Het versche kadetje. Het Beéestütiikste 53e Jaargang No. 16157 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 25 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR nl,rD[.nnn„ en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOO.L ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 4 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. AD VERTEN TlëN 15 regels 11.75. elke regel meer 0.35 Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles Indiër geschiktheid ƒ600.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ2 ongeschiktheid 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk 1 30— hes Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDE* Regeering wenscht grooter Beverwijk. Wetsontwerp tot samenvoeging ingediend. De kwestie van het al of niet ver eenigen der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin is een belang rijke stap verder gekomen. De regee ring heeft zich thans aan de zijde geschaard van hen, die samenvoeging voorstaan. Zij heeft hiervan kennis gegeven in een bij de Staten-Generaal ingediend wetsontwerp, waarvan de hoofdinhoud is het voorstel om met ingang van 1 Mei a.s. de nieuwe gemeente Beverwijk te doen bestaan uit het grondgebied van Wijk aan Zee en Duin en het tegenwoordige Bever wijk. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend: Sedert eeuwen hebben tusschen de bevolking van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin enge banden van saamhoorigheid be staan. Deze saamhoorigheid, oorspronkelijk waarschijnlijk een gevolg van de eenheid van oorsprong der bewoners, heeft zich in latere jaren, niet het minst, omdat de bevolking dei- beide gemeenten was aangewezen op dezelfde welvaartsbronnen, voortdurend sterker ont wikkeld. De gemeentebesturen hebben getracht met ruime toepassing van de wettelijke bepalingen in zake de samenwerking van gemeenten in de voornaamste intercommunale belangen zoo goed mogelijk te voorzien. Dit middel heeft evenwel geen afdoende oplossing kunnen bren gen voor de onderwerpelijke gemeenten tus schen welke een zóó nauw verband bestaat, dat bijkans bij elk onderdeel der gemeentelijke overheidszorg gemeenschappelijke belangen betrokken zijn. Alleen door een vereeniging van beide ge meenten zullen de belemmeringen welke thans aan een behoorlijke behartiging van deze be langen in den weg staan, volledig kunnen wor den opgeheven. Het is op grond van het vorenstaande, dat zoowel de raad van Beverwijk als die van Wijk aan Zee en Duin zich overeenkomstig het be paalde bij art. 164 der gemeentewet tot de Re geering hebben gewend met het verzoek een. voorstel to,t samenvoeging van beide gemeen ten bij de Staten-Generaal aanhangig te ma ken. Nadat ten aanzien van dit verzoek toepas sing was gegeven aan de artikelen 158 tot en met 161 der gemeentewet, waarbij de raad en de commissie uit de ingezetenen te Beverwijk met algemeene stemmen en die te Wijk aan Zee en Duin met groote meerderheid zich vóór de beoogde vereeniging hebben uitgesproken, hebben Ged. Staten van Noordholland aan den minister van Binnenlandsche Zaken in over weging gegeven, de totstandkoming van een wet regelende de samenvoeging van beide gemeen ten, te bevorderen. Aangezien deze samenvoeging, welke, wel verre van inbreuk te maken op natuurlijke ge groeide verhoudingen, zich aan den histori- schen ontwikkelingsgang aanpast, de thans ondervonden belemmeringen in de uitoefening van de gemeentelijke overheidstaak zal doen wegvallen en voorts voor beide gebiedsdeelen aanmerkelijk ruimere ontplooiingsmogelijk heden zal medebrengen, heeft de minister ge meend, aan het advies van Ged. Staten gevolg te moeten geven. In art. 1 wordt voorgesteld de vereenigde ge meente den naam van Beverwijk te doen dra gen en de vereeniging te doen tot stand komen met ingang van 1 Mei 1936. Moord in de gevangenis van Meester Cornelis. BATAVIA, 25 Februari (ANETA). In de strafgevangenis Tjipinang, nabij Mr. Cornelis, heeft een Boegineesche gevangene, die wegens doodslag tot 12 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, met een scherpen beitel, een aan slag gepleegd op den leider van het houtbe- werkingsbedrijf, den heer A. K. Hirsch. een Duitscher. De heer Hirsch werd in het hart getroffen en overleed kort daarna. De begrafenis zal hedenmiddag plaats hebben. Naar aanleiding van dezen aanslag ver neemt Aneta van het Hoofd van het Gevan geniswezen, dat in de timmerwerkplaats een vrij ernstige sabotage bleek te hebben plaats gehad met de frees-machine, welke sabotage vermoedelijk op 22 Februari j.l. was geschied. Maandagmorgen werd de machine naar de smederij overgebracht, waarvan de werkbaas aan den heer Hirsch, die algemeen bedrijfs leider is, aanwijzingen verzocht voor het her stel van de machine. De heer Hirsch begaf zich vervolgens naar de timmerwerkplaats, waar hij vroeg „waar is de man die dit ge daan heeft"? Hetgeen daarop volgde is nog niet geheel duidelijk en geeft aanleiding tot het stellen van de vragen: heeft de moor denaar het eerst gestoken en Hirsch toen ge tracht hem van zich af te schudden?, of heeft Hirsch hem dadelijk bij den kraag gepakt en heeft de man toen gestoken? Het drama speelde zich op zeer snelle wijze af. Voor dat iemand kon ingrijpen, was Hirsch doodelijk getroffen. De moordenaar, die na den aanslag volkomen kalm was, is geïsoleerd in afwachting van een verder onderzoek. Behalve door de politie zal de kwestie ook door het Gevangeniswezen worden onderzocht en wel door het onderhoofd, den heer Korteman, en den inspecteur Ten Raa. De moordenaar be vond zich van Juni 1929 af in de gevangenis. De verslagene was een. zeer verdienstelijk ambtenaar 't Veelomstreden versch kadetje Staat weer op het eerste plan. Men roept dringend om een wetje, Dat men 't 's ochtends eten kan. Velen houden er zoo dol van En die hopen op 't verschiet, Vele monden zijn er vol van, Ook al is het er nog niet.- Met geschriften en met prenten Voert men actie in de pers, Met een vloed van argumenten, Zelf niet alle bijster versch. Met volhardend luid gerommel, Onverstoord en onverzwakt, Roert men stug den verschbroodtrommel, Tot men zoete broodjes bakt. Alles bij elkaar genomen Woedt dit bakprobleem al lang, Zal het er per slot van komen, Of blijft het in d' ouden gang. Ik zal geen voorspelling wagen, Men bereikt, naar mijn gevoel, Ook al mocht de actie slagen, Nog geen wereldschokkend doel. Zwaarder weegt in deze tijden. Dat men er zijn kracht aan geeft, Dat elk burger, zij 't bescheiden, Versch of oud, z'n broodje heeft. P. GASUS. IETS MOOIS IN UW KAMERS? KROON-BEHANGSELS ALLééN GR. HOUTSTRAAT 179. TEL. 14269 (Adv. Ingez. Med.) De M. T. S. in 1935. Moeilijkheden van verschillenden aard. Aan het verslag van den toestand van de Middelbare Technische School te Haarlem in het jaar 1935 is het volgende ontleend. Ook 1935 bracht opnieuw wijzigingen *n de positie en de salarisregeling van het perso neel. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 1935: 474 (vorig jaar 484). Door de heèrschende malaise was het ook dit jaar zeer moeilijk voor alle leerlingen van het practische leerjaar een passende plaats te verkrijgen. Door de medewerking- van vele werkgevers gelukte het echter grootendeels. De resultaten kunnen over het algemeen gunstig genoemd worden, hoewel door gebrek aan werk in de meeste fabrieken en werkplaatsen, afbreuk werd gedaan aan de waarde van het practische leerjaar. Bij het toelatingsexamen in, 1935 werden toegelaten 147 leerlingen (vorig jaar 138). Tal van excursies werden in 1935 gemaakt. Verscheidene schenkingen werden ontvan gen. De inning van de schoolgelden gaf dit jaar tot groote moeilijkheden aanleiding. Veel meer dan in het vorige jaar werden verzoe ken ingediend voor gedeeltelijke ontheffing van schoolgeld, waaraan in vele gevallen ge volg gegeven moest worden. De ontheffingen worden verleend op grond van een schaal met als basis het aanslagbiljet in de Rijksinkom stenbelasting. ondanks dat de schaalwaarde en daardoor de ontheffingen verminderd zijn. bleven de inkomsten niet onbelangrijk be neden de raming; ook zijn verscheiden ver zorgers nog ten achter met de betaling. Op 31 December waren gedeeltelijk vrijge steld 157 leerlingen. Het minimum schoolgeld werd betaald door 36 leerlingen. Zes leerlingen ontvingen een Rijksbeurs. De zorg voor de jonge afgestudeerden en de vele ouderen, die hun betrekking verloren hadden, gaf aan directeur en administratie veel moeite en veel werk, meestal niet van opwekkenden aard. Gelukkig waren dit jaar successen te boeken en dank zij de hulp van vele werkgevers en de pogingen van de be langhebbenden zelf verminderde het aantal werkzoekenden van 129 aan het einde van het vorige jaar, of 15.8 pet., tot 107 aan het einde van dit verslagjaar, of 11 y2 pet., on danks dat dit jaar 113 nieuwe gediplomeerden op de arbeidsmarkt werden gebracht. Gecon stateerd kan dus worden, dat de werkloosheid onder de middelbare technici niet vermeer dert. Dit is inderdaad een zeer verheugend feit; het wijst ook op eenige opleving in de industrie. De mededeeling mag evenwel niet achterwege blijven, dat een aantal gediplo meerden zeer slechte plaatsen verkregen, niet in overeenstemming met hun opleiding en hun kunnen; enkele zelfs in een geheel an dere richting als waarvoor zij zijn opgeleid. (Als wissellooper, als sigarenhandelaar, in agenturen of als kantoorbediende). In het verslag lezen wij verder: „Wij hopen bij de verschillende werkver schaffingen, die thans tot uitvoering komen, voor onze 107 werkloozen nog een plaats te kunnen veroveren. Wij stuiten daarbij echter somtijds op eenigszins vreemde bepalingen: bijv. in een groote gemeente schijnt men bij de werkverschaffing alleen te kunnen wor den geplaatst, indien men reeds tot de ge- steunden behoort. Daar nu onze afgestudeer den. zooals de meeste andere werklooze in- tellectueelen, als regel niet voor de steunver lening in aanmerking komen, zijn zij dus in dubbele mate misdeeld. Het motief voor deze regeling n.l. vermindering van de kosten voor steunregeling, kunnen wij zeker waar- deeren, maar wij vragen ons af, of het wel de bedoeling is van zulke werkverschaffing practische gesproken, jeugdige intellectueelen uit te sluiten. Gelukkig echter vonden wij elders veelal groote hulp bij plaatsing van i jongere afgestudeerden. Volkenbondsverplichtingen leidden tot het onderzoek in Abessynië. Eden over het rapport-Maffey. (Zie ook pag. 4) Vragen in het Lagerhuis betreffende de pu blicatie te Rome van gedeelten uit het rap port-Maffey beantwoorddende zeide Eden, vol gens Reuter, dat een indiscretie van dit soort natuurlijk door de regeering zeer ernstig wordt opgevat en dat zij tracht te ontdekken bij wien de schuld ligt. „Ik ontken echter", ging de minister voort, „dat zooais door sommigen wordt beweerd, het document op zich zelf, op dit oogenblik, van buitengewoon geheimen aard te oordeelen is, zoodat publicatie ervan de Britsche regeering in een moeilijke positie zou stellen of eenig gevaar voor de belangen van dit land zou meebrengen. Evenmin is de bewering gerechtvaardigd, die, naar ik ineen in de Italiaansche pers werd geuit, dat de inhoud van dit document een bewijs is voor de wisselvalligheid of onop rechtheid der politiek van Groot Brittarinië in het Italiaansch-Ethiopische conflict. Eden zei- de precies te willen mededeelen wat de oor sprong van het in dit document neergelegde rapport was. Tegen eind Januari 1935, toen de situatie in Abessynië de Britsche regeering in haar kwaliteit van raadslid van den Volkenbond reeds met bezorgdheid vervulde, stelde de re geering een onderzoek in naar den aard en den omvang der Britsche belangen in Abessynië. De commissie bracht op 18 Juni rapport uit aan den minister van buitenlandsche zaken, verklarende, dat er in Abessynië geen enkel Britsch belang van beteekenis was behalve het Tsanameer, de Blauwe Nijl en zekere weidereehten voor de stammen. Deze politie is niet door zelfzuchtige bijge dachten geïnspireerd, maar uitsluitend door overwegingen betreffende plichten, welke op de Britsche regeering als lid van den Volken bond rusten. Na een zorgvuldig onderzoek aldus Eden van de omstandigheden, kom ik tot de con clusie, dat het geen enkel nut zou hebben om het document in een Witboek te publiceeren. In antwoord op een andere vraag betref fende het voorstel-Hoare-Laval, zeide Eden, dat alles zou gedaan worden om in de toe komst dergelijke indiscreties te verhinderen. Weer een overwinning van Ras Imroe? DESSIE. 25 Februari (A. N. P.) Een der colonnes van Ras Imroe, (die verleden week opereerden aan de Italiaansche verbindings linie nabij Adoea, zop opnieuw een overwin ning hebben bevochten, waarbij 256 Italianen zouden zijn gesneuveld. De Abessyniërs, zoo zegt men, hebben des nachts het Italiaansche kamp te Damoguelila verrast en den vijand na een verwoed gevecht van man tegen man op de vlucht gejaagd. Aan de zijde der Abes syniërs werden slechts twee manschappen ge dood en vier gewond. De Italianen zouden groote hoeveelheden munitie, wapenen en uitrustingsstukken heb ben achtergelaten. Inzake de gisteren gemel de raid van de Abessyniërs achter de Ita liaansche linie wordt nader vernomen dat de invallers, alvorens terug te trekken, een fort en een munitiedepot in de lucht-hebben ia- ten springen, waardoor eenige manschappen die te dicht naderbij kwamen door de ont ploffing zijn gedood. Conflict tusschen den negus en Ras Kassa? Djiboeti, 25 Februari (A.N.P.) Het agent schap Stefani verneemt uit Addis Abeba, dat een conflict zou zijn ontstaan tusschen den negus en Ras Kassa, den commandant van de Abessynische legers in Tembien en wet tig afstammeling van de Choa-dynastie, die vroeger rechten op den troon deed gelden. Naar verluidt zou Ras Kassa hebben gewei gerd de bevelen van het hoofdkwartier te aanvaarden. Hij wil persoonlijk zijn leger commandeeren. Bovendien zou hij Ras Seyoem en nog een ander stamhoofd tot zijn actie hebben overgehaald. Opnieuw sabotage aan boord van een Britschen kruiser. Het vierde geval in drie maanden. LONDEN, 25 Februari (euter). In admi raliteitskringen wordt hedenochtend verno men, dat aan boord van den torpedojager „Velox", die op het oogenblik voor Chatham ligt, een geval van sabotage heeft plaats ge had; het apparaat tot het leggen van mijnen is onbruikbaar gemaakt. Dit is het vierde geval van sabotage op oorlogsschepen in de haven van Chatham in den tijd van drie maanden. De „Daily Express" verneemt uit Plymouth, dat het onderzoek naai- de gevallen van sabo tage aan boord van den onderzeeër „Oberon" en de kruisers „Royal Oak" en „Cumberland" heeft uitgewezen zijn toe te schrijven aan po litieke extriemisten, die te werk gaan volgens een zorgvuldig voorbereid plan. Ontzaglijk luchtvlootprogram in Italië in uitvoering? Aan het einde van het jaar zouden 5500 toestellen afgeleverd zijn. LONDEN. 25 Februari (A.N.P.) De .Daily Mail" meldt uit Rome, dat Italië be gonnen is met het ten uitvoer leggen van een nieuw, reusadhtig program tot uitbreiding der luchtmacht. De productiecapaciteit der fa brieken zou zoozeer zijn opgevoerd, dat da gelijks twaalf vliegtuigen worden afgeleverd. Aan het einde van dit jaar zou Italië 5500 nieuwe toestellen bezitten, voor een groot deel buitengewoon snelle bombardements vliegtuigen. Naar schatting zouden in den loop van dit jaar 1500 bombardementsvliegtuigen gebouwd worden. VERHEUGENDE CIJFERS. Er zijn tegenwoordig toch ook nog wel ver heugende statistieken. Een sterk voorbeeld daarvan is: In 1934 bevatte Haarlem's Dag blad 41841 Groentjes en andere advertenties van Vraag en Aanbod. In 1935 was het aantal 43326. Verheugende cijfers voor ons, maar zeker ook voor het weer grooter aantal duizenden, die van deze rubrieken hebben geprofiteerd. De kwestie met P. E. C. Schorsing van den voorzitter ingetrokken. AMSTERDAM. 25 Februari (A. N. P.) Naar wij vernemen heeft de strafcommissie van den K. N. V. B. aan den voorzitter van P. E. C., den heer N. G., deen weten, dat de hem in gaande 28 Januari j.l. opgelegde schorsing van 10 jaar, op grond van het omkoopen van spelers en vereenigïngen, is opgeheven. Omtrent de overige straffen is nog geen rapport uitgebracht en kon dus nog geen be slissing worden genomen. Het besluit van de strafcommissie is geen gevolg van het ingestelde beroep, doch een revisie van het schorsingsbesluit, dat op grond van ingewonnen adviezen werd uitgesproken. 25 JAAR BIJ DEN P.T.T.-DIENST. 1 Maart a.s. hoopt de heer Jac. Petersen, adjunct-commies bij den P.T.T.-dienst, werk zaam bij het postkantoor in de Tempeliers straat en wonende in de Brakenburgstraat 17. den dag te herdenken waarop hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij het staatsbedrijf der P.T.T. De heer Petersen is voorzitter van „Haar lem's Postaal Mannenkoor". POLITIEKE GEVANGENEN OP VRIJE VOETEN. Door het amnestiebesluit der Spaansche regeering Azana hebben ongeveer dertigduizend politieke gevangenen, die voor het meerendeel bij den burgeroorlog van 1934 veroordeeld werden, de vrijheid herkregen. Het woord is aan.... Bernard Shaw Vrijheid bet eekent verant woordelijkheid. Daarom zijn de meeste menschen er bang voor. Paul Redfern niet gevonden. De geheele geschiedenis der ontdekking verzonnen. Uit Paramaribo, 24 Februari. Een Ne- derlandsch beambte werd gearresteerd, be schuldigd van bedrog door middel van de sensationeele geschiedenis, dat hij Paul Redfern, den vermisten Amerikaanschen vlieger, bekend als de Amerikaansche Kolonel Fawcett, had ontdekt. Redfern is acht jaar geleden zoek geraakt op een vlucht van Noord naar Zuid-Amerika. Volgens de verklaring van den thans ge arresteerde leefde Redfern in een dorpje, dat niet op de kaart voorkomt, in de Tumatumac bergen van Britsch Guyana en was hij ge huwd met een Indiaansche vrouw en had een zoon. De Nederlander zou niet in staat zijn geweest hem te redden, tengevolge van de vijandige houding der inboorlingen. Hij heeft thans blijkbaar toegegeven de geschiedenis verzonnen te hebben, teneinde in het bezit te komen van het geld dat voor een reddingsexpeditie zou worden bijeenge bracht. (ReuterL Persen van Volk en Vaderland definitief vrijgegeven. Redacteuren 12 Maart voor het Amsterdamsche Hof. AMSTERDAM, 25 Februari (A.N.P.) Zoo als men weet, waren de persen, waarop Volk en Vaderland werd gedrukt en die eenigen tijd geleden door de justitie te Utrecht in beslag zijn genomen, door de rechtbank te Utrecht vrijgegeven. Daar echter in de straf zaak tegen de redacteuren, die met deze in beslagneming samenhangt, hooger beroep is aangeteekend, moest ook de opheffing van het beslag opnieuw worden behandeld. De procureur mr. De Gavere heeft bij request, het 1-Iof de opheffing van het beslag verzocht. De procureur-generaal verzette zich niet tegen de opheffing van het beslag en het Hof gelastte dienovereenkomstig de opheffing De strafzaak tegen de redacteuren van Volk en Vaderland zal op 12 Maart a.s. bij het Hof alhier dienen.. INTERNATIONALE JEU GDCONFERENTIE VOOR DEN VREDE TE BRUSSEL. BRUSSEL, 25 Februari (A.N.P.) Op 29 Fe bruari en 1 Maart a.s. zal te Brussel een in ternationale jeugdconf eren tie voor den vrede worden gehouden onder beschermheerschap van Victor Basch, voorzitter van de Interna tionale Liga voor M> .enrechten. Lord Ro bert Cecil. George de la Roche, Selma Lager- löff, Gilbert Murray. Romain Rolland, en prof. T. Ruyssen. De conferentie zal o.a. be handelen het vraagstuk: „Wat moet de jeugd ter beëindiging van den oorlog doen. in ver band met de gebeurtenissen in Afrika en het verre Oosten?" Aan deze conferentie zal ook een belangrijke groep Nederlandsche afge vaardigden deelnemen. Eden heeft gisteren in het Lagerhuis zijn standpunt ten opzichte van de oliesanctie uiteengezet. pag. 4 De uitsluiting in Denemarken betreft 125.000 arbeiders. pag. 4 Abessynië treft voorbereidingen in Ogaden en bij Makalle. pag. 4 Het dreigende conflict in de Belgische regee ring is voorkomen. pag. 4 De regeering wenscht machtiging om f 300 millioen te leencn. pag. 3 De regeerïng heeft een wetsontwerp ingediend tot samenvoeging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. pag. 1 Zijn er teveel winkels in Heemstede? pag. 5 Mevr. C. J. Cohen Tervaert-Koch is zeventig jaar geworden. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. Scrabaeus: De nacht van 15 op 16 September 1936. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: De Oxforügroep-beweging in Engeland. pag 4 Hoe ik groeide. pag. 3 C. J. v. T.. Onze 39: Mej. L. Broersma. pag. 6 J. B. Schuil: „Biografie" door de Amster damsche Tooncelvereeniging. pag 4 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1