's Nachts opstaan p T y S p A G 18 FEBRUARI 1936 H A A R t E M'S D AGBC'AD 10 BLOEMENDAAL BIJ DE VARA. Maandag was het de beurt van de afdeeling SantpoortBloemendaal van de Vara- Jubi leum Tournee en een uitverkochte zaal in Vreeburg en een uitstekend geslaagde avond is het resultaat geweest. Kees Pruis en Stella Seemer, onze vroegere plaatsgenooten. en Louis Kapper hebben met hun programma den heelen avond het pu bliek geboeid gehouden en de eerste twee hebben een onbedaarlijk gelach ontketend en het publiek de refreinen laten meezingen dat de zaal er van daverde. Stella Seemer droeg voor „Voorheen en thans", „Ja en nee" en een geestige monoloog waarin de grilligheid der vrouw op uitstekende wijze werd uitgebeeld. Kees Pruis trad op als conferencier, zong hoe het vroeger anders was, hoe zalig het is een kind te zijn, bekeek het „Ja en nee" van het mannelijk standpunt en floot zangerige liederen. Louis Kapper hanteerde met groot succes de accordeon en bracht twee nummers ten gehoore, waarvan vooral het Menuet van Beethoven insloeg. Na de pauze volgde nog een éénactertje „Twee vliegen in een klap", vroolijk spel door Ger. Bakker opgevoerd door de 3 medewer kenden. Spreker van den avond was de heer Boersma, lid van het hoofdbestuur van de Vara. Deze wees er op dat het zwaartepunt van het jubileum der Vara de actie is. Spr. gaf een overzicht van den groei der organisatie. Van 100 leden in November 1925 is zij gegroeid tot 117.000 leden en dit niet tegenstaande de crisis en de weergalooze be strijding, aldus spr. Er zijn 470 afdeelingen met pl.m. 2000 ac tieve bestuursleden. Wij kunnen bogen op de allerbeste studio's, zegt spr., hoogstaande technische prestaties, eigen orkest, kinderkoor enz. Een en ander gaat gepaard met groote kos ten en daarom deed spr. een beroep op de vele luisteraars in het heele land zeker 309.CC9 die niet meebetalen. De Vara betaalt f 2000 per week aan zen- de: huur en f 700.000 per jaar aan algemeene onkosten. Spr. wees voorts op het gevaar van het fas cisme en wekte op de organisatie te verster ken. daar toch de Vara strijdt voor de vrij heid van het Nederlandsche volk. Deze versterking is het beste geschenk bij het. jubileum, zoo eindigde spreker. De heer Kranenburg sprak een slotwoord. VERGOEDINGEN BIJZ. ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor, verschil lende vergoedingen aan scholen voor bijz. on derwijs tóe te kennen, ingevolge de wet op het L. O. VERLAGING HUUR VAN EENIGE GEMEENTE- EIGENDOMMEN. Naar aanleiding van het rapport der com missie, bestaande uit de heeren A. J. Prin- senberg, Adr. Cassée, S. P. Rijnierse en J. de Jong Czn., die de opdracht had tot schatting der tegenwoordige huurwaarde van de ge meentewoningen, met de bedoeling' de huren met de huurwaarden die thans gelden, in overeenstemming te brengen, stellen B. en W. voor: op de huurprijzen van verschillende gemeente-eigendommen verlagingen toe te passen en overigens in de thans voor de ge meente-eigendommen geldende huurprijzen geen verandering aan te brengen. CHR. DEM. UNIE. De afd. Bloemendaal der Chr. Dem. Unie heeft tegen Vrijdagavond 21 Februari a.s. een vergadering belegd in de bovenzaal van café-restaurant Graaf Floris V te Vogelen zang, ten einde te komen tot de oprichting van een afd. Vogelenzang der C.D.U. De heer J. J. Geitz van 's-Gravenhage zal in die vergadering spreken over het onder werp: „Wat onderscheidt de C.D.U. van an dere partijen?" DE HONDENBELASTING. In verband met de bij de behandeling der begrooting voor 1936 in den Raad tot uiting gekomen wensch om de Hondenbelasting in dier voege te wijzigen, dat bij het houden van slechts één hond aan hondenbelasting minder- en bij het houden van meerdere honden relatief aan hondenbelasting meer verschuldigd is, deelen B. en W. den Raad mede, dat over 1935 werden aangeslagen: 361 groote honden a f 15. opbrengst f 5.415 63 groote honden als waakhond a f 7.50 opbrengst f 472.50 550 kleine honden a f 7.50 opbrengst f 4.125 77 kleine honden als waakhond a f 3.75 op brengst f 288.75. Dus 1051 honden met een belastingop brengst van f 10301.25. Hiervan gaat af wegens gedeeltelijke aan slagen en ontheffing pl.m. f 1001.25. De totaal opbrengst is dus pl.m. f 9300. Van de 920 aanslagen waren in 1935 slechts 102 aanslagen die op meer dan één hond be trekking hadden, nl.: 86 aanslagen voor 2 honden en 16 aanslagen voor meer dan 2 honden. Vrij zeker zullen vele houders van meer dan een hond de tweede en i"of) derde hond afschaffen, zoo de hondenbelasting voor den tweeden hond wordt verdubbeld en voor den derden hond verdriedubbeld. Men kan op grond van het bovenstaande wel aannemen, dat de opbrengst der Hon denbelasting aanmerkelijk minder wordt, in dien aan den in den aanhef bedoelden wensch van enkele raadsleden wordt tege moet gekomen. Wordt de belasting b.v. gesteld op f 10 voor een grootep en f 5 voor een kleinen hond: voor den tweeden hond resp. f 20 en f 10; en voor den derden en meer honden resp. f 30 en f 15; dan zal naar schatting f 3500 per jaar minder aan hondenbelasting ontvangen worden. B. en W. stellen daarom voor in de ver ordening op de heffing van hondenbelasting geen wijziging te brengen. VEREENIGING VOOR JEUGDWERK. Laatste Winterlezing. Donderdagavond 20 Februari zal Ds. J. C. van Dijk te Bloemendaal in het Jeugdhuis de laatste der serie winterlezingen houden. Het onderwerp, dat aangekondigd stond als „Franciscus van Assisi" is veranderd. Ds. van Dijk zal nu spreken over het be kende boek van Prof. J. Huizinga: „In de schaduwen van morgen". UITVOERING BLOEMENDAAL'S TOONEEL. Od Zaterdag 22 Februari geeft deze ver- eenlging een uitvoering in Vreeburg. Opgevoerd wordt „Loes". blijspel in 3 be- driiven. onder regie van F. H. v. d. Schaaf. De Jolly Jokers" zullen hun muzikale me dewerking verleenen. Tot slot volgt een dansje, DE BOSCHLAAN WINKELSTRAAT? B. en W. stellen den Raad voor, de veror dening tot vaststelling van voorschriften met betrekking tot den aard van de bebou wing en het gebruik van gronden in de be bouwde kommen der gemeente aan te vullen, zoodat aan de Noordzijde van de Bosch laan winkels mogen komen. VERKOOP VAN GROND. B. en W. stellen den Raad voor, aan J. N. Zandstra te verkoopen voor f 100 een strook grond ter grootte van ongeveer 27 M2. aan de Oranje Nassaulaan. REKENING VOORMALIGE GEZOND HEIDSCOMMISSIE. B. en W. leggen den Raad over de door de voormalige Gezondheidscommissie opge maakte rekening over het tijdvak van 1 tot en met 17 Januari 1934, sluitende, met inbe grip van batige saldi van vorige jaren, met een batig slot van f 2.685.53. Mede wordt hierbij overgelegd een liqui datie-rekening van bedoelde commissie. Blij kens deze rekening zijn na 17 Januari 1934 nog uitgaven gedaan tot een totaal bedrag van f 103.92, zoodat voor uitkeering aan de betrokken gemeenten in totaal beschikbaar blijft een batig saldo van f 2.685.53 min f 103 92 is f 2.581,61. B en W. stellen voor, bedoelde rekeningen goed te keuren. HEEMSTEDE Dr. E. A. M. Droog 70 jaar. Dr. E. A. M. Droog. Een der meest bekende ingezetenen van Heemstede. Dr. E. A. M Droog, wethouder van Openbare werken. Plantsoenen en Volks gezondheid, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, wordt op 9 Maart a.s. 70 jaar. Dr. Droog werd op 9 Maart 1866 te Schip luiden geboren. Hij studeerde aan het gym nasium te Rolduc en vervolgens in de me dicijnen aan de universiteit te Amsterdam. Na zich in 1893 als geneesheer te Heemstede gevestigd te hebben, promoveerde hij op 7 Mei 1898 tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Oorzaken en Mechanisme der Inversio Uteri", Bij meer dan een gelegenheid zijn de groo te verdiensten van Dr. Droog en het belang rijk aandeel, dat hij in de ontwikkeling van Heemstede genomen heeft, geschetst. In de Raadszitting van 30 Juni 1932 werd Dr. Droog bij gelegenheid van zijn 25-jarig .jubileum als raadslid door burgemeester Jhr. Van Doorn namens den geheelen Raad in zeer sympathieke bewoordingen gehul digd, Gememoreerd werd toen, wat op het gebied van de openbare gezondheid en de volkshuisvesting (daarbij wijzende op den artsen- en schoolartsendienst en zijn aan deel in den arbeiderswoningbouw) door den nu bijna 70-jarige tot stand gebracht werd. „Den wil om te werken voor de gemeente en iets tot stand te brengen heeft Dr. Droog zeker gevonden. Wanneer iets naar zijn zin noodig was. dan was er ook de wil om het er te doen komen en uit alles spreekt zijn goede hart voor den evenmensch". De hoop, die de burgemeester destijds uit sprak, dat Dr. Droog de gemeente nog vele jaren zou mogen dienen is in vervulling ge gaan. want nog altijd zien de Heemstede naren Dr. Droog met onverflauwden werk lust. energie en activiteit bezig om hun be langen te behartigen. Na zijn vestiging te Heemstede was een zijner eerste daden de oprichting der K.S.A. voor Haarlem en Omstreken. Ook de Boeren leenbank richtte hij te Heemstede op. waar van hij nu nog de functie van president van den Raad van Toezicht vervult. Dr. Droog is voorts mede-oprichter van de vereenigingen „Het Witte Kruis", de „Wijk verpleging" en de ..Huisverzorging". Op zijn initiatief werd in 1909 de woningvereeniging „Berkenrode" opgericht. Door het geheele land hield hij lezingen om de noodzakelijk heid van het bouwen van menschwaardige arbeiderswoningen aan te toonen en te be vorderen. Later werd de Heemsteedsche Wo ningvereeniging -uitgebreid met de stichting van „Op Eigen Wieken". In 1920 legde Dr. Droog zijn drukke parti culiere en fondspraktiik neer. hield alleen zijn armenpraktijk aan. In hetzelfde jaar (9 Sept.) volgde zijn benoeming tot wethou der. Spoedig genoot Dr. Droog het vertrouwen van den Raad en mede door de prettige sa menwerking in het college van B. en W. werd hem het werken gemakkelijk gemaakt. Hij nam het initiatief tot den aanleg van ruime straten en pleinen, een centrale rioleering, stichting van een gebouw voor Openbare Werken, de waterverversching der grachten. Op het gebied der Volksgezondheid schreef hij o.a. artikelen over drinkwaterontijzering, stichtte een zwemvijver en een Volksbadhuis, een Gemeentelijk Gezondheidshuis met Con sultatie-Bureau voor zuigelingen en kleuter zorg. nadat reeds de tandverzorgingsdienst op de scholen was ingevoerd. In 1923 werd Dr. Droog lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, als ook bestu rend lid van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. Hij schreef verschillende rapporten en ar tikelen op Medisch en Hygiënisch gebied o.a. over „de Homoeopathie voorheen en thans", „Congenitale dexterocardie", „Lijm- verband als rekverband". ..Knieresectie", ..Drinkwaterfiltratie", „Oogtuberculose". ..Het Taylorsysteem uit medisch oogpunt bezien", Het Geneeskundig onderzoek voor het hu welijk", „Malariabestrijding" enz. Dr. Droog hield tal van voordrachten op verschillend gebied en is medewerker van een aantal wetenschappelijke tijdschriften. De vele functies, die Dr. Droog voorts in het openbare- en vereeni°-ingsleven bekleedt, vragen een groot deel van zijn tijd. Uit alles blijkt dat de jaren Dr. Droog's buitengewone werkkracht, lust tot arbeid en frischheid van geest, blijkbaar nog steeds onaangetast la ten. Ondanks het feit dat de familie Droog op 9 Maart afwezig zal zijn, zullen de Heem stedenaren en waarlijk zij niet alleen, dien dag niet ongemerkt voorbij laten gaan. 'i Nachts moeten opstaan. Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Hoofdpijnen, Verlies van Energie, Branding en Krampen kunnen het gevolg zijn van slechte werking van de NIEREN. Het doktersrecept Cystex voor komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN en geelt in 8 dagen volledige voldoening, o( U krijgt Uw geld terug. Neem vandaag nog Cystex, Uw apothekor of drogist "heeft het. (Adv. Ingez. Med.) FILMAVOND VOOR HET ZWAKKE KIND. Vrijdagavond 21 Februari wordt in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heorenweg door de afdeeling Heemstede van loet Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies een propaganda-avond ge houden. Op dezen avond zullen twee films vertoond worden van het kolonieleven der uit te zenden kinderen, de een van het vacantiehuis te Egmond aan Zee, de andere van het Kleu terhuis „De Krabbenbosschen" te Rijsbergen. Daar in Heemstede zoo vele kinderen reeds genoten van een verblijf in de kolonie en aan vele ouders ook de resultaten van een ver blijf in die heerlijke omgeving bekend zijn, heeft het comité gemeend, ook anderen, die belangstelling hebben voor dit zoo nuttige werk al is het dan maar op het doek, eens alles te laten zien, wat de kolonies aan de kinderen bieden. Er is voor de uitzendingen veel noodig. Het gemeentebestuur helpt zoo veel het kan maai er zijn er zoo velen, die noodzakelijk eenigen tijd uitgezonden moeten worden. Het vorige jaar b.v. werden 81 kinderen uitgezonden naar Egmond en 28 kleuters naar de Krabbenbos schen, gedurende een periode van 6 weken tot 6 maanden. En ook dit jaar zal het aantal niet minder zijn. Ieder jaar dus tientallen kinderen, die misschien gered worden uit de klauwen der gevreesde t.b.c. Naar richting of kerkelijke belijdenis der ouders wordt niet gevraagd. Het comité verwacht een stamp volle zaal, omdat velen het nuttige werk van dit genootschap in zijn vollen omvang zullen kunnen aanschouwen. DE HAARLEM-EN-HEEMSTEDE-FILM Maandagavond om 5 uur had in de kapel .Irène" van Meer-en-Bosch te Heemstede, de vertooning van de Haarlem-en-Heemstede- film voor ongeveer 380 kinderen met hun ge leiders plaats, Behalve de hoofdfilm, welke speciaal als propagandamiddel voor de jeugd is opgezet en vooral behandelt het leven dei- kinderen in de Stichtingen voor Toevallij ders te Haarlem en Heemstede, werden de jongens en meisjes nog op een mooie kleuren film en een alleraardigste teekenfilm ont haald, terwijl de film van de Kleuterschool aan de Lieven de Keylaan ook de onverdeelde belangstelling genoot. Ook de tweede filmvoorstelling, welke la ter begon en voor belangstellenden bestemd was, mocht zich in een groot aantal bezoe kers verheugen, zoodat men zitplaatsen te kort kwam. Deze film, die door het geheele land draait en allerwege groote bewondering en waardee ring vindt, werd ook hier met groote belang stelling gevolgd en beteekent. stellig een goed begin van de grootsch opgezette actie welke in Heemstede-Noord, en -Zuid deze maand zal worden gevoerd om het ledental van de afdeeling „De Macht van het Kleine", dat hier thans ongeveer 550 bedraagt, tot 1000 op te voeren. Mogen deze pogingen met succes worden bekroond! De door de patiënten van „Meer-en-Bosch" vervaardigde matten hadden veel bekijks en trokken gelukkig ook welkome koopers! Ongetwijfeld zal deze film, die voor velen een openbaring was en ieder den veel om- vattenden arbeid der beide stichtingen leer de kennen en liefhebben, het medeleven der Heemsteders met de mooie inrichtingen ten goede komen en de groote zorg en moeite, welke de samenstelling vergde, rijkelijk be loon en! JKtN/T IN UÏMEIN^j HET TOONEEL Hef NederlandschIndisch Tooneel Als je maar een baantje hebt. Karl Kahle heeft 25 jaar lang als 'n braaf klerk op het Departement van Financiën ge werkt. Hij zou rustig gepensionneerd zijn ge worden, als hij niet den laatsten dag van zijn diensttijd uit den band was gesprongen. Zijn straf zal zijn 'n heel klein wachtgeld inplaats van pensioen. Het eenige redmiddel voor Karl Kahle is dat hij ontoerekenbaar wordt ver klaard en daarom besluit hij krankzinnigheid te simuleeren. Maar in dezen krankzinnigen tijd lukt het een klerk niet gemakkelijk om voor gek te worden versleten. De verstandige Kahle heeft het in 25 jaar niet verder ge bracht dan tot klerk, de waanzinnige Kahle brengt het in één nacht tot secretaris-gene raal. Maar wanneer hij op de plaats van den secretaris-generaal zit en weer verstandig is geworden, is er niemand, die in hem gelooft. Een fatsoenlijk, intègre hoofd-ambtenaar nee, dat is onmogelijk, zoo'n kerel moet gek zijn en wat Kahle niet gelukte, toen hij krank zinnigheid simuleerde, gebeurt tegen zijn wil, als hij verstandig wil zijn: hij wordt ontoe rekenbaar verklaard en met ziekteverlof naar huis gestuurd. Hier lag de stof voor 'n vlijm-scherpe, gees tige satire en in het derde bedrijf hebben wij nu en dan even gevoeld, hoe dit stuk bij se- rieuser bewerking had kunnen worden. Maai de Oostenrijker Wilhelm Lichtenberg heeft niet zoo hoog gemikt en hij is in de eerste twee bedrijven niet verder gekomen dan tot de klucht. En als ik nu nog vertel, dat Cor Ruys den krankzinnigheid simuleerenden klerk speelde, behoeft niemand meer te vragen, wat wij gisteren te zien kregen. Wanneer Cor Ruys in een klucht een nor maal mensch moet spelen, is hij al de dwaas heid zelve; met dezen Karl Kahle was het hek heelemaal van den dam. Hij „ruysde" er lus tig op los, het was je reine commedia dell' arte. dat hij ons gaf. Vooral in het tweede bedrijf, toen hij den simulant speelde, voerde hij de dwaasheid ten top. De rol bood er alle gelegenheid toe, al kan ik mij voorstellen, dat bij wat minder dol-kluchtig spel het stuk een eenigszins anderen indruk zou hebben ge maakt. Maar dat er dan minder gelachen zou zijn. betwijfel ik. Want Lichtenberg bleek op den duur toch wat te langdradig en ook wat te goedkoop in zijn grappigheid om het geheel zonder de kluchtigheid van Ruys te kunnen stellen. Anton Ruys was een tot minister van finan ciën gebombardeerde heereboer, die meer ver stand van koeien dan van financiën had. Ook hier zou bij minder kluchtigheid de stof aan wezig zijn geweest voor 'n felle satire. Heeft niet eens iemand, die het weten kon, mij in allen ernst verteld, dat. een oud-wethouder van financiën van Amsterdam hem in zijn onschuld had gevraagdwat eigenlijk 'n claim was? Men ziet hieruit, dat ook in Holland de dwaas heid door de politiek wel eens ten top wordt gevoerd. Anton Ruys sprak als deze minister met een dialect, waarin 3 verschillende dia lecten waren verwerkt. Ook hij was evenals Ruys louter een kluchtspelfiguur. Poolman en Pierre Myin hadden blijkbaar ernstiger bedoelingen. Zij speelden meer in de richting van het blijspel en gaven beiden met fijne trekjes een minister en een hoofdambtenaar. Lily Bouwmeester was als de vliegenierster een charmant vrouwtje, maar veel eer was er met dat rolletje niet te behalen evenmin als met de door Frances May gespeelde verliefde typiste. Wim Kan maakte een niet onaardige caricatuur van een in den dienst vergrijsden bode en Gerard Hartkamp mocht weer jonge- jannen in de twee rollen van een Zuid Ame- rikaanschen diplomaat en een naar een be trekking solliciteerend man zonder scrpules. Er is gisteren in den stampvollen schouwburg het was een abonnementsvoorstelling dikwijls geschaterd van den lach en wij heb ben nu en dan hartelijk meegelachen. Blijf maar eens ernstig, als Cor Ruys voor een krankzinnigheid simuleerenden klerk speelt, J. B. SCHUIL. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Oorlog en de Mammon. M. de R. Beleefd verzoek ik u opname van het vol gende: In uw blad van Vrijdag 7 dezer kwam een „adres" voor onder het hoofd „Oorlog is mis daad"; gelukkig dat wij dit nu weten, want voor de samenstelling van dit adres, was ons deze sodaliteitsroep onbekend. Het adres, dat gericht is aan het Neder landsche Volk, houdt onder meer in: één vraag, één antwoord, één vaststelling één eisch en één belofte, en dan vinden wij in uw blad van Zaterdag d.a.v. een serie namen ver meld van hen, die genoemd adres ondertee kenden Namen van dames en heeren, professoren, doctoren, Meesters en jonkheeren, kortom, een paar dozijn gewichtjes, die den doorslag moe ten geven aan dit „Letterkundig adres"! 't Is begrijpelijk! De internationale verhou dingen zijn dan ook bepaald niet erg gerust stellend, en 't is goed, als wij klein-Nederlan- ders onder elkander de tanden eens laten zien; je kunt nooit weten waarvoor 't al goed is. Als Kellogg zich straks achter 't oor krabt, en de Volkenbond van schrik van zijn stoel valt Als midden in den nacht een be richt komt uit Venlo, en even daarna uit Roer mond en vrijwel tegelijkertijd uit Maastricht, dat er bommen op die plaatsen geworpen zijn, uit vliegtuigen, men weet niet van welke na tionaliteit. Als de telefonische en telegrafische toemeenschap van het provinciaal Commando met Den Haag verbroken blijkt. Als de een uitmaakt, dat het zonder twijfel een stoot uit Duitschland is, de ander dat het een Bel gische zet moet zijn. Als juist een grensinci dent in behandeling is, dat onbeduidend leek, maar nu anders bezien moet worden. Als er een gerucht echt of valsch loopt over een Franschen aanval of dat een Franschve scheepsmacht in de Schelde de neutraliteit zou hebben geschonden. Als dan de veldven- sterkingen nog niet gereed of nog onbezet zijn, het versperringsmaterieel nog in de ma gazijnen ligt, troepen nog gemobiliseerd moe ten worden. Als men zich in een dergelijkeoi toestand indenkt, komt men tot de ontzet tende gewaarwordingen van datgene, dat men door verdeeldheid der natie door petiti onnement] es door anti-oorlog-clubjes en bondjes, en door adresjes van „oorlog is mis daad", reeds lang verwaarloosde, n.l. een heid! Zeker, 'n oorlog tusschen beschaafde volke ren is ontegenzeggelijk het toppunt van be schavingsschennismaar met die weten schap, plus een dosis letterkunde bereikt men het doel niet door middel van adressen te zenden aan hen, die er niet mee noodig heb ben. Wie is de oorlogsmisdadiger? of wel, wie zijn de oorlogsmisdadigers? Niet zij die te velde gaan! maar wel zij, die hen te velde zonden! Wie zond hen dan te velde? Niet de Commissarissen van H,M. de Ko ningin, ook niet de Eerste- en Tweede Kamer leden en de overigen, die zoo'n exemplaar „oorlog is misdaad-adres" mochten ontvan gen. Als er ooit ten oorlog werd aangespoord en in de toekomst nog aangespoord zal worden, dan was en is het steeds geweest, óf de olie magnaat, óf de wapensjappietauers, in één woord: den MammonI De oorlogen in het grijze verleden, te begin nen met 100 jaar vóór Christus mogen dan als uitzondering hier dienen, doch alle overige veldslagen, die der middeleeuwen, die van FrankrijkEngeland, die van SpanjeHol land, die van DuitschlandFrankrijk en ten slotte, den wereldoorlog van 1914*18, zij allen werden door den Mammon ontworpen! Daarom ook begrijp ik van de „adres zenders" hun bewuste punt 5 niet al te best! Zij spreken doelbewust, alsof het gevaar van den oorlog in het fascisme tot uiting komt; ik zou die prof's, doctoren, meesters en jonk heeren willen vragen: En vroeger dan? Toen bestond er toch geen bewust fascisme en luidde het recept alom „menschenvernieti- ging!" Neen waarde „Oorlog is misdaad"-stellers, hier schuilt de fout niet! Het Volk De Volkeren moeten een inter nationale rechtbank zoodanig samenstellen, dat deze niet vertegenwoordigd en uitge oefend wordt door Bolsjewiki, door Olie-mag naten, door Joodsche-geldkoningen en Uni lever-Adviseurs doch door rechtschapen meesters in den zin des woords, met God als het hoogste goed! In dat internationale Hof moet ten slotte „De Arbeider" van beider kunne als onpar tijdig jury kunnen mee spreken, immers, in eerste instantie treft de uitspraak zijn lot als lijdend voorwerp! Hiermee zal de wereld (ons land) gebaati zijn en behoeven we geen adresjes meer te zenden uit letterkundigen bron; het gezond verstand ook zonder deze „kunde" moet over gaan tot de daad der éénheid, tot de instand- brenging van een „één-Ianden-lichaam", „zónder mammon!" Haarlem, 10 Febr. 1936. P. W. KUIJPENS. ÊMDM PROGRAMMA" Op de Berlijnsche automoblel- tentoonsteling toont men de fabricatie van synthetische rubber, WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-uitzending. VARA-uitzeudjiig. 10.— VPRO. 8.Gram. platen; 9.30 Kookpraatje. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gram. platen en lezing. 12.1.45 Orvitropia en Gram. platen. 2.— Voor de vrouw; 2.15 Kamermuziek. 3.Voor de kinderen. 5.30 Orvitropia. 7.Sport. 7,15 Kinaerkoorconcert. 8.40 Lezing. 8.Berich- then. 8.10 Cor Steyn's Accordeon-orkest en solist. 8.45 VAE,A-Maandrevue. 9.15 Residen tie-orkest. 10.Berichten. 10.05 Toespraak. 10.15 Vervolg concert. 10.45 Mignon-kwintet. 11,15—12.Gram. platen en pianospel. HILVERSUM II, 301 M. NCRV.-Uitzending. 8.Schriftlezing 8,159.30 Gram. platen, 10.30 Morgendienst. 11.12.en 12.15 En semble Van der Horst en Gram. platen. 1.15 Gram. platen; 1.30 Orgelspel. 2.30 Friesch programma. 3.153.45 Chr. Lectuur. 4.Chr. Liederen-uurtje, 5.Kinderuur. 6.Causerie 6.30 Afgestaan. 7.Berichten. 7.15 Repor tage. 7.30 Causerie. 8.Berichten. 8.05 NCRV- orkest. 9.Causerie. 9.30 Vervolg concert, m. m. van solist. 10.Berichten. 10.05 Causerie. 10.20 Vervolg concert. 10.4511,30 Gram. pla ten. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.50 Gram. platen. 12,05 Orgelspel. 12.35 BEC-Empireorkest. 1.352.20 BBC- Schotsch orkest. 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest. Bournemouth en solist. 5.05 Het Mac Arthur-kwitet. 5.35 Zigeunermuziek. 6.20 Be richten. 6 50 Zang. 7.10 Lezingen. 7.50 Dans muziek. 8.35 Causerie. 8.50 BBC-symphonie- orkest en solist. 10Berichten. 10.15. Vervolg concert. 11.Het Bridgewaterkwintet. 11,35 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 3.35 Gram muziek. 11.20 Nationaal orkest. 2.50 Orkestconcert. 4.50 Gram. pla ten. 5.50 Kamermuziek. 8.20 Zang. 9.05 Radio- tooneel. 11,0512.35 Dansmuziek en Populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Schrammelmuziek, 3.50 en 5.20 Gevar. pro gramma. 8 05 Omroeporkest. 9.5011,20 Om roeporkest er -kleinorkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram. platen, 12,50 Omroeporkest. 1,50-2.20 Gram platen. 6.20 Fanfareconcert. 7.20 Zang 8.20 Gram. platen. 8.50 Symphonie concert. 11.— 11.20 Gram. platen. BRUSSEL. 484 M. 12,20 Gram platen. 12.50 Zigeunermuziek. I,502.20 Gram. platen; 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gram. platen; 6.50 Klarinetrecital. 7.20 Gram. platen; 8.20 Omroeporkest en Gram. platen. 10.3011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.05 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Zang en luitmuziek. 10.05 Weerbericht. 10.20- II,20 Trioconcert,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8