Militaire Putsch in Japan. Schrikkeldag. Hit PfftPfrfrffffrfffr 53e Jaargang No. 16158 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen. Woensdag 26 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 a Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 a Hoofdredactie 15054 a Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 a Administratie: 10724, 14825 a Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTRN'1'lëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 Februari. Militaire Putsch in Japan. Eenige dagen geleden verklaarde de nieuwe premier van Spanje, Azana, dat zijn land een vredelievende politiek zou blijven voeren, maar dat het eerste oorlogsgevaar niet in Europa dreigde. Binnenkort, zei hij, zullen de oogen van de geheele wereld op het Verre Oosten gevestigd zijn. Deze voorspelling is sneller bewaarheid dan Azana zelf vermoed kan hebben. Nauwelijks zijn de Japansche verkiezingen achter den rug, waarbij de regeering de overwinning behaalde, of plotseling komt het bericht van een „mili tairen putsch". Manschappen van een te Tokio in garnizoen liggend regiment, onder aanvoe ring van jonge officieren, hebben den minis ter-president Okada, den minister van finan ciën Takahasji, den minister van binnenland- sche zaken Goto en den admiraal Saito, ex- premier, vermoord. Generaal Watanabe werd ernstig gewond; een paar andere rijksgrooten slaagden er in te ontsnappen. Wat beteekent deze wilde onderneming, waarbij wij helaas wel weer moeten erkennen dat de Japanners hun inspiratie blijkbaar uit Europeesche beschavings-staaltjes hebben ge kregen? Bij de verkiezingen behaalde de regeerings- partij, de Minseito, 205 zetels, zakte de sinds 1900 machtige Seyoekai tot 178, klom de prole tarische partij van 5 tot 20 en veroverden an dere groepen 63 zetels. De partijvoorzitter en verscheidene prominente leden van de Seyoekai werden niet herkozen. Er werd niet verwacht dat de verkiezingsuitslag de politiek In haar geheel zou beïnvloeden (zooals wij 1.1. Zaterdag berichtten) omdat de beslissing over de richtlijnen, der politiek in Japan berust bij de raadgevers van de Kroon en de hooge mili taire kringen. Wat gebeurt nu? Drie der voornaamste raadgevers van de Kroon, de premier en de ministers van binnenlandsche zaken en finan ciën worden door militairen vermoord na hun overwinning bij de verkiezingen. Uit die over winning werd afgeleid dat het volk zijn ver trouwen uitsprak vooral in het beleid van den minister van financiën Takahasji, die zich voortdurend heeft gekant tegen de overdreven opvoering van de bewapening. Er moge daar bij aan herinnerd worden, dat sinds vele ja ren de Japansche staatsfinanciën door de wil de opvoering der bewapening totaal uit het evenwicht geslagen zijn. Korten tijd geleden hebben wij nog cijfers gegeven waaruit bleek, dat op de Japansche staatsbegrooting de in komsten voor de helft uit leeningen gefinan cierd werden, terwijl slechts ongeveer de helft der uitgaven uit de belastingen werd opge bracht. Een dergelijk financiëel beleid, dat kant noch wal raakt, kon natuurlijk door een minister van financiën die zich van zijn ver antwoordelijkheid bewust was, niet geduld worden. Takahasji heeft, met zijn premier, minister Goto en admiraal Saito, deze door de meer derheid der bevolking goedgekeurde opvatting met den dood moeten bekoopen. De oorlogs zuchtige elementen in het leger haatten hem, en voelden zichzelf bedreigd door de groeiende liberale stroomingen, die zich tegen hun reac- tionnair conservatisme keerden. In Chineesche kringen is men van meening dat de opstand een gevolg is van het verzet der Japansche staatslieden tegen de militaire eischen en van hun weigering om vier jaar geleden een oorlog tegen Sovjet-Rusland te ontketenen. De Sovjet-troepen in het Verre Oosten waren toen niet bij machte voldoenden tegenstand te bieden. Dit alles ziet er lang niet fraai uit. Als het gevolg van dezen militairen putsch is, dat de oorlogszuchtige elementen in Japan de macht in handen hebben, dreigt nevens voortgezette agressie tegen China niets minder dan een Ja.pansch-Russische oorlog. Met zekerheid is hieromtrent nu natuurlijk nog niets te voorspellen. De Mikado heeft den minister van Marine Mineo Osumi belast met de vorming van een nieuw kabinet. Uit deze formatie zal spoedig genoeg blijken wel ken kant het opgaat, en wie op dit moment in Japan aan de touwtjes trekken. Het Deut sche Nachrichten Büro zegt dat „de activisti sche kringen v&n leger en vloot reeds lang eischen stelden, die het aftreden van het hui dige kabinet en de benoeming van een re geering die vrij zou zijn van alle invloeden, met uitschakeling van de partijen, inhielden. Deze elementen hebben thans een omwente- lings-poging gedaan". M. a. w.: de Japansche conservatieve mili- tairisten eischten de dictatuur. Na hun ne derlaag bij de verkiezingen hebben zij een voudig naar de macht gegrepen, tegen den wil van de meerderheid des volks in, door de leidende staatslieden te vermoord'en. Het schijnt thans van zeer veel belang te weten welke de houding van den keizer, den Al is 't op zichzelf geen wonder, Straks is het weer Zaterdag, Ditmaal echter zoo bijzonder, Dat ik erop wijzen mag. 't Is de dag, die na vier jaren Eens op het tapijt verschijnt En na afloop, als het ware Weder in het niet verdwijnt. Op dien datum staan de vrouwen Handlend op het eerste plan, Ais zij gaarne willen trouwen, Vragen zij dien dag den man. Terwijl alle andre dagen Hij alleen het aanzoek zendt, Dat behoeft u niet te vragen, Dat is algemeen bekend. Zaterdag, dan zal de leiding Eén dag aan de vrouwen staan, Voor de goede voorbereiding Zeg ik: dames, denk eraan. Vorm reeds thans uw schrikkelplannen, Wees nu vindingrijk en lief, Toon uw zwaarbeproefden mannen Schrikkeldag initiatief. Lieve dames, trouwe gaden, Als ik het u vragen mag, Toon dien dag uw liefste daden, Jaag den schrik uit Schrikkeldag. P. GASUS. Radio Distributie Haarlem. Brasov en ook andere plagen Doen een distributielid geen kwaad. Omdat Radio Distributie. Niet per lucht gaat, maar per draad. (Ac-r. P,led.) Mikado, is. Dat hij het parlement pas tegen 20 April bijeen heeft geroepen zou erop kun nen wijzen, dat hij een militaire dictatuur aanvaardt. Maar wij zullen nadere berichten moeten afwachten om een duidelijker begrip van den nieuwen toestand in Japan te krijgen. Spoedig genoeg zal ook blijken hoe Moskou op de gebeurtenissen reageert. R.P. Nog een derde postwissel- vervalscher in arrest. Door de Centrale Recherche is in verband met het aanbieden van valsche postwissels bij verschillende postagentschappen te Am sterdam en elders, een derde verdachte ge arresteerd, en op het Hoofdbureau ingesloten. Welk aandeel deze derde man heeft in de ver- valschingen der postwissels maakt nog een Dnderzoek uit. Zooals men weet werden de beide andere verdachten te Parijs en Brussel op gespoord. EEN CONTINU-BEDRIJF. Een continu bedrijf is een bedrijf, waarin onafgebroken wordt gewerkt. Men kan ge voegelijk dezen term van toepassing brengen op de rubriek van Groentjes, advertenties van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad. Continu, voortdurend door, worden deze ter plaatsing aangeboden. In een jaar 43326 (het jaar 1935). Dat is meer dan 118 per dag, Zon- en Feestdagen meegerekend. Vliegtuigtragedie in Dene marken. Militair toestel verongelukt na door een onjuist gerucht te zijn opgestegen. Maandag is, zooals wij reeds in het kort meldden, boven het Deensche eiland Seeland een militair vliegtuig' verongelukt, tengevolge van een aaneenschakeling van misverstan den. Omstreeks 18 uur meende men het geronk van een vliegtuig te hooren en men nam aan, dat dit vliegtuig verdwaald was. De be volking van de streek werd derhalve door middel van de radio verzocht op de plaat sen, welke tot landing geschikt waren, brand stapels te ontsteken. Bovendien werd beslo ten een militair vliegtuig van het vliegveld Kastrup te doen opstijgen om het verdwaal de vliegtuig te zoeken en eventueel hulp te verleenen. De radio-installatie van dit mi litaire vliegtuig was evenwel niet in orde zoo dat, toen even nadat het vliegtuig was ver trokken, het bericht binnenkwam, dat het geronk, dat men gehoord had. niet afkomstig was van een vliegtuig, doch van beijzelde telefoondraden, het niet mogelijk was in contact te treden met het toestel. Ook een poging om met lichtsignalen het vliegtuig terug te roepen mislukte. Drie kwartier later vernam men te Kastrup dat het vliegtuig was verongelukt. Het ongeluk.had plaats in de nabijheid van het vereenigingsgebouw van Veetterslav, nabij Ringsted, waar juist een feest werd gevierd. Toen het vliegtuig met luid gekraak om laag stortte, snelden de feestvierders onmid dellijk naar buiten. Spoedig vond men het wrak van het vliegtuig, doch de drie inzit tenden waren reeds overleden. Men neemt aan. dat het vliegtuig in ver band met het slechte weer zeer laag is ge bleven en in het donker tegen het aardop pervlak is gevlogen. De Ministers Okada, Takahasji, Goto en Admiraal Saito vermoord. Openbare gebouwen door de opstandelingen bezet. Voorteeken van scherper actie tegen China en Sovjet Rusland. Minister-president Okada. SHANGHAI, 26 Februari (A.N.P.) In Tokio heeft een militaire putsch plaats gehad. Verschillende regeerings gebouwen zijn door de militairen be zet. Minister-president Okada, de mi nister van financiën Takahasji en admiraal Saito, oud-premier, zijn ver moord. De telegraaf en telefoonverbindingen zijn verbroken. De effectenbeurzen zijn gesloten. Naar men te Peking uit Tokio ver neemt wordt ook bevestigd dat de minister van binnenlandsche zaken, Goto, vermoord is. Minister Takahasji. Nader wordt uit Singapore gemeld: Volgens een telegram dat hier is ont vangen van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken wordt offi cieel bevestigd dat minister-president Okada en de minister van financiën Takahasji door de opstandelingen wer den gedood. Ook admiraal graaf Saito is vermoord. Een ander bericht uit dezelfde stad deelt officieel mede, dat hedenochtend te 5.20 uur eenige manschappen van de eerste divisie te Tokio, die zonder opdracht handelden, minister-presi dent Okada, minister van financiën t Takahasji -en admiraal graaf Saito vermoordden. Generaal Watanabe, de inspecteur-generaal van de militaire opleiding werd ernstig gewond. Ver der wordt medegedeeld, dat ook graaf Makino en generaal Suzuki groot kamerheer werden aangevallen. Zij wisten evenwel te ontsnappen. Prins Sajonji, generaal Ka was hi ma, de mi nister van oorlog en Yuasa, de minis ter van het keizerlijk huis, zijn onge deerd. Verder wordt vernomen, dat de staat van beleg is afgekondigd. Men verwacht, dat binnenkort de toestand zal worden geregeld. De moordenaars worden geleid door kapitein Monaka. Ministeries bezet. SHANGHAI, 26 Februari (Reuter). Naar hier wordt vernomen is het derde regiment infanterie aan het muiten geslagen op het oogenblik dat het op weg was naar den trein om naar Mandsjoekwo te vertrekken. Geleid door enkele jonge officieren snelden de 3000 soldaten, die juist hun scherpe patronen in ontvangst hadden genomen, naar de strate gische punten van de stad en maakten zich meester van het ministerie van oorlog, het bureau van den minister van binnenlandsche zaken en het hoofdbureau van politie. Ook drongen zij de woning van den minis ter-president binnen, dien zij vermoordden. De weinige berichten, die hier over den op stand worden ontvangen, wijzen er op dat de opstand niet is gericht tegen den troon. De rebellen verklaren dat zij den Mikado steunen Bij het bezetten van de openbare gebouwen stieten de muiters op weinig tegenstand. Wel hebben daarna vechtpartijen plaats gehad en zijn enkele branden uitgebroken. De keizerlijke garde heeft opdracht ont vangen de opstandelingen tot onderwerping te brengen. Onrust in China. NANKING, 26 Februari (Reuter- A.N.P.) De berichten over den mili tairen opstand in Japan hebben in China onrust gewekt. Men wijst erop dat de vermoorde minister van finan ciën Takahasji een energiek tegen stander van de hooge begrooting van oorlog was en derhalve gehaat bij de radicale elementen in het leger. Men vreest verder in Nanking dat deze putsch een voorteeken is van scherpe militaire maatregelen in China en tegen Sovjet-Rusland. Naar verder wordt vernomen zijn de effectenbeurzen van Tokio en Osaka gesloten. Voorts wordt uit Shanghai gemeld, dat na de putsch ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat sedert gerui- men tijd de politieke toestanden in Japan worden gekenmerkt door een sterke liberale en anti-fascistische strooming, die zich keert tegen het reactionnair conservatisme van het leger. Vooral bij de verkiezingen (de regeerings partij, de Minseito behaalde, naar men weet de overwinning), is dit sterk tot uiting komen. Het Japansche consulaat te Sjanghai heeft de Japansche bladen, die in China ver schijnen, verboden iets te berichten over de gebeurtenissen in Japan. In Chineesche kringen is men van meening dat de opstand een gevolg is van de oppositie van de Japansche staatslieden tegen de mili taire eischen en de weigering om vier jaar geleden een oorlog tegen Sovjet-Rusland te ontketenen, toen de Sovjet-troepen in het verre Oosten niet in staat waren voldoende tegenstand te bieden. Oorlog met Rusland thans onvermijdelijk Uit Nanking: Naar hier wordt ver nomen is men in Japan algemeen van oordeel dat thans een oorlog met Sovjet-Rusland niet meer kan worden vermeden. Het is mogelijk dat deze oorlog in het komende voorjaar uit breekt. Naar militaire dictatuur SHANGHAI, 26 Februari (Reuter). De nieuwe Japansche ambassadeur in China, Arita, is in den middag alhier aangekomen. Men deelde hem de gebeurtenissen in Japan mede doch hij weigerde eenig commentaar hierop te leveren. In Chineesche kringen vreest men dat de militaire putsch in Japan het voorspel is van het instellen van een militaire dictatuur. Admiraal Saito. Het Japansche consulaat te Sjanghai heeft de Japansche bladen, welke in China ver schijnen, verboden iets te berichten over de gebeurtenissen in Japan. WASHINGTON, 16 Februari iReuter-A.N.P.) De Japansche gezant te Washington Saito verklaarde geen berichten te hebben ontvan gen over de ongeregeldheden in Japan. De telefoonverbinding tusschen San Francisco en Tokio is verbroken. De Trans Pacificdienst deelt mede dat het telefoonkantoor van Tokio geen verbindingen meer tot stand brengt. Een Japansch beambte te Tokio zeide om half elf Oost-Aziatische tijd Woensdagochtend, dat hij niet wist wanneer de dienst weer zou worden hervat. (Voor vervolg zie pag. 2 1ste kolom.) Het woord is aan.... Fliegende Blaffer: Het komt er niet op aan hoe oud men is, maar hoe men oud is. Brandstichting in bollen schuur. In liooger beroep lagere straf geëischt. De rechtbank te Haarlem heeft eenige maanden geleden de strafzaak tegen twee be woners van Hillegom behandeld, die zich moesten verantwoorden naar aanleiding van een brand in een bollenschuur, die onder ver dachte omstandigheden was uitgebroken. De verdachten, twee broers, hadden in gezamen lijk overleg den brand gesticht omdat het be drijf zoo slecht ging. Een hunner werd we gens brandstichting veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, de ander tot een jaar en drie maanden wegens uitlokking. Laatstgenoemde stond Dinsdag in hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof terecht, waar hij een bekentenis aflegde. Hij was in beroep gegaan omdat hij de straf te hoog vond. De procureur-generaal requireerde thans een jaar gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest. Arrest 10 Maart. HARRY VAN OSS EN FELIX DE NOBEL TE LONDEN Het concert van Harry van Oss en Felix de Nobel, in het Cecil Sharp House is een groot succes geworden. Er moesten 6 toegiften wor den gegeven. De Times van Zaterdagmorgen bespreekt enthousiast het interessante pro gramma en schrijft: Harry van Oss is een volleerd zanger en een meester in dit genre. De samenwerking met Felix de Nobel is volmaakt. DIRECTEUR VAN HET BUREAU DER WERK GEVERS IN HET DRUKKERSBEDRIJF GAAT HEEN AMSTERDAM, 26 Febr. (A.N.P.) Aan den heer H. Knuttel, directeur van het bureau van de federatie van de werkgeversorganisatie in het boekdrukkersbedrijf te Amsterdam, is op zijn verzoek per 1 Mei a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend. De heer Knuttel heeft deze functie vervuld sedert 1926. In het bijzonder heeft zijn arbeid naar buiten bekendheid ge kregen, doordat hij organisator was van de internationale tentoonstelling Grato te Utrecht. Het algemeen hoofdbestuur der fe deratie heeft tot zijn opvolger benoemd den heer H. Koechlin. die thans een vooraanstaan de positie inneemt in het technisch bedrijf van de Nieuwe Rotterdamsche Courant. BIJ EEN MILITAIRE PUTSCH IN JAPAN ZIJN DE MINISTERS OKADA. TAKAHASJI, GOTO EN ADMIRAAL SAITO VERMOORD. pag. 1 en 2 Flandin heeft in de Fransche Kamer voor het pact met Rusland gepleit. pag. 4 Roode troepen zijn de Chineesche stad Sjansi binnengetrokken. pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: de guerillastnjd in vollen gang. pag. 4 Jhr. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester vaJi Blocmcndaal, acht de wereldjamboree van nationaal belang. pag. 5 Minister Colijn ziet in den economischen toe stand van Indië een „schemering van hoop" pag. 3 Een roekeloos chauffeur heeft Dinsdagavond nabij Beekbergen twee jonge mensclicn doodgereden. pag. 11 Uit rapporten van dr. Winckel den leidei- onzer Roode Kruis Ambulance. pag. 11 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Militaire Putsch in Japan. pag. 1 Bijzondere correspondentie: De Italiaansche vrouw in oorlogstijd. pag. 6 Van onzen Scandinavischen correspondent: Drie Nederlanders Noorwegen uitgestuurd. pag. 11 Jhr. J. N. van der E-oes: Brieven van de Ne- derlandsche Roode Kruis Ambulance in Ethiopië. pag. 4 F. A. Kampers: Onze Amsterdamsche zorgen pag. 3 J. H. de Bois: Haarlem's kunstbezit. pag. 3 G. J. Kalt: Hans OsieckJohan de Nobel. pag. 9 J. B. Schuil over „Maak mijn vrouw gelukkig". pag. 9 W. SCH.: Rembrandt vertoont: Een midzo- mernachtsdroom. pag. 9 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 10 Schaakrubriek. pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1