Cenève in het brandpunt. Haarlem's Kunstbezit. WOENSDAG 19 FEBRUARI 1936 HAAEtE M'S DAGBESD 3 EERSTE KAMER. Sterke aandrang tot handhaving eener volkomen neutraliteit. Pollema (C.-H.). DEN HAAG Dinsdag. Behalve de heer de Jong (R.K.), die zijn van ouds bekend pleidooi voor verbetering van onzen economischen voorlichtingsdienst voor droeg, en Dr. Henri Polak (s.d.) welke den Vol kenbond juist veel sterker wenscht te zien, dan hij thans is, kreeg Minister de Graeff vandaag hevige verwijten te hooren van anti-Geneef' sche senatoren. Mr. Pollema (c.h.) mocht aan het slot zijner rede wel beweren, dat hij geenszins den Vol kenbond wenscht te kleineeren, heel de kern van zijn betoog kwam er, al evenzeer als dit met Mr. Briet (a.r.) en Mr. v. Vessem (nat. sóc.) het geval was, op neer, dat Nederland voor alles het eigen be lang in 't oog heeft te houden. Daaraan moet, aldus de heer Pollema, het Volkenbondsbeleid ondergeschikt zijn en nu verweet hij Minis ter de Graeff, dat deze juist het omgekeerde doet. Het hier genoemde trio stemde ook overeen in hun lofzang op den goeden ouden tijd, toen Nederland nog een volkomen neutraliteits- en zelfstandigheids- politiek voerde. Van neutraliteit gesproken, Mi'. Briet pinkte nog eens 'n traan weg over het feit, dat wij geen beroep meer willen doen op België's, vol gens hem juridisch nog bestaande, neutrali teit. Dat zoowel te Versailles als door België's toetreding tot den Volkenbond en verder door andere verdragen, die onzijdigheid is opge heven, kon deze afgevaardigde blijkbaar niet inzien. Ook de a.r. senator liet niet na zichzelf als een warm aanhanger der Volkenbondsgedach te te qualificeeren. Deze Volkenbond is echter zoo onvolmaakt, dat voor ons meer dan ooit zelfstandigheid geboden is. Door verheerlijking van het collectieve stelsel zou z.i. onze Regee ring in een verkeerd vaarwater gedreven kun nen worden. Na o.m. nog betoogd te hebben dat de ex- neutralen te Genève collectief hun invloed dienen aan te wenden, pleitte Mr. Briet even als het vorige jaar voor het aangaan van twee zijdige verdragen, waarin hij meer heil voor onze veiligheid verwacht dan van het betre den van den Geneefschen weg. Bescheidenheid in den Volkenbond acht hij voor Nederland geboden. Wij moeten ons niet te veel wagen in de politiek der groote mo gendheden. Verkeerd achtte hij dan ook, dat wij in December aan Eden hadden doen weten, dat ook Nederland niets voor de plan nen LavalHoare voelde. Ons land moet in het Geneefsche concert geen eerste viool spelen, het mag in den Volkenbond wel meeloopen, doch vooral niet vooraan. Mr. Pollema (c.h.), die om botsingen tus- schen zijn leider Prof. de Savornin Lohman en den man achter de Regeeringstafel te voor komen, ditmaal namens de c.h. fractie sprak, merkte op, dat Buitenlandsche Zaken in het algemeen door het Parlement verwend wordt. Toch is het plicht der volksvertegenwoordiging- haar stem ook in dezen te doen hooren, zooals Struycken destijds al heeft opgemerkt. Met een reeks van citaten trachtte deze spreker aan te toonen, dat Minister de Graeff nu eens wel, dan geen vertrouwen in het systeem van collectieve veiligheid stelt. Mr. Pojlema's bewondering voor den Volkenbond is in den loop der jaren niet toegenomen. In theorie vindt hij het een pracht-instel- ling, maar in de praktijk valt ze bitter tegen. Van de rechtsidee .komt niets of nagenoeg niets terecht. Belang en macht van enkele groote mogendheden spelen er een veel te groote rol en de kleine mogendheden kun nen slechts volgen.- Nauwelijks waren deze woorden aan de omhening zijner tanden ontsnapt of hij veroordeelde ons ingrijpen t.a.v. de plan nen Laval-Hoare. O, Pollema-sehe inconse quentie Onze politiek van zelfstandigheid, van af zijdigheid het was als hoorde men een lid van den Amerikaanschen instee van den Nederlandschen Senaat spreken moet zooveel mogelijk hersteld en slechts binnen het raam dier politiek moet dan de Volken bond zooveel mogelijk behartigd. Wat Minister de Graeff op 12 September jl. 'ter Volkenbondsvergadering over het vraagstuk van verdeeling van grondstoffen had gezegd, betreurde deze afgevaardigde. 'Dat was overbodig en kan een verkeerden indruk veroorzaken. In elk geval bezwoer hij den Minister thans in 's lands vergaderzaal het voorbeeld van den Britschen Minister van Koloniën Thomas te volgen door onomwonden te ver klaren, dat er over afstand van eenig Ne- derlandsch koloniaal gebied niet te praten valt. Een verlangen, dat ook door de andere sprekers kenbaar werd gemaakt. Waakzaamheid voor ons eigen belang achtte Mr. Pollema dringend noodzakelijk. „Wee het land aldus zijn veelzeggend slotwoord welks Minister van Buitenland sche Zaken in onze dagen een illusionist is". Dr. Polak, die met de heeren Briët en Pollema de zinsnede i.z. de grondstoffenver- deeling minder gelukkig vond, wees er intus- schen op, dat zij ook overbodig was geweest. Want voor het verkrijgen van grondstoffen is niet zoozeer het bezit van -koloniën als dat van geld noodig, gelijk tropische koloniën evenmin baat kunnen bieden voor immigra tie -uit een overbevolkt land. Deze spreker brak wederom een lans over erkenning der Russische Regeering, waartegen z.i. niet meer grieven wegens hardvochtigheid en onverdraagzaamheid kunnen worden aan gevoerd dan tegen het Gouvernement van een ander, dichterbij gelegen, staat, waar mee wij veel betrekkingen onderhouden. Tot besluit van den middag kregen we voor 't eerst Mr. v. Vessem te hooren, die in zijn rede allereerst bij -de voorloopers van de N.S.B. op het gebied van ons buitenlandsch beleid stil stond, waaronder hij o.a. rang schikte degenen, die het Nederlandsch-Bel- gisch verdrag hielpen verwerpen. Deze spreker betreurde het, dat Neder land lid van den Volkenbond is. noemde de interventie bij Eden met betrekking tot de plannen Laval-Hoare „ijzingwekkend on voorzichtig" en vond, dat wij ons heelemaal buiten het Italiaansch-Abessynische geschil hadden moeten houden. OOk onze deelne ming aan de sancties achtte hij dus onjuist. Na o.m. betoogd te hebben, dat wij minder behoefte aan een regeling met België heb ben. dan omgekeerd, gaf hij te verstaan, dat onze tegenwoordige gezant te Berlijn van daar diende te vertrekken, aangezien deze diplomaat al te zeer anti-nazi zou zijn. Spr. protesteerde verder tegen de z.i. verkeerde anti-Duitsche stemming hier 'te lande, wenschte van de Regeering te hooren, dat zij evenzeer als in 1914, in een conflict waar wij buiten zouden blijven, zich eerlijk neu traal zou gedragen en eindigde met er op aan te dringen het gezantschap bij den Paus te herstellen. TWEEDE KAMER Defensiefonds aangenomen. Houding tegenover Rotterdam verdedigd. A. M. Jockea (V.D). DEN HAAG Dinsdag. Met 6029 stemmen nam de Kamer het Defensiefonds en vervolgens met 6227 de eerste voor 1936 geldende begrooting van dit fonds aan. Van de vrij zinnig-democraten, die met de sociaal-democraten, de communisten, den revol. soc. Sneevliet en den chr. dem. v. Houten de oppositie tegen het eerstgenoemde ontwerp vormden, gaven Mr. Joekes en Sohilt- h-uis wel hun stem aan de uitgaven voor dit jaar. Minister de Wilde en ambtgenoot Oud dien den den communist Schalker van ant woord op zijn inter pellatie over het be leid der Regeering t.a.v. de gemeente Rotterdam. De Minis ter van Binnenland- sche Zaken merkte op, dat men nog niet toe is aan een regeling in verband met grove lijke verwaarloozing der gemeentelijke huis-houding. Dan toch zou de Regeering met een wetsontwerp moeten komen, o.m. om een Regeerin-gscomanissaris aan te stellen. Het niet langer verstrekken van kasgeld is echter slechts een maatregel, waartoe de Regeering in het belang van 's Rijks schatkist genoopt wordt, nu het gemeentebestuur in de Maasstad wei gert de maatregelen te treffen, die de heeren in den Haag voor de saneering van het ge meentelijk budget noodzakelijk achten. Dit kwam de Minister van Financiën nog eens onderstrepen. Ruim 30 millioen gulden der uitgaven van Rotterdam zijn ongedekt, terwijl de gemeente voor liefst 45 millioen bij het Rijk in het krijt staat. Er is geen sprake v-an, dat de Regeering zich door de politieke samenstellin van het R'damsche college van B. en W. laat beïnvloeden. De voorwaarden, die Rotterdam zich gesteld ziet, zijn dezelfde die men aan elke andere gemeente stelt, welke moet saneeren. Ja, de Maasstad is zelfs nog milder behandeld dan anderen. Minister Oud ontkende, dat de Rotterdam- sche moeilijkheden voor een aanzienlijk ge deelte het gevolg zouden zijn van de economi sche en financieel© politiek der Regeering. Deze beoogt met haar maatregelen en voor waarden juist de credietwaardig-heid van onze eerste havenstad te herstellen. Tot groot vermaak der Kamer wees de Mi nister' er op, dat hij ook zonder accountants onderzoek wel zou merken als er geen werk- loozensteun te Rotterdam zou worden ver strekt. Daarvoor -had hij niet accountants aan Verkoudheid van Neus, Hoofd, U IT1 P O Keel en Borst Doo5 cent „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" (Adv. Ingez. Med.) BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 7 MAART A.S. 1 Uv/ winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 7i ct. zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 1 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. N.V. wascholinefabriek/; Een zeldzaam voordeel! Maar nog slechts korte tijd kunt U hiervan pro fiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop yan 2 pakken Presto, 71/2 cent een derde pak ge heel gratis tegen inle vering van onderstaan de courantenbon. Dus voor slechts 15 cent ont vangt U 3 pakken Pres to, het bekende voor treffelijke zeeppoeder. Neem in plaats van het GRATIS PAK PRESTOgeen andermerk zeeppoeder aanl U heeft recht op PRESTO en wie U iets anders geeft, benadeelt U. PSO.A 116-092H (Adv. Ingez. Med.) 't werk gesteld, maar wel om na te gaan of de in een slechten financieelen toestand verkee- rende gemeente, de werkloosheidsuitgaven nog kan bestrijden. Aangezien hij wel wist, dat er in dit ge val met een motie geen succes te beha len viel, liet de heer Schalker een dergelijk voorstel achterwege. De a.r. Rotterdammer Schouten zette uiteen, dat de Regeering in dit geval zeer sterk stond, terwijl de so ciaal-democraten Mr. Donker en Drees van een uitvoerige ge- dachtenwisseling af zagen in de hcop, dat de besprekingen tus- schen den Haag en den .Coolsingel alsnog tót een blij einde zouden lelden. Wat hen intus- schen niet belette, eenige verzachtende om standigheden voor Rotterdam aan te voeren. Van de zitting van heden zij alleen nog ver meldt, dat het nieuw a.r. Kamerlid Mr. v. Baren geïnstalleerd werd en dat de Kamer z. h. st. besloot de motie-Boon in bespreking te gaan brengen i.z. een regeling voor de salaris sen van buiten gezinsverband, in communau- teit levende ambtenaren en onderwijzers. E. v. R. W. Drees (S.D.A.P.) SMALFILM PRIJZEN. De jury voor de Nederlandsche Smalfilm liga. bestaande uit de heeren J. C. Mol. van Zwijndrecht, J. Theur.issen, Mannus Fran ken en L. Ki-yn, heeft de prijzen toegekend in den wederom gehouden Nationalen Smal filmwedstrijd. Uit de prijswinners wordt la ter een keuze gedaan voor den in dit jaar te Berlijn te houden Internationalen wedstrijd. In klasse C (Natuurfilms) heeft A. Haye, te Haarlem den 2en prijs gewonnen. Politiek van de vuist. Nachtelijke vechtpartij te Amsterdam. Gisternacht zijn aanhangers van twee el kander vijandig gezinde politieke partijen in de Rapenburgerstraat te Amsterdam met el kander slaags geraakt. Een twintigtal perso nen, voor het meerendeel jongelieden, nam aan de vechtpartij deel. Een van hen werd daarbij zoo geslagen, dat hij een arm brak. Na in het Binnengasthuis behandeld te zijn kon hij zich naar huis begeven. De vermoedelijke dader van deze ernstige mishandeling, een 23- jarige jongeman, is in het bureau J. D. Meyer- plein opgesloten. WIELRIJDSTER ONDER DE TRAM GERAAKT EN GEDOOD. Een zeer ernstig ongeval heeft Dinsdag plaatsgehad in de Haarlemmerstraat te Am sterdam. Een 47-jarige vrouw, die daar op de fiets reed en bij de Heerenmarkt de trambaan wilde oversteken, is aangereden door een tramwagen van lijn 5. De vrouw kwam gedeel telijk onder den motorwagen terecht en bleek er, toen zij bevrijd was, ernstig aan toe te zijn. In de auto van den G. G. en G. D., die haar naar het Binnen-Gasthuis vervoerde, is zij overleden. „MOENA" WORDT VAN MOTORSCHIP STOOMSCHIP. AMSTERDAM, 18 Februari. Naar wij ver nemen zal het motorschip „Moena" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" stoom schip worden. De „Moena" is evenals de „Ma- noeran", een enkelschroefschip, uitgerust met twee motoren, die door middel van een kop peling op één as werken. Deze installatie zal thans door een stoommachine worden vervan gen, waarvoor verschillende onderdeelen van de machine-installatie der „Mapia" zullen worden gebruikt. (A.N.P.) Een Novemberlandschap van A. M. Gorter in Teyler's Museum Ter afwisseling zij het vergund in deze reeks eens een paar schilders te behandelen die onze tijdgenooten geweest zijn, al zullen wij van ons principe niet afwijken in deze rubriek geen nog levende kunstenaars te bespreken. Arnold Gorter is in het Amsterdamsch kunst leven van het eerste kwart dezer eeuw een fi guur geweest. Hij is in die gelukkige jaren één diergenen geweest, die het tot welstand en glorie gebracht hebben door hun kunst, zon derooit in de historie der schilderkunst het tot een vasten, onvervreemdbaren zetel te zullen brengen. Hij is ééne dier verschij ningen die, eenzijdig', zich snel ontwikkeld heb ben en gespecialiseerd gebleven zijn in een enkel, gevarieerd gegeven, welk gegeven door een uiterst handige presentatie van den kunst handel tot een tijdelijk mode-artikel omhoog gestuwd, in den loop der jaren haar aantrek kelijkheid inboet en dan eindigt met veron achtzaamd te worden. Hoewel de historie rechtvaardig en de beste critica is, zit in dergelijk beloop van zaken toch ook altijd iets onbevredigends. Omdat zelfs een tijdelijke roem niet zonder capaciteiten te bereiken is en men die later te vlot geneigd is over het hoofd te zien. Men. dat is in dit ver band het kunstzinnige publiek heeft gemeend een Ruysdael te ontdekken en is dan later ver stoord als blijkt dat het steeds een Gorter gebleven is. De onbillijkheid zit daarin, dat men te vlug vergeet dat in die beperktheid van arbeidsveld toch een groote dosis kunde en artisticiteit verscholen kan blijven. Gorter is één dier „provincialen" uit onze moderne kunst, die, noch tot de Haagsche, noch tot de Amsterdamsche groep behoorend, in zijn isolement zijn kracht gezocht heeft. Twentenaar van origine hij was van '68 en bij Almelo geboren liet hij het Twentsche landschap nimmer los, toen het hem aan vankelijk eenige successen bezorgd had. Zelfs toen hij, als mentor van Hare Majesteit de Koningin met deze een reis naar Noorwegen mocht medemaken, zat onder de Noorsche watervalletjes en boschgezichten, de visie op ons Duitsch aandoend achterland verhuld. Gorter was een echt kind van zijn land en hij heeft dit nooit verloochend. Maar hij heeft zich tot in den treure herhaald en alleen met groote virtuositeit het formaat en het moment van zijn voorstelling gewijzigd. Als wij uit Tey ler's catalogus de beschrijving van dit schil derij in ons geheugen prenten: „Een stille Novemberdag; wolken drijven zachtjes aan den helderen hemel. Op dorre akkers blader- looze boomen en hakhout, weerspiegelend in uitgeveende plassen", dan hebben wij „No vemberdag" maar te vervangen door „Lente dag"' en „dorre akkers" door „uitbottende ak kers" of iets dergelijks, en Gorter's repertoire ligt voor ons open. Alle nuances van uur en jaargetij heeft hij in hun werking op die sim pele gegevens bespied en met doorgaans groo te vastheid van hand weergegeven. Dat er langzamerhand een groote dosis routine de eerste ontroering is gaan vervangen, was haast onvermijdelijk.Toen hij naar Noorwegen ging en zich schijnbaar vernieuwde, was het al te laat. Gorter bezat niet de lenigheid van een Theophile de Bock, die steeds zichzelf wist te blijven al varieerde hij voortdurend zijn on derwerpen. Maar wel had hij eenzelfde solidi teit van ondergrond, men voelt aan ieder land schap van Gorter de kunde en het goede be grip waarmee een ter rein, een lucht geschil derd zijn. Een goed schilderij van hem, als dat wat in Teyler hangt, laat hem alle recht wedervaren. Na wat hiervóór gezegd werd zal men begrij pen dat het exposeeren van een verzameling zijner werken teleur zou stellen. Dergelijke expositie is bij mijn weten, dan ook nooit gehouden. Gorter was een aima bel mensch en iemand voor wien het society- leven aantrekkelijk heid bezat. Jaren lang was hij voorzitter van Arti en daardoor weer lid van verschillende bestuurscommissies. Al die dingen gingen hem beter af dan een Breit- ner, die daarvoor niet den minsten aanleg had en in velerlei op zicht Gorter's antipode was. Zoo moeilijk het leven vaak voor Breit- ner geweest is, zoo rustig en voorspoedig scheen het voor Gorter bereid te zijn. Ook daarin is de historie weer billijk, dat ze den eerste een vermoe delijk langer voortbe staan heeft toebedeeld. Z. H. DE BOIS. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 19 Februari: Gisteren heeft dan toch eindelijk de officieele opening der lijn Amersfoort Kesteren plaats gehad, Wel mag er zeker gesproken worden van eindelijk, als men nagaat dat de aanleg dezer lijn reeds bij de Wet van 10 November 1875 bevolen werd en men in 1879 met de werkzaam heden een aanvang nam. Te 12.15 stoom de de feesttrein uit Amersfoort weg, waarin men o.a. de Ministers van Wa terstaat en Binnenlandsche Zaken op merkte. Te half een ongeveer kwam men aan het station Woudenberg Scherpenzeel, waar de gemeentebesturen de feestgenooten ontvingen, terwijl mu ziek weerklonk. Bij het versierde station zag men eerewachten te paard en te voet. Ook te Veenendaal werd de trein met muziek ontvangen en sprak de burgemeester de Ministers en de feest- reizigers toe. Na het gebruik van eere wijn werd de reis vervolgd. Te Rhenen werd de trein door vreugde schoten, hoera's van de talrijk saam- gestroomde menigte en de klanken van een flink bezet orkest begroet; kinderen met oranjelinten getooid en van banie ren en vaandels voorzien, zongen den beiden Ministers bij het verlaten van den trein een welkomstlied toe; de burge meester van Rhenen verwelkomde de hooge autoriteiten, terwijl daarna in het station aan de genoodigden een lichte maaltijd werd aangeboden. Rhenen was feestelijk met vlaggen en eerepoorten getooid en er had een uitdeeling van erwten, spek en brood aan 700 armen plaats. Na een verwelkoming te Keste ren arriveerde de trein te 4.30 uur weer te Amersfoort, waarmede de plechtige opening was afgeloopen. De Burgemeester gaf een diner aan de beide Ministers en nog eenige genoodig den. De dienstregeling op deze lijn is thans ook vastgesteld. Met heden te beginnen gaan er vijf treinen op en af. Liefdesdrama in Den Haag berecht. Slagersknecht doodt zijn verloofde. Veertien jaar gevangenisstraf geëischt. In den vroegen ochtend van 7 October van het vorig jaar is de 22-jarige dienstbode H. P. van der K. op de Juliana van Stolberglaan op den hoek van de Amalia van Solmsstraat te 's Gravenhage na een korte woordenwisse ling met haar gewezen verloofde, den 22-ja- rigen slagersknecht P. N. de R. met een mes in de linkerborst gestoken en doodelijk ge wond. Het meisje overleed kort na haar aan komst in het gemeentelijk ziekenhuis. De dader, die een volledige bekentenis afleg de, stond Dinsdag voor de Haagsche recht bank terecht. Door den officier van justitie, mr. P. R. Blok was hem bij dagvaarding moord, subs, doodslag, meer subs, zware mishandeling, met voorbedachten rade, den dood tengevolge heb bende, ten laste gelegd. De officier van justitie herinnerde aan de voorgeschiedenis van dit drama, waaromtrent alle getuigen a charge verklaard hebben, dat de verdachte het slachtoffer herhaaldelijk ernstig heeft bedreigd. De woorden „toch gaat ze er aan" en andere wijzen er op, dat er een welbewust plan bij verdachte bestond om trent hetgeen hij zou gaan doen. Tenslotte eischte de officier tegen den verdachte wiens houding in dit proces hij becritiseerde, wegens moord veertien jaar gevangenisstraf. Uitspraak 3 Maart. VEREENIG IN G VOOR WEER- EN STERRENKUNDE. De Nederlandsche Vereeniigng voor Weer- en Sterrenkunde hield dezer dagen te Den Haag haar jaarvergadering in het gebouw der Haagsche Courant. Uit het jaarverslag bleek, dat de toestand der vereeniging. de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, bevredigend is. Het aantal af deelingen is, met die te Eindhoven en den Helder, tot 9 aangegroeid. Het aan tal leden der vereeniging is met 6 pet. toe genomen, dat der plaatselijke leden van de afdeelingen (voornl. door den snellen groei der afd. Eindhoven) met 58 pet. Het bestuur is voor 1936 als volgt samen gesteld: voorzitter, dr. J. van dei' Bilt (Utrecht)secretaris dr. E. H. Vogelenzang (Utrecht), penningmeester, de heer C. C. Honig (Beverwijk). Na afloop der vergadering begaven de aanwezigen zich naar den koepel van het Zeissplanetarium, waar de directeur dr. Rai- mond, 'n bevattelijke en leerrijke voordracht met demonstratie hield over het verschijn sel der processie. Het drama in den Nieuwjaars nacht te Venlo. Tegen dader zes jaar geëischt. De Officier van Justitie te Roermond, eischte Dinsdagmiddag zes jaar gevangenis straf tegen den 31-jarigen te Coevorden ge boren en te Venlo woonachtigen arbeider J. J. S. ter zake dat hij 'in den Nieuwjaars nacht van dit jaar te Venlo den 33-jarigen P. J. H. Greebe uit Venlo zoodanig met een mes in den buik stak, dat deze kort er op aan verbloeding overleed. Verd. vierde met enkele vrienden oud in nieuw ten huize van 't echtpaar Wissink in de Wijngaardenstraat te Venlo. Het gezel schap had een stevig glas bier gedronken en was in een vroolijke stemming, totdat er om half vijf 's morgens iets ernstigs gebeurde. Een der aanwezigen ging om dien tijd even naar buiten, gevolgd door Greebe en verd. Buiten maakte verd. een hatelijke opmerking aan het adres van Greebe, die op zijn beurt verd. van repliek diende. Over dit antwoord schijnt verd. verbolgen te zijn geworden en stak Greebe pardoes met een mes in den buik. Verd. beweerd, zich niets van het gebeurde te herinneren, omdat hij erg dronken was geweest. Het kwam hem zeer onwaarschijn lijk voor dat hij het gedaan zou hebben, want hij had nooit iets tegen het slachtoffer gehad.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5