's Nachts opstaan DINSDX'G '10 MA'XRT '1936 HA ARE EM'S DA'GEESB 8 De toonkamer der gasfabriek. B. en W. willen haar behouden. Naar aanleiding van het voorstel van Mr. C. Blankevoort, om de toonkamer van het ge meente-gasbedrijf met ingang van 1 Jan. 1936 op te heffen, deelen B. en W. aan den raad het volgende mede. „Nu de achteruitgang In de gaslevering tot stilstand is gekomen, is het voor het ge meente-gasbedrijf van belang met alle be schikbare middelen te trachten het verloren gasdebiet terug te winnen. Eén van de mid delen daartoe is het aanvullende lagere vast rechttarief met daarnaast het verlaagde tarief voor gasverwarming. Om deze tarieven tot hun recht te doen komen is het noodig, een zoo groot mogelijk contact te hebben met de gasverbrulkers Dit contact kan word enbereikt door het ge ven van een serie kookdemonstraties, waar bij o.m op de voordeelen kan worden gewe zen. welke de nieuwe tarieven bieden. Daar voor is de bestaande toonkamer van groot nut. Juist nu is een dergelijke lokaliteit voor het gemeente-gasbedrijf meer dan ooit als één van de belangrijke middelen te beschou wen om contact te behouden met de ver bruikers van gas, en voorts om den strijd te voeren tot herwinning van het verloren gas debiet. In dit verband meenen wij te moeten op merken, dat van de 98 erkende installateurs slechts ongeveer 30 een winkel hebben. Het behoeft geen betoog dat de 68 geen winkel hebbende installateurs de gemeen telijke toonkamer in het algemeen zeer op prijs stellen. Immers deze kunnen hun cliën ten aldaar de benoodigde gastoestellen laten zien in een verscheidenheid, welke zij ieder afzonderlijk niet kunnen aanhouden. Voorts achten wij het van belang ter ken nis van den raad te brengen, dat- uit een in gesteld onderzoek is gebleken, dat in het grootste deel van de hierboven bedoelde 30 winkels slechts zeer beperkt gastoestellen worden geëtaleerd. Geheel onverklaarbaar is dit niet, omdat de belangen van de winkeliers, en die van het gemeentegasbedrijf in deze niet geheel paralel loopen. Het gasbedrijf toch heeft belang bij het onder het publiek brengen van gastoe stellen, als middel om gas te verkoopen, ter wijl het belang van den winkelier in hoofd zaak medebrengt den verkoop van toestellen voor allerlei doeleinden zonder meer. Om een voorbeeld te noemen, kan het belang van een winkelier op een gegeven oogenblik meer ge diend zijn met den verkoop van petroleum- toestell, dan met den verkoop van voor het. gasbedrijf van belang zijnde apparaten". Op grond van het hierboven omschrevene en mede in verband met het advies van de sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken stellen B. en W. aan den raad voor, het voorstel van Mr. Blankevoort niet aan te nemen. BRUG OVER DE BROUWERSVAART. B. en W. stellen den Raad voor, ter be schikking van B. en W. te stellen een bedrag van 11.800 voor het bouwen van een brug over de Brouwersvaart met bijkomende wer ken. VOORSTEL TOT DEFINITIEVE BENOEMING. B. en W. stellen den Raad voor, den heer H, Zanen thans definitief te benoemen tot leeraar in het schoonschrijven, het machine- schrijven en de stenografie aan de H.B.S. A met 5-j. cursus. DE VACATURE VAN GEMEENTE ARCHIVARIS Ter voorziening in de vacature van archi varis der gemeente, ontstaan door het aan den heer H. E. Knappert verleende eervol ontslag, bevelen B. en W. aan: 1. dr. J. G. Avis, te Voorburg, 2. mej. dr. G. H. Kurtz te Utrecht, 3. mr. H. L. Hommes te Groningen. ALGEM. NEDERL. GEHEEL-ONTHOUDERS- BOND. De algemeene vergadering van dezen bond wordt dit jaar gehouden in 'het gebouw van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers te Aerdenhout op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juli. DE PAASCHVACANTIE AAN GYMNASIUM EN SCHOLEN VOOR M.O. Daar de Paaschvacantie aan het Gym nasium en aan de middelbare dagscholen één dag later begint dan bij 't L.O., hetgeen voor vele gezinnen met het oog op reisplannen, familiebezoek enz. zijn onaangename zijde heeft, stellen B. en W. den raad voor, aan ge noemde scholen de Paaschvacantie te doen ingaan op den Woensdag vóór het Paasch- feestj na afloop der morgenlessen. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL Nader meldt men ons nog aangaande de tentoonstelling van het goedverzorgde boek: In de 5 dagen, gedurende welke de tentoon stelling voor het publiek toegankelijk was in de groote raadzaal van het Prinsenhof en clave in het gebouw der Stads Bibliotheek en leeszaal hebben meer dan 1600 Haarlem mers met de grootste belangstelling en tevens met blijde verrassing de pracht-verzameling handschriften, incunabelen en post-incunabe- len, de werken van de 16e tot en met de 20e eeuw bezichtigd. Den meesten was 't onbekend dat de bibliotheek hunner stad over een pracht-coliectie oude en nieuwe werken be schikte. waarvan hier een keur was bijeenge bracht. En toch had men hier slechts te doen met. een zeer gering aantal van het heel rijke bezit der bibliotheek, dat wegens de inrich ting van het bibliotheekgebouw niet dagelijks voor het, publiek kan worden vertoond, het geen niet wegneemt, dat al de werken, die eigendom zijn van de bibliotheek op aanvraag ter inzage zijn. Velen zagen, naar ze verklaarden, voor het eerst handschriften en incunabelen; velen konden niet begrijpen, dat enkele handschrif ten werkelijk handschriften waren en geen werk van den typograaf. De middelbare scho len waren prachtig vertegenwoordigd door honderden vertegenwoordigers van de rijpere jeugd. Ook van Katholieke zijde was warme belangstelling, die zeer geapprecieerd werd, omdat belangstelling van zooveel mogelijk he terogene elementen voor de voortbrengselen onzer cultuur deze cultuur gunstig helpt be ïnvloeden en het saamhoorigheidsgevoel van de bevolking van dezelfde stad zal versterken. De waardeering, die zoowel voor deze tentoon stelling als voor die van het Oude Kinderboek is gebleken, heeft de directie der Stads Biblio theek zeer aangemoedigd langs dezen weg het publiek steeds meer bekend te maken met de werken, die voor een goede en breede volks ontwikkeling onmisbaar zijn. Commissie van Overleg onder, wijzend personeel. De salarisverlaging besproken. Wij ontvingen het volgende officieele com muniqué: Dezer dagen had ten Stadhuize de eerste vergadering van de Commissie van overleg voor het onderwijzend personeel plaats, onder voorzitterschap van den Wethouder van On derwijs, den heer A. G. Boes. Na installatie der Commissie kwam in be handeling het Kon. Besl. van 5 December 1935, houdende aanmaning aan den Raad der gemeente om binnen drie maanden de sa larissen der ambtenaren met pl.m. 5 procent te verlagen. De Commissie was in haar geheel van ge voelen, dat alle pogingen in het werk be- hooren te worden gesteld om deze salaris korting te voorkomen. In het bijzonder werd gewezen op de wenschelijkheid te trachten in elk geval het personeel bij het voorberei dend lager onderwijs en de „Kweekelingen met akte" voor deze korting te vrijwaren. OVER COLPORTAGE. De heer J. v. d. P, zendt ons een stuk waar aan wij de volgende zakelijke meaedeeling ont- leenen „Woensdagavond was een groepje N.S.B.'ers lectuur aan het verspreiden in het Rozen- priëel. Dit geschiedde onder bescherming van eenige agenten, twee rechercheurs met hon den, de motorbrigade, een inspecteur van po litie en twee lantaarnopstekers. Als belasting betaler vraag ik mij af: wie betaalt die be scherming, de N.S.B. soms? Zou het niet gewenscht zijn, dat de politie dergelijke tochten verbood, dan konden de politie-menschen en lantaarnopstekers hun tijd op nuttiger wijze besteden." Wij hebben dit stukje aan den Commissaris van Politie ter inzage gegeven. Deze vond evenwel geen aanleiding daarop in te gaan. OUDERAVOND „DE GRIJZE DRIEHOEK". Op Woensdag 11 Maart organiseert het be stuur van de Padvindersgroep „De grijze Drie hoek" een ouderavond in het gebouw van de Chr. Jongemannen Vereeniging aan de Lange Margarethastraat. PERSONALLY. Onze oud-stadgenoot L. G. Pierlot heeft op een kapconcours te New York den eersten prijs (zilveren beker) in de heerenafdeeling gewonnen en den 2en prijs (eveneens een zil veren beker) in de damesafdeeling. OUD-LEERLINGEN VAN TUINBOUW- CURSUSSEN De afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van oud-leerlingen der Tuinbouwwintercursussen houdt Woens dagavond 11 Maart a.s. in „Spoorzicht" een ledenvergadering. De heer H. W. van Dort zal een causerie hou den over „Besmettingsleer"'. GETUIGENISAVOND VAN JODEN CHRISTENEN. Donderdag 12 Maart zal in de kerk der Broedergemeente aan de Parklaan een open bare getuigenisavond worden gehouden uit gaande van de Ned. Vereeniging van Joden christenen. Hier zullen verschillende bekeer de Israëlieten het woord voeren, o.a. Dr. J. H. Zalmann, arts te Soest, voorzitter der ver eeniging, de heer H. Blu-m, zendeling onder Israël te Amsterdam en de heer I. Kuyper te Bilthoven. M. S. WYTEMA KOMT TE HAARLEM Donderdag 12 Maart a.s. zal onder auspiciën van de Haarlemsche Boekverkoopersvereeni- ging de oudste officier van de K XVIII. de heer M. S. Wytema, in de Gem. Concertzaal komen vertellen van de reis der K XVIII naar Indië. „Harmonie Crescendo", directeur de heer H. W. Hofmeester, verleent dezen avond me dewerking door vóór de lezing en gedurende de pauze nationale en andere muziek ten ge- hoorg te brengen. Lichtbeelden zullen de voor- draent van den heer Wytema verduidelijken. 1i VOOR DEN- -POLITIERECHTER Een diefachtige juffrouw. Bij een melkhandelaar in IJmuiden was al twee keer geld uit de toonbanklade vermist, eens I 5 en later 8 en het was den winkelier opgevallen, dat béide keeren vóór de vermis sing een juffrouw in zijn winkel was geweest, die er anders nooit kwam en die telkens melk was komen halen zonder iets bij zich te heb ben, waarin de melk gegoten kon worden, waarom zij aan de juffrouw, die haar hielp, gevraagd had of deze haar een pan wilde leenen, wat gebeurd was. Om die pan te ha len moest de juffrouw echter den winkel ver laten en het is, dit alles in aanmerking geno men, zeer begrijpelijk dat de melkboer die be zoekster ervan verdacht, een greep in zijn toonbanklade te hebben gedaan. Hij was dus op zijn qui vive en toen de juffrouw voor de derde maal in den winkel verscheen, weer zonder pan of kan en twee liter melk vroeg met een pan te leen. hield men haar in het oog. De vrouw van den winkelier deed of ze geen erg had en ging naar achter om een pan te halen, maar haar man en haar zusje loer den van uit de kamer, die achter den winkel is gelegen, terwijl de juffrouw zelf ook niet hard naar de keuken liep. maar eenmaal den winkel uit staan bleef en achter zich loerde. Zoo doende zagen ze alle drie dat de koopster zich over de toonbank boog en een greep deed in de richting van de toonbanklade, waarop de baas te voorschijn sprong en riep: „nu heb ik je". Hij hoorde toen weer geld in de lade vallen en deze met een klap dichtschuiven. De anderen hadden dit ook waargenomen. Daar was geen ontkennen tegen, zou men zeggen, maar de koopster redeneerde zoo niet, want zij bleef stijf en strak volhouden, dat ze zich niet over de toonbank had gebogen, de lade niet opengetrokken en er geen greep in gedaan De politie was bovendien nog eens op infor maties uitgegaan en had vernomen dat in IJmuiden bij meer winkeliers geld was ver mist. nadat de juffrouw er was geweest. „Laten ze dat maar bewijzen", zei de juf frouw balsturig en zij bezwoer haar onschuld. Het mocht haar niet baten, maar de officier eischte nog geen straf, omdat de vrouw drie jonge kinderen had en men eerst eens wil zien. hoe het met de verzorging hiervan gaan 's N«ch:i moeten opslatn. Zenuwachtigheid, Fijn in de Beenen, Duueligheid, Hoofdpijnen, Verlie» van Energie, Branding en Krampen hunner, het gevolg rijn van slecnte werking van de NIEREN Het dokterjrscepl CyMex voor- omt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN n geeft in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw old terug. Neem vandaag nog Cyslex, Uw apotheker of drogiit neeft het. (Adv. Ingez. Med.) Sneeuwopruimen. Haarlem krijgt beter materiaal. Het is gebleken zoo schrijven B. en W. van Haarlem aan den raad dat het materieel voor sneeuwruimen en voor zand- en zout- strooien, dat in 1929 voor het laatst werd aan gevuld, noodzakelijk uitbreiding en verbetering behoeft. De oorzaak hiervan ligt hoofdzake lijk in de plaats.gehad hebbende belangrijke uitbreiding van het wegennet en in den snellen groei van het verkeer met automobielen, auto bussen, enz. Een vlugger en meer intensief optreden van den reinigingsdienst bij sneeuw val en gladheid is hierdoor vereischt. In verband hiermede is het gewenscht over te gaan tot aanschaffing van 8 aanhang- sneeuwploegen en 8 aanhangwagens met in- gebouwden zand- en zoutstrooier en opbouw met houten vuilniskleppen. De sneeuwploegen kunnen achter elke auto worden gekoppeld: in totaal zijn dan 15 sneeuwploegen beschik baar. De zandstrooiwagens, voorzien van af neembare vuilniskleppen, kunnen tevens dienst doen als vuilnis-volg wagens en kunnen aan iedere vuilnisauto worden gehaakt. De aan de aanschaffing verbonden kosten bedragen f 14.500,—. B. en W. stellen den raad voor genoemd be drag voor het beoogde doel ter beschikking te stellen. HET VOORMALIG POSTKANTOOR B. en W. stellen den Raad voor. het voorma lig Postkantoor in de Zijlstraat 70/74 nog voor 1 jaar «dus tot en met September 1938) van de N.V. „De Twentsche Bank" 'te huren tegen dezelfde voorwaarden (o.m. f 3000 per jaar). ADRESSEN AAN DEN RAAD. Bij den Haariemschen gemeenteraad is in gekomen een verzoekschrift van O. E. Schmid om opheffing van het verbod tot uitoefening van zijn beroep van dansleeraar in het per ceel aan de Westerhoutst-raat 26. B. en W. zullen op dit verzoek praeadvies uitbrengen. Verder is ingekomen een verzoekschrift van mejuffrouw A. Nelissen om schadeloos stelling voor door den Keuringsdienst van Waren in beslag genomen goederen. B. en W. stellen voor dit adres in hun han den te stellen ter afdoening. BIJZ. ONDERWIJS. B. en W. stellen den Raad voor, f 680 te hunner beschikking te stellen, ten behoeve van de Vereeniging ,.De Haarlemsche Mon tessorischool" voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen en leermiddelen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van Politie Smedestraat, uitslui tend tusschen 1.1 en 13 uur.) Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Bril; Hamig, Ged. Raamgracht 19 zw. Assurantieboekjes: Musschen, Kamper singel 46 rd. Rijbroek: Vrij, Tulpenstraat 37rd. Poederdoos: Politiebureau Smedestraat. Etui met kam: Rijbroek, Lange Wijngaardstraat 4. Hamer: politiebureau Smedestraat. Hond: Herben. Gen. Cronjéstraat 48rd. Dameshoed: v. Leeuwen. Zomerkade 61. Kmderhoedje: Re- deker, Papentorenvest 60. Handbeschermer: Wildschut, Schreveliusstraat 4 rd. Hondje: Vuist, Vooruitgangstraat 75 zw. Alpinomuts: v. Turnhout, Marnixstraat 144. Pakken bord papier: Rensen, v. Loostraat 2. Portemonnaie met inhoud: Möring, Vooruitgangstraat 42 en Senft, Velserstraat 11. Rijwielplaatje: Politie bureau Smedestraat; Post. Ie Hoogerwoerd- dwarsstraat 13; CornetPaap, Rollandstraat 8 en v. Geffen. Nagtzaamstraat 17. Rozenkrans in étui; v. d. Pol, Westergracht 51 rd. Onder deel van stofzuiger: Politiebureau Smedestraat Slip-over: Overijk, Laurierstraat 1. Gebreid taschje met inhoud: Moerkerk, Gouwstraat 14. Schooltasch: Politiebureau Smedestraat. Vul potlood: Smit, Lombardsteeg 3. 011l'lllll]|!illllllill]|[l]lllll:lllllll:!iil:llil!llllllllillllli;ilillllllil lilllllllilllllllllllllllllll llllllllllil!!! moet, als de vrouw gevangenisstraf moet on dergaan. Dat zal nu eerst door den rechtercommissa ris onderzocht worden, zoodat het uitstel, dat de politierechter verleende, volstrekt niet wil zeggen, dat zij een voorwaardelijke straf of een geldboete zal krijgen. Koop en verkoop. Drie jongens hadden uit in aanbouw zijnde perceelen de gas- en waterleidingbuizen weg- gesloopt, deze in stukken gebroken en in een juten zak gestopt, waarmee ze vervolgens naar een pakhuis te Haarlem gingen, waar lompen, oude metalen en dergelijke artikelen worden gekocht. De een zei tegen den man, die knecht is in dat pakhuis: „oud lood!" en zette den zak neer. De knecht vroeg: „wie ben je?", de jongen zei „Van Dijk", wat niet waar was, maar legitimatie werd niet gevraagd. De knecht keek niet in den zak, maar zette hem op de bascule: 27 K.G. woog hij, 27 maal 9 cent is 2.43. Juist kwam de baas binnen en de knecht zei, dat 2.43 betaald moest worden, wat de baas deed. Naar de herkomst van het lood werd niet gevraagd. Een paar dagen later kwamen de jongens weer. nu met 88 K.G.; ditmaal stortten de brengers een der zakken leeg, omdat zij den zak wilden meenemen, zoodat de knecht nu wel kon zien, dat het zoogenaamde oude lood, al waren het stukken en brokken, nieuw was. Doch nieuwe stukken schijnen ook als. oud lood te worden aangemerkt en de prijs van oud en nieuw is gelijk. 88 x 8 cent was het ditmaal, dus 7.04. De verkoopers maakten aanmerking op den prijs, maar dien dag werd maar 8 cent per kilo gegeven en de knecht voegde erbij, dat het hem niet kon schelen of het gestolen was. Nu moest de knecht zich voor heling ver antwoorden en de politierechter vond het zeer vreemd, dat men een zak looa koopt, zonder erin te kijken; dat was een kat in den zak koopen. De knecht zei, dat het alles in goed vertrouwen ging. Gevraagd, waarom hij niet naar de herkomst gevraagd had zei hij, dat hij vroeger, toen hij zelf een zaak dreef, veel van zekeren Van Dijk had gekocht en zoo doende was die naam voor hem het symbool van eerlijkheid. Of de jongens niet gezegd hadden, hoe zij aan het lood kwamen? Neen, zei de officier, in het huis van een gehangene spreekt men niet over een touw. De officier achtte hier heling bewezen en vorderde, daar de knecht nimmer veroordeeld was, een boete van 50. Warenhuis Van Voolen. De firma Gebr. Van Voolen, die nu al 22 jaar een groot warenhuis aan het Spaarne 27 heeft, is genoodzaakt geworden, een flinke uitbreiding aan de zaak te geven. Ze heeft het maar meteen goed aangepakt, want de winkel ruimte is nu verdubbeld. Het is inderdaad ge worden een oude zaak in een nieuw gewaad. Een prachtige lantaarn van glas in lood werpt meer dan voldoende daglicht in alle af- deelingen van dit groote warenhuis. Beneden zijn alle toonbanken verwijderd, zoodat er een groote ruimte voor etaleeren is vrij gekomen. Hier ziet men met veel smaak ingerichte eta lages, alles volgens eigen ontwerp. Het mooie borduurwerk is van de jonge Mevrouw Van Voolen. Gelijkvloers is een groote vitrage- afaeeling en ook een voor tapijten. Op de eerste étage vindt men de afdeelingen voor huishoudelijke artikelen en voor glas en porcelein. Verder vindt men hier een ontzag lijke keur in japonnen, mantels en goederen voor dames, heeren en kinderen. Eenige net ingerichte paskamers zijn aanwezig. Op de tweede étage, waar vroeger het maga zijn was, is een groote ruimte verkregen voor alle soorten meubelen, eet-, zit- en slaap kamers. Kortom, hier is een complete woning inrichting. Verder worden hier alle mogelijke artikelen en lampen verkocht. Van alles kan men hier vinden en voor elke beurs. Hier kan volgens het bekende afbeta- lings- en spaarsysteem gekocht worden, waar mee de firma tot nog toe veel succes heeft ge had. De firma geniet van haar klanten veel vertrouwen. Zij heeft ze nu zelfs al van twee generaties. Van de groote galerijen heeft men overal een heel interessant kijkje; vooral wanneer de zee van kunstlicht ontstoken wordt, ziet alles er keurig uit. We wenschen de firma Van Voolen, die nu al bijna 35 jaar in Haarlem gevestigd is en die ter gelegenheid van de heropening harer magazijnen veel bloemen mocht ontvangen, van harte geluk. VOORJAARSTENTOONSTELLING KUNST ZIJ ONS DOEL. Zaterdagmiddag is de voorjaarsexpositie van Kunst Zij Ons Doel geopend in tegen woordigheid van den commissaris der Ko ningin is de provincie Noord-Holland Jhr. Mr. Dr. A. Röell. De tentoonstelling blijft tot 22 Maart ge opend. In ons nummer van Dinsdag wordt een verslag opgenomen van onzen kunst recensent den heer J. H. de Bois. Ds. J. P. TAZELAAR f Te Heemstede is Maandagmorgen nadat een langdurige ongesteldheid overleden Ds. J. P. Tazelaar em. predikant van de Geref. kerk van Weesp, die in vroeger jaren op het ge bied van de Evangelisatie in de Geref. ker ken een zeer vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Ds. Jacobus Pieter Tazelaar werd 26 Nov 1862 te Terneuzen geboren en bereikte dus den leeftijd, van 73 jaar. Hij studeerde aan de Theol. School te Kampen en werd in 1886 candidaat. 26 Dec. bevestigde wijlen prof. M. Noordzij van Kampen hem te Weesp. 40 jaar diende hij de kerk van Weesp. Meer dan 30 jaar was Ds. Tazelaar bestuurslid en secr. van de Chr. school aldaar. Hij ijverde er voor de A.-R. partij, voor de Geref. Ver. voor Drankbestrijding en voor Patrimonium. Vooral in de Geref. Zondagsschoolvereeni- ging „Jachin" heeft hij zijn krachten voor de evangelisatie ontplooid. Meer dan 30 jaar heeft Ds. Tazelaar deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van „Jachin". Met Ds. J. Douma van Arnhem bewerkte hij het Handboek voor Geref. Zondagsschool onderwijs, dat in twee kloeke deelen ver scheen en meer dan één druk beleefde. Ook heeft hij tal van jaren het Geref. maandblad „De Kandelaar" geredigeerd, dat in duizenden exemplaren als landelijk evan gelisatieorgaan is vex'spreid. Ds. Tazelaar heeft tal van biographieën geschreven over Bilderdijk, Calvijn, Rem brandt, de Ruyter e.a. Toen Jachin haar gouden jubileum vierde werden de verdiensten van den overledene erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. 26 Dec. 1926 heeft Ds. Tazelaar onder deel neming van schier heel de bevolking van Weesp zijn 40-jarig ambtsjubileum mogen vieren. Hij legde kort daarop zijn ambt neer en vestigde zich te Heemstede. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll'llllllllllllilllllllllllllW Mr. Papier uit Amsterdam, de verdediger, poneerde de stelling, dat de knecht niet de kooper was omdat hij het voor zijn baas deed en zelf niet betaalde. De verdediger wou daar vrijspraak op gron den, maar pleitte bovendien clementie. De politierechter was het met den verdedi ger niet eens, maar bepaalde de straf, gezien het gunstig verleden van verdachte, op 25 boete. Een ritje dat slecht afliep. Vier jongens zagen een motorbakfiets staan en besloten na korte deliberatie ermee te gaan rijden. Ofschoon het aantal zitplaatsen al be perkt was, noodigde een van hen een kame raad, dien hij tegenkwam, uit, ook nog mee te rijden, wat deze zonder aarzelen deed. De al dus overbelaste bakfiets werd op gang ge bracht en de plezierreis nam een aanvang, maar de bakfiets paste ervoor zoo misbruikt te worden en reed te water, waarmee de tocht teneinde was. Niet ten einde waren echter de verwikkelingen, waarin men geraakt als men eens anders motor ongevraagd gebruikt; deze eindigden pas heden voor den politierechter. De bewijsvoering leverde alleen eenige moeite ten opzichte van den vijfden jongen, want die had de bakfiets niet mee gestolen: hij werd daarom voor heling vervolgd, wat dus wil zeg gen; voordeel trekken uit de opbrengst van gestolen goed. Het gestolen goed was hier meer in het bizonder de benzinede opbrengst- van de benzine was beweegkracht en daarvan had de jongen mede geprofiteerd. Zoo legde de officier van justitie het uit. maar de ver dediger vond dat wat ver gezocht en ook de politierechter kon zich met die conclusie niet vereenigen, zoodat deze jongen werd vrijge sproken. Maar de andere vier kwamen er niet tusschen uit: aan die gratis ritjes moet paal en perk gesteld worden en daarom worden die baldadigheden als diefstal vervolgd. Het was in het voordeel van de jongens, dat de rapporten van Pro Juventute gunstig luid den en daarom kwamen zij er dezen keer met een voorwaardelijke straf af welke voor de drie jongsten op twee maanden tuchtschool, voor den oudste, die 18 jaar was. op een maand gevangenisstraf werd bepaald. Boven dien moeten zij binnen 6 maanden aan den eigenaar van de bakfiets de geleden schade, groot f 37.20 betalen, ieder een vierde deel. Wie dat niet betaalt zal dus zijn straf moeten ondergaan. Ai. iVijbi£riS. De heer Meyers, die voor de S. D. A. P. in 1927 naar het Prinsenhof werd gestuurd, had te voren in Spaarndam eenige ervaring opge daan van gemeentelijke aangelegenheden. Reeds in 1917 was hij daar tot raadslid geko zen, waarna hij in 1919 tot wethouder werd benoemd. Als wij dus de Spaarndamsche en Haarlemsche jaren bij elkaar tellen, heeft de heer Meyers al 18 jaren als raadslid, waardoor hij tot de kleine groep oud-gedienden behoort, hoewel hij nog in de kracht des levens is. Ik geloof niet dat de S. D. A. P. er ooit spijt van gehad heeft dat zij den heer Meyers ge annexeerd heeft, want hij de dorpeling is een gewaardeerd raadslid geworden. De fractie heeft hem in het bijzonder de behartiging van de zaken van de werkverruiming opgedragen. Ongetwijfeld een moeilijke post. want op dit gebied liggen, vooral voor een arbeidersafge vaardigde, voetangels en klemmen. Hij kan die alleen ontgaan als hij in die moeilijke materie thuis is en in staat is zijn houding voor vriend en vijand met bekwaamheid te verde digen. Te meer omdat de quaesties soms zóó ingewikkeld zijn door 't onderscheid tusschen normaal werk, werk in werkverruiming en in werkverschaffing, waarvan de grenzen meer malen in elkaar vloeien dat het soms den vriend, die natuurlijk met minder gegevens gewapend gaat oordeelen, tot critiek tegen zijn eigen vertrouwensman aanleiding geeft. Maar elk zal overtuigd zijn, dat de heer Meyers in deze quaesties het goede zoekt, zoowel voor de werkenden als voor de werkloozen. Waar het mogelijk is steunt hij die plannen die van de tafel van B. en W. komen om de werkloosheid te bestrijden, maar als hij daarin principieel© bezwaren ziet, schroomt hij niet zich daarte gen te verzetten, ook al weet hij van te voren dat zelfs een deel van zijn eigen vrienden hem. niet volkomen begrijpen. Hoe komt hij er bij zich er tegen te verklaren om een bepaald werk in werkverruiming uit te voeren? Dan krijgen toch weer zooveel werkloozen werk! Maar dan klinkt de stem van den heer Meyers: „dit is een zuiver normaal werk en als wij goedvinden dat in werkverruiming, dus tegen minder loon, te laten uitvoeren, is dit in het nadeel van werkenden en van werkloozen". De heer Meyers is timmerman van beroep. Dat wil zeggen dat ook hij meermalen den geesel der werkloosheid gevoeld heeft. Maar nooit heeft een der andere raadsleden dit uit de redevoeringen van den heer Meyers kunnen beluisteren. Hij heeft zich steeds boven het persoonlijke, tot het hooger-staande algemeene kunnen verheffen. Hij ziet het algemeen belang. Vandaar ook dat hij zoo zelden voor de speciale kleine belangetjes van de Spaarndammers opkomt. Zijn er dingen van eenige beteekenis voor de Spaarndammers te bepleiten, dan is de heer Meyers op zijn post. De kleine dorpsche dingen laat hij in het dorp! Wie den heer Meyers hoort spreken zal tot de overtuiging komen dat hij ver boven de ge middelde kennis van den arbeider uitsteekt. Feitelijk is hij een van de beste redenaars uit den raad, „Vuurwerk" is hem vreemd, maar er zijn weinig raadsleden die zóó persklaar voor den stenograaf werken. Zijn zinnen zijn altijd af, daaraan mankeert niets. Geen wonder dat de heer Meyers ook in de vakorganisatie een belangrijke rol speelt. Hij is o.a. voorzitter van den Alg. Nederlandschen Bouwvakarbeidersbond. C. J. VAN T. De bazar van „Kinderzorg" geopend. Gistermiddag om 3 uur werd de bazar ge opend door ds. M. G. Blauw. „Kinderzorg" is de laatste jaren voor het bestuur een zorgenkind geweest", zoo zeide ds. Blauw. Door de ongunst der tijden zijn de benoodigde gelden moeilijker te verkrijgen dan vroeger. En toch is er zooveel noodig, om het lot der kinderen, die in ellendige om standigheden verkeeren, te verzachten en om ze een goed tehuis te bezorgen. Ook het diepe bederf, waarin sommige kleinen zijn geraakt, moet verdwijnen. Maar tengevolge van de crisis hebben de contribuanten hun bijdragen sterk vermin derd. zoodat de vereeniging „Kinderzorg" het middel van een bazar moest aangrijpen om haar kas te versterken. Er heeft eenige vrees bestaan, of deze bazar zou slagen, maar als spr. ziet, hoeveel moois er gegeven is, dan twijfelt hij niet aan een succes. Er zijn groote gaven ingekomen van verschillende particu lieren en firma's, maar ook het z.g. „pen ningske der weduwe" heeft niet ontbroken. Spr. bracht daarvoor aan allen dank. Ook een woord van dank is op zijn plaats aan het comité van uitvoering, het comité va aanbe veling en het eere-comité, aldus vervolgde Ds. Blauw. Tenslotte sprak ds. Blauw er zijn gx'oot leed wezen over uit, dat de eminente voorzitter van „Kinderzorg" de heer Van Tienhoven door ziekte niet bij deze opening aanwezig kon zijn. Met het uitspreken van' de hoop, dat de bazar een volledig succes zal worden en dat hij voor velen aanleiding mogen zijn. 'n jaarlïjk- schc bijdrage aan „Kinderzorg" te schenken, verklaarde ds. Blauw den bazar voor ge opend. OPHEFFING VAN BETREKKINGEN BIJ HET L. O. B. en W. stellen den raad voor, met ingang van 1 April 1936 wegens opheffing van haar betrekking eervol ontslag- te verleenen aan mevr. C. de Zomer—Kokkelkoren en mej. J. Balkenende, onderscheidenlijk als onder wijzeres aan de school voor gewoon L. O. no. 7 (Leidscheplein) en no. 11 (Spaarnwouder- straat).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10