Reisbelasting. Griezel-experiment van de B.B.C. Hei Befofcfetffcte 53e 'Jaargang No. 16163 Verschijnt dagelijks, behalve Op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 3 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ee aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere \inger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDE. HAARLEM, 3 Maart. Een Grappenmaker. Te Honfleur in Frankrijk is op 56-jarigen leeftijd gestorven de vermaarde Engelsche grappenmaker W. H. de Vere Cole. Een heele reeks Köpenickiades staat op zijn naam. Tot zijn vermaardste daden behooren zijn imperso- naties van den sultan van Zanzibar, een prins van Abessinië en Ramsay Mac Donald. Als sultan liet hij zich door den burgemeester van Cambridge ontvangen en bezocht in state de Universiteit, als prins van Abessinië bezich tigde hij Engelands eerste „dreadnought" daarbij van weinig vrees voor dit zeemonster blijk gevend en als Ramsay MacDonald ver scheen hij in .een arbeidersvergadering en hield tot ontsteltenis van zijn auditorium (het gebeurde nl. al zestien jaar geleden) een uiterst conservatieve rede. In ons land kennen wij dit soort grappen makerij weinig. In een Nederlandsche univer siteitsstad moet het in de negentigerjaren geschied zijn dat een student erin slaagde zich door den burgemeester te laten ontvan gen als graaf von Caprivi, den toenmaligen Duitschen rijkskanselier (18901894, opvolger van Bismarck) maar zelden is dat soort din gen ondernomen. De Engelsche historie kent er veel meer voorbeelden van, waarvan som mige van heel ouden datum. Het moet al heel lang geleden zijn dat een Londensche grappen maker, die op den een of anderen hertog een milde wraak wou nemen, bij eenige honderden winkeliers bestellingen deed op den hertoge lijken naam en hun allen hetzelfde uur van bestelling opgaf, met het resultaat dat het verkeer in de Londensche binnenstad volko men gestremd werd en een aantal ruzies ont stonden waarvan de hertog het onschuldige middelpunt vormde. Dat de honderden winke liers van deze grap heel wat schade ledeu ten gevolge van urenlange vertragingen in hun bedrijf had de humorist waarschijnlijk niet bedacht, of het liet hem koud. Wijlen W. H. de Vere Cole heeft de genoeg doening gehad dat hij tienduizenden men- schen aan het lachen kreeg ten koste van enkelen. Tegenover die enkelen is het met geen mogelijkheid als „netjes" te bestempelen. Van den burgemeester van Cambridge was niet te vergen dat hij den sultan van Zanzibar per soonlijk kende., van den commandant van de dreadnough, evenmin dat hij een Abessini- schen prins van andere negers kon onder scheiden, en de arbeidersvergadering vloog erin doordat de Vere Cole zoo sprekend op Mac Donald leek. In de conservatieve rede voering zat overigens een onbewuste pro fetie In Engeland noemt men dit „practical jo king", practische grappenmakerij. Het kan wel eens heel goed zijn. Uit mijn Londensche jaren herinner ik mij het geval van de Zuid- Afrikaansche studenten van Guy's Hospital, die zich als werklieden vermomden en in Sa- vile Row, in het hartje van het West End, een tentje plaatsten en de straat opbraken. Zon der aarzelen leidde de politie het drukke ver keer om en zette een paar extra verkeers agenten op post. Er werd niet onderzocht op wiens gezag de straat opgebroken werd, want alle gemeentediensten plachten dat evenals in andere landen voorkomt zoo telkens eens op hun eigen houtje te ondernemen. Na drie dagen hadden de heeren een prach tige diepe put gemaakt, meters lang, en alle leidingen en kabels blootgelegd. Toen ver dwenen ze spoorloos. Men ging de zaak onder zoeken, en de heele Londensche pers, na zich ermee vermaakt te hebben, vorderde betere samenwerking tusschen de gemeentediensten. Dus dat was nog zoo gek niet. Het had re sultaat ook. De mentaliteit van een de Vere Cole is minder gemakkelijk verklaarbaar. Misschien heeft hij een bekentenis van zijn diepste be weegredenen in geschrifte achtergelaten. Men kan er wel naar gissen. Lust om een zekere persoonlijke vermaardheid te ver werven, de begrijpelijke wensch om zooveel bevroren landgenooten allemaal eens tege lijk te laten lachen, zin voor het avontuur lijke element, een geest van verzet tegen een welgeordende burgerlijke samenleving kunnen allemaal factoren geweest zijn. Wel licht heeft hij het geheim van zijn beweeg redenen meegenomen in het graf. Als tooneelspeler moet de man zekere ga ven bezeten hebben. Hij was zeker niet alleen een merkwaardig type, maar ook een typeur. R P. CHURCHILL MINISTER VAN DEFENSIE IN HET ENGELSCHE KABINET? LONDEN, 3 Maart (A.N.P.) Volgens de Daily Telegraph is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Winston Churchill zal worden aangewe zen voor de nieuwe functie van minister van defensie, die zal hebben te zorgen voor de Coördinatie van de drie wapens. In regeerings- kringen wordt ingezien, aldus het blad, dat de betreffende functie moet worden bekleed door een man, die zitting heeft in het Lagerhuis. In dat verband wordt de naam van Churchill in de eerste plaats genoemd. (Het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting is verschellendie geheven zal ivorden door het plak ken van zegels en gelden zal voor alle buitenlandsche reizenbehalve zeereizen op een Nederlandsch schip). Wanneer je verre reizen doet, Dan kun je, zegt men, wat verhalen. Voor dit speciaal genoegen moet Je binnenkort weer meer betalen De reisbelasting komt tot stand, Zoo dra het nieuw ontwerp tot wet wordt, Waarvan de schatkist van het land, Misschien dan weer een beetje vet wordt. Hoezeer den zwaarbelasten mensch, Het tegendeel soms waar mocht lijken, De fiscus kent dus wel een grens, En weet er zich mee te verrijken. Je krijgt je paspoort voor een reis Ook niet voor niets, om 't zacht te zeggen, Nu komt de fiscus met den eisch, Om daar nog flink wat bij te leggen, Hij reist gezellig met je mee, En waar je plakt, blijft hij ook plakken, Maar hij gaat niet met je in zee, Siechts wie het land heeft, wil hij pakken. Het oude woord deugt niet meer goed, Het wordt, als wij dit gaan betalen: Wanneer je verre reizen doet, Dan kan de fiscus wat.... verhalen. P. GASUS. Overdracht van het vloot- commando in Ned.-Indië. Vice-admiraal Van Duim neemt afscheid. BATAVIA, 3 Maart (Aneta). De over dracht van het vlootcommando in Ned. Indië had hedenmorgen plaats onder een grijze, re genachtige lucht in tegenwoordigheid van het Ned. Indische eskader. Te ongeveer kwart voor negen begaven zich vice-admiraal Van Duim, de aftredende vlootcommandant en schout-bij-nacht Ferwerda, de nieuwe func- tionnaris, vergezeld van den chef van den marinestaf en den adjudant luitenant-ter-zee Burghard in de admiraalssloep naar het vlag geschip. Men voer langs de schepen van de gouvernementsmarine en het Ned.-Indisch es kader, waarvan de bemanning op het dek stond aangetreden en de voorgeschreven eer bewijzen bracht. Te circa negen uur had aan boord van de Sumatra de plechtige overdracht plaats in tegenwoordigheid van den eskadron commandant, de divisiecommandanten en an dere officieren. Hierna werd van het flottille- vaartuig Scemba eerst een serie van 15 en vervolgens een serie van 13 saluutschoten ge lost. Onder het gebulder der kanonnen legde vice-admiraal van Duim het vlootcommando neer. In zijn overdrachtsrede bracht hij in her innering, hetgeen hij had uitgesproken bij de aanvaarding van het vlootcommando, waarbij hij duidde op de toen bestaande onzekere po litieke toestanden. Helaas is sedert daarin geen verandering gekomen. Integendeel, on der deze omstandigheden dringt zich steeds sterker de noodzakelijkheid op om te zorgen dat, moge zulks soms noodig zijn, onze weer macht steeds in staat zij de eer en de be langen van het koninklijk te handhaven. De nieuwe vlootcommandant schout-bij- nacht Ferwerda richtte eenige afscheidswoor den namens het personeel van de militaire diensten tot vice-admiraal Van Duim. Hoe zorgelijk de toestand dikwijls moge zijn, wij moeten ons toch verheugen over het feit, dat de meening veld wint, dat Nederland zoo pa raat mogelijk behoort te zijn om de dreigende gevaren succesvol het hoofd te kunnen bieden. De opbouw van ae marine dient met ernst ter hand te worden genomen. Voor spr. is het een voorrecht in zulk een tijd het commando over te nemen. Daarna verlieten vice-admiraal Van Duim en schout-bij-nacht Ferwerda tegelij kertijd het vlaggeschip Hr. Ms. kruiser Su matra, terwijl de Sumatra 15 schoten loste. De afgetreden vlootvoogd en de nieuwe functio naris begaven zich vervolgens in de admiraals sloep naar het gouvernementsstoomschip Zui derkruis, waar de vice-admiraal afscheid nam van de gouvernementsmarine. Van de in de haven liggende schepen en van den wal werd de plechtigheid, die zich op het water had af gespeeld, met belangstelling gevolg. Tenslotte droeg vice-admiraal van Duim te half elf de leiding van het departement over in het bij zijn van het geheele civiele personeel. De es kadercommandant overhandigde na de offi- fieele wisseling op het vlaggeschip namens de officieren aan vice-admiraal Van Duim een commandovlag met drie sterren. De eskader commandant huldigde den afgetreden vloot voogd bij zijn afscheid na een periode van 36 jaar in dienst van de koningin. Hij sprak de hoop uit aat de vice-admiraal bij den aanblik van de aangeboden vlag zich de glanspunten van zijn carrière zou gedenken gelijk ook het deel der vloot, dat in indië blijft de gedach ten aan hem zou bewaren. Hierop dankte vice- admiraal Van Duim. Hij betoogfie, zich bevin dende op het dek van het oorlogsvlaggeschip, duidelijk te gevoelen, hoezeer de plaats van allen, die op de vloot dienen, hoezeer de plaats van den zeeman op zee is, waar hij zijn trai ning ontving en aldus de gevechtskracht ver hoogt. Tijdens het bezoek van de Zuiderkruis gewaagden vice-admiraal Van Duim en de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer Braat, achtereenvolgens van de samenwer king en de bereidheid tot het leveren van topprestaties bij de gouvernements- en ko ninklijke marine. De plechtigheid vond plaats binnen een tijds verloop van twee uur en werd gekenmerkt door een soberheid en correctheid, die uiteraard al leen mogelijk was door een treffende demon stratie van discipline, waardoor de indruk van deze overdracht bijzonder imponeerde. Gezondheid, Welvaart en Geluk 7 voordrachten door den heer B. v. d. MEER. Aanv. Donderdag 5 Mrt a.s., 's av. 8.15 u.. in d. Prot. Bond. KI. zaal. Kaarten a ƒ4.00 (75 ct. p. av. bij Boekh. v. CITTERT, Spekstr. 14 e.a.d.z. (Adv. Ingez. Med.) De negus bereid tot onderhandelen? Op basis van den status quo. LONDEN, 3 Maart (A.N.P.) De correspon dent van de Daily Mail te Genève meldt, dat Eden gisteren van den Abessynischen keizer een telegram heeft ontvangen, waarin deze verklaart bereid te zijn te spreken over de vredesvoorwaarden op basis van den status quo, in dier voege, dat Italië de gebieden, die het op het oogenblik heeft bezet, behoudt. De negus stelt echter als voorwaarde, dat de ko ning van Engeland als bemiddelaar optreedt. Van dit bericht is tot nu toe nog geen be vestiging verkregen. De Abessynische gezant te Londen heeft ten stelligste ontkend, dat de negus wil onderhan delen. Colonne van Ras Nassiboe verspreid. Voortdurende verkenningen der luchtmacht aan het Somalifront. MOGADISJOE, 3 Maart (Reuter). De ver kenningsvliegtuigen houden voortdurend een wakend oog op de vijandelijke stellingen aan het Somalifront, teneinde bij voorbaat iedere poging van de zijde der Abessyniërs een te genaanval te ondernemen, te verijdelen. Gisteren is in het gebied van Harrar een colonne van het leger van Ras Nassiboe waargenomen, die op weg was van Daga Medo naar Dagaboer. Bombardementsvlieg tuigen namen deze colonne onmiddellijk on der vuur, en brachten haar met hun bom men en mitrailleurvuur zware verliezen toe. De colonne werd geheel uiteengejaagd. ROME, 3 Maart (A.N.P.) Maarschalk Ba- doglio sein to Onze troepen gaan zonder op houden door met het zuiveren van het uit gestrekte slagveld in Tembien, waar groote wanorde heerscht, terwijl de luchtmacht de ordelooze groepen, die naar Semien trach ten te ontkomen geen rust gunt. De gevol gen van de nederlaag van den vijand blijken voor dezen hoe langer hoe meer van buiten gewoon emstigen aard te zijn. De vijand heeft eenige duizenden mannen op het slagveld achtergela ten. Onze verliezen bedragen 30 of ficieren en 450 mannen uit het moe derland, alsmede 110 Eritreanen, die dood of gewond zijn. Twee Italiaan- sche vliegtuigen zijn niet naar hun basis teruggekeerd. Voor het eerst in de militaire, koloniale geschiedenis heeft men talrijke, groote een heden tegelijk in het veld gebracht met een Indrukwekkende hoeveelheid gemotoriseerd, licht geschut en snelle tanks, terwijl de lucht daverde van het geronk der tallooze vlieg tuigen. Al deze ingewikkelde operaties wer den regelmatig uitgevoerd en moeilijkheden, die onoverkomelijk hadden kunnen schijnen, werden overwonnen. Het derde legercorps werd van het gebied van Gaela over een afstand van 80 K.M. door een moeilijk ter rein verplaatst. lederen dag vervoerde men duizenden tonnen materiaal van iederen aard en tweemaal is het geheele legercorps door middel van vliegtuigen van levensmid delen voorzien. Verscheidene geschutbatte- rijen van middelmatig kaliber zijn met be hulp van tractors vervoerd over een grooten afstand in dagelijksche étappes van 150 K.M die gedeeltelijk leidden over paden, die tij dens de actie waren aangelegd. Van Mas- saua naar het terrein der operaties zijn in 2 dagen tijds 1500 muildieren overgebracht. De moed der troepen en het functionneeren der verbindingen vormen een bevestiging van de groote kracht, die de legers van het fascistische Italië hebben bereikt. Zijn vroegere verloofde ver moord. Veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. DEN HAAG. 3 Maart (A.N.P.) De Haag- sche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 22-jarigen slagersknecht P. N. de R., tegen wien op 18 Februari j.l. door het O.M. 14 jaar gevangenisstraf is geëischt wegens moord op zijn gewezen verloofde, de 22-jarige H. van der Kaai. gepleegd in den ochtend van 7 October op de Juliana van Stolberglaan. Hij heeft het meisje na een korte woordenwisse ling met een mes in de linkerborst gestoken. De rechtbank sprak verdachte vrij van den hem ten laste gelegden moord, verklaarde hem schuldig aan doodslag en veroordeelde ver dachte, met verwerping van het oordeel van deskundigen hem volledig toerekenbaar ach tend, tot 12 jaar gevangenisstraf. Bespreking over nieuw vloot- verdrag tusschen Engeland en Duitschland. Havas meldt uit Berlijn: Hitler is uit Beieren naar Berlijn teruggekeerd, waar hij een belangrijke geheime conferentie, die in de Kanselarij werd gehouden, heeft gepresi deerd. Volgens bevoegde klingen werd in deze bijeenkomst van hoofden van betrokken de partementen een nieuw vlootverdrag met Engeland besproken. Aan de bijeenkomst werd o-a. deelgenomen door Von Blomberg, generaal von Fritsch, admiraal Raeder, Goering en von Ribbentrop. De vergadering duurde to.t laat in den avond en na afloop werd geen communiqué gepubliceerd. Nader wordt te Londen bekend, dat de Duitscne gezantschapsraad, vorst Bismarck Zaterdag den Engelschen minister van buiten landsche zaken, Eden medegedeeld heeft, dat Duitschland in principe bereid is onder handelingen te voeren over een zoodanige aanvulling op de basis van het kwalitatieve accoord, dat op de huidige vlootconferentie bereikt zou worden. Er bestaat echter over eenstemming over, dat deze besprekingen aangegaan worden onder voorwaarde, dat een dergelijk bilateraal, kwalitatief verdrag tusschen Engeland en Rusland gesloten zal worden. GOED VOORBEELD Goed voorbeeld doet goed volgen. De waarheid van dit spreekwoord wordt opnieuw bewezen door het feit dat Haarlem's Dagblad elk jaar weder vele Groentjes, adver tenties van Vraag en Aanbod meer ter plaat sing ontvangt, dan het voorafgaande jaar. Zoo bijv. in 1933 40428; in 1934: 41841; in 1935. 43326. Hebt gij dit goede voorbeeld reeds gevolgd? Telefooncellen in Haarlem. Op 24 plaatsen. Naar wij vernemen is er inzake het plaat sen van telefooncellen in onze stad overeen stemming verkregen tusschen het gemeente bestuur en de P.T.T. Als gevolg hiervan zal over een paar maanden op de volgende 24 plaatsen een telefooncel geplaatst worden: Vergierdeweg, Rijksstraatweg bij de brug over de Jan Gijzenvaart, Spaarndamscheweg hoek Spaarnhovenstraat, Rijksstraatweg hoek Zaanenlaan, Marnixstraat, Kleverpark, Frans Halsplein, Kennemerplein. Stationsplein, Zijl- weg bij Pieter Kiesstraat, Koudenhorn, Raaks bij de Raaksbrug. Brouwersplein, Wilsonsplein Turfmarkt, Nagtzaamplein. Kruistochtstraat bij het Slachthuis, Plein Schouwtjesplein. Ohmstraat, Zuiderhoutlaan hoek Crayenes- terlaan, Rollandslaan. DE MAJESTIC NA ZIJN LAAT- STEN TOCHT. In Southampton is de Oceaan-reus ..Majestic" van zijn laatsten tocht teruggekeerd. Bij den slooper wacht het trotsche vaartuig een roemloos einde. Het woord is aan W. Jones Volksmassa's zijn verme nigvuldigde onwetendheid. Uitzending uit een spookhuis. Onze Londensche correspondent schrijft ons: Men heeft in Engeland een zwak voor spo ken en spokende huizen. De B.B.C. gaat er aan toegeven door op 10 Maart microfoons op te stellen in een oud huis, waar het heet te spoken. Luisteraars die belangstellen in het spook kunnen dan hooren wat het- doet en óf het wat doet. Het huis heet Dean Manor en het ligt in eenzaam land ergens in den wijden omtrek van Canterbury in Kent. Het is een van de oudste en eenzaamste huizen van het land. Men zegt. dat het dateert van de zevende eeuw, hoewel het in de tiende en in de twaalfde eeuw bijna geheel verbouwd werd. Simon de Meopham. die aartsbisschop van Canterbury was van 1327 tot 1333 was er geboren. Deze aartbisschop kwam gewelddadig aan zijn einde. Volgens plaatselijke historie moeten er door de eeuwen heen veel ver schrikkelijke dingen binnen de muren van Dean Manor zijn voorgevallen. Er is een dichtgemetselde kelder in, waarvan men vreest, dat hij griezelige getuigenissen be vat van Middeleeuwsche wreedheid. Het spook dat de B.B.C. voor de microfoon wil brengen, heet uit den wijnkelder te komen. De wijnkel der is goed voorzien en indien het spook niet verschijnt kunnen de mannen van de B.B.C. zich troosten met geestrijke dranken van hoog gehalte. De dorpelingen hebben juist verklaard, dat zij een van deze avonden het spook aan de deur hebben zien staan. De BBBC. zal haar best doen har luiste raars geen spook-manifestaties, voor zoo ver ze geluid geven, te doen verliezen. Maar dat, zal niet de schuld zijn van het griezelige huis. De militaire revolte te Tokio. De kwestie der verantwoordelijkheid. TOKIO, 3 Maart (Reuter). De „Asahi" en de „Nitsji-Nitsji" melden, dat de minister van oorlog, generaal Kawasjima, en de leden van den Oppersten Oorlogsraad, waaronder de generaals Araki en Mazaki. als mede andere functionarissen van het ministe rie van oorlog en den generalen staf de ver antwoordelijkheid op zich nemen voor de ge beurtenissen van 26 Februari. De bladen verwachten, dat de nieuwe minister van oorlog waarschijnlijk uit de luitenant-generaals zal worden gekozen. Naar de ..Nitsji-Nitsji" hier nog aan toe voegt, meent men te weten, dat de verant woordelijke militairen spoedig hun ontslag zullen indienen. Flandin heeft te Genève een poging gedaan om tot verzoening tusschen Italië en Abcs- synië te komen. pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: Na de slachting in Tembien. pag. 4 De Negus zou volgens berichten uit Engelsche bron tot onderhandelen bereid zijn. pag. 1 Uit de rapporten van dr. Winckel den leider der Roode Kruis Ambulance in Abessynië. pag. 3 De regeering wil ruim zes millioen meer in de kas van het werkloozenfonds storten. Ras. 3 Een ontwerp van een reisbelastingwet is in gediend. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een grappenmaker. Hoe ik groeide: Spoorstudent. pag. 1 pag 3 Jhr. J. N. van der Does: Brieven van de Ne derlandsche Roode Kruis Ambulance in Ethiopië. pag 4 J. B. Schuil over: De twee vrouwen van Mr. Carroll. pag. 5 K. de Jong: Meisjes- en Kinderkoor „Onder ling Genoegen" en Mannenkoor „Proza en Poëzie" pas. 5 Vr. S.: Over 17de eeuwsche schilders. pag. 5 Een bleek, die gaat verdwijnen. pag. 5 C. J. v. T. Onze 39: M. L. A. Klein. pag. 5 H. L. Warnier: Lichamelijke Opvoeding. pag. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1