Geestesarbeid. Mogelijkheid van visch- conserveering? „DONETZ" Anthraciet HITLER'S GEBAAR. 53e Jaargang No. 16165 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 5 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden /600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 5 Maart. Weer een Ambulance De Italianen hebben weer een overwinning op een ambulance behaald. Ditmaal op de Engelsche. Eén vliegtuig is er tienmaal ach tereen op geringe hoogte over gevlogen, heeft bommen geworpen en een aantal Abessinische gewonden in hun bedden gedood. Als de slachtoffers Engelschen waren zou de wereld het zeer erg vinden. Nu niet. Het zijn maar negers, zal het beschaafde Europa zeggen. Het zijn overigens ook nog Christenen. Nu ja. De Italiaansche vlieger die de bommen wierp, noemt zich ook een Christen, en straks wordt hij wellicht gedecoreerd wegens heldenmoed, namens Mussolini. Die noemt zich ook een Christen. Het succes der overwinning reikt verder dan de dooden. Immers zouden de operatie tent en verscheidene auto's en instrumenten geheel of gedeeltelijk verwoest zijn. Nu, die vlieger heeft dus goed gemikt. Want als gevolg van deze verwoesting zullen gedurende eeni- gen tijd de gewonden slechts onvoldoende be handeld kunnen worden. Er zullen er, als re sultaat, een aantal sterven. Men moet weten vooruit te zien, ook in den modernen oorlog. Bij het Engelsche ambulance-kamp stond een Roode Kruis-vlag aan een mast van twaalf meter hoogte. Er stonden auto's met roode kruisen beschilderd. De vlieger wierp zijn bommen van geringe hoogte. Hij is tot tien maal toe over het kamp gevlogen. Het is dus zeer duidelijk dat hij precies wist waarop hij bommen wierp. Oorlog is misdaad, zooals officieel is vast gelegd en door ettelijke staatslieden in zooveel woorden erkend. De aanval van Italië op Abes- sinië is dus een misdaad. U behoeft dat niet van mij aan te nemenzie de onomwonden uitlatingen van ettelijke wereldvermaarde staatslieden en anderen, pius het Kellog Pact, mede door Italië geratificeerd. Deze aanvallen op ambulances zijn tenslotte slechts voortzet tingen van de misdaad en bewijzen opnieuw hoe zot het is, in een oorlog nog zooiets als humanitaire overwegingen te verwachten. „Humaan oorlogvoeren", restricties op het ge bruik van bepaalde wapenen, Roode Kruis- conventies nakomendat is allemaal malle praat. Het past niet in een beestenboel. Oor log is niets meer dan een infame beestenboel, die het Christendom hoont. Het is duivels werk. Wie dat niet erkennen durft mist den moed naar de stem van zijn geweten te luiste ren Natuurlijk zal nu wel weer de vraag gesteld worden waarom ter wereld de Italiaansche dictator de Engelsche ambulance laat aan vallen nu hij juist weer de kans heeft op vredesonderhandelingen en er alle belang bij heeft, juist de Engelschen wat gunstiger voor zich te stemmen. Het antwoord op deze vraag schijnt uitermate moeilijk te geven. Wellicht zal de toekomst het ons spoedig verschaffen, en zullen wij dan meteen te weten komen wat er eigenlijk waar is van al die overwinningen, die maarschalk Badoglio meldt. Ik bedoel nu niet de overwinning op de ambulances, maar op Abessinische legers die omsingeld en verslagen heeten te zijn maar er niettemin altijd weer grootendeels tusschen- uit schijnen te komen. Ten aanzien van de in drie groepen ge splitste Nederlandsche ambulance moeten we het beste maar hopen. Er schijnt geen en kele reden te zijn waarom die ook niet eens gebombardeerd zou worden, evenals het Amerikaansche hospitaal te Dessië en de Zweedsche, Egyptische en Engelsche ambu lances. Misschien staan er minder vlagge- masten en auto's bij en heeft men onze am bulance daarom nog niet zoo duidelijk kun nen onderscheiden. Zooals men weet is het doel van Mussolini, de Abessyniërs te beschaven. Vandaag kan een volgende étappe in dezen beschavingsar- beid worden geconstateerd. Dat is alles. Gek dat die negers zoo weinig appreciatie voor de Mussolineesche beschaving toon en. Zij weten blijkbaar zoo goed wat zwart is, dat zij het niet wit willen noemen. Europeesche volks- massaas laten zich zooiets makkelijker wijs maken. En krijgen we straks weer een verde diging van Mussolini door den heer Carel Scharten? En moet Italië weer juichen, als het de nieuwste heldendaad verneemt? Waarom niet! Alles is mogelijk, en men stompt snel af. R. P. EEN GESCHENK VOOR HET FRANS HALSMUSEUM. De Commissie tot huldiging van de schilde res mevrouw E. L. H. WoutersenVan Does- burgh heeft aan de gemeente ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Frans Hals museum. een olieverfschilderij van de hand dezer schilderes, getiteld „De roode Laarsjes". Onder verwijzing naar de hierover uitge brachte adviezen stellen B. en W. aan den raad voor dit geschenk met dankbetuiging te aanvaarden (In den nacht van 10 Maart zal de Ejigelsche Omroep Maatschap pij een uitzending geven uit het Dean Manor Spookkasteel, in de hoop, dat een geest zal optreden.) Wanneer je draadloos luisteraars wilt binden, Moet je behept zijn met een zoekend brein. Dat altijd weer iets anders weet te vinden, Dat nieuw en liefst sensationeel moet zijn, Er is bekoring in het onbekende, Je piekert zwaar en krijgt opeens den geest, Om geesten van een spookhuis uit te zenden, Dat is er nog ter wereld niet geweest. Je geestesoog ziet al vooraf successen, Wanneer de geest gedienstig zich betoont, In Engeland zijn talrijke adressen, Waar nog één geest-verwant tenminste woont. Je kondigt aan, dat je den geest zult geven, En hoopt op tegenwoordigheid van geest, Je geestgrond mag dan wel een tikje zweven. Je bent vanouds een geestig mensch geweest. Je geestvermogen geeft je veel vertrouwen, Je geestdrift zal wel geestverheffend zijn, Je goede geest zal geestesvoedsel brouwen, Dat stevig voedt, al blijft het dan maar schijn. Ik hoop nu maar, dat deze proef zal slagen, En dat de geest gewillig demonstreert, 't Is vaak zoo geesteloos in deze dagen, Dat men wel eens wat geestrijkers begeert. Ik ga straks vast mijn oor te luistren leggen, Bij dit bijzonder draadloos geestesfeest, Al' zie ik dit, ik moet het eerlijk zeggen, Als een bewijs vanarmoede van geest. P. GASUS. HAARLEM TEL10070-HEEM5TEDE TEL.29280 (Adv. Ingez. Med.) Behalve de aanpassing van het pro ductie-apparaat is bij de saneering van het zee- en kustvisscherijbedrijf, waarbij de Regeering gaarne haar medewerking wil verleenen, de afzet en distributie der aangevoerde visch een moeilijk vraagstuk. De aanvoer is namelijk niet steeds geregeld, waar door nu eens de handel den grooten aanvoer alleen tegen lage prijzen kan opnemen, dan weer een tekort ont staat, waardoor de handel niet vol doende visch kan verkrijgen. Reeds meermalen is daai'om de vraag gesteld, of een vischconservee- ringsindustrie niet in staat zou zijn meer regelmaat te brengen in de voorziening van de markt. De minis ter van Landbouw en Visscherij heeft thans een commissie ingesteld om hem op korten termijn advies uit te brengen over de vraag, of een zooda nige industrie levensvatbaarheid zou bezitten en welke mogelijkheden er voor haar ontwikkeling liggen. In deze commissie zijn benoemd: Ir. F. Liebert, directeur van het Rijksinsti tuut voor chemisch Microbiologisch en Hydrografisch Visscherij-onder zoek te Den Helder, als lid-voorzitter; Ir. F. Thiel, directeur van de N.V. Vereenigde Exploitatie Maatschappij te IJmuiden, en Mr. E. D. M. Ko ning, ambtenaar op het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart te 's-Gravenhage, als leden en D. J. van Dijk. assistent bij het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui den, als lid-secretaris. Gift van Prinses Juliana.. Voor de H. O. V. Naar wij vernemen heeft het Comité van Actie tot Steun aan de H. O. V. van Prinses Juliana een mooie gift ontvangen, als blijk van haar belangstelling voor deze instelling. Nog een belangrijke gift. De voorzitter der H. O. V. deelt ons mede, dat bij hem een bedrag van f 100 is binnen gekomen van een onbekenden muziekliefheb ber die tot zijn spijt de concerten niet kan bezoeken doch op deze wijze zijn sympathie in een daad wilde omzetten. De financieele omstandigheden van het orkest in aanmer king nemende is deze donatie buitengewoon welkom, Navolging hiervan zal zeer op prijs worden gesteld. STOOKT BETER ENHARDER DAN le SOORT WALES Afm. 22|35 p. H.L. slechts 2.50 BOUMA'S BRANDSTOFFENHANDEL SAENREDAMSTRAAT 48 TEL. 13028 (Adv. Ingez. Med.) Italiaansch vliegtuig bombardeert de Britsche ambulance. Zeven verpleegden gedood; het personeel ongedeerd. Veertig bommen neergeworpen. DESSIE, 5 Maart (A. N. P.). Een Italiaansch vliegtuig heeft hedenochtend de Britsche ambulance bij Quoram gebombardeerd. Veertig bommen werden geworpen. Drie ge wonden, die in de ambulance werden verpleegd, zijn gedood. Vier anderen zijn later overleden. Het Italiaansche vliegtuig vloog tien keer op geringe hoogte boven de am bulance. Het kamp was duidelijk aan gegeven met een Roode Kruisvlag, 40 voet hoog. Van het personeel van de ambulance werd niemand gewond. Drie tenten van de ambulance vernield. ADDIS ABEBA, 5 Maart (Reuter) Het be richt van het bombardement van de Britsche ambulance ging als een loopend vuur door de hoofdstad en verwekte verontwaardiging bij Abessyniërs en vreemdelingen. Naar wordt vernomen heeft de leider van de ambulance, dr. Melley, een uitvoerig rapport van het bombardement aan de Britsche regeering ge zonden. Het schijnt dat drie tenten, waar onder de operatietent, geheel of gedeeltelijk werden verwoest, alsmede verscheidene auto's en instrumenten. Engelsche diplomatieke kringen hechten er niet veel beteekenis aan. Onze Londensche correspondent schrijft: In Londensche diplomatieke kringen vindt men het bijna vanzelfsprekend dat Frankrijk geen aanleiding heeft kunnen vinden in te gaan op Hitler's tegemoetkomende verkla ringen tegenover een redacteur van de Paris Midi. Dit interview verscheen ook in de Lon densche Daiiy Mirror, een plaatjesdagblad zonder politieke beteekenis. Men vindt de Fransche houding daarom bijna vanzelf sprekend. omdat men ook in Londen geen beteekenis aan het interview hecht. Het be vat geen tastbare voorstellen. Men herinnert zich dat de Duitsche Rijkskanselier en Lei der in zijn gesprek met den man van het Parijsche biad een soort vergoelijkende ver klaring gaf van de opvattingen in zijn boek „Mein Kampf" weergegeven. De vergoelij king had niet de kracht van een verlooche ning van die opvattingen. Hij verklaarde zijn onvriendschappelijke opmerkingen in het boek aan het adres van Frankrijk ge richt. uit het feit dat het was geschreven gedurende de Fransche bezetting van het Roergebied in 1923, toen hij in de gevange nis zat. De sterkte van deze vergoelijking verliest zoo hoort men in Londen verkla ren aan indrukwekkendheid wanneer men bedenkt dat Hitier niet in Fransche maar in Duitsche gevangenschap was en alle voor rechten genoot van een politiek gevangene. Bovendien werd de tweede helft van het boek geschreven in 1926. Men blijft in Lon den de grootste beteekenis hechten aan Mein Kampf omdat men aan al het optreden van Duitschland's leiders in binnen- en buiten land merkt dat het de leiddraad blijft van Duitsche politiek. De Duitsche autoriteiten gaan steeds voort nadruk te leggen op het officieele. het bijna gewijde karakter van het boek, welks inhoud trouwens geheel in over eenstemming is met het bestaan, de toestan den en de realiteit van het Derde Rijk. Men heeft vastgesteld dat de moordende super patriotten van Japan alleen in Duitschland een goede pers hebben gehad. Zij worden er beschouwd als herstellers van het zedelijk peil van het Japan van het verleden. Zulk activistisch drijven als Tokio te zien heeft gegeven vindt weerklank in gemoederen als die van Ludendorff. wiens invloed in Duitsch land naar men hier meent te hebben op gemerkt toeneemt en wiens opvattingen kenschetsend zijn voor die van de leiders in Duitschland. ook die van het leger. Dat Duitschland niet bereid is het zijne bij te dragen om de spanning in Europa te helpen verlichten, maar integendeel schijnt te streven naar verhooging van die spanning, omdat het meent, dat het zijn belang (wat dit dan ook zij) het best dient, acht men hier bevestigd door het feit dat het zich onttrekt aan besprekingen voor een Wes- tersch luchtpacht. Pogingen, in Berlijn on dernomen om te leeren kennen of Hitler's hoofd naar een discussie over deze zaak stond, hebben gefaald. De Führer blijft zich op het standpunt stellen dat het geen zin heeft over zulk een belangrijk vergelijk te praten zoo lar.g de toestand in Europa als gevolg van den Italiaansch-Abessynischen ooi- log zoo onzeker blijft. Dat argument heeft men hier nooit klemmend gevonden. De heer Th. Lancée. Eervol ontslag met September a.s. Th. Lancée. Aan den directeur der Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen alhier, den heer Th. Lancée, ïs op zijn verzoek eervol ont slag verleend met ingang van 1 September 1-936, met dankbetuiging voor de diensten, door hem in genoemd ambt en in zijn vorige be trekkingen aan het onderwijs bewezen. De heer Th. Lancée werd 20 April 1871 te Wijk bij Duurstede geboren en opgeleid voor onderwijzer aan de Rijkskweekschool te Nij megen. Hij begon zijn loopbaan als onderwijzer te Wijk bij Duurstede, onder leiding van zijn va der, die daar hoofd der school was en van wien hij pleegt te getuigen, dat hij van hem op het gebied van onderwijs en opvoeding meer heeft geleerd dan van wien ook in zijn verder on- derwijzersbestaan. Daarna werd de heer Lan cée onderwijzer in de hoogste klasse van een school te Utrecht, die opleidde voor de toela tingsexamens voor H.B.S. en Gymnasium. Op zijn 29e jaar ging hij naar Amsterdam, als hoofd der O. L. School, eerst van een 7- klassige, daarna van een 14-klassige en ten slotte van een opleidingsschool. Ook was hij te Amsterdam leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de afd. B (opleiding voor de hoofdakte) van de Gemeentelijke Kweekschool. In 1916 werd de heer Lancée directeur van de Rijkskweekschool te Groningen. Daarmede kwam een einde aan zijn functie van algemeen voorzitter van het Ned. Onderwijzersgenoot schap, welke functie hij ruim 10 jaren had be kleed. In Groningen werd hem de leiding op gedragen van de ..Gemeentelijke Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding". Met ingang van 1 September 1928 volgde hij den heer J. G. Nijk op als directeur der Haar- lemsche Kweekschool. Sedert 4 jaar is de heer Lancée voorzitter van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L.O. en sinds 1920 dus van de in stelling af lid van de 3e afdeeling van den Onderwijsraad. Zij tenslotte nog vermeld, dat de heer Lan cée gedurende ruim 10 jaar als voorzitter den Bond van Rijks-. Gemeentelijke en Neutrale Kweekscholen heeft geleid. Ook is hij sedert eenige jaren bestuurslid van de afd. Haarlem van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond". Het heengaan van den heer Lancée be- teekent voor de onderwijzersopleiding in ons land een gevoelige slag; hij wordt in het ge- heele land gewaardeerd als vooraanstaand onderwijsman en uitmuntend paedagoog. zoo als ook wel blijkt uit bewoordingen, waarin hem het ontslag is verleend. Mussolini en de Geneefsche voorstellen. Verwacht wordtdat de Duce aan de annexatie der bezette gebieden zal vasthouden. Fransch-Britsche „ruilhandel". LONDEN, 5 Maart (A.N.P.) De diplo matieke medewerker van de Daily Telegraph meldt uit Genève, dat Flandin heeft getracht een „ruilhandel" met Engeland tot stand te brengen. Flandin zou zich namelijk bereid hebben verklaard. Engeland in de embargo kwestie te steunen, indien Engeland toezeg gingen zou willen doen ten aanzien van de Rijnlandkwestie. Eden is volgens het blad, naar Londen teruggekeerd met een document, waarin de Fransche verlangens worden uit eengezet. Het Britsche kabinet zou voor Dinsdag van die verlangens kennis nemen. De Dail Telegraph meldt verder der Flandin al vorens hij nar Genève vertrok, bij den Duce heeft geïnformeerd, hoe vredesvoorstellen zouden worden opgenomen. Het antwoord, dat hij kreeg kan men als volgt samenvatten: Mussolini zou bereid zijn in onderhandelingen Het woord is aan Maurice Maeterlinck: Zet duizend Ernest Renan's in een schouwburg bijeen gij krijgt de ziel van een por tier. te treden en de vredesvoorwaarden te be spreken met den Abessynischen vertegenwoor diger te Genève. Hij zou dergelijke bespre kingen ecfiter alleen overwegen, indien te voren zou vaststaan dat Italië de heerschappij over bepaalde Abessynische gebieden be houdt. Te Genève twijfelt men er, volgens het blad. niet aan dac de Duce bij een wapen stilstand denkt aan annexatie van de thans door de Italiaansche troepen bezette gebieden De commissie van dertien zal dan voor een moeilijke beslissing staan. Zij zou dan hebben te kiezen tusschen twee dingen lo. het opgeven der sanctiepolitiek en het tot stand trachten te brengen van een regeling, die den Volken bond als ongewenscht kan voorkomen. 2o. Het voortzetten der sanctiepolitiek speciaal door het afkondigen van een embargo op petro leum; daarbij zou men het gevaar loopen dat Italië uit den Volkenbond treedt. Meening der Fransche pers. PARIJS. 5 Maart (A.N.P.) De Echo de Paris meldt uit Genève dat men daar niet gelooft, dat Mussolini op onderhandelingen volgens het appèl van de commissie van der tien zal ingaan, en dat dergelijke onderhan delingen in het kader van den Volkenbond zouden moeten plaats hebben. De correspon dent van de Matin meldt uit Genève, dat de Fransche ambassadeur te Rome in opdracht van Flandin, Mussolini- moest meedeelen, dat het appèl van de oorlogvoerenden gebo ren is uit een gevoel van oprechte vriend schap. Indien Italië echter zal weigeren, zal Frankrijk zich moeten houden aan de bepa lingen van het Volkenbondsverdrag en de te Genève genomen beslissingen. De nesus stemt toe in Geneve's oproep. Antwoord vandaag te Genève. DESSIE, 5 Maart (A.N.P.) De Negus heeft de oproep van de com missie van dertien tot vredesonder handelingen onvoorwaardelijk aange nomen. Het antwoord van Haile Selassie is kort en zal vanmiddag te Genèvo worden ontvangen. Hit Stalin heeft in een interview verklaard, dat Sovjet-Rusland voor Buiten-Mongolië op de bres zal staan. pag. 4 Een ontwcrp-ovcrcenkomst op de vlootconfe- rentie wordt mogelijk geacht. pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: thans een offensief van generaal Graziani verwacht. pag. 4 De Negus heeft den oproep van de commis sie van dertien onvoorwaardelijk aange nomen. pag. 1 Thans is door Italiaansche vliegers een Brit sche ambulance gebombardeerd. pag. 1 De regeering laat de mogelijkheid tot stich ting eener vischconserveeringsfabriek on derzoeken. pag. 1 De motie-Boon over de salarissen der kloos terlingen-onderwijzers is gewijzigd. pag. 3 De regeering over de steunuitkeering aan werkloozcn. pag. 3 De Holland-Amerika Lijn heeft over 1935 be tere resultaten behaald dan over 1934. pag. 3 Te Amsterdam is een protestvergadering ge houden tegen den verkoop in ons land van „Der Stürmer". pag. 9 Vergadering van den Boerenbond L. T. B. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Weer een ambulance. pag. 1 F. A. Kampers: Amsterdam, die stille stad. pag. 3 Hoe ik groeide: De Inspiciënt. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Ge bakken eieren zonder spek. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Hit ler's gebaar. pag 1 Van onzen Londenschen correspondent: De verhooging van Engeland's weermacht. pag 13 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Alle handelsbelemme ringen voeren tot ontwrichting. pag. 9 Voor de Vrouw. pag. 12 Damrubriek. pag. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge* nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1