EEW,G teUwew&okH —/steUWWIÏGlOOR^H WOENSDAG "11 MAART 1938 HAAEEE M'S D A "G B E AD" 5 (UN/T IN UTTIiEh Vereeniging voor Huisvrouwen Voordrachfmiddag Anny Prins. I In het gebouw St.-Bavo heeft gisteren An ny Prins voor de Vereeniging voor Huisvrou wen een voordrachtmatinee gegeven, welke vrij druk bezocht was. Na een korte inleiding door de voorzitster mevrouw Cohen-Tervaert. begon Anny Prins, staande voor het tooneelgordijn, met twee fragmenten uit redevoeringen van Max Rein- hardt, een soort geloofsbelijdenis van den genialen regisseur, die culmineerde in de woorden aan het slot: „Ik geloof aan de on sterfelijkheid van het theater, ik geloof aan de onsterfelijkheid van de voordrachtskunst. Anny Prins zeide ze met warmte en over tuiging. Daarop volgde de bekende tuinscène uit Schiller's Maria Stuart, die Anny Prins met een zuiver gevoel voor plastiek en dramatische spanning voordroeg. Met de „Moderne vrou wentypes" kwamen wij in het lichtere genre. De „Moderne vrouw" gelukte minder goed dan de licht voorgedragene „gescheiden vrouw". Wanneer Anny Prins een monoloog zegt, hin dert nu en dan een zekere nonchalance in haar dictie, die voornamelijk een gevolg is van het niet genoeg op adem spreken. Hier door verglijden nog al eens de laatste woorden van een zin, en draagt de stem niet voldoende, dat in een zaal als de St.-Bavo met haar slechte accoustiek, funest is. Dit onverzorgde spreken was ook de oorzaak dat het „Soldatenlied" uit Ben van Eyssel- steyn's „De Duivel op Aarde" niet tot zijn recht kwam. De stem was hiervoor ook te ijl en de voordracht te weinig suggestief om in druk te maken. Veel beter was ,,De Wrekende Boom", een korte Indische novelle van Jan Feith, die zij gekleed in sarong en kabaja, voordroeg, al was ook hierin de voordracht zeer verschillend. Anny Prins het bleek ook in haar liedjes na de pauze heeft sterk haar ups en downs. Er zijn momenten, die voortreffelijk genoemd mogen worden, maar onmiddellijk daarna volgen dan weer inzinkingen. De voor dracht van een cabaret-chanson stelt- natuur lijk heel andere eischen dan de liedkunst, maar het chanson is toch ook een geheel, wat Anny Prins wel eens vergeet. Het best geslaagd vond ik de Maleische lied jes, al was de voordracht dan wel wat Euro- peesch. Vooral het roeiliedje droeg zij ka rakteristiek en aardig voor. Anny Prins bezit ongetwijfeld talent. Zij heeft temperament, is pittig en bereikt vooral door -haar spontaniteit soms reeds heel veel. Toch zou zij met meer concentra tie en cultiveering van haar talent ook van haar spreekstem op een nog hooger niveau kunnen komen als voordrachtskunstenares. Het is nu dikwijls nog te weinig beheerscht, te jong en te ongeëquilibreerd. De heer Walter Mat-thies begeleidde Anny Prins voortreffelijk op de vleugel. Het succes, dat beiden hadden, was zeer groot. J. B. SOIHJIL. HET TOONEEL CREMER DE DOORSLAG Voor een thriller zijn de voornaamste ele menten voor succes: verrassing en snai1^ Nu waren voor mij deze elementen bij de opvoering van De Doorslag door Cremer gis teravond reeds te voren p-e^'mineerd, door dat ik het stuk celezen had en dus al wist, dat de heer Boon in I dood achter de sofa lag, Emmv Fuchs in h~ 'chrik zou verge ten de telefoon op den haak te leggen en Eki Bouwer aan het slot met. haar beken tenis zou komen. Ik stond dus eenigszins an ders tegenover dit nieuwe stuk vair Bakker en Joop Spit dan het publiek, dat het voor het eerst zag. Maar ik vermoed, dat als De Doorslag ook voor mij geheel nieuw was geweest, de ware geestdrift er b:: rie oovoering van gisteren niet voor gekomen zou zijn. De handeling loopt in het begin voor een thriner te traa.c en er komt pas leven in bij het schot van Hans Graafland en' de ontdek king van d?n man achter de Maar het ware wordt het toch ock in de v«inr«v.He be drijven niet. De schrijvers hebben ons niet genoeg op dwaalw"'"•,', cevoerd en de vraag, wie de eigenlijke dader was. beheerschte niet dit stuk Dat geeft voor 't succes van een thril Ier nu eenmaal.... den doorslag. En dan liet- zich het absoluut gemis aan humor en ironie in dit stuk wel heel sterk voelen. Of het publiek gisteren door de voorstel ling erg geboeid was, betwijfel ik. Het was niet toevallig, dat de verkoudheid van zoo vele menschen van het publiek, die voor de pauze zich had geuit in voortdurend hoesten en proesten, plotseling verdwenen scheen tijdens het tooneel tusschen Bakker en Eki Bouwer in III. Toen kwam er eindelijk de spanning in de zaal, waarop wij heel den avond tevergeefs hadden gewacht, al bleek het ploertige optreden van Graafland aan in het slot velen dan ook wat te kras. Bakker heeft betere stukken geschreven dan De Doorslag en het succes bij het Cremer publiek leek mij ook niet zoo groot als op an dere premières van Bakker's tooneelspelen. Nu miste de opvoering vooral voor de pauze, ook wel eens de spanning welke wij bij een thriller mogen verwachten. Niet, dat er niet goed ge speeld werd. Integendeel, het individueele spel liet weinig of niets te wenschen over, maar de algemeene spanning van de misdaad ontbrak bijvoorbeeld na het ontdekken van het lichaam van Neumann te veel. Voor een spel van criminaliteit en liefde ging alles wat te gemoedelijk en te mat en pas in de scène tusschen Bakker en Eki Bouwer veroverden de spelers de zaal, doordat er toen in de ac tie het electriseerend élan kwam. Toch ik schreef het reeds hebben allen individueel zeer goed spel laten zien. Emmy Fuchs had te kampen met een hinderlijke, zware verkoudheid, maar ondanks die handi cap wist zij van Nel Rensbeek een sympathiek, zelfs charmant persoontje te maken. Emmy Fuchs. die vooral ook treft door prettige dis tinctie in spel en dictie, is in de laatste ja ren artistiek zeer gegroeid. Zij toonde ook gis teren weer een groote rol te kunnen dragen en al hadden wij inl vooral na de ontdekking van den moord wat meer gespannen ner vositeit in haar spel mogen verwachten, zij wist toch alle relief aan dit lieftallige, fris- sche persoontje te geven, wel het meest tegen het slot. waar zij Hans Graafland haar af schuw in het gezicht slingert. Eki Bouwer had wel de zwaarste rol en het rrillt/m betalen aan Radio distributie is voordeeliger dan anderen. icLT.IL?™ TAMMER'S VOORWAARDEN Telefoon 14753 - Tegenover 't Sportveld. (Adv. Inqez. Med.) mag voor haar een voldoening heeten, dat zij het publiek bij haar bekentenis in III er zoo onder kreeg. Dat was dramatisch kranig spel. Ook in het begin wist zij teekening aan deze uiterlijk koele en berekenende vrouw te geven, misschien wat al te gereserveerd na een door haar gepleegden moord, maar de schrijvers wilden dat nu eenmaal zoo. Jammer was het alleen, dat zij in I te zacht sprak, wat een der oorzaken was van de te matte sfeer van het geheel in dat bedrijf. Henk Bakker had voor zich zelf de rol van den wel zeer antipathieken Hans Graafland gekozen. Hij had ook in het uiterlijk naar ty peering gestreefd, zoo zelfs, dat wij 'n beetje verbaasd waren, dat twee zulke aardige vrou wen aan hem hun hart hadden verloren. Bakker speelde de rol met routine, maar het leek mij t,oe, dat hij er pas geheel en al in kwam in het derde bedrijf. Toen speelde hij met een kracht, dat de stukken er af vlogen. In den heer Frans du Mee, die gisteren bij Cremer debuteerde, heeft de vereeniging een nieuwe jonge kracht gekregen, die wij een aanwinst durven noemen. Een vlot. soepel speler met misschien zelfs eigenschappen voor jeune premier. Voor deze rol van den politie- inspecteur leek mij zijn spel nu en dan zelfs wat te levendig, maar dat zullen wij waar schijnlijk op het verliefde hart van dezen po- litie-man moeten schuiven. Een detective, die tegelijk met verliefdheid te kampen heeft, is een wat tweeslachtig persoon en het bleek voor hem nu en dan moeilijk den juisten tus- schenweg te vinden. Maar dat hij spelen kan bewees de heer du Mee overtuigend in deze rol. De kleinere rollen waren alle uitstekend bezet. De heer Boon maakte van zijn scène in het voorspel door heel zijn houding iets zeer goeds. Hij bracht sfeer op het tooneel en speelde geconcentreerd en sterk. Jammer, dat zijn belooning voor zulk goed spel een zoo on tijdige, vx-oege dood moest zijn. Mabel Schim mel typeerde heel raak een vrouw, die het le ven is ingegaan en zij speelde het korte scènetje, waarin zij optrad, bijzonder goed. Ook de heer Nottelman had zich als Van der Bunt geheel in een andere huid gestoken, leek hij mij meer een ondergeschikte dan een bedrijfsleider. Maar qua typeering was het zeer verdienstelijk. En ver 3ten wij ook niet den heer C. van Looy te noemen, die iets aller aardigst maakte van den huisknecht. Nie mand van het publiek zal dezen goedigen, zenuwachtigen huisknecht een oogenblik van den moord hebben verdacht. Ook al deden de schrijvers daar uit ik zou bijna zeggen ge heiligde traditie alle moeite voor. Zoo was het als geheel een voorstelling, wel ke weer duidelijk liet zien, over welke voor treffelijke speelkrachten Ci-emer beschikt. Dat desondanks De Doorslag niet meer dan een succes d' estime mocht behalen, lijkt mij voornamelijk te wijten aan het stuk, dat aan spanning en humor te kort schiet. Ci-emer had ook voor deze voorstelling kader en manschappen van de Motor-Brigade uit- genoodigd, wat boven eexx vroolijk aspect aan saai gaf. J. B. SCHUIL. MUZIEK. ZESDE CONCERT der Haarlemsche Bachvereeniging. Elk concertseizoen heeft van die hoogte punten, die lang, die haast onuitwischbaar in de herinnering blijven. Zoo een was Van Anrooy's vei-tolking van Brahms' 3de Symphonie, enkele jaren geleden. En nu Dinsdagavond stond Brahms' Eerste op 't programma en weer dirigeerde Van Anrooy: meer behoeven we eigenlijk niet eens te zeg gen.... Van Anrooy als Brahms-interpreet: wie evenaart hem in liefde voor in piëteit jegens diens werken; wie weet als hij het ondoorzichtige te klaren, de geheimenissen te ontsluieren, elk détail tot zijn recht te doen komen en dan alles samen te vatten tot een geheel van schier volmaakte schoon heid? Zeker, er zijn meerdere, er zijn tal van dirigenten, die liefde en bewondering voor Brahms' Symphonieën gevoelen en ze met muzikaal inzicht en temperament ten gehoore brengen. We kunnen als recent voor beeld den gastdirigent van het vóórlaatste "a-concert der H.O.V., den Berlijnschen orkestleider Carl Dammer noemen, die vol strekt niet de eerste de beste is: maar we behoeven diens ongetwijfeld zeer prijzens waardige vertolking van Brahms' Eei'ste maar in gedachte met die van Van Anrooy te vergelijken om te beseffen welk een af stand beiden scheidt. Hoe vaak we het werk ook x*eeds hoorden. Van Anrooy's herschep ping was nog in vele opzichten als een open baring. Daar werd gehoord en verstaan, wat vroeger verborgen bleef. Index-daad: als Brahms-vertolker vertegenwoordigt Van An rooy een klasse op zich zelf en als er bijgeval eens een leerstoel in de practische exegese van Brahms' orkestwerken aan een onzer universiteiten mocht gevestigd worden waarom zou die in belangrijkheid onder doen voor de .Algemeene muziekwetenschap"? dan zou geen ander dan Dr. Peter van An- rooi in aaixmerking kunnen komen om dien te bezetten. Maar waax-om zullen we ons bezig houden met toekomstmuziek, die nog niet eens in den schoot der toekomst verborgen ligt? Brahms zelf stond destijds vrij schrap te genover de Zunft der Zukunftmusiker, wat niet wegneemt dat de meeste van deze 'nee- ren het op den duur, d.w.z. in wat in hun tijd de toekomst was, het tegen hem hebben moeten afleggen. En bovendien hebben we in een vertolking als die van Dinsdagavond genoeg realiteit om ons in te verheugen. En die was zóó mooi. dat de voorafgegane Zau- berflöte-Ouverture niet meer dan een voor spel geleek, 't Had ook de Zauberharfe- Ouvex-ture kunnen zijn: de ware Zauber kwam pas daarna, al willen we direct erken nen dat de inleidende accoorden der Ouver ture magisch klonken en een mystisch ver schiet openden. Echter scheen het temr-i van het Allegro de grens te benadei'en die de duidelijke uitvoerbaarheid der zestiende figuren stelt. Bij Bx-ahms' Symphonie gevoel den we geen gevaar voor grensoverschrij ding: hier was veeleer een doordachte gei'e- serveerdheid. die volkomen bij het wex-k past. Maar nu bleek juist uit Van Anrooy's onover trefbare analvtische en synthetische kunst het verschil in orkestratie dat tusschen het vroeger geschreven eerste hoofddeel en de overige drie later geschrevene bestaat, want in dat eerste kon zelfs hij niet elke noot der partituxu- tot klaarheid brengen. Hoe sereen en kuisch klonk daarentegen het Andante met zijn heerlijke solozangen voor hobo, cla- Die Sneeuwwit-gloor zorgt toch maar goed voor U: Ongekend goede kwaliteit: niets bleekt zóó blank als Sneeuwwit-gloor. Bovendien bij elk pak nog zoo'n aardig cadeautje voor de kinderen. Gebruik dus voor het bleeken nooit anders dan: (rleekt fialdeX, N.V. Zeepfabriek v/h. De Haas Bre (Adv. Inqez. Med.) 2.Q.GEN E v P iOOD EN ZWART MERl (Adv. Inqez. Med.) rlnet en viool! En welk een teederheid en gedemnte vreugde in het Allegretto, we'k een stijgingen en stuw®"" in de grootsche Fi nale, waarin de klankverhoudingen ideaal afgewogexx warm! Men vei'gelijke b.v. den massalen, sonoren klank der violen bij den inzet van het hoofdthema met het gefluister der strijkex-s, toen de solo-hoorn zijn stem verhief en herxnnere zich de pracht van het koperensemble. En het was ïxiet te verwon deren dat na deze auditie het geheele audi torium spontaan oprees om uit den grond des hartexj te jubelen en te danken en dat een aantal Bx-ahmsvereerders r1 internreet met kostelijke bloemengeschenken huldig den! Zooals ik reeds zei was de Symphonie het hoogtepunt. Toch mocht de vertolking van Glazounow's Vioolconcert door Noëla Cousin exx het Residentie-orkest er ook zijix Voor treffelijk was het spel der soliste: volkomen zeker van intonaties, virtuoos, warm, be heerscht;, in de, qanfilenes vaak een beetje aan den nerv'eus-sensibelen leant. Een viool talent, maar een van beperkte draagwijdte. Beethoven zou haar denkelijk niet liggen. De eenvoud van haar optreden maakte een zeer sympathieken indruk. Voortreffelijk was ook de uitvoering en de aansluiting der rijk ge schakeerde orkestpartij in het thematisch doorwrochte, mooi opgebouwde, niet zeer laixge, voor het solo-instrument zaakkundig en effectvol doch hoogst moeilijk uitvoerbaar geschx-even werk. Twee kleurrijke Slavische Dansen van Dvorak volgden nog. De kleur en rythme doen daar meer dan de schoonheid der me- lodiek, die niet boven het middelmatige uit komt. Niet oninteressant is in de eerste dans de motiefherhaling, die even hex'ixinerde aan iets dergelijks in het begin-stuk van Bizet's eerste Axiésiennesuite. Tot besluit van dit verslag een opmerking: In de toelichting bij de Symphonie lazen we van een „B-dur gedeelte", dat in het Alle gretto voorkomt. Wanneer men de Duitsche terminologie („dur" en „moll") wil volgen moet men voor de toonsoort met 5 kruisen niet ..B-dur" maar „H-dur" schrijven: „B- dur" is ons „Bes gr. t." Deze en andere ger manismen komen helaas nog in veel van onze musicologische geschriften voor exx stichten daar niet zelden verwarring. K. DE JONG. INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Men schrijft ons: Door de Internationale Orde van Goede Texxipelieren. die reeds zoo lange jaren den strijd heeft aangebonden tegen de onmatig heid van dx'ank en alle andere verdoovende middelen heeft besloten in de maand Maart een intense propaganda te makeix voor haar idealen. Dit bracht een harer leden, tevens brochuredepóthouder, de heer P. Chai-les, die het Winkelhuis Frankestraat No. 43 bewoont, op het idéé bedoeld magazijn als „blauwe- wixxkel" in te richtenEen speciale blauwe vlag wijst aan belangstellenden den weg. terwijl binneix met bereidwilligheid alle inlichtingen over het werk worden verstrekt en iedereen welkom is! „BIOGRAFIE". Men schrijft ons: Vrijdag a.s. zal in den Stadsschouwburg de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging. dir. A. van Dalsum eix A. Defresixe een opvoering geven van hun nieuwste stuk „Biografie" van S. N. Behrman. Deze voorstelling heeft ixx de hoofdsteden in ons laixd een bijzonder groot succes gehad. Het is eeix ondei-houdend, boeiend stuk. vol zuiver gezieixe eix grootsche karakterteekening, het is bijna voortdurend dramatisch gespan nen en blijft tot het laatste toe op peil. Het wekt eexx sterke interesse en steekt in alle op zichten boven het middelmatige uit. Het munt uit door haar vlotte en brillante dialogen, die dank zij de vele wendingen tot het laatst blijven boeiexx. Vooral geniaal is de uitbeel ding van de hoofdrol door dg jonge actrice Loudi Nijhoff, die hicriix haar' kans heeft ge kregen en deze ïxiet ongebruikt voorbij heeft laten gaaxx. Zij is een groote aaxxwinst voor ons tooneel. FEESTAVOND DER ELSWOUTGROEP. De feestavond van de Elswoutgroep, de Pad- vixxdersgroep Vereeniging van Jeugdwerk in Bloemendaal, die op 14 Maart in het Jeugd huis in Bloenxendaal zou worden gehouden, wordt niet daar, maar in het Kennemer Ly ceum gehouden, denzelfden dag: Zaterdag 14 Maart. CENTRALE TANDHEEL- KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN lederen werkdag 9—11 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 U. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. Ingez. Med.) J. P. de Klerk 60 jaar. ■tj—De Haarlemsche Gemeenteontvanger Ir ^e ^eer de - Klerk, hoopt op 14 Maart a.s. zijn zes tigsten vei'jaardag te vieren. Hij werd 14 Maart 1876 te Haarlem geboren en 1 Februari 1894 trad hij hier in ge- meexxtedienst. als jongste klerk ten kantore vaxx dexx ge meente-ontvanger. Met ingang van 1 October 1901 werd hij bexxoemd tot Gedele geerde en met ingang vaxx 15 Juli tot Gemeen te-Ontvanger. Op 1 Februari 1934 vierde hij onder veef belangstelling zijn 40-jarig jubi leum. Buiten zijn dagelijkschen werkkring ver vult de heer de Klerk nog verschillende func ties. n.l. diaken der Ned. Herv. Gemeente. Re gent van het Ned. Herv. Diaconiehuis, lid van den Alg. Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, voorts xxotabele en ook penningmeester vaxx Wijk V van genoemde Gemeente; bestuurslid van het fonds „Coelombie" en van de Onder linge Brandwaarborg-Vereenigiixg der ge- gemeente Haarlem. Friesch-Groningsche Hypo theekbank. Netto winst ƒ470.180.91. Aan het verslag over 1935 der Friesch-Gro ningsche Hypotheekbaxxk ontleeneix we het volgende In het afgeloopen jaar werden 169 (v. j. 263) leeningen afgesloten tot een bedrag van f 3.794.080,— (v. j. f 5.977.725,—), terwijl aan aflossingen werd ontvangeix f6.913.550,(v. j. f 6.389.373,63). Het uitstaand bedrag aan hypotheken be droeg per 31 December 1.1. f 66.998.922,50. Op 31 December was aan rente achtexxstallig f59.895,47, (v. j. f 39.428,06), terwijl nu xxog achterstallig is f 35.906,29. Bij executie's, vrijwillige veilingen exxz. werd ixx totaal eexx verhes geleden van f12.131,in hoofdsom (v. j. f 16.870,48). In den loop van het jaar werd voor een be drag van f 124.361.61 meer aan ondei-panden ingekocht dan verkocht. Waar de vroeger in gekochte onderpanden allen tot op één gul den zijn afgeschx-even exx deze rekening bij de winstverdeeling het vorige jaar is gecrediteerd voor f 40.00,staat de rekening ingekochte onderpanden debet voor f 84.379,61. Dit bedrag wordt afgesclxrevexx tot op f 24,—, zoodat de ingekochte onderpanden ieder voor f 1 te boek komen te staaix. De bruto winst bedraagt, zonder de renten van de reservekas en de extra-reserve f 564.536,52. Per niet volgestort aandeel, waarop 20 pet. is gestort, wordt f 34 dividend uitgekeerd. Ondanks het koersverlies op de effecten dei- reserves ad f 91.048,40 vermeei'deren deze met f 174.995,88 en worden gebracht op f 5.483.581,51 Bij de voorgestelde vex-deeling wordt aan dividend, tantièmes etc. een bedrag uitgekeerd kleiner daix 41/2 pet. rente van de reserves en het verplicht gestorte aandeelenkapitaal, zoo dat feitelijk de geheele bedrijfswinst wordt ge reserveerd. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoe- testraat 1247 poi-ties, Overtonstraat 1210 por ties, Byzantiumstraat 871 porties, Eemstraat 1078 porties. Bovendien werden dagelijks aaix de scholen voor Buitengewooxx L.O. 115 poi-ties verstrekt. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING T/M. 15 MAART 1936. Ned. Indië, mail via Genua m.s. Joh. van Oldenbarneveld 12 Maart gewone stukken 3.25: luchtdienst AmsterdamBaixdoeng 14 Maart gew. st. 3.25. Sux-iixame, zeepost en mail via Amsterdam 13 Maart gew. st. 3.25. Aruba, Curacao, Bonaire, vliegdienst vanaf New Yox-k 11 Maart gew. st. 19.10. Vei'eenigde Statexx van Amerika, Canada exx Mexico, via Cherbourg 12 Maart gew. st. 19.10; via Liverpool 13 Maart gew. st. 8.55; via Rot terdam 14 Maart gew. st. 6. Argentinië. Brazilië, Chili, Ux-uguay, via Na pels (geen Chili) 12 Maart gew. st. 10 40; via Lissabon 15 Maart gew. st. 16.45: vliegdieixst FrankrijkZuid Amerika 14 Maart gew. st. 3.25, een nazendixxg heeft op 14 Maart plaats, de aaxxsluiting is echter niet onder alle om standigheden gewaarborgd 14 Maart gewone st. 10.—. China. Hongkong, Philippijneix, Japan, Mantsjoerije. Jehol, via Siberië 12 Maart gew. st. 18.—. Ohina, Hongkoxxg, Philippijnen, vliegdienst als Nea. Indië. Britsch-Indië, via Marseille 12 Maart gew. st. 10.40; vliegdienst AmsterdamBandoeng 14 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst Londexx CalcuttaSixxgapore 10 Maart gew. st. 2.15. Irak, Mesopotamië, via IstanbulAdana Damascus 12 Maart gew. st. 3.25. Vliegdienst als Britsch-Indië. Palestina, via Genua 12 Maart gew. st. 3.25; via Napels 14 Maart gew. st. 13.15. Vliegdienst als Britsch-Indië. Ceylon, via Genua 12 Maart gew. st. 3.25; via Marseille 12 Maart gew. st. 12.30. Vliegdieixst als Britsch-Indië. Penang en Siam, via Genua 11 Maart gew. st. 23.—. Vliegdienst als Britsch-Indië. Singapore, als Ceyloxx. Egypte, via Genua 12 Maart gew. st. 3.25; via Napels 14 Maart gew. st. 13.15; vliegdienst AmsterdamBandoeixg 14 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst LondexxKaapstad 14 Maart gew. st. 16.45. Oost Afrika, vliegdienst LondenJohannes burg 14 Maart gew. st. 16.45. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 12 Maart gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Marseille 12 Maart gew. st. 10.40; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 14 Maart gew. st. 3.25; vliegdienst LondenSingapore Port Darwixx 14 Maart gew st. 2.15. Nieuw-Zeeland, via Cherbourg/ Vancouver 12 Maart gew. st. 19.10. Vliegdienst als Australië Noord-Holland's Rijksarchief ver bergt voorvaderlijke geheimen. Op 1 April bestaat deze interessante instelling 50 jaar. Er zijn veel geestige dingen te vinden in de geheimen van het Rijksarchief aan de Jansstraat, dat 1 April als zoodanig 50 jaar zal bestan. En er is ook veel droefs, onbelangrijks en interessants te zien. Boven dieneen bezoek vertelt ons een beetje wat een archief eigenlijk is. Nietwaar, de meesten denken bij het woorfl archief toch aan een droge, stoffige papi»* ren- en boekenrommel, waar letterlijk en fi guurlijk boekenwurmen rondkruipen, die zel den het daglicht zien....! „Toch hebben wij een zeer moderne tele foon. merkte het hoofd van dit Rijks archief. de heer R. D. Baart de la Faille een beetje ironisch op. onx te toonen dat een ar chief in het geheel geen ouderwetsche stof- beweging hoeft te wezen. Hoe het ook zij. ons Haarlemsche Rijks archief is geenszins onderwetsch. Wij spre ken hier van het Haarlemsche Rijksarchief, omdat dit archief in Haarlem gevestigd is in tegenstelling tot andei-e Rijksarchieven, die in hoofdplaatsen van andere provincies zijn. Doch het nu in alle stilte jubileerend Rijks archief bevat hoofdzakelijk papieren uit. de provincie. Wat er precies allemaal te vinden is en hoe het er nu gekomen is? Dat moet de heer Baart, de la Faille u eigenlijk maar zelf vertellen, want dat is zoo ingewikkeld dat de ambtenaren zelf zich bij de beantwoording van deze vraag eens ter dege rekenschap moeten geven van de schat ten. die zij beheeren. En om een leek duidelijk te maken wat een Rijks archief is. heeft zelfs een kundig historicus als de heer Baart de ia Faille nog wel eenige moeite! De kern van de hier bewaarde documen ten wordt gevormd door die van de gecom mitteerde raden van het Noorderkwartier. Het Noorderkwartier was de streek boven het voormalige IJ. dat. bijna tot Velsen door liep. welke streek in den Spaaixschen tijd van het overige Holland was afgesneden, door dat Amsterdam Spaansch geworden was en Haarlem in 1573 belegerd werd.Den ge committeerden raden zou men. als men een vergelijking wil maken, eexx overeenkomstig karakter moeten toekennen als aan de hui dige Provinciale Staten. Al- deze papieren werden vroeger bewaard in Hoorn, tot de Fx-anschen in ons land kwa men. hetgeen dus in 1795 het geval was en alle documenten xxaar Haarlem werden ge bracht. Na 1813. toen de Fransche tijd weer was afgeloopen werden de documenten, evenals die uit het tijdvak 1795—1813. ook in Haar lem bewaard. Daartoe behooren die van alle zelfstandige besturen over Noord-Hollaxxd tot 1850 toe. Voorts vinden wij in de Jansstraat gei'eclx- telijke papleren uit de gerechtelijke archie ven van alle plaatselijke gerechten in Noord- Holland van het einde der Middeleeuwen af tot. 1838. Ook no-tarieele archieven kan men hier aantreffen, geschoxxken archieven of in bxnükleexx afgestaxxe. Deze opsomming is, zooals gezegd is, geens zins volledig. Op alles is een uitzoixdering, zoo ook hier. Van grxxot belang is de aanwezigheid van papieren uit alle Burgerlijke standen uit ge heel dit Noordelijk gewest. Ook hier zou het verkeerd wezexx te veronderstellen, dat. het Rijksarchief u alles kan vertellen, doch u zoudt versteld staan, üxdien u zag wat men in de Jansstraat weet over onze voorouders van het einde der zestiende eeuw af tot 1811 uit de oude, bewaard gebleven kerkregisters. En vooral is ïxxen verbaasd over de daarop aansluitende Bui-gerlijke stands-papieren, volgens de methoden door Napoleon inge- Onwillekeurig vi-aagt men zich af: ..Wat heeft dat nu allemaal voor nut om die oude paperassen te bewaren?" Het Rijksarchief heeft veel vraagstukken reeds opgelost en dat waren voornamelijk kwesties van gerechtelijken aard. Meenings- verschillen over eigendomsrechten, rechten van overpad, vischrechten, tolrechten en nog meer. komen hier tot oplossing. Terwijl men de historische waarde zeer zeker niet mag onderschatten. - Iedereen herinnei-t zich de actie, door f loris Vos ontketend tegen de tol te Muiden. Er wa ren menschen die het recht van tolheffing betwistten. Het Rijksarchief heeft mxom- stootelijk uitgemaakt dat de tolheffing :olgens een oud en onvervreemdbaar recht geschiedde.En zelfs de overtuigdste tegenstan der moest toegeven dat althans de heffhxg rechtmatig geschiedde. Ook bij de welbekende kwestie van de Ruine van Brederode en de toegangsweg naar deze oude, historische plaats, werd het Rijksarchief geraadpleegd. Actueel is de zaak van Neeltje Pater. Er ia een dik boek, waarin de authentieke testo- mentaire acten van deze schatrijke dame zijn gebonden. Dit dikke boek ligt op een aparte plaats, want eiken dag komt er zeker iemand snuffelen, in de hoop misschien te ontdekken nog recht te hebben op een paar vergeten millioentjes Er is veel te beleven op het Rijksarchief. Zoo vertellen de kerkboeken niet alleen van gesloten huwelijken maar ook van gevallen meteoorsteenen en andere miraculeuze ge beurtenissen, die de koster van de een ot andere kerk in zijn enthousiasme midden tusschen een huwelijksafkondiging heeft neergeschreven! Op gelijke wijze treft men er het verslag van de aankomst van Tsaar Peter den Groote in Zaandam aan. Tragisch is ergens een oude stoffige rol te vinden, behandelend een proces tegen een jongenxaix, die het een of ander misdrijf heeft begaan en daarvoor zijn jonge jaren In de ge vangenis moest slijten. Bij de papieren liggen eenige hartroerende brieven van en aar. zijn moeder, die toen zij voelde dat zij sterven ging nog een haarlok voor haar jongen in den brief sloot Zoo is dit Rijksarchief een mengeling van veel levens geworden, die tezamen de historie maakten van Noord-Hoilaixd exx die, als losse atomen van het geheel, op de twee en een halve klioixxeter lange boekenplanken van ons Noordhollaixdsche Rijksarchief zijn tei'ug te vinden. Eén April zal. xxaar de heer Baart de ia Faille, die tevens inspecteur is van 1500 ge meentelijke- en waterschapsarchieven, ons verzekerde geheel ongemerkt voorbij gaan. Zooal.s zoo veel gebeurtenis sen van wellicht grooter belang onge merkt voorbij gingen en toch bewaai-d wor den in de archieven van deze interessante Rijksinstelling, waarop we eens de aandacht wilden vestigen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7