HOE IK GROEIDE Motie-Boon over kloosterlingen- onderwijzers gewijzigd. De steunuitkeeringen aan werkloozen. DONDERDAGS M A ART 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD die stille stad Het is noch voor den briefschrijver noch voor zijn lezers een onverdeeld genoegen den slechten tijd als middelpunt voor een beschou wing te kiezen, doch wie Amsterdam-1936 naar waarheid beschrijven wil kan aan die noodzaak niet ontkomen. De tijd drukt zijn stempel op zulk een organisatie als ons groote, krachtige en sterke Amsterdam. De tijd be proeft zijn zenuwen het zakenleven de tijd beïnvloedt zijn bloedsomloop de cul- tureele en kunstinstellingen de tijd laat zich gelden op zijn uiterlijk: de koffie- en eethuizen, de bioscopen en tingeltangels, de menschen en de straten. Toen ik gisteravond om half negen door de Kalverstraat liep, was die straat bijna uitge storven. Een paar beroeps-drentelaars, een heer die zich van een vergadering naar huis spoedde, een paar haastige menschen die den trein moesten halen In de café's een droomerige meneer achter een kopje koffie en hier en daar een kellner half induttend in een hoekje. De bioscopen hèl-verlicht, op groote plakkaten de liefelijk heid van Shirley Temple en de goedigheid van Harold Lloyd verkondigend, de portier loom leunend tegen de kassa, waarin de kaartjes juffrouw naarstig te breien zit, als zoomaar een eenzame dame in een glazen huisje. Op de Munt het felle blauw, het bloedende rood. het harde groen van neon-lichtlijnen, die de wereldstad in den avond haar eigen glans, haar typische sfeer geven; maar op straat een paar wachtenden voor de tram, een enkele late krantenventer en wat vlug-aan stappende menschen, die naar hun kopje thee thuis verlangen. Zóó is Amsterdam nü. i Een stille stad in den avond. Grootheid en val op ieder gebied, op ieder terrein des levens. Nieuwe tijdsverschijnselen, bloeiend kruid op ruïnes. Van der Eist en Matthes, een millioenen- zaak. heeft enkele dagen geleden surséance van betaling gekregen. Dat is de handel, die buigt onder de stormen van den dag. In den Stadsschouwburg recettes van twee a driehonderd gulden per avond. Dat is de kunst die weent om haar verlatenheid. Een reorganisatie van een der allergrootste Nederlandsche bioscoopconcerns, die er in ge- sneedn heeft, dat is het amusement dat poogt zich staande te houden. Bijna iederen dag treedt een solist op in de kleine zaal van het Concertgebouw. Bijna iederen dag zijn er dezelfde hoorder: die van dq perskaarten en die van de vrijbiljetten. Dat is de Muze die weent. Het Café De Boer op den Heiligenweg, eens het vroolijke, van licht en leven klaterende paradijs voor luidruchtige provincialen, al weken gesloten. Wit-bekalkte ramen en een uitvoerige aankondiging van een deurwaarder tegen de pui: publieke verkooping van een vol- ledigen inventaris. Dat is vroolijkheid die bij opbod verkocht wordt. Piet Kohier, eens de roem van de Neder landsclie Operette, in 'n schreeuwerige tingel tangel op het Thorbeckeplein, waar alle bars verdwenen zijn en plaats gemaakt hebben voor „cabarets" die met het cabaret niets ge meen hebben. Zelfs Mie en Ko, het beroemde Jordaan-duo, hebben zich genesteld in een ge legenheid, waar voor enkele jaren whisky en cocktails geleverd werden. Ik kom Louis de Vries tegen. Pas geridderd met het Legioen van Eer. Een onzer grooten. Hij vertelt mij dat hij met zijn tooneelspelen geen droog brood verdient. Het is, dat de Hol- landsche Schouwburg zijn eigendom is, maar anders Amsterdam is een stille stad 's avonds. Alleen de cafétaria's bloeien. Zij verrijzen als paddestoelen uit den drassigen grond. Waar vroeger het restaurant Kempinski was, is '.iet nu half Kempinski-half Cafetaria. In de Kalverstraat is een nieuwe zeer weel derige Cafétaria bijgekomen, met een melk bar (een melkbar!) en maaltijden van 40 cent. Bij Americain in de „lunchcorner" eet ge een biefstukje voor twee kwartjes en een ge bakken tongetje met sla en aardappeltjes voor vijf en zeventig cent. En de dames „tea-en" in den ruimen foyer van het nieuwe, reusachtige City-tlieater voor 15 cent; het is daar druk 's middags en ge kunt er dames vinden. Tóch, wie het goede zien wil, vindt wel wat in Amsterdam dat hem zijn oude brave stad doet herkennen. Er wordt geworsteld met den tijd en dikwijls óók overwonnen en deze overwinningen op den ondergang zijn teeken des tijds toch óók een reden tot blijheid. Het Amsterdamsche zakenleven is buigzaam, maar het is ook taai en wie een echte Amster dammer is, of hij met sinaasappelen en bana nen vent of kantoor houdt in een van die prachtige grachtenhuizen, die spreken van den glorietijd, er moet héél wat gebeuren voor ge hem eronder krijgt. En wat overal geschiedt: het innerlijke leven verdiept zich. Er wordt meer gelezen. De kerken zijn voller. Men praat meer ever Hui- zinga en minder over beurskoersen. Het hui selijke leven is verinnigd, de bridge-tafel in de huiskamer vervult een merkwaardige, typische taak in het gezelligheidsleven; de uitwassen der weelde-conjunctuur worden als zoodanig herkend en geminacht. En. natuurlijk, er zijn ook lieden, die aan den slechten tijd winst te danken hebben. Niet door beurstransacties, maar door een helder inzicht in de nieuwe behoeften van den nieuwen tijd. Amsterdam, een stille stad. Maar met machtige reserves aan wilskracht, werkzaamheid en bereidheid tot aanpassen. Amsterdam met zijn onkreukbare, niet klein te krijgen tradities, die het ook uiterlijk adelen tot een van de mooiste en merkwaardigste steden der wereld. F. A. KAMPERS. Vrouw door haar man ernstig verwond. Echtelijk drama te Vierlingsbeek. Woensdag heeft in de Noord-Brabantsche gemeente Vier'ingsbeek de ongeveer 35-ja- rige arbeider Sch. zijn echtgenoote na een woordentwist, een vijftal steken met een mes toegebracht. De vrouw is in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd; de dader heeft zich bij de mare chaussee aangemeld en is in arrest gesteld. Sch. was werkzaam op een landgoed te Vierlingsbeek en hem was over eenige maan den wegens gebrek aan werk ontslag aange zegd. welk feit hij zich erg schijnt te hebben aangetrokken. Hij stond gunstig bekend. Betere resultaten der H. A. L. over 1935. Voordeelig saldo ruim anderhalf millioen. Hoogere passage- en vrachtinkomsten. Aan het verslag van de directie der N.V. Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij ..Hoïland-Amerika Lijn", over het boekjaar 1935 ontleenen wij het vol gende In het afgeloopen jaar kwam met de hulp der Nederlandsche regeering. het zeer be langrijke contract tot stand voor den bouw van een zusterschip van het s.s. „Statendam" in Nederland. Wij zijn er ons van bewust, dat wij met het sluiten dezer contracten een groote ver antwoordelijkheid op ons hebben genomen, doch wij verwachten, dat het vertrouwen in de toekomst van ons bedrijf, waarvan wij hierdoor blijk gaven, niet zal worden be schaamd Verbetering in het goederen vervoer. Het passagiersvervoer over den Atlanti- schen Oceaan tusschen de Vereenigde Staten en Europa is in 1935 grooter geweest dan in 1934. Ook onze Maatschappij kreeg van deze toename haar deel. In beide richtingen te zamen vervoerden wi.i in 1935 12.322 passa giers tegen 10.393 in 1934 Ook de cijfers van ons geheele goederen vervoer toonen een verbetering. In 1935 ver voerden wij van Europa naar alle door ons bevaren havens van de Oost- en Westkust van de Vereenigde Staten, en naar Cuba en Mexico 228.789 tons tegenover 143.526 tons in 1934. In omgekeerde richting vervoerden wij 338.403 tons in 1935 en 426.526 tons in 1934. De bedrijfsresultaten van de N.V. Ver eenigde Nederlandsche Scheepvaartmaat- schapDij over het jaar 1935 wijken niet be langrijk af van die over het jaar te voren. Bij het uitblijven van eenig herstel van be- teekenis in den wereldhandel, kon van op leving van het bedrijf moeilijk sprake zijn. De resultaten onzer Maatschappij waren over 1935. dank zij hoogeren passage- en vrachtinkomsten <o,a. door goud-transpor- ten) en verder doorgevoerde bezuinigingen, niet onbelangrijk beter dan over 1934. Aflossing Benas-crediet. Wij waren in staat het indertijd bij de „Benas" opgenomen crediet. oorspronkelijk groot f 1.500.000, en per 31 December 1934 nog f 900.000 in den loop van het jaar ge heel terug te betalen De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van f 1.506.265 tv. j. nadee- lig saldo van f 66.135). Het nog in 1935 over 1934 ontvangen gagecrediet ad f 19.970 werd wederom ten gunste van de exploitatiereke ning gebracht, evenals de regeeringssteun, welken wij ten bedrage van f 887.160 over 1935 ontvingen, te zanren dus tot een bedrag van f 907.130. In bovengenoemd winstcijfer is begrepen bet batig saldo der rekening Assuratie Eigen Risico tot ultimo Mei 1935 ten bedrage van f 209.132. Ten einde.de boekwaarde der aan de beurs genoteerde effecten in overeenstemming te brengen met den beurskoers per 30 December 1935 is een afschrijving noodig ten bedrage van f 535.807. Dit groote verlies werd voornamelijk ver oorzaakt door de waardedaling van aandee- len en amortisatiebewijzen N.V. Dok- en Werf Maatschappij Wilton-Feijenoord, obli gaties der N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf en een daling van de waarde CRÈME (Adv. Ingez. Med.) der bij de Centrale Werkgevers Risico-Bank en de Vereeniging Zee-Risico ln onderpand gegeven pandbrieven van hypotheekbanken, alsmede doordat wij de ln het vorige jaar separaat opgenomen eigen aandeelen thans onder het hoofd „effecten" tegen den beurs koers hebben opgenomen. Het saldo, dat na deze reserveering en af schrijvingen en na afboeking van het saldo- verlies Ao. Po., over 1935 f 439.225 bedraagt, hebben wij bestemd voor afschrijving op de vloot. Tegen deze aanwending der winst heeft de Benas geen bezwaar gemaakt, zoodat het over 1935 ontvangen steunbedrag, hierboven door ons vermeld, niet behoeft te worden te rugbetaald. De terugbetalingsverplichting ten opzichte van het sage- en opligcrediet over 1933—1934, in totaal bedragend f 330.829 blijft vooralsnog bestaan, weshalve wij het bedrag daarvan pro memorie als schuld op de balans hebben vermeld. Oprichting van een pen sioenfonds. Tenslotte deelen wij mede. dat het in onze bedoeling ligt binnenkort over te gaan tot de oprichting van een pensioenfonds als zelf standige rechtspersoon met een eigen be stuur Wat zal 1936 brengen. Aan eenige voorspelling over de ontwik keling van ons bedrijf in 1936 durven wij ons niet te wagen. Daarvoor is het jaar nog te kort ingetreden en zijn de toestanden over de geheele wereld nog te onzeker. Wij spreken echter de hoop uit, dat de on langs ingetreden verbetering van den eco- nomischen toestand in de Vereenigde Staten en het tusschen Nederland en de Vereenigde Staten afgesloten handelsverdrag ook op ons bedrijf van gunstigen invloed mogen zijn. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 5 Maart: In het gemeentehuis te Beerta sprak de heer H. D. Ebbens, landbouwer te Nieuw-Beerta, voor een talrijk publiek uit allg standen over het wenschelijke eener belasting op het inkomen, tegen afschaffing van de grondbelasting, pa tenten, personeel, accijnsen op bier, azijn, zout, zeep en suiker, alsmede van de overgangsrechten bij verkoop van vaste goederen en hypotheekrechten. Enkele sprekers vreesden dat de sprong te groot zou zijn en voorshands onbereikbare illusiën werden opgewekt, maar de over- groote meerderheid der vergadering ging met den inleider mede en nam een motie aan waarin het programma werd uitgedrukt. Evenals op andere plaatsen werd daarna een comité van 4 personen benoemd, die den heer Ebbens en de leden van andere reeds opgerichte eömité's zouden ter zijde staan in het maken van propaganda voor het in voeren van bezuinigingen op de Staats begrotingen, van het verplaatsen van den belastingdruk van den landbouw en de nijverheid naar het kapitaal. VAN NUL TOT ACTEUR De Inspiciënt. Bij alle gezelschappen, waarbij ik in den loop der jaren heb gespeeld, heerschte een uitermate amicale omgang tusschen alle le den. hoog en laag. Al heel gauw noemden we elkaar allemaal bij den naam; alleen de Di recteur en zijn vrouw vormden een uitzonde ring. Het was heelemaal niet vreemd, wanneer de eerste actrice op reis een kaartje legde met den tooneelmeester en den administra teur. Toen ik er langzamerhand •■wat meer in kwam, ging ik de troep steeds meer zien als één groote familie, een gezin met talrijke kin deren van allerlei leeftijd. En. net als tus schen broers en zusters, was er tusschen de leden van het gezelschap vaak ruzie. Tooneel- spelers zijn nu eenmaal emotioneele naturen en soms ging het zoo heftig toe. dat ik vrees de voor moord en doodslag. Maar als ik dan een dag later de kemphanen ln den trein eendrachtelijk zag miezemauzen, begreep ik dat ik mij ten onrechte ongerust had gemaakt en dat zoo'n uitbarsting een noodzakelijke uitlaat was voor menschen met een zoo op- bruisenden en heftigen aard als acteurs. Zooals in ieder gezin werd er ook in het onze af en toe kwaadgesproken en geklikt. Vooral de dames maakten zich aan die kleine zonden wel eens schuldig en dat leidde dan tot scherpe opmerkingen, hatelijkheden over en weer en dan tot tranen, gevolgd door veel poeder, rouge, lippenstiften en innige om helzingen. Een belangrijke figuur aan elk gezelschap is de tooneelmeester-inspiciënt. Men hoort nooit over hem spreken en toch is hij van alle hardwerkende leden van de troep misschien wel de hardstwerkende. Hij komt niet buigen voor het applaus, zijn naam staat niet op het programma, noch op hét tableau de la troupe. Hij krijgt geen enveloppen-met-inhoud van een enthousiast publiek en hij kan dan ook niet zeggen dat hij vijfentwintig jaar op de planken sta ai. Maar hij staat er achter, en wee ons aller gebeente, als hij er niet stond. Het is zoo doodgewoon in Winschoten of Heerlen, in Appingedam of Slikkerveer aan te komen, naar den schouwburg of wat daar voor doorgaat, te wandelen en te zien dat het décor staat, de meubelen zijn geplaatst en de schemerlamp brandt. Maar de tooneelmeester loopt met de hoofdrol het tooneel op en zegt: Denk je er aan Ko, dat je het gordijn op den achtergrond aan den linkerkant opentrekt, en niet aan den rechter? Ik kon in dit gat geen palmen krijgen, dus heb ik maar een kamerscherm neergezet, waar je achter kunt kruipen. Hier zit de electrische bel; hij gaat niet, 't is een loos knopje; maar ik zorg wel voor het geluid. Als de inspiciënt je dat gezegd heeft, weet je dat je vinger het knopje maar hoeft aan te raken of achter het tooneel ratelt de bel. Je weet dat de telefoon zal bellen op het oogen- blik dat dat noodig is; geen seconde te'vroeg, geen seconde te laat. Je weet dat je den don derslag kunt verwachten, precies bij het afge sproken woord. Je vertrouwt er op. zooals je vertrouwt dat 't doek op tijd zal zakken, dat er thee in de theepot is en dat de regen zal kletteren als je hem noodig hebt. De bak met erwten is immers paraat om de plensbui, het wiel met zijden lappen om den stormwind be- driegelijk na te bootsen. En al was er geen erwt en al was er geen zij, de inspiciënt zou TWEEDE KAMER Hedenmiddag stemming. Regeering zal op den ingeslagen weg niet terugkeeren. DEN HAAG Woensdag. Vandaag konden de overige spreeklustigen naar aanleiding der motie Boon van leer trek ken Z" hadden nu hun speeches voorbereid. Jhr. Mr. de Geer (c.h.) erkende, dat het behoefte-element al sinds jaren ln de sa- iarisregeling is inge schakeld; hij voegde er aan toe. dat nie mand er iets mee te maken heeft, hoe een ander zijn salaris besteedt. Om eerstge noemde reden is er dus principieel geen bezwaar tegen een nieuwen behoefte factor in te schakelen. Jhr. mr. J. d« Geer r-H.) Doch dc vxj.a-, hoe bepaalde groepen hun in komsten aanwenden en b.v. het gisteren door den heer Zandt aangevoerde motief der kloosterverrijking behoort buiten 't debat te blijven. Louter zakelijk en objectief moet men de' door de ter tafel liggende motie aange roerde aangelegenheid beoordeelen. Zoo is dus alleen de vraag, of leven in communauteit, naar uiterlijke7 algemeene kenmerken beoor deeld, inderdaad als regel goedkooper is. zoo- dat men hiermee bij salarieering rekening kan (moet) houden. Om dit probleem zakelijk te doen onderzoeken en beoordeelen ware voor legging aan de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg het beste. Daarom zou Mr. Boon goed doen zijn motie in dien geest, te wijzigen. Vond de heer Suring (R.K.) het hoogst twijfelachtig of er aanleiding bestaat, voor wat de voorsteller der motie wil, in elk _;eval zou hij aan het door Jhr. Mr. de Geer ontwikkelde denkbeeld nog de voorkeur ge ven. De heer Lingbeek (Herv. Ger.), die o.m. onder groot gelach der Kamer constateerde, dat Mr, Boon niet gelijk deze scheen te meenen het ei van Columbus, doch dat van Colijn had uitgevonden, vertelde verder o.m. wat hij in z'n jeugd in een prentenboek had gelezen, om tenslotte bovenal te betoogen, dat men 'n onderscheid moet maken tusschen hen, die de kloostergelofte hebben afgelegd en an deren, welke in communauteit leven, aange zien deze laatsten altijd volle vrijheid hebben later in het huwelijksbootje te stappen, waar voor ze eventueel in hun celibatairen staat vast zullen (willen) sparen. Spr. meent, dat men alleen voor kloosterlingen 'n lagere sala risregeling moet invoeren, doch hij zal z'n stem nog voorbehouden. De heer Zij ls tra (a.r.), die allerlei bezwaren voorziet te gen uitvoering eener regeling als door Mr. Boon blijkbaar ge dacht, heeft intus- schen niets tegen 'n onderzoek; daarom zou de motie dus in den geest-de Geer gewijzigd moeten wor den. Dit laatste stand punt nam ook de heer Ketelaar (v.d.) in. Dr. Moller (R.K.) wees er op, dat Mr. Boon tenslotte als eenige motiveering had aangevoerd: noodzakelijke beperking der uitgaven. Maar dan ware sala ris-vermindering voor allen en niet alleen voor één bepaalde groep geboden, tenzij men uit drukkelijk zou bewijzen, dat zulks redelijk ware. Deze afgevaardigde ontkent intusschen, dat er wat den grondslag betreft, 'n recht- streeksch verband tusschen salaris en behoefte zou bestaan. Daarom ware in de door Mr. Boon bedoelde gevallen 'n speciale salarisvermin dering onrechtvaardig. Overigens geven velen zich te weinig rekening van de bijzondere sfeer die in 'n klooster bestaat en van de bij zondere behoeften, daardoor veroorzaakt. Ds. Zandt en Ds. Lingbeek moesten maar eens 'n weekje ln klooster-afzondering doorbrengen; dan zouden ze wel anders praten en beter we ten. Nadat Mr. Arts (Kath. Dem.) het broeder lijk eens bleek te zijn met den R.K. spreker, gaf Mr. Boon (lib.) gevolg aan den wenk van Mr. de Geer. Derhalve wijzigde hij z'n motie, die thans de Regeering uitnoodigt bij het Centraal Georganiseerd Overleg de vraag aan hangig te maken of er aanleiding is voor een bijzondere salarisregeling voor in communau teit levende ambtenaren en onderwijzers. Op 's heeren Boon's verzoek nu zijn oordeel oyer, Zülstr* d i t voorstel te willen kenbaar maken, ver klaarde de heer Suring (R.K.) dat zijn fractie, vooral gelet op de toelichting van den heel de Geer geen bezwaar meer maakte. Waarop Minister Slotemaker de Bruine nog mede deelde, dat de Regeering het rapport-Bijle- veld niet kan publiceeren omdat de leden der commissie toen zij dit rapport over het on derwerp in kwestie tot stand brachten in de meening verkeerden dat hun gedachtenwis- seling en het resultaat daarvan een vertrou welijk karakter zouden behouden. De Regeering zal alle aandacht wijden aan het debat en aan de Donderdagmiddag plaats vindende stem ming over de motie-Boon in haar .tweede ge daante. De rest van den middag ging heen met de interpellatie-de Visser (commun.) in verband met de maatregelen waardoor de steunuit keeringen aan werkloozen worden verlaagd. De interpellant schetste eerst den grooten omvang en de ellende der werkloosheid, die ook kleine middenstanders en boeren treft. Dat de Regeering beperking van een aantal faciliteiten en vooral dat zij verlaging der huurtoeslagen schijnt te beramen, achtte de heer de Visser, in het licht der huidige z.i. droeve situatie op het gebied der volkshuis vesting wel zeer bedenkelijk- Maar daarnaast kantte hij zich niet minder tegen het stre ven de loonen te verlagen, waardoor ook het uitkeeringspercentage voor de werkloozen zal dalen. Klachten over wat er in de werk verschaffing wordt betaald en nog veel meer ging aan de door hem gestelde vragen voor af Morgen komen we op een en ander terug om voor heden alleen nog 'n paar hoofdpun ten uit 's Ministers antwoord te vermelden. Dat de Regeering de steunnormen voor ook maar eenige gemeente verlaagd zou heb ben. was volgens Mr. Slingenberg ten eenen male in strijd met de feiten. Het tegendeel is het geval, want in verschillende gemeen ten is men juist op aandringen van Den Haag tot 'n verhooging overgegaan. De scherpe controle is een belang voor de werkloozen zelf. opdat men zoodoende voor een billijke verdeeling kan zorgen van het in totaal beschikbare, nu eenmaal beperkte bedrag. Huurbijslagen werken remmend op huur- verlaging. zoo merkte de Minister verder o.m. op. Na aanneming van het vaste lasten- ontwerp stelt de Regeering zich voor een andere regeling ten dezen te overwegen, waarbij dan meer met de bijzondere plaatse lijke omstandigheden rekening zal worden gehouden. De loonen in de werkverschaffing ziin re delijk. Voor zover de uitkeeringen verlaging hebben ondergaan of ondergaan is dit een gevolg van daling der gewone loonen. Tus schen loonen en uitkeerineen moet nu een maal 'n zeker verband bestaan. Ook op dit punt kreeg de interpellant. 'die nog mocht vernemen, dat als tegen den zomer de voor raad blikvleesch, die beschikbaar wordt ge steld op is. dit voedingsmiddel waarschijnlijk door eieren zal worden vervangen) in geen enkel or-z'oht z'n zin. Kortom oo de reeds getroffen en voorts nog in overweging zijn de maatregelen zal de Regeering niet terug komen. E. v. R. De M. S.S.-gewoonte Hoe verder Ge in de week komt, hoe meer de vermoeienissen en jachtige beslomme ringen van Uw dagtaak, in dezen ongun- stigen tijd nog meer dan anders, van invloed zijn op Uw spijsvertering en hoe trager Uw stoelgang wordt, waardoor steeds meer afval-stoffen zich in Uw ingewanden op- hoopen en Uw bloed verontreinigen, U zoo moe, zoo mat en zoo lusteloos maken. En als Ge dan 's Zaterdags Uw weekiaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U Zondags te moe, te mat en te landerig om van Uw welverdiende Zo.idags-rust te genieten. Maak het daarom tot een goede geregelde wekeiijhsche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één of twéé M.S.S.'-cachets in te nemen, voordat Ge naar bed gaat. Uw haperende spijsvertering, Uw ver traagde stoelgang, zal zich dan hersteilen. Uw met afval-stolfen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen be merkt Ge, dat Ge U nu op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rust-dag zonder eenige belemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruik make^. Dat Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten, voor Uzelf, voor Uw gezin, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge dan weer vol lust en energie aan Uw nieuwe week-laak. Volg dus de M.S.S.-gewoonte M. S.S. -c ach e !s look wol genaamd: Laxoor- Akkerljei] ii|n verkrijgbaar bij alle apotheken en arogiilen en wel in blauwe rondo kokertje» oi in de nieuwe blauwe vierkante kokertje». De jamenstïlbng is echter ven beide geheel gelijk. Als Uw gewone loverencier soms gcén vcotraad mocht hebben, vraag hom dan ie even voer U te willen bestellen. Ze koston per 1! stuk» 60 cent. (Adv. Ingez. Med.) in staat zijn ze uit. het. Niet tevoorschijn te roepen. Daar is hij inspiciënt voor. De voorstelling is voorbij. De spelers schminken zich af en bergen hun tooneel- kleeren in de rieten reismand Daarmee is hun dagtaak volbracht. De inspiciënt weet waar die manden naar toe moeten: morgen gaan er twee stukken in doublure, dus deze drie manden naar Alkmaar, die vier naar Vlissin- gen. Ze zullen er zijn. de man die ze verzorgt is onfeilbaar De décors moeten worden afge broken en verzonden. Morgen staan ze op een tooneel dat drie meter breeder en twee meter dieper is Ze zullen er passen, zooals ze van daag pasten. Hoe het mogelijk is, weet alleen hij, de man achter de schermen. 's Morgens vroeg is hij alweer op de been naar de stad waar gespeeld zal worden. Hij kent alle theaters en alle requisieten. Hij weet waar hij meubelen moet huren, waar theeser viezen, waar een Perzisch tapijt. Weer ergens anders moet een electrisch leidinkje worden gelegd en een lamp worden opgehangen. Hij is de vriend van alle tooneelknechts in den lande, hij is de vriend van elk acteur. Hij werkt lang, slaapt kort, doet veel en verdient weinig. Dat is de inspiciënt. Twee postzakken gestolen. Met aangeteekende stukken Postbewaarplaats in autobus was met een gewoon slot afgesloten. OOTMARSSUM. 4 Maalt (A. N. P->- Uit een autobus van den dienst Almelo Ootmarssum van den heer Frederiks. welke de postzakken naar Almelo brengt, zijn twee zakken ontvreemd tijdens het oponthoud van den wagen bij het postkantoor te Tubbergen. De chauffeur heeft het voertuig eenige oogen- blikken onbeheerd laten staan, teneinde de post in ontvangst te nemen. Tijdens dit korte moment schijnt iemand kans te hebben ge zien de postbewaarplaats, die zich opzij van de bus bevond, met een schroevendraaier te openen en de twee zakken weg te nemen, waarin zich de aangeteekende stukken be vonden. In het geheel waren te Ootmarssum zes postzakken ingeladen, doch de vier overi ge heeft men laten liggen. Voor zoover men kan nagaan, bevonden zich in de gestolen zakken geen stukken met aan gegeven waarde. Er is een uitgebreid onder zoek ingesteld. Ook de inspecteur der poste rijen te Hengelo bevindt zich op de plaats van het onderzoek. Het schijnt, dat zich eenige verdachte per sonen in de omgeving van het postkantoor hebben opgehouden, voordat de bus arriveerde. De burgemeester verklaarde ons nog. dat de postbewaarplaats op onverantwoordelijke wijze was afgesloten. Er zat namelijk een gewoon slot op. dat gemakkelijk was te openen. Zijns inziens behoorde de ruimte van een veilig heidsslot te zijn voorzien. DE BURGEMEFSTER VAN NIEUWVEEN GAAT HEEN. Met ingang van 1 Maart is. op verzoek, eer vol ontslag verleend aan den heer J. W. Geesïnk, als burgemeester van Nieuwveen. De heer Geesink. die van 1909 tot 1925 bij de Cul tuur MaatschanDij der Vorstcn'anden in Ne- derlandsch-Indic werkzaam was, werd in 1927 benoemd tot burgemeester van Nieuwveen, als opvolger van den heer F. M. Baud. Vliegtuig op Teuge in den zachten grond gezakt. Woensdag heeft een een-motorig Fokker toestel van Schiphol, de PH-A.E.B.. een proef- landïng gemaakt op het nieuwe vliegveld Teuge. tusschen Deventer en Apeldoorn. De machine kwam daarbij op een nog zacht ge deelte van het terrein terecht en de wielen zakten voor een groot deel in den grond weg. Het bleek onmogelijk van deze plaats op te stijgen, weshalve door den bestuurder van het toestel, den K. L. M.-piloot A. Viruly. die van Amsterdam via Soesterberg een rondvlucht maakte met een viertal leerling-verkeersvlie gers, met behulp van planken en de mede werking van omwonenden, de machine naar het harde gedeelte van het vliegveld werd getrokken. Vandaar kon het toestel na eeni- gen tijd, met achterlating van de passagiers, die per auto naar Deventer gingen om per trein naar Amsterdam te reizen, weer ver trekken. Het toestel kreeg geen schade.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5