenhuis. Ik klauterde tot in het onein dige en stond eindelijk tegenover een deur, waarop een visitekaartje met den naam van den Directeur was geprikt. Een poosje bleef ik op het kaartje staren: deels om op adem te komen, deels om moed te verzamelen voor den beslissenden stap. Einde lijk klopte ik. Er kwam geen antwoord. Ik wachtte en klopte weer, wat luider. Er kwam een geluid van achter de deur alsof iemand zich ergens in verslikte en ik vatte dat maar op als een bewijs, dat ik het heiligdom mocht betreden. Het kantoor van een Tooneelgezelschap wordt het meest gekenmerkt door de gewel dige stapels paperassen. Op het bureau, op de stoelen, in de kasten zwerven de manuscrip ten van tallooze tooneelschrijvers die driemaal daags naar de bus vliegen in de hoop dat ein delijk het bericht zal arriveeren, waarop ze al maanden wachten: Uw drama wordt ter op voering door ons gezelschap aangenomen. De muren zijn behangen met affiches die in reu zenletters de namen der successtukken van het repertoire de kamer inschreeuwen. Verder is alles precies als op een gewoon kantoor ten tijde van de groote schoonmaak. Het was omstreeks elf uur, maar de kan toortijd scheen nog niet aangebroken. Wel was er een jongmensch in een gele kantoorjas, maar hij stond op een ladder en was met een rood hoofd van inspanning bezig de lamp te demonteeren. Hij keek van zijn hooge stand plaats naar beneden en het kwam mij plotse ling vrij dwaas voor dat iemand die al zoo hoog woonde, liefhebberij had nog hooger te klim men. Maar tegelijk voelde ik in zijn positie iets van een symbool: was het niet ook mijn bedoeling; steeds hooger? In ieder geval was de verschijning een gunstig voorteeken, al thans, zoo vatte ik het met de bijgeloovigheid acteurs eigen, maar op, Terwijl ik zoo glimlachend naar boven keek, vroeg de jonkman mij in goed rond Amster damsch naar het doel van mijn komst. Zou ik den Directeur een oogenblik kun nen spreken? Die is op de repetitie. En of ie vanmorgen nog komt weet ik ook niet. Maar ik ben er expres voor van buiten de stad gekomen. Hij keek me onderzoekend aan als wilde hij peilen welke dwaasheid mij er toe gebracht had 's morgens om elf uur bij een tooneel- directeur aan te kloppen. Je kunt wel wachten, zei hij heel gemoe delijk maar 't ken wel weze dat je een ons weegt voor ie der is. Toen lachte hij schaterend om deze aardig heid en zette onverdroten zijn bezigheden voor. Anderhalf uur later was ik de wanhoop nabij. Niets is zoo pijnlijk als op heete kolen zitten; al mijn optimisme was naar de maan. Ik was tot de conclusie gekomen dat het een absurde gedachte van mij was geweest aan het tooneel te willen; dat ik geen grein talent be zat; dat de Directeur als hij ooit nog kwam, mij onmiddellijk de deur zou wijzen; dat ik rammelde van den honger; dat ik wegging; dat ik over vijf minuten wegging; dat ik nu toch heel zeker wegging. Vlak bij mij ratelde de schrijfmachine, be diend door een oud mannetje dat ik eerst voor den Directeur had aangezien, maar dat mij desondanks vrij afwijzend te woord had ge staan. Natuurlijk stond ik juist van mijn stoel op, toen de groote man eindelijk binnentrad. Hij was, wat ik later heb leeren kennen als het type van den ouden comediant: zwierig en groot van gebaar, met een levendige mimiek, grijze krullen en volkomen onzakelijk. Op schuchteren toon begon ik het doel van mijn komst uiteen te zetten. Bij den tweeden zin viel hij mij in de rede. Acteur? Dus je wilt acteur worden? Hij wierp zich breeduit in zijn krakenden stoel, trok zijn wenkbrauwen hoog op, wuifde afwe rend met de beringde hand en voer op sono- ren toon voort: Moet je niet doen, jonge man. Moet je nooit doen. Alles is beter dan dat. Ons leven is geen leven, ons leven is een hel. Volg den goeden raad van een in het vak vergrijsd man en keer terug naar je ouderlijke woning. Werp je als wijlen de verloren zoon je vader te voet en smeek hem om vergiffenis. Ga, jonge man en schenk mij de voldoening althans één mën- schenleven gered te hebben. Ik heb hem de voldoening niet geschonken. Ik bleef.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5