Ho Sombere klanken over onzen landbouw. REISBELASTING-ZEGELZIEKTE. E IK GROEIDE ZATERDAG 7 MAART 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Tal van wenschen kenbaar gemaakt. DEN HAAG, Vrijdag. De c.-h. plattelander Weitkamp betoogt, dat de boeren slechts de hun toekomende plaats in de samenleving vragen. Doch daar toe moeten ze dan ook in staat gesteld wor den tegen behoorlijke prijzen te produceeren. De heer v. d. Heuvel sprak over indexcij fers van levensmidde- J. Weitkamp (Chr.h.) len. Maar wat zijn die voor de boeren an ders dan de dadels van Hassan? (Zie blz. zooveel van de Dui zend-en-een-nacht) Indexcijfers dienen buiten beschouwing te blijven zoolang de boer niet tegen rede lijken prijs kan pro duceeren. Voor zoover men beweert, dat de consument niet meer betalen kan. wijst spr op de groote distributiekosten. Deze maken de producten onevenredig hoog voor den consument, evenals de vaste lasten. Vermin dering daarvan zal den arbeid van den boer loonender gaan maken. Van ordening valt niets te venvachten: daarvoor is de land bouw ongeschikt. Minister Deckers krijgt van den heer van Voorst tot Voorst (R.-K.) allereerst een pluimpje voor zijn M. v. A.. waaruit blijkt dat deze bewindsman wil meewerken aan een systeem ter verkrijging van een redelij ken prijs voor de landbouwproducten. De aanpassing van de productie aan de con sumptie is tenslotte niet geslaagd. De crisis- steun heeft in de afgeloopen jaren slechts geleerd, dat 't zoo niet langer kan gaan. Minder grasland en tuinbouw en meer ak kerbouw is de medicijn, die deze „genees heer" aanbeveelt. De prijzen in binnen- en buitenland moeten tot elkaar worden ge bracht door aanpassing aan de wereldvaluta. Door vele hypotheekboeren en anderen wordt reeds lang honger geleden door het vasthou den aan den gouden standaard. Nog een goed woord voor de kleine boeren en toen kwam de heer Smeenk (a.-r.) o.m. klagen over de verlaging van den tarwerichtprijs. Als de Minister, zei deze spr, niet bereid ls nog voor dit jaar dien richtprijs te her stellen, late hij het dan in elk geval voor 1937 ^De* sociaal-demooratische plattelander v. d. Sluis noemt den toestand in het landbouwbe drijf, zoowel van boeren als landarbeiders in één woord slecht. Armoede grijpt om zich heen. De geesten worden opstandig. Onder deze om standigheden is krachtig en evenwichtig be leid bovenal geboden. Spr. schetst het drama van de wisseling in de leiding van Landbouw in de laatste zes jaar. De eenige vraag is thans, wat is er te doen om tot 'n betere situatie te komen. De uitgaven ten behoeve van de land bouw van 200 op 300 millioen brengen, om al dus de prijzen omhoog te krijgen? Een zekere verhooging der landbouwprijzen is gezien de indexcijfers, volkomen redelijk. Maar als men zich alleen tot dezen maatregel zou bepalen, zou hiervan een groote teleurstelling 't gevolg- zijn. Want men moet wel bedenken, dat stijging van prijs da ling van verbruik veroorzaakt, waarop vooral gelet dient te worden nu we over bijkans heel de linie een verarming heb ben. Te midden van een verarmd Neder land kan met niet 'n welvarenden boeren stand hebben. Boven- Mr. f. q. c. j. m. Teu- dien, als de prijzen Uwa (R.K. eta.uoa omhoog gingen, dan zou de opbrengst voor 'n groot deel terecht komen bij het grondkapitaal. Verhooging van de koopkracht en ordening zijn de wenschen van dit Kamerlid, doch inwilliging hiervan verwacht hij van deze, in wezen nu eenmaal, wat haar landbouwpolitiek betreft, liberale Regeering niet. De heer Bakker (c.h.) bepleit verlaging van de vaste lasten en meer ratio nalisatie in 't landbouwbedrijf. Hierna hield Mr. Teulings (R.K.) eenige financieele be schouwingen o.m. over het te kort van het landbouwcrisisfonds. Als spr. betoogt, dat in de M. v. A. het verouderde systeem in den op zet der begrooting van 't fonds op die en die manier wordt „goedgepraat", blijkt uit 'n in terruptie van den Minister, dat deze die uit drukking niet bepaald op prijs stelt, waarop zijn partij- en geestverwant de expressie wij zigt in „verdedigd". De plattelander Mr. Ver voorn bepleit een ander stelsel voor hulp aan den landbouw, n.l. dat van hooge invoerrech ten. De heer Ebels (v.d.) bepleitte rationali satie en voorts behoud zoowel van de kwaliteit als van onzen export, aangezien deze als zoo danig vermeerdering van welvaart kan betee- kenen. Dit wat aanpassing van de gewijzigde internationale omstandigheden betreft. En nu de aanpassing aan het huidige prijsniveau. Belooning van den arbeid moet in elk geval verkregen worden. Tuschen de loonen in den „Makelaar" in niet bestaande onroerende goederen. Sluw oplichter aangehouden. De politie te Amsterdam heeft de hand kunnen leggen op een 34-jarigen „makelaar", die er vroeger te Haarlem een z.g. bemidde lingsbureau op na heeft gehouden en er den laatsten tijd in de hoofdstad zijn werk van maakte, goedgeloovige lieden voor meeren- deels kleinere bedragen op te lichten. De man volgde daarbij een in oplichterskringen nog minder bekende methode. Hij plaatste een advertentie in de bladen, waarin in de een of andere gemeente een zaak ter over name werd aangeboden. Op deze wijze kwam hij met verschillende personen in correspon dentie en van dezen bezocht hij er enkelen, wien hij aanbood, hen den volgenden dag per auto naar de in de advertentie bedoelde zaak te brengen. Voor de te maken onkosten vroeg hij dan vier a vijf gulden vooruit en zoo vond hij telkens weer onder zijn slachtoffers goed van vertrouwen zijnde lieden, die er geen bezwaar in zagen dit geld even voor te schieten en pas snapten, dat zij er ingeloo- pen waren toen èn man èn auto hardnekkig wegbleven. Dat het echter met deze praktij ken mis zou loopen lag voor de hand; de van verschillende zijden gewaarschuwde politie was op haar qui vive en is er zooals ge zegd in mogen slagen, den makelaar in niet bestaande onroerende goederen naar de Bel te doen verhuizen. landbouw en die in andere bedrijven is elke redelijke verhouding zoek. Spr. vraagt of de Minister geen compensatie-maatregelen kan treffen in verband met de verlaging van den tarwe-richtprijs. Verlaging van de vaste las ten behoorde ook weer tot de verlangens van dezen afgevaardigde, evenals van nog menig woordvoerder, die na hem de rij der praat lustige agrarische specialisten op waarlijk be nauwende wijze deden groeien. Den heer Hiem- stra (s.d.) hoorden we opkomen tegen het denkbeeld om de invoerrechten te verhoogen. terwijl hij voorts o.m. een lans brak voor het idee aan verleening van steun de voorwaarde te verleenen, dat per H.A. een bepaald aantal arbeiders moeten worden aangenomen. De heer Krol (c.h.) voelt hier ook veel voor. Men kan het eens in een bepaalde provincie pro- beeren. De Gedeputeerde Staten deze afge vaardigde kent in dit opzicht, zelf Gede puteerde, het klappen van de zweep doen veel meer kruiersdiensten voor de Regeering. Alsof in het debat nog niet genoeg sombere klanken gehoord waren, moest nu ook nog de heer J. ter Laan (s.d.) zijn doffe droeve stem laten klinken in een beschouwing over de trieste situatie der volksvoeding. De heer Schilthuis (v.d.) wierp, als Rotterdammer èn „raanhandelaar, natuurlijk 'n blik op wat de havenstad van de vermindering van graan- invoer te lijden heeft. Voor den verscherpten vorm van autarkie, die hier te lande gecon stateerd kan worden, voelt deze afgevaardigde niets. Dinsdag zal de Minister de heele schare van sprekers beantwoorden. E. v. R. Brandweerman bij brand ernstig gewond. Door een dak gevallen. Vrijdag ls brand uitgebroken op de boven verdieping van de Olieraffinaderij „Zuilen" te Zuilen. De brand is ontstaan tengevolge van een ontploffing. Door de groote brand baarheid van de vloeistof greep het vuur direct zeer snel om zich heen. zoodat de ge- heele verdieping weldra in lichter laaie stond De brandweren uit Zuilen, Maarssen en Utrecht waren spoedig op het terrein van den brand aanwezig. Zij tastten het vuur met kracht aan en mochten er in slagen den brand tot de bovenverdieping te beperken Deze verdieping en het dak gingen echter geheel verloren. Aan de Olieraffinaderij „Zuilen" grenst de groote opslagplaats „Serdang" van de Ne- derlandsche Chininefabriek. Deze fabriek heeft met twee eigen spuiten haar opslag plaats nat gehouden. Bij het blusschingswerk is een der brand weerlieden uit Zuilen de heer Bos. door het brandende dak van de Olieraffinaderij ge vallen. Nadat den man geneeskundige hulp was verleend, is hij met vrij ernstige verwon dingen naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. De nablussching duurde geruimen tijd. EEN „LOSHOES" AFGEBRAND. Vrijdag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een boerderij nabij den weg En schedéLosser, bewoond door de landbouwers Tragter en Spiele.. Deze boerderij was een der weinige zooge naamde ..losse huizen" (oud-Saksische boer derijen), welke nog in Twente zijn overgeble ven. Dit „loshoes" is geheel afgebrand. Men slaagde er met groote moeite in het vee te redden. De schade wordt door verzekering ge dekt. Nederl. Hypotheekbank te Veendam. Voorgesteld dividend 14% (v. j. 19%). Aan de aandeelhoudersvergadering der Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam, waarmede gefusionneerd is de Eerste Neder landsche Hypotheekbriefbank te 's Graven- hage, zal worden voorgesteld uit de winst van 1935 af te schrijven f 24.402 wegens ge zamenlijke executie verliezen en f 73,589 op ingekochte onderpanden, zoodat deze op beide balansen weder met f 1 voorkomen. Voorts zal worden voorgesteld om reserve rekeningen te vormen voor koersverliezen op effecten en voor eventueelen inkoop van on derpanden tot een totaal bedrag van f 107.248 en bovendien de bestaande reserve te ver sterken met f 224.157. waarna een dividend kan worden uitgekeerd van 14- pet. (v.j. 19 pet.) of f 28 per aandeel van f 1000 waarop 20 pet. gestort en f 14 per aandeel van f 1000 waarop 10 pet. gestort. De gezamenlijke reserves stijgen na deze winstverdeeling van f 3.940.152 tot f 4.124.310. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. Van 9 tot 14 Maart verkeers telling. Van 9 tot 14 Maart zal op tien plaatsen in ons land een verkeerstelling worden gehouden. Deze zal aanvangen om 8 uur des morgens en eindigen om 8 uur des avonds. De bedoeling is om materiaal aan te bieden aan de commissie van advies van het verkeers- fonds, om te weten welke plaats het z.g. eigen vervoer van industrieele ondernemingen in het transportverkeer inneemt. De verkeerswaarne- mingen zullen o.m. geschieden op den weg AmsterdamLaren bij de Hakkelaarsbrug. AmsterdamHaarlem even buiten Amster dam, Den HaagSassenheim bij Den Deyl, DelftRotterdam bij Overschie. De telling zal worden uitgevoerd door werk- loozen, bijgestaan docr personeel der mare chaussee en rijksveldwacht-. Men zal den be stuurders negen vragen voorleggen Wat Ls cUe nieluite HONIG'5 KALFSSOEP hWZÏ&LZIÈ (Adv. Ingez. Mcd.) DOOR PIET VAN DER HEM „Bijna elke vacantiereis dient de gezondheid tevens." (Minister Oud in de memorie van toelichting op het wetsontwerp voor het, treffen van een reisbelasting.) Dokter: „Een typische vorm van tongblaar, als gevolg van het likken van reiszegels. De minister heeft heel wat op zijn geweten 7 Maart Vanwege het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium", afd. Haarlem, is een adres aan den Haarl. Gemeenteraad ge zonden inhoudende verzoek tot afschaf fing van de Haarlemsche kermis. Adressanten doen dit in de overtui ging dat, moge zulk een instelling in vroeger eeuwen recht van bestaan gehad hebben, zij dat nu niet alleen ten eenen- male mist, maar ook ten hoogste ver derfelijk is voor den zedelijken toestand onzes volks in het algemeen, voor dien van den werkenden stand in het bij zonder. VAN NUL TOT ACTEUR Regie. In den tijd waarover ik nu spreek was het nog de gewoonte dat dilettantenvereenigingen de hulp van een beroepsacteur inriepen om hun voorstellingen luister bij te zetten. Men speelde daar tooneel louter voor zijn plezier en dacht er niet aan dat met Kunst te ver gelijken. Van regie was eigenlijk heelemaal geen sprake. In het oude deftige K.N.I. had ik dan ook van de laak des regisseurs een vrij on volkomen beeld gekregen. De leiding berustte bij den rector van het gymnasium, een kogel ronden heer, die bij voorkeur in komische rollen optrad en geacht werd een ruime blik en paedagogische gaven te bezitten. Hij ver telde ons hoe de stoelen en tefels op het tooneel zouden worden geplaatst; wanneer de spelers moesten opstaan en gaan zitten; hij deed ons voor hoe we de rol moesten spelen en riep onophoudelijk: Harder! Har der! De hoofdzaak is dat de menschen jullie verstaan! Harder dan toch! Hij onthield zich zorgvuldig van het maken van aanmerkingen: de spelers zouden zoo iets ook niet geduld hebben. In de eerste plaats speelden zij voor hun eigen plezier en wenschten dus niet door een medelid bevit te worden. Maar bovendien waren ze door alles heen overtuigd van hun buitengewone talenten: er kon dus In het geheel geen aanleiding bestaan tot het maken van op merkingen. Ieder regisseerde zichzelf en de jongeren schikten zich naar de anderen. De leider keek toe en riep: Heel goed! Har der! Hoe geheel anders was het hier. Onze directeur-regisseur was, zooals ik al gezegd heb, een comediant van de oude stempel, maar hij kende het vak tot in de toppen van zijn vingers. Het was alles wat zwaar en breed en een tikje ouderwetsch maar hij had deugden die ik op den duur buitengewoon ben gaan waardeeren: hij wist een voor stelling tot één groot geheel te maken en hij haalde uit ieder rolletje, al was het nog zoo klein, wat er inzat. Van voordoen was geen sprake; je moest leeren begrijpen wat er achter de tekst zat Die woorden, jongeman, die woorden, da's maar bijzaak. Die leer je uit je hoofd, die kan iedere ezel leeren. Begrip moet ik hebben, begrip! Het lééft niet, jonge man, het is allemaal zoo dood als een pier! Wat wil je nou uitdrukken? Waarom zeg je die zin? Waarom op dien toon? Ik hoor alleen maar woorden, woorden! Begrip! Terug jonge man, terug en over! In den beginne was dat benauwend en ver warrend. Je stond er hulpeloos bij en wist niet wat er van je verlangd werd Van binnen uit! Jij legt het er van buiten op! Ik voel niet wat je wilt! Ik hoor je alleen maar praten, daar heb ik niets aan Ga naar huis, jonge man word maar kruide nier, word in godsnaam toch kruidenier! Er is een kruidenier in je verloren gegaan. Be grip moet ik hebben! Soms sprong hij op en kwam vlak voor je staan. ZTn groote handen grepen je bij de schouders en zijn grijze oogen keken je fel aan. Jonge man, jij houdt van dat meisje, nietwaar? Je hebt haar lief. Je bemint haar. Je zoudt voor haar willen sterven. Ze is alles voor je. Je aanbidt haar Is het niet zoo? Ja meneer, zei je dan blozend en schuch ter. Nou dan, terug en over. En laat ik die liefde van je voelen. Je moet liefde uitstra len, van het oogenblik af dat je opkomt. Bij het eerste woord dat je zegt moet ik weten dat je van haar houdt. Laat het klinken uit je stem; je ziel moet er uit spreken. En dan begon je opnieuw. Hoe vaak ik dat: terug en over heb moeten hooren, ik weet het niet. Dan was dit niet goed. dan dat niet. Eindelijk, na twintig maal, gaf hij het op. Werken, werken en nog eens werken. Ga naar huis, jonge man en studeer! En dan begon den volgenden dag het lieve leven opnieuw. Tot opeens: daar voelde je dat het beter ging. Het leek vaak maar een kleinigheid, iets in de intonatie dat bij toeval scheen te komen. En als dan aan het einde van je scènetje niet het eeuwige „terug en over" klonk, maar hij, zonder je met een blik te verwaardigen „doorgaan" zei. dan zuchtte je verlicht. Eindelijk was het goed geweest. Tegenspraak duldde hij niet, van niemand. Als u het niet met mij eens bent me neer, dan kunt u na de repetitie op mijn kantoor komen, meneer. Hier wordt gespeeld, zooals ik het wensch. In den beginne was ik vaak wanhopig. Maar langzamerhand wende je aan zijn manier van doen en leerde je hem begrijpen. En toen ik hem eens na een repetitie tegen een ouderen collega hoorde zeggen: En toch komt er misschien nog wel eens iets van dien jongen terecht, toen was ik zoo blij als een kind. Bescheidenheid had ik tenminste geleerd. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Door de duisternis misleid is de 37-jarige arbeider K. de Roo te De Krim in de Dom- melswijk, nabij zijn woning, geraakt en ver dronken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5