Kunst der schoonheid. J. VAN DAM Costuums n. maat Ambulanceleider door bom gedood. Hei Beéaugtijkste 53e Jaargang No. 16166 Verschijnt dagelijks, behalve "op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 6 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. AD VERTEN TlëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 30^. ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger /30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 Maart. Sportvliegtuigen. Temidden van al de narigheid over de enorme oorlogsluchtvloten, die de groote mo gendheden bouwen en waarachter een indus- trieele organisatie staat, die hun aantal in kor ten tijd zal kunnen vertienvoudigen (of meer dan dat) is het-plezierig den blik af te wen den en weer eens naar de „civiele luchtvaart" te kijken. Tenslotte is ook de uitvinding van 't vliegtuig niet aan de menschheid geschon ken met de bedoeling, zichzelf en al zijn vroegere technische veroveringen er mee te vernietigen. En er blijft een kans bestaan dat deze uitvinding tenslotte tot blijvend heil in- plaats van tot ondergang van Europa zal strekken. Het kleine vliegtuig ontwikkelt zich in veler lei vormen. De sportvliegerij neemt toe. Dat is een belangrijk onderdeel van de civiele luchtvaart. Steeds beter worden de kleine toestellen, zooals blijkt uit de vele lange af- stands-vluchten die er mee worden volbracht. Nu is er weer een Engelsche vlieger, Llewellyn, met een „Aeronca" onderweg van Croydon naar Kaapstad, dat hij al bijna bereikt heeft. Het toestel is van Amerikaansch ontwerp, wordt in Engeland in licentie gebouwd, kan met een 38 P.K. motor een snelheid van 150 K.M. per uur bereiken en zal in ons land voor ongeveer f 4000 aan de markt worden ge bracht. De Nederlandsche luchtvaart-autori teiten zijn bezig het te onderzoeken met het oog op de verstrekking van zijn luchtvaardig- heids-bewijs. Volgens de Tel. is de bedoeling, de Aeronca hier op vrij groote sch^-.l te im porteeren. De grootte van die schaal zal wel moeten afhangen van het aantal koopers, en „onge veer f 4000"' is nu niet zoo'n zacht prijsje, in een tijd als deze, dat men een grooten kring van Nederlandei's kan aanwijzen die het zich zelf zouden kunnen aanschaffen. Maar de vorming van nieuwe luchtvaartclubs, behoo- rend bij de vele vliegvelden die in ons land aangelegd worden, zal wel in de bedoeling liggen. Een mooie nieuwe sport ontwikkelt sich hier voor de moderne jeugd. Op den .'.avontuurlijken tijd" van de fiets, de motor fiets en de auto volgt logisch die van het vliegtuig. Het is mogelijk dat sommigen deze zaak eenvoudig zien als de gelegenheid tot het scheppen van een vliegers-reserve voor een komenden oorlog. Dat resultaat behoeft zij volstrekt niet te hebben. Er bestaat gelukkig nog hoop op het vermijden van zulk een rampzalig resultaat. Er bestaat de mogelijk heid dat een nieuwe generatie van sportsmen door zuivere beoefening van de luchtvaart als sport een mate van durf, ondernemingsgeest en zelfvertrouwen zal verwerven die haar in later levensperioden zal helpen om iets moois te bereiken, om krachtig opbouwend werk te doen inplaats van het vernietigende, dat het eenige resultaat van een oorlog zou zijn. Of de Aeronca het populaire kleine vliegtuig zal worden, moet nog blijken. Wel staan de Amerikanen er natuurlijk weer het best voor om de Europeesche markt te veroveren. Zij hebben dat met hun massa-productie van auto's gedaan, profiteerend van de verdeeld heid van Europa waarin een honderdtal auto mobielfabrieken, zwaar gesteund door bescher mende rechten, elkaar doodconcurreert en niet tegen de import van enkele groote Ame- rikaansche concerns is opgewassen. Er is geen enkele reden waarom de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de Verdeelde Staten van Europa ook op het gebied van de vliegtuig industrie, weer niet verre den loef af zouden steken. Maar in Europa heeft men het zoo druk met ruziemaken, dat er nauwelijks tijd bestaat om aandacht aan zulke kleinigheden te schenken. R. P. De Emmabloem-collecte. Op 8 April te Haarlem en te Bloemendaal. IDe jaarlijksche Emma-bloem-collecte zal Öit jaar plaats vinden op Woensdag 8 April. -Het Comité voor de Emmabloemcollecte hoopt en vertrouwt wederom op aller mede werking te mogen rekenen. De medewerking van ieder is in de gegeven tijdsomstandig heden dubbel noodzakelijk, want de groote giften, die vroeger nog wel werden ontvangen ter gelegenheid van dezen bloemendag,, blij ven thans achterwege en daarom moeten veel kleintjes de opbrengst van de collecte op peil houden. Dames en jongedames, die eenige uren willen geven om zieken te helpen en gezon den te beschermen, kunnen zich nu reeds opgeven aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. De bloemverkoopsters moesten den leeftijd &an 14 jaar hebben bereikt, - (Te Liverpool is een museum ge opend, dat het eerste ter wereld is geheel gewijd aan de middelen, die de vrouw sinds 3200 jaar voor Christus voor de verzorging van haar schoonheid heeft gebruikt.) Reeds meer dan vijftig eeuwen lang, Het wordt in Liverpool vertoond, Heeft zich de vrouw, in schoonheidsdrang, Verfraaid of, als u wilt, verschoond. De verf, de zalf, het poederdons Zijn in der vrouwen schilderkunst, Geen vinding van den tijd van ons. Zij staan reeds eeuwen in haar gunst. Er is nu ander materiaal, Dan in het Oud Egyptisch rijk, In 't vrouwenschoonheidsarsenaal, Maar het principe bleef gelijk. Vijfduizend jaar en zelfs misschien Nog eeuwen langer, streefde zij Naar 't groote doel, eruit te zien, Als beeld of, wilt u, schilderij. Terwijl door de historie heen Zooveel, zoowel bij man als wouw, Voorgoed van onze aard verdween, Bleef zij dit grondbeginsel trouw. En 'k vraag u, hebben wij, als man, Het recht van spot, critiek of hoon. Terwijl geen kunstgreep leiden kan Tot een waarachtig manlijk schoon? Ik zeg van niet, want het geslacht, Der blanke teint en slanke lijn, Heeft 't mannenoog steeds vreugd gebracht. Laat ons den vrouwen dankbaar zijn. P. GASUS. UIT het gewone en toch niet duur? KROON-BEHANGSELS Alléén Groote Houtstr. 179 - Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) Duitschland tot een „transactie" bereid? Terugkeer naar Genève in ruil voor opheffing der gedemilitariseerde Rijnzöne. LONDEN, 6 Maart (Havas) „Vol gens berichten uit Berlijn", schrijft de „Daily Herald", „is het mogelijk, dat de Duitsche regeering binnenkort een verklaring aflegt zonder twij fel Zondag bij monde van Hitier teneinde aan te kondigen, dat de Duit sche regeering bereid is te onderhan delen inzake de demilitairisatie van het Rijnland. Men gelooft, dat Duitschland zal verklaren bereid te zijn tot een soort transactie, d. w. z. dat het iets aan wil bieden om Frankrijk en Engeland gerust te stellen als tegenprestatie voor het weer leggen van garnizoenen in het Rijnland. Hier voorziet men twee mogelijkheden: le. Duitschland zou tegenover deze uitein delijke erkenning van volledige gelijkgerech tigdheid kunnen toestemmen weer naar Ge nève terug te keeren. 2e. Duitschland zou kunnen toestemmen in het onderhandelen inzake een Oostelijk lucht- pact en een verdrag tot beperking van de luchtstrij dkraehten. Anderen zijn evenwel van meening, dat Duitschland als voorwaarde voor den terug keer naar Genève zou kunnen stellen de er kenning van het recht koloniën te bezitten". Naar Reuter bericht meldt ook de „Morning Post", dat Hitier een verklaring voorbereidt, waarin hij de voorwaarden uiteen zal zetten, onder welke Duitschland bereid is terug te keeren tot Genève. Deze voorwaarden zijn opheffing van de gedemilitairiseerde Rijnzone en het recht op koloniën. Revolverschoten in het Roe- meensche parlement. Niemand gewond. BELGRADO, 6 Maart (A. N. P.) Tijdens de rede van minister-president Stojadinowitsj in de Skoepsjtina werden hedenochtend drie re volverschoten gelost. In de zaal ontstond een groote verwarring. De zitting werd onmiddel lijk geschorst. Het schijnt dat niemand werd gewond. De politie arresteerde den afgevaar- de Damian Arnautowits, lid van de Jeftitsj- oppositie. Denk aan de witte spat- schermen Ze moeten helder wit zijn. De Commissaris van Politie -verzoekt ons nog eens er de aandacht op te vestigen, dat het witte gedeelte der achterspatborden van rij wielen helder wit moet zijn. Van sommige rij wielen is dit gedeelte al bijna zwart geworden. Tegen overtreders zal proces-verbaal worden opgemaakt, KLEERMAKERIJ GED. OUDE GRACHT 78, TEL. 12236 met 2 pantalons vanal f 40.*"~ Coupe - Afwerking - Stolfen ONDER VOLLE GARANTIE!! Het huis voor solide kleeding naar Maat!! (Adv. Ingez. Med.) Hirota niet geslaagd met kabinets vorming. Door tegenwerking der militairen. TOKIO, 6 Maart. De pogingen van Hirota om een kabinet te vormen zijn mislukt doordat de militaire autori teiten weigerden mede te werken. Generaal Terautsji, die genoemd is als mi nister van oorlog, weigerde zitting te nemen in het nieuwe kabinet, aangezien het leger zich verzette tegen de benoeming van enkele personen in de nieuwe regeering, die te mo derne denkbeelden aanhangen. Als nieuwe ministers zijn een aantal politici genoemd, die deel uitmaken van de meer mo dern georiënteerde partijen in Japan en het leger verzet zich tegen te grooten invloed van die partijen in de nieuwe regeering. Italiaansche bommenwerper boven Addis Abeba. ADDIS ABEBA, 6 Maart. Heden- ochtend 12.15 uur vloog een driemoto- rige Italiaansche bommenwerper bo ven Addis Abeba. Is Eden buiten zijn boekje gegaan? Deel van het kabinet zou zijn houding te Genève afkeuren. LONDEN, 6 Maart (A.N.P.) De bladen kennen de zitting van het kabinet van giste ren, waarop Eden rapport heeft uitgebracht over de situatie te Genève en zijn besprekin gen met Flandin, zeer veel waarde toe. Volgens de „Daily Telegraph" heeft het ka binet zich bezig gehouden met den toestand in Europa. Eenige bladen melden, dat een deel van het kabinet critiek heeft uitgeoefend op Eden in verband met diens politiek te Genève. Hij zou oorspronkelijk de opdracht hebben ge kregen te Genève te laten doorschemeren, dat Engeland zich bij een embargo zou aansluiten, indien dat algemeen werd geëischt. In plaats daarvan heeft hij een verklaring afgelegd, waarin hij namens Engeland het initiatief nam. Eden is naar Londen teruggekeerd om in contact met het kabinet te blijven, daar men geen herhaling van de geschiedenis van Hoare wenschte. De „Times" zegt, dat Eden er de ministers op heeft gewezen, dat Italië de afkondiging van een petroleum-embargo zou beantwoorden met uittreding uit den Volkenbond, opzegging van het verdrag van Locarno, opzegging van het Fransch-Italiaansche militaire accoord en herbezetting van de Fransch- Italiaansche grenzen. Het blad herinnert er verder aan, dat Frank rijk Britsche toezeggingen heeft gevraagd, die het in staat zouden stellen, Italiaansche maat regelen in geval van een embargo te neutrali seeren. De „Times" komt tot de slotsom, dat het uittreden van Italië uit den Volkenbond op zichzelf geen groote wijziging in den bestaan- den toestand zou brengen. De Britsche Majoor Burgoyne, die samenwerkte met het Abessynische Roode Kruis. ADDIS ABEBA, 6 Maart De Brit sche majoor Gerald Achilles Burgoyne, die samenwerkte met het Abessynische Roode Kruis en het bevel voerde over een ambulance, is door een bom ge dood. De ambulance van majoor Bur goyne werd reeds eerder gebombar deerd tusschen Dessie en het Asjangni- meer in de'nabijheid van Waldia. Nader verneemt het A. N. P. uit Addis Abeba: Majoor Burgoyne, die werd gedood door een bom, was transportofficier van het Abessynische Roode Kruis en bevond zich bij de troepen van Ras Kassa, die van Amba Alagi terugtrokken op Quoram. De majoor werd ge dood door een bom, uit een Italiaansch vlieg tuig omlaaggeworpen. De Italianen bombar deeren onophoudelijk den weg tusschen Amba Alagi en Waldia. Rijksautocentrale gesticht. Bij Kon. besluit is opgericht een Rijksauto- mobielcentrale: De Centrale welke te 's-Gra- venhage gevestigd wordt, komt in beheer bij het Staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Telefonie. De taak van de Rijks-Automobielcentrale bestaat in: a. het aanschaffen van automobielen en motorrijwielen ten behoeve van Rijksinstel lingen b. het verleenen van bemiddeling bij het aanschaffen van de voor de Rijksautomobie len- en -motorrijwielen benoodigde onderdee- len, uitrustingstukken en verbruiksstof f en c. de zorg voor, het onderhoud en de her stellingen van deze vervoermiddelen: d. het houden van toezicht op de uitvoe ring van de door haar gesloten overeenkom sten en, voor zooveel dit niet door haar zelf plaats vindt, op het onderhoud en de herstel lingen, waartoe haar o.a. worden toegezon den de rekeningen, welke het gevolg zijn van het houden en het gebruiken van de vervoer middelen. Smokkelaarsbende ontmaskerd ROTTERDAM, 6 Maart (A.N.P.) Dezer da gen is de crisisdienst van de centrale recher che te Rotterdam er in geslaagd een smokke laarscomplot te ontmaskeren, waarbij men heeft aangehouden den 36-jarigen C. gedomi cilieerd te Breda, bijgenaamd „De Pooter" en „Het Blonde Gevaar" en die in Brabant be kend staat als Nederland's beruchtste smok kelaar. De man is op Vrijdag van de vorige week te Rotterdam aangehouden, toen hij 420 doozen Belgische margarine per auto vervoer de. In den wagen zaten twee mannen. Zij hadden geen papieren bij zich en een van hen bleek de beruchte smokkelaar C. te zijn. in den wagen vond men de 420 doozen Belgische margarine. De wagen werd meegenomen naar de Duivenvoordestraat, bij welke rit de twee de man uit den wagen sprong en wist te ont komen. Toevallig had men denzelfden middag op den Ouden Dijk een auto aangehouden met den 36-jarigen R„ wonende aan den Linker Maasoever te Rotterdam en die bekend staat als smokkelaar. Op den Linker Maasoever namelijk wordt zeer veel Belgische margarine clandestien aan den man gebracht. In de auto van R. vond men dien middag echter niets en ook een huiszoeking bij hem leverde niets op. Men heeft daarna een onderzoek ingesteld in Brabant in de grensstreek om na te gaan, wie tezamen met C. den Linker Maasoever te Rotterdam van Belgische mar garine had voorzien. Na eenig zoeken kwam men bij den 37- jarigen landbouwer S. te Te teringen. Deze bleek een der financiers van het complot te zijn en tegen hem is proces-verbaal opge maakt. De tweede financier bleek te zijn de 26-jarige G. uit Chaam. DE L Z 129, HET GROOTSTE LUCHTSCHIP TER WERELD, heeft onder leiding van Dr. Eekener zijn eerste proefvlucht gemaakt, die uitstekend verloopen is. Het gevaarte kort na den start te Friedrichshafen, I Het woord is aan Alfred de Vigny: Er bestaat geen mensch die het recht heeft, de men- schen te verachten. Wat zal er met de spelling gebeuren? Ongerustheid onder de boekdrukkers. De Federatie der Werkgeversorganlsatiën In het Boekdrukkersbedrijf te Amsterdam heeft een request aan den minister gezonden, waar in er aan herinnerd wordt, dat de minister aan het hoofdbestuur van de Federatie heeft medegedeeld, dat de regeering niet voor nemens was wijziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften nopens de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het onderwijs, terwijl de minister er nog aan toevoegde, dat het de bedoeling van de re geering was om mocht te eeniger tijd nieuwe wijziging aan de orde komen niet tot invoering zou worden overgegaan, dan nadat een zoodanige periode van aanpassing zou zijn gelaten, als door de omstandigheden werd geboden. Thans is door allerlei vragen in de Tweede Kamer gesteld, echter weer onrust in de gra fische wereld ontstaan. De uitgevers bijv. zijn opnieuw angstig geworden om schoolboeken en kostbare dictionnaires uit te geven of op drachten voor herdrukken te verleenen met het oog op de onzekere toekomst. Daar het juist deze werken zijn. waarin vele typogra fen en ook werkgevers hun bestaan vinden, is het gevolg van dezen toestand, dat de reeds heerschende werkloosheid in de typografie dreigt toe te nemen en daarvoor ook het cijfer der totale werkloosheid ongunstig wordt beïnvloed. Het hoofdbestuur koestert ernstige vrees, dat de dezer dagen verschenen Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Onderwijsbegrooting, waarbij de minister der spelling 19344 bespreekt, de onzekerheid m uitgeverskringen zal doen toenemen. Daarom verzoekt de Federatie den minister met den meesten spoed al die maatregelen te bevorderen, welke twijfel ten aanzien van de huidige en toekomstige spelling uitslui ten. DE NEDERLANDSCHE FILM „JONGE HARTEN". Dezer dagen werd de muziek voor de film „Jonge Harten" welke van den Holalndschen componist Leo Smit is, die hoofdzakelijk in Frankrijk als filmcomponist, werkt, in de Cinetone Studio's te Amsterdam opgenomen. Daar de laatste hand aan de montage ge legd wordt, zal in het begin van de volgende week de eerste copie het laboratorium van Cinetone verlaten. In tegenstelling tot vroe gere Nederlandsche films, die tot op den dag van de première niet aan de pers getoond werden, zal binnenkort een persvoorstelling van „Jonge Harten" gehouden worden, ter wijl 3 a 4 weken daarna de Nederlandsche première zal plaats hebben. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft met Litwinof besprekingen gevoerd over het gebeurde te Tokio. pag. 4 Het antwoord van den negus op de voorstel len van Genève. pag. 4 Britsch en Italiaansch commentaar op het bombardement van de Engelsche ambulance pag. 4 Hirota is niet geslaagd met zijn kabinets vorming. pag. 1 De Britsche majoor Burgoyne, die met het Abessynische Roode Kruis samenwerkte is door een bom gedood. pag. 1 De regeering wil veel Nederlandsche meisjes opleiden en den stroom buitenlandsche meisjes beperken. pag. 6 Voor de Haarlemsche rechtbank is bevesti ging van het vonnis tegen den dronken sportvlieger geëischt. pag. 6 Te Soesterberg heeft men tot nu toe succes gehad met proefnemingen tegen ijsafzetting op vliegtuigen. pag. 3 De Tweede Kamer bespreekt de landbouwcri- sisregelen. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Sportvliegtuigen. pag. 1 Vr. S.: Televisie-vooruitzichten. pag. 3 K. de Jong: Christelijk Fanfarecorps „Arti et Religioni". pag 13 J. B. Schuil over Polly Perkins. pag 13 A. H. Loeff-Bokma: Zurich in den winter. pag. 13 Helen de Balbian Verster: Vorstcndiner te Cannes. pag. 4 Voor de Jeugd. pag. 1-1 en 12 Sport in 't kort. pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1