VOORD IE-TI MOEILIJKE KOOPSTERS HET MENU VOOR DE HEELE WEEK Zondag: Sardines op. geroosterd brood. Witte ragoutsoep. Ossetong. Worteltjes. Aardappelen. Rijnwijn vla. Maandag: Biefstuk. Gebakken aardappelen. Molsla. Rijst met krenten. Dinsdag: Vette varkenslappen. Zuurkool. Aardappelen. Bitterkoekjesvla. Woensdag: Gehakt. Andijvie (uit zout). Aardappelen. Gebakken grutjes met stroop. Donderdag: Erwtensoep met worst en kluif. Cake met citroensaus. V rij dag: Heilbot. Aardappelen Eiersaus. Rijstebrij. Zaterdag. Hutspot met klapstuk, yoghurt. Onwillekeurig denk je weieens, als je leest dat er drievierde deel van het nationaal in komen van Nederland door vrouwen wordt besteed: sjonge-jonge, wat zijn wij toch flink, dat we kans zien om die geweldige som, die bovendien zoo'n groot gedeelte van het na tionale inkomen vormt ,op de meest nuttige en economische wijze uit te geven! Dat er daarbij velen zijn, die het niet be paald op economische en allerminst op nuttige wijze uitgeven, daaraan denken wij maar lie ver niet: het feit dat wij vrouwen drievierde deel van de heele financieele verantwoorde lijkheid dragen voorzoover het de uitgaven be treft, is toch wel de moeite waard, zou ik zoo zeggen Nu laten sommigen zich door die geweldige verantwoordelijkheid zóó drukken, dat zij eiken aankoop niet alleen van twee kanten bekijken, maar dat zij er wel honderd andere kanten bij maken, die allemaal goed en grondig moe ten worden overlegd, voordat tot den aankoop kan worden overgegaan. Maar heel dikwijls doen zich na zoo'n aankoop nog wel tweehon derd andere kanten van de zaak voor en dan is Holland in last! Natuurlijk kan die al te groote weloverwo genheid verschillende oorzaken hebben, zooals gierigheid, omdat men voor het te besteden geld de grootst mogelijke waarde in goederen terug wil hebben. Het kan ook zijn, dat men besluiteloos van aard is, en met geen mogelijkheid kans ziet om keuze te maken tusschen de verschillende EN TOCH KOMT HET VOORJAAR! WE MAKEN SAMEN EEN MEISJESPYJAMA De hier afgebeelde pyjama is bestemd voor een meisje van ongeveer 8 jaar. Men kan het kleedinggstuk maken van flanel, toile de soie of katoen. Voor men gaat knippen, maakt men eerst het patroon van papier, zooals op de teekening is aangegeven en meet na, of het patroontje passen zal. Dan gaan we knip pen. De blouse bestaat uit voor- en achterpand; deze beide deelen stikt men aan elkaar langs de zij- en schoudernaden. De onderkant van het blousje werkt men af met een zoom. Men moet er aan denken, dat men bij het knip pen overal 2 cM. breeder knipt, dan het papieren patroon; want naden zijn daar niet bij gerekend. Ongeveer 7 centimeter boven de zoom. stikt men aan de binnenzijde een 1 y2 cM. breede band: hierdoor haalt men een met een schuin bandje: maqr ook kan men er een flinke zoom in leggen. Dat ls pract.i- scher met 't oog op een eventueelen snellen groei. Op het strijken na, is de pyjama dan klaar. DE JONCEMEISJESKAMER Het is volstrekt niet nood:g, dv: om de jonge-meisjeskamer gezellig aan te kleeden een dure inrichting noodzakelijk is. Integen deel, met de meest eenvoudige middelen be reikt men dikwijls een veel gelukkiger resul taat. Verschillende meubeltjes, die om de een of andere reden in huis- of zitkamer niet meer te gebruiken zijn vinden een onderkomen in de jongemeisjeskamer. Maarniet zooals ze zijn, natuurlijk! Met lakverf in een gezellig kleurtje, hebben ze eerst een beurt gehad. Blauwe en groene kleuren voldoen goed. Wit minder, omdat het op den duur een beetje popperig aandoet. Wie erg handig is, kan de meubeltjes nog versieren met een of ander aardig motiefje. Vroolijke cretonne of ander wasch- en lichtecht materiaal vormen de stoelbekleeding, de kussenovertrekken, gor- dijnen enz. Welk een gezellig geheel dergelijke beschil. derde meubeltjes kunnen vormen, laat de teekening duidelijk zien. goederen die voor het geld te koop zijn. Maar de mogelijkheid bestaat ook, dat deze koopster die het onderdeeltje van haar drievierde van het nationaal inkomen moet besteden, alleen maar lastig is, en dat is een van de allermoei- lijksten. Om te beginnen kan zij eindeloos laten uit pakken, om tenslotte zonder koopen te ver dwijnen. U moet niet denken dat zij dan niet vinden kan wat zij zoekt, allerminst: zij wordt moeilijker en rebelscher naarmate de keuze grooter wordt, tenslotte weet zij er heelemaal geen weg meer in, net als de verkoopster trou wens, en dan zou zij komen tot de daad van een harcr sexegenooten, die een hoed paste, en niets naar haar zin kon vinden. Eindelijk was de heele voorraad bekeken geen keus. Totdat de lastige klant een kreet van verrukking slaakte en naar een dopje toe vloog dat wat achteraf op een tafeltje lag, het zeer resoluut opzette, en zei dat zij dit bedoel de en geen ander. En waarom hadden zij het haar niet eerder laten zien, het was toch geen manier om de aardigste hoeden achter de hand te houden, zeker een primeurtje voor een goe de klant, enz. Waarop een andere klant wat schuchter de opmerking maakte: „mevrouw, dat is mijn hoedje van verleden jaar, dat ik juist heb afgezet". Of de lastige koopster heeft haar zinnen ge zet op een bepaald koekje, of een dergelijke kleinigheid; geen welbespraakte winkeljuf frouw" is in staat haar iets anders aan te pra ten dan dat eene soort koekjes, ook al zijn er nóg zooveel andere, die evengoed zijn. Als zij dan eindelijk met haar aankoop naar huis is gegaan, is zij evenwel nog heelemaal niet in haar schik: thans bedenkt zij, dat ze toch beter het andere had kunnen nemen, dat haar keuze eigenlijk heel erg verkeerd is, en zij stapt resoluut naar den winkel terug om de zaak te ruilen. Misschien heeft zij weer op nieuw spijt, als zij dan thuiskomt, maar ook dat is niet zoo'n onoverkomelijk bezwaar, dan ruilt ze het immers weer. Of zelfs gaat zij wel eens zoover, dat zij den heelen aankoop annuleert, zonder zich ook maar een oogenblik duidelijk te maken, dat zij daarbij misbruik maakt van haar positie tegenover den verkoo- per die de klant niet graag voorgoed ziet verdwijnen. Ook gebeurt het wel, dat zij iets uitgëzocht heeft, dat nog gemaakt moet worden, en nu stelt zij zich, thuiskomende, voor dat het te licht is, of te donker. Dat overkomt ons alle maal wel eens, maar de moeilijke koopster denkt niet: ik vond het toch mooi, dus het zal best in orde komen. Integendeel, zij schrikt iedereen op door op haar besluit terug te ko men, nieuwe stalen te laten aanrukken, alles nogesns opnieuw te overwegen en tenslotte in de meeste gevallen toch weer tot het eerste te besluiten. Zulke moeilijke koopsters moesten maar eens bedenken dat een nieuwe japon, een ander behangetje, of een paar pond visch geen kwesties van leven of dood zijn, en dat er heel wat belangrijker dingen zijn om zich druk over te maken dan een voorjaarshoedje of een das voor manlief. E. E. J.P. Benooaigd materiaal: 2.50 meter georgette van 100 centimeter breedte. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Deze patronen zijn dus in één maat tegen den prijs van 22 'A ets. per stuk te verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ets. porto kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht naam en adres zoo volledig en duidelijk moge lijk op te geven; men voorkomt daardoor on- noodige vertraging in de verzending. Wij maken er. onze lezeressen op attent, dat we niet alleen patronen leveren van de ge publiceerde afbeeldingen, doch van ieder ge- wenscht model. Toezending van een schetsje of plaatje met vermelding van maten is vol doende. De prijzen zijn voor deze patronen op maat? voor een mantel 62Vó ets.: een japon 56 cts.j lingerie en kindergoed: 45 ets. per stuk. Voor bijzonderheden zie onder „Ons weke iijksch knippatroon". Dat het voorjaar komt, dat weten we niet alleen van den kalender. Er zijn vele andere onmiskenbare teekehen, die er op duiden, iat binnen niet al te langen tijd de boomen en "struiken weer getooid zullen zijn met teer groene blaadjes, met zacht-gekleurde bloe sems. Dat zijn wel in de eerste plaats de étalages van mode- en hoedenzaken, waar de nieuwe nufjes uitgestald liggen, die door Madame Mode in Parijs ontworpen werden voor het .-zomende seizoen. Veel werk wordt er dit voorjaar gemaakt /an de middagjaponnen, of zooals we vroe ger zeiden van de „gekleede japonnetjes". We mllen hier eerst de modellen bespreken van de groote illustratie. Van links naar rechts diet u: Japon van zijden crêpe in een warm-bruine :int. De mouwen zijn aangeknipt aan de oreede pas. Straalvormige plooitjes zorgen voor een onberispelijke snit van het voor- Tand. Door plooitjes wordt de mouw op de □ls tot de juiste wijdte gebracht. De rok be- taat uit banen en loopt naar onderen toe een tsje klokkend uit. De eenige garneering be kaai uit 'n corsage aan den hals en een gesp p de ceintuur. Daarnaast een elegante japon van donker blauwe wollen cloqué. De coupe is uiterst eenvoudig. Het jurkje wordt echter opgefleurd door een strikvormige jabot van wit zijden piqué. Gewild voor den middag, zijn de blouses van satijn, gedragen op een rok van goed model. De hier afgebeelde blouse is van wijn rood satijn. De sluiting bestaat uit een split met eenige knoopjes op den rug. Eenigszins ouderwetsch aandoend en daar door misschien juist zoo modern is het inge zette vest met het opstaande kraagje van ivoorkleurig satijn in de japon van bruine zijden crêpe. Een bijzonder geslaagd model is dat, wat de meest rechtsche jonge-dame op onze illustratie draagt. Deze japon is vervaardigd van matgroene soepele wollen stof. De mouwen, die op den schouder ingerimpeld zijn, vallen wijd op den pols. De in huis of beroep werkzame vrouw zal het erg prettig vinden, dat de „blou-se-en-vok- mode" zich ook dit seizoen weer gehandhaafd heeft. Vooral voor de vrouw met de bescheiden beurk is dit een prettige tijding, daar de mach tige modetyranne haar aldus weer in staat stelt met weinig middelen toch verzorgd en gevarieerd gekleed te gaan. De teekening links toont een drietal mooie en practische rokken van stevig materiaal en een moderne overhemdblouse van shantung of witte waschzijde. De vlotte drie-kwartjasjes zullen het hart van menig jong meisje en jonge Yi^.v aeer- veroveren. Vooral vervaardigd van groote-ge- ruite wollen stof in vroolijke tinten, met op gestikte zakken, omgeslagen manchetten en opstaande kraag en gedragen op een ruige wollen rok, zijn ze juist „dat", waar een jonge sportieve vrouw gaarne haar wandelingen of autotochtjes in onderneemt. Van deze jassen sluiten de voorpanden niet over, doch tegen elkaar en worden dan dicht gehouden door twee knoopen aan een koordje. Het laatste snufje uit Parijs zijn de sport schoenen van groen suède, die gedragen wor den bij groene mantelpakjes of compléts. Men brengt bij deze schoenen groen zijden kousen in den handel; maar wij persoonlijk, vinden natuurzijden vleeschkleurige kousen minder opvallenddus gedistingeerder staan elastiek dat gesloten wordt met een knoop en knoopsgat, zoodat men bij het wasschen cn strijken het elastiek er gemakkelijk uit kan halen. (Zie afbeelding). De mouw wordt ge sloten met een Engelsch naadje. Daarna haalt men den onderkant van het mouptje in op arm wijdte en boort het af met een smal schuin geknipt biesje. Dan haalt men de mouwen aan den bovenkant een ietsje in en zet ze in de armsgaten. Een schuin geknipt biesje zet men eveneens langs de kraag en langs het splitje. Is de kraag op het blousje bevestigd, dan maakt men de sluiting van dubbel gestikte schuine biesjes. Voor de pantalon legt men de stof in de breedte dubbel, op de vereischte lengte. Wan neer men de naden dicht gestikt heeft, laat men aan beide zijden een split van ongeveer 9 centimeter lengte, dat afgewerkt wordt met een schuin geknipt biesje. Men maakt overal Engelsche naden. Het heupstuk is dubbel; men stikt 't aan den verkeerden kant dicht en draait het daarna om. Dan zet men het heupstuk op de broek en om dit uit te laten komen, maakt men aan iedere zijde twee plooitjes. De bovenkant van de achterzijde zoomt men af. Door deze zoom haalt men een elastiekje van ongeveer 28 cM. lengte. Aan beide uit einden zet men een knoop, terwijl men aan de zijkanten van het voorpand een knoopsgat maakt. Zoo wordt de pantalon gesloten. De pijpjes kan men aan den onderkant af biezen WARME HEERENPULL-OVER dicht, evenals de mouwen en zet deze naad op naad in het armsgat. Vervolgens neemt men steken om de halsopening op en breit daarop een 3 c.M. breede rand van 2 r, 2 a. Als de pullover klaar is, perst men haar op onder een vochtige doek. Het verdient aanbeveling voor men gaat breien eerst een patroon van papier op de juiste maat te knippen en daar het breiwerk 'telkens op af te meten. RECEPTEN. Benoodiigd materiaal: 500 gram 6 draads wol, naalden air. 3 of 3V2. Deze pullover wordt in ruitjes gebreid. Deze maakt men op de volgende manier: lste toer: 3 r, 3 a. 2de toer (zoo zijn alle even toeren): om gekeerd van de vorige toer, dus in dit geval 3 a. 3 r. 3de toer: 2 r, 2 a, 1 r, 2 a, 3 r, 1 a, 1 r, Dit herhalen. 5de toer: 1 r, 2 a, 3 r, 2 a, 4 r. Herhalen. 7de toer: 2 a, 5 r, 2 a, 3 r. Herhalen. 9de toer: la, 3 r, 1 a, 3 r, 2 a, 1 r, 1 a. Herhalen. 13de toer: als de 9de. 15de toer: als de 7e. 17de toer: als de 5de. 19de toer: als de 3de. Bij den 21sten toer begint men weer aan den lsten toer, enz. Voor het voorpand zet men 48 c.M, steken op en breit daarop een rand van 6 c.M. hoog, 2 r. 2 a. Dan begint men het ruitjespatroon te breien. Als we in het geheel 31 c.M. heb ben. maken we het armsgat door steken weg te minderen. Dan breien we door tot we aan de uitholling voor den hals moeten begin nen. Daarvoor kanten we in het midden 8 c.M. steken weg en maken iederen schouder apart. De rug wordt hetzelfde gebreid als het voorpand; alleen wordt de halsopening niet zoo diep, als die van het voorpand. Voor de mouw zet men 18 c.M. steken op en breit daarop 7 c.M. hoog 2 r, 2 a. Dan gaat men in het patroontje breien en meer dert regelmatig aan iederen kant tot men tenslotte een breedte heeft van ongeveer 35 c.M. Heeft men een totale hoogte van 47 cM., dan begint men aan de afronding. Deze ver krijgt men door aan het begin van iederen toer een steek af te kanten, tot men 9 c.M. hoogte heeft. De rest van de steken kant men af! Dan stikt men zij- en schoudernaden Reken voor molsla een half pond voor vie! personen, wasch ze eenige malen goed uit, maak een bietje schoon, schil een appel en een ui, en hak dit zeer fijn door elkaar. Vermeng het met het grootste deel van de molsla, maak het geheel aan als gewone sla, en garneer de schotel met de rest van de molsla en wat partjes hardgekookt ei. CaTce. 150 gr. zelfrijzend bakmeel, 150 gr. boter, 150 gr. suiker, 2 eieren, wat citroenrasp. Roer de boter met de suiker schuimig, veeg er de citroenrasp aan toe, de heele eieren en als dit goed geroerd is, voorzichtig ook het zelfrijzend bakmeel. Besmeer de cakevorm met boter, bestrooi met bloem en doe hierin het cakedeeg. Bak ze in een matig warmen oven gedurende drie kwartier a een uur. Controleer of ze gaar is, door er een breinaald in te steken, die er daö droog weer uitkomen moet. Laat de cake geheel koud worden, snijd 3S in plakken, en maak onderwijl een citroen» saus van 3 citroenen en een sinaasappel dii uitgeperst worden en wat sinaasappellimonade, Verwarm dit met elkaar, voeg er suiker naar smaak bij en bind het met wat aangemengde sago. Ons Wekeiijksch Knippafroorij Onderstaande patronen zijn tegen den prija van 221/2 ets per stuk in de zoogenaamde stan» daardmaat te verkrijgen. Deze standaardmaai is de volgende: bovenwijdte: 102 c.m.?' taillewijdte: 87 c.m.; heupwijdte: 107 c.m. Nr. 623: mooie blouse van georgette. De klokkend vallende jabot, de schuine baantjes in het voorpand maken, dat de blouse slank af kleedt. Bijzonder elegant is ook de mouw.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14