DONDERDAG 27 FEBRUARI 1936 HA ARE EM'S DAGBEAD lö Voor Harlekijnpudding is noodig: Vz L. room, Vz L. melk, 30 gr. gelatine, 160 gr. suiker. Verdeel om te beginnen al deze ingrediënten in vieren en maak van elk een mengsel, het eerste met een stokje vanille, het tweede met ;en paar druppels cochenille of 1 blaadje roode gelatine, het derde met een paar druppels plantengroen, en het vierde met een eetlepel cacao en nog wat suiker extra. Voor zoo'n mengsel worden de melk en room verwarmd, los hierin de suiker op. voeg er de opgeloste gelatine bij en tenslotte het kleur- middeltje of de aangemengde cacao. Laat alle vier mengsels afkoelen, zoodat zij stijf begin nen te worden, en leg ze voorzichtig laag om laag in goed omgespoelden puddingvorm, on derin het witte deel, daarna het rose, dan het groene en tenslotte het bruine bovenop. Zorg dat ze niet dooreen loopen en stort den pud ding als hij geheel stijf is. Ons Wekelijksch Knippatroon. Onderstaande patronen zijn tegen den prijs van 22 1.2 ets. per stuk in de zoogenaamde standaardmaat te verkrijgen. Deze standaard maat is de volgende: bovenwijdte: 102 c.M.; taillewijdté: 87 c.M heupwijdte: 107 c.M. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Nr. 634: aardige japon van effen wollen stof. Het kraagje kan zoo gewenscht van wit piqué worden gemaakt; maar even goed van hetzelfde materiaal worden genomen. Laag aangezette plooistukken geven de rok de noodige wijdte. Benoodigd materiaal: 3 me ter van 130 centimeter breedte. Dan stikt men de achternaad van de capu chon dicht en naait deze op de cape. Een paar linten dienen als sluiting. Tenslotte perst men de cape onder een voch- tigen doek op. natuurlijk allerminst de bedoeling is geweest. Tal van staaltjes over verkeerd uitgevallen vermageringskuren kan men hooren; en er zijn er zelfs die het tegenovergestelde gevolg hadden. Nu is het natuurlijk vaak waar, dat iemand die een vermageringskuur op eigen houtje doet, allerminst honger mag lijden, maar zich toch wel in alle opzichten moet matigen. Schaft zij de suiker in haai- koffie en thee af. dan geeft dat niets, wanneer zij aan den anderen kant allerlei zoetigheid er tegenover stelt. Gaat zij meer aan sport doen. dan moet zij niet ook langer gaan slapen of rusten, of grootere porties aan tafel gaan eten. De moeilijkheid is echter maar al te vaak, dat dikke menschen veel van zoet en vet hou den, en daardoor ook steeds zwaarder worden, terwijl zij zich, bij wat al te drastische kuren, slap en lusteloos gaan voelen. Daarom moet iedere vermageringskuur met verstand worden ondernomen, niet van het eene te weinig maar van het andere teveel nemen, niet in een paar weken van een gezellig dikkerdje een slanke den willen worden, dat wreekt zich altijd op de gezondheid. Maar ook niet van iedereen raad willen aannemen; vermageren is zoo'n individueele onderneming, dat het er weinig toe doet of mevrouw A nu op deze manier, mevrouw B. op gene haar doel heeft bereikt, tien tegen één helpen geen van deze beide manieren voor uzef, en zult u uw eigen maniertje moeten uitvinden. Als u er maar den tijd voor neemt, en zich voorstelt dat het precies zoo is als met het laten groeien van onze korte lokkenvoor dat het goed en wel iets aanhaalt, kan er wel een heel jaar moeten verstrijken. E. E- J-—P. Mouw. We beginnen bij den kop van de mouw en zetten hiervoor 1/3 van de be- noodigde st. op 24 st. Patroon breien maar om de toer voor en achter 2 st. bijmaken tot er 2/3 op staan 48. Daarna in 1 keer voor 12 st. bij opzetten en achter ook, en met de verkregen 72 steken 5 cM. breien. Om de 10 toeren voor en achter 2 st. afminderen tot er 48 st. opstaan. We breien de mouw 45 cM. van den zijkant gemeten, waarna we met de boord beginnen 1 r. 1 aver, tot de vereischte lengte. Kraag: We zetten voor de kraag heel los 100 st. op. En breien 1 r. 1 aver. Elke toer meerderen we voor en achter 1 st. tot de lengt der kraag 18 cM. bedraagt. Los afkan ten. Slip. Opzetten 11 st. om de 3 pennen voor en achter bijmeerderen tot er 33 st. opstaan. Dan elke keer voor en achter minderen tot 1 st. Afkanten. De jumper strijken we daarna met een vochtige doek aan den verkeerden kant. Vooral de rand van de kraag wordt bij het strijken uitgerekt, waardoor hij een aardig model krijgt. De jumper sluit met een drukknoopje onder de kraag en het splitje valt onder de slip. Wanneer u er daarna een groote sier- knoop op zet in een contrasteerende kleur met een paar dikke draden van uw jumperwol, hebt u een aardig geheel. £p. Tg, Telkens wordt er weer een tipje opgelicht van den sluier, die over de voorjaarsmede ge spreid is. Telkens komen we weer een nieuw detail te weten. De groote lijnen zijn vrijwel hetzelfde gebleven; alleen de details verra den of een vrouw gekleed is volgens de laat ste orders van mevrouw mode of niet. We zullen u in dit artikeltje eenige aan wijzingen geven voor uw voorjaarsgarde robe. De blouse, die nu al eenige jaren tot de troetelkinderen behoort van de machtige heerscheresse, die mode heet, heeft zich ook dit seizoen wederom weten te handhaven. Op de eerste afbeelding ziet u: Nr. 1: een smaakvolle blouse van blauw wit genopte satijn. Nieuw is de oplossing van den hals. De mouwen zijn nauw en glad, BREIPATRONEN. Nr. 105. Nr. 2: blouse van ivoorkleurig satijn, ge garneerd met gelakt satijn. Nr. 3: blouse met aangeknipt schootje van licht rose crêpe, op den rug met een strik gesloten. Bij a. ziet u een blouse van crème-kleurige wollen stof, die aan den hals en aan de mou wen gegarneerd is met kleurige besti'kte banden. b. De zeer wijde mouw van deze blouse is vlak onder den schouder dicht gebonden met zwart bandfluweel. c. Wijd uitloopende mouwen, die met een ajourrand aan het blousje zijn gezet. d. Jonge meisjes dragen bij het avond toilet een kransje van bloemen in het haar, terwijl eenzelfde kransje als armband om den bovenarm gedragen wordt. Poffertjes. Vz pond bloem, lVz ons boter. 2 eieren, Vz ons gist, Vz L. melk, wat zout. Meng de gist aan met wat lauwe melk. maak van bloem, heele eieren, de rest van de melk en wat zout een niet te dik beslag, dat op een lauwwarme plaats dicht gedekt V/z uur moet rijzen. Bak daarna in een poffertjespan in boter de poffertjes vlug bruin aan één kant, keer ze snel om en bak ze aan den anderen kant. Dien de poffertjes zoo heet mogelijk, met poedersuiker bestrooid op verwarmde bord- jes op. Nr. 635: vlotte voorjaarsjapon van genopte tweed; kraag, manchetjes, knoopen en cein tuur zijn in een afstekende kleur gekozen. Benoodigd materiaal: 3 meter stof van 130 centimeter breedte. Deze patronen zijn dus in een maat tegen den prijs van 22 1,2 ets. per stuk te verkrij gen bij het bureau van dit blad, met toe voeging van 6 ets. porto-kosten. Wij maken er onze lezeressen op attent, dat we niet alleen patronen leveren van de gepubliceerde afbeeldingen; doch van ieder gewenscht model. Toezending van een schets je of plaatje met vermelding van maten is voldoende. De prijzen zijn voor deze patronen 'op maat: voor een mantel 62 1/2 ets.; een ja pon: 56 ets.; lingerie en kindergoed: 45 ets. per stuk. MAANDAG: Varkenscarbonaden, Savoye kool. Aardappelen. Beschuit met bessensap. DINSDAG: Roastbeef, Andijvie, Aardappelen, Poffertjes Gebakken bokking. Roode kool. Aardappelen, Griesmeelpudding met citroensaus. Daar sta je nu met je voorgenomen vermage ringskuur: moet je nu aardappelen eten of niet, en zul je dan maar brood afschaffen. Maar moet je dan iederen maaltijd rauwkost eten, of een warm ontbijt en een warm koffie maal behalve het middagmaal nemen? Maar daartegen komt je beurs in opstand, dus dan maar liever de citroenen, die je wel eng van zuurheid vindt, maar sinaasappels lijken weer zooveel suiker te bevatten. Of zul je je toch maar aan de zes glazen water houden, dat is wel erg veel, maar ook erg neutraal. Totdat je tenslotte in de keuze verbijsterd bent, naar je beste vriendin loopt, die zich juist heeft laten wegen en een matig aantal ponden afgevallen bleek te zijn, en die oppert: Doe maar heelemaal niets, 't is er bij mij ook zoomaar afgegaan. Als je maar zorgt dat je bezig blijft, dan kun je net zoo eten en drin ken als je zelf wilt. U voelt wel, ook dat is geen afdoende raad, maar de eenige die U da t. geven kan, is uw huisdokter die uw gestel door en door kent en die u geregeld controleeren kan, want zoo veel menschen als u spreekt, zooveel manieren bestaan er om te vermageren. Wilt U het met onschuldige middelen toch zelf probeeren, begin dan met wegen en neem er eentje uit die u wel aanstaat. Houd het eens een paar weken vol en weeg uzelf weer op dezelfde schaal voor een goede controle. Het helpt niet. bemerkt u misschien, en u houdt ermee op, maar na verloop van een paar .weken vindt men u dikker geworden, wat BABY-CAPE. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG; Selderijsoep, Rolpens, Aardappelen, Appelmoes, Harlekijnpudding. WOENSDAG- DONDERDAG: Kalfslappen, Worteltjes, Aardappelen. Gebakken grutjes met stroop VRIJDAG: Brusselsch lof met gekookte eieren. Hambakjes met capucijners, Gebakken aardappelen. Vruchten. ZATERDAG- Varkenskrabbetj es, Zuurkool, Aardappelpurée, Macaronischoteltje met rozijnen. CEKLEEDE JUMPER VAN PATENTSTEEK. Zoo langzamerhand wordt het tijd uw voorjaarscomplèt voor den dag te halen en een gekleede jumper met lange mouwen is hierbij een prettige dracht voor het voor jaar. Deze jumper is gebreid van grijsblauwe frotté wol. Benoodigdheden: 350 gram, 2 stalen pennen no. 3. We zetten voor het voorpand 70 steken op en breien de boord 1 r. 1 aver. 22 cM. lang. Daarna patentsteek. We maken van de le st. twee en breien de le toer als volgt: 1 aver, afhalen, draad naar voren, 1 recht breien, enz. laatste st. meerderen. De volgende toeren: 1 aver, afhalen, draad naar voren en dan de volgende steek met de daar overliggende draad recht samen breien. Om de 10 toeren voor en achter 2 ste. bij maken tot er 36 st. opstaan. Breien tot armsgat is 28 cM. Voor het armsgat minderen we 13 st. af d.w.z. eerst 3, daarna weer 3, nog 2 x 3 en dan 1. Dit voor de goede ronding. Nu laten we in het midden een split en breien de rechterkant op tot de hals is 45 cM. We kanten nu 10 st. af voor de hals en breien de 20 st. van de schouder 4 cM. Daarna van de hals af te beginnen, eerst 15 st., daarna 10, dan 5, om zoo een schuine schouder te krijgen. Afkanten en de linkerhelft evenzoo. Rug. Voor de rug zetten we eveneens 70 st. op maar meerderen bij tot 80 st. Hier gaan voor het armsgat 10 st. af x 3 en 1) waarna we de overige 60 st. opbreien tot de hals. We breien dan 20 st. voor de schouder, kanten 20 st. af voor de hals en breien weer 20 st. Schouder 3 cM. opbreien en weer op dezelfde manier afkanten. Uitgebreid oeschreven patroon met verdui delijkende illustraties van deze heerenpull- over met mouwen, is tegen toezending van 15 ets. te verkrijgen bij de „Afdeeling Knip patronen" van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal" Singel 91, Amsterdam, cen trum. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden over gemaakt per postwissel, in postzegels of wel per postgiro No. 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het patroon (breipatroon 105) en naam en adres op te geven; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de opsturing. RECEPTEN. Hambakjes met capucijners. Zet de capucijners een nacht in water te weeken, of neem capucijners uit blik. Kook de eersten gaar, stoof ze beiden met wat jus en maak ondertusschen de hambakjes door plak ken ham zachtjes in boter te bakken, waar door zij krom trekken en bakjes vormen. Leg op een verwarmden vieeschschotel in het midden gebakken aardappelen en schik er de piet capucijners gevulde hambakjes omheen. Al is het streep-dunne silhouetje dan ook niet meer in de mode, toch is de slanke lijn voor velen van ons nog een brandend pro bleem, misschien zelfs voor de ouderen nog wel meer dan vroeger toen het nauwelijks op de naam slank meer aanspraak kon maken. Dit kan zijn oorzaak wel vinden in het feit. dat het toen voor veel vrouwen die al niet piepjong'meer waren, toch een hopeloos geval was; een dergelijke slankheid als de mode toen voorschreef, was voor haar een onbereikbaar ideaal als men het tenminste zoo noemen wil maar nu de lijnen wat ronder zijn geworden, is dat ideaal weer onder haar bereik geko men. en nu doet zij ook haar best eraan te voldoen. Heeft u weieens de onvoorzichtigheid be gaan om in een gezelschap van vrouwen aan te kondigen dat u wilt vermagen? Daar komen de goede raadgevingen los: 1. Geen suiker in je koffie en thee, dat is iederen dag wel een grooten kop vol als je 't optelt. 2. Geen aardappelen. 3. Heel weinig of liefst heelemaal geen brood. 4. Kijk naar de Engelschen, die zijn mager, eet dus veel vleesch. 5. Zes glazen water per dag drinken. 6. Weinig drinken, daar word je maar dik van, zelfs van water. 7. Eet citroenen. 8. Nooit citroenen eten, dat bederft je maag, neem liever sinaasappels. 9. Ga zwemmen. 10. Ga wandelen, en laat je niet tot zwem men overhalen, daar krijg je honger en dorst van en dan word je dikker dan ooit. Enzoovoorts, enzoovoorts. Voor deze cape, die bestemd is voor een baby van een half jaar, hebben we ongeveer 150 gram driedraadswol noodig en naalden nr. 3. De te werken patroontjes zijn: recht heen en averecht terug breien en een gerstekorrelmotief. Dit wordt gebreid: 1 r, 1 a; in iedere toer verspringend, zoodat men een rechte steek boven een averechte krijgt, enz. De cape bestaat uit vier punten en een capuchon. Voor de capuchon zetten we 34 centimeter steken op en breien daarop 3 centimeter hoog in het gerstekorrelmotief. De volgende 13 cen timeter breien we recht heen en averecht terug. Afkanten. Voor we aan de eigenlijke cape gaan begin nen, knippen we eerst van papier een driehoek met een basis van 60 en een hoogte van 30 centimeter. Daarop kan men het breiwerk dan telkens gemakkelijk afpassen. Men zet 60 centimeter steken op en breit de eerste drie centimeter in het gerstekorrel motief. De eerste en de laatste twee steken van de pen neemt men samen, zoo dikwijls men dat noodig acht, om het breiwerk de ge- wenschte driehoeks vorm te geven. Na deze drie centimeter in gerstekorrel motief, breit men recht heen en averecht terug, maar op de middelste 20 centimeter van de pen blijft men het gerstekorrelmotief breien. In iedere toer breit men echter aan iedere zijde een steek minder, zoodat men een punt in gerstekorrelmotief krijgt in recht brei werk. Zoo gaat men door tot men tenslotte nog slechts drie steken op de naald heeft. Deze kant men af. De cape bestaat uit vier punten. Twee hier van krijgen aan een der zijkanten een drie centimeter breede rand in gerstekorrelmotief. De minderingen voor de driehoeksvorm maakt men dan vlak achter den rand. Als de vier punten gemaakt zijn, wordt ze aan elkaar genaaid, de beide zijden met den gerstekorrelrand blijven open en men laat aan den bovenkant een split van 17 centimeter open als halsopening.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8