ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 HA ARE EM'S DAGBEAD' 2 Tweede lustrum Landelijke Ruitersport. Koninklijke onderscheiding. W°er.sdag werd in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de jaarvergadering gehouden van ae Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen. Deze jaarvergadering droeg een feestelijk karakter, omdat deze vereeniging tien jaren heeft bestaan. Ongeveer 70 vereenigingen hadden afge vaardigden gezonden. Jhr. H. W. M. van Coehoorn van Sminia uit Brummen opende de vergadering met een hartelijke toespraak. Hij zei, dat de Neder landsche Federatie van Landelijke Rijver eenigingen thans haar tweede lustrum viert-, zij heeft in het begin veel tegenstand onder vonden, doch later groote medewerking ver kregen van verschillende zijden; ondanks de moeilijkheden in de eerste jaren is zij een krachtige en eendrachtige organisatie ge worden. Bijzondere dank werd gebracht voor de groote belangstelling, welke de rijvereenigin gen gedurende al die jaren mochten ontvan gen van de leden van het Koninklijk Huis. Spreker deelde mede. dat het de Koningin heeft behaagd aan de federatie te vergun nen in het vervolg het praedicaat: „Konink lijke" te mogen voeren. Deze verrassende boodschap werd met- groot gejuich ontvangen, gevolgd door het zingen van het volkslied en het verzenden van een telegram van eerbiedigen dank Spreker huldigde den heer W. Slob uit Hoofddorp als secretaris van de federatie en bood hem als blijk van waardeering voor zijn groote werkkracht en organisatietalent na mens het bestuur het insigne in goud aan. De secretaris bracht het jaarverslag uit. Het bleek, dat 1935 een gunstig jaar is ge weest voor de ontwikkeling van de landelijke ruitersport; de verschillende vereenigingen hebben groote eendracht en prachtige sa menwerking laten zien. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de toestand van de financiën niet ormmstlg is. Als bestuursleden werd herkozen Jhr. H. W. M. van Coehoorn van Sminia en gekozen in de vacature Linthorst Homan. de heer L. W. Westerhuis uit Horn huizen. De heer Van Sminia werd bij acclamatie herkozen als voorzitter. Tot eerste eerelid van de federatie werd benoemd de heer André de la Porte te Den Haag; de federatiepenning werd uitgereikt aan mej. B. ten Bos te Almelo en mej. B. van Wiik te Nieuw-Vennep. Uit de boeken bleek, dat meer dan 70 per sonen van de oprichting af. lid zijn geweest van de federatie; daarom werd hun door den secretaris W. Slob namens het bestuur een herinneringspenning in brons aangeboden voor „tien jaar trouwen dienst". Aan de beide oudste instructeurs Zuidweg en v. Driessen werd deze penning in zilver afee geven. Nadat de vergadering gesloten was. heeft het bestuur recensie gehouden. Talrijke bloemstukken waren Ingekomen. DE POET,A TTLATJT VAART TEGEN DE SLUIS VAN I.TIUUIDEN. IJMUIDEN, 27 Febr. (A.N.P.) Hedenmorgen te zes uur is het motorvrachtschip Poelau Laut van de stoomvaartmaatschappij Neder land, dat uit Indlë terugkeerde bij het bin nenvaren van de middensluis, doordat de machinekamertelegraaf weigerde en de or der tot achteruitslaan niet doorkwam, met den stuurboordboeg in aanraking, gekomen met het zuidelijk contrefort Een huidplaat boven .de waterlijn ter hoogte van het bo- ventusschendek van het voorschip is ter lengte van drie spanten ingedeukt, terwijl deze spanten waarschijnlijk ontzet zijn. Nader zal worden onderzocht of de sluis schade heeft opgeloopen. Het schip werd door twee sleepbooten binnengesleept, doch zij konden het niet houden tengevolge van den sterken Noordwestenwind. 0UUtw6us" Mates is ons EIGEN MERK, door ons bijzonder aanbevolen om haar onge ëvenaarde kwaliteiten Groot Warmtevermogen Zeer weinig asch Q Slakt niet Wel Beiee, Hiel duutdec Afm. 22 35 f 2 35 per H, L 32 55 f 2.45 H L. 12 22 f l.feS H L vraagt (fC&tis ÜlOfrsicc bij Anthracietha n del „de Sfiaattteslad" Fr. Varkenmarkt 6-10 Tel. 14164 Spaarne bij viaduct (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 27 FEBRUARI Groote Houtstraat 119; Algemeene leden vergadering „Arbeid Adelt". 15.30 uur. Rembrandt Theater: Galavoorstelling van „Een MidzomernacHtsdroom" met medewer king van de volledige H. O, V. 8 uur. Gebouw Olympia: Dahsen. Cinema Palace: „Een hemel op aarde". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De wereldreis van de K 18", geprolongeerd. 2.30 uur. Luxor Sound Theater; Jeanette Macdonald in „De ondeugende Mariette", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Heldenkermis", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 urn-, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Vergadering van den ge meenteraad. 5 uur. VRIJDAG 23 FEBRUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Als je maar een baantje hebt!" met Cor Ruys. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: één-acter-a vond Haarlemsche Tooneelclub. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des PYOPds:. Vragen over de prijzen van zeevisch. Van eenige Eerste Kamerleden. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het departe ment van Landbouw en Visscherij ontleenen we: Eenige leden stelden de vraag door welke oorzaken de prijzen van de zeevisch hier te lande zoo hoog zijn. Zij meenden te weten, dat in het buitenland, op plaatsen, zeer ver van de zee verwijderd, de zeevisch aanmerke lijk goedkooper is. Zij zouden gaarne verne men, of hier de distributiekosten een belang rijke rol spelen. Verscheidene leden wezen erop. dat door de normaliseering en het het ontzanden der ri vieren de vangplaatsen van zomerzalm ver dwenen zijn. De resultaten van deze vangst zijn in Duitschland belangrijk beter. Deze ieden verzochten den minister te willen be vorderen, dat door het inkorten van enkele kribben en het wegbaggeren van zand tus- schen die kribben, tusschen Hardinxveld en daartoe geschikte hooger gelegen plaatsen, weder de gelegenheid worde geschapen om zalm te vangen. Zij spraken daarbij de ver wachting uit, dat dan weer velen in de zalm- vïsscherij werk zouden vinden. Voorts drongen deze leden met klem aan op spoedige steun- verleening aan de zoetwater visscherij in het algemeen, daar de nood onder de visschers zeer hoog is gestegen. KORPS MOTORDIENST. Tot het volgen van een motortechnischen cursus zijn bij het korpsgedetacheerd de ad judant-onderofficier instructeur M. v. Thiel van het Reg. Gr.; wachtmeester G. H. Ven- drik v. h. K.R.A.; de sergeanten J. Nienhuis v. h. R.M.A.; Th. N. Bakker v. h. K. Luart; Th. J. Rike v. h. Reg. Genie Tr.; G. E. M. Bastiaanse v. h. R.W.; M. Verdaasdonk v. h. 3e R.I. en N. H. de Liefde v. h. 12e R.I. Het detachement cavalerie, thans bij het korps gedetacheerd, zal van Maandag a.s. f, een verdere opleiding volgen bij de Artille rie-Inrichtingen an de Hembrug. Wereld-Gebedsdag voor Vrouwen. Op Vrijdag 28 Februari. Evenals andere jaren zal ook in 1936 een Gebedsdag voor Vrouwen oveT de geheele we reld gehouden worden en wel op Vrijdag 23 Febr. a.s. Het programma, met het onderwerp „Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen", is samengesteld door een Zuid-Amerikaan- sche vrouw, vertaald door mevr,, baresse van Boetzelaer van Dubbeldam. In Haarlem zal er op dien dag. Vrijdag 23 Februari om half 9 een Gebedssamenkomst worden gehouden in de kapel van Bethesda Sarepta. ingang. Hazepaterslaan 26. De leiding van dezen avond zal berusten bij mevr. A. Hoorweg-Tom en mej. J. Blooker, kringleidster der Ned. Meisjesclubs. Om aan een algemeenen wensch tegemoet te komen, zijn de programma's ook reeds van te voren te verkrijgen bij mevr. C. G. Fran- ken-Weijland, Rustenburgerlaan 3, Haarlem, des morgens van 1012 liur. De collecte aan den uitgang is voor dek king der onkosten. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot mej. Gr. van Delden, Colensostraat 13, Haarlem-N Voorbeurs te Amsterdam. De verwikkelingen in Japan hebben op de internationale wisselmarkt niet veel invloed uitgeoefend. Het Japansclre devies is op de hoofdmarkt te Londen iets teruggeloopen, doch een groot nadeelig verschil behoefde niet te worden opgeteekend. Te Amsterdam is de han del in yens meestentijds van zeer kleine af metingen. Hedenochtend werd dit ruilmiddel verhandeld tegen ongeveer 42, zoodat ten op zichte van gisteren een klei. ie teruggang moet worden opgeteekend. De gulden legde ten op zichte van de meeste buitenlandsche valuta's een vaste houding aan den dag. Ponden golden eerder iets lager en hetzelfde kon worden ge zegd van dollars en francs. De omzetten in deze deviezen hadden echter weinig te betee ken en. De affaire tijdens het vroegbeurseffec- tenverkeer was van bescheiden afmetingen. De stemming was echter veel verbeterd. Tri locale waarden ging maar weinig om. Ko ninklijke, H.V.A., Philips en Amst. Rubber werden slechts met enkele stuks verhandeld, doch daarbij kon ten opzichte van de slot- kcersen van gisteren een herstel worden waar genomen. Ook de Amerikaansche fondsen waren wat beter gedisponeerd. Het meeste gina om in Anaconda, U.S. Steel en Cities Service, die goed prijshoudend waren, vooral wanneer het lustelooze verloop van Wallstreet in aan merking wordt genomen. Steun aan de Rundveehouderij De minister van landbouw en Visscherij heeft vastgesteld, dat uit het Landbouw crisisfonds aan de georganiseerden, aange sloten bij een der Landbouwcrisisorganisaties een bedrag van f 25, f 40 of f 50 zal worden uitgekeerd overeenkomstig de bepalingen van het Reglement Steun aan de Rundveehou derij. In dit reglement wordt bepaald, dat de ge organiseerde, wiens hoofdberoep bestaat uit het voor eigen rekening uitoefenen van den akkerbouw of de veehouderij, aanspraak kan maken op bedoelde uitkeering indien o.a.: a. hij bij de inventarisatie in de maand Mei 1935 niet meer dan 5 H.A. cultuurgrond in gebruik had; b. te zijnen name bij een der rundvee tellingen in Mei of in December 1935 ten minste één, doch niet meer dan drie meik of kalfkoeien werden geïnventariseerd; c. hij na 1 Januari 1936 noch in een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing opgenomen is geweest, noch steun heeft ge noten ingevolge een door den minister van Sociale Zaken goedgekeurde steunregeling, noch is aangesloten geweest bij de werk- ioozenkas eener vereeniging, gesubsidieerd in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917; d. hij niet is aangeslagen in de Inkomsten- of Vermogensbelasting voor het belasting jaar 1935—1936. De uitkeering, waarop de georganiseerde aanspraak kan maken, bedraagt voor hem te wiens name bij een der rundveetellingen, hierboven bedoeld, één melk- of kalfkoe werd geïnventariseerd, terwijl bij de andere rund veetelling niet 2 of 3 melk- of kalfkoeien werden geïnventariseerd: f 25; voor hem, te wiens name bij een dier tel lingen 2 melk- of kalfkoeien werden geïnven tariseerd en bij de andere telling niet 3: f 40: voor hem, te wiens name bij een der tel lingen 3 melk- of kalfkoeien werden ge ïnventariseerd: f 50. o.a. a f 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuidoostelijken tot Zuidwestelijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenigen regen of sneeuio. Weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 784.0 m.M. te Myggbukta. Laagste 737.5 m.M. te Stornoivay. STORMWAARSCHU WINGS DIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen om 7.40 uur aan alle posten: Weest op uw hoede. Het buitenlandsch weerbericht meldt Betrokken en koud. De depressie in het Noordwesten be weegt zich Zuidoostwaarts en verdrijft den hoogen druk over Frankrijk. In het hooge Noorden komt een matig gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling met barometerstanden boven 785 m.M. boven Groenland. In het gebied van hoogen luchtdruk boven Lapland daalde de barometer eenige m.M., evenzoo bij de Azoren. In Oost-Europa nam de lucht druk toe. De depressie deed den wind in West- en centraal-Europa naar Zuid krimpen. Zij schijnt geheel omgeven te zijn door polaire luchtmassa's en bracht derhalve weinig zachter weer en weinig neerslag. Hoewel de vorst in Scandinavië minder streng werd, hield zij zeer licht on veel plaatsen in centraal-Europa aan. De luchtdrukverdeeling geeft aanleiding tot föhn in de Alpen en de middelge bergten. Tot in de Pyreneeën en in Spanje heerscht wintersche koude. HET WEER ZAL IN ONZE OMGEVING BETROKKEN EN KOUD BLIJVEN MET EENIGEN REGEN OF SNEEUW. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m,M. Stand van heden 754 m.M. Neiging achteruit. Opgave van: Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Uitkomst voor de Neder landsche werkloozen. „Bestaat die kans nog?" zal er direct door ieder gevraagd worden. En daar is ook wel degelijk reden voor, want het ziet er heden ten dage hopeloos uit. Maar niet alleen voor de werkloozen, doch ook voor de werkers die de werkloozen onderhouden moeten. Niet min der voor den Nederlandschen staat en de ge meenten. Nu is het ongeveer een jaar geleden dat er in de pers een artikel verscheen, waarin werd bekend gemaakt, dat er nog wel een uitkomst was. Er wordt namelijk langen tijd gewerkt aan de kolonisatie naar Suriname, en daar voor is opgericht de stichting Nieuw Holland, gevestigd te Amsterdam. Deze stichting tracht haar doel te bereiken door het verkrijgen van concessies, erfpachtrechten of eigendoms rechten voor kolonisten op gebieden waar zij kolonisatie mogelijk acht en daar personen naar toe te zenden onder deskundige leiding. De aangevraagde terreinen bestaan uit heu vel- en zwaar beboscht borgterrein van 400 tot 1000 M. hoogte; vooreerst zal het bergter- rein in exploitatie genomen worden en wel het Bakhuvs Gebergte en het westelijk deel van het Wilhelmina Gebergte. Voor het verkrijgen van inlichtingen, voor het rapport, voor de aangevraagde concessies vereischt, moet ten spoedigste een expeditieleider naar bedoelde terreinen gezonden worden. De gouverneur van Suriname heeft zijn be wondering uitgesproken over de nauwgezette wijze waarop het plan der kolonisatie is op gezet en uitgewerkt. Met eenige betrokken ministers is het kolonisatieplan besproken. Voor Nederlanders is Suriname het aange wezen gewest om kolonisaties te stichten; her haaldelijk is bewezen hoe gezond Suriname is bij goede hygiënische voorzorgen en welk een voorspoed zulk een kolonisatie brengen kan. In de Tweede Kamer verdedigde Mr. Wende- laar het standpunt dat onze werkloozen in Suriname koloniseerend zich reeds dadelijk een gelukkiger bestaan op hooger levenspeil kunnen verschaffen dan zij hier als steun trekkende beleven. Langzamerhand zullen zij daar door cultuur van in kwaliteit hoogstaan de gewassen tot welvaart geraken. Er is ge legenheid daar geleidelijk honderdduizend werkloozen naar toe te laten trekken, die dus in de toekomst geen steun meer behoeven. Duizenden hebben er zich reeds voor opgege ven. Maar uit de gemeente Haarlem zijn er nog niet te veel bij, zoodat het noodig is er onder de Haarlemmers meer bekendheid aan te geven. Er is voor zooiets natuurlijk heel wat geld noodig. Veel geld is er reeds toegezegd wan neer de concessies zijn verkregen. Maar om ze te krijgen moet er eerst een delegatie bestaande uit 30 personen naar Su riname voor grondonderzoek, waarvoor nog niet voldoende geld aanwezig is. De kosten voor deze delegatie worden berekend op f 1000 per persoon, waarvoor ieder die mee wil zelf moet zorgen. Nu ontbreekt nog geld voor eenige personen, echter minder dan f 1000 per per soon. Ondergeteekende acht het van belang dat vanuit Haarlem ook 1 a 2 personen medegaan, om bij terugkomst voor de Haarlemmers te kunnen getuigen van de mogelijkheid en ge schiktheid van het beoogde doel. Er zijn in Haarlem twee werkloozen die zich hebben opgegeven, maar niet over de gelden beschik ken. Eén heeft van bevriende zijde de toezeg ging gekregen voor f 500, zoodat voor hem nog slechts f 250 noodig is. Wij vragen nu of er nog meer Haarlemmers zijn die voor deze zaak gelden willen beschik baar stellen. Aangezien de delegatie vóór het aanbreken van den regentijd gereed moet zijn is er haast bij de zaak. Het is natuurlijk dat personen, die beter geschikt zijn en er lust in hebben met de delegatie mee te gaan, de voorkeur- hebben. Het giro is 265265. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen Sophiastraat 6 en bij ondergeteekende, J. DE JONG. Obistraat 35, Haarlem Gepensionneerde werknemers. Vijfhuizen, 19 Febr. '36 Geachte redactie. Naar aanleiding van het bericht in uw blad van 19 Februari 1.1., waarin wordt ge sproken van gepensionneerde aLs werknemer, merk ik op, dat ik het met den inzender niet eens ben. Gewezen Indische militairen, ge nieten een pensioen dat niet toereikend is om met een gezin behoorlijk rond te komen. Daarom moeten die menschen naar werk omzien en dat ze het dan voor wat minder loon doen dan een ander, is niet hun schuld. Hadden zij een behoorlijk pensioen, gelijk aan dat van een andere categorie die onder die zelfde vlag voor volk en vaderland heb ben gestreden, dan zou dit geval zich mis schien niet voordoen. Wel ben ik er een voor stander van om de hooger goed gepension- neerden, die ruimschoots een huishouding kunnen onderhouden van dergelijke baantjes te ontheffen en die aan anderen te geven. De minder goed-gepensionneerden moeten ge holpen worden, maar niet door Maatschap pelijk Hulpbetoon. Ik ken een gep. onderoffi cier van het Ned. Indische leger, die alle da gen moet stempelen, Wanneer hij dat niet deed, dan zou hij aan de armoede zijn over geleverd. Als zulk een man werk kan krijgen, al is het tegen wat minder loon, dan neemt hij het in dank aan, want hij lean beter droog brood verdienen, dan een ondersteu ning aanvaarden. C. B. DE LA MAR, Oud-gep. serg. werkman dei- Genie. Fort bij Vijfhuizen. Alcoholgebruik door auto bestuurders. Geachte redactie. Onder bovengenoemd opschrift staat in uw blad van 19 Februari jl. een artikeltje van „een abonné", waarin hij herinnert aan het auto-ongeluk, dat in den vroegen ochtend van Zonda-g jl. op den Kampersingel plaats had en dat aan een meisje het leven kostte. De oorzaak? Alcoholgebruik! En nu meent de geaehte inzender het middel gevonden te hebben, om dit soort ongelukken tot een minimum te beperken. Ik ben zoo vrij het met hsm niet eens te zijn. Een hek plaatsen op de plaats van het onveluk? Half Neder land zou dicht getimmerd moeten worden om de. plaatsen aan te wijzen, waar onge lukken gebeurden door alcohol gebruik! In geen geval gelegenheid geven na 12 uur alhohol be tappen? Het zou weinig geven, want alcohol om 12 uur gebruikt, kan uren daarna nog ongelukken veroorzaken. Een heel stuk zouden we verder zijn. als alle auto bestuurders zich geheel onthielden van alco holgebruik. Volgens mij is een ieder, die gebruik maakt van alcoholica, in welken vorm dan ook, mede schuldig aan het droevig ongeluk van Zondag, en aan zoovele ongevallen, die eer der plaats hadden. Hij werkt er toe mede, dat een bedwelmingsmiddel wordt gefabri ceerd, dat door de eeuwen heen een zee van ellende over de menschheid gebracht heeft. Tegen dit alles stel ik voor alle goed' bedoel de lapmiddeltjes" slechts één remedie: bindt den strijd aan tegen het steeds voortwoeke rende alcoholisme en alle ongelukken door alcoholgebruik behooren tot 'het verleden 1 U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte. Uw abonné, P. COERT Jr. Gouwstraat 31, Haarlem. De school in de Wilhelmina- straat. Geachte Redactie, In uw nummer van 25 Februari j.l. lees ik tot mijn verbazing, dat de opleidingsschool no. 17 aan de Wilhelminastraat bedreigd wordt met ontruiming en verplaatsing naar Prins Mauritslaan hoek Anna van Burenlaan. Wanneer het schoolgebouw onbruikbaar is, waarom dan niet een nieuw gebouw in het centrum van Haarlem? De school in de Wil helminastraat heeft altijd in een groote be hoefte voorzien, is geheel bezet, dus wel een bewijs, dat in het centrum der stad zoo'n school hoog noodig is. Ik kan me voorstellen, dat er een school in het Zuiden van de stad noodig is, maar het lijkt mij onjuist om daartegenover een school In het hart van de stad te laten verdwijnen. Het lijkt mij toch minstens raadzaam om door telling vast te stellen, hoeveel leerlingen uit het Zuiden thans de school in de Wilhelmina straat bezoeken. Mijns inziens moet dit aantal een overweldi gende meerderheid vormen om een besluit tot opheffing van de school aan de Wilhelmina straat te rechtvaardigen. Namens vele belanghebbende ouders, bij voorbaat dankend voor de opneming, EEN LEZER. Jeugd-werkloosheid en huishoudpersoneel. Geadhte Redactie, Sta mij toe de vraag van de schrijfster van bovengenoemd ingezonden stuk: ..Hoe komt het, dat zoo weinigen onzer meisjes zich voe len aangetrokken tot een betrekking in het huishoudbedrijf?" te beantwoorden: Nog zoovele ouders hebben de verkeerde op vatting, dat voor het huishoudbedrijf geen opleiding noodig is. Zij meenen dat elk meisje, dat de lagere school verlaat, ook zonder oplei ding geschikt geacht kan worden voor hulp in de huishouding. „Voor de huishouding is geen kennis noodig" heet hot. En daardoor is de minderwaardigheidsidee ontstaan voor alles, dat in venband staat met huishoudelijk werk. Vandaar de afkeer bij zoovele meisjes om „In de huishouding te gaan". Zij worden immers dan gerekend tot de ongeschoolde arbeid sters, voor wier werk men niet de minste waardeering heeft. Het huishoudbedrijf is echter met de jaren in dier voege veranderd, dat voor de uitoefening er van het thans meer op „bekwaamheid" dan op „pootigheid" aan komt. Alleen met een doisis goeden wil voor 't werk komt men er niet. Juist het niet vol doende theoretisch en practisch onderlegd zijn. is de oorzaak van de zoovele kleine bot singen tusschen werkgeefster en werkneem ster in het huishoudbedrijf. Het gebruik der electrische apparaten, de hygiëne, de voedingsleer, koken, strijken, enz. voor dit alles wordt vakkennis vereisci*t, en het is te dwaas om te beweren, dat dit het meisje vanzelf aanwaait. Dan zouden de huishoudscholen immers geen recht van be staan hebber- Het comité tot vorming van vakkundig huishoudpersoneel in verband met de jeugd werkloosheid is de meening toegedaan, dat door geschoold huishoudpersoneel het huis houdbedrijf in eere zal hersteld worden, zoo dat voor dit personeel eenzelfde waardeering zal gelden als voor vrouwelijk kantoor- of verplegend personeel, zoodat meer vrouwen een plaats in het bedrijf zullen ambieeren, en heel veel meisjes uit zichzelve deze richting zullen opgaan. Het is zoowat de eenige werkgelegenheid waar een tekort aan werkkrachten geconsta teerd wordt. En waar de verdienste in de werkplaatsen, fabrieken en het winkelbedrijf door de crisis met sprongen naar beneden ging, hetgeen ook gezegd kan worden van de kantoren, bleven de loonen er gehandhaafd, waarbij dan ook tevens nog gerekend moeten worden de maaltijden, en in sommige gevallen ook inwoning en wasch. En waar bovendien 85 pet. der meisjes huwen, maken zij tevens een leerschool door, waarvan zij ook later in haar huwelijksleven nog de vruchten zullen plukken. En ook dit is niet te onderschatten. Een goed huisgezin strekt tot heil der maat schappij in het algemeen en tot heil van het gezin in het bijzonder. U, Redactie dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend. J. L. II. P. DE JONG, Va Hogendorpstraat 10. HEEMSTEDE LEZING OVER DAHLIA- EN LATHYRUS- CULTUUR. Voor een groot en aandachtig gehoor gaf de heer H. Carlée Woensdagavond in Café- Restaurant „Hof van Heemstede" een zeer leerzame causerie over de Dahlia- en Lathyrus cultuur, welke causerie werd verduidelijkt door een film, waarvan een deel der Lathyrus film een kleurenfilm was. De heer Carlée begon met de mededeeling niet zooveel over de Lathyruscultuur te zeg gen, omdat de leden op tentoonstellingen ge toond hebben, deze cultuur goed te kennen. Spr. wilde dezen avond meer wijden aan de Dahliacultuur. Spr. gaf een historisch overzicht van de Dahliacultuur De enorme zorg die aan iederen plant besteed wordt, aldus de heer Carlée is niet voldoende, men moet liefde voor de bloem hebben. Zoowel het eerste als het tweede deel der film was voor het overgroote deel een opname uit de kweekerij van den heer Carlée, men zag 't gereedmaken van den grond, het stekken der jonge looten en de verzorging tot deze soms ver over onze grenzen in den tuin geplaatst worden; verder de bevruchting der bloemen voor de kruisingen, het winnen van zaad voor het verkrijgen van nieuwe soorten met de vele teleurstellingen daarvan, en den strijd tegen de natuurlijke vijanden de Wesp, de oorworm en de emelt. Het derde deel bracht de aanwezigen naar andere kweekerijen, naar verschillende par ken, o.a. ook de Heemsteedsche Dreef met haar aardige perken Mignon Dahlia's en naar een bloemencorso. Tenslotte gaf het laatste deel dezer film nog mooie opnamen over Freesiacultuur,. Als slot van dezen zoo interessanten avond voerde de heer Carlée de aanwezigen naar een plekje in Californië waar de kleine zaadjes van onze Lathyrus geteeld worden, en wel naar een bedrijf van 200 II.A. oppervlakte. Deze film was gedeeltelijk een kleurenfilm, waardoor men een beeld kreeg als van de Hollandsche bloemenvelden. De .aanwezigen stemden door een luid ap plaus in met het dankwoord van den voor zitter vpor dezen zeer leerzamen avond. HALFWEG FILMVOORSTELLING. De Halfwegsche Sportclub „De Bataaf" gaf. Woensdagavond in de zaal van café Modern' een filmvoorstelling van „De Zesdagen" met in de hoofdrol den grooten komiek Joe Brown. Na afloop der voorstelling, waarvan het pu bliek volop heeft genoten, werd besloten met een gezellig bal. ORANJEVEREENIGING. De Oranjevereeniging „Halfweg, Zwanen burg en Omstreken" houdt Vrijdag a.s. in de zaal van café Van der Helm een jaarvergade ring, waarin de plannen voor de komende feestdagen worden besproken, evenals de traditioneele autorit voor Ouden van Dagen. BLOEMEN DAAL KRIJGT BLOEMEND AAL EEN KLEUTERSCHOOL. Woensdagavond werd in café Rusthoek een vergadering gehouden van belanghebbenden bij een neutrale kleuterschool in de wijk Bloe- mendaal. Deze bijeenkomst was uitgeschreven door de oudercommissie van de Bornwater- school, in combinatie met het bestuur van de afd. Bloemendaal van „Volksonderwijs". Er waren 20 personen aanwezig, die te zamen opkwamen voor 18 kleuters. De commissie vond hierin aanleiding, om haar pogingen ter verkrijging van een Kleuterschool in Bloe mendaal voort te zetten. GEEN B.G.V. WINTERUITVOERINGEN. Het bestuur der Bloemend. Gymnastiekver- eeniging heeft besloten, de wintel-uitvoeringen dit jaar achterwege te laten, zulks in ver band met de groote veranderingen in de ver eeniging die hebben plaats gehad door ver andering van oefenlokaal. Om leden en dona teurs schadeloos te stellen, zal er Zaterdag 29 Februari in Vreeburg een gezellige avond gegeven worden met verschillende attracties. De adspiranten krijgen dezen zomer hun „uitje". KASSEN GEMEENTEKWEEKERIJ GEOPEND. De kassen van de Gemeentekweekerij aan de Veldlaan, Bentveld, zullen voor het publiek worden opengesteld op: Zondag 1 Maart van 25 uur, Woensdag 4 Maart van 25 uur en 's avonds van 810 uur. Zaterdag 7 Maart van 2—5 en 's avonds van 810 uur en Zondag 8 Maart van 25 uur.. TENTOONSTELLING VAN HYACINTEN. Zaterdag van 3—5 en Zondag van 2.30—4.30 zullen de door de kinderen gekweekte hya cinten in het Slöjdlokaal van de Bornwater- school geëxpo§eerd worden in totaal ruim 200 stuk*.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2