mk —/snebjwwiiödrLb "O N E R" D' "A G 5 M S S R f "1936 HÏÏSEE ffl'S DÏGEESD 8 Jaarvergadering der Josephine Butlervereeniging. De Josephine Butlervereeniging tot be scherming van vrouwen en meisjes heeft gistermiddag in hotel Lion d'Or haar alge- meene jaarvergadering gehouden. Nadat de presidente mevr. A. M. Kool-Pierson de ver gadering had geopend, las de secretaris, de heer D. Kool het jaarverslag voor. Blijkens dit verslag is het afgeloopen jaar voor de vereeniging niet ongunstig geweest. Het aantal leden nam toe van 287 op 1 Januari 1935 tot 298 op den eersten dag van dit jaar. Daardoor steeg de opbrengst uit de contri buties; maar daartegenover zijn de inkom sten uit de bekende collectebusjes sterk te- ruggeloopen. In verband met de jaarlijksche bijeenkomsten op ..Wildhoef" te Bloemendaal herdacht de secretaris de eigenaresse van dit buitengoed mej. van Wickevoort Cromme- lin, die onlangs overleden is. In het jaarver slag wordt verder gewezen op het succes, dat de actie tot het behoud van de functie van Inspectrice van politie te Haarlem, heeft mogen boeker.. Aan deze actie heeft de Josephine Butlervereeniging krachtig mede gewerkt. Thans ijvert zij nog voor het aan stellen van een vrouwelijke werkkracht bij het instituut der Nazorg. Uit het flrianeieele overzicht bleek tenslotte, dat het saldo over 1935 f 163.90 bedraagt. Een afgevaardigde van de afdeeling Den Haag bracht hierna verslag uit over het ver- eenigingsjaar 1935 in de residentie. Ook hier was men niet ontevreden over de bereikte resultaten. Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende functionarissen, mevr. M. ▼an 't Sant-Hondius en de heer D. Kool. bij acclamatie herkozen. Na een korte pauze was het woord aan mej. W. C. Blomberg, die een causerie hield over ..Het werk onder fabrieksmeisjes". Mei. Blomberg, die een langdurige practijk ais sociaal werkster achter den rug heeft en die zelf geruimen tijd als fabrieksmetsje werk zaam is geweest, vertelde het een en ander over het leven in de fabrieken. Achtereen volgens heeft zij gewerkt in een biscuitfa briek in de Zaanstreek, in een textielfabriek in Twente en in een model-chocoladefabriek in York (EngelandV Het werk in de eerste fabriek, dat aan den toonenden band ge schiedde. zoodat ieder meisje steeds hetzelf de onderdeel verrichtte, kweekt allerminst arbeidsvreugde. Het voordeel van deze fa briek is de groote zindelijkheid en netheid, zulks in tegenstelling met de Twentsche textielfabriek, waar de atmosfeer zeer onge zond was en. ook op zedelijk gebied (man nen en vrouwen werkten op dezelfde afdee ling) verkeerde toestanden heerschten. Maar het werk in dit. soort fabrieken verschaft een grootere arbeidsvreugde. Sprekende over haar eleen ervaringen zei- de mej. Blomberg, dat zij het werk, vooral ook om de groote, lichamelijke vermoeidheid, die het verwekt, verfoeide, maar dat zij veel voldoening vond in de sfeer van kameraad schap, gezelligheid, humor en medeleven, die onder de fabrieksmeisjes onderling heerscb- te. Onder het personeel van de Engelsche chocoladefabriek had spr. veel meer arbeids vreugde aangetroffen dan in de Hoilandsch'e fabrieken. Veel dragen hiertoe bij de rhyth- mische gymnastiekoefeningen, die tïidens de werkuren gehouden worden, de beschikbaar stelling van tennisbanen en zwembassins, het lange weekend en de onderlinge clubs. Verder is een verzorgde en hygiënische in richting van de fabriek van grooten invloed en tenslotte bereikt men veel goeds door aandacht te besteden aan ieder persoonlijk, zooals kan geschieden door het houden van indivldueele tests en het aanstellen van so ciale werksters, die bij moeilijkheden met de meisjes praten. Hierdoor komt het ook, aldus spr.. dat de Engelsche fabrieksmeisjes niet dat minderwaardigheidscomplex bezit ten. dat bij haar Hollandsche collega's zich uit in een abnormale overmoedigheid. De sociale werkster kan veel goeds ver richten op dit gebied, maar in Holland zim zij slechts sporadisch in de bedrijven werk zaam en door de on gunst der tijden zijn de fabrikanten huiverig haar op grootere schaal aan te stellen. In het algemeen kan „men" medewerken om het lot der fabrieksmeisjes te verbeteren door een beter begrip voor haar te toon en en niet dadelijk met een ongunstig oordeel klaar te staan. De Josephine Butlervereeniging tenslotte heeft de taak. zich voortdurend op de hoogte te houden van de toestanden in de fabrieken en te trachten, zoo noodig, daarin verbete ring te brengen. Naar aanleiding van de bijzonder interes sante causerie van mej. Blomberg, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waar een ruim gebruik van gemaakt werd. Lezing van dr. F. E. Posthumus Meyies. Des avonds hield Dr. F. E. Posthumus Meyjes, zenuwarts te Haarlem, een lezing over De ont wikkelingsmogelijkheden en -stoornissen van de puberteit. Na een inleidend woord namens het bestuur van Dr. A. IJ. van der Meulen, begon spreker met er op te wijzen, dat de puberteit als een psycho-physisch gebeuren in een voor de ge- he'ele persoonlijkheids-ontwikkeling allerbe langrijkste levensperiode gekenmerkt is door het in functie treden van de sexualiteit in breeden zin. van het zich bewust worden van een behoefte aan aanvulling en vervolledi ging. en door het ontwaken van het persoon- lijkheidsbewustzijn. De ontdekking van zich zelf leidt tot overschatting, vaak afgewisseld door onderschatting van zichzelf: de samen hang tusschen het eigen „ik" en buitenwereld wordt niet direct gevonden, met vaak als ge volg een zich onbegrepen en eenzaam gevoe len" Met deze ontdekking ontstaat tegelijker tijd veelal twijfel aan en verwerpen van de autoriteit van opvoeders en volwassenen, een bewust en koppig' zich verzetten, wat groote moeilijkheden kan geven. In de adolescentie komt dit tot rust en kan een harmonische aanvaarding van het leven tot stand komen. Spreker laat duidelijk uitkomen, dat voorna melijk in de puberteit de verdere levensrich ting bepaald wordt door de instinctieve drijf- veeren aan den eenen en de ideaalvorming aan den anderen kant. De idealen zijn dan nog sterk persoonlijk gebonden. Deze ontwikkeling kan door gebrekkige of waardelooze ideaal vorming in vele opzichten gestoord worden. Door eerlijk en zakelijk optreden moet men trachten te voorkomen dat de sterk ambiva lente houding ten opzichte van sexualiteit niet storend of belemmerend werkt. De moreele normen ten aanzien van de sexualiteit zijn tegenwoordig in een tijd van crisis. Spr. ver geleek de oude en de nieuwere inzichten en noemde ook de positieve moreele waarden in de nieuwere opvattingen. Hij achtte dit van be lang voor de ideaal-vorming, die in de puber teit van de tegenwoordige jeugd moet tot stand komen. Ten slotte staat spreker nog even. stil bij de houding tegenover het vraag stuk van de prostitutie en de psychologische grondslagen daarvan, die in vele gevallen ook in de puberteitsjaren worden bepaald. Dr. van der Meulen dankte den spr. voor zijn leerzame en boelende rede. die met zoo veel aandacht door alle aanwzigen is gevolgd. Na nog eens herinnerd te hebben aan de doeleinden van de Josephine Butler Vereeni ging en het werk van die vereeniging in ieders steun te hebben aanbevolen, sloot hij de vergadering. Rede van oud-minister Marchant. Woensdagavond is in den Stadsschouwburg door de R.K. Middenstandsvereeniging een bij eenkomst gehouden, waarop het woord gevoerd werd door oud-minister mr, H. P. Marchant. die sprak over het onderwerp „In vooroordeel veroordeeld". Aan het begin van den avond hield de voor zitter der organiseerende vereeniging, de heer Th. s. J. Hooy, een korte openingsrede, waarin hij alle aanwezigen welkom heette, in het bij zonder mr. Marchant, wethouder W. J. B. van Liemt, eenige raadsleden, de geestelijke auto riteiten en de vertegenwoordigers der organi saties. De heer Hooy zeide, dat de overgang van mr. Marchant tot het katholicisme een golf van vreugde door Roomsch Nederland teweeg had gebracht. Dat de vreugde over dat feit leven dig is gebleven, daarvan zag spreker het be wijs in de groote opkomst. Anderzijds is de fi guur van den oud-minister het voorwerp van een beschimping en een bekladding geworden, die tot op den huldigen dag voortduurt. Mr. Marchant, die daarna het woord nam, gaf in de eerste plaats een uitlegging aan den titel van zijn rede. Men veroordeelt het ka tholicisme zonder dat men het kent, zei spre ker. Velen zijn huiverig dit geloof aan een on derzoek te onderwerpen en de wetenschappe- lijken onder de andersdenkenden willen er niet van op de hoogte,zijn, omdat zij bevreesd zijn met iets in kennis te komen, wat mogelijk de waarheid bevat. Spreker stelde vervolgens vast, dat men on der het Christendom moet verstaan de leer. die Christus gepredikt heeft. Wij leeren het Christendom kennen uit de Kerk en uit de Schrift. De Katholieke Kerk nu is vijftien eeuwen lang de eenige kerk geweest. Alle pau sen, alle kerkvaders, alie theologen, alle sacra menten waren katholiek, omdat alie Christe nen katholiek waren. Na 15 eeuwen katholiek leven kwam Luther. Hij bracht geen hervor ming tot stand, neen, hij ging veel verder. Hij verkondigde, dat de kerk en de priesters en vijf van de zeven Sacramenten moesten ver dwijnen, zoodat er van zijn katholicisme dus heel weinig overbleef. Volgens de hervormde ideeën mocht ieder voor zich uitmaken, wat hij wilde gelooven, ieder geloovige was een priester voor zich zelf. en dit heeft aanleiding gegeven tot allerlei uitleggingen. Wanneer er zooveel onfeilbare hoofden als zinnen zijn komt er van de kerkelijke organi satie niets terecht. Spreker legde er den nadruk op. dat de oor zaak van de hervorming wel degelijk lag in de misbruiken, die er in de Katholieke Kerk heerschten. Er waren inderdaad vele verkeerde dingen; dat hebben de Katholieken van die dagen zeer wel begrepen en vandaar dan ook. dat het Concilie van Dïente bijeengeroepen werd. Wat men dikwijls vergeet is. dat, zoo de Katholieke kerk er niet geweest was, het ge- heele Christendom niet had bestaan. Bij de leer van Christus passen naar spreker's in zicht, geen vrijheidsopvattingen. Deze is, zoo als Christus haar gepredikt heeft. Toen die vrijheid eenmaal optrad, diende ook de vrij heid om niets meer te gelooven zich aan. Mr. Marchant wijdde vervolgens de aan dacht aan de verdeeldheid onder de Protes tanten. Bij de volkstelling van 1931 is het be staan van 401 kerkgenootschappen geconsta teerd. Dat komt omdat men het leergezag heeft veriaten. De Katholieke Kerk heeft het vrije onderzoek niet verboden, zij heeft juist de studie aangemoedigd, maar het is niet mo gelijk naast de kerk een nieuw genootschap te stichten. Wanneer twee theologen met el kaar in debat zijn geraakt en de discussie neemt een dusdanig karakter aan, dat de ge- loovigen niet meer weten, wat juist en wat onjuist is, grijpt de H. Vader in en geeft de beslissing. Sprekende over de verhoudingen tusschen Kerk en Staat in het nieuwe Duitschland her innerde spreker aan het concordaat, dat de Duitsche staat met den H. Stoel gesloten heeft. Dat concordaat is voor het katholieke leven allerminst gunstig geweest. Immers de Kerk mag zich nu slechts bezig houden met de „Dinge des Glaubens", terwijl de ..Dinge des tatlichen Lebens" uitsluitend tot de zorg van den staat behooren. Zoo berust de opvoeding van de jeugd dan ook alleen bij den staat, die haar „tot goede nationaal socialistische burgers opvoedt." Spreker acht het voor een katholiek onmogelijk de leer van Christus on der die omstandigheden te blijven volgen, daar deze immers juist betrekking heeft op de din gen van het dagelijksche leven. Een gesloten concordaat draagt altijd een beperking in zich en waartoe het kan leiden is te zien bij onze Oostelijke buren. Wanneer een regime als thans in Duitsch land over ons land zou komen voorziet spre ker Nederlana's ondergang. Het dient zich aan WMUWOtpew VtSvoa^tN-VtRVtN-STDOMtK WIIHEIKINASTRAAT ft (Adv. Ingez. Med.) met bekoringen en voorspiegelingen, doch daar moet men doorheen kijken. Als het verdeeld heid bij de geloovigen ontmoet, heeft het kans van slagen, maar niet als het tegenover een gesloten geheel staat. De heer Hooy richtte tenslotte nog een be roep op de aanwezigen de katholieke organi saties zoo sterk mogelijk te maken, waarna de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. NIEUWE HAARLEMSCHE KUNSTKRING. Dezer dagen hield de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring haar eerste jaarvergadering in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Door een comité uit de leden, onder leiding van mevr. van Huystee, werden de bestuurs leden gehuldigd. De heer Verhorst bood na mens genoemd comité geschenken aan, de dames kregen bloemen. Om redenen van internen aard werd met al- gemeene stemmen besloten, de contributie met één cent, per week te verhoogen. Het zittende bestuur werd weer voor een jaar benoemd. De mededeelingen van het bestuur inzake de plannen voor de uitvoering van de Rubens Cantate en het optreden van de Kon. Vlaam- sche Opera, werden met instemming door de vergadering ontvangen. ITA1KT BESiCUïEN Knakpeen f 0.12—0,18 per K.G. Veldsla f 10.16—0.30 per K.G. Lof f 0.07—0.13 per K.G. Spinazie f 0.701.10 per kist. Andijvie f 0.700.95. Gelekool f 0.45—1.20. Boerekool f 0.751.30. Roode kool f 0.12—0.24 per stuk. Knolselderie f O.OS—0.13 per stuk. Spruiten f 2.753.75 per zak. Prei f 0.040.15 per bos. Selderie f 0.050.20 per bos. Peterselie f 0.02—0,10 per bos. WAAROM halen kinderen zoo graag Sneeuwwit-gloor? Om het fijne cadeautje, dat ze altijd bij een pakje Sneeuwwit-gloor krijgen. Gun Uw kinderen ook die Boerenbond van den L. T. B. Vergadering te Haarlem. Woensdagmiddag kwart voor twee werd de algemeene vergadering van den Boerenvak- bond van den R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouw- bond in het gebouw Sint Bavo voortgezet. Voortgegaan werd met de behandeling van de door verschillende af deelingen ingediende voorstellen, allereerst ten aanzien van de tarwe. In het prae-advies van het bestuur werd verwezen naar een brief van zes centrale or ganisaties aan den minister van Landbouw en Visscherij, waarin betreurd wordt dat de richtprijs van de tarwe voor den oogst 1936 van 10 tot 9 per 100 K.G verlaagd is. Ge vraagd werd aan den minister de in uitzicht gestelde verlaging van den richtprijs der tarwe alsnog te willen intrekken. De minister had op vragen van het Tweede- Kamerlid Van den Heuvel geantwoord, dat hij zijn standpunt blijft handhaven. De minister acht den prijs van de tarwe voor den verbou wer het voordeeligst. De Voorzitter meende, dat men in de verlaging zal moeten berusten, als de minister zoo positief zijn standpunt handhaaft. De afgevaardigde van Beverwijk was het hier niet mee eens. Z.i. moest de minister meer rekening met de wenschen van de orga nisaties houden. Met alle gepaste middelen moet geprobeerd worden, de verlaging onge daan te maken. De secretaris achtte het standpunt van de regeering juist om alleen de productiekosten te vergoeden. De vergadering vereenigde zich met het ad vies van het bestuur. Dé afdeeling Ursem stelde voor, er bij den minister op aan te dringen, zoo spoedig mo gelijk bekend te willen maken, of dc veldboo- nenoogst 1936 zal worden gesteund, zulks naar aanleiding van loopende geruchten, dat de oogst 1936 niet wordt gesteund. De reden van dit verzoek is in verband met den uitzaai. In het prae-advies van het bestuur wordt medegedeeld dat het reeds inlichtingen heeft ingewonnen bij de Ned. Akkerbouw-Centrale, via den Kath. Ned. Boeren- Tuindersbond. De bestaande regeling, om voor veldboonen een prijs van f 8.— a 9.— te waarborgen, blijft gehandhaafd. Itlzekt AeAIefc ■Aocz! N.V Zeepfabriek v/b. De Haas 8 v. Brero, Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) iiiii;i!!i'ii;nii'ii;iiii'iii:niiiiiii iiiliiiiiii De afgevaardigde van Ursem verklaarde zich met dit voorstel tevreden. Aan de orde kwamen daarna eenige voor stellen ten aanzien van de consumptiemelk. De afdeeling Heemskerk stelde .o.a. voor over te gaan lot het nemen van dwingende maatregelen, nog voor het afsluiten van de a.s. jaarcontracten der melk, tegen de afne mers, die zich niet houden aan de door de N. Z. C. gestelde prijzen van de overmelk, zoo noodig op straffe van afvoeren als georgani seerde van de N. Z. C„ omdat alleen drastische overheidsmaatregelen, tot verbetering hierin kunnen leiden. Dus niet alleen dwingende voorwaarden voor de veehouders, doch ook tegenover de afnemers. In het prae-advies deelde het bestuur mede dat het zal nagaan of de mogelijkheid bestaat, dat de prijs voor consumptiemelk eerder be kend gemaakt kan worden. Het voorstel, om bakkersmelk voor consumptiemelkprijs af te leveren, kan het bestuur geheel ondersteu nen. Aan het voorstel van de afd. Nootdorp, in zake het nieuwe melkbureau, heeft het Hoofd bestuur reeds adhaesie betuigd. Het bestuur herinnerde voorts aan den in houd van een plan van consumptiemelkrege- ling, zooals deze in Januari 1936 door den L. T. B. bij de Nederlandsche Zuivelcentrale is ingediend. De secretaris las een brief voor van de Ne derlandsche Zuivelcentrale, die 3 Maart bij het bestuur is binnengekomen. Hierin wordt medegedeeld, dat de consumptiemelkregeling voor 1936' '37 spoedig bekend zal worden ge maakt en dat contracten binnenkort afgeslo ten zullen worden. De oprichting van melk- controlestations is steeds mogelijk, indien zij aan de gestelde voorwaarden voldoen. Men dient echter te bedenken, dat door versnippe ring de controle steeds hoogere kosten zal vergen. In de nieuwe regeling zal een bepaling worden opgenomen, die tegemoet zal komen aan eenige bezwaren van den L. T, B. De Secretaris deelde mede, vernomen te heb ben, dat de nieuwe melkregeling gereed is en dat die alleen nog wacht op de handteekening van den minister. De Voorzitter vroeg vertrouwen te stellen in het bestuur, dat de belangen zoowel van de consumptiemelkers als van de industrie be hartigt. De vergadering vereenigde zich hiermede. De afgevaardigde van Berkel bracht hulde aan het bestuur voor wat het reeds in het belang van beide partijen heeft gedaan. De geestelijk adviseur, Professor Cleophas, „Die Spaerne-Sanghers" jubileeren. Viering van het eerste lustrum. Het Haarlemsche mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" heeft gisteravond café „Dreefzicht" op feestelijke wijze zijn eerste lustrum herdacht. Toen de voorzitter, de heer L. Schoorl, zijn openingsrede aanving, was de zaal stampvol met feestgangers. De heer Schoorl sprak zijn voldoening uit over de mooie resultaten, die het koor in de nu afgesloten periode heeft weten te bereiken. Hij herinnerde aan de vele concerten, waaraan „Die Spaerne-Sanghers' hebben medegewerkt, o.a. te Rotterdam Utrecht. Maar ook voor droeve gebeurtenis sen is de vereeniging niet gespaard gebleven. Nog versch in het geheugen ligt het verlies van het eminente bestuurslid C. Doeven. De voorzitter noemde het de groote taak van het mannenkoor, nïede te werken aan den bloei van het muzikale leven, dat van fun damenteel belang is voor de samenleving. Muziek toch is de universeele taal, die den mensch losmaakt van de dagelijksche begrip pen en die hem in staat stelt uiting te geven aan zijn innerlijkste gevoelens. Spr. bracht hulde aan den voortreffelijken dirigent van de „Spaerne-Shanger", den heer Lieven Duvosel en bood mevr. Duvosel een ruiker bloemen aan. Na den voorzitter, sprak de heer Lieven Duvosel eenige woorden. Hij hoopte, dat hij nog langen tijd de prettige samenwerking van de 5 afgeloopen jaren mocht voortzetten. Hij wekte de zangers op, menschen van de daad. van de goede daad te zijn. Na de rede van den dirigent zong het koor een vroolijk feestgezang. Hierna kreeg de presidente van Haarlem's Vrouwenkoor, mej. Noorman, gelegenheid haar ;elukwenschen over te brengen. Zij deed dit onder aanbieding van een fraai bloemstuk. De voorzitter van de lustrumcommissie en van de commissie voor de spaarbuscampagne de heer Theo van Haaren, bracht in herinne ring, hoe eenigen tijd geleden de moeilijke flnancieele omstandigheden, de lust, de ener gie en het zelfvertrouwen der „Spaerne Sanghers" hadden doen verdwijnen. Toen is men op het idee gekomen door een grootsch opgezette spaarcampagne de financieele basis van de vereeniging te versterken. Dank zij de offervaardigheid en het saamhorig heidsgevoel van alle leden, kon spr. als resul taat van deze campagne, het bestuur een be drag van rond f 500 overhandigen. Ook uit moreel oogpunt noemde hij dit fraaie succes van belang, want het heeft een nieuwen geest van vertrouwen bij de leden gewekt. De voorzitter, de heer Schoorl, dankte de commissie en de leden voor het waardevolle geschenk en stelde voor den heer van Haaren, die de ziel en de stuwkracht van de spaar buscampagne is geweest, te benoemen tot lid van verdienste, welk voorstel met luid ge juich werd begroet. Ook het lid van het koor, den heer van Wijk, die op belangelooze wijze de exploitatie van het repetitielokaal verzorgt, viel dezefle eer te beurt. Nog was aan het huldigen geen einde, want ook op den 90-jarigen nestor van de vereeni ging. den heer Montaiiban, brachten de „Spaerne-Sanghers" een „hij leve lang" uit. De penningmeester, de heer W. F. Andréa bracht in een geestige speech eveneens hulde aan Theo van Haaren, welk voorbeeld dooi den heer W. J. de Mink gevolgd werd. Nadat de heer van Haaren had bedankt en nog woorden van lof had gewijd aan den redac teur van het maandblad, den heer van den Wateren, was het officieele gedeelte van den avond ten einde. Nog langen tijd bleven de feestvierende „Spaerne-Sanghers" onder muziek en dans in vroolijke gezelligheid bijeen. INTERNATIONALE VROUWENDAG. Het Vrouwen-comité voor Vrede en Welvaart herdenkt Maandag 9 Maart den internationa len vrouwendag met het geven van een film avond in „St. Bavo". Vertoond wordt de film „De twee Moeders". EXAMEN ROODE KRUIS TRANSFORT COLONNE. Bij het Woensdagavond alhier gehouden examen ter verkrijging van het bewijs van geoefendheid als helpster, resp. helper van de Roode Kruis Transportcolonne voor Haar lem en Omstreken, slaagden van de 33 can- didaten 12 dames en 18 heeren. Afgewezen werden 3 heeren. - - - - merkte op, dat de zonen van onze boeren nog te weinig in de organisatie zitten. De jongens moeten er warm voor gemaakt worden. Er moet komen een jonge-boerenafdeeling van den L. T. B. Men moet de jongens niet thuis laten zitten, want er moet frïsch bloed in de organisatie komen. Het Katholicisme moet be leefd worden in den dagelijkschen arbeid. Er moet een welvaart komen, die het evenwicht bewaart tusschen ziel en lichaam. Hij waar schuwde tegen stroomingen, die wel welvaart beloven, maar die geheel vreemd zijn tegen de Katholieke beginselen. Katholicisme en na- tionaal-socialisme passen niet bij elkander. Zii staan lijnrecht tegenover elkaar. Ir. A. A. Neeb, Rijkslandbouwconsulent voor Zuid-Holland, sprak een kort woord van af scheid. nu hij zijn werk, dat hij veertig jaar lang verricht heeft, gaat neerleggen. Hij on dersteunde het betoog van den geestelijk advi seur, om aan het jonge geslacht in den boe renstand meer kennis bij te brengen. Men moet echter niet alleen de vaders, maar ook de moeders bewerken. Ook de vrouwen hebben groote behoefte aan ontwikkeling. Dat komt aan het gezin ten goede. Hij wenschte ten slotte aan allen een goede toekomst. Ir. Brakman, bedrijfsconsulent voor den landbouw in Noord-Holland, schetste het werk van het nieuwe instituut der bedrijf sconsu- lenten. Zij moeten zorgen voor voorlichting van de regeering over den socialen en econo- mischen toestand van den landbouw; zij moe ten studie maken van de bedrijfsuitkomsten van den landbouw. Ook moet er zijn samen werking tusschen de andere consulenten in zake de meest richtige uitvoering van het be drijf. Daarvoor zullen assistenten aangesteld moeten worden, die de bedrijven komen bezoe ken. De Voorzitter dankte de drie heeren voor hun enthousiaste woorden. De vertegenwoordiger van Delft bepleitte de wenschelijkheid van verlaging van den bo- terprijs, omdat een groot aantal personen in ons land niet meer in staat is boter te koopen. Het is voor velen een luxe-artikel geworden. Van regeeringszijde wordt wel gezegd, dat men zich moet aanpassen, maar ook aan dat aan passen is een grens. De Voorzitter zegde toe, dat het bestuur trachten zal. medezeggingschap in den Ned. Boerenbond te krijgen. Het is niet de minister, die den boterprys vaststelt, maar het buiten land. Tenslotte werden nog eenige voorstellen be sproken, waarbij de vergadering zich met het prae-advies van het bestuur vereenigde. De vergadering werd te 6.30 uur gesloten. „De toekomst van het economisch leven". Lezing van dr. M. D. Dijt voor de Ver. tot Studie van den Staat. In de sociëteit „Vereeniging" aan den Zijl- weg heeft Woensdagavond dr. M. D. Dijt voor de Haarlemsche afdeeling der Nederlandsche Vereeniging tot studie van den Staat de eer ste voordrachten van de serie van twee le zingen over „De toekomst van het econo misch leven" gehouden. Na een openingswoord door den voorzitter, Ir. B. Wichersma, begon de heer Dijt zijn voordracht. In verband met de belangrijke vraagstuk ken van onzen tijd, zei spreker, is het ge- wenscht de ontwikkeling van de laatste eeuw te kennen. In de eerste plaats is hierbij op vallend de groote toename van de bevolking, in sterker mate dan in voorgaande eeuwen. Ook de welvaart van de bevolking is toegeno men. Door de toeneming van de bevolking is die van de productiviteit in de laatste eeuw ongeveer opgeheven.Het is de vraag of dit zal blijven doorgaan, zei spr., in verband met het dalende geboortecijfer en de verwachting dat het geboortecijfer na 1955 zal achteruitgaan. In de laatste eeuw is een steeds grooter ge worden deel der bevolking gaan leven van de industrie, terwijl het deel van den landbouw levend achteruit is gegaan in aantal. Dit is van belang voor het bevolkingsvraagstuk en vcor de conjunctuur. De menschen worden afhankelijker van elkaar. Vooral in de meest ontwikkelde staten is deze structuurverandering sterk merkbaar geworden. In Engeland bijvoorbeeld is nog slechts een klein deel van de bevolking in den landbouw werkzaam. De productiviteit van den landbouw als or gaan van het economisch leven is betrekkelijk stabiel. Spr. toonde met behulp van grafi sche voorstellingen aan hoe harmonisch de groei de voortbrenging van den landbouw in de laatste eeuw was. Op de groote productie hadden de prijsschommelimgen van landbouw producten weinig invloed. De heer Dijt be handelde verschillende uitbreidingsperioden uit de vorige eeuw en zeide hierna: de betee- kenis van den landbouw is in de laatste eeuw gewijzigd wat betreft de grooterè afhanke lijkheid, die tusschen de deelen van het eco nomisch organisme is ontstaan. Met de ont wikkeling van de techniek en van den weten- schappelijken landbouw kreeg het leven in de steden en de industrie de mogelijkheid op tot dusver ongekende wijze uit te groeien. De landbouw bleef, wellicht ook juist daar door, in zooverre primair dat de bewoners van de stad en de werkenden in de in dustrie, wat voeding betreft, geheel afhan kelijk zijn van den landbouw. De landbouw heeft zich echter ook tot een hooger peil kunnen opwerken met en door de industrie. Hieruit volgt, dat alles wat de ver houding tusschen stad en land schaadt beide benadeelt. Voor de industrieele conjunctuur is de land bouw hierom van groot belang, omdat in het algemeen bij de schommelingen van de con junctuur de prijzen der grondstoffen aan de grootste schommelingen onderhevig zijn. Vooral in den depressietijd baren zij veel zorg. Van de grondstoffen, die op de wereld worden geproduceerd vormen de agrarische grondstoffen in waarde verreweg het grootste percentage. Van die grondstoffen maken de granen weer het belangrijkste deel uit. Komt er nu een overproductie op het gebied van granen, dan is thans een catastrophe zeker. In het begin der vorige eeuw kon graanprijsdaling aanleiding geven tot grooter verbruik. Dan ontstond vrij vlug evenwicht. Terwijl ook in de tweede helft van de vorige eeuw lager graanprijzen aanleiding gaven tot grooter graanverbruik, was tijdens de crisis de koopkrachtvernietiging bij de akkerbou wers internationaal gezien zoo funest voor het verdere economische leven, dat het ver bruik van allerlei andere producten bij de la gere prijzen afnam. Noodige reorganisatie is niet gekomen, zei dr. Dijt. In plaats hiervan werden tegenge steld werkende autarkische maatregelen in gevoerd, die tot nieuwe verstoringen aanlei ding gaven. Spr. behandelde verder de ver anderingen, die in de laatste eeuw in de eco nomische structuur zijn opgetreden on aan leiding hebben gegeven tot den tegenwoordi- gen toestand. Zoo wees hij op de afneming van de elasti citeit van de vraag naar verschillende goede ren bij stijgend welvaartspeil, waardoor het vrije markt mechanisme niet meer zoo goed tot zijn recht kon komen. Voorts wees hij op de grootere belangrijkheid van de factor loon, waardoor de bedrijven veel. gevoeliger zijn geworden voor de prijsschommelingen dan vroeger. Verder wees spreker op het verband tusschen den toestand in den landbouw, de eldproductie en de geldvoorziening. In pe rioden met lage prijzen wordt de goudpro ductie uitgebreid. In perioden met hooge prij zen wordt de goudproductie verminderd of gestagneerd zooals tusschen 1855 en 1870 en tusschen 1913 en 1922. Door sterk stijgende goudproductie ontstaat tenslotte een hooger prijsniveau en omgekeerd. De sterke stijging van de goudproductie na 1929 is evenwel niet In staat geweest op voldoend korten termijn de daling van het prijsniveau te remmen. Hiervoor moeten andere middelen gezocht worden. Spreker kwam tot de conclusie dat de sta biliteit van de voortbrenging en van het ge bruik van landbouwvoortbrengselen niet meer kan samengaan met de oneven wichtigheid van de vrije prijsvorming waar door overvloed tot catastrophale prijsdalin gen, tekorten tot geweldige prijsstijgingen aanleiding geven. Bij deze prijsvorming wordt dus de overvloed tot een ramp. De op lossing ligt hierin, dat wij van den nood- overvloed eenerzijds en stabiliteit in voort brenging en verbruik anderzijds een deugd hebben te maken. Gelukt ons dat, dan kan de stabiliteit van den landbouw een weldadigen invloed uit oefenen op het economische leven en de in dustrieele conjunctuur. Na afloop beantwoordde de heer Dijt eenige vragen. Hij zette betreffende de concurren tieverhoudingen JapanNederland uiteen, dat een hoogontwikkeld land nooit kan terug- keeren tot een lager plan. De volgende voordracht wordt 11 Maart gehouden. WAARBORGFONDS PALEIS VOOR VOLKS- VLIJT-LOTEN WORDT TE GELDE GEMAAKT AMSTERDAM, 4 Maart (A.N.P.) Het ge rechtshof heeft beslist dat de commissie voor het Paleis voor Volksvlijt-waarborgfonds zou moeten meewerken aan de uitvoering van het besluit van de vergadering van obligatiehou ders, gehouden in Juli 1935, krachtens welke het geheele waarborgfonds voor de loten zou worden te gelde gemaakt en de houders van die loten daaruit al vast een zeker percentage van hun aanspraken uitbetaald zouden krij gen. Het gerechtshof grondde deze beslissing o.m. op de overweging dat het besluit der ge noemde vergadering door de rechtbank is be krachtigd en volkomen rechtsgeldig is.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10