leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS Kamer van Koophandel. Macleans Gefteponeerft EEUWIG- .WOENSDAG '4 MAART 1936 HAARDE M'S DAGBLAD 7 STADSNIEUWS De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hield Dinsdag avond een openbare vergadering onder lei ding van den voorzitter, den heer G. J. Droste Jr. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen Mej. M. J. M. van der Veen werd benoemd tot ambtenares bij de Kamer. Goedgekeurd werd het besluit der Bevrach tingscommissie Haarlem tot vaststelling van het salaris van haar secretaris. De volgende verzonden brieven werden goed gekeurd aan den gemeenteraad van Haarlem betref fende opheffing der toonkamers; aan den minister van Justitie betreffende wijzigingen der wet op de Omzetbelasting; aan de subcommissie voor de Wet op de evenredige vrachtverdeeling betreffende een ingediende vragenlijst; aan het Comité tot beteugeling van het Ca deaustelsel inzake het verzenden van een adres aan den minister van Justitie; aan B. en W. van Haarlem betreffende het voorstel-Van Tetering tot instelling van een permanente commissie uit de burgerij voor propaganda voor Haarlem. De Voorzitter vroeg de goedkeuring der Kamer, den heer Van Tetering uit te noo- digen, de Kamer a.s. Vrijdag te willen verte genwoordigen in de vergadering der commis sie in het Stadhuis. De heer Van Tetering betuigde zich dankbaar voor de adhaesiebetuiging. Het is zijn. bedoeling, de belangen van Haarlem te dienen in den meest uitgebreiden zin van van het woord. Spreker meende echter, dat de heer Klein Schiphorst beter de Kamer in die vergadering kan vertegenwoordigen. Spreker merkte naar aanleiding van geruch ten op, dat het niet waar is als zou de com missie in het werk van Vreemdelingenverkeer treden. Hij heeft juist veel achting voor het werk dezer vereeniging. De commissie wil gaarne medewerking van alle volksklassen ontvangen. De Voorzitter zou het zeer betreu ren, als de heer Van Tetering er buiten bleef. Spreker meende, dat ook het gemeentebestuur het op prijs zou stellen, als de heer Van Tete ring de Kamer wilde vertegenwoordigen. De heer Van Tetering aanvaardde de opdracht. De Maandagmarkt Aan de orde kwam het bekende rapport aan B. en W. inzake het onderzoek, dat door de Commissie voor het Marktwezen is inge steld met betrekking tot de voor- en nadeelen die neringdoenden van de Maandagmarkt on dervinden. Zooals onze lezers weten wordt in dit rapport als het oordeel der Kamer uitge sproken, dat de nadeelen, verbonden aan de thans bestaande markt veel geringer zijn dan de voordeelen; dat de markt dus voor Haar lem behouden moet blijven. Uitbreiding der markt wordt echter afgeraden. De Secretaris las het geheele rap port voor, dat zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd. Ordening Winkelbedrijf Aan de orde werd gesteld de behandeling van een brief van B. en W. van Haarlem be treffende ordening van het winkelbedrijf. Het Bureau stelde voor, dit schrijven in handen te stellen van de afdeeling Kleinbedrijf der Ka mer, met dien verstande, dat deze afdeeling zich verstaat met de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten,"'wél - ke organisatie eveneens zulk een brief van B. en W. der gemeente Haarlem heeft ontvangen, terwijl aan de afdeeling Kleinbedrijf tevens in overweging wordt gegeven, zich desge- wenscht met personen buiten den directen kring der Kamerleden in verbinding te stellen, teneinde nader overleg omtrent deze aange legenheid te plegen. De heer Van Tetering meende, dat het beter was te wachten tot de wet wordt afge kondigd, waarmee de heer Lasschuit het niet eens was. De Voorzitter was van oordeel, dat de brief van B. en W. niet zoo maar voor kennis geving kon worden aangenomen en dat niet op de afkondiging van de wet gewacht kon worden. De heer Ten Boom deelde mede, dat het bestuur van de Middenstandscentrale zich ook met deze aangelegenheid heeft bezig gehou- dn. Volgens zijn meening slaat deze vragen lijst min of meer op het Plan van den Arbeid. Het voorstel van het Bureau werd tenslotte aangenomen. De Kamer vereenigde zich hiermede. Bij de rondvraag informeerde de heer Brinkman hoe het stond met de aanbe steding van den verbouw van het perceel naast het gebouw der Kamer. De Voorzitter antwoordde, dat dit In besloten vergadering ter sprake zou worden gebracht. Hierna sluiting. BOUW VAN VIADUCT GEGUND. Door de N.V. Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij te Utrecht is het maken van een viaduct van gewapend beton over den spoonveg HaarlemZandvoort. nabij Overveen, omschreven in bestek no. 1531 H.S. gegund aan den heer G Schreurs. aannemer te de Bilt voor een bedrag van f 21790. HA ARLEMSCHE AM ATEUR -FOTOGRAFEN VEREENIGING. In het clublokaal der H. A. F. V., Gedempte Oude Gracht, zal op Donderdag 5 Maart een projectie plaats vinden van een collectie lan taarnplaten van den bekenden Duitsche ama teur-fotograaf Julius Guggenheimer, te Mem- min gen in Bayern. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissement door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 3 Maart 1936. 1 J. Breeuwer, manufacturier, wonende te Heemstede. Jan van Goyenstraat 10. Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester. te Haar lem. Rechter-Commissaris in dit faillissement is Mr. M. A. van Rijn van Alkemade te Haar lem. Opgeheven is het navolgende faillissement wegens gebrek aan actief: C. Toornend, timmerman, wonende te Haarlem. Witte Heerenstraat 45 rood. Curator: Mr H. O. Drilsma, te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst van: 1. P. Attema, wonende te Wijk aan Duin. Curator: Mr. J. O. Baron te Beverwijk. 2. de Vennootschap onder de firma Jan sen en Moens, gevestigd te Haarlem. Curatrice: mevr. Mr. E. A. J. Schel tema- Conradi te Haarlem. Vernietigd werd het faillissement van J. F. A. du Mee. touringcarondernemer, wonende te Haarlem, Rozenstraat 13a rood. Curator: Mr. F. A. Bijvoet, alhier. bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE (Adv. Ingez. Med.) ARBEIDERSWONINCHUREN IN HEEMSTEDE. Huurdaling en verlaging van huurbijslag. Een medewerker schrijft ons: Zooals Haarlem's Dagblad jl. Vrijdag be richtte, heeft de Gemeentelijke Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon in Heemstede besloten, de huurbijslagen voor de werkloo zen opnieuw te wijzigen. Deze bijslagen be- loopen 2/3 van het wekelijksch huurbedrag boven f 3. oorspronkelijk met een maximum van f 3, later f 2 en thans f 1.35. Bij deze wijziging heeft niet de bedoeling voorgezeten, de werkloozenuitkeeringen in feite te verlagen, zij is gegrond op de al- gemeene huurdaling, die voor arbeiderswo ningen heeft plaats gevonden. Niettemin werden in de jongste gemeen teraadszitting van méér dan één kant op merkingen hierover gemaakt, die kennelijk een uiting waren van de vrees, dat de nieuwe bepaling de positie der werkloozen. zij het dan ook slechts in bepaalde gevallen, on gunstig zou beïnvloeden. Een berekening doet zien, dat voor deze vrees alléén grond kan zijn, indien bepaalde huren niet of al te weinig gedaald zouden zijn. Bij de oorspronkelijke regeling werd de maximum-huurtoeslag van f 3 betaald voor woningen met een huurwaarde van f 7.50. Duurdere woningen werden klaarblijkelijk niet als arbeiderswoningen aangemerkt. Van de wor.inghuur van f 7.50 betaalde de werklooze dus zelf f 4.50. Bij de nieuwe rege ling betaalt de werklooze zelf f 4.50 indien de huur f 5.85 bedraagt. Bij de oude regeling betaalde een werklooze f 4 bij een huur van f 6. thans betaalt hij f 4 bij een huur van f 5.35. Voor woningen waarvan de huurprijs oorspronkelijk niet meer dan f 4.50 bedra gen heeft, is de wijziging zonder invloed. De vraag is dus, of in het algemeen de huren van f 7.50 tot f 5.85 of lager gezakt zijn en of huren van f 6 tot f 5.35 zijn gedaald. Ongeveer de helft der arbeiderswoningen in Heemstede zijn eigendom der woning- bouwvereenigingen of van de gemeente. In totaal zijn dit er pl.m. 325. Van de voor naamste typen van de Woningbouwvereeni- ging De Haemstede daalden de huren van f 6.25 tot f 4.25 en van f 8 tot f 6.25; Ber kenrode gaf verlagingen van f 4.25 tot f 3.80 en van f 4.40 tot f 3.95. In het complex ge meentewoningen aan de Balistraat daalden de huren van f 5.50 tot f 4.10, aan de Talma- straat van f 5 tot f 3.80 en .aan de Banka- straat van f 5 tot f 4.10. De woningbouwvereniging Sint Joseph had een vrij ingewikkeld.huursysteem. waar bij rekening werd gehouden, eenerzijds met kinderen beneden 14 jaar, anderzijds met verdienende kinderen boven 17 jaar. Deze regeling is vervangen door uniforme, met huren van pl.m. f 4. Voor de bewoners van al deze huizen, en dat zijn dus reeds de helft der arbeiders, en het zal ongeveer ook wel de helft der werkloozen betreffen, brengt de nieuwe regeling dus geen wijziging. Van de huren der arbeiderswoningen, die het eigendom zijn van particulieren of van particuliere maatschappijen zijn geen .volle dige gegevens, beschikbaar, Mede onder den invloed van de' hüurverlagingen der gemeen te- en vereenigingswoningen zijn echter ook deze huren alle omlaag gegaan. Van een on gunstige beteekenis is de nieuwe regeling dan ook practisch alleen voor die werkloozen, die huizen bewonen, waarvan de huurwaar de oorspronkelijk méér dan -f 7.50 bedroeg. Zeker zullen er zulke zijn, met name onder de groepen van kantoorbedienden, handels reizigers e.d. Maar erkend moet worden, dat deze huizen vallen buiten de grenzen, die de regeling in het begin op diet oog had. Voor de huren, die binnen deze grenzen val len, vindt de wijziging van den toe te kennen maximum-bijslag in de plaats gehad heb bende huurdalingen allen grond. Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond. Viering van het 50-jarig bestaan. De viering van het 50-jarig bestaan van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond zal hier ter stede a.s. Zaterdag plaats vinden. In de groote zaal van het Concertgebouw zal een feestavond plaats vinden waaraan „De Jonge Spelers" hun medewerking zullen verleenen. De heer P. Danz, bondsvoorzitter zal een korte rede uitspreken. LUITEMANT WIJTEMA OVER DEN TOCHT VAN DE K. 18. Op Donderdagavond 12 Maart zal in het Concertgebouw luitenant M. S. Wijtema. oud ste officier a. b. van Hr. Ms. „K 18" komen spreken over de zeer interessante wereldreis van de K 18. De lezing wordt toegelicht door lichtbeelden. Elke 100ste bezoeker ontvangt als herinne ring aan deze lezing een exemplaar van Wij- tema's boek „Klaar voor onder water" ten ge schenke. Opvoering van „De Beul". In besloten kring. Door het „Algemeen Centrum voor Cultu- reele, Ethische en Pacifistische stroomingen" waarvan diverse vei'eenigingen deel uitma ken. wordt binnenkort het tooneelstuk ..De Beul" onder leiding van Alb. van Dalsum en A Defresne opgevoerd. Deze voorstelling zal plaats hebben Zondag 22 of 29 Maart des middags half drie en des avonds 8 uur, in den Stadsschouwbiug. De voorstellingen zijn toegankelijk voor de leden tegen een bepaalden entreeprijs. Het geldt hier dus een voorstelling in besloten kring. KLEURENFOTOGRAFIE. Woensdagavond 11 Maart wordt voor den Kennemer Fotokring in samenwerking met de Haarl. Amateur Fotografenvereeniging en de Nederlandsche Smalfilm Liga. in de so ciëteit „Vereerwi"a" Ziilweg. een lezir»? ze- houden door Dr. F. Brouwer, te Amsterdam over: „de kleurenfotografie van Bern Eilers". BEVRIJD UZELF VAN MAAGPIJNEN ,<loor het beroemde recept van een Briisch specialist, Eetl leder, die lijdt aan maagzuur, pijnen na den maaltijd, brandende maag. enz., moet ten spoedigste het beroemde recept van een Brit- schen specialist toepassen. Dit recept, genaamd Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder, is nieuw voor Nederland. De verkoop er van in Enge land is enorm. Talloos vele doktoren schrijven het daar voor. De bekendste hospitalen gebrui ken het geregeld in gevallen van maagzuur, dyspepsie, opgeblazenheid, gal, enz. Het Mac leans recept is een moderne formule, die groote successen behaalt! Het houdt de maag alkalisch zonder te irriteeren en verzacht vrijwel onmid dellijk pijnen en ongemakken. Aangenaam om in te nemen, zuiver en volkomen onschadelijk. Alle apothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoeder; groote fles- schen a 1-75 en kleine flesschen 1.— Imp.: BOROMAG, 258 Heerengr., Amsterdam Telefoon 35456 Gratis COUPON I Zendt coupon met naam e.-: adres aan de Imp.; BOROMAG. Afd. _H. en j i U ontvangt gratis en franco een flinke proef dosis. (Adv. Ingez. Med.) betalen aan Radio-distributie ^eidwe^aoieu NEEM 'N EIGEN TOESTEL, TAMMER'S VOORWAARDEN voordeeliger dan anderen. „E R R E S RADIO" KLEVERLAAN 176, TEL. 14753 Tegenover 't Sportveld. (Adv. Ingez. Med.) De verbreeding van de Kamperlaan. Twee huizen worden gesloopt. Het vorige jaar werd een gedeelte van de Kampèrlaan, tegenover de. hoofdingang van de Mariastichting, verbreed door verplaatsing- van de langs die laan staande schutting en bijvoeging van een strook grond. Inmiddels kon de Voorhoutstraat, achter de perceelen aan den Kleine Houtweg, worden doorgetrokken naar de Kamperlaan. En nu is men bezig twee perceelen op den hoek Kleine Houtweg en Kamperlaan te sloo- pen, waarna de vrijgekomen grond bij deze laan zal worden gevoegd. De Kamperlaan zal straks dus een flinke breede straat worden, zeer ten gerieve van de vele automobilisten, die naar de Mariastichting rijden. Vele jaren lang was deze laan 'n zeer primitieve toegang- naar de aan het einde der laan gelegen hoofd ingang van de groote ziekeninrichting. De ophanden zijnde verbetering is nu af doende. COMMISSIE „VOLKSZWEMFEEST" Voor den propaganda-avönd, die zooals men weet heden door bovengenoemde commissie in het gebouw van den Protestantenbond wordt gehouden, zullen van half acht af aan de zaal nog enkele kaarten te verkrijgen zijn. De arts M. Mauritz zal spreken over „De Hygiene van het zwemmen": de heer A. J. Meijerink zal een lezing met lichtbeelden houden over „Auto ongevallen te water" en de heer Joh. M. Schmidt zal de nieuwe film van den Ned. Bond tot Radding v. Drenkelingen vertoonen in drie deelen, welke getiteld zijn: 1. Nederland is een Waterland; 2. Een medische cursus, vervoer en bevrijdingsgrepen; 3. Een Bondsstranddag en een reddingsgeval te Scheveningen. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO's Dinsdagavond 8.5u uur had op den hoek Barteljorisstraat-Zijlstraat een botsing plaats tusschen een bestelauto der Posterijen, komen de van dc Groote Markt, en een taxi uit de richting Barteljorisstraat. De bestuurder van de postauto reed langzaam, maar juist op het drukke kruispunt weifelde en stopte hij, waar door de botsing ontstond, hoewel beide be stuurders signalen hadden gegeven. De post auto werd omver geworpen en kwam op het trottoir voor het Stadhuis terecht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Beide wagens werden beschadigd. Tegen den bestuurder van de postauto werd procesverbaal opge maakt. „HET CREMERNIEUWS". Het Maandblad „Het Cremernieuws", offi cieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer", kondigt voor Dinsdag 10 Maart de eerste opvoering aan van „De Doorslag", spel van criminaliteit en liefde in drie bedrijven door Joop Spit en Henk Bakker. De opvoering heeft plaats in den Stads schouwburg en na afloop is er bal in ,La Gaité". De slotvoorstelling is bepaald op Woensdag 20 April en zal eveneens worden besloten met een bal in „La Gaité". De tooneelvoorsteliingen worden opgeluis terd door de welwillende medewerking van Haarlem's Dilettanten Orkest onder leiding van den heer H. Bender: de balmuziek wordt verzorgd door Joe Smidt's Black and White Band van het cabaret „La Gaité". WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Stadhuis", Pandpoort, Koningstraat. Wij vragen U nogmaals, vergeet ons niet, Er zijn zoo velen, die od wachten. Wij weten zeker, als U 't zoo beziet, Dan zult U Weldadigheid betrachten. Postgiro 212793, Telefoon 11855 of 15445. Ontluikend Leven. Film over de psychologie van het kind. In de aula van het Kennemer Lyceum is gisteravond de psychologische kinderfilm „Ontluikend Leven" van Helene Lange, ver toond voor een groot aantal belangstellenden. In zijn openingswoord sprak de rector van het Kennemer Lyceum, dr. A. de Vletter, zijn teleurstelling uit over het feit. dat dr. Th. van Schelven uit Den Haag, die deze film zou in leiden. door ziekte niet aanwezig kon zijn. Dr De Vletter zeide voorts, dat deze filmavond georganiseerd is in verband met het Montes- sori-onderwijs, dat sinds eenigen tijd'aan het Kennemer Lyceum voor een zestal leerlingen gegeven wordt. Tusschen deze film en het Montessori-onderwijs bestaat, volgens spr. deze overeenkomst-, dat beide uitgaan van de wetenschappelijke, rustige waarneming der kinderen. Dr. De Vletter ging vervolgens in het kort de geschiedenis na van de kinderop voeding, van den tijd van lichamelijke tuch tiging, van de kwellende banden, waarin de kinderziel vastgehouden werd. af tot- aan het huidige systeem van Maria Montessori toe. Bij dit systeem wordt den kinderen de grootst mo gelijke vrijheid gelaten. Hun werk verrichten zij niet uit plichtsgevoel, maar alleen uit de ervaring, dat werk vreugde verschaft. Bij de prestaties der Montessori-leerlingen wordt niet gelet op hun zwakheden, maar alleen op hun kracht. Hierdoor is ae verhouding tus schen leeraar'en leerling bijzonder goed en te vens wordt de scheppende arbeid der kinderen bevorderd. In verband hiermede vestigde spr. de aan dacht op de tentoonstelling van teekenwerk van leerlingen der Amsterdamsche Montes sorischolen en van het Amsterdamsche Mon- tessori-lyceum, die in een der lokalen van het Kennemer Lyceum gehouden wordt. Na deze inleiding van dr. De Vletter, werd de film vertoond, die onder leiding van Helene Lange opgenomen is door Fritz Puchstein. Een vorige film van denzelfden operateur, n.l. „De wonderen der kinderziel" is verkort in „Ontluikend Leven" opgenomen, maar de aan dacht wordt in hoofdzaak besteed aan den z.g. „kleuterleeftijd", ongever tusschen 3 en 6 jaar. Het eerste gedeelte van de film geeft een indruk van de ontwikkeling van de zuigeling. Men ziet, hoe het eerst de smaak en de tast zin ontwikkeld is, en hoe later zich daarbij voegen de in gebruikneming van het gezicht en het gehoor. De eerste stappen van het kind zijn op de gevoelige filmstrook vastgelegd, evenals zijn eerste spelletjes. Bijzonder mooi wordt de film, wanneer het kind, dat het derde levensjaar bereikt heeft, waargenomen wordt. Hoe langer hoe meer „menschelijk" wordt de kleine wereldburger. Puchstein heeft op prachtige wijze de ver schillende angstreacties van het kind waarge nomen en vastgelegd. Ongetwijfeld heeft een dergelijke film als „Ontluikend Leven", groote beteekenis voor de kennis van de psychologie van het jonge kind. Maar geheel afgezien daarvan, is het een genot deze aaneenge schakelde tafreelen uit het kinderleven te aan schouwen. De aanvallige onbevangenheid, de sierlijke gebaren, de fijne maniertjes en ook de guitigheid, de, oolijke snoetjes en de ondeu gende kijkers van deze kleuters oefenen die groote bekoring uit, waarmede het jonge kiiid nu eenmaal altijd de volwassenen in vervoe ring brengt. Naarmate de tafreelen van deze voortreffe lijke film wisselden, steeg dan ook een harte lijk gelach uit de zaal op, of gleed een gevoel van verteedering door de rijen der toeschou wers, die van het begin tot het einde geboeid waren. Commissie voor onderwijs- concentratie. Hedenmorgen geïnstalleerd. De minister van Onderwijs heeft heden in een der zalen van het Departement van Binnenlandsche Zaken de Staatscommissie voor de Onderwijsconcentratie geïnstalleerd. De minister heeft daarbij o.m. gezegd: Het is volgens het Koninklijk Besluit tot in stelling van deze commissie onze taak: 1. Te onderzoeken, of een wettelijke rege ling kan worden getroffen om de concentra tie van bijzondere scholen voor algemeen vormend lager onderwijs te verwezenlijken op een wijze, die de bezwaren tegen paragraaf 12 van het bij Koninklijke Boodschap van 6 Augustus 1935 ingediende wetsontwerp onder vangt; en eventueel voorstellen in die rich ting te doen; 2. Voorstellen te doen, welke betrekking hebben op de materie, geregeld in de wet van 4 Augustus 1933. Staatsblad no. 414. Het werk wordt niet weinig vereenvoudigd doordat het beginsel der lager onderwijswet 1920, dat de pacificatie uitwerkte, buiten onze bestudeering valt en doordat de regee ring geen oogenblik wil getornd zien aan de overtuiging, dat het der overheid niet toe komt zich een oordeel te veroorloven omtrent de vraag, in hoeverre bepaalde richtingen in het bijzonder onderwijs reden van bestaan hebben naast andere richtingen, ook naast zoodanige, die, den buitenstaander voorko men wel zeer verwant te zijn. Van de zijde der overheid moet dit element van de geeste lijke vrijheid ongerept worden bewaard. Het is nu aan de hand van deze richtlijnen waarvan ik wel met voldoening mag vast stellen, dat zij in deze commissie door alle le den worden aanvaard dat een antwoord gevonden moet worden op twee vragen. De eene wil onderzocht zien in hoeverre er aanleiding bestaat om. met- het oog op de grootste soberheid in het besteden der open bare geldmiddelen, welke bij voortduring is gc-boden- de voorschriften der wet- van 4 Augustus 1934, Staatsblad no. 414. al dan niet gewijzigd ook na 31 December 1936 te hand haven, in het bijzonder voor zooverre daar door de stichting van nieuwe scholen, zoo voor het- openbaar als voor het bijzonder on derwijs. in sterke mate wordt geremd. De an dere vraag luidt: op welke wijze een concen tratie van bestaande bijzondere scholen, eveneens ter vermindering van overheidsuit gaven, kan worden verkregen, gezien mede hetgeen met bestaande openbare scholen Is geschied. De behandeling van deze laatste vraag zal zeer bepaald moeten rekenen met- de bezwaren, die op 19 December 1935 in de Tweede Kamer zH>-> ingebracht teven he* re geringsvoorstel, vervat in paragraaf 12 van het Ontwerp tot verlaging der openbare uit gaven voor het onderwijs. Propaganda voor Haarlem. Vergadering van afgevaardigden ten Stadhuize. Zooals men weet heeft de heer P. J. M. van Tetering bij de behandeling van de gemeente- begrooting voor 1936 bij den raad een voor stel ingediend om een permanente commissie voor propaganda voor Haarlem in het leven te roepen. B. en W. hebben toegezegd over dit voorstel praeadvies aan den raad te zullen uitbrengen. Naar wij vernemen zal a.s. Vrijdag ten Stadhuize. onder voorzitterschap van wet houder W. J. B. van Liemt. een vergadering gehouden worden met verschillende afgevaar digden van vereenigingen en instellingen die daarbij betrokken zijn. MAANDBLAD VAN „DIE SPAERNE SANGHERS". Het Maartnummer van het Maandblad van het Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers" is tot een gedenknummer geworden, in verband met de viering van het eerste lustrum van het Mannenkoor, heden. 4 Maart- Bestuur en redactie wijden eerst waardee- rende woorden aan de nagedachtenis van den overleden bibliothecaris, den heer C. Doeven. De heer W. J. de Mink stond een gedicht af „In memoriam C. Doeven". Verder schrijft de voorzitter, de heer L. Schoorl, over „Vijf jaar Spaernesangher" en de heer Lieven Duvosel. de directeur, over het eerste lustrumconcert, dat zal gegeven worden op Woensdag 22 April a.s. in het Gem. Con certgebouw. In een artikel ..Vijf jaar mannenzang" geeft de heer v. d. W. onder meer een overzicht van de koorwerken, die het koor in de afgeloopen vijf jaren heeft uitgevoerd. Voorts vonden wij nog artikelen, alle in ver band staande met het- eerste lustrum van het Mannenkoor, van de heeren Theo v. Haaren, W. F. Andréa en J. A. van A. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. Op Nieuwjaarsdag van het jaar 1879. zoo konden we in 't programma lezen, speelde Jo seph Joachim het hem door zijn vriend Jo hannes Brahms opgedragen vioolconcert in het Gewandhaus te Leipzig voor het eerst in 't openbaar. Het werk werd zooals bijna alle overige werken van Brahms door Sim rock uitgegeven en door de violistenwereld niet met onverdeelde instemming ontvangen. De heeren solisten waren aan muzikaal-lich- tere meer uit de techniek der viool geprepa reerde kost gewend; zij ergerden zich óf aan het doorwrochte symphonische karakter van het stuk óf aan die figuraties, welke meer den pianist Brahms dan den vioolkundige Brahms verraadden, en zij liepen er schuw omheen of smaalden er op. „Das Konzert ge- gén die Viollne" was vele jaren lang een gangbare benaming, Sindsdien Is het oordeel over het werk grondig gewijzigd. Of dat komt doordat later solostukken geschreven zijn welker techniek oneindig veel meer tegen den aard der viool indruischt of wel doordat de technische en algemeen-muzikale ont wikkeling van de jongere violistengeneratie die der oudere overtreft, wil ik in 't- midden laten: een feit is dat tegenwoordig elke violist van eenige beteekenis het werk op zijn reper toire heeft en dat het ook bij de vorming van aankomende solisten nevens Beethoven's Concert een vaste plaats op het studieplan heeft gekregen als een der toppunten, die men bereikt moet hebben om den naam viool virtuoos waardig te zijn. En zoo hebben we dan, om alleen maar violisten uit onze naaste omgeving te noemen Brahms' werk in de laatste jaren door Jos. de Clerck en door Frans Vonk met veel suc ces op concerten der H. O. V hooren vertol ken. Als „Dritter im Bunde" heeft zich Dins dagavond Hans Byvanck doen kennen, en niet alleen als „derde", maar ook als gelijk waardige in dit denkbeeldige driemanschap. We mogen het inderdaad wel bijzonder waar- deeren dat violisten als Hans ByvancK en Hanny Scheffelaar Klots de concertmeesters plaatsen bij ons in de laatste jaren zoo be knibbeld orkest willen blijven bezetten. Hans Byvanck speelde Brahms' concert voor het eerst met orkest, en het is dus mo gelijk en verklaarbaar dat hij zich bijwijlen, nog niet geheel vrij voelde en daardoor zich niet altijd geheel kon geven. Maar zijn ver tolking bewees toch naast zijn technisch meesterschap zijn goed inzicht in den geest van het werk en in vele momenten verraste ook de warmte van zijn spel. Ik denk daarbij aan zijn voordracht van het zangthema en van de heerlijke coda van het eerste hoofd deel en van de cantilenes in het Andante. Het tempo der Finale leek mij wat al te gere serveerd. al verdraagt het stoere karakter van dit stuk eer terughouding dan overijling. Nog een bijzonderheid van deze auditie was. dat Frits Schuurman, het onlangs door Antonino Votto gegeven voorbeeld navolgende, de or kestpartij" uit het hoofd dirigeerde. Terecht beschouwt Schuurman Brahms' concert als een symphonisch geheel. Toch lijkt me aan het zonder partituur begeleiden van solisti sche werken een zeker risico verbonden voor het geval dat de solist er uit zou raken. Dit geval heeft zich met Byvanck gelukkig niet voorgedaan. Dat de dirigent zulk een solo- werk minstens even volledig in zich opgeno men moet hebben als zuiver orkestrale wer ken om het dirigeeren zonder partituur te wa gen. spreekt wel van zelf. Trouwens: den heelen avond bleef de diri- geerlessenaar weg: bij de schitterend gespeel de Oberon-Ouverture. bij de Russische Volks wijze van Liadow, die in plaats van diens ..Kiteimora" gespeeld werden en bij de AI- giersche Suite van Saint-Saër.s. En als ik de omvattende partiturenkennis en het geheu gen van onzen dirigent prijs, dan wil ik ook de solistische prestaties van meerdere orkest leden niet voorbijgaan. De hobo, de althobo en de solo-cello onderscheidden zich dezen avond in 't bijzonder. De veelkleurige schetsjes van Liadow en de eveneens kleurrijke Algier- sche Suite van St. Saëns interesseeren in hoofdzaak door de kunst waarmee de com ponisten onbeteekenend materiaal hebben weten te varieeren en te verwerken. Maar zij interesseeren ten minste, en dat kan men niet van alles wat er geproduceerd wordt zeggen. v.- "d zr«r lang en hartelijk ontving meerdere bloemge- H?n gehuldigd schenken. K. DE JONG

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9