IVOROL UIT HET BUITENLAND THIJS IJS EN DE DIKKE HERTOG Thans een offensief van Generaal Graziani. Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT BARIC. DONDEEDA G 5 M X ART 1936 H A A R E E M'S DA'GBE'A'D 4 Stalin richt een waarschuwing tot Japan. Sovjet Rusland zal Buiten-Mongolië helpen ingeval haar onaf hankelijkheid bedreigd wordt. Twee zones van gevaar. Positie van de vrienden van den vrede versterkt geacht. Rusland. Rusland op de bres voor Buiten-Mongolië. MOSKOU, 4 Maart. Stalin heeft in een in terview, dat hij heeft toegestaan aan Roy Howard, den president van den raad van be stuur der American Newspapers Association Scripps Howards Newspapers verklaard: „Wij_ moeten de republiek Buiten Mongolië helpen, indien Japan het wagen mocht haar aan te vallen en zou probeeren haar onafhankelijk heid te vernietigen". Stalin voegde hieraan toe, dat de plaats- Vervanger van Litwinof den Japanschen ambassadeur te Moskou reeds hieromtrent op de hoogte heeft gesteld. Wij zullen de Mongoolsche Republiek op dezelfde wijze helpen als wij in 1921 hebben gedaan. Stalin antwoordde bevestigend op de vraag van Howard of een Japansche poging Oelam Ba tor, de hoofdstad van Buiten Mongolië, te bezetten, een positief optreden der Sovjet Unie noodzakelijk zou maken. Japan, aldus vervolgde Stalin, schijnt voort te gaan troe pen te concentreeren bij de Mongoolsche grens, maar tot nu toe heeft men nog geen enkele nieuwe grensoverschrijding geconsta teerd. De verhouding tot Duitsch- larid- en Polen. Sprekende over de situatie in Europa zeide Howard, dat Sovjet Rusland schijnt te mee- nen, dat Duitschland en Polen agressieve be doelingen jegens haar hebben en een mili taire samenwerking voorbereiden, welke de verwezenlijking dezerplannen zou kunnen begunstigen. Polen heeft evenwel geprotesteerd en zou niet toestaan, dat buitenland- sche troepen van zijn grondgebied zouden gebruik maken als basis van operaties tegen een derde mogend heid. Hoe ziet Sovjet Rusland dan een aanval van Duitschland? vroeg Howard. Stalin antwoordde: De geschiedenis be wijst, dat, wanneer een of andere staat van plan is een oorlog te beginnen met een an deren staat, waarmede hij geen gemeen schappelijke grens heeft, de aanvallende staat grenzen gaat zoeken, van waar i.ij den staat, welke hij wik aanvallen, zou kunnen bereiken. De aanvallende staat vindt zulke grenzen, zij het met gebruik making van geweld, zoo als in 1924. toen Duitschland België overwel digde om Frankrijk te bereiken, of in 1918, toen het de grens van Letland „leende" om te trachten naar Leningrad te komen. Ik weet niet, aldus vervolgde Stalin, welke grenzen Duitschland voor zijn doel zou uit kiezen. maar ik denk wel, dat deze grenzen „ter leen" zullen kunnen worden gevonden. Men verklaart geen oorlog meer. In antwoord op een verdere vraag, zeide Stalin,-'dat het onmogelijk is te voorspellen of een oorlog onafwendbaar is. daar een oor log onverwachts zal uitbarsten. Men verklaart thans geen oorlog meer, maar begint eenvoudig een oorlog. Daaren tegen geloof ik, dat de positie der vrienden van den vrede sterker wordt. De vrienden van den vrede worden gesteund door de kracht der openbare meening. door den wil der groote massa der naties. Geen enkele natie ter wereld wenscht den oorlog. Twee haarden van- gevaar. Tenslotte gaf Stalin als zijn mee ning te kennen, dat er twee haarden van gevaar bestaan. Eén in het Verre Oosten, in de Japansche zone. en één in Europa in de zone van Duitschland. Het is moeilijk te zeggen, in welke van deze beide een oorlog het meest bedreigt. In vergelijking met deze beide ge varen, is de oorlog in Abessynië slechts een episode. Frankrijk. Senaatscommissie aanvaardt het Fransch-Russische pact. De commissie van buitenlandsche zaken van dep senaat heeft gisteren met 19 tegen 4 stemmen en 4 stemmen blanco het Fransch Russische pact aangenomen. Vermoedelijk zal het pact 12 Maart a.s. in den senaat in behan deling worden genomen. Engeland. Een ontwerp-overeenkomst ter vlootconferentie mogelijk. De vlootconferentie bereikt een punt, dat het mogelijk zal zijn een ontwerp-overeenkomst op te stellen. De Fransche regeering heeft haar bereid heid te kennen gegeven een maximum-tonnage voor slagschepen té aanvaarden op 35.000 ton met 14 duims geschut, wat dè uiterste grens is, waartoe de Vereenigde Staten willen gaan. De Britsche regeering is bereid een drie- mogendhedenovereenkomst te sluiten inet de Vereenigde Staten en Frankrijk, die zoodanig zal zijn geredigeerd, dat Japan en Italië later zullen kunnen toetreden. Italië is wel is waar niet bereid thans de overeenkomst te teekenen, doch is geneigd de onderteekening van het verdrag tegen een later tijdstip te overwegen. De Duitsche ambassadeur en de vloot- attaché hebben vandaag een bezoek gebracht aan de Admiraliteit en er gesproken met Lord Honsel] en andere Britsche vertegenwoordigers over schikkingen voor het sluiten van 'n Engelsch-Duitsche bilaterale overeenkomst. De Fransche ambassadeur heeft vandaag een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Ter conferentie heeft hij met de vlootdeskundigen van gedachten gewisseld. De sub-commissie voor kwalitatieve kwesties zal morgen rapport uitbrengen over andere categoriën dan die der slagschepen, over de kwestie der limiteering van de slagschepen en andere hiermede verband houdende aange legenheden. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaarde minister-president Baldwin, dat op 18 Juni 1935 met Duitschland een vloot-over- eenkomst is gesloten, waarvan de inhoud tevoren, op 7 Juni, ter kennis was gebracht van de Fransche regeering met de uitnoodi- ging'zoo spoedig mogelijk opmerkingen dien aangaande te maken. Ten aanzien, van de bewapening te land zeide Baldwin, dat geen overeenkomst in studie is, terwijl het evenmin in het voor nemen der Britsche regeering is af te stappen van de algemeene practijk in een zoo nauw mogelijk contact te blijven met de regeeringen, die het meest belang hebben bij kwesties, welker over bewapenings-aangelegenheden handelen. De Britsche regeering blijft er naar streven, zooals reeds herhaaldelijk is uitgesproken, een beperking of begrenzing van alle soorten wa pens tot stand te brengen. De oorlog in Oost-Afrika, Ras Imroe's manschappen aan de Takazze weggemaaid. DZJIBOETI, 4 Maart (Reuter-A.N.P.) Nu de Abessynische legers in het noorden versla gen en uiteengejaagd zijn, verwacht men, dat jeneraal Graziani zeer binnenkort in Ogaden een offensief zal ontketenen tegen het eenige Abessynische leger, dat nog intact is gebleven, n.l. dat van Ras Nassiboe, dat verdedigende stellingen heeft ingenomen te Dzidzjiga, Har- rar en langs den spoorweg naar Dzjiboeti. Italiaansche colonnes, die Amba Aladzji hebben bezet, maken zich thans op om hun opmarsch naar het zuiden voort te zetten De troepen van het leger van Ras Imroe, die op de vlucht zijn gedreven, hebben zeer ern stige verliezen geleden, toen zij de rivier Ta kazze wilden oversteken om aan de achter volgende Italianen te ontsnappen. Detachementen Italiaansche mitraillisten waren eerder dan zij bij de doorwaadbare plaatsen aangekomen en hadden daar reeds tal van machinegeweren in stelling gebracht, die de vluchtende krijgers wegmaaiden, terwijl Italiaansche vliegtuigen een vernietigend vuur op hen openden. De lijken van de Abessynische gesneuvelden aan den noordelijken oever van de Takazzé lagen ten slotte als het ware opeengestapeld. Zij vormden hier en daar wallen. Men gelooft, dat Ras Imroe er in geslaagd is météenige krijgers over de Takazzé te trekken. De verliezen der Abessyniërs sedert half Januari worden geschat op 30.000 dooden en gewonden, van wie verscheidene "duizenden bij den laatsten slag in Tembien. terwijl de Ita lianen in de laatste 3 weken 200 gesneuvelden zouden hebben. De correspondent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche legers in het noorden seint, dat maarschalk Badoglio, toen men hem zijn in druk vroeg over de drievoudige Italiaansche overwinning verklaarde, dat het oppercom mando er de voorkeur aan geeft te spreken van een grooten slag, welke drie weken heeft ge duurd. ,Het is geen slag meer, maar een jacht op krijgers; ik verwacht, dat andere vijanden zullen komen". Door den slag zijn 100.000 Abessyniërs geëlimineerd. Het was de eerste maal in den oorlog dat op een dergelijke schaal wapens en munitie zijn achtergelaten. De correspondent van Reuter-A.N.P. te A'ddis Abeba verklaart, dat vandaag in een bood schap, welke is voorgelezen in een bijeenkomst van Muzelmannen te Addis Abeba, wordt ge zegd, dat de oorlog nog maar pas begonnen is. Vandaag hebben de Muzelmannen den eersten Courbanbairan-feestdag'. De Abessyniërs verklaren, dat de Italianen, wanneer zij twee Abessyniërs dooden, zeggen een geheele divisie te. hebben vernietigd. (Copyright Reuter-A.N.P.) Badoglio's relaas over den strijd met Ras Imroe's troepen. ROME, 4 Maart. Het legerbericht 146 luidt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: „De veldslag in Tembien was in volle ontwikke ling. toen bij het aanbreken van den dag op 29 Februari het tweede en vierde legercorps in het Sjire-gebied de troepen aanvielen van Ras Imroe, het eenige vijandelijke leger corps, dat aan het Erythreesche front nog intact was gebleven Zeer levendige gevechten hadden plaats van 29 Februari af tot 2 Maart De vijand, die in het noorden werd inge sloten door het vierde legercorps en in het oosten door het tweede, week na een verbit terden tegenstand, tijdens welken hij uit zonderlijke verliezen leed, gisteren voor een alles omverwerpende bestorming- van het tweede legercorps. Groepen vluchtelingen begeven zich naar de doorwaadbare plaatsen van den Takazze en worden onder machinege weervuur genomen door de luchtstrijdkrach ten. Met de overwinning in Sjire is de in eenstorting van het geheele Abessynische noordelijke front volkomen. Van de vier leger corpsen der Abessyniërs. die de Negus op dreigende wijze' gemobiliseerd had in de eer zuchtige illusie de Italiaansche militaire kracht te kunnen slaan en den weg aan de beschaving te kunnen versperren, resten nog slechts armelijke overblijfscelen, die op de vlucht zijn naar het Zuiden". Het leger van Ras Kassa niet vernietigd? ADDIS ABEBA, 4 Maart De Abessynische regeering publiceert een mededeeling, waarin wordt verklaard, dat het leger van Ras Kassa niet is vernietigd; de verliezen, welke dit leger heeft geleden zijn slechts gering. Volgens dit bericht verloren de Abessyniërs bij de gevechten in Tembien niet meer dan 3000 man. De Italiaansche berichten zijn uit politieke overwegingen overdreven, vermoe delijk met het oog op de komende besprekin gen van den Volkenbond. j De verliezen van de Italiaansche inlandsche troepen bedroegen meer dan 1000 man. Bo-,1 77v£lwt<jloed(> poets dus Uw tanden mei pe NederlandscheTandpasta Verkrijgbaar In alle goede zaken. Per tube 60 en 40 ct. Per doos 20 et Wat Miinhardt maakt U goed (Adv. Ingez. Med.) Gebakken eieren zonder spek. Het Engelsche volk ontzegt zich een geliefden schotel. (Van onzen Londenschen correspondent). Tot ongeveer het jaar 1930 toe, waren er weinig volwassen Engelschen, die den werk dag niet tegemoet gingen versterkt met ge bakken eieren en eveneens gebakken frag menten van het varken in hun magen. „Bacon and eggs" was nagenoeg onveran derlijk de disch die het ontbijt maakte. Het is thans niet meer zoo. Voor millioenen is het spek vervallen. Deze lekkernij is tegenwoordig bijna tweemaal zoo duur als ze voorheen vendien zijn twee Italiaansche vliegtuigen neergeschoten, de toestellen zijn geheel ver nield en de 14 inzittenden zijn allen omge komen. Verder wordt medegedeeld, dat de Italianen wederom Kobo hebben gebombardeerd; hier bij werden enkele Abessyniërs gewond. De verliezen der Abbesyniërs. Het A.N.P. meldt uit Asmara 4 Maart: Van Italiaansche zijde worden de verliezen der Abessyniërs geraamd op 35.000 dooden en ge wonden. Bovendien zijn 1500 Abessyniërs ge vangen genomen. De Italiaansche verliezen zouden volgens den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuws Bureau, iets meer dan 2000 dooden en gewonden bedragen. De oor logsbuit is zeer groot. Men schat het aantal soldaten der geregelde Abessynische troepen die in drie legercorpsen aan het noordelijk front stonden toen de Italianen hun laatste aanvallen deden, op 120.000. „De oorlog begint nu pas", zegt de Negus. In een groote bijeenkomst te Addis Abeba heeft de Negus zijn oordeel gegeven over de jongste overwinningen, die in de Italiaansche communiqué's werden gemeld. „De oorlog begint nu eerst", zoo zeide hij. „alle sterke mannen moeten naar het front vertrekken". „De Abessyniërs", zoo verklaarde' hij ver der, „moeten nooit gelooven, wat de Italianen verklaren omtrent overwinningen, dooden en gewonden. Als de Italianen twee Abessyniërs hebben gedood, zeggen zij een geheele divisie te hebben vernietigd". was. Dat heeft de Raad voor de Contingen- teering van Spek op zijn geweten. Men heeft hem verweten, dat hij de prijzen van het spek heeft opgedreven. Het verwijt is slechts ten- deele gegrond. De raad was een van instellingen, door de regeering in het leven geroepen, om welvaart terug te brengen aan den boerenstand. Deze raad had in het bij zonder het heil van de varkensboeren op het oog. De invoer van spek werd door middel van contihgenteering aanmerkelijk verminderd, nadat met de varkensboeren was afgespro ken, dat zij door verhooging van teelt en met de verduurzamers, dat zij door ruimer productie er voor zouden zorgen, dat er vol doende spek aan de markt zou komen. Het idee was uiteraard, dat het binnenlandsch bedrijf een veel ruimer aandeel zou krijgen in de voorziening van de markt dan het tot dan: dat is omstreeks 1930, had gehad. De regeling zou den binnenlandschen producenten een goeden prijs waarborgen. Maar de regeling is misgeloopen. De binnenlandsche productie schoot van den aanvang af tekort en is meer tekortgeschoten naarmate de jaren voort schreden. Het tekort op de markt heeft den prijs geleidelijk naarmate het grooter werd opgevoerd naar 2 shilling per pond (zoowat 4VÓ Nederlandsche onsen). De groote meerderheid van de spek etende bevolking kan dien prijs niet betalen. Zij heeft zich geleidelijk aan het eten van gebakken spek voor het ontbijt ontwend; en „bacon" zal tot een zeer verleidelijken prijs terug moeten keeren wil de oude traditie van „bacon and eggs" voor het eerste maal van den dag in al haar glorie terugkeeren. De bacon-contingenteering heeft dus alleen narigheid en teleurstelling bezorgd aan de menschen, die er door bevoordeeld moesten worden; en het publiek heeft inmiddels leeren berusten in het gemis van een gerecht. Het stelt zich schadeloos door in plaats van het scpek een extra ei te eten. De omzet van eier enis enorm toegenomen. Maar dat wil niet zeggen, dat de menschen niet zouden willen terugkeeren naar het har tige schoteltje van voorheen. Zij zullen het doen, wanneer spek opnieuw binnen het be reik van hun beurzen komt. Daar de contin genteering heeft gefaald wordt er thans door hen die belanghebben bij den handel en de productie op aangedrongen het quota af te schaffen en den invoer vrij toe te laten met dien verstande, dat er een tarief op komt in den vorm van een heffing, waarmede de bin nenlandsche spek-producenten zouden wor den gesubsidieerd. A. K. VAN R. PERSONALIA. De heer G. van Leuven, te Haarlem, komt voor als no. 2 op de voordracht voor de ver vulling van een vacature van deurwaarder bij het gerechtshof te Amsterdam. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Nu Thijs zichzelf uit de cel verlost heeft, wil hij zoo gauw mogelijk jonker Kwadreef achterna. Maar dan bedenkt hij zich, dat hij zoo mager is als een lat. Geen nood! Even een dikte-appeltje opgepeuzeld en zijn gewicht is weer normaal. Dat recept werkt altijd. Nu meteen aan het werk om Claudius Kwadreef op te sporen. Wie weet, of die roover inmiddels de sleutel van de schatkamer al niet bemachtigd heeft en bezig is de schatten van Bekaggelstein weg te halen. „Dat mag niet gebeuren," denkt Thijs, „ik zal eens even een hartig woordje met dien booswicht spreken. Denk niet, waarde heer, dat ik je het stelen gemakkelijk zal maken...." Nieuwe vliegbooten voor de Britsche luchtvaart. Onze Londensche correspondent schrijft: De bouw van 29 groote vliegtuigen, die be stemd zijn voor de Britsche rijksdiensten, nadert zijn voltooiing. Het zijn vliegbooten en ze moeten den reistijd tusschen Engeland en de voornaamste steden van Australië, zoo als Melbourne en Sydney tot 7 dagen terug brengen, waarbij rekening wordt gehouden met lang oponthoud voor het innemen van brandstof of onvrijwillig oponthoud door slecht weer. De eerste van deze vliegbooten gaat in April proefvliegen. Haar gewicht, volgeladen, is ongeveer 17500 K.G. De ge middelde snelheid is 240 K.M. per uur. Het zijn hooggevleugelde eendekkers en de mo toren ontwikkelen bijna 1000 P.K. De boot heeft twee dekken. Het bovendek bevat da verblijven voor de bemanning en ruimen voor vracht en post. Het benedendek is voor 24 passagiers voor wie 16 slaaphutten be schikbaar zijn. Er is ook een weelderig ingerichte rook kamer. Het dagverblijf voor de passagiers, met de geriefelijke zetels, wordt voor den nacht herschapen in de slaaphutten met bedden. Er is een keuken maar die dient al leen voor het klaarmaken van lichte ver- verschingen. Van de passagiers wordt ver wacht dat zij hun hoofdmaaltijden zullen gebruiken in de restaurants van de plaatsen waar het vliegtuig stopt voor het innemen van olie en benzine. COMMENTAAR DER BRITSCHE PERS OP HET WITBOEK. LONDEN, 4 Maart (A. N. P.). In zijn commentaar op het witboek over de bewapening schrijft de Daily Telegraph dat de plannen van grootschen aard zijn, doch het noodzakelijke niet overtreffen. De publieke meening is het met de deskundigen eens dat de uitbreiding der luchtvloot het meest drin gende probleem der defensie is. Het arbeidersblad Daily Herald valt het programma fel aan. De motiveering van het witboek beteekent een onmiddellijke uitnoodi- ging tot het beginnen van een bewapenings wedloop naar het voorbeeld van voor den oorlog. De liberale News Chronicle gelooft dat het witboek in een paniek is samengesteld. ITALIAANSCHE PATROUILLE OP EGYP TISCH GRONDGEBIED CAIRO, 4 Maart. (Reuter). Naar de Times meldt is eenige dagen geleden een -Italiaan sche patrouille, bestaande uit een officier en vier andere gegradueerden, door een Egypti- schen grenswacht op Egyptisch grondgebied nabij de oase van Siwa aangetroffen. De Italianen verklaarden verdwaald te zijn en niet te weten dat zij de grens hadden over schreden. Zij zijn geïnterneerd in afwachting van het resultaat der onderhandelingen, die met het Italiaansche gezantschap zijn ge opend. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELRF. 1 6 7 2 6 irancf t met garantie, pijn- vanar J JO. 1oos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zater. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VRIJDAG 6 MAART HILVERSUM I 1875 M. 8— VARA. 10.— VPRO. 11.— VARA. 12 AVRO 4.— VARA 8.— VPRO 11.00-12— VARA 8.Gram.pl. 10.Morgenwijding 10.15 Gram.pl. 10.30 Causerie 11— Gram.pl. 12— Cantabilé-orkest en Gram.pl. 2.Muzik. causierie. 2.40 Kovacs Lajos' orkest. 3.15 On bekend. 4.Gramofoonplaten. 5.05 Voor de kinderen 5.30 Variatie-Concert en Gra- mofoonpl. 7.Lezing 7.20 Gram.pl. 7.50 Be richten 8.Causerie 8 05 Lezing 8.30 Viool en piano 9— Lezing 9.30 Vervolg concert 10— Muzik. causerie 10.45 Berichten 11.Jazz muziek 11.3012— Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. Alg. progr verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10— Gram.pl. 11.3012. Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Gra mofoonplaten en KRO-Melodisten 1.30 KRO- orkest en Gram.pl. 4 30 KRO-Melodisten 5.30 Orgelspel en lezing 6.45 Gram.pl. 7.Berich ten. 7.15 Lezing, Gram.pl. 8.Berichten Gra- mofoonpl. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en so liste. 9.Gram.pl. Vervolg concert. 9.50 Gra- mofoonpl. 10.Populair concert 10.30 Be richten 10.35—12— Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel 12.10 Populair or kestconcert. 12.50 Dansmuziek 1.352.20 Cello en piano. 3.20 Lezingen 4.20 BBC-Midland-or- kest. 5.35 Dansmuziek 6.20 Berichten 6.50 Or gelconcert 7.10 Lezingen 8.20 Louis Levy's or kest. 8.50 Gevar. programma 9.10 Hoorspel. 9.50 Berichten 10.20 Nieuws uit Amerika 10.40 BBC-Theater-orkest en solist. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.35 en 11.35 Gram.pl. 12.35 Orkestcon- cert 2.50 Gram.pl. 4.20 Piano-recital. 4.35 gra- mofoonpl. 5 50 Orkestconcert. 8 20 Vioolrecital 9.05 Operetteconcert 11.051.05 Orkestcon cert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert 11.20 Omroeporkest 12.35 Omroepkleinorkest 1.35 Gram.pl. 3 20 Kamer muziek 5.20 Concert 7 30 Vroolijk programma 9.5011.20 Concert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Dansmuziek 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest 6 35 en 7.20 Dito. 7.35 Gram.pl. 8.20 Operette-uitzending. 10.30 11,20 Gram.d1. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram pl. 12.50 Omroeporkest 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Fluitrecital 5.50 Piano-recital 6.20 Gram.pl. 6.50 Piano-recital 7.35 Zang. 8.20 Symphonieconcert 10.3011 20 Gram.pl DEUTSCHLANDSEXDER. 1571 M. 7.30 Dansmuziek 9.20 Berichten 9.50 Gra- mofoonpl. 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Danoir.ur.ek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6