3JT? Het atoom gespleten. MAANDAG 2 MAART 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 Regeering houdt zich nog met de spelling bezig. Geslacht en verbuigingsregel heeft niet haar instemming. In cc Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Rijksbegrooting van Onderwijs wordt over het spellingspro bleem gezegd: Het vraagstuk der spelling heeft de minis ter op voorstel van en in overeenstemming met de Belgische regeering voorgelegd aan de Commissie-Van Haeringen, die uit taalkun digen bestaat. Het antwoord dier commissie is ingekomen op 15 Januari 1936 en onverwijld ter kennis van ce Belgische regeering gebracht, verge zeld va een klaar oordeel en een klaar voor stel vai de Nederlandsche regeering. Het antwoord bestaat in twee nota's één over geslacht en verbuiging; één over voornaam woordelijke aanduiding die bestemd zijn om deel uit te maken van de „Inleiding" tot de ..Woordenlijst, in bewerking bij de Ne- derlandschBelgische commissie, ingesteld bij beschikking van den Nederlandschen Mi- nistor van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen van 23 December 1934". De inhoud der nota's kan in het kort aldus worden samengevat. Uit den 5den en 6den spellingregel volgt, dat de overgroote meer derheid der tot nog toe mannelijke woorden dit geslacht verliezen; de voornaamwoorde lijke aanduiding wordt dan niet meer beslist door het geslacht; de keuze wordt voortaan bepaald door traditie, persoonlijke vrijheid en persoonlijk inzicht. Op voorstel van den minister heeft de Mi nisterraad uitgesproken, dat deze nota's in geen geval kunnen worden aanvaard. Daar toe drijft drieërlei overweging; ten eerste wordt aldus de taal geschonden; ten tweede wordt het. verschil tusschen het gebruik der Nederlandsche taal in Noord- en Zuid ver groot in plaats van verkleind; ten derde wor den tuchteloosheid en slordigheid bij de leer lingen aangekweekt, indien zij voor het ge bruik hunner taal zich niet naar regels moe ten richten, doch zich door persoonlijk in zicht of persoonlijke vrijheid mogen laten lei den. Aan de Belgische regeering is van deze be slissing kennis gegeven en is voorgesteld, on verwijld uit de opdracht aan de Commissie- Van Haeringen de samenstelling van een woordenlijst en de bemoeienis met de voor naamwoordelijke aanduidingen te doen ver vallen. Een antwoord is nog niet ontvangen. Intusschen houdt de minister zich gezet be zig met dit vraagstuk. Mevrouw De BoerVan Rijk niet naar de West. Naar wij vernemen zuilen de plannen van mevrouw de Boer—van Rijk om dezen zomer deel te nemen aan een tournee naar West- Indië waaromtrent eenigen tijd geleden mededeelingen in de pers verschenen zijn niet doorgaan. Het garantiefonds, dat voor dit doel in West-Indië moest worden bijeengebracht, is ten gevolge van de vooral in dit gewest heer- schende crisis gebleven beneden het bedrag, dat voor de reis van het ensemble van me vrouw de BoerVan Rijk noodzakelijk was. Willem van der Veer die zich zeer veel van een tournee naar de West met mevrouw De BoerVan Rijk. had voorgesteld, laat zich door dezen tegenslag echter niet ontmoedigen en zal trachten om evenals vorige jaren in de komende zomermaanden met een klein ge zelschap op te treden in de West (A.N.P.) 14-JARIG MEISJE VERMIST. Sinds Vrijdag wordt te Ommen vermist het 14-jarig dochtertje van den heer Arninkhof. Het meisje, dat Vrijdagmorgen per trein naar Zwolle is vertrokken, waar zij op school is, is daar niet aangekomen Naar aanleiding van het signalement, dat dien dag door de politie werd verspreid, hebben zich eenige taxi-chauffeurs aangemeld, die het kind in Den Bosch zouden hebben gezien. Vragen over „Der Stürmer". Het blad zou in Amsterdam verkocht worden. De heer Boon heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld; 1. Is het den minister bekend, dat in het perceel Kalverstraat no. 7 te Amsterdam, waar sinds begin Januari 1936 gevestigd is de sigarenwinkel Het Nederlandsche Sigaren- bedrijf de Driehoek, naast N. S. B.-materiaal en uitgaven van de Duitsche Moederbewe ging ook verkrijgbaar is het Duitsche week- blaJ Der Stürmer van Julius Streicher te Neu renberg, dat daar wekelijks in talrijke exem plaren voorradig is en voor de somma van 15 cents aan het publiek geleverd wordt in een achter den winkel gelegen vertrek? 2. Is het den minister bekend, dat de Duit sche regeering in den inhoud van dit week blad aanleiding heeft gevonden den uitvoer daarvan naar het buitenland te verbieden? 3. Heeft de minister kennis genomen van het in bedoelden winkel verkochte nummer van Februari 1936 no. 9, aanvangende met een plaat met het onderschrift; „Durch die Jahrtausende hinfort, „Haufte der Jude Mord auf Mord J3er Jude laszt vom Morden nicht „Bis ihn erreicht was Weltgericht". terwijl de verdere inhoud op hetzelfde peil staat? 4. L de minister niet van oordeel, dat te gen de verkoopers een strafvervolging dient t° worden ingesteld op grond van de wet van 19 Juli 1934, Staatsblad 405. houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de open bare orde? 5. Is ae minister voorts bereid zich in ver binding te stellen met zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken, met verzoek of deze door bemiddeling van Hr. Ms. gezant te Ber lijn aan de Duitsche regeering inlichtingen wil vragen naar de motieven, waarom blijk baar de uitvoer van dit orgaan wel wordt toe gestaan, indien de verkoop in Nederland ge schiedt door personen, die functies bekleeden in de Nationaal Socialistische Beweging, lei der ir. A. A. Mussert en daarbij kenbaar te n aken. dat verspreiding van dit weekblad hen evenals iederen anderen verkooper in Nederland aan een strafvervolging bloot stelt? Voor ijzelgevaar zal worden gewaarschuwd. In de weerverwachting. Naar aanleiding van de vele verkeersonge vallen, welke ook dit jaar weer als gevolg van beijzelde wegen zijn geschied, had de A. N. W. B. zich met een adres tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek, het ne men van tijdige en doeltreffende maatrege len tegen dit euvel op de Rijkswegen zooveel mogelijk te willen bevorderen. De Minister heeft thans, in antwoord hierop aan den A. N. W. B. medege deeld, dat van den Hoofddirecteur van het Koninklijk Nederl. Meteorolo gisch instituut te De Bilt de toezeg ging verkregen werd, dat in het ver volg de waarschijnlijkheid van ij zei in de weersverwachtingen zal worden vermeld De vraag, wat zal kunnen geschieden om de gladheid van wegen, welke het gevolg is van een. laag bevroren neerslag, zoo doelma tig mogelijk te bestrijden, is nog ten Departe- mente in onderzoek Bergstorting te Geulhem. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagmiddag tusschen drie en vier uur is te Geulhem onder de gemeente Houthem op een terrein toebehoorende aan de Mergelwer- ken van de firma Wijnands, een kalksteen heuvel over een lengte van tachtig Meter in gestort. Van alle kanten vielen rotsblokkn omlaag, waarvan een aantal in den Geul te recht kwam. Zware eikeboomen, welke op den top van den ongeveer veertig meter hoogen heuvel groeiden, werden eveneens mee in de diepte gesleurd. Het geheel biedt thans een chaotischen aanblik. Het gedreun der in storting was tot ver in den omtrek te hooren, zoodat van alle kanten de menschen ver schrikt kwamen toeloopen. Gelukkig bleek, dat er geen persoonlijke ongelukken waren gebeurd. Dit is zeker te danken aan het feit, dat het Zondag was en de weg, welke langs den heuvel loopt, nagenoeg verlaten lag De vermoedelijke oorzaak van de instorting is het te veel uitgraven van kalksteen, waar door de heuvel uitgehold was. Aangezien er zich geen huizen of instal laties in de nabijheid van den berg bevinden,» is er geen schade aangericht. Beginselprogramma R.-K. Staatspartij vastgesteld. Vergadering van den Partijraad. In de Zaterdag voortgezette vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij werd onmiddellijk aan de orde gesteld de behande ling van het beginselprogram dier partij. Prof. dr. Kors O. P., hoogleeraar te Nijme gen, leidde het onderwerp in. Vervolgens werd over de diverse punten in het program, wat de algemeene lijn betreft, van gedachten gewisseld. Aangenomen werd het volgende amende ment van den kring Amsterdam betreffende de paragraaf justitie: de wijziging in de maatschappelijke structuur vinde aanpassing in de ordening van het rechtsleven. Betreffen de de paragraaf gebiedsdeelen buiten Europa bracht het partijbestuur nog de volgende wij ziging aan: de belemmering van de geloofs- prediking door eenig preventief toezicht van de zijde der burgerlijke overheid, worde weg genomen. Dr. Moller was van meening, dat repressief toezicht wel het recht en zelfs de plicht van de overheid is, als de geloofspredikers als burgers zich tegen de rechtsorde keeren, door bijvoorbeeld de openbare orde te verstoren. Aangenomen werd een amendement van het Partijbestuur, dat als volgt luidt: „Onderwijs, als wezenlijk deel der opvoeding, is plicht en recht der ouders. Dit vordert vrijheid van on derwijs en leide ertoe de openbare school slechts als aanvulling der bijzondere te aan vaarden. Den staat komt het alleen toe ter- wille van het algemeen welzijn aan beide vor men van onderwijs gelijkwaardige voorwaar den van deugdelijkheid te stellen. Inzake fi nanciering uit de overheidskassen mag van verschil in behandeling geen sprake zijn, het geen eveneens gelde voor de vrije jeugdvor- ming", Het program werd ten slotte met al gemeene stemmen zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Wetenschappelijk centrum voor lichamelijke opvoeding? Cultuurmoeheid van de jeugd. De Nederlandsche Vereeniging tot Inrich ting van een Wetenschappelijk Centrum voor Lichamelijke Opvoeding hield Zaterdag haar jaarlijksche algemeene vergadering te Am sterdam. Aan deze vergadering had de ver eeniging verbonden eenige openbare lessen, die in de middaguren gehouden werd°n in het Schoolgebouw in de Nicolaas Maesstraat in tegenwoordigheid van een groot aantal genoo- digden. Na afloop van deze openbare lessen werd door dr. S. Elzinga. inspecteur van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs in de 3de in spectie, gesproken over „De taak van het on derwijs in de lichamelijke opvoeding voor on zen tijd". De lichamelijke opvoeding moet trachten een correctief te vormen tegen de nadeelen. die door de cultureele ontwikkeling voor de physische vitaliteit dreigt. Om te komen tot verbetering wijst spreker op de noodzakelijk heid de overlading bij het voorbereidend hoo- ger en middelbaar onderwijs en ook bij het hooger onderwijs te bestrijden, een meer har monisch geheel van lichamelijkp en geestelij ke opvoeding te scheppen, deze lichamelijke opvoeding zoowel bij het lager en middelbaar als bij het hooger onderwijs verplicht te stel len en systematisch te regelen en de lichame lijke opvoeding te brengen uit de afzondering naar het organisch verband met de opvoeding. Spr. beseft, dat dit niet gemakkelijk zal zijn en dat de opleiding van den leeraar in de lichamelijke opvoeding hierbij van de grootste beteekenis is. Slechts langs dezen weg van een beter en meer harmonisch opvoedingssysteem acht hij het mogelijk de cultuur moeheid, die onze jeugd steeds meer druk!, te verdrijven en een jeugd te vormen, die in staat is tegenover de groote problemen van dezen tijd te staan met idealisme en kracht. Interessante proeven in Engeland. Onze Londensche correspondent schrijft: Er is heel wat gebeurd met atomen sedert, wij in het begin van deze eeuw leerden, dat ze deelen waren van de molecule, die op haar beurt het kleinste deeltje was waarin stof kon worden verdeeld zonder haar aard of haar scheikundige samenstelling te veran deren. De molecule was meer begrip dan tast bare werkelijkheid, hoewel haar bestaan buiten twijfel mocht worden geacht. Voor het stoom moest dit zoo mogelijk nog ster ker gelden. En het zal nog wel zoo zijn. Niet temin gaan de geleerden zeer gemeenzaam met het atoom om en soms hardhandig en wreed voor gewoon menschelijk gevoel. Pro fessor Rutherford, die in Cambridge aan het hoofd staat van de faculteit der proefonder vindelijke natuurkunde, is een van de man nen in de wereld, die het meest weet van de atomische samenstelling van moleculen en van atomen zonder meer. Eenigen tijd geleden hebben deze professor en zijn vaardige helpers in hun laboratorium van de genoemde uni versiteit bewezen dat de eens aanvaarde wetenschappelijke stelling dat het atoom ondeelbaar is niet langer houdbaar is. Zij hebben immers het atoom gespleten. Zij heb ben het gedaan tegen de waarschuwingen en adviezen van onwetenschappelijke theoretici in. Dat slag theoretici is talrijk in de wereld, talrijk ook in Engeland zooals de kranten, vol alarm over de mogelijke gevolgen van splijting van een atoom, getuigden. De ont zettende voorstelling was ongeveer, dat alle atomen den smaad, een hunner door professor Lord Rutherford aangedaan, zouden wreken door en massa uiteen te vallen. Het splijten van het eene zou zich meedeelen aan alle andere, met het gevolg dat het heelal een planeet minder rijk zou zijn. Toen lazen wij op een goeden ochtend in de krant, dat de professor werkelijk een atoom had gespleten, den vorigen dag om streeks vier uur in den namiddag. Dat was zestien uur geleden; en het hout om ons heen was nog hout, het staal nog staal, het glas nog glas. De huizen waren er nog. De straat was er nog. En naar allen schijn zette de aarde haar normale reis op de haar aange wezen baan van het heelal in haar gewone edaante voort. Het laboratorium ging voort atomen te bombardeeren met splijtende uit slag. Het is nu bijna sleurwerk geworden en het nieuwtje is van de zaak af. Maar men geeft ons daar in Cambrigde niet de kans het atoom te vergeten. Wij hebben thans gehoord, dat het in de kou wordt gezet, een kou veel strenger dan de Noordpool of Siberië ooit te voelen hebben gegeven. De geleerden, die tegenwoordig niet zoo wars zijn van openbare belangstelling, gaan in het Museum voor Wetenschap in Londen een demonstratie geven van lage temperaturen. Zij zouden in deze zaak machteloos zijn ge weest indien de heeren van het laboratorium van professor Kamerlingh Onnes in Leiden hun niet hadden doen weten hoe zij dit ver krijgen van de laagst mogelijke temperaturen (binnen 3/1000ste graad van het volstrekt nulpunt, een heel ander nulpunt dan dat van Celsius) moeten aanpakken. Het doel is het atoom te bevriezen, het stijf en bewegingloos te maken, het in al zijn naaktheid bloot te stellen aan de onbarmhartige kou, zooals die wellicht heerscht in de uiterste buitenwijken van het heelal. Wij kunnen slechts hopen, dat de veronderstelde atomische solidariteit, die zoo genadig was zich niet te openbaren bij 't splijten, ook in dit geval achterwege zal blijven. Waterstaat zegt vervulling van wenschen toe. „Nachtegaal" bij Rome in de modder weggezakt. Het uitgaande Indië-toestel „Nachtegaal", dat Zaterdag van Schiphol was vertrokken, is dien dag te Rome in plaats van op het vlieg terrein Littorio, dat als onbruikbaar was op gegeven, op het vliegveld Ciampino geland. Ook dit terrein bleek echter ongeschikt te zijn want het toestel is na de landing in den modder weggezakt. Het vliegtuig kon dienten gevolge Zondag niet vertrekken. Men moet nu afwachten, wanneer de „Nachtegaal" weer zal kunnen opstijgen. Naar beveiliging van onbewaakte overwegen? Electrificatie alleen op drukke lijnen. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer doet minister Van Lidth de Jeude verschillende toezeggingen betreffende door Kamerleden geuite wenschen. De minister deelt mede, dat de spoorwe gen, na zox-gvulaig onderzoek van onder scheidene methoden van automatische bevei liging voor onbewaakte overwegen, een der gelijke beveiliging hebben uitgewerkt, welke, voorloopig bij wijze van proef, bij een onbe- waakten overweg in een rijksweg tot uitvoe ring zal komen. Valt deze proef gunstig uit. dan zal deze beveiliging bij de overwegen in wegen met druk autoverkeer worden aan gebracht. Verwacht wordt, dat met behulp van den steun van het Werkfonds mogelijk zal zijn. het deel Amsterdam—Sassenheim van den ontworpen weg No. 4 begin 1938 voor het verkeer open te stellen en het gedeelte Den HaagBodegraven van den weg Den Haag Utrecht aan het einde van dat jaar. Met het bezien van de plannen voor de derde vijfjarige periode, nl. van 1937 tot 1942, zal de Kamer moeten wachten tot de vol gende verkeersfondsbegrooting. De minister is van ooi-deel. dat vele onge lukken op den weg het gevolg zijn van gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef en wijst op de verscherpte strafbepalingen op dit stuk in de nieuwe wegenverkeerswet. De inwer kingtreding van deze wet zal moeten ge schieden gelijktijdig met de totstandkoming van de uitvoeringsbepalingen. Reeds vóór de totstandkoming dezer wet was een ingrijpende wijziging van het motor en rijwielreglement en van de motor- en rij wielbeschikking in voorbereiding. Daar deze voorbereiding reeds in een ver gevorderd stadium was, heeft de minister gemeend nog voor het in werking treden van de nieuwe wet deze wijziging, welke in het algemeen urgent is te achten, alsnog te moeten bevor deren; zij kan thans spoedig worden tege moet gezien. Het ligt in de bedoeling bij verdere uitbrei ding van de electrificatie van spoorwegen het daarvoor benoodigde materieel in te richten overeenkomstig het materieel, dat op de lijn RotterdamHoek van Holland dienst doet. Wegens de hooge vaste kosten is electrificatie slechts voor lijnen met druk verkeer rendabel. Electrificatie van lijnen in het midden des lands is in overweging. Na de gunstige ervaringen met de gewij zigde dieselmotoren, wordt de diesel-electri- sche tractie geleidelijk weer uitgebreid. Het gedeelte van den spoordijk om Amsterdam tusschen Duivendrecht en Watergraafsmeer zal in 1938 in gebruik genomen worden. Behalve belastingen op motorrijtuigen, kunnen, zoo zegt de minister, ook andere feiten, zooals achteruitgang van de volkswel vaart en van het bedrijfsleven, van invloed zijn op vermindering van het aantal motor rijtuigen. De minister kan dan ook niet toezeggen, dat hii in overleg met den minister van Fi nanciën het daarheen zal leiden, dat de druk der belastingen zoodanig verminderd wordt, dat het aantal automobilisten niet afneemt, hoewel deze aangelegenheid zijn volle aan dacht heeft. Man dreigde vrouw en kinderen te dooden. Sinds geruim en tijd heerschte er oneenig- heid in het gezin van P. te Heerlerheide. Man en vrouw leefden voortdurend in onmin en de twisten liepen soms zoo hoog, dat de vrouw uit vrees voor gewelddaden naar haar familie te Voerendaal vluchtte. In den loop van deze week was de vrouw naar Voerendaal gegaan. Vrijdagavond kreeg zij' van haar man een brief, waarin hij dreigde, haar dood te zullen schieten en ook de kinderen van het leven te zullen berooven. De vrouw, die het ergste vreesde, deed van dezen brief mededeeling aan de politie. De Heerlensche recherche stel de onmiddellijk een onderzoek in en kwam tot de ontdekking dat de man werkelijk de be doeling had, zijn bedreigingen ten uitvoer te brengen. In zijn woning werd een revolver met scherpe patronen aangetroffen en bij zijn verhoor gaf de man toe, het plan te hebben gehad, vrouw en kinderen te dooden. Hij is ge arresteerd en Zaterdag op transport naar Maastricht gesteld. (A.N.P.) Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. lM 2 Maart: De Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriendschap" gaf haar tweede concert in dezen winter, ditmaal met medewer king van het Oostenrijksche Dames kwartet. de dames Tschampa en Lidl. en de heer A. C. R. (tenor) van 's-Hage. Het zeer gevarieerde programma bood ons als eerste nummer aan „Hymne aan de Muziek" van Lachner, voor koor. welk stuk flink werd uitgevoerd. Het dames kwartet gaf daarna „Frühlingslied" en het schalksche Zweedsche volksliedje „der verschmahte Freier", beide van Langer. Onder de overige door het kwartet gezongen stukken oogstte vooral „Schwedischer Hochzeitsmarsch" van Södermann veel bijval in. De zangeres sen werden eenige malen teruggeroepen en gaven daarop nog eenige stukjes ten beste. Vooral het aangename, diepe ge luid der 2e alt kwam bijzonder tot zijn récht, ook de le sopraan is verre boven het middelmatige verheven. De kalme voordracht, zonder eenige zweem van effect-bejag, bracht er mede toe bij om den aangenamen indruk dier vier welluidende stemmen te verhoogen. Het Oostenrijksche dames-kwartet zal steeds ten onzent een aangename ver schijning zijn en wij roepen het dus van harte een tot weerziens toe. „Frühlingssymphonie" voor koor, ls een fraai stuk, van Von Weinzierl. dat door de vereeniging geen oneer werd aangedaan. Meer beviel ons echter „Die Flüchtlinge" van R Hol; de overige stukken hadden den bijval, dien zij ver dienden. Gaarne hadden wij meer nieuwe stuk ken gehoord, doch naar wij vernamen, was dit door omstandigheden nog niet mogelijk. Ongetwijfeld heeft de liedertafel haar leden een hoogst aangenamen avond bereid. De dieren „En dat noemt zich dan de Kroon der Schepping." (Sydney Bulletin)' Als de kraaien komen slapen. 't Is avond in het duin. De zon is juist on dergegaan en heeft den westerhemel in lichtelaaie gezet. Daarna zijn de wolken door diep purper tot bleek violet verkleurd. Een enkele ster flonkert reeds, Het spichtige maansikkeltje lijkt in het ijle takwerk van een eenzamen berk verward te zijn geraakt. Door het schemerduistere duin sluipen drie zwarte gedaanten. Een konijntje huppelt verschrikt voor hen uit. het witte staartje even oplichtend in den schemer. Dof gaan de voetstappen in het rulle zand. Zwijgend slui pen de gestalten verder. Boven een oude zee den wordt de Groote Beer zichtbaar en wie scherpe oogen heeft, kan ook de Poolster al zien. De schimmen bereiken het Sprenkelbosch- je. Voorzichtig sluipen zij voort. Geschuifel van voetstappen op het dorre blad, gekraak van takken klinken luid op in de stilte van den avond. Dan houden de spoken of zijn het roovers halt. Steeds zwijgend zetten zij zich tegen een half omgevallen berk en wachten. Nu komen de kraaien. „Schwarze Tauben des Teufels", noemt Horst Wachs ze ergens. De grootere bonte- en zwarte kraaien en l'oeken -meer verspreid vliegend, de kauw tjes in groote troepen. Die kondigen zich al op grooten afstand aan door hun geschreeuw kièh, kièh, kièh. Als de vogels door elkaar vliegen, is ook duidelijk het verschil in groot te te zien. De kauwtjes zijn beduidend klei ner dan de andere soorten. Eerst vliegen de vogels nog wat boven het boschje. maar al spoedig laten ze zich neer in de kruinen der berken. Daar zitten ze, zwarte inktmoppen tegen den lichten avond hemel. waarin nu ontelbare sterren glimmen. Het is een gebabbel en gekrakeel van je welste. De kauwtjes overstemmen alles, met hun hooge. geaffecteerde stemmen. De an dere kraaien, meer bezadigd, praten lang zaam, met diepe basstemmen. Gezellig wor den de gebeurtenissen van den afgeloopen dag nog eens opgehaald. Nog steeds komen nieuwe troepen vogels aan. die zich na wat rondgevlogen te heb ben, neer laten in het boschje. Overal zitten de zwarte vogels in de zacht wiegelende ber kenkruinen. Tot vlak boven de schimmen daar beneden, die geheel in het duister op gaan. Langzamerhand wordt het toch wat stiller. Nu en dan klinken de stemmen luider op. komt het tot een twistgesprek, dat spoe dig weer luwt. Her wordt stiller en stiller in het boschje. De kraaien gaan ter ruste. Een enkele, late vogel wiekt nog boven de boomen. Zwarte onheilsvogel, die zich met donkere vleugellappen moeizaam voortbe weegt. Een oogenblik is het heelemaal stil. Dan komt een late vogel aansuizen, die met luid vleugelgeklepper daalt. Hij mist een tak en rolt een paar „verdiepingen" naar beneden. Daar blijft hij beduusd zitten. Zeker een oude vrijgezel, die boven z'n theewater thuiskomt! De andere vogels protesteeren met harde, booze stemmen. .,'t Is een schandaal om iemand zoo uit den slaap te houden. Je hebt je nachtrust toch waarachtig wel noodig". De rust keert weer. De goegemeente sluimert in, slaapt den slaap des rechtvaardigen na een dag van harden arbeid op den akker» in het boscn of aan het strand. Nu beginnen de zwarte schimmen zich weer te roeren. Voorzichtig rijzen zij overeind. Een dor takje kraakt, en nu is het of de hel losbreekt. Met luid geraas vliegen de duizen den vogels op. Met harde tikken slaan de vleugels tegen de berketwijgen. Het is als het geraas van een hagelbui op je tentdak. En daarboven uit klinken de toornige vogelstem men. die luide hun ontstemming over een dergelijk optreden doen hooren. Beschaamd sluipen de rustverstoorders weg. De maan is nog in het eerste kwartier, maar de sterren werpen een vaag, poeierig licht over het landschap. Verzilverd staan boom en struik, waarvan de knoppen reeds zwellen. De hazelaar, met stuifmeelkatjes be hangen, lijkt een zilveren fontein. Het water in de kanalen lijkt vloeibaar metaal. Zwijgend loopen we door dit tooveriand, dat zoo geheel verschillend is van het koud- brutale landschap van overdag, waarmee v/e zoo vertrouwd zijn, waarin we eiken boom elk paadje kennen. Hierna zijn we in een an dere wereld,, een onbekend sprookjesland, waarin de mensch. als lompe rustverstoorder, al heel slecht past. Haarlem. Maart 1936. TAMALCXNE.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5