Televisioen. Wales Anthraciet „de Spaarnestad" Het Beto*Qtijltste 53e Jaargang No. 16156 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 24 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlie6 van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 Februari. Ontspanning op til Het bericht uit Rome, dat Mussolini van Zins zou zijn drie lichtingen, in totaal een half millioen man, te demobiliseeren, zal door velen met verbazing gelezen worden. Natuur lijk beteekent deze gedeeltelijke demobilisatie nog geen opgeven van den oorlog in Abessi- nië. Maar als zij voltrokken wordt zal men er wel uit kunnen afleiden dat het gevaar voor een gewapend conflict tusschen Italië en an dere Europeesche mogendheden verdwenen is. Dit zou een ontspanning in den toestand be- teekenen. In Engeland worden drie redenen opgegeven voor een gedeeltelijke demobilisatie van het Italiaanse he leger. Eén: de verklaring in het rapport van de petroleum-deskundigen van den Volkenbond, dat een embargo op petro leum zonder medewerking van Amerika on mogelijk is. Twee: de verlenging van de Ame- rikaansche neutraliteitswet, waardoor de uit- voerbeperkingen ten aanzien van oorlogvoe rende landen niet zullen worden uitgebreid tot grondstoffen, die voor oorlogvoering ge schikt zijn. Drie: de groote kostenbesparing die het gevolg van gedeeltelijke demobilisa tie zal zijn. Men kan uit gedeeltelijke demobilisatie ook afleiden, dat Mussolini wil onderhandelen over een beëindiging van den oorlog, en dat er blijkbaar binnenskamers besprekingen zijn gevoerd, die hem de voorwaarden hebben ge steld: geen dreigende houding meer in Euro pa. De geheime diplomatie bestaat nog altijd, evenals de geheime belangen en de stille krachten die het wereldgebeuren beïnvloeden. Als Mussolini straks een half millioen man demobiliseert is het wel onmiskenbaar dat die stille krachten zich hebben doen gelden. Vanzelf rijst nu al de vraag: wat is Musso lini toegezegd ingeval hij dit half millioen demobiliseeren zou? Erg prettig doet de ge dachte niet aan. Maar hoe vaak geschiedt het dat het openbaar rechtsgevoel door de inter nationale gedragingen van staten bevredigd wordt? Niet. te loochenen is, dat de Italiaansche dictator door de op zijn land toegepaste sanc ties in een steeds benarder positie komt. Ita lië verarmt met den dag. Het is zijn buiten- landsche markten kwijt. Het was financiëel al zwak toen het aan dezen oorlog begon, en het heeft er sindsdien fantastische sommen aan uitgegeven zónder resultaten van blijvende waarde te behalen. Wel is Ras Desta verslagen, en een deel van het leger van Ras Moeloegeta, maar dat be teekent volstrekt nog niet de onderwerping van Abessinië een heel andere opgaaf! en de volgende groote regentijd begint al in het gezicht te komen. Anderzijds zijn de Europeesche mogendhe den er allerminst op gebrand, dat Italië zich zelf ten onder brengt in dezen oorlog. Zij prefereeren een beëindiging van den strijd waarbij Mussolini om het gemoedelijk uit te drukken „zachtjes wordt neergelaten", waar in zijn figuur tegenover zijn volk gered kan worden en een Italiaansche revolutie, met de kans op een communistische penetratie, wor den vermeden. Als men deze dingen overweegt, is het wel duidelijk, dat die gedeeltelijke demobilisatie- in.Italië ,als zij straks mocht worden uit gevoerd, met eenigen twijfel en ongerustheid in Addis Abeba zal worden beschouwd. Want als in Europa de tijd voor onderhandelen rijp wordt geacht, wat zal de Negus dan wel moe ten toegeven om van den oorlog verlost te worden? D. w. z.: van den aanval, door een Volken- bonsdlid in flagranten strijd met zijn Volken bondsverplichtingen op hem ondernomen. Men moet het afwachten. Het bericht der gedeelte lijke demobilisatie van het Italiaansche leger kondigt een nieuwe phase aan. Het is als zoo danig zeker van groot belang. R. P. Kappers stemmen in met Mr. L. G. v. Dam's voorstel. De Nederlandsche Kappersbond, de Neder- landsche Bond van Kapperspersoneel en de Ned. R.K. Bond van Kapperspersoneel St. Cosmas, zonden aan den raad der gemeente Haarlem een afschrift van een dezer dagen aan B. en W. gericht schrijven. Zij berichten daarin, dat de samenwerking voortspruit uit de gebleken noodzakelijkheid om op de basis van een eendrachtig pro gram, te pogen verbeteringen te verkrijgen in de positie van alle bedrijfsbeoefenaren. Zij stellen zich hierbij voor in de toekomst de medewerking en moreelen steun van de plaat selijke overheid niet te kunnen ontberen. Daartoe voeren zij een omvangrijke actie en zij meenen goed te doen dit onder de aan dacht van B. en W. te brengen, omdat het hun bekend is, dat door een lid van den raad Mr. L. G. van Dam een voorstel aanhangig is gemaakt, dat de aandacht vraagt en dat hetgeen de kappers beoogen, correspondeert op hetgeen de heer van Dam bedoelt. (De Engelsche Radio-omroep, de B.B.C., zoekt voor de in April aan te vangen televisie-uitzendingen schoone omroepsters, die zullen optreden mei groen geverfde oog leden, kanariegele neusvleugels, vuurroode neusgaten en verder hei-geel gepoederd gezicht.) Televisie, 't zal er dus van komen, Zij 't voorioopig slechts in Engeland, Deze kunst gaat, op z'n zachtst genomen. Mijlen boven mijn beperkt verstand. Is mijn televisie visie duister 'k Weet toch zooveel wel dat het beduidt. Dat ik ook kan zien, naar wie ik luister, 't Vergezicht dus met het vergeluid. 't Leven wordt weer ongetwijfeld rijker, Als wij allemaal daar aan gaan doen. Ieder mensch zijn eigen verrekijker, Is het televisie visioen. 't Wordt een vrouw, die d' omroep zal verzorgen, Want de man, die dat in handen had, Blijft steeds voor ons aller blik verborgen, Maar straks wil het oog toch ook wel wat. Zij zal stellig grooten roem verwerven. Zij wordt ongetwijfeld populair. Maar zij werkt met verve èn met verven, Deze aangebedene van ver. En wie haar van heel dichtbij beschouwen, Als zij straks haar nieuwste taak verricht, Wordt het door die nieuwe soort van vrouwen. Groen en geel en rood voor het gezicht. Men kan beter op een afstand blijven; Volgens een reeds oude theorie, Kieze men ook bij dit nieuw bedrijven Vis a visie boven dichtebie. P. GASUS. Radiodistributie - Haarlem. Geen misère met antennes En ook geen gegenereer, Geen kapotte, dure lampen, Sakkerloot, wat wilt U meer. (Adv. Ingez. Med.) Typografische verzorging van boeken. Een tentoonstelling van de Stads-Bibliotheek én Leeszaal. De Stads Bibliotheek en Leeszaal houdt een tentoonstelling van boeken in verband met typografische verzorging van Zaterdag 29 Februari tot en met Woensdag 4 Maart in de Raadzaal, Prinsenhof. Te bezichtigen zullen zijn handschriften, incunabelen, 16e20e eeuwsche drukken, het moderne boek. Prov. Staten van Noord' Holland. Een nieuw lid. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten maakt bekend, dat tot lid van de Provinciale Staten is benoemd verklaard de heer J. P. van Kampen te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature G. W. J. de Bruin. „Het Chineesche Landhuis". De voorstelling niet doorgegaan. Zaterdag maakten wij melding van het feit, dat de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeni- ging maatregelen zou nemen, om de opvoe ring van „Het Chineesche Landhuis" door de tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspan ning" op Zondagavond in den Schouwburg aan den Jansweg niet te doen doorgaan, daar genoemde N.V. het alleenrecht heeft voor de vertooning van dit stuk in Nederland. Wij vernemen thans, dat inderdaad de voor stelling Zondagavond niet is doorgegaan. Van een jongetje en een grooten hazewind. Ongeluk bij het De Ruvterplein. Zondag tegen twaalf uur zat een twee-jarig ventje te spelen op een zandterrein achter het De Ruyterplein. Robert de Wijs heette 't knaapje, dat Gasthuislaan 166 woont, en met makkertjes het zandterrein tot hun wereld had gekozen. Toen kwam er een groote hond. Een haze wind. En Robertje schrok, boog was achterover de hond liep tegen hem aan en Robert viel in een kuil, met zijn hoofdje op een steen. Een hersenschudding was het gevolg. De ongevallendienst heeft zich het lot van het jongetje aangetrokken en hem met een dokter behandeld. Per auto is hij later naar het St. Elisabethsgasthuis gebracht. Stookt Steeds Dat Spaart Geld!! - Ze kost slechts Afm 20|30 f 2.25 per H.L. 30|so 2,35 H.L. 12|20 195 H.L. Voor Centr. Verwarming Afm. so|so f 23.per ton S|,5 16.— Op aanvraag Gratis Monster bij Anthraciethandel Fr. Varkensmarkt 6-10, Telefoon 14164 Spaarne bij viaduct (Adv. Ingez. Med.) De salarissen bij de politie te Heemstede. B. en W. stellen verlaging voor. HEEMSTEDE Maandag'. De Minister van Binnenlandsche Zaken is van oordeel, dat de politiesalarissen, zooals de Raad die heeft vastgesteld, niet kunnen worden gehandhaafd. B. en W. deelen den Raad mede, dat naar hun oordeel, verdere tegenstand niet zal ba ten, daar dan toch de door den minister ge- wenschte verlaagde salarissen zullen worden opgelegd. B. en W. zouden dit resultaat ten zeerste betreuren, maar moeten toch advi- seeren, niet langer een afwijzende houding aan te nemen. Zij bieden daarom opnieuw den Raad ter vaststelling" aan een verordening, regelende de rangen enz., van het politiepersoneel, vol gens welke er te Heemstede zullen zijn: 1. Inspecteur van politie. 2 Tenminste 4 en ten hoogste 5 hoofd agenten. 3. Tenminste 18 en ten hoogste 21 agenten le en 2e klasse. 4, Een kantoorbediende. De jaarwedden zullen bedragen: a. voor den inspecteur van politie f 3200 f 3900. b voor een hoofdagent van politie f 2000 f 2250. c. voor een agent van politie le kl. f 1600— f 1900. d. voor een agent van politie 2e kl. f 1500 f 1800. e. voor een kantoorbediende bij de politie f 900—f 1500. Boven deze wedden zullen de agenten en hoofdagenten een toelage voor uniformklee- ding en uitrusting ontvangen van f 100 per jaar, de inspecteur en het personeel der mo torbrigade van f 125 per jaar. Aan de ambtenaren, die geregeld belast zijn met recherchedienst, wordt een toelage van f 100 per jaar verleend. De nominale bezoldigingen dalen van: den inspecteur van f 5000 tot f 3900. de hoofdagenten van f 2900 tot f 2250. de agenten le klasse van f 2550 tot f 1900. de agenten 2e klasse van f 2500 tot f 1800 Bovendien heeft echter verhaal van pen sioensbijdragen plaats tot het maximum toe gelaten percentage. Aanvankelijk werd dit verhaal niet toegepast, zoodat de imperatieve invoering hiervan voor het personeel een verlaging met 10 pet. beteekende. welke is ingegaan op 1 Juli 1934. De tijdelijke korting is toen buiten werking gesteld. Van 1 Januari 1935 af heeft gegolden de wedderegeling vol gens de verordening van 15 November 1934, hetgeen weder een verlaging met 10 pet be teekende. Als een gevolg van de vaststelling der in artikel 3 genoemde salarissen zullen nog meer belangrijke verlagingen moeten worden toegepast. In verband daarmede ach ten B. en W. er alleszins termen voor aan wezig de verdere verlagingen meer geleidelijk in te voeren. Zij meenen, dat dit beperkt moet blijven tot telkens ten hoogste 5 pet. In artikel 50 hebben zij dit geregeld voor het tijdvak 1 Januari tot 1 April 1936. Over dit tijdvak zal de toepassing der 85 pet. garantie in hoofdzaak betrekking hebben op enkele agenten, welke na 1 Januari 1934 in dienst zijn getreden. In artikel 52 is de garantie toelage geregeld, geldende na 1 April a.s. Deze is eveneens gebaseerd od een verlaging met 5 pet. Het komt B. en W. voor dat de zeer sterke vermindering van inkomsten voor het personeel hiermede eenigermate wordt verzacht, waarvoor zeer zeker wel aanleiding aanwezig is. In de overgangsbepalingen is een artikel opgenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de salarissen, die in de verordening van 15 November 1934 waren vermeld, hebben ge golden gedurende het tijdvak 1 Januari 1935 tot 1 April 1936. Blijkens het bij B. en W. ingekomen advies van de Comm. van Overleg voor het gemeen- tepersoneel waren zoowel de vertegenwoor digers der organisaties als die van het ge meentebestuur unaniem van meening. dat de in het Kon. besluit genoemde salarissen voor de gemeente onaanvaardbaar zijn en dat daarbij in geen enkel opzicht rekening is gehouden met den duren levensstandaard en vooral met de hooge huishuren in deze gemeente. Laatstgenoemde vertegenwoordi gers waren van oordeel, dat de regeling van de salarissen voor het personeel aan den Raad behoort te worden overgelaten en dat de Raad niet de verantwoording op zich mag nemen om de salarissen in zoo sterke mate te verlagen als de minister wil. De overige wiizisingen ondervonden bij de Commissie geen bezwaar. Dit advies heeft echter geen wijziing ge bracht in het standpunt van B. en W. Ledenconcert H. O. V. op Dinsdag a.s. Vierde symphonie van Gustav Mahler. Mevr. Ankie van Wickevoort Crommeim. Op het ledenconcert, der H.O.V. van Dins dag 25 Februari a.s. zal o.m. uitgevoerd wor den de Vierde Symphonie van Gustav Mahler. Dit werk van den grooten meester wordt be schouwd als een heerlijk rustpunt in zijn oeuvre en is daarom blijkbaar door het publiek zeer geliefd. Mahler heeft hierin een kindervisie willen geven op het hiernamaals. In het slotdeel wendt hij de menschel!jke stem aan (sopraan-solo) om een naïef Middel- eeuwsch liedje uit „Des Knaben Wunderhorn" te verwerken. De sopraan-solo zal gezongen worden door mevr. Ankie van Wickevoort Crommelin, die voor het Haarlemsche publiek geen onbekende meer is. Ook te Utrecht heeft zij in Novem ber j.l. met zeer veel succes deze solo-partij gezongen. Onlangs is deze Nederlandsche zan geres in Brussel opgetreden tezamen met den bekenden Bach-vertolker Harold Samuel en onder leiding van den dirigent Desiré Depauw Het publiek en de pers waren allen vol lof over haar vertolking van de Bach-cantate. Het programma vermeldt verder „Miroir de Peine, Cinq Poèmes van Hendrik Andriessen, het programma met een eerste uitvoering het programma met een eersete uitvoering van een kleine Symphonie van Mozart. Het orkest staat ditmaal onder leiding van Ma- rinus Adam. Stelen jullie ook maar Twaalf fietsplaatjes zou de 13-jarige schil der in Haarlem en Bloemendaal hebben ge stolen. Althans zoo luidden zijn eigen ver klaringen, nadat hij Zaterdagavond was aan gehouden. Met hem zijn twee jongens aangehouden, een van 15 en een van 14 jaar die door den schilder waren aangezet ook plaatjes te stelen, hetgeen zij dan ook hebben gedaan. De twee jongens zijn aan hun ouders terug geven, die in kennis zijn gesteld van de ge dragingen hunner zoons De schilder is echter vastgehouden. Wellicht komt er nog meer aan het daglicht. Sir Henry Deterding te IJmuiden aan wal gegaan. Onder groote belangstelling is Zondag avond te IJmuiden aan wal gegaan de pefcro- leummagnaat Sir Henry Deterding, die met het motorschip „Cordillera" van West-Indië naar Nederland is gekomen. Er was voor een strenge afscheiding van het publiek zorg gedragen. Sir Henry wilde met niemand spreken en is vlug met een auto verder gereisd. ,,De Trekvogels" bij de Nederl. Rei=vereeniging. De afdeeling Haarlem van de Nederland sche Reisvereeniging heeft haar leden Zater dag een avond van lichte en vroolijke kunst aangeboden in den schouwburg aan den Jansweg. alhier. Het gezelschap „De Trekvogels" uit Den Haag, bestaande uit mej. Anny Prins en de heeren Jos. Heydens en Kees Borry, zorgde voor een vlot en afwisselend programma van aardige liedjes en grappige schetsen, die alle van een zeer goed gehalte waren. De goede voordracht van Kees Borry, die ook de piano begeleiding voor zijn rekening nam. de geestige conférence en de kostelijke mimiek van Jos. Heydens en last not least de lieftallige ver schijning van Anny Prins, maakten dat op dezen avond een sfeer van onbezorgde vroo- lijkheid heerschte. Het was daarom jammer, dat de zaal niet zoo bijzonder goed gevuld was. als gevolg van de concurrentie van vele ge- costumeerde bals, die elders in de stad plaats vonden. Maar de afwezigen hadden ook hier weer ongelijk, want de gezellige stemming stempelde dezen avond, gewijd aan de lichte muze. tot een echt „ReVvereenigingsfeest" en wat dat wil zeggen, is genoegzaam bekend. Nadat „De Trekvogels" hun programma, dat den geheelen avond in beslag nam en geen oogenblik verveelde (wat voor een cabaret repertoire al een prestatie op zichzelf is), hadden beëindigd, werd de dansvloer gelegd en weldra zwierden de meeste aanwezigen in „slow" of „quick"-tempo door de zaal. Een vroolijk besluit van een vroolijken feestavond. Het woord is aan.... TolstOÏ Als iemand z{jn toekomst volkomen kende, zou hij geen reden tot leven meer hebben. Holl. Bloembollenkweekers Genootschap. Maandagmorgen was in Brinkmann t« Haarlem de 55e algemeene vergadering van het Hollandsch Bloembollen kwee kers Genoot schap. Als voornaamste punten kwamen op de agenda voor de voorstellen de*- directie over te gaan tot de aanstelling van een derden rechtskundigen adviseur en de fusie met den Zuidhollandschen Bond van Kleine Kweekers. De voorzitter van het Genootschap de heer S. Schoneveld uit Oegstgeest herdacht in zijn openingsrede allereerst hen die in het afge- loopen jaar overleden zijn. De stichter en lei der der vereeniging, wijlen de heer W. G. Droog, is eveneens in 1935 heengegaan. De voorzitter herdacht speciaal den heer Droog door het vele en belangrijke werk dat hij heeft verricht. Ook de heer Kooyman. voorzitter der afdee- ling Vogelenzang-Bennebroek werd herdacht. Het afgeloopen jaar verschilt weinig van de voorafgaande, magere jaren. De strijd om het bestaan wordt steeds zwaarder, door allerlei moeilijkheden. „Inderdaad is bo venmenschel ij ken kracht noodig om stand te kunnen houden." De saneering heeft niet datgene gebracht wat men ervan had gehoopt. De offers die nu van het vak worden ge vergd. zijn oorzaak dat men bijna ertoe zou komen bij de pakken te gaan neerzitten. Moet men nu voortgaan met den moed der wanhoop door te vechten, ofmoet men zich scharen aan de zijde van hen die ageeren tegen de saneering? Een houding in deze te bepalen is lastig en gevaarlijk. Er zijn kweekers die het eens vrijwillig ge nomen juk willen af wei-pen. Doch naar mijn oordeel zou het breken met den toestand van nu zeer verkeerd zijn ondanks het feit, dat er veel te wenschen blijft", aldus meende de spreker. Bij andere vakgroepen is de toestand toch ook niet be ter! Wel wordt dit vak wat stiefmoederlijk bedeeld door de regeering, doch de spr. wekte de vafcgenooten op, dankbaar te wezen voor het bereikte en niet radicaal te willen ver anderen. opdat met vertrouwen de toekomst tegemoet gegaan kan worden zoodat later betere tijden kunnen aanbreken. Met vreugde begroette de heer Schoneveld het voorstel tot fusie met een andere vereeni ging, waardoor de eenheid wordt bevorderd en een einde komt aan de vele verkeerde toe standen. Spr. dankte allen, die het vak van dienst zijn geweest, w.o. hen die de regeering van advies dienen (waarbij de spreker zei. dat hij hoopte dat hun arbeid niet meer lang noodig zal wezen) en de menschen der wetenschap die ook onschatbare diensten aan het vak hebben bewezen. Ook de heer E. H. Krelage, de oud-voor zitter van Bloembollencultuur, werd geëerd voor het belangrijke werk in 25 jaar verricht. Ter vergadering waren 21 afdeelingen ver tegenwoordigd. De rekening van den secre taris werd goedgekeurd. Deze vermeldde een nadeelig saldo van f 482.26. De begrooting voor 1936 gaf een saldo aan van f 721. (De vergadering duurt voort). De jongste maatregelen der nieuwe Spaansche regeering. pag. 4 Den vroegeren Oostenrijkscheu vice-kanselier Winkler is het staatsburgerschap ontnomen. pag. 4 De premiers van Joego-Slavië en Tsjecho- Slowakije kwamen tot overeenstemming op de conferentie te Belgrado. pag. 4 De slachtoffers van den noodlottigen brand te Amsterdam zijn ter aarde besteld. pag. 3 Te Heesch zijn een vader en drie zoons in een beerput gevallen; een van hen is over leden. pag. 3 Zal IJmuiden marinebasis worden: de onder zeedienst zou er gevestigd worden. pag. 3 Het Haarlemsche padvindstersgilde heeft een nieuw huis betrokken. pag. 3 Criticus over den wedstrijd De Kennemers Zandvoort. pag. 7 Sonja Henie is voor de tiende maal wereld kampioene schoonrïjden geworden. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Ontspanning op til? pag. 1 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Ed. G. Schiirmann. pag. 11 K. de Jong: Jubileum-avond. oa° 11 K. de Jong: Comité van Actie voor de H. O. V. pag. 11 J. B. Schuil: Feestavond M. T. S. pag. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 2.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1