Tooneel te Stockholm. BILMILÊWS TOONT Punaises als. schoonheidsmiddel. ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 9, ,,De Student van Praag" in Frans Hals. Adolf Wohlbrück, die een zeer goede creatie geeft in „De Student van Praag". „De student van Praag" heet de film die deze week in het Frans Hals-theater wordt vertoond. Het is de verfilming van het werk van Hans Heinz Ewers, onder regie van Arthur Robison. Deze film is eigenlijk de film van Adolf Wohlbrück, die de titelrol speelt en een mees terlijke vertolking geeft van den door achter volgingswaanzin gekwelden jongeman. Theodor Loos is in de film Dr. Carpis, de man die den student zijn zielerust ontneemt. Afgezien van het feit of de gang van zaken zooals zij door Hans Heinz Ewers is voor gesteld, acceptabel is. maken deze beide spelers van het gegeven zulk een goede vertolking, dat zij alleszins de moeite waard is. Hierbij lette men vooral cp de buitengewone fotografie, waardoor de zielsconflicten soms met een enkel beeld worden weergegeven, een gedachtengang met een korte serie beelden en het noodlot met een schaduw. De verschillende close ups. vooral die van Theodor Loos, zijn zoo onheilspellend dat reeds hierdoor „De student van Praag" een griezel film genoemd kan worden in optima forma, met sterkere effecten dan van geheimzinnige deuren en verborgen valluiken. Dorothea Wieck doet zich kennen als een begaafde zangeres met een speciale charme. Ook in deze film wordt weer bewezen welk een belangrijk onderdeel de muziek inneemt. Bij een duel bijvoorbeeld wordt elk treffen versterkt door een korte, schrille toon. Dit heeft zoo'n eigenaardige en duidelijk- sugges tieve werking, dat het een van de mooiste voorbeelden te noemen is van illustratieve muziek. Behalve het voor sommigen onbevredigende einde en de vraag of de catastrophe zich wel normaal ontwikkelt, (twee vragen die men Ewers moet stellen en niet den makers der film) kan men van „De student van Praag" zeegen dat door het spel van Adolf Wohl brück. de entourage en ensceneering een film is verkregen, die boeiend is als slechts weinig films. Behalve het wereldnieuws noemen wij uit het voorprogramma een kluchtigen muzikalen strooptocht naar de woeste, imaginaire Hill Billies en een fiine. gekleurde teekenfilm vol gens het technicolor systeem, waarin, in te genstelling met de meeste teekenfilms, in een rustig en kalm tempo de droom van twee arme kindertjes wordt verteld. LET'S LIVE TONICHT IN LUXOR. Monte Carlo met zijn fameuze speelbank, zijn weelderige feesten en zijn ligging, die als het ware voor de romantiek geschapen is, dit Monte Carlo heeft ten allen tijde een groot aantrekkingspunt voor de filmregisseurs uit gemaakt, Ook de Amerikaan Victor Schertzin- ger is blijkbaar voor de magnetische kracht van de azuren kust bezweken, althans Lilian's Harvey's laatste film, waarvan hij de regis seur is, voltrekt zich voor een groot deel aan dezen beroemden oever van de Middellandsche Zee. De blonde Lilian maakt er zoowat alles mee, wat er mee te maken valt en dat is heel veel dank zij een ontmoeting met een millionnair, die met zijn bankbiljetten al even kwistig omgaat als met vrouwenharten. Zij komt met dezen aristocratïschen charmeur het eerst bij de speelbank in aanraking en nog wel op een zeer kritiek moment, want de vol ijverige croupier heeft juist haar laatste geld- stukken naar zich toe geharkt. Gelukkig helpt Nicky Kerry haar bijtijds uit de pijnlijke si tuatie en, wat de toeschouwer voelt aankomen, gebeurt nog dienzelfden avond, de liefde be gint haar onvermijdelijk woordje mee te spre ken. Die liefdeshistorie ontwikkelt zich ver der aan boord van des millioennair's jacht, dat. op de reede voor anker ligt. Kan men meer romantiek verlangen dan een maan nacht op de Middellandsche Zee te midden van fluisterende golven en een entourage als uit een sprookjesland? Deze laatste ontmoeting is beslissend voor den Don Juan, maar wie mocht denken, dat de geschiedenis na dien wondersehoonen maannacht regelrecht op een huwelijk zou afstevenen, heeft het mis. Er doet zich een complicatie voor, die zelfs een tragisch karakter gaat aannemen en het lijkt een oogenblik of het mooie sprookje voor al tijd verstoord zal blijven. Zoover komt het ge lukkig niet, want de prijzenswaardige houding van een medeminnaar doet alles tenslotte ten goede keeren. En de palmen van Monte Carlo sluiten hun weelderig bladerdak boven een gelukkig menschenpaar De lieftallige Lilian Harvey en de aristocra tische Tullio Carminati maken deze film tot een geheel, waar charme en spanning in zit. Laatstgenoemde zorgt bovendien voor een fraai zang-intermezzo. Ook de humor is niet verge ten, zoodat de film afwisselend genoeg is. Over het geheel genomen een rolprent, die den bioscoopbezoeker een genoeglijken avond ga randeert. Het voorprogramma bevat het gebruikelijke journaal en verder twee komische films; in de een leeren we, hoe we niet moeten doen. wan neer we zelf ons huis gaan bouwen en in de andere zijn we getuige van een van de zon derlingste muzikale uitvoeringen, die we ooit hebben bijgewoond. LICHTE CAVALERIE" IN PALACE. staan verbonden is. Vóór de coulissen de schittering, de bravour, de charmeach ter die grens de nerveuze voorbereidingen, de ruzietjes, de vriendschap en de afgunst. Te midden van die gecompliceerde circussfeer wordt ons een liefde geschilderd, die eigen lijk in het geheel niet ingewikkeld is, maar door de bijzondere positie, welke het gevier de circussterretje inneemt, dreigt te misluk ken. Die liefde schijnt namelijk voor de car rière van de artiste een beletsel te zijn en Amor moet onherroepelijk het veld ruimen voorloopig althans, want een filmroman heeft nu eenmaal doorgaans een „happy end" en deze vormt geen uitzondering op den regel. „Lichte Cavalerie" is voor alles de film van Marika Rökk. die in haar hoofdrol als Ro sita prachtig op dreef is. Er treden nog an dere artisten van naam in op Frits Kam pers en Hans Adalbert von Schlettow o.a. maar Marika Rökk is toch degene, die steeds het centrum van eik tafereel vormt. Zij bezit een opvallened charme, toont zich actrice van talent en demonstreert bovendien haar verbluffende vaardigheid als paardrijdster en danseres. Een jeugdige actrice, wier naam wij ongetwijfeld in de toekomst nog vele ma len op het filmprogramma zullen zien prij ken. Behalve voor het spel van de hoofdper soon, moet men deze film om de voortref felijke aankleeding gaan zien. De cmcus- atmosfeer is uitstekend weergegeven en bij zonder imposant is het ballet aan het slot de kroon op Rosita's loopbaan waarin Hollywooaachtige scènes van voortreffelijke compositie te zien krijgen. In het voorprogramma vertoont Palace in de eerste plaats een uitgebreid journaal, dat o.m. de carnavalspret in binnen- en buiten land toont en voorts een geestig kleuren-tee kenfilmpie van de eieren-familie lrHumptie Dump tie". Op het tooneel stelt een dame haar mu zikale „Berko" voor. Wat dat mannetje alle maal presteert is de moeite waard om ge zien en gehoord te worden. Het is werkelijk verbluffend en het nummer viel dan ook bij het publiek begrijpelijkerwijs in goede aarde. Rembrandt vertoont „Een Midzomernachtdroom" „Lichte Cavalerie" is een geschiedenis, die zich afspeelt in die aparte, wonderlijke we reld van het circus. Zij voert ons vóór en achter de coulissen van het bonte kijkspel en verhaalt ons van het vele wel en wee. dat nu eenmaal onafscheidelijk aan het artfstenbe- Max Reinhardt's film „Een Midzomernacht droom" laat in het programma geen plaats meer over voor een uitgebreid voorprogramma. Ongetwijfeld zullen de meesten dit er gaarne voor over hebben, want niet vaak ziet men een film van het gehalte van „Een Midzomer nachtdroom", een sprookje, een droom van een groot man, op de film. Bijna twee uren duurt deze film, die Marika Rokk als Rosika in „Leichte Kavalierie". •;i Ji'11111. Hz ui ii ::iriii!'iii::iii'iiiniiiiii.'iii'iiii!i!'i i 'I Gösta Berling op de planken. Een grootsche huldiging van Dr. Selma Lagerlöf. Op Lilian Harvey, die de hoofdrol speelt in „Let 's live tonight". (Van onzen correspondent.) Stockholm, 26 Februari. het bordes van den Koninklijken Schouwburg flakkeren flambouwen In den wind, die kil van uit het Oosten aangefloten komt en de .droge sneeuw voort doet stuiven over de straat, waar auto na auto voortschuift in de cloor verkeersagenten aangegeven ba nen. Telkens stokken de files, telkens klapt er weer een portier en trekken de wagens iets op. En maar steeds gaan er heeren in hoogjen hoed en dames, die voorzichtig de sleepen van haar glanzende japonnen oplichten, de licht besneeuwde treden op. Een dichte menigte wacht en kijkt en een enkelen keer hoor je namen mompelen, namen van politici en autoriteiten, van bekende kunstenaars en andere hoofdstedelingen, die vaa-k hun por tret in de krant krijgen. „Vennerström" hoor je mompelen als de minister van defensie aangewandeld komt. „Albert" wat later, als een vriendelijke politieagent prof. Albert Eng- ström. eerste teekenaar van de Söndagsnisse en schrijver van tallooze veel-gelezen vertel sels van schippers en visschers, jagers en smokkelaars, de trappen op-helpt. Dan op eens „daar is ze", men rekt de halzen, men juicht en wuift tegen een oude dame met zil verwit haar en een zilveren vossebont ove»* de schoude.rs, die even terug-glimlacht en steunend op haar stok tree voor tree naar boven gaat en achter de breede deuren ver dwijnt: Dr. Selma Lagerlöf. Welhaast een halve eeuw nadat zij als jong onderwijzeresje haar Gösta Berling schiep, haar jeugdwerk, dat haar wereldberoemd zou maken, heeft Selma Lagerlöf zich opnieuw in de geschiedenissen van de kavaliers van Ekeby er. van al die anderen, die er in het begin van de vorige eeuw leefden rond het Fryken-meer in 't hart van Varmland, ver diept, heeft zij de rijk, stof geschift en de geschiedenis van Gösta Berling en de Ma- joorske van Ekeby, van den uit zijn ambt ontzetten dominee en de uit haar huis verdre ven heerscheres tot een tooneelstuk verwerkt. zooals zij dat feitelijk vijftig jaren geleden deels gewild had. En zoo is daar nu gisteravond voor een al dagen te voren uitverkochte zaal het met de i blauw-, wateren en de besneeuwde bosschen en al de havezaten en hoeven van 't land van Gösta Berling beschilderde doek opge gaan voor dit laatste werk van Zweden's grootste schrijfster. Daar trokken in een bonte reeks van boeiende tafereelen de personages en voor vallen uit dat onsterfelijke boek voorbij. Daar was Gösta Berling, de kavalier der kavaliers.. Gösta Berling zooals men zich hem voorstelt, blond en slank en hartstochtelijk. Daar was de Majoorske, de machtigste vrouw van Varmland, die vloekte als de ruwste kolen brander. die, gehuld in wolvenhuiden de voer lui van de karavanen van sleden met houts kool en ruwijzer controleerde, die schoon en vrouwelijk in haar purperroode kleed, fier als een koningin, haar Ekeby verliet om langs de wegen te gaan tot zij eens oud en ziek tot de kavaliers terug zou keeren om er, terwijl in de herbouwde smidse de zware hamer zijn eentor.ig beukend lied weer begon, de handen van Gösta Berling en Elisabeth Dohna in el kander te leggen en haar oogen voor eeuwig te sluiten. Daar was Marianne Sinclalre, de schoonste van heel Vatmland, een blond ma- aonnatje, dat teer en fijntjes leek in haar golvend kleed van roestbruin en leeuiwengeel, Daar dansten ze in de lichte zalen van Ekp- by. de landheeren en hun struische vrouwen, de bekoorlijke joffers in wijde hoepelrokken en d» jongemannen in hun kleurige rokken en gebloemde vesten, dansten ze menuet en quadrille bij schuchtere oude muziek onder flinkerende luchters. Daar zaten in den Kerstnacht de oude ka valiers bijeen in de smidse, terwijl de bran dende bowl hun silhouetten springen deed over de balken en muren en Gösta Berling van den bok van een ouden reiskoets af zijn groote rede hield, zaten zij ook later weer in hun ouden kavaliersvleugel met zijn twaalf bedsteden en zijn wankele stoelen op dien avond, dat zij voor eeuwig Ekeby verlaten zouden en de Majoorske kwam om in hun midden te sterven. Daar trok in dertien boeiende tafereelen de geschiedenis van Gösta Berling en de Ma joorske voorbij, de geschiedenis, die we ken nen, ciie we nu zagen herleven en die in dezen nieuwen vorm bekoorde zooals eens het boek bekoord heeft. Dr. Lagerlöf, heeft, geleerd door de feilen van anderen, die vóór haar den Gösta Ber- Jean Muir en Ross Alexander als Helena en Demetrius in „Een Midzomernachtdroom". Shakespeare's vertelling heeft vastgelegd en welke een bijzondere gebeurtenis genoemd kan worden in meer dan een beteekenis. Het kind en de wereld. Zondagochtend is in het Rembrandt Theater een voor kindervrienden vooral zeer belang wekkende film te zien, getiteld „Het kind en de wereld". Getracht is in deze film weer te geven het leven van een kind van zijn geboorte tot. on geveer het achtste levensjaar, zooals het kind het zelf ziet. Juist zooals men wetenschappe lijke films van planten en dieren maakt, is hier een film gemaakt van het kind, dat uit zijn wieg de lamp ziet. als een groote zon met een omkleeding, dat het vloerkleed als een im mense wolkenmassa moet aanschouwen en een knoop of een speld op den grond begroet als een wonderlijke ontmoeting. Terwij! het kind opgroeit en zijn problemen krijgt volgt de film het op zijn levensloop, steeds ongemerkt, want de kinderen mogen zich niet voelen als de acteurs. En zoo is dan de wetenschappelijke, paeda- gogisch-psychologische kinderfilm ontstaan, die Het kind en de wereld heet en Zondagmor gen toegelicht zal worden door den Haagschen opvoedkundigen raadgever, dr. L. H. M. Berger. Wanneer men op wetenschappelijke en ar tistieke wijze iets wil leeren van het zieleleven van het kind, waarvoor Prof. Dr. Kurt Lewin, ex-hoogleeraar aan het psychologisch insti tuut der Berlijnsche universiteit en Eberhard Frowein hebben gezorgd, dan moet men deze alleszins aantrekkelijke film zien, die toont wat tot nog toe slechts gedacht werd. Olllllllllllllill|l||||lllllll|l|lil!lllll||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||ffl ling voor het tooneel bewerkten en die meest al vastliepen in de rijkdom aan stof en de veelheid van figuren. Gösta Berling en de Majoorske op den voorgrond gehaald en al de anderen vrijwel den geheelen tijd op den achtergrond gehouden. Er zijn goed veer tig rollen in dit stuk en met de figuranten mee waren er een enkelen keer tegen de hon derd personen op het tooneel maar de meest rollen zijn maar nauwelijks een dozijn zinnetjes lang. Door deze concentratie heeft dr. Lagerlöf een tooneelwerk geschapen, dat als zoodanig wel niet heel sterk is, maar dat aan de, op grond van de ervaringen met an dere uit boeken getrokken toon eetstukken gestelde, verwachtingen ten volle beant woordt en als geheel een onvergetelijken in druk achterlaat. Maa>- feitelijk is heel deze avond onverge telijk. Eerst al die flambouwen, die iets feeë rieks gaven aan den waarlijk niet schoonen gevel van „Dramaten", dan de drukte in cor ridors en foyers, waar men zich tijdens de pauzes vooral verdrong voor portretten van dr. Lagerlöf en sierlijke silhouetjes van de prototypes van hen, die men op het tooneel te zien kreeg, en het feestelijk geroezemoes in tie zaal, waar van 't parket tot de achterste rij derde galerij het zwart en wit der heeren af wisselde met de kleurige kleedij der dames, waar men overal bekende gezichten ontdekte en jn het halfdonker van de directieloge de figuur van Selma Lagerlöf te ontwaren viel. Al had het stuk verscheidene grootsche momenten, het hoogtepunt bereikte deze avond-in-den-schouwburg toch eerst aan het slot, toen er een minutenlang applaus was losgebarsten en er maar gehaald en gehaald werd en Gösta Berling (Uno Henning) en de Majoorske (Hora Teje) en andere acteurs onder de bloemen bedolven werden. Er werd geroepen om de schrijfster, men begon te Dwaze invallen van Hugh Herbert. „Sinds ik aan de film ben heeft men mij precies 47.368 vragen gesteld, waarvan ik er maar 3.567 accuraat kon beantwoorden. Al dien tijd, ongeveer tien jaar, maar het lijken er wel twintig, heeft men mij echter nog nooit om schoonheidsadvies gevraagd", vertelde Hugh Herbert. Dit is natuurlijk meer een ver geetachtigheid van de menschen dan een be wuste minachting voor mijn kennis. Kay Francis wordt natuurlijk altijd gevraagd om haar schoonheidsgeheim. Knappe jongelingen, zooals Dick Powell, Errol Flynn. Cary Cooper etc. haasten zich, de wereld mede te deelen, wat hen zoo aantrekkelijk in de oogen van hun bewonderaarsters doet zijn. Als Bette Davis een andere haarkleur verkiest, of Joan Blon- dell een nieuwe nagellak heeft ontdekt, wordt dat direct wereldkundig gemaakt, maar toen ik het middel uitvond om, de vale huidskleur, die men 's ochtends bij het opstaan heeft, te gen te gaan, heeft geen mensch er aandacht aan besteed. Eenigen tijd geleden heb ik een lijst met schoonheidsraadgevingen samenge steld, als voorbereiding voor den onver mijde- lijken dag, waarop ik de wereld mijn geheime recepten, welke verantwoordelijk zijn voor mijn uiterlijk, zal moeten bekend maken. Tot op heden heeft men mij er nog niet om ge vraagd, alhoewel men mij zeer vaak mijn meening vraagt in minder belangrijke aange legenheden, waarvan ik belangrijk minder af weet, dan van schoonheidsmiddelen. Doch nu weiger ik langer het stilzwijgen te bewaren. Gevraagd, of ongevraagd, ik zal nu mijn schoonheids-raadgevingen verkondigen. Om een vale gelaatskleur 's ochtends na het opstaan te vermijden, beveel ik aan: Sta 's middags op. 2. Om platvoeten te genezen: Leg twee pu naises in uw schoen, onder de wreef; als ge uw schoen aandoet, prikken de punaises in uw voetholte, Uw voet kromt zich, verwijder vlug de punaises en doe uw schoen aan, vóór dat uw voet zich ontspant. U ziet, het is heel eenvoudig. 3. Voor het verwijderen van ronde schouders: Zorg, dat U een buikje krijgt. De ronde lijn van Uw schouders wordt dan uitgebalanceerd en U krijgt de jeugdige houding van een zout zak. Men zal weliswaar kritiek op U uitoefe nen, maar men zal U in Uw gezicht uitlachen en niet achter Uw rug. 4. Om haaruitval te regelen: Slaap op Uw gezicht. Dan slijten Uw haren op Uw voor hoofd en U krijgt hetzelfde fijne uiterlijk als ik heb en het voorkomt, dat Uw hoofd onre gelmatig kaal wordt, zooals dat bij mijn vriend Guy Kibbee het geval is. 5. Om een jeugdig uiterlijk te behouden: Wie wil er altijd als een kind blijven uitzien? 6. Wat moet men doen tegen wallen onder de oogen? Hang een bakje geest van zout om Uw hals. Niemand zal U dan zoo dicht nade ren, dat ze Uw oogen kunnen zien. Dit zijn slechts eenige van mijn ingenieus uitgedachte schoonheidsrecepten. Ik ben nu bezig middelen te vinden tegen onderkinnen, o-beenen en afstaande ooren. Het resultaat van mijn onderzoekingen zal ik binnenkort bekend maken. Ondertusschen ben ik bereid alle andere schoonheids-cultuur vragen te be antwoorden, wanneer ook de gelegenheid zich voordoet." Wells' Groote Film. „Toekomst-gewaden" voor bals-masqués! Wij hebben geschreven over de Londensche première van Wells' groote film „The shape of things to come". Zooals men weet speelt deze film in de toekomst. De uitvoerder van de toekomst-gewaden", die bij de opneming van de film gedragen zijn, biedt ze nu te huur aan voor bals masqués. Deze costumier heeft de kleedij der toekomst in zijn étalages tentoon gesteld en adverteert ervoor. Architect W. M. Dudok uit Calcutta terug. Dr. Selma Lageriöff en Gosta Berling. (Uno Henning.) trappelen toen het doek neerbleef. maar dan ging het weer in de hoogte in en heel alleen stond Selma Lagerlöf daar. midden op het ruime tooneel. Dan kwam directeur Molander om haar toe te spreken en een ruiker te over handigen namens schouwburg en spelers, die nu opkwamen en met het publiek een vier voudig hoera deden daveren. Dan was 't even een moment stil tot ergens van uit de zaal een door ontroering trillende vrouwenstem „Ack Varmland, du sköna" het lied van het land van Selma Lagerlöf en Gös ta Berling inzette, en in een oogenblik zong heel de zaal dit lied mee als een grootsche, aangrijpende hulde aan de Vrouwe van Marbacka, die daar gelukkig glimlachend stond aan den arm van haar Gösta Berling. C. G. B. Belangrijke opdracht voor theaterbouw. Met het Indië-vliegtuig der K.L.M, de „Sperwer" is Vrijdagmiddag tegen 6 uur op Schiphol teruggekeerd de bekende Hilver- sumsche architect W. M. Dudok, van een be zoek van ongeveer 6 weken aan Calcutta, waar hij de belangrijke opdracht heeft ge kregen voor den bouw van een groot theater- complex. Het is ongetwijfeld een groote onderschei ding. dat de betrokken onderneming, nadat haar vertegenwoordigers tal van Europeesche steden hadden bezocht, na het zien van zijn werk juist den heer Dudok uitnoodigde om naar Calcutta te komen, teneinde plannen voor het nieuwe gebouw uit te werken. De heer Dudok kon ons dan ook mede- deelen, dat hij tijdens zijn verblijf in Calcutta na de situatie te hebben bestudeerd, een ont werp heeft gemaakt, dat door de onderne ming is goedgekeurd en aanvaard en met welks uitvoering thans begonnen zal wor den. De opdrachtgeefster was de Humayan Pro perties Ltd. en het nieuwe gebouw, waar on derdoor een belangrijke verkeersweg loopt en dat is gelegen op een der drukste punten van Calcutta, zal o.a. twee bioscopen bevatten, n.l. de Garden House Cinema en de Light House Cinema, voorts een groot restaurant, nog andere zalen en een daktuin.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14