SLAGER LICHAMELIJKE OPVOEDING. WOLLEN DEKENS IfesCNIjS® Gevraagd en aangeboden I ÏOO JAAR GELEPEN „RSTSEMA's" Aank. monteur gevr. DINSDXG 3 MS'ART 1935 H X X K C E SI'S D X 'G B E X D' 9 Is dat nu niet wat overdreven? Toen ik hem dezer dagen tegenkwam, stak hij gul zijn hand ter begroeting naar mij uit, maar zijn hoofdschudden hield een lichte af keuring in, die bevestigd werd door zijn vraag, of dat nu niet wat overdreven was. Ik gaf toe, dat het wel mogelijk was, maar dat ik om te kunnen beoordeelen of hij ge lijk had eerst moest weten, wat hij bedoelde. Na even over en weer praten bleek, dat zijn vraag betrekking had op een uitlating in mijn laatste opstel in Haarlem's Dagblad, waarin ik geschreven had„Er bestaat een algemeene neiging om den gymnastiekonderwijzer in de lagere school af te schaffen en het onderricht in lichaamsoefeningen daar te doen geven door de klasseonderwijzers. Maar wanneer men tot bezinning zal zijn gekomen en de feiten bewezen zullen hebben, dat het allereerste begin van systematische lichamelijke opvoe ding, dat wij in ruim honderd jaren moeizaam hebben verkregen, reddeloos verloren is, zoo dat wij opnieuw de zaak ter hand zullen moeten nemen, dan zal de vraag naar gym- nasiiekonderwijzers voor de lagere school op nieuw ontstaan." Mijn zoo gewaardeerde oude schoolvriend, die mij bij herhaling verzekerd heeft, dat hij de hoogst gebrekkige lichamelijke opvoeding in zijn jeugd steeds als een groote fout is blij ven beschouwen en die steeds een oprechte belangstelling aan den dag legt voor alle po gingen om ons volk een betere .lichaamsscho ling te doen geworden, had vooral overdrijving gezien en gevoeld in de uitlating, dat het aller eerste begin van systematische lichamelijke opvoeding weer reddeloos verloren zou gaan. Hij wees mij er op, dat de overheid van stad en land. die nu met zulke groote financieele moeilijkheden te kampen had, in de laatste jaren voor de crisis toch wel heel veel voor de lichamelijke opvoeding had gedaan. Hoeveel sportterreinen waren er niet aangelegd en in exploitatie gebracht, grootendeels ten behoeve van weinig kapitaalkrachtige vereenigingen en in hoeveel gemeenten waren geen zwembaden opgericht met overheidssteun? "Ja, dat is het nu juist, die dingen maken indruk. Niemand zal de waarde van dergelijke maatregelen in twijfel trekken, maar hoe komt het toch, dat men in tal van gemeenten vaak zeer groote geldbedragen voor zulke instellin gen heeft willen offeren, terwijl voor de ver betering van de lichamelijke opvoeding in de school nooit of bijna nooit iets tot stand werd gebracht? Mijn opponent, de naïeveling, meende, dat dit aan de adviseurs moest liggen, die toch wel zoo verstandig zouden zijn met het belangrijkste te beginnen. Wij hebben hierover een lang gesprek ge had. Hij begreep ten slotte, nadat ik hem om standig had uitgelegd, hoe en door welke in vloeden in vele gemeenten sportterreinen zijn tot stand gekomen, dat deze invloeden, ko mende van niet-cleskundige zijde, eerder ge neigd zijn om aan te sturen op maatregelen ten gunste van de sportvereenigingen, dan iets to bevorderen in het belang van de licha melijke opvoeding van het schoolkind. Daar komt zoo weinig van naar buiten en de resul taten van lichamelijke schooïopvoeding komen pas na vele jaren wat duidelijker voor den dag. Daar is voor succesjagers niet veel eer mee in te leggen; die maatregelen moet men nemen uit overtuiging en uit liefde voor het school kind. Ik héb hem gewezen op de wetenschappelijke onderzoekingen, die zijn gehouden om een in zicht te verkrijgen in den toestand, waarin de kinderen voor het eerst de lagere school be treden (hierin ligt dus een aanwijzing voor weloverwogen en goed geleide lichaamsoefe ningen alsmede hygiënische maatregelen van allerlei aard in de voorschoolsche periode). Evenzoo op het verloop van het groeiproces in de leeftijdsperiode van 6 tot 13 jaar, waarin duidelijk de nadeelige gevolgen voor het licha melijk gedijen van het kind in de lagere school tot uiting komen, zoodat het in werking stel len van compenseerende krachten, met name het toepassen van systematische lichamelijke opvoeding, een onafwijsbare eisch wordt. En wat heeft men dan aan dure maatregelen ten gunste van jongelui, die den twintigjarigen leeftijd naderen of al gepasseerd zijn? Althans in paedagogisch opzicht? Sociaal zijn deze voorzieningen niet zonder beteekenis; maar het paedagogische weegt in dit geval veel zwaarder, en in dit opzicht vr't ten tijde van de afsluiting van het groeiproces weinig of niets meer te doen. Alles wat men afdoende en met, kans op gunstige gevolgen wil organiseeren, moet bij het begin worden aangevat en niet middenin of bij het einde. Wie een huis bouwt, begint ook niet bij de eerste of tweede vérdieping, maar bij de fun deering. En nu moge de bevordering van de sport voor de rijpere jeugd eenige sociale beteeke nis hebben, paedagogisch heeft dit geen waarde. Ten eerste, ornaat de gevoelige periode voor lichamelijke beïnvloeding vrijwel voorbij is en ten tweede, omdat de sportbeoefening over het algemeen zonder leiding plaats heeft, althans zonder paedagogisch geschoolde lei ding. Het is merkwaardig, dat slechts in en kele landen de beteekenis van de lichamelijke opvoeding van het opgroeiend geslacht, dus voor het geheele volk en zijn te ontplooien activiteit, wordt begrepen. In Frankrijk schijnt de toestand niet beter dan bij ons; op 2No vember 1935 verklaarde Dr. Diffre uit Parijs in een te Amsterdam gehouden voordracht, dat de lichamelijke opvoeding van het Fransche schoolkind „totaal verwaarloosd" is en „voor 4 5 van de jeugd niet bestaat." Korpershoek zegt in zijn interessante studie «Doel en plaats van de lichamelijke opvoeding onder de huidige cultuuromstandigheden": .Het beste is te zoeken naar een opvoedings wijze, die in beide richtingen zoowel die der pnysieke. biologische rijping en aanpassing, als die der maatschappelijke intellectueele, cultureele ontplooiing en aanpassing vol doende resultaten geeft. Het middel daartoe is natuurlijk alweer: combinatie van geestelijke en lichamelijke opvoeding. Daar nu de geeste lijke, verstandelijke opvoeding reeds extensief en intensief genoeg is, zelfs te groot, kan dit niet anders beteekenen dan uitbouw der licha melijke opvoeding, dan meer tijd. meer plaats, meer middelen voor haar toepassing en ver wezenlijking in het geheel der opvoedkundige maatregelen. Geen wonder, dat hygiënisten reeds jaren hiervoor ijveren." Leo Burgerstein schrijft in zijn handboek der schoolhygiëne; „De school heeft tot taak de verhooging van het weerstandsvermogen van het jeugdig organisme, door geëigende lichaamsoefeningen. Lichaams- en turnoefe ningen moeten dagelijks gehouden worden." Professor Schuthesz schreef: „Mijn meening is. dat men aan de lichaamsoefeningen in de school veel meer ruimte moet toestaan. Ik ge loof, dat in de school het dagelijksch uur voor lichaamsoefeningen zal moeten worden inge voerd voor alle kinderen, die niet op genees kundige gronden daarvan moeten worden bui tengesloten." Dr. Schanz, orthopaedist evenals prof. Schultsz, schreef: „Het kind, dat lichamelijk goed geoefend en geschoold is, zal minder de gevolgen van het schoolleven ondervinden dan dat, hetwelk niets voor de lichamelijke ont wikkeling doet. Een veel grooter plaats moet aan het onderwijs in turnen worden toege kend." Wanneer men nu weet, dat al deze uitspra ken op wetenschappelijk onderzoek steunen, kan de conclusie voor hen, die de opvoeding van het kind hebben te verzorgen, niet twijfel achtig zijn. H. L. WARNIER. Brandstichtingszaak te Amstelveen. Na voor het Haagsche Hof behandeld. Bevestiging der vroeger opgelegde geëischt. De Vierde Kamer van het Haagsche Ge rechtshof heeft Maandag de Amstelveensche brandstichtingszaak behandeld. Terecht stond de 29-jarige melkslijtersknecht P. J. K., uit Nieuw Vennep, die bij vonnis van de Amster- damsche rechtbank wegens diefstal en wegens opzettelijk brandstichten, waarbij gemeen ge vaar voor goederen te duchten is. is ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Bij arrest van het Hof te Amsterdam is dit von nis vernietigd en is K. veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De Hooge Raad heeft bij arrest van 15 Mei 1935 de zaak ten slotte verwezen naar het Haag sche Hof. Verdachte heeft terechtgestaan wegens diefstal van een bedrag van -f 300 ten na- deele van C. Griffioen, bij wien hij als knecht in dienst was. Voorts heeft hij op Zondag avond 17 December 1933 te Nieuwer-Amstel in het perceel Ouderkerklaan, waarin G woonde, brand gesticht door een mengsel van benzine en petroleum op een brandende kachel te plaatsen. De meubels waren met benzine overgoten. Verdachte ontkende de hem ten laste ge legde feiten gedeeltelijk. De zaken van G. gingen slecht en daarom besprak G. met verdachte dat deze brand zou stichten. Verdachte had hier wel ooren naar, maar hij durfde de zaak zelf niet aan en sprak er over met een zekeren C., die hem medeelde dat hij wel iemand kon vinden om de zaak ten uitvoer te brengen. Volgens verdachte zou deze onbekende, zekere M. J. zijn, die evenals C. in deze zaak als getuige was ge dagvaard. Nadat de noodige voorbereidingen waren ge troffen heeft verdachte zich met C. (J. had zich inmiddels teruggetrokken) naar het huis begeven, waar C. de meubelen met benzine besprenkelde en daarna den ketel met het mengsel op het vuur zette. Verdachte zou hierbij slechts hebben toegezien. Medeplichtigheid bekend. Hij betwistte hetgeen zijn medeplichtigen in vorige instanties te zijnen laste hadden verklaard. Zoowel G. als C. werd door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld. Later werd C. door het Hof aldaar vrijgesproken. Gedurende een jaar heeft K. bij zijn oor spronkelijk aangenomen houding volhard, doch na zijn veroordeeling door het Hof te Amsterdam, heeft hij bekend medeplichtig aan het misdrijf te zijn geweest. De hoofddader, de melkhandelaar G., ver klaarde dat hij op 10 December 1933 reeds toebereidselen tot de brandstichting met K. heeft gemaakt. De transportarbeider M. J'. uit Haarlem mermeer, die aanvankelijk in het plan be trokken is geweest, ontkende, dat verdachte hem verzocht had om het huis in brand te steken. Verdachte daarentegen beweerde dat hij dit wel had gedaan toen getuige met een consumptietent op het ijs stond. De 40-jarige caféhouder J. T. C. uit Haar lemmermeer. die aanvankelijk door de recht bank is veroordeeld, later door het Hof werd vrijgesproken, weersprak de beweringen van den verdachte en van G. dat hij te voren ter plaatse zou zijn geweest om de zaak op te nemen en dat hij de brandstof zou hebben klaargezet. Getuige noemde alle te zijnen nadeele af gelegde verklaringen fantasie. Ook ontkende hij in het café van S. te Aalsmeer te zijn ge weest. De advocaat-generaal mr. Rombach. noem de de critiek over deze zaak geuit in een ar tikel in het Weekblad van het Recht onjuist. Hij achtte het de taak van het Hof om de uitspraak van het Amsterdamsche Hof te be vestigen, of den verdachte vrij te spreken en concludeerde tot het eerste. Uitspraak op 16 Maart a.s. VIJFTIEN MINUTEN TRAMVERTRAGING. Maandagmiddag had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en de electrische tram op den hoek van de Postlaan en de Raadhuisstraat. De bestuurder van de auto, H. kwam rijdende uit de Postlaan en wilde de Raadhuisstraat oversteken naar een garage aldaar. Hij was met zijn auto reeds het grootste gedeelte van de Raadhuisstraat gepasseerd toen de tram die in de richting Haarlem reed tegen het linker gedeelte der auto botste en deze ongeveer 13 Meter voor zich uitduwde, alvorens de auto tot stilstand kwam. Tram en auto werden daardoor beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het paaltje op een aldaar staande vluchtheuvel is omvergereden. De tram had ongeveer 15 minuten vertraging. Door de po litie wordt procesverbaal opgemaakt. TENTOONSTELLING „KUNST ZIJ ONS DOEL". Het- Teekencollege „Kunst zij ons Doel" zal in het Frans Hals Museum i ingang Klein Heiligland 62 rood) een tentoonstelling hou den van olieverschilderijen. beelhouwwerken, aquarellen, teekemngen. en grafische wer ken. De opening is Zaterdag 7 Maart a.s. te 2.30 uur. OPWEKKIN GS SAAIENKOMSTEN. Donderdagavond 5 Maarh zal in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan spre ken de Evangelist J. Sevensma uit Amster dam. Donderdag 12 Maarh wordt een getuigenis avond gehouden uitgaande van de Ned. Vereen van Joden Christenen. Hier zullen 1 spreken de heeren Dr. J. H. Zalsmann. arts Ite Soest, H. Blum, zendeling-leeraar van de Ned. Vereen, voor Israël, te Amsterdam en I. Kuyper te Bilthoven. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS- VEREENIGING. In aansluiting op ons verslag over het bal- masqué van bovengenoemde vereeniging zij nog medegedeeld, dat de jury, bestaande uit mej. S. de Jong en de heeren Th. Dammiaans, J. Scheffer en Matth. Vader, de prijzen als volgt toekende Groepen: Pinksterkro/one in Deventer, K XVIII, Ossche misdadigers, de klas van meester Dubbeldik, Kermisklanten met beer, Noorsche meisjes, toko-chef met bedienden, drie Zigeuners. Paren Foekepot, Tyrolerpaar, Volendam- mers, Spaansche Zigeuners. Rococopaar, Uitverkoop, Hemel en Hel, Amerikaansche toeristen. Persoonlijke prijzen Mickey Mouse, Siga renbandje, Spaansche bruid, Russische groot vorstin, Bridgespel, Russinnetjes, Zwerver, Oud-Weensche dame. Charlie Chaplin, Crisis heer, Antipode. Markiezin en Luchttaxi. De bemanning van de K XVIII verwierf bovendien den publieksprijs. TURF WIL NU EENMAAL BRANDEN ZUTFEN, 3 Maart (A.N.P.) Gisteravond is in de Voorsterallee alhier een met turf ge laden vrachtauto ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting tegen een boom ge reden en in brand gevlogen. De bestuurder M. uit Doesburg liep vrij ernstige brandwon den op en werd bij omwonenden binnenge bracht. De auto werd geheel vernield. De la ding turf kon door de brandweer in veilig heid worden gebracht. Een juas, die in de cabine lag en waarin zich een portefeuille met f 80 bevond, is mede verloren gegaan. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Oproep aan de Haarlemsche Burgerij. Het bestuur der Haarlemsche Speeltuin federatie ziet zich gedwongen zich te wen den tot het Haarlemsche publiek met een be roep op haar hulp en offervaardigheid. Door de groote werkloosheid in de kringen waarin de speeltuin vereenigingen haar leden tellen is het niet mogelijk deze menschen nog grootere offers te vragen dan reeds ge vraagd zijn. De Haarlemsche Speel tuif ede - ratie heeft zich met de overtuiging dat dit in geen geval voor haar een beletsel mag wezen het speeltuinwerk te besnoeien, ge wend tot het gemeentebestuur om toestem ming tot het houden van een loterij, welke haar werd verleend. Binnen den kortst mogelijken tijd moeten de 10.800 loten a 10 cent aan de Haarlemsche burgerij worden verkocht. Om tot dit doel te geraken, heeft het be stuur het plan opgevat 14 Mgart a.s. een huis-aan-huis actie in te stellen, waarvoor zij ieders medewerking inroept. Bewoners van Haarlem, reeds vele malen hebt gij uw bereidwilligheid voor verschil lende andere, nuttige instellingen getoond door hen te helpen bij den verkoop van bloempjes, bij collectes etc. Toont ditmaal ook eens uw belangstelling voor het speeltuinkind. Helpt ons met den verkoop van onze loten. Ieder die maar even in staat is, zich Za terdag 14 Maart a.s. eenige uren vrij te ma ken, rekene het zich tot een plicht, dit zoo mooie jeugdwerk te helpen. Juist in deze tijden van geestelijken nood, is het onze taak te zorgen voor de toekomst van onze kinderen. Wij spreken dan ook het vertrouwen uit, dat velen zich geroepen zullen voelen dezen eenen dag ons bij te staan. Voor medewerking aan den verkoop van loten kan men zich, zoowel mondelijk als schriftelijk met opgave van beschikbare uren, opgeven aan onderstaande adressen: Mej. J. C. van Alphen, Maxwellstraat 8, en de hegreen J. J. C Ophuyzen. Adriaan de Jongestraat 35. J. Piers, Sperwerstraat 48, A. W. Wesselius, Middenweg 51 en onderge- teekende. De leden der speeltuinvereenigingen kun nen zich opgeven bij de secretarissen der ver eenigingen I. P. MATHEIJ, Kastanjestraat 17. Daar gaat het vlotter. Geachte redactie, Bovenstaand opschrift doet mogelijk wat vreemd aan Maar het zal wel spoedig blij ken, dat het niet zoo mal is. Na behandeling van slechts enkele malen in dit jaar, heeft de Amerikaansche senaat met 74 tegen 16 stemmen de volledige uitbe taling goedgekeurd van den bonus aan oud- strijders. En nu blijkt uit een later bericht, dat die Senaat een crediet van 1730 millioen dollar heeft goedgekeurd voor betaling van dien bonus. Wanneer men nu bedenkt, dat hier te lande reeds een groot aantal jaren (laat ik maar niet verder teruggaan dan tot 1915) stellige beloften zijn gedaan tot pensioenver betering van de vóór 1918 gepensionneerde militairen, de drang daartoe in alle fracties der beide Kamers, vooral in de laatste jaren, zeer groot is, slechts is gevraagd om gelijk stelling in pensioen met dat van de oud-ge- pensionneerde burgerambtenaren waarvoor een luttel bedrag noodig is dan is het in derdaad begrijpelijk dat er bitterheid wordt gewekt en velen in een verkeerde richting worden gedreven Wellicht zal de wetenschap, dat thans een bedrag van f 53.400.000 en dus ruim 53 mil lioen is toegestaan voor instelling van een Defensie-fonds, die bitterheid verhoogen. ALs goede vaderlanders en oude trouwe dienaren zullen zij wel volkomen instemmen met de instelling van dit fonds. Maar groote twijfel is hierdoor en door andere gebeurte nissen gerezen of de beweging: „Er is geen geld", wel als juist kan worden aangemerkt. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Wat moeten onze meisjes worden? Wanneer de kinderen in de hoogste klasse der lagere school zitten, doet zich bij de ouders van zelf de vraag voor: Wat nu? De toekomst, gezien de groote wefkloosheid in zoowat alle vakken en bedrijven, is niet roos kleurig. Men handelt in overleg met den on derwijzer en het hoofd der school, zooveel mogelijk' naar aard en aanleg van het kind, en doet een keuze uit de U.L.O.-school, H.B.S.. of Gymnasium, de Ambachtsschool voor de jongens, de Huishoudschool voor de meis jes. Dan staat men thans opnieuw voor een probleem, ornaat ook dan nog niet altijd plaatsing gewaarborgd is. Evenwel, zij heb ben wederom een paar jaar kennis opge daan en daarmede staan ze zooveel sterker in het leven. Een uitzonderlijk geval is het echter met de Huishoudschool. Na het verlaten der Huis- houcschool kan elk meisje in het huishoud- bedrijf airect plaatsing vinden. Daar staat een groote werkgelegenheid open. Het is zoo- wat de eenige werkgelegenheid, waar een tekort aan werkkrachten geconstateerd wordt. Hoe groot dit tekort is, kan men be denken, wanneer wij weten, dat ruim 40.000 buitenlandsche werkkrachten noodig zijn. om dit tekort aan te vullen. Waar de verdien ste in de werkplaatsen, fabrieken, het win kelbedrijf en de kantoren naar beneden ging. bleven in het huishoudbedrijf de loonen ge handhaafd, evenals vaak kost in inwoning. 85 pet. dezer meisjes huwen. Zij maken te vens een leerschool door. waarvan zij ook la ter in haar huwelijksleven nog de vruchten zullen plukken. Dit is niet te onderschatten. Bij de gehouden kookcursussen voor gehuwde vrouwen in den afgeloopen winter, bleek dat in heel veel gezinnen geen warm maal ge nuttigd werd. omdat de vrouw eenvoudig niet koken kon. zeer ten nadeele der gezondheid van het gezin. Bovendien bleek, dat door het onoordeelkundig bereiden van het middag maal te veel voedingswaarde verloren ging, en te veel gas en brandstof gebruikt werden. Wij hebben eenerzij ds een leger van man nelijke werkloozen, en anderzijds een vrouwe lijk bedrijf, waar werkkrachten te kort ko men. Nu lijkt de gemakkelijkste oplossing een verschuiving van vrouwelijke werkkrachten naar het huishoudbedrijf. en zoodoende een plaatsmaking voor mannelijke werkkrach ten. Zoo eenvouding is echter de oplossing niet. Wij hebben er rekening mee te houden, dat niet elk meisje geschikt is voor de huis houding Ook is het een maatschappelijk be lang, dat de vrouw evenals de man, vrij is in de keuze en uitoefening van het beroep hetwelk het meest met haar aanleg en be kwaamheid in overeenstemming is. De groot ste moeilijkheid is evenwel de verkeerde op vatting dat voor het huishoudbedrijf geen op leiding noodig is. Het gevolg hiervan is ge weest, dat bij de zoo groote werkloosheid ook hier te lande, de buitenlandsche werkkracht door haar vakbekwaamheid boven het Neder- landsche meisje gesteld werd. De tijd is voorbij dat een zekere dosis goede wil voor het werk voldoende is. Het werk van meisjes, die niet voldoende theoretisch en practisch on derlegd zijn., loopt op den duur uit op schade voor haar zelf en schade voor het werk. Toen dan ook de minister van Sociale Za ken de mededeeling deed, van plan te zijn ook aan buitenlandsch huishoudpersoneel geen werkvergunning meer te verstrekken, oixlat deze., 40.000 plaatsen door Nederland- sche meisjes zöuden worden ingenomen, het geen zou beteekenen een werkverruiming voor de jonge mannelijke werkloozen, ging van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen daartegen een protest op, omdat geen Nederlandsch personeel ter vervanging aanwezig was. daar het Nederlandsch meisje geen opleiding had genoten en daardoor haar vak niet verstond. Er wordt dan ook den ouders op het hart gedrukt, laat uw kinderen bij het verlaten der Lagere School een vak leeren. Laten de meisjes naar de Huishoudschool gaan, laat haar den dagcursus volgen, of laten zij in elk geval den middagcursus aan de Huishoud school volgen. J. L. H. P. DE JONO. Van Hogendorpstraat 10. Comité tot vorming van vakkundig huis houdpersoneel in verband met de jeugdwerk loosheid- PROGRAMMA WOENSDAG 4 MAAKT 1936. HILVERSUM I 1875 M. VARA-uitzending. 10.— VPRO. 8.Gram. platen. 9.30 Kookpraatje. 10.— Morgenwijding. 10.15 Kamermuziek. Radiotoo- neel. voordracht, lezing en gram. pl. 12.1.45 Gram.platen en Orvitropia. 2.Gram. platen 2.15 Viool en piano. 2.45 Gram. platen. 3. Voor de kinderen. 5.30 Fantasia en solist. 6.30 Zang en orgel. 7.— Sport. 7.15 Kinderkoor. 7.40 Lezing 8.— Berichten. 8.15 VARA-orkest. 8.45 Rotterdamsch Plectrum-kwartet. 9. Vervolg orkestconcert. 9.30 Radio-tooneel 9.55 Berichten. 10 Residentie-orkest en solisten. 1112.Mignon-kwintet en Gram. platen. HILVERSUM 1875 M. NCRV.-Uitzending. 8— Schriftlezing. 8.159.30 Gram. platen. 10.30 Morgendienst1112.en 12,15 En semble Van der Horst, 1,15 Gram. platen, 1.45 Orgelspeu. 2,45 Gram. platen. 3.— Chr. Lec tuur. 3.303.45 Gram. platen. 4.Sopraan en piano. 5.Kinderuur. 6.Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.— Berichten. 7.15 Repor tage. 7.30 Friesch half uur. 8. Berichten. Gram. platen. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. 8.45 Lezing. 9.15 Vervolg concert. M.m.v. so list. 10.15 Berichten. 10.20 Causerie. 10.35 11,30 Gram.platen. DRÜ1TWICH, 1500 M. 11,20—11.50 Gram. platen. 12,05 Orgelspel. 12,25 BBC-Empire-orkest. 1.35—2.20 BBC- Schotsch orkest. 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth m.m.v. soliste. 5.05 Kwin tetconcert. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelconcert. 7.10 Lezingen. 7,50 Dans muziek. 8.20 Gevar. programma. 8.50 Sym- phonieconcert m.m.v. solist, koor en orkest (Om 10.10 Berichten). 11.— Bridgewater Harpkwintet. 11.35—12,20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. platen; 11,20 Nat. or kest. 2,50 Orkestconcert. 4.20 Zang. 4.35 Gram. platen: 5.50 Orkestconcert. 9.05. Radio-too neel. 11.0512,35 Dansmuziek. Populair con cert.. KEULEN, 456 M. 5.50 Oi kestconcert. 11,20 Omroepklein or kest. 1,35 Graan, platen, 3,50 Orkestconcert. 5.20 Gevar. programma. 8.05 Hoorspel. 8.50 Concert. 9.5011,20 Omroepklein orkest, Piano-trio en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12,20 Gram. platen. 12,50 Klein-orkest. 1,50 2.20 Gram. platen. 5.20 Zigeunermuzïek. 6.35 en 7.20 Gram. platen. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.30—11,20 Accordeonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12,2f Gram. platen. 12.50 Zigeunermuziek. 1,50—2,20 Gram. platen. 5.20 Dansmuziek; 6.20; 6.50 en 7.35 Gram. platen; 8.20 Sym- phonieconcert. 10.30—11.20 Gram. platen. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Vocaal concert, 8.30 Gevar. program ma. 9.20 Berichten. 9.50 Pianorecital. 10.05 Weerbericht. 10.2011,20 Kamermuziek. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droef heid, onze geliefde Moeder en Beliuwdmoeder Jobje Weber Weduwe van Arie Weber, in den ouderdom van 75 jaren. Zand voort, 1 Maart 19 36 Marnixstraat 11 C. WEBER H. WEBER M. WEBER I. WEBER— LEWIS E. WEBER De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag •1 Maart a.s., om 2 uur n.m. op de Algemeene Begraaf plaats te Zand voort. Commissarissen en Direc teur van de N.V. Maat schappij de Eendracht, Mij. tot Expl. van onroerende goederen te Haarlem, geven met leedwezen kennis van het overlijden van hun mede-Directeur den Heer H. van Putten Haarlem, 1 Maart 1936 door ons gestoomd, zien er steeds KEURIG HELDER uit. De behandeling in onze fabriek is dan ook iets bijzonders!! Tjebbo Franken heeft de PRAKTIJK HERVAT keuken-werkmeisjes, 2de, alleen en dagmeisjes, v, g. g. v. BOOGAARD-s PLAATSINGEER. Jansstraat 56 Tel. 14170 Gr Houtstr. 159. en ook thans nog stellen wij onze melanges samen uit de beste grondstoffen. Reeds een melange van af 18 ets per ons thee en 16 ets per half pond koffie. WENSCHT U MONSTER Ons telefoonnummer is 10156 RITSEMA Co. De curator in het faillissement van WOUTER BAART, zonder beroep, vroeger wonende te Alk maar. thans te Haarlem, heeft he den ter Griffie van de Arropdis- sements-Rechtbank te Haarlem nedergelegd de lijst van door hem voorloopig erkende schuldvorde ringen. welke lijst aldaar gedu rende de zeven aan de verificatie vergadering voorafgaande dagen voor een ieder ter kostelooze in zage ligt. De verificatie-vergadering za! worden gehouden op Dinsdag 10 Maart a.s. des voormiddags te half tien in een der lokalen van het Paleis van Justitie aan de Jansstraat no. 81 te Haarlem. Door den gefailleerde is geen ontwerp-accoord ter voormelde Griffie nedergelegd. Haarlem. 2 Maart 1936 Groote Houtstraat 71 rd. De curator: Mr. F. A. DAVIDSON Mevr. L. POORT VAN INGEN heeft steeds plaatsing van en voor degelijk HU1SH. DIENSTPERSONEEL Flora plein 7 Telefoon 12.117 Hebt gij als particulier iets te vragen of aan te bieden Een GROENTJE in HAAR LEMS DAGBLAD is hel beste middel ONZE PRIMA GLANSVERF 70 CENT PER KIIX» Tlians SCHAGCH ELSTRAAT 1» en HOUTPLEIN I Frans - Duits Engels Conv. en Berlitz Meth.. d. Dame. Tevens Speciale opl. voor ver'ol. In 't buitenl. In eenige maanden. Privaatles 4.50 p. m.. 2 p. 3. Br. Mej. N. GROOTENBOER Spaarne 5 zwart. Tel. 17093 MEISJE b. z. a. per 1 April, g. k. en koken. v. g. g. v. Br. n. bur van dit blad B. z. a. per 1 April net beschaafd Dagmeisje zelfst. kunn. werken, 's Zondags vrij. Br. no. 4273 bur. v. d. blad Aanvangsal. 5. „Origlneol" An- 'honlestraat 12 A.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 3