KON. NEDERL. VOETBALBOND OVERZICHT 7 EERSTE KLASSE TWEEDE KLASSE DERDE KLASSE VIERDE KLASSE R.K. VOETBAL Mijn kijk op een veteranen-wedstrijd. MXKND'X'G 5 MSA'RT Ï93S HSSRCEtfSDXGBBHÖ DE UITSLAGEN. AFDEELING I. Eerste klasse: Xerxes—V.S.V. 3—1 Tweede klasse A: ^E.D.O.'t Gooi 4—2 'J.V.V.Vriendenschaar 11 Tweede klasse B: West-Frisia—W.F.C Derde klasse A: PurmersteynH.R.C. ZaandijkDe Volew. 01 Derde klasse B T.I.W.D.J.K. Z.R.C.Assendelft D.E.C.Zeemeeuwen Vierde klasse D: E.H.S.—Fr. Hendrik De MeteoorD.I.O. Swift—T.H.B. Reserve eerste klasse: Z.F.C. 2Zeeburgia 2 41 Reserve tweede klasse A: D.W.V. 2H.R.C. 2 2—3 Reserve derde klasse A: Alcm. Victr. 3Purmerst. 2 34 Z.F.C. 3W.F.C. 3 1—3 Hollandia 2—H.R.C. 3 0—2 2—4 2—2 1—2 1—6 1—4 2—3 3—2 6—2 AFDEELING II. Eerste klasse: H.F.C.—Excelsior 52 D.F.C.D.W.S 2—4 Tweede klasse A: UnitasThe Rising Hope *32 St. Hooger—H.V.V. 1—4 Tweede klasse B: D.C.L.—B.E.C. 2—2 GoudaU.V.S. 12 Derde klasse A: B.M.T.Hillegom 1—2 ScheveningenSchoten 60 CeleritasHillinen 13 AFDEELING III Eerste klasse: HeraclesEnsch. Boys 22 Z.A.C.A.G.O.V.V. 3—2 Go ahead—P.E.C. 1—0 Enschedé—S.C.H. 2—1 Tweede klasse A: Zwolsche BoysU.D. 51 PhenixRoda 22 RigtersbleekRobur et Vel. 2—1 Tweede klasse B: ZutphaniaQuick 14 Vitesse—N.E.C. TheoleRheden W.V.C.—A.Z.C. 1—2 1—4 4—2 AFDEELING IV Eerste klasse: LongaBleijerheide 00 AFDEELING V Eerste klasse: LeeuwardenSneek 01 VelocitasG.V.A.V. 4—0 AchillesBe Quick 13 Om den Nederlandsclien Voetbalbeker. Vierde ronden: LeerdamWaubach 41 Z.V.V.Wageningen 00 O.D.S.Amstel 30 K.F.C.Neptunus 32 Alphen—H.S.C. 2—3 C.V.V.—K.H.C. 4—0 EindhovenFeijenoord 27 Tusschenronde TubantiaJuliana 23 Veendamde Spartaan 04 RoermondA.D.O. 20 N.A.C.R.F.C. 2—0 V.I.O.S.—D.W.V. 2—1 Afdeeling I. V.S.V. heeft haar mooie kans op het kampioenschap ongebruikt laten voorbij gaan, door in Rotterdam van Xerxes te verliezen. De IJmuidenaren zijn nu natuurlijk wel als uitgeschakeld te beschouwen. Door dezen uitslag moeten dus R.C.H. en K.F.C. ook nog geducht.op hun tellen passen, want Hermes-D.V.S. en Xerxes schijnen de ne derlaag-periode te hebben afgesloten. De afgeloopen Zondag is voor E.D.O. wel buitengewoon gunstig geweest, want zelf won zij volgens de verwachting van 't Gooi en Vrien denschaar verloor een punt tegen U.V.V., zoo' dat onze stadgenooten weer de leiding hebben genomen. Dat zij die mogen blijven behouden! Afdeeling n. Het stemt tot blijdschap, dat H.F.C. met zulke flinke cijfers (5—2) van Excelsior gewonnen heeft, maardie drie laatste goals werden eerst tegen het einde ver kregen. Het is dringend noodzakelijk dat H.F.C.wil zij nog aan het degradatiegevaar ontsnappen, veel enthousiaster speelt en van de eerste minuut af. Dan is er nog een kans, dat zij voor de eerste klas behouden blijft. Ér is nu nog gelegenheid, zich naar boven te wer ken, omdat Z.F.C., Excelsior en V.U.C. er ook zwakjes voorstaan. De volgende wedstrijden moeten nog ge speeld worden: H.F.C. thuis tegen D.F.C. en Feijenoord; uit tegen Z.F.C. V.U.C. thuis tegen D.W.S.uit tegen Feijen oord en Z.F.C. Excelsior thuis tegen Feijenoord; uit tegen D.H.C. en D.F.C. Z.F.C. thuis tegen H.F.C. en V.U.C.; uit tegen D.W.S. A.s. Zondag moet H.F.C. dus maar vast aan de Spanjaardslaan tegen D.F.C. flink aanpak ken. Deze Dordtenaren hebben blijkbaar ook niet veel spirit meer overgehouden, want ze verloren nog wel op eigen veld met 42 van D.W.S. Afdeeling III. Enschedé en Go ahead wonnen Zondag resp. tegen S.C.H. en P.E.C., zoodat de spanning op de bovenste plaatsen blijft voortduren. Enschedé heeft met één punt voorsprong de leiding. S.C.H. behoeft nog slechts één punt te verliezen, om definitief No. 10 te worden. Afdeeling IV. In deze afdeeling werd slechts één wedstrijd gespeeld: Longa en Bleijerheide deelden de punten, wat in den stand geen verandering bracht. Afdeeling V. Het Groningsche Be Quick is nog steeds ongeslagen gebleven. Nu won het weer den uitwedstrijd tegen haar al oude tegenstandster Achilles. Als de Gronin gers a.s. Zondag op eigen veld een puntje aan Velocitas kunnen ontfutselen, mogen ze de kampioensvlag hijschen. Sneek deed ook nog een poging om van de onderste plaats af te komen, door met 10 van Leeuwarden te win nen. gesp gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. Ajax 15 8 3 4 19 44—28 1.27 Sparta 15 7 5 3 19 40—31 1.27 H. B. S. 16 9 2 5 20 47—32 125 A. D. O. 15 3 0 7 16 33—33 1.07 V. S. V. 15 7 2 6 16 32—35 1.07 Haarlem 16 6 4 6 16 42—38 li- R. C. H. 15 4 5 6 13 SS—32 0.87 K..F. C. 15 5 3 7 13 20—29 0.87 Hermes-D.V.S. 15 3 4 8 10 21—35 0.67 Xerxes 15 3 4 8 10 34—48 0.67 E. D. O. 14 7 6 1 20 32—24 1.43 D. O. S. 15 8 5 2 21 39—24 1.40 Vriendensch. 15 5 9 1 19 28—19 1.27 Zeeburgia 14 6 5 3 17 28—21 1.21 A. F. C. 14 4 6 4 14 39—42 1.— U. V. V. 15 5 5 5 15 32—35 1.— 't Gooi 15 5 2 8 12 32—35 0.80 Bloemendaal 14 3 5 6 11 24—31 0 79 Alcm. Victrix 15 3 4 8 10 33—40 0.67 Kir heim 15 1 5 9 16—32 0.47 Het programma voor Zondag. AFDEELING L Eerste klasse. R. C. H.—Hermes D. V. S. A. D. O.—V. S. V. SpartaHaarlem AjaxXerxes K. F. C.—H. B. S. Tweede klasse E. D. O.Zeeburgia A. F. C.—H. V. V. Kinheim't Gooi Alcm. VictrixD. O. S. Bloemendaal—Vriendenschaar AFDEELING II. Eerste klasse: FeijenoordV. U. C. S'ormvoee'.sB'auw Wit D. W. S.—Z. F. C. H. F. C.—D. F. C. D. H. C.—Excelsior RANGLIJSTJES. AFDEELING 1. Eerste klasse: Tweede klasse A: AFDEELING II. Eerste klasse: Blauw Wit 15 12 2 1 26 36—11 1.73 Feijenoord 13 9 2 2 20 43—15 1.54 D. F. C. 15 7 3 5 17 30—30 1.13 D H. C. 15 7 2 6 16 48—34 1.07 D. W. S. 16 6 4 6 16 35—33 1.— Stormvogels 16 6 3 7 15 36—29 0.94 Z. F. C. 15 3 6 6 12 21—33 0.80 Excelsior 15 4 3 8 11 2541 0.73 V. U. C. 15 3 3 9 9 28—48 0 60 H. F. C. 15 2 4 9 8 19—46 0.53 Xerxes-V. S. V. (3-1) Xerxes probeert het weer eens met een nieuwe opstelling, terwijl bij V.S.V. Broek afwezig is, daar hij voorloopig geschorst is in verband met zijn optreden tegen Ajax. De thuisclub is dadelijk stevig in den aanval, maar De Jong schiet over de lat. Goed werk van De Jong besluit Lagendaal met een schot, dat juist naast gaat. Bij V.S.V. krijgt H. de Wolf een fraaie kans, wanneer hij alleen op het doel afstevent. Wasserval loopt uit en weet den V.S.V.'er het scoren te beletten. De Jong probeert het dan alleen. Hij pas seert eenige tegenstanders, maar het schot heeft weer niet de goede richting. V.S.V. moet het voornamelijk van snelle uit vallen hebben, doch deze hebben allerminst succes, omdat de Xerxes-verdediging behoor lijk voor haar taak berekend is Van der Welle mist een kans op enkele meters van het doel op onbegrijpelijke wijze. V.S.V. krijgt eenige hoekschoppen te nemen, welke zonder resultaat blijven. Een keurige aanval van Xerxes eindigt met een kogel van Lagendaal, dien Michel het veld instompt. Xerxes krijgt dan een straf schop te nemen, maar Michel houdt het schot van v. d. Broek. Eerst kort voor de rust slaagt Xerxes er in, door toedoen van Polle de leiding te nemen (1—0). Na de hervatting is V.S.V. Döhring door G. Michel vervangen. Xerxes is al weer dadelijk in den aanval, maar toch duurt het nog een klein kwartier voordat Lagendaal met een enorm hard schot den voorsprong vergroot (2—0). Twee minuten later is het opnieuw Lagen daal, die het net vindt, nu met een fraaien kopbal uit een voorzet van v. d. Welle (30). Daarna heeft het spel niet veel meer te be- teekenen. Kort voor het einde slaagt H. de Wolf erin, voor V.S.V. de eer te redden (31). Lagendaal krijgt nog een kans, maar zijn hard schot verdwijnt via de lat over het doel. Xerxes behaalde een verdiende 31 over winning. De leiding van scheidsrechter Stasse was uitstekend. V.S.V. is hiermee voor den strijd om de eer ste plaats als uitgeschakeld te beschouwen. H. F. C.-Excelsior (5-2) H.F.C. heeft de laatste kans, om nog van de onderste plaats verschoond te blijven, niet laten loopen. Al leek het er langen tijd op dat deze wed strijd in een gelijk spel of zelfs in een over winning voor de bezoekers zou eindigen, de laatste zes minuten brachten een volkomen ommekeer teweeg. De drie doelpunten, alle direct of indirect van Koper, gaven aan H.F.C. een kostbare overwinning, die hoewel zeer geflatteerd, toch niet geheel onverdiend genoemd mag worden. Het enthousiasme dat in het midden van het seizoen door de zware nederlagen verlo ren gegaan was, is weer in de H.F.C.-ploeg teruggekeerd; dit enthousiasme kan H.F.C. niet missen, aangezien de ploeg technisch en tactisch dikwijls bij de tegenpartijen tekort schiet. Die tekortkomingen kwamen ditmaal niet zoozeer aan het licht, daar deze tegenpartij er ook één was uit de onderste regionen; toch zal H.F.C. goed doen, aan deze toch zeer belangrijke onderdeelen van het spel bijzondere aandacht te wijden. Als we één speler zouden willen noemen, is dit Koper; zooals hij dezen middag speelde was het een genot om naar te kijken. Zijn eerste doelpunt, na een voorzet van Drijver, was er één, dat men zelden ziet. Met dezen middenvoor in vorm behoeft H. F. C. zich nog niet ongerust te maken voor de eventueele degradatiewedstrijden. De overige spelers hebben allen zonder uit zondering hard gewerkt; bepaalde uitblin kers waren er niet. Zur Mühlen, die den ge blesseerden Chapon verving, scoorde twee doelpunten. Onder leiding van scheidsrechter Van Rappard stellen de volgende elftallen zich op: Excelsior; Jongste, Achterberg, Hogersteger, Smaal, Van Balen. Andernach, Wegman, SLolk, Bouter, Niehoff, Manssen. H. F. C.: Hagenaar, Zur Mühlen, Koper, Drijver, Twiss, Lamp, Kruyer, Van Olphen, C. ten Have, Dorsman. Van der Togt, De thuisclub begint direct met groot en thousiasme; Excelsior wordt in de verdedi ging gedrongen. Na tien minuten geeft Hage naar een goeden voorzet aan Drijver; deze geeft ineens door naar Koper, die met een zeer hard schot Jongste passeert. (10). Excelsior werkt zich nu wat los; er ont staan spannende momenten voor den H.F.C.- goal. Tenslotte maakt Niehoff uit een penal ty wegens hands gelijk. (11). Er wordt in het veld zeer fel gestreden, hoewel het spel niet op hoog peil staat. Eén minuut voor de rust profiteert Zur Mühlen van een fout in de Excelsior-verdediging (2—1). Na de hervatting valt het goede samenspel tusschen Bouter en Manssen op, uit een cen ter van Niehoff maakt eerstgenoemde een zeer fraai doelpunt. (22). De bezoekers zijn nu gedecideerd sterker; ieder oogenblik kan er weer een doelpunt verwacht worden. Zes minuten voor het einde breekt Koper echter plotseling door; de keeper is al ge passeerd, als Zur Mühlen nog een laatsten zet aan den bal geeft. (32). Zur Mühlen scoorde hiermee zijn vijftig sten goal gedurende zijn lidmaatschap van H.F.C. Direct daarop is het weer Koper, die scoort, waarna hij door middel van een pe nalty den eindstand op 52 brengt. D. F. C.—D. W. S. (2—4) De gasten demonstreeren reeds direct een zeer sterk spel, waartegen D. F. C. slechts met groote moeite op kan. Voor doel weten de Amsterdammers ech ter niet veel te bereiken; uit een van de uit vallen, waartoe D. F. C. zich noodgedwon- ger. moet beperken, ziet Mijnders kans aan D.F. C. de leiding te geven. 10. Het is volkomen verdiend als Dibmeijer en Slot kort achter elkaar den achterstand in een voorsprong omzettèn 12. Hoewel de Dordtenaren in de tweede helft al het mogelijke doen om het spel in han den te krijgen, lukt hun dit niet; reeds in de eerste minuut brengt Klijn den stand op 13. De Amsterdammers blijven voortdurend ster ker en als Ditmijer er 14 van maakt, speelt D.F.C. een verloren partij. Toch laten de Dordtenaren zich niet ont moedigen; uit een serie aanvallen kan Mijn ders voor de tweede maal den Amsterdam- schen aoelverdediger passeeren <24). Ver der brengen de gastheeren het echter niet. E. D. O.—'t Gooi (4—2) Voor een talrijk publiek stelt E. D. O. zich als volgt op: Van Roon, Van der Kuyl, Boeree, Van der Schalie, Koppen, Oomen, Spek Jr., Zandstra, Van der Putten, Perukel, Spek Sr. E. D. O. trapt af. De bezoekers komen direct iets in de meerderheid, zonder evenwel gevaar lijk te zijn. De E. D. O.-aanvallen zijn niet zoo talrijk, maar veel gevaarlijker. Vooral het spel van Perukel brengt de Gooi-verdediging in een benarde positie. Keurige centers geeft hij steeds aan zijn vleugelspeler. Na een hoek schop, door Spek Sr. keurig genomen, maakt een der Gooi-spelers hands. E. D. O. krijgt een penalty. Koppen schiet onhoudbaar in. (1—0). Nu neemt E. D. O. het spel in handen, weer neemt, Spek Sr. een hoekschop; zijn broer brengt den stand op 2—0 met een goed schot. Maar dan volgt de mooiste goal van den wed- strdijd. Na een voorzet van links kopt Van dei- Putten, sterk gehinderd, heel hard den bal langs Cohen (30). De Gooi-ploeg speelt onvermoeid voort en heeft door linksbuiten Willemse succes (31). Na de hervatting is eerst 't Gooi in de meerderheid. Een scherpe pass vaij, Perukel wordt 't Gooi noodlottig. Spek Sr. loopt snel door en scoort met een keurig schot (41). Talrijke hache lijke momenten doen zich voor het E. D. O.- doel voor. De verdediging met Van der Kuyl aan het hoofd verdedigt uitstekend, zoodat er voor de bezoekers geen doorkomen aan is. De druk wordt toch te zwaar. Op keurige wijze weet Willemse met een hard schot Van Roon te passeeren. (42). In dezen stand komt geen verandering meer. ScheveningenSchoten (60) Wederom heeft Schoten een zeer gevoelige nederlaag geleden, de stand op de ranglijst is voor Schoten nu uiterst precair. Scheveningen viel ons bijzonder mee; me nige club zal daar wel struikelen. Het terrein was heel goed bespeelbaar. Direct na het begin zet Scheveningen er een zeer snel tempo in Schoten moet zich eerst even aanpassen. Binnen drie minuten heeft Scheveningen reeds succes. (10). Ook een hoekschop wordt in een doelpunt omgezet (2—0). Schoten is nu ook aanvallend, maar Sche veningen weet haar doel schoon te houden. Van Roon werkt bijzonder goed; hij kan er niets aan doen, dat Scheveningen er nog voor rust 30 van maakt. In de tweede helft wil het ook weer bij Schoten niet lukken. Scheveningen maakt er weldra 40 en even later 50-van. Het is nu voor Scheveningen een gewonnen wedstrijd Schoten doet nog haar uiterste best, doch helaas zonder resultaat. Scheve ningen scoort nog eenmaal, zoodat het einde komt met 60. D. E. C.Zeemeeuwen (14) Voor de rust speelde Zeemeeuwen met den wind mede. Het duurde tot 10 minuten voor de rust. voor Zeemeeuwen haar meerderheid in een doelpunt wist uit te drukken (01). Na de rust vergrootte J. Keesman den voor sprong tot 0—2. C. K. Drayer maakte er 0—3 van en W. Keur zorgde voor een mooi vierde doelpunt. Intusschen had J. Schaap enkele gevaarlijke schoten van D.E.C. onschadelijk gemaakt. Pas in het laatste kwartier gelukt het den rechts binnen van D.E.C., den keeper van Zeemeeu wen met een mooi schot te passeeren (14). Met dezen stand kwam het einde. E. H. S.—Frederik Hendrik (2—3) Door een beter verzorgd positiespel heeft Fred. Hendrik de overwinning weten te be halen op een toch niet zwakker spelend E. H. S. Al spoedig had Fred. Hendrik de leiding. (01). Het plaatsen van E.H.S. is slecht. Het duurt dan ook niet lang of Fred. Hendrik vergroot haar voorsprong. (02). Bij een botsing moet de midhalf van E.H.S. vervan gen worden. Weer weet Fred. Hendrik te doelpunten. (03). Na de rust een zelfde strijdbeeld. Uit een strafschop weet E.H.S. -tegen te scoren. (13), weldra gevolgd door no. 2 (23). E.H.S. tracht nog gelijk te maken, doch het lukt niet. De MeteoorD. I. O. (32) Beide elftallen tellen één invaller. De Me teoor wint den toss; direct stevent ze op het D.I.O.-doel af, maar vindt daar de achter hoede en den keeper in goede conditie. Een paar corners op het D. I. O.-doel worden goed genomen; één dezer wordt in een doelpunt omgezet (1—0). De voorhoede van D. I. O. doet ook een vin- nigen aanval, maar ook zij vindt de Meteoor achterhoede op haar plaats. Na een goed voor doel geplaatsten corner weet D. I. O. gelijk te maken. (11). Na de thee kreeg D. I. O. den wind mee. Her haaldelijk zit ze voor het doel, waar de Me teoor sterk verdedigt, maar zij kan niet ver hinderen, dat D. I.' O. er 1—2 van maakt Bij een der gevaarlijke aanvallen weet de Meteoor gelijk te maken (2—2). In een periode van D.I.O.-overwicht weet de Meteoor uit een corner het winnende doelpunt te scoren (32). BUITEN DE COMPETITIE. De KennemersHaarlem-comb. (42) De Kennemers hadden Zondag bezoek van een sterk Haarlem-elftal. De Wijkers hadden hun elftal gewijzigd. Voor de rust namen de Kennemers een voorsprong door Brethou- wer dien dezelfde speler spoedig vergrootte (2—0). Haarlem pakte toen goed aan; Van Polanen benutte een fraaien center van Smit (21) Nog voor de pauze wist de ex-Stormvogels speler Effern gelijk te maken (22). Na de rust had Dinkla bij de thuisclub de spilplaats weer ingenomen; er ging direct veel meer kracht van het Kennemers-elftal uit. Groot wist met een fraai schot Kaan opnieuw te passeeren (32). Haarlem viel weer aan; van Urk wist nog juist schoten van Har tog en Smit weg te wer ken, Horeman scoorde voor de thuisclub het vierde doelpunt (42). ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE De uitslagen. Afd. A. Kennemerland IV. V. IJ. I Kennemerland 2Z. S. V. I Afd. B. JohezKennemerland 3 UlyssesS. I. Z. O. 2 Afd. C. Kennemerland 6Kennemerland 5 1—4 1—1 5—3 2—4 3—4 KennemerlandV. V. IJ. (14) Vóór rust ging het spel gelijk op, hoewel de aanvallen van V. V. IJ. gevaarlijker waren. De achterhoede van Kennemerland wist door tijdig ingrijpen doelpunten te voorkomen. De bezoekers namen de leiding met een onhoudbaar schot van P. van Leeuwen. In de tweede helft was V.V.IJ. sterker. Nadat doelman Lodder in een paar moeilijke situa ties redding heeft gebracht, wordt hij twee maal gepasseerd, eerst door Wapenaar en later door P. Leyte. De voorhoede van de thuisclub miste eenige kansen voor open doel. doch tenslotte scoorde de rechtsbinnen tegen. Wapenaar brengt tegen het einde den stand op 14. Kennemerland 2Z. S. V. (11) Zoowel Z.S.V. als de thuisclub beschikten over een sterk achtertrio, waardoor de tal rijke aanvallen telkens onderbroken werden. Z.S.V. slaagde er in met een goed schot van den linksbinnen de leiding te veroveren. In de tweede helft werd het spel bemoei lijkt door hagel en regenbuien; de elftallen bleven echter onvermoeid doorspelen. Het ge lukte tenslotte aan Duys Jr., den gelijkmaker te scoren (11). V.V.IJ—V.V.A. 1—3 WilskrachtV.V.Z. 4—0 Onze Gezellende Meer 3—1 SpartaanS.J.C. 4—1 SantpoortT.IJ.B.B. 4—1 Graaf Willem—GD.A. 1—0 Leonidas—H.B.C. 01 Volendam IIConstantius 4-3 Teylingen—Blauw Zwart 4—2 D.S.S.—Geel-Wit 3—0 DonkSpartaan II 5—1 WilhelmusExcelsior 0—6 V.V.P.—Celer. 2—1 Het Haarlemsche D.S.S. is hierdoor kam- pioen van haar afdeeling, en moet nu pro motiewedstrijden spelen, voor de hoogste af deeling der R.-K. Federatie. VOETBAL IN ENGELAND. OM DEN CUP. Zaterdag zijn de volgende wedstrijden voor de zesde ronde om den Cup gespeeld: ArsenalBarnsley 41 Fulham-Derby C. 30 Grimsby T.Middlesbrough 31 Sheffield U.Tottenham H. 31 De vier' thuisclubs komen dus In de demi- f m ale. VOOR DE COMPETITIE. De uitslagen van de eerste klas wedstrij den luiden als volgt: Aston V.Liverpool 30 Bolton W.—Stoke C. 1—2 Brentford-Birmingham 01 EvertonManchester C. 22 HuddersfieldBlackburn R. 11 Portsmouth—W. Bromwich A. 31 Preston N. E.Sunderland 32 Sheffield W.—Leeds U. 3—0 Sunderland is dus geklopt, maar dit be dreigt haar kampioenskans niet. door Criticus. R. C, H, 1923—Oud- Internationals, Om een dergelijke partij naar de juiste waarde te kunnen beoordeelen, dient de criticus zich eerst terdege in de bijzondere sfeer te verplaatsen, waarin deze spelers van reputatie tot het besluit komen, dat het wen- schelijk is den volke nog eens te toonen, hoe voetbal nu eigenlijk gespeeld moet worden. Daarom begrijp ik volkomen, dat het R. C.H.-elftal. dat in 1923 het kampioenschap van Nederland won, na kort beraad tot geen andere conclusie kon komen dan de vol gende: „Onze club bestaat nu 25 jaar en is uit gegroeid tot een der grootste vereenigin- gen van ons land. Die jongens van tegen woordig denken nu wel, dat ze met hun schaarbewegingen, W-formatie en stopper- spil een geweldige partij spelen, maar wij zijn dan toch maar in een competitie van 12 clubs kampioen geworden. Wij hebben 28 wedstrijden onder den ouden buitenspelregel gespeeld (waarbij het veel moeilijker was om goals te maken), alvorens we den hoogsten titel behaalden. O zoo. en laat ze nu maar met een elftal oud-internationals op de proppen komen, al was het ook het huidige Nederlandsche elftal'.. Natuurlijk organiseert het bestuur dan een wedstrijd en hoe meer de belangrijke dag nadert, des te meer komen de jongere R.C.H.'ers tot het besef, dat het hun past bescheiden te zijn in de tegenwoordigheid van deze grootmeesters van weieer. Een reeds dagen voor den wedstrijd be ginnen de veteranen aan hun tweede jeugd, precies als vroeger, alleen een tikje gemoder niseerd met men tal-training, concentratie, strenge massage en stoombaden, dit laatste wellicht slechts in miniatuur boven een dampend cognac-grocje. De een besluit voor loopig minder te rooken, de ander bekijkt zijn taille „en profil" in den spiegel en neemt zich voor minder aardappelen te eten en een derde drinkt op zijn nuchtere maag een uitgeperste citroen in plaats van een pilsje voor het naar bed gaan. En dan stel ik als criticus de vraag: Is dat concentratie of niet? Moeilijker wordt het natuurlijk, als de club toevallig daags voor den wedstrijd een bal-avond organiseert, met nachtper missie tot vijf uur 's ochtends. Op de daar aan voorafgaande receptie hadden de vete ranen rustig te zamen gezeten en zij vloei den als het ware over van zelfvertrouwen, toen ik hun vroeg, wat zij van den zwaren strijd van morgen dachten. M^ar op den avond zelve! De lezer weet, hoe de voetbal-deskundigen, die het Neder landsche elftal op hun reizen in den vreem de begeleiden en de spelers gadeslaan, in de dagbladen den nadruk leggen op de stem ming van moedige vastberadenheid, waarin, de ploeg onder het waakzaam oog van trai ner en officials den Zaterdagavond in de leeszaal van het hotel doorbrengt. Zij ko men niet in verzoeking een dansje te maken, een promenade mee te huppelen of aan de Jazz-band ten offer te vallen. Anders verging het de kampioensploeg van R.C.H. in de zaal van den Kegelbond. Van zelfsprekend had het zwakke geslacht, dat in grooten getale aan het feest luister bijzet te, slechts oogen voor de helden, die op den volgenden dag de blauw-zwarte kleuren zou den hoog houden. Toen kwam de wedstrijd op het feestelijk versierde terrein. Het talrijke publiek was in jubileum-stemming en lachte aanvankelijk om iedere situatie, zooals bij een veteranen- wedstrijd nu eenmaal te doen gebruikelijk is. Doch het duurde niet lang, of het gelach maakt plaats voor waardeering, wat het beste bewijs is, dat er, speciaal van R.C.H.- kant, dikwijls uitstekend gespeeld werd. Ik maak geen grapje, wanneer ik zeg, dat men duidelijk kon zien, die hier .een ploeg aan het werk was, die volkomen op elkaar was ingesteld. Inderdaad viel er voor de jongeren, zelfs voor de spelers van het eerste elftal, genoeg te leeren. De wijze, waarop de rechtervleugel Van Dam-de Koning samen speelde, hoe de spelers onderling van plaats wisselden en zich zoo voordeelig mogelijk opstelden om het leder te ontvangen, de cross-passes van Nachtegeller naar den rechtsbuiten, de afgemeten voorzetten van Boekelaar en het positie-kiezen van de bin- nenvoorwaartsen voor het vijandelijk doel, dat alles getuigde van groote routine en bij zonder goede tactiek. Er werd geschoten en en goed geschoten en de manier, waarop Nachtegeller, na naar rechts geloopen te zijn, van den rand van het strafschopgebied af de Boer onhoudbaar passeerde, maakte het opnieuw begrijpelijk, dat dit elftal in 1923 kampioen van Nederland was geworden. Van de halfbacks laat ik ditmaal Geuts- kens buiten beschouwing, omdat hij nog geregeld in eerste klasse-voetbal uitkomt. Maar Nieuwenhuis en Krom wisten het le der toch meestal zoo te plaatsen, dat de voorwaartsen er profijt van konden trekken. Zij hielpen evenzeer in de verdediging, waar in vooral de spil een hartig woordje mee sprak. Radsma heeft er eenige kogels met bravour uitgehouden; wat speciaal leer zaam was voor zijn jongere collega's was het feit. dat hij den bal, zoodra hij dezen in zijn bezit had, onmiddellijk wegwerkte, het zij trappend of gooiend. Bij beide ploegen waren opvallend weinig spelers met het in veteranen-wedstrijden zoo bekende „buikje". Ben Verwey is niet meer zoo slank als vroeger, doch alleen Van der Kluft en Kuyt vertoonden het type van den voetballer in ruste. Nekkie De Koning is nog even watervlug en handig als voorheen, wat aan een jeugdig toeschouwer de opmerking ontlokte: „Geef mij De Koning maar in plaats van Wels". De kleine rechtsbuiten heeft dan ook inderdaad bijzonder goed ge speeld, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat hij van zijn collega's de ballen uitstekend kreeg aangegeven. Maar hij toonde begrip te hebben voor de taak van den buitenspeler, kwam op tijd naar binnen en scoorde, evenals trouwens van Dam en Roelfsema, die nog steeds goed kan koppen, een fraai doelpunt Bij de oud internationals hebben vooral Houtkooper en Sigmond tactisch werk verricht; Breeuwer maakte een zeer mooie goal en de Natris was nog even verheugd als vroeger, toen hij den doelman het nakijken gaf. Alleen is hij een tikje bezadigder geworden. Het was een interessante ontmoeting en een zeer geslaagde middag. CRITICUS. VOETBAL IN BELGIë. F. C. BruggeC. S. Brugge 2I Liersche SportkringBeerschot 41 Standaard LuikR. C. Anderlecht 12 Antwerp F. C.Lyra 63 White StarR. C. Mechelen 02 F. C. MechelenRerchem Sport 82 Union St. GilloiseDaring Brussel 12

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10