Een bleek, die gaat verdwijnen. DINSDAG 3 MAART 1936 HAAÜEE M'S D A 'GBES5 5 JKIJN/T IN lETTEBEN^j HET TOONEEL Tournée Paul de Groot. De Twee Vrouwen van Mr. Carroll. Paul de Groot was in de eerste bloeiperiode van De Haghespelers in den tijd, toen de naam van Enny Vrede op het programma reeds voldoende aantrekkingskracht had om de schouwburgzalen te doen vol loopen een der vaste medewerkers van Verkade. De Groot was „beau garcon" en dus bij De Haghespelers aangewezen voor de jeune premier-rollen Hi.i onderscheidde zich door los. lenig spel, distinctie, mooie stem en goede dictie. In alle succes-stukken van Ver kade uit dien tijd zooals De tweede Me vrouw Tanqueray, Een Huwelijk onder Lo- dewijk XV. Penelope en Hamlet speelde Paul de Groot de jonge rollen en ik hier- ner mij nog altijd zijn voor tref felij ken Mer- cutio in Romeo en Julia. Ik spreek nu van de jaren van voor '14, toen er in ons land nog groote belangstelling was voor het tooneel. Ook later na den oor log. bleef Paul de Groot Verkade trouw en in Molnar's De Zwaan een der beste voor stellingen, ooit door de Haghespelers gegeven speelde de Groot o.a. met aristo cratische zwier den prins. Kort daarna heeft de Groot ons land ver laten om in Zuid-Afrika aan het hoofd van een eigen gezelschap Nederlandsche tooneel- kunst te brengen. Hij trok van stad tot stad. van dorp tot dorp, en speelde er stukken, die hij voor de Zuid-Afrikaanders geschikt acht te. Nu eindelijk, na 12 jaar, is hij in ons land weergekeerd en Zaterdagavond hebben wij hem voor het eerst teruggezien in het Rika Hopper-Theater te Amsterdam, waar hij de première gaf van De twee Vrouwen van Mr. Carroll, een door hem uit het En- gelsch vertaald stuk, waarmee hij een tour née door ons land denkt te maken. Oude vrienden hebben hem met veel bloe men welkom geheeten en aan het slot, toen Flor de la Roche eenige hartelijke woorden tot hem had gesproken, heeft ook het publiek zich niet onbetuigd gelaten. Wij zouden ons gaarne bij die huldiging hebben aangesloten, wanneer hij voor zijn tournee een beter stuk had uitgekozen. Uit de keuze van De twee vrouwen van Mr. Carroll zouden wij de conclusie moeten trek ken, dat de smaak van Paul de Groot ge durende zijn verblijf in Zuid-Afrika er niet op is vooruitgegaan. Het is anders onver klaarbaar dat hij met zoo'n driedubbel over gehaalde draak'zijn entree in ons land heeft kunnen maken. Heeft niemand hem afge raden met zoo'n verschrikkelijk prul voor het Nederlandsch publiek te verschijnen? Grooter vergissing was bijna niet mogelijk. Van dezen Mr. Carroll, een kunstschilder, die verkondigt, dat hij enkel voor de schoonheid wil leven, maar ondertusschen zijn vrouwen met lood langzaam vergiftigt om ze zonder pijn en welgemoed naar de andere wereld te helpen en als hij tot de ontdekking komt, dat zijn opzet mislukt, zelfs aanstalten maakt zijn tweede vrouw voor ons aller gezicht met een koord te wurgen en ten slotte zelf den gift beker drinkt na het uitspreken van de heroïsche woorden „A votre santé, Ma dame!" zal zeker het Hollandsch publiek zich ««ét weerzin afwenden. Het moge waar zijn, öat dit stuk 8 maanden lang in een theater te Londen heeft „geloopen", wij, Hollanders, hebben gelukkig geen behoefte aan draken, waarin de schrijvers met vergif, worgkoord en revolvers meenen te moeten werken. De val, nog pas eenige maanden geleden van mr. Wu, den Chineeserhen broeder van dezen Mr. Carroll, in een theater, dicht in de buurt, had een waarschuwend voorbeeld voor Paul de Groot kunnen zijn en het bewijs, dat ons publiek niets moet hebben van de sensatie van het Grand Guignol. Wij hadden gaarne anders geschreven over het eerste wederoptreden in zijn vaderland van Paul de Groot, die in de rol van Mr. Car roll bewees, dat hij nog altijd een gerouti neerd acteur is en alle eigenschappen voor l'homme a femmes op het tooneel bezit, maar dit vreeselijk wangedrocht moeten wij af wijzen Laat mr. Carroll maar stilletjes dood blijven als is het dan ook jammer voor Marie van Westerhoven, die er op zoo sappige wijze een oude, Fransch sprekende dienstbode uit de Provence in speelt en ook voor Rika Hop per, Corry SchillerItalianer en Tine Mede- ma. die zich voor deze tournee bij Paul de Groot hebben aangesloten. Laat Paul de Groot voor zijn tournee spoedig een ander stuk instudeeren. want voor dezen modernen Blauwbaard zal werkelijk niemand naar een schouwburg zaan. J. B. SCHUIL. Duvosel's werkjes betreft, mag dat wel uitge sloten geacht worden, en er is dus eenige aan leiding om ze op rekening van de begeleidster Mevr. NeumanLeeflang te schrijven. Zoo komen we van zelf tot de prestaties der uitvoerenden. En dan kunnen we zeggen dat ,Ons Genoegen", dat onder leiding van den heer H. J. Post staat, zeer aardig en menigmaal ook zeer goed gezongen heeft, zoowel waar het kinder- en het meisjeskoor afzonderlijk, als waar zij gezamenlijk optraden. Met name het- zachte zingen (b.v. in „Echo" van Van Oort) was mooi van klank. In het forte kwam de ruigheid der jeugd nog wel eens voor den dag. De intonaties waren meerendeels, zelfs in vrij moeilijke overgangen (als die van Bes naar Des en vandaar weer naar F in „Ruim Baan" van Cath. v. Rennesi behoorlijk zuiver: in het eerste nummer en in Duvosel's zeer aardig „Lied van den Wind" werd de tweegestreepte e door de sopranen telkens te hoog genomen. Misschien waren ze bang voor het tegenover gestelde. Daarentegen zongen de meisjes het slot van het tweede Wiegelied telkens te laag en werd dit slot door den leider o.i. te lang opgehouden. Maar in dit nummer heeft zich een alleraardigst en reeds tamelijk geculti veerd sopraanstemmetje solo doen hooren. De bloemenhulde die de jonge soliste ontving moge voor haar een aansporing zijn. Het vaandel van „Proza en Poëzie" prijkt niet ten onrechte met vele eereteekenen. De klank van dit door den heer Jan Booda ge leide mannenkoor is beschaafd. Het zong zui ver en bleef goed op toon. Alleen het midden gedeelte van Hegar's ,Die beiden Sarge" klonk wat onduidelijk. Sommige tempi hadden wat sneller genomen kunnen worden tot voordeel der muzikale uitdrukking; zoo b.v. het gedon der en gebliksem in „Onweer" en het Soldaten- koor uit „Faust" van Gounod. De beteekenis van sommige nuanceeringen als de forte's op „zwart" en ,,'s Hemels" in „Onweer" en op „aan" en „laten" in de derde, „loensche" en „schuinsche" in ,,'n Kermiscavalier" is ons niet overtuigend gebleken, al kan het zijn dat ze door de componisten voorgeschreven zijn. Het Soldatenkoor werd na den grooten bijval herhaald. Het gecombineerde concert had groote belangstelling; de gemeentelijke con certzaal was Maandagavond nagenoeg geheel bezet. K. DE JONG. Over 17de eeuwsche schilders Vrouwelijke ondernemings- en zakengeest. MUZIEK. Meisjes- en Kinderkoor „Onderling Genoegen" Mannenkoor Proza en Poëzie. Wenn das Starke mit dem Weichen Sich vereint zum guten Zeichen wel. aan kan er b.v. een gecombineerd concert tot stand komen, dat niet alleen onderling ge noegen verschaft maar ook den hoorders tot genoegen strekt. De lezer bemerkt dat de poëzie in dit geval twee regels uit Schiller's overbekend gedicht „Das Lied von der Glocke" zich ook al in het proza van mijn verslag dringt. Dit wil nog niet zeggen dat de poëzie in het tekstboek overal verheffend of onberispelijk was. De bombast van „Onweer", de onzin van „In den Klokkenwinkel", de met alle vóór- en na-Marchantsche spellingsregels spottende buigings-n in „Sproeiliedje" („Daarom ben jij ook een jongen, een sterken", die op „werken" moet rijmen!) en de drukfouten in „Die bei den Sarge" zijn voorbeelden van zeer pro zaïsche euvelen. De naam van het concertee- rende mannenkoor zou er ons echter toe kun nen nopen, ook het proza voor lief te nemen. In de muzikale composities bleek ook niet alles van de bovenste plank te zijn. Een paar goedkoope wendingen met hooge b's in „On weer" van Roeske waren lang niet zoo erg als de muzikale illustratie van ,,'n Kermiscava lier" van A. Frank: dat Piet Hein een Spoor- reisje maakte dus Piet Zwager familielid van wijlen J. J. Viotta was hebben we nooit kun nen vermoeden. Voorts hebben we zeer veel foutieve bassen in de pianobegeleidingen van de liederen van Duvosel en Piet Zwager ge hoord, maar het is volstrekt niet zeker dat die cok zóó in den noten tekst stonden. Wat Dit is wat Jacob C. Weyerman in zijn boek over Nederlandsche schilders, geboren in de laatste 60 jaren der 17de eeuw vertelt over drie schilderessen uit dien tijd. De hoogste lof wordt gezongen van Johan na Blok, geboren Koerten. die vanaf haar prilste jeugd vele konsten beoefende, zooals „loffelyk borduuren, konstig kantenaayen en speldewerken, aardig gieten van wassche beel den en vrugten, cierlijk schryven, liefelyk zin gen, heerlyk met een diamante stift, vogels, bloemen en spreuken te schryven op roemers en bokaalen, vercierde zyde bloemen en cieraa- den te maken en meesterlyk schilderen met waterwerf." De dame legde zich echter ten slotte speciaal toe op „de Schaar., dat konst- instrument der vrouwelyke Sexe" en maakte schilderyen uit papier geknipt, zóó, „dat zich de Schilderkonst een diergelyke Papierschilde res niet behoefde te schaamen." Zij maakte op die manier niet alleen Landschappen, Dieren, Vogels en Bloemen, maar ook zelfs fraai ge lijkende portretten. Die tot op dat oogenblik onbekende kunst bezorgde haar faam tot ver buiten de Hollandsche grenzen. De Russische Czaar Peter Alexewitsj bezocht haar en de Keurvorst van de Palts bood haar duizend gul den voor drie van haar stukken. Die Holland sche huisvrouw was echter niet alleen vaardig in de Papierenkonst: ze stond ze voor dat be drag niet af, maar liet den Keurvorst bieden. Zij knipte schilderijen voor vele Koninklijke families o.a. voor een aartshertog van Oosten rijk, die haar vier duizend gulden voor een stuk met „Bloemen, Arenden, Wapens en Kronnen en andere cieraaden", schonk. Dichters bezongen haar kunst, teveel om hier aan te halen en de toenmalige burgemees ter van Amsterdam, de heer Johan Six, „zong niet onaardiglijk tot haaren roem aldus: Vrouw Blok, cieraad en roem van 't Y, Maalt zonder verf een schildery. Gewis haar braave naam zal leeven, Zo lang men eer aan konst zal geven." In een portret, geëtst door Jacob Houbra- ken kan „een nauwkeurig oog het uytgestrekt zielsvermogen van die Konst- "en deugdrijke Johanna Koerten leezen" zegt de schrijver. Maria Sybilla Merian had andere in teressen. Hoewel zij reeds op haar 18de jaar trouwde, bleef zij de schilderkunst eveneens trouw. Zij raakte zoo geïnteresseeerd in de „Vlinders, Ruspen en Torren" die zij schilder de, dat zij lust kreeg „om de gestalteverwisse- Imgen dier bloedelooze diertjes, benevens het voedsel waarop zy aazen, na te spooren." In 1679 gaf zij daarover een tractaat uit. gevolgd door een tweede deel in 1683. 15 jaren later ondernam zij een moedigen t-ocht; zij scheep te zich in naar West Indië en ieefde twee maanden in Suriname, waarin zij een boek publiceerde over „De Gestalteverwisselingen der Surinaamsche Insekten, Wormen, Rupsen, etc. Dat boek ontving den hoogsten lof van die dagen: „het hoefde niet te wyken voor het leeven". Alle insecten en diertjes waren ge schilderd op de bloemen en kruiden, waarop die ondernemende 17de eeuwsche huisvrouw en-moeder ze in Suriname had aangetroffen. Het werk is bovendien verrijkt met ..voort- teeling van Kikvorschen, Padden. Hagedis sen, Slangen en Spinnen alle welke dieren zy in die brandende luchtstreek heeft gekon- terfyt na het leeven". Een taak waarvoor menigeen*-zelfs in dezen tijd zou terugschrik ken Van Juffrouw Verelst's schilderkunst is het lastig een beeld te vormen. Haar por tretjes worden luid geprezen, maar niet be schreven. Evenals haar andere vrouwelijke tijdgenooten-schilderessen. was één kunst haar blijkbaar niet genoeg. Ze beoefende, de muziek en bespeelde „veelerhande muziek instrumenten." Maar bovenal wordt zij ge prezen cm haar talenkennis. Terwijl zij met haar moeder in den Londen- schen Schouwburg in Drury Lane zat. bespra ken eer aantal Duitsche jongelieden haar schoonheid ongehinderd in de Duitsche taal. De Juffer liet dit eenigen tijd begaan, draaide zich toen om en herinnerde de jonge lieden er aan in onberispelijk Duitsch dat het slecht is voor de zedigheid van een jonge juffer om zich zoo bovenmatig te hoorer prijzen waarop de jongelieden bloosden, om eenigen tijd daarna hetzelfde spel te hervatten, ditmaal in het Italiaansch. Waarop de juffer wederom wist te antwoorden in die taal. Waarop de jongelieden het ten leste in het Latijnsch waagden. De juffer draaide zich daarop om en antwoordde: twee eeuwen voor het optreden der femi nisten „Waarom (sprak zij vriendelijk lagchende) zouden de Heeren meer bevoor recht zijn om de Latijnsche taal te bezitten als de Vrouwen? en is het niet genoeg (ver volgde zij) van onze Sexe buy ten alle publie ke digniteyten te hebben uytgeslooten. zonder die noch daarenboven buyten de Taalkunde te willen sluyten". Die Juffer wist het wel te zeggen want de Duitsche heeren schepten zooveel vermaak in haar antwoord, dat zij allen om beurt hun portret door haar lieten schilderen, hetgeen zij allen niet alleen met een som gelds. maar ook met een gift beloonden. Wat een kroon op de historie is want in die dagen was men zeker niet minder commercieel ingesteld, dan thans het geval is. Ook de vrouwen niet vo o r a 1 de vrouwen niet. Vr. S. VERZORG uw STEM! VERZORG uw KEEL! WYBERT-TABLET- TENhet pracht- middel voor regel matige verzorging van keel en stem organen WYBERT-SIROOP tegen verkoud- heid, griep, bron- chitis, kinkhoest nviiiiti Flacon» i 11.50 «n 90 ct. (Adv. Ingez. Med.) Ieder, die de Julianalaan wel eens is afge gaan, kent het groote huis met de talrijke eigenaardige ramen, een paar honderd meter het land in, schuin achter 't Raadhuis van Bloemendaal. Dat gebouw is een der vele, die gestaan hebben aan den duinvoet tusschen Zijlweg en Jan Gijzenvaart. Wij zullen u de breedsprakige transportacten besparen, maar juist zooveel er uithalen als noodig is om een 'beeld te vormen van de uitgestrektheid van zoo'n bleek. Dat was dan Eerstelijk de grond en Opstal van de Huyzing en verdere getim- mertens van Een Gaarenblekerije met Vier Bleekvelden met de Laan daarnevens (deze is er nog) ten Noorden geleegen en Twee stukken Weyland daaragter, alles staande en geleegen in den banne van Tetterode belend volgens de laaste Opdragtbriev van dato 3 Mei 1764 en uyt kragte van welke den eygen- dom der gemelde Perceelen aan den Compa rant, (Isaiik Malefijt) behoort, ten Westen t Voetpad, ten Noorden Simon Kluyskens en den Heer Van der Waagen, ten Zuiden 't Eli sabeths Gasthuis der Stad Haerlem en ten Oosten de Erven van de heer Nieuwenhuysen, zijnde de voorsz. Perceelen belast ingevoleg de voorsz. opdragtbriev met Een Erfpagt van Tweehonderd Guldens (dit was oorspronke lijk domeingrond) 's jaars. Noch een Krogt Land met den Opstal, gele gen als vooren, groot 284 Roeden, belend ten N. de voorn. Bleek, ten W. 't Voetpad, ten Z. Nijs van der Hoeff, met de Laan ten O. 't Elis. Gasthuys voorn., over welke laan het zijne nodweg heeft, waarvoor een gedeelte van de voorsz. Krogt is blijven Leggen meede aan den Comparant ingevolge de bovengemelde Opragtbriev in Eygendom toekoomende. Voorts een stuk weiland, groot circa een morgen (is 8/lu I-LA.) en Noch een stuk wei land meede groot circa 1 morgen, belend ten O. 't volgende stuk. En nog een stuk weiland, groot Twee mor gen 368 Roeden, alles gelegen in den banne van Tetterode ende dus de voorn. 3 stukken tesamen groot volgens opdracht 1 October 1772, waarbij deze aan comparant in eigen dom zijn getransporteerd, ruim 4 morgen, zijnde 't laatstgenoemde land genaamd 't Schatterland. En eindelijk nog circa 1080 roeden in twee pachten land, van ouds genaamd Vest en Duyn, of zoo groot en klein als 'tselve is afge scheiden en in de volgende belendingen in den banne van Tetterode gelegen is. belend volgens opdrachtbrief in dato 1 Mrt. 1770 ten O. W. en N. Jan van Dieren en ten Z. compa rant. En voorts nog alle de gereedschappen tot de voorsz. garenbleekerij eenigsins behoo- rende, mitsgaders des comparants paarden, wagens en verdere rijtuigen alsmede zijn hoornvee, 'tzij koeien, ossen of andersins. Leest men die oude transporten, dan merkt men ook telkens behalve een loog-, een wasch- en een spoelhuis, een melkhuis op en steeds is er sprake van stalling voor paarden en koeien. Daar al zoo dikwijls gesproken is over het heldere duinwater, zoo uitnemend voor dit bedrijf, zullen wij daarover thans niet schrij ven. Mr. S. P. Mais over Engeland. Lezing voor de English Association. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM Vergelijkend overzicht^ over Februari 19361935. Aantal behandelde posten 13876, v. j. 13364. Aantal inlagen 9388, v. j. 9076. Aantal terugbetalingen 4488, v. j. 4288. Ingelegd f 523.976,66, v. j. f515.394.41. Terugbetaald f444.005.76, v. j. f429.059.36. Meer ingelegd f 79.970,90. v. j. meer f 86.355,05 Aantal nieuwe boekjes: 255. v. j. 291. Aantal afbetaalde boekjes: 159, v. j. 160. Spaarbusjes op 23 Februari 1936 in om loop: 3456. Geledigd in Februari 1936: 254 busjes met totaal inhoud van f 3957,38. Aantal verhuurde kluisloketten op 29 Fe bruari 1936: 556. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1280 porties; Overtonstraat 1264 porties: Byzantiumstraat 790 porties; Eem- straat 1064 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen van Buitengewoon L. O. 113 porties verstrekt. „Engeland is gelukkig niet in de hotels te vinden zei Mr. S. P. Mais Maandagavond in zijn lezing voor de English Association die in Brinkmann werd gehouden. Het onderwerp van de lezing van den heer Mais luidde: ..Round about England", waar in de spreker vertelde hoe en waar men En geland moet zien. En dat men dit land niet in de hotels kan vinden bleek wel duidelijk uit deze zeer interessante en vaak geestige voordracht. De voorzitter der afdeeling Haarlem van de English Association Dr F. P. v. d. Voorde in troduceerde den spreker, die ook in ons land wel bekend is door zijn lezingen voor de B. B. C. en zijn boeken, waarvan het bekendste is „This Unknown Island". Mr. Mais meende dat Dr. Samuel Johnson genoemd moest worden, wanneer hij een ka rakteristieke persoonlijkheid wilde noemen bij zijn beschrijving van Engeland. „Er is geen betere introductie denkbaar." merkte hij op. Wanneer men het land goed wil zien, dan moet men dat niet doen per postkoets, ver gezeld door een knappe dame," aldus de spre ker. Men moet het heelemaal niet rijdend doen. doch loopend en vergezeld noch door een dame. noch door iemand anders. Want wanneer men loopt, en vooral op de goede wijze, (hetgeen beduidt dat men meer moet stilstaan dan wandelen) ziet men meer en maakt men meer mee. En alleen loopend komt men ook eerder in contact met de typische persoonlijkheden dan wanneer men in gezelschap is „Als ik met mijn vader wandel." zoo zei Mr. Mais. „en ik ontmoet, een schaapherder, dan zegt men elkander goedendag en gaat verder. Doch is men alleen, dan voelt de man zich in zijn streek superieur, en zal vertellen, alles wat ik wil hooren". De trein en de vliegmachine geven ook geen goed beeld van Engeland. De eerste toont slechts enkele fragmenten, de laatste is ge schikt wanneer men eigen gedachten wil con- centreeren. doch niet om een land te leeren kenen. Ook de hoofdwegen die veelal met huizen zijn bezaaid, ontsluiten Engeland voor den bezoeker niet. „Gaat u toch vooral niet naar die plaatsen, die veel reclame maken!" zei Mr. Mais, doch zoekt voor uw geestelijke ontspanning in uw vacantie een bepaalde plaats uit. Leert daarin de bijzonderheden kennen en u zult ervaren, dat de herberg, waar u eten wilt juist gesloten is, wanneer u honger heeft. Bent u, rijk geworden door deze ervaring op uw hoede, dat zoo iets niet nog eens gebeurt, dan zult u bemerken dat men daar weer an dere gewoonten heeft. Zoo heeft elke streek zijn eigen ideeën over uw eten en drin ken. In een vlotte causerie ging Mr. Mais voort met te vertellen hoe men de menschen voor zich kan winnen, welke eigenaardigheden zich kunnen voordoen, vertelde van eenige plaat sen en streken in het bijzonder dieniet met woorden waren te beschrijven, zooals hij het zelf aan het slot zei. Het laatste trok de voorzitter in zijn slot rede in twijfel, gezien de beeldende wijze waarop de spreker de aanwezigen over En geland had verteld. 8E NATIONALE DANSCOMPETITIE 1936 Wegens het succes in 1935 behaald, zal ook in 1936 in Nederland een nationale Danscom- petitie georganiseerd worden. In de voor naamste plaatsen van het land worden ama teursdanswedstrijden in moderne dansen uit geschreven tot verkiezing van de beste dans paren uit elke plaats. Uit de bekroonden wordt daarna, in een finalen wedstrijd welke dezen zomer in het Kurhaus te Scheveningen zal plaats vinden het nationale amateurs danskampioenspaar gekozen. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. A.s. Vrijdagavond wordt in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw door den heer A. J. van Ginkel, vertegenwoordiger der K. L. M. voor de Haarlemsche afdeeling der Ned. Reisvereeniging een voordracht gehou den met als onderwerp: „De ontwikkeling van de luchtvaart in het algemeen en van de K. L. M. in 't bijzonder". PROGRAMMA VAN DE HUISVROUWEN- VEREENIGING. De afdeeling Haarlem van de Nederland sche vereeniging van Huisvrouwen heeft voor Dinsdag 10 Maart een vroolijke matinee van Hollandsche en Indische kleinkunst georga niseerd, welke gehouden zal worden in het gebouw St. Bavo. Uitvoerenden zijn Ally Prins en Hans Hagen. Van 1926 Maart is de Voorjaarsbeurs in het Gem. Concertgebouw Woensdagmiddag 1 April wordt in den Stads schouwburg een kunstmiddag gehouden door mevrouw Jo Vincent en den heer A. Pieck. waarbij de zangeres teekeningen zal illustree- ren die gemaakt zijn voor een Schubert- album. LIJST VAN MAILVERZENDING EN LUCHT POSTVERZENDING T M. S MAART 1936. Nederlandsch Indië, zeepost via Amsterdam per m.s. Johan van Oldenbarneveld 4 Maart gewone stukken 3.25; mail via Marseille per m s. Djambi 4 Maart gew. st. 5 45; alleen brie ven en briefkaarten 4 Maart 19.10: vliegdienst Amsterdam Bandoeng 4. 7 Maart gew. st. 3.25. Suriname, mail via Amsterdam Trinidad 6 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst New York Paramaribo 3 Maart gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire. Curasao, mail en zeepost via Amsterdam 4 Maart gew. st. 3.25; mail en zeepost via Amsterdam 6 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst New YorkMaracaibo 3 Maart gew. st. 19.10. Brazilië, Argentinië, Chili, 6 Maart gew. st. 5.45. Uruguay. 6 Maart gew. st. 19.10; vliegdienst DuitschlandZuid Amerika 4 Maart gew. st. 9.25; vliegdienst FrankrijkZuid Amerika 7 Maart gew. st. 10. China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije, Jehol via Siberië 5 Maart gew. st. 18.—. China, Hongkong, Philippijnen, vliegdienst als Nederl. Indië. Britsch Indië, via Marseille 5 Maart gew. st. 10.vliegdienst AmsterdamBandoeng 4, 7 Maart gew. st, 3.25. Irak (Mesopotamië). via Istanbul Adana 9 Maart gew. st. 2.via Istanbul Adana 5 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Napels 6 Maart gew. st. 9.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang, Siam, via Marseille 4 Maart gew. st 2.15. Vliegdienst als Nederl. Indië. Singapore, via Marseille 4 Maart gew. st. 5.45; brieven en briefkaarten 4 Maart 19.10. Vliegdienst als Nederl. Indië. Egypte, via Piraeus 9 Maart gew. st. 22.30: via Napels 6 Maart gew. st. 9.25; vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 4, 7 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst Londen—CairoJohannes burg 7 Maart gew. st. 16.45. Oost Afrika, via Marseille/Aden 5 Maart gew. st. 10.vliegdienst LondenKaapstad 4 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst Londen— Johannesburg 7 Maart gew. st. 16.45. Zuid Afrika, via Southampton 5 Maart gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië, via Napels 6 Maart gew. st. 9,25: vliegdienst AmsterdamBandoeng 4. 7 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst Londen—Singapore 7 Maart gew. st. 2.15. Nieuw-Zeeland, via Londen 5 Maart gew. stukken 8.55. Vliegdienst als Australië. Amerika, (Ver. Staten) via Cherbourg 3, 5 Maart gew. st. 19.10. M. L. A. KLEIN. De heer Klein, een der 11 R.K. raadsleden, behoort wat dienstjaren betreft tot de oudste garde op ons Prinsenhof. Hij werd 21 Juli 1915 gekozen, zoodat hij er al meer dan 20 jaar heeft opzitten. De nestor klopt dit wel is waar met niet minder dan 15 jaar. maar twee die daarop als oudste volgen (de heeren W. J. B. van Liemt en G. Wolzak) hebben siechts een voorsprong van één maand. iDe aa. zilveren jubilaris de heer Ch. C. Wolff is als gean nexeerde in deze statistiek „verwaarloosd".) Steeds heeft de heer Klein zich als arbei dersafgevaardigde in den raad gevoeld. Hij is ook trouwens vroeger zelf arbeider geweest, 20 jaar geleden maakte hij nog stoelen en tafels. De R.K. vakbroeders kozen hem tot voorzitter van hun vakvereeniging. Ook trad hij in dien tijd op den voorgrond in den R.K. Volksbond, zoodat hU na eenigen tijd door die organisatie werd benoemd als vrijgestelde te Leiden. Na eenigen tijd ging hij evenwel over naar den Bond van R.K. Politiepersoneel. Deze bond moest in verband met de vele onder handelingen die gevoerd worden over loon- en arbeidsvoorwaarden met gemeentebesturen en in het Georganiseerd Overleg iemand heb ben die goed thuis was in de publiekrechter lijke verhoudingen. Zij zagen in den heer Klein hun man. „Men vindt het" zoo zei de heer Klein mij „wel eens vreemd, dat ik. als niet- politieman, vrijgestelde van een politiebond ben, maar in ae practijk is gebleken, dat dit geen bezwaren oplevert." In den raad heeft de heer Klein zich een veelzijdig man getoond. Soms is te veel van hem verlangd. Er is een tijd geweest, dat hij zelfs als onderwijsspecialist voor de R.K. raads fractie moest fungeerenOok heeft hij een tijdje deel uitgemaakt van de rechtsge leerde commissie. Zeker vanwege zijn werk aan den Politiebond! Maar de heer Klein wijdde zich ook aan vele onderwerpen die hem meer liggen. Allereerst de loon- en arbeidsvoorwaarden van het ge- meentepersoneel. Vooral in de eerste jaren wijdde hij daaraan veel aandacht, nu heeft de R.K. fractie meer leden die zich daarin gespe cialiseerd hebben. Eerst het Tweede Kamerlid A. J. Loerakker en later diens opvolger als raadslid H. J. Kuiper. Terloops kan ik mede- deelen, dat het thans weer onzeker geworden is of de heer Kuiper ons als raadslid zal ver laten. Aanvankelijk werd het als vaststaand aangenomen, dat hij, in verband met zijn be noeming tot bezoldigd bestuurder van het R.K. Werkliedenverbond, naar Utrecht zou moeten verhuizen. Dit verhuizen is aanvankelijk wat uitgesteld en nu blijkt, dat er geen onover komelijke bezwaren meer zijn tegen het wonen te Haarlem. Een beslissing is evenwel nog niet genomen. De woningbouw had ook steeds veel belang stelling van den heer Klein. In vroeger jaren heeft hij als voorzitter der R.K. bouwvereeni- ging den bouw van meer dan 300 woningen van die organisatie helpen voorbereiden. Daar door raakte hij met de interne zaken van den woningbouw bekend, wat zijn taak als raads lid vergemakkelijkte. Ook pleitte de heer Klein steeds voor tarie ven van gas, water en electriciteit waarbij rekening gehouden wordt met de belangen der minst-draagkrachtigen. Eenige jaren heeft hij deel uitgemaakt van het Burgerlijk Armbestuur. Toen dit werd om gezet in Maatschappelijk Hulpbetoon werd hij opgenomen in de commissie van bijstand. Verder heeft de heer Klein nog zitting in de commissie voor openbare gezondheidszorg en in de commissie voor de bedrijven. De heer Klein neemt in de laatste jaren minder het woord dan in vroeger jaren. Onge twijfeld heeft daartoe medegewerkt het feit, dat er nu eenige specialisten in de R.K. fractie zitten die zijn taak voor een deel hebben over genomen. Maar ..als het hart hem tot spreken dringt" zwijgt hij niet. dan staat hij op de bres om de denkbeelden die hem lief zijn met klem te verdedigen. Meestal kort maar krachtig. Hij beschikt over een rijke ervaring en daarvan weet hij een goed gebruik te maken. C. J. VAN T. (Adv. Ingez. Med.) A. BERGMAN. In den ouderdom van 56 jaar is to Sassen- heim overleden de heer A. Bergman, lid van het hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, bestuurslid van den Bond van Bloembollenhandelaren en een bekend figuur in Prot. Chr kringen. Zijn stoffelijk overschot zal morgen (Woens dag) middag om 2 uur worden teraardebesteld. JUBILEUM VAN DEN IIEER H. BUSSCHF.R 1 Maart was de heer H. Busscher, uit Hoofd dorp, bekend taxateur voor hypotheken in Haarlem en trouwens ook in het heele land, 25 jaar als inspecteur in dienst bij de Haar lemsche Hypotheekbank. Dit jubileum werd Maandag gevierd. Namer.s de directie werd hem een geschenk onder enveloppe aangeboden, terwijl het per soneel van de Haarlemsche Hypotheekbank hem een fauteuil schonk. Ook ontving de heer Busscher veel bloemen. De heer Thierry de Bye Dollemon. direc teur van de bank. heeft den jubilaris toege sproken. evenals de heer Vening Meinesz, com missaris. Ook de oud-directeuren de heeren Bertling en mr. Miedema spraken waardee- rende woorden. Vele wenschten den heer Busscher geluk met zijn zilveren jubileum.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7