Hallo! Hallo! ♦- Hei BeéattfcijttsU 53e 'Jaargang No. 16159 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 27 Februari 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. FEEKEBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk ƒ0.—. ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 Februari. De Groote Pyramide. Onder de titels: „De Nacht van 15 op 16 September 1936'', en „Nog eens: Het Wonder lijke van het Zevende Wereldwonder"' heeft „Scarabaeus" in ons nummer van Dinsdag nog eens de aandacht gevestigd op de theo rieën der geleerden, die in den inwendigen bouw van de Pyramide van Cheops een Godde lijke Openbaring van de wereldgeschiedenis meenen te hebben ontdekt. Nog eens. want in zeer uitvoerige, geïllustreerde artikelen in Haarlem's Dagblad van 28 en 29 Mei 1931 gaf hij reeds een overzicht van deze theorieën. Hij is erop teruggekomen omdat volgens deze stellingen 1936 een beslissend jaar in de we reldgeschiedenis zou zijn. De uitleggers van de gangen- en kamers-bouw in de pyramide pre ciseeren zelfs tot op den datum: in den nacht van 15 op 16 September van dit jaar zou de wereldgeschiedenis een achtjarige periode be ëindigen, in de pyramide gesymboliseerd door den laatsten nauwen doorgang en door de onderzoekers aangeduid als „De Laatste Be proeving". Zij zou dan het nieuwe, groote tijd vak ingaan, in de pyramide aangeduid door de groote Koningskamer, weergevend het Laatste Oordeel der Volken. Dit zou een intredende al- geheele verruiming en verlichting der tijden beteekenen. Onze medewerker Scarabaeus, die deze ma terie in de werken van vele onderzoekers op dit gebied bestudeerd heeft, erkent dat met name Davidson en Aldersmith een verbluffen de hoeveelheid astronomisch, historisch en archaeologisch bewijsmateriaal aanvoeren en schreef vijf jaar geleden al: „Hoe men -er na lezing ook tegenover mag staan, het is een werk dat respect afdwingt en tot nadenken stemt". Zelf behoudt hij zich een oordeel voor, de aandacht vestigend op de groote kloof die tusschen exacte en abstracte bewijsvoering bestaat en op de subjectiviteit van deze laat ste, waarbij hij het nationaal-subjectivisme op den voorgrond brengt en Davidson als „voor .zijn gevoel Engelsch-subjectief" aan duidt. Hier spreekt terecht de voorzichtige Hol lander mijn „terecht" is natuurlijk ook weer nationaal-subjectief ook als hij naast deze Engelsche opvattingen die van den Belgischen professor Lagrange en van de Duitschen Ir. Lepsius en Ir. Max Eyth citeert. Als leek kan men niettemin met groote be langstelling en ondanks zichzelf met hoop van zulke beschouwingen nota nemen. Het spreekt wel vanzelf dat in den loop van dit jaar door vele bladen in vele landen de theo rieën van deze groep pyramide-uitleggers naar voren gebracht zal worden. „De Hoop welt steeds weer op in het menschelijk gemoed" zegt een Engelsch spreekwoord, en zelden heeft het menschdom meer gesnakt naar hoop gevende verschijnselen dan in dezen tijd. Op dit oogenblik, nu de waanzinnige be wapening der volken stormenderhand toe neemt, nu men overal hevige spanningen waarneemt en een nieuwen wereldoorlog door velen reeds wordt besproken alsof die onver mijdelijk zou zijn zonder dat de meesten hunner overigens beseffen, welk een hel van bloed en vuur zij daarmee aanduiden doen de Davidsons, Aldersmlths en Lagranges een waarlijk weldoend licht voor ons schijnen op het Zevende Wereldwonder, de Groote Pyra mide van Cheops. Hoop is een machtige steun in den zwaren strijd des levens, die de meesten in dezen tijd, ook zonder oorlog, reeds beklemt en van voortdurende zorgen vervult. Hun hoop te geven is goed, en daarom zal de publicatie dei- theorieën van de pyramide-onderzoekers in dit opzicht al een heilzame uitwerking doen gelden. Maar laat men Scarabaeus' voorbehoud ter harte nemen, laat men zich geen milde voor stellingen maken van een wereld, die uit den nacht van 15 op 16 September plotseling ver nieuwd, verlicht en dus oneindig verbeterd zou ontwaken. Mocht dit jaar ons een geleidelijken overgang naar verruiming en verlichting dei- tijden geven waarmee niet bedoeld wordt: hoogere beurskoersen en loons- en salarisver- hoogmgen, maar een oneindig grooter wel vaart die het materieele verre overtreft dan zou 1936 al gezegend zijn ais het geweldige moment van inkeer en vervulling in de ge schiedenis der menschheid. R. P. DE JONGEREN VREDES ACTIE CONTRA DE BRUSSELSCHE JEUGD-CONFERENTIE. Het dagelijksch bestuur der J.V.A. deelt mede, dat zij zich met een scherp protest tot de leiding van de groote internationale jeugd conferentie, die 29 Febr. en 1 Maart te Bras- li sel zal worden gehouden, heeft gewend. Het protesteert daarin tegen het agenda punt: Kransiegging op het graf van den on bekenden soldaat. De J.VA.. acht dit in strijd met elk waarachtig pacifisme en anti-mili tairisme en ziet daarin een voor haar niet aanvaardbaar want schadelijk compromis met de huidige machten der oorlogsvoorbe reiding. (Het aantal telefoontoestellen der wereld is weer met 1.900.000 toege nomen en bedraagt nu 34.600.000.) Ook al mocht u wel eens wenschen, Dat het ietwat anders was, Hieruit blijkt toch weer, de menschen Zijn een praatjesmakersras. Men krijgt steeds meer te vertellen, Dat langdradig dient te gaan, 't Aantal telefoontoestellen Groeit nog met millioenen aan. Hooge woorden, lage woorden, Woorden vol van vleierij, Teere woorden, grove woorden. Woorden droef en woorden blij. Harde woorden, zachte woorden, Woorden vol van hoop en moed, Radelooze wan hoops woorden. Woorden zuur en woorden zoet. Wereldschokkend wijze woorden, Woorden kort en woorden lang, Tijdverkwistend dwaze woorden, Woorden streng en woorden bang. Eindelooze stroomen woorden Vloeien pijlsnel door de draad, t' Oosten, Zuiden Westen, Noorden, Altijd door wordt er gepraat. Denk eens aan, wat dit beteekent, 'k Heb het dunkt mij, niet ver mis, Zeggend, dat niets zoo welsprekend Als dit machtig aantal is. Dit kan u een denkbeeld geven, Als u dat althans verlangt, In hoe sterken zin ons leven Aan een telefoondraad hangt. P. GASUS. mm HAARLEM TEL.10070-HEEMSTEDE TEL.29280 (Adv. Ingez. Med.) Militaire toestellen tegen elkaar gebotst. Tijdens oefeningen bij Bandoeng. Luitenant-vlieger omgekomen. BANDOENG, 27 Febr. (Aneta). Tijdens gewone militaire oefeningen zijn twee militaire vliegtuigen, twee Curtiss Hawkjagers tegen elkaar gebotst. Een der toestellen, bestuurd door luitenant W. F. Diepering, stortte neer, waarbij de bestuurder werd gedood. De bestuurder van het andere vliegtuig, lui- tnanfc J. P. van Helsdingen, wist zich na het ongeluk door een parachutesprong te redden. Hij bleef geheel ongedeerd. Beide toestellen, die totaal zijn vernield, behoorden tot een es cadrille van aide eenpersoonstoestellen, dat hedenmorgen van Bandoeng was opgestegen. De begrafenis van het stoffelijk overschot van luitenant Diepering zal vermoedelijk morgenochtend plaats vinden. De overledene was gehuwd. Koeiendiefstal opgehelderd. Te Hoofddorp gestolen koeien op de veemarkt te Den Bosch. DEN BOSCH, 27 Februari. (A.N.P.) Dooi de recherche te Den Bosch zijn gisteren op de veemarkt aldaar aangetroffen en in be slag genomen, drie koeien, welke te Hoofd dorp ontvreemd waren. In den nacht van 25 op 26 Februari zijn de beesten uit een weide gestolen. De politie te Hoofddorp, die ver moedde. dat de koeien op de veemarkt te Den Bosch zouden komen, waarschuwde de recherche aldaar. De beesten werden daar inderdaad te koop aangeboden, en wel door zekeren B. uit Oude Wetering, die de dieren aan twee boeren verkocht voor f 145 per stuk. Daarna was B. per vrachtauto naar Hoofddoip vertrokken. Bij aankomst aldaar werd hij gearresteerd. Koningin en Prinses Zaterdag terug in het land. DEN HAAG 27 Febr. A N.P.) De koningin en prinses Juliana worden Zaterdagochtend te 10.10 uur met den trein via Amersfoort Utrecht aan het Staatsspoorstation terugver wacht. GOED VOORBEELD Goed voorbeeld doet goed volgen. De waarheid van dit spreekwoord wordt opnieuw bewezen door het feit dat Haarlem's Dagblad elk jaar weder vele Groentjes, adver tenties van Vraag en Aanbod meer ter plaat sing ontvangt, dan het voorafgaande jaar. Zoo bijv. in 1933 40428; in 1934: 41841; in 1935: 43326. Hebt gij dit goede voorbeeld reeds gevolgd? Staatsgreep reeds twee weken geleden voorbereid? Voorzitter van het Hoogerhuis als premier genoemd. Zal het leger zijn voordeel doen met den putsch? (Zie ook pag. 4). TOKIO. 27 Februari (A.N.P.) Men deelt hier mede dat de gebeurtenissen van giste ren reeds twee weken geleden op touw zijn gezet. Men meent zelfs te weten, dat de medeplichtigen aan den staatsgreep reeds veertien dagen geleden in het geheim een „repetitie" hebben gehouden van de operatie van gisteren. Prins Saionji, die'de lucht van deze plannen had gekregen. kon zich in veiligheid brengen, voordat de muiters aan zijn woning kwamen. De buitenlandsche am bassades worden voortdurend bewaakt en er hebben zich, voorzoover gemeld, geen inci denten voorgedaan. Men noemt prins Konoye, den voorzitter van het hoogerhuis, als mo gelijke opvolger van den vermoorden minister president Okada. Het Chineesche blad Sjoentau geeft een opsomming van de omstandigheden, die tot den opstand te Tokio zouden hebben ge leid: 1 Het succes van de Minseito-partij bij de verkiezingen voor den landdag, waardoor de positie van het kabinet-Okada werd ver sterkt. 2o. De incidenten aan de grens tus schen Mandsjoekwo en Siberië en Mongolië 3o. Het proces tegen kolonel Gaizawa, die in Juli 1935 generaal Nagata heeft vermoord, welke laatste werd geacht niet zeer gunstig tegenover de wenschen van de jonge offi cieren te staan. Het thans in behandeling zijnde proces tegen kolonel Gaizawa heeft de gemoederen geprikkeld. 4o. De felheid, waar mede "militaire kringen gekant zijn tegen de stelling van professor Minobe, volgens welke de keizer een orgaan van den staat is en niet de staat zelf. Het blad herinnert er aan, hoe deze doctrine heeft geleid tot een aanslag op den geestelijken vader ervan, waarbij pro fessor Minobe werd gewond. TOKIO, 27 Februari (A.N.P.) Om half elf hedenmorgen is de opperste oorlogs raad in het keizerlijk paleis bijeengeko men. In wei-ingelichte kringen verwacht men dat" het leger zijn voordeel met het gebeurde zal doen, ondanks het misluk ken van den opstand. Men meent dat de staat van beleg het leger de gelegenheid zal bieden om een kabinet der nationale vereeniging te vormen en om invloed op de openbare meening uit te oefenen. Naar het D.N.B. meldt beschouwt men in politieke kringen in de hoofdstad de .vorming van een krachtige, van iederen invloed vrije regeering als een onmisbare voorwaarde voor het herstel van den normalen toestand. Zooals reeds officieel is medegedeeld, verlangen de door jonge officieren geleide, nationale activisten der Sj owarestauratie een doortastend, onaf hankelijk kabinet, teneinde de tegen woordige crisis te overwinnen en den keizerlijken staatsvorm te verzekeren. Geheime Staatsraad vergadert voortdurend. TOKIO, 27 Februari (A.N.P.) Naar het D.N.B. meldt, worden de besprekingen van den geheimen staatsraad, die ook tot afkon diging van den staat van beleg heeft beslo ten, voortdurend voortgezet. Het voorzitter schap wordt door den keizer zelf waargeno men. Aan de besprekingen nemen alle mi nisters deel. Kabinet-Goto blijft voorloopig aan de regeering. SJANGHAI, 27 Februari (A.N.P.) Uit Japansche bron wordt gemeld dat het kabinet Goto op aandringen van den keizer zijn ont slagaanvrage heeft teruggetrokken in afwach ting van een opheldering van den toestand. In Chineesche bladen komt de vrees tot uiting dat de gebeurtenissen te Tokio een ongunsti- gen invloed zullen hebben op de Japansche politiek ten opzichte van China. In politieke kringen, aldus meldt het D.N.B. uit Tokio, wordt de meening te kennen gegeven, dat wellicht reeds Vrijdag een nieuw kabinet zal zijn gevormd. De opstandelingen bereid hun stellingen te ontruimen? SJANGHAI, 27 Febr. (A.N.P.) Naar uit Japansche bron wordtgemeld, zijn de mui ters met de vreedzame ontruiming hunner stellingen begonnen. Men acht een treffen tusschen de opstandelingen en de troepen, die voor de handhaving van den staat van beleg waken, weinig waarschijnlijk. Volgens latere berichten zijn de orde en rust weergekeerd. De muiters zouden bereid zijn de openbare gebouwen zonder tegenstand te ontruimen. Uit Tokio wordt gemeld, dat na afloop van een in het paleis gehouden conferentie gene raal Oeda, de commandant der Japansche strijdkrachten tijdens de gevechten te Sjang hai. in 1932 naar Odawara is vertrokken ten einde de goedkeuring te verkrijgen van den chef van den generalen staf prins Kanin voor de politiek, die ten opzichte van de muiters moet worden gevolgd. In afwachting van zijn terugkomst, die hedenavond wordt verwacht, is de rust weergekeerd. In tegenstelling met bovenstaande verneemt het A. N. P. uit Tokio: Na de onder leiding van den keizer gehou den conferentie hebben eenige generaals o.a. Araki en Mazaki zich naar het hoofdkwartier der muiters begeven en hun verzocht de bezet te gebouwen te ontruimen. De leiders der re bellen verklaarden hierop, dat zij slechts zou den gehoorzamen, indien een kabinet werd ge vormd dat militairistisch georiënteerd was. Zij beloofden echter zich te zullen onthouden van ieder optreden, waardoor het leven van de burgerij in gevaar zou kunnen worden ge bracht. Het is niet waarschijnlijk, dat de auto riteiten tegenover de muiters geweld zullen ge bruiken, tenzij als laatste middel. Toestand nog verre van rustig? DAIREN, 27 Febr. (Reuter). Het gerucht doet hier de ronde, dat de toestand in Japan nog verre van rustig zou zijn en dat de mili taire patriotten vastbesloten zijn ook de an dere ministers en staatslieden, die nog op hun doodenlijst voorkomen, om het leven te brengen. Ongerustheid in de Vereenigde Staten WASHINGTON, 2? Febr. (Reuter) In re- geeringskringen in de Ver. Staten komt dui delijk een zekere ongerustheid tot uiting naar aanleiding van de gebeurtenissen in Japan, doch veel commentaar wordt hier niet op ge leverd, daar men wil wachten tot de toestand meer is opgehelderd. Onderstaats-secretaris Phillips heeft als zijn meening te kennen ge geven, dat de toestand geen ongunstigen in vloed op de vlootconf eren tie zal hebben. Het is naar zijn meening zelfs mogelijk dat Ja pan krachtiger zal wenschen zijn meenings- verschillen met de Ver. Staten en Engeland op vlootgebied uit den weg te ruimen. „Japansche militairisten een gevaar voor de heele wereld" SAN FRANCISCO 27 Febr. (Reuter). Bij zijn aankomst uit het verre Oosten lieeft ge neraal Fang-Tsje-Noe, die in 1932 Sjanghai verdedigde, verklaard dat de Japansche mili tairisten niet slechts den vrede in het verre Oosten, doch in de geheele wereld in gevaar brengen. Hij verklaarde voorts dat zich fatale gebeurtenissen zouden voordoen indien de Ja pansche militairisten erin zouden slagen ge heel Japan in hun macht te krijgen. Hij gaf tenslotte als zijn meening te kennen dat de "apansche militairisten het plan koesteren in Azië verder naar het Zuiden door te dringen, teneinde geheel China te veroveren. Takahasji's dood. TOKIO, 27 Februari (A.N.P.) Officieel wordt medegedeeld dat de minister van financiën Takahasji, die gisteren door de opstandelingen werd gewond, nog in den loop van denzelfden dag aan zijn verwondingen is bezweken. Het D.N.B. meldt nog dat de steden Yokohama. Kobe, Osaka en Nagoya onder versterkte politiebewaking staan en dat de orde daar niet is verstoord. De broer van den keizer, prins Tsjit-sjiboe, wordt naar de Japansche bladen melden, Donderdag te Tokio verwacht. De minister van handel Machido is met de ITALIAANSCHE MAATREGELEN TEGEN ABESSYNISCHE FRANC-TIREURS. Om zich tegen de veelal achter de Italiaansche linies opereerende franc-tireurs te beschermen, zijn de Italianen er toe overgegaan alle bewoners van het door hen veroverde gebied van legitimatiebewijzen te voorzien. Wie zonder een der gelijk bewijs aangetroffen wordt, loopt kans gefusilleerd te worden. Het uitreiken der kaarten nabij Aksoem. I Het woord is aan.... Goethe Het is geen kunst oud te worden. Het is een kunst het te verdragen. iciding van het ministerie van financiën be last. Reactie in Engeland. LONDEN. 27 Februari (A.N.PX.) De ge beurtenissen in Japan worden te Londen met de grootste spanning gevolgd. De ochtend bladen spreken de hoop uit dat het niet moge komen tot een dictatuur van de radicale militaire elementen en dat de aan de grond wet getrouwe kringen de overhand mogen behouden. De Daily Telegraph schrijft: ..De verschrikkelijke moordaanslagen te Tokio zul len zeker vérstrekkende gevolgen hebben. Het '.eger is bezield van geweldige, imperialistische idealen". Als een der redenen voor de putsch wordt in de pers genoemd, de noemende industriali satie van Japan. Japansche pers te Batavia over den opstand. BATAVIA, 27 Febr. (Aneta) Het Japansche consulaat geeft geruststellende commentaren op de berichten omtrent den staatsgreep in Japan. De Japansche bladen, te Batavia ver schijnen, melden het volgende: De Nichiran Syogio Shimbun zegt: „Wij zijn te ver verwij derd van de plaats van het gebeurde om nu reeds een juiste meening te kunnen uiten. Het geldt hier een strijd tusschen de jonge en oude gedachten. Men moet niet vergeten, dat beide partijen slechts één doel beoogen, na melijk Japan vooruit brengen. Een revolutie zal Japan nooit of nimmer beleven. Geen Ja panner geeft zich rekenschap van eigen leven als het gaat om zijn land en den Mikado". De Java Nippo schrijft: „Wij vertolken de mee ning van de Japanners hier te lande, wanneer wij zeggen dat wij het gebeurde betreuren. Wij zijn diep getroffen door het bericht dat de aanranders ook een aanslag pleegden op Ta kahasji, die te beschouwen is als een van de grootste economen van Japan. Tenslotte zal de liberale opvatting in Japan zegevieren. Een revolutie in Japan is ondenkbaar". Aneta trachtte wederom telefonische verbin ding te krijgen met Tokio. Wederom werd ver nomen dat vandaag en morgen geen verbin ding te verkrijgen is. Fedde Schurer bedankt als Statenlid. Opvolger is Matthijs de Visser. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten maakt bekend, dat bij zijn besluit van heden tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd is verklaard: de heer Mattlhijs de Visser te Amsterdam, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan doordat de heer Fedde Schurer heeft bericht, dat hij als lid dier Staten ontslag neemt. De staatsgreep in Japan zou reeds 14 dagen geleden zijn voorbereid. pag. 1 Bij den putsch te Tokio is ook generaal Wa- tanabe gedood: minister Soezoeki zou even eens omgekomen zijn. Te Tokio is een mili tair gouverneur aangesteld. pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: Om de bezetting van den Amba Aladzji. pag. 4 Bij Bandoeng zijn twee militaire vliegtuigen in de lucht tegen elkaar gebotst; een luite nant-vlieger is gedood. pag. i Dr. Colijn is van oordeel, dat Nederland Indië op velerlei gebied steunt. pag. 3 Minister van Schaik acht den toestand van politiek bedrijvende vreemdelingen niet be vredigend. pag. 3 Naar gebleken is hebben de postwissclvérval- schers minstens f 4000 in de wacht gesleept. pag. 3 De chauffeur, die het ongeluk bij Beekbergen heeft veroorzaakt, is in een ziekenhuis te Arnhem opgespoord. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De groote Pyramide. pas. 1 Hoe ik groeide: Nog meer Schmink. pag. 3 Jhr. J. N. van der Does: Brieven van de Ne- derlandsche Roode Kruis-ainbulance. pag. 4 G. J. Kalt: Uitvoering Doopsgezind Zangkoor. pag. 9 J. II. de Bois: De Maristentoonstelling te Am sterdam. pag. 9 K. de Jong: Pianoavond Alexander Borovski. pag. 9 J B. Schuil over het zilveren feest van Nieuw Leven. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1