Onze Haarlemsche Brandweer. AMSTERDAMSCHE BEURS DINSDAG ?5 FEBRUARI 1936 H AA ST E WS D A G B EA D 7 De Commandant - de a.s. jubilaris - vertelt interessante dingen. Wij hebben reeds eerder medegedeeld dat de heer C. J. van den Broek, thans Com mandant, Dinsdag 31 Maart, zijn 40-jarig jubilé bij de Haarlemsche Brandweer zal vieren. Hoewel wij in dat artikel ook reeds bijzonderheden over het brandweer-leven van den a.s. jubilaris hebben vermeld, was er toch nog wel reden met hem een praatje te gaan maken over de Brandweer. Als een be scheiden man wilde hij natuurlijk niet over zichzelf praten, maar wel over de Brandweer die hem zeer lief is, die een stuk van zijn leven geworden is. Maarals de Haarlemmers trotsch zijn op hun uitstekend-ingerichte, zeer goed wer kende Vrijwillige Brandweer, is dit meteen een hulde aan den Commandant, want im mers hij heeft immers zeer veel daartoe bij gedragen Bent u zoo vroegen we den Commandant tevreden over de tegenwoordige inrichting der Brandweer? Het antwoord was: Ongetwijfeld. Wij heb ben van het gemeentebestuur alle medewer king mogen ondervinden om in den loop der Jaren de organisatie geheel aan de eischen van den nieuwen tijd të doen aanpassen. Toen ik ongeveer 15 jaar geleden de leiding op mij nam werd er nog alleen met handspuiten gewerkt. De behoefte aan een motorspuit werd gevoeld. Die kwam en daarna volgden Ïr meer. Thans hebben wij 3 motorspuiten en materiaalwagen. De 4de motorspuit is in bestelling. Daaraan hebben wij dan voorloo- pig absoluut voldoende. Alleen staat nog een automatische ladder op het verlanglijstje; het tijdstip waarop die beslist noodig is komt naderbij, maar ik vertrouw l dat ons gemeentebestuur ons binnenkort wel ver blijden zal met de mededeeling. dat ook aan dien wensch voldaan zal worden. Wij kregen nu ook dit heeft wel een poosje geduurd, want wij hebben er 9 jaar om gevraagd en over gecorrespondeerd onze Brandweer-kazerne. Over een jaar zul len wij, naar wij hopen de kazerne in gebruik kunnen nemen. Dan hebben wij alles wat wij kunnen wenschen. In den loop der jaren hebben vrij de Brand weer sterk gecentraliseerd. In den ouden tijd werd gewerkt met de spuiten die in de brand spuithuizen, over de stad verdeeld stonden. Maar ik heb gemeend, dat het beter was te centrallseeren. Die handspuiten werden buiten werking gesteld en de 370 man die door de gemeente voor hun diensten betaald werden, kregen hun ontslag. Ook de politie-brand- weer (een herinnering aan de eenpaards slan genwagen, beter bekend als „Jetje") verdween Onze Brandweer werkt nu alleen met vrij willigers. Op dit oogenblik hebben wij er 120. Dat is voldoende gebleken. De nacht kan niet zóó koud, de zomer niet zóó heerlijk warm en naar buiten-lokkend zijn, of er zijn bij brand steeds 8e menschen die wij noodig hebben. Wij kunnen op onze menschen staat maken. Gaarne breng ik hulde aan al onze menschen want allen werken er toe mede, dat Haarlem op brandweer-gebied een goeden naam heeft., De geest- in ons corps is uitstekend.en. de disipline lat niets te wenschen over. Uitbreiding van dit corps vrijwilligers is niet noodig, integendeel, er wordt over gedacht het aantal op den duur nog wat in te krim pen. Waaraan is het te danken, dat er te Haarlem zoo weinig groote branden plaats hebben? Daarop antwoordde de Commandant: In derdaad groote branden hebben wij den laatsten tijd niet gehad. De laatste dien ik mij herinner is de brand in de Infanterie- kazeme aan den Koudenhorn, maar dat is wel 20 jaar geleden. Maar er kwamen af en toe toch wel flinke uitslaande hranden voor, die als wij niet krachtig opgetreden waren den omvang van een grooten brand hadden kunnen krijgen. Dit jaar, dat nog pas begon nen is, hadden wij al 7 uitslaande branden. De roem van onze Brandweer is evenwel, dat wij er zoo gauw bij zijn. Elke brand heeft een klein begin en als de blusschers er nu maar in slagen gauw bij het vuur te zijn, dan is vrijwel elke brand in omvang te be perken. Als Commandant krijg ik natuurlijk onmiddellijk bericht van de brandmelding. Al ga ik er per taxi heen en al is het dicht in mijn buurt, ik kan er niet. zóó gauw zijn of onze menschen zijn al aanwezig. Soms wordt er zelfs al water gegeven. Dat wij er zoo gauw bij zijn is ook te dan ken aan ons prachtig werkend alarmeerings- systeem. Maar er is ook nog een ander belangrijk punt. Dat is de preventieve werking van de brandweer. Een vrijwillige brandweer kan alleen met succes werken als een gemeente bestuur haar ook in alles kent wat de maat regelen tot het voorkomen van branden be treft. Wat dat betreft hebben wij in Haar lem een uitstekende samenwerking met het gemeentebestuur, Bouw- en Woningtoezicht en de Politie. In alles worden wij gekend. En gelukkig worden onze adviezen ook zooveel mogelijk opgevolgd. Die preventieve maatre gelen acht ik van zeer veel beteekenis, want zoo ooit dan geldt het hier: voorkomen is beter dan genezen. Beveiliging van historische gebouwen. Tenslotte roerden wij nog een belangrijk punt aan, de beveiliging van onze vele histo rische gebouwen. Wat wij daarover hoorden is helaas niet in alle opzichten bevredigend. Hoe is het zoo vroegen wij met het brandgevaar in de Groote Kerk, speciaal in den toren? De Commandant antwoordde: Reeds eenige jaren geleden heb ik aan het gemeentebestuur geschreven over de wenschelijkheid om meer voorzorgen te nemen tegen het brandgevaar in den toren. Daarna zijn er meermalen bespre kingen met het college van B. en W. gevoerd en zijn door ons ook begrootingen gemaakt voor een betere beveiliging. Het houten plafond der kerk levert natuurlijk brandgevaar op, dat ook een gevaar kan worden voor den toren. Bovendien hebben wij voor den toren de kans van blikseminslag. Nu is de toestand in de kerk en den toren zoo, dat de brandweer alleen met succes kan optreden als zij er snel bij is. Een begin van brand kunnen wij blusschen Als de houten toren eenmaal in vlammen staat is er natuurlijk geen redding meer mo gelijk. Zelfs al zou de Amsterdamsclie Brand weer met zijn zwaarste materiaal ons t,e hulp komen. Wij moeten er dus op bedacht zijn om bij brand snel te kunnen ingrijpen. Daartoe hebben wij het nemen van verschillende voor zorgen. aanbevolen. Op de zoldering moet een ringleiding worden aangebracht waarvoor het water wordt opgepompt met eenige electrische pompen. De kosten van deze beveiliging zijn op ongeveer f 10.000 te schatten. Tot heden is het evenwel niet tot uitvoering dezer plannen gekomen. Ik vermoed, dat de gemeente het niet eens kan worden met het kerkbestuur over de verdeeling der kosten. Toch is het dringend noodig, dat zoo spoedig mogelijk de beveiliging tegen brand wordt aangebracht. Hoe is het met onze andere mooie oude torens, die van de Bakenesserkerk en van de Nieuwe kerk? - Helaas ook daarvan moet ik zeggen, dat niets ter beveiliging gedaan is. Ook dat zou gewenscht zijn. Die torens zijn evenwel veel lager, zoodat de kosten van het nemen van voorzieningen ook veel minder zullen zijn. En het Frans Halsmuseum en het Stad huis? De brandleidingen in die gebouwen zijn voor mijn tijd als Commandant gemaakt. Ik kan niet ontkennen dat ik het gewenscht zou vinden om die thans anders aan te brengen. In het Frans Halsmuseum zijn thans bijzondere maatregelen tegen brandgevaar genomen, er wordt geregeld 's nachts toezicht gehouden. Ook in het Stadhuis wordt gewaakt. Dit is niet overbodig, want dit mooie oude gebouw levert natuurlijk brandgevaar op, als wij al leen maar denken aan de kachels. Wat overi- jens gedaan kon worden om het brandgevaar te beperken is op ons advies toegepast. De leiding der brandweer in de toekomst. Tenslotte vroegen wij den heer van den Broek of hij nog lang aan het hoofd der Brandweer zal blijven staan. De heer G. Spaan, onder-commandant, had ons dezer dagen ver teld, dat hij er over dacht om, als de Brand weerkazerne eenmaal in gebruik genomen zal zijn, zijn taak aan jongere krachten over te laten. De heer van den Broek antwoordde: Als 17-jarige jongen kwam ik aan de Brandweer. Het gaat dus nu naar de 57. Ongetwijfeld een leeftijd waarop men gaat denken aan de mo gelijkheid in de toekomst zijn taak aan ande ren te moeten overlaten. In ons college is dan ook, hoewel over het tijdstip van mijn aftre den nog niets beslist is, het vraagstuk van de toekomstige leiding onder oogen gezien. Een beslissing is nog niet genomen, maar ik ben overtuigd dat, als eenmaal de tijd gekomen zal zijn dat ik de leiding zal neerleggen, mijn taak door een bekwamen leider zal worden voortgezet. Het is een traditie van jaren dat Haarlem een uitstekende vrijwillige brand weer bezit en die mooie traditie zal zeker niet door ons aftreden in gevaar gebracht worden. VROUWEN-VREDESBOND. De afd. BloemendaalSantpoort van den Ned. Vrouwen Vredesbond hield Maandag avond een druk bezochte bijeenkomst in Vree burg onder leiding van mevr. Nolthenius Glazener. De voorzitster sprak een inleidend woord en sprak de groote wenschelijkheid uit dat ieder den vrede uitdraagt en zich voegt bij hen, die den vrede voorstaan. Vooral zijn noo dig werkende leden, omdat er ontzaglijk veel werk te doen is. Spr. vroeg verder de aandacht voor 2 be langrijke gebeurtenissen: het wereldpetition nement van den Intern. Bond voor Vrede en Vrijheid en den Vrouwen-Vredesgang in Am sterdam. Mevr. P. SmitSchuckink Kool hield een voordracht over: „Wat de vrouw moet doen nu". Wij leven in een bijzonderen tijd, aldus spr. De meening van een groot gedeelte van ons volk ,is gekristalliseerd in het boek van Prof. Huizinga. In 1914 scheen de wereld zich zóó te ont wikkelen, dat de geestelijke waarden zich on gestoord konden ontplooien en toch kwam de oorlog. En nu weer, vervolgde spr. zouden wij niet verbaasd zijn als de oorlog kwam en zij vraagt zich af: moeten wij ons er bij neer leggen? Prof. Huizinga wil in het eind van zijn boek de problemen aan de jeugd overlaten, maar spr. ziet in de jeugd geen drang in die richting en wil daarom den geest der jeugd bewaken en leiden. Ons volk moet geen volk worden, dat alleen ja kan knikken. In massa hebben de moeders vindt spr. te weinig pal gestaan voor de jongens, maar nu biedt de luchtbeschermingswet een gele genheid, om voor onze kinderen op te komen. Deze wet, zegt spr., beschermt ons niet maar duwt ons heele volk in het militaix-isme. Daarom moeten wij nu neen zeggen. „Arbeiders aller landen vereenigt u", is een mislukking gebleken. Wat de arbeiders niet hebben gekund, kun nen 50 millioen vrouwen als zij neen zeggen. En dat om het kind. En als er oorlog komt, wat kunnen we dan doen? Spr. weet het niet en anderen weten het ook niet en daarom moet de daad der vrou wen zijn deze wet niet te volgen omdat zij niet moeten mee doen aan militairisme. Ter afwisseling zong mevr. Van 't Lam enkele liederen met begeleiding van mevr. Kooyman, terwijl mevr. Kerkhof met groot succes declameerde. Na de pauze werden enkele vragen gesteld, die door spr. werden beantwoord. CREMATIE E. H. BODEL BIENFAIT. Onder groote belangstelling had heden op Wester veld de crematie plaats van den heer E. H. Bodel Bienfait, directeur van de Ser- dang CultuurMaatschappij te Amsterdam, overleden te Aerdenhout Ondeë'de aanwezigen merkten wij o.m. op de heeren Herbert Cremer, president-com missaris'van de Deli Maatschappij; J. S. Cas- teleyn, directeur van Cultuur Maatschap pijen; T. H. Muntinga, directeur van de Rot terdam Tapanoe'lli Cultuur Maatschappij; H. Schouten, directeur Holland Sumatra Tabak Maatschappij; W. Siewerts van Reesema, di recteur van Amsterdam Rubber Maatschap pij, jhr. G. C. Quarles van Ufford, te Haar lem, J. Dolleman te Vogelenzang, directeur van Suiker Cultuur Maatschappij te Amster dam, J. T. Cremer en L.Rozelaar beide van de firma G. Harkema te Amsterdam, J. F. van Hengel der Stoomvaartmaatschappij Neder land, mr. C. W. Thöne, vice-president van de rechtbank te Amsterdam, ds. J. C. van Dijk te Bloemendaal, C. J. Hasselman te Heem stede, P. Dyserinck te Haarlem, Namens het Oostkust van Sumatra Insti tuut waarvan de overledene bestuurslid was waren aanwezig de heer Van Kreel, voorzit ter, J. Tideman. oud-gouverneur der Moluk- ken, secretaris, en ir. F. J. J. Dootjes, ar chivaris. Gesproken is alleen door den heer Caste- leyn als een der Deli-vrienden van den over ledene. Hij wijdde een treffend woord aan de beteekenis en den persoon van den heer Bodel Bienfait. Nadat de kist onder het spelen van de Koraal uit de Matthaeus Passion gedaald was. heeft een neef van den overledene, de heer E. Maas Geesteranus dank gezegd voor de groote belangstelling. POSTWISSELVERVALSCHERS OOK IN DEN HAAG AAN HET WERK. DEN HAAG, 25 Febr. (A.N.P.) In verband met de postwisselvervalsching, waarvan de posterijen in de groote steden van ons land het slachtoffer zijn geworden, vernemen wij. dat wat Den Haag betreft de beide Amster dammers, die respectievelijk te Parijs en Brus sel zijn gearresteerd, de postagentschappen afgeloopen zijn op 3 Februari j.l. en kans zagen 56 postwissels geïnd te krijgen tot een geza menlijk bedrag van omstreeks f 1000. Zij hiel den het bedrag der postwissels beneden f 20, omdat zij er blijkbaar mee op de hoogte waren, dat men zich in zoo'n geval niet behoeft te legitimeeren. De te Brussel aangehouden Am sterdammer is ook van de Haagsche politie geen onbekende. Voorts kan nog worden mede gedeeld, dat een der Amsterdammers verzocht werd, zich op een postagentschap te legitimee ren. waarop hij een pas vertoonde, die natuur lijk valsch moet geweest zijn. De postwissel bleek geadresseerd aan een gefingeerd persoon in de Pauwenlaan. Na deze „legitimatie" werd de aanbieder van de postwissel boos, nam de wissel terug en zeide tot de postambtenares. dat hij wel naar het hoofdpostkantoor zou gaan. Men deelde ons mede dat ook in Utrecht de posterijen slachtoffer van deze sluwe ver- valschers zijn geworden. PURMEREND, 25 Februari. Kaas. Aanvoer 20 stapels kleine f 18 a f 19 per 50 kilo. Boter. Aanvoer 428 K.G. prijs f 1.55 a f 1.60 per K.G. Vee. 518 runderen, waaronder zijn 240 vette en 19 stieren. 22 paarden f 60 a f 130 per stuk. 46 Vette kalveren f 0.30 a f 0.55 per K.G. 867 nuchtere dito, f 3 a f 13 per stuk. 235 Vette varkens f 0.33 a f 0.35 per kilo. 43 mageredito f 16 a f 26 per stuk. 259 biggen f 9 a f 15 per stuk. 640 schapen f 10 a f 22 per stuk. Kuikens f 0.55 a f 1.65 per stuk. Kipeieren per 100 stuks f 3 a f 3.40 BLOEMENDAAL HEEMSTEDE De bouwkunst in oudheid en middeleeuwen. Ir. H. T. Zwiers spreekt in den Heemsteedschen Kunstkring. Ir. H. T. Zwiers, architect B.N.A. te Haarlem, heeft gisteravond in hotel-restaurant „Lom meroord" voor den Heemsteedschen Kunst kring een lezing' gehouden óver het onderwerp „De ontwikkeling der architectuur van de Egyptenaren tot en met de- middeleeuwen. Ir. Zwiers zeide allereerst, dat hij bij zijn betoog niet zou letten op de gewone, uiterlijke kenmerken, zooals de kunsthistorische wel ken die geven, maar meer op de z.g. „doeloor zaak" van het bouwwerk. Hiermede bedoelde spr. niet zoozeer het economisch-nuttig doel. dan wel de aanpassing van de bouwmethode aan de beschikbare materialen en de gesteld heid van het terrein. Ieder volk in iedere pe riode bezat een eigen constructiemethode. Dit sluit echter niet uit, dat een bepaalde vorm uit een constructiemethode in een andere wel degelijk bekend kon zijn. De eerste taak van de primitieve bouwkunst was het omsluiten en later het afdekken van een ruimte. Dit omsluiten ging betrekkelijk ge makkelijk door eenvoudig meer of minder regelmatig gevormde steenen op elkaar te sta pelen. Met het afdekken kwamen eerst de moeilijkheden. In streken, waar men de be schikking had over een voldoende hoeveelheid groote steenen, dekte men openingen af door horizontaal een groot blok op de steunpunten te leggen. Deze stapelbouw of architraafbouw vindt men het zuiverst bij de Egyptenaren en ook bij de Grieken. De Perzen en Babyioniërs, die niet in zoo ruime mate over materiaal be schikten, moesten, om een vrij groote opening af te sluiten een aantal kleine steenen aaneen voegen. In een horizontale lijn blijven deze steenen natuurlijk niet liggen; de best houd bare vorm was de parabool. Daar deze niet ge makkelijk te maken was, zocht men zijn toe vlucht tot een ronde boog, waaruit zich de Ro- maansche en later de Gothische boog ontwik kelde. Deze tegenstelling tusschen den gewelfbouw en den architraafbouw brengt echter niet mee, dat b.v. de Egyptenaren den vorm van den ge welfbouw niet kenden. Waar de constructie dit niet strikt eischte, als b.v. bij de in de rotsen uitgehakte graven, treft men ook in Egypte gewelven en ronde bogen aan. De Romeinen, die den gewelfbouw doorgaans toepasten, wis ten door combinatie van verschillende bouw stijlen. die zij in hun rijk aantroffen, groote resultaten te bereiken. Zij worden dan ook niet ten onrechte de „ingenieurs van de oudheid" genoemd. Zoo kenden zij reeds een soort be tonbouw. Veel invloed op de bouwwijzen oefende ook de arbeidsmethode in de diverse tijdperken. Aan de Egyptische pyramiden werkten groote scharen arbeiders, allen bezield met een zelfde streven; de Grieksche bouwwerken en ook die van de middeleeuwen werden gebouwd door een betrekkelijk klein getal bekwame krach ten, terwijl de Romeinen geweldige massa's ongeschoolde slavenarbeiders lieten bouwen onder leiding van enkele vaklieden. Ir. Zwiers lichtte zijn uiteenzetting toe met een serie lantaarnplaatjes, die een duidelijk beeld gaven van de verschillende constructie- wijzen door de eeuwen heen, zooals die bekend zijn uit de overgebleven bouwwerken, bij de Egyptenaren grootendeels tempels en graven, bij de Babyioniërs paleizen en vestingwerken, bij de Romeinen openbare gebouwen en in de middeleeuwen kerken en raadhuizen. AANRIJDING OP DEN HEERENWEG Maandagmiddag omstreeks half vier had op den Heerenweg te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door J. S uit Velsen, rijdende in de richting Benne- broekHaarlem en een auto bestuurd door R. J. R. uit Amsterdam, rijdende in de richting HaarlemBennebroek. Het geval had plaats doordat de bestuur der van de uit Haarlem komende auto naar links de Koediefslaan wilde inrijden, waar de bestuurder van de andere auto blijkbaar niet voldoende op gerekend had, zoodat beide auto's met elkaar in botsing kwamen en wer den beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij 1 echter niet voor. Aspirin (Adv. Ingez. Med.) IJMU1DEN. BESOMMINGEN. Trawlers- Liesbeth Betty IJM 183. 490 manden f 3490 Zeeleeuw IJM 29 85 manden f 2040. Bloemendaal IJM 71, 560 manden f 3800 Olympia IJM 111, 120 manden f 1900. Beatrice IJM 118, 105 manden i 1790. Logger: SCH 223 f 840. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Witte Zee, IJm. 167, komende van Moray Firth met 2400 ijskabeljauwen en 500 st. stijve kabeljauw, 15 m. schelvisch en 200 m. gul. Oostzee, IJm. 147, van de kust, vangst on bekend, Gerberdina Johanna, IJm. 38, vangst: 20 manden schelvisch, 40 m. braadschelvisch, 220 m. koolvisch en gul, 60 m wijting en witjes, 60 m. haring, 10 m. makreel, 10 m. radio, 10 m varia, totaal 430 m. en 125 st. stijve kabel jauw. Martha, IJm. 165, vangst: 20 m. tong, 5 m, tarbot. 30 m. groote schol, 20 m. kleine schol. 15 m. wijting en schar, 10 m. gul, totaal 100 manden plus 90 st. stijve kabeljauw. Maria R. Ommering IJm. 17, vangst: 13 m schelvisch, 25 m. braadvisch, 70 m. koolvisch. 25 m. wijting, 15 m. radio, totaal 115 manden haring, 10 m. varia, totaal 198 m. en 220 st stijve kabeljauw. Catharina Duyvis, IJm. 60, vangst: 15 m. schelvisch. 30 m. braadschelvisch, 30 m. gul, 25 m. wijting, 15 m. radio, totaal 45 manden plus 350 st. stijve kabeljauw. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.20—f 1.10 Tongen per K.G. f 1.65f 1.10 Groote schol per 50 K.G. f 11f 9 Middelschol per 50 K.G. f 13f 11.50 Zetschoi per 50 K.G. f 19f 16.50 Kleine schol per 50 K.G. f 16f 8 Bot per 50 K.G. f 6—f 5.50 Schar per 50 K.G. f 10—f 9.50 Tongschar per 50 K.G f 32f 25 Rog per 20 stuks f 19.50 Groote schelvisch per 50 K.G. f 32f 30 Middelschelvisch per 50 K.G. f 31f 24 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 29 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 23-f 16 Kabeljauw per 125 K.G. f 40f 13 Groote gullen per 50 K.G. f 7.50f 6 Kleine gullen per 50 K.G. f 11f 6.30 Wijting per 50 K.G f 11—f 7.50 Heilbot per K.G. f ,1.20—f 0.80 Leng per stuk f 1.50f 0.60 Koolvisch per stuk f 0.70f 0.15 GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Don- dag *27 Februari a.s., des avonds te 8 uur. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 25 Februari. Ondertrouwd 25 Februari: P. J. C. Blatt en M. A. A. E. Wolf; J. M. Vreem en C. Vis. Bevallen 21 Februari: D. E. J. Polfliet Peters, z.; 22 Februari: J. C. Plantingavan Iperen, d.; J. C. D. Soff—v. Otterloo, z. en d.; 24 Februari: G. Deggeller—Ras, z.; A. v. Leeu wen—Verheul. z.: J. Janssens—v. Dijk, d. Overleden 22 Februari: C. Verboom. 24 j., Teding van Berkhout; H. M. KeijzerJanssen, 60 j., Schoterweg; 23 Februari: J. J. v. Lin- donk, 60 j., Hazepaterslaan; 24 Februari: H. J. van Muijen, 52 j.. Westergracht; P. de Best, 69 j., Sperwerstraat; T. M. v. d. Horstvan Zutphen, 86 j„ Schotersingel. KOERS VAN HEDEN KOERS pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 pf.m. 2.15 STAATSLEENIN GEN BIN NENLAND. 4 pCt. id. 1933 H 98% 4 pCt. Nederl. Indië 97% - - - - STAATSLEENIN GEN BUI TENLAND. 5V'2 pCt. Duitschland 1930 23*4 (Youngleening) 23*4 Youngleening (met ver 25i/f 25*/» klaring) 25Vs—M BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 114 Handel Mpij. Cert, van 131*4 Koloniale Bank 54*i Ned. Ind. Handelsbank 88<i Rotterd. Bank - INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 267. 27 27—Vf v. Berkels Patent 45 Calvé Delft Cert 61*1 61 - Ned. Ford ex. 40 afst. 222% Philips Gloeil. Gem. Bezit 20 «4 219% - 218*4 -219% 219 21 *4-217% 110 - h lC9%-*4 09% 109% 109% 109% TABAKKEN. 188 Deli Maatschappij 209 07% *4 207% - Senembah 201 200% 200 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot 6 Scheepvaart Unie 48 47%-48 47%-*i 47*4 Konlnk. Paketvaart 96 Rotterdamsche Lloyd 38% Maatschappij Nederland 37 V* Holland—Amerika lijn 42 PETROLEUM. 243*4—244 242*4 - 242% 242% 242*4 242% Perlak Petr 93% - Shell Union U %->/► 107e—*4 ic% 10% 21V>-*» 21-% - 11% - *1 HVe-% 1!%-»/« ll*i-s/b 11% V» CULTUUR MAAT SCH. H. V. A 238% 235% 236 '33% 2.'5'. 235*i 235% Java Cultuur 133 132 133 Ned. Ind. Suiker Unie 114*4 114 14% 115 114% Vorstenlanden 24H LNDIJSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel. 10%—11 10% 0*4 10% 2G'/> 20 21X -0% 20%-% Bethleh. Steel 337/f-% 33 33% 33% 33% 3*-% 3*4%- 3%-% 3%-*4 38-% 38% U. S. Steel 37%-38 37%-% 38-% 37"/» 37% Kennec Copper 22% - 223/s 21% 21*4 Radio Corp 7% RUBBERS. Amsterd. Rubber 128*1 126%—ty* 126 *4 125%12- 126—*4 Deli Bat. Rubber 76*i 75 Indische Rubber 102 97 Kendeng Lemboe 145 73 Rotterdam Tapanoeli 50 Bandar Rubber 117*4 116 Preanger Rubber 55*4 £4*» - 87 83 Sumatra Rubber 153*4 - 153% - 153 AMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific 22% 21*4-22 217* 217» Wabash Railroad 2'A - - 2»A 2 Union Pacific 80 - Chic. Milwaukee 5% 5%-% - Missouri Kansas Texas ■>%-% 5V. 5% 5% 5% MIJNBOUW. Alg Explor Mij 165 Redjang Lebong 207%' - 324 - - - PROLONGATIE 1U - IK -

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9