Het P. E. N. Vrijdag Dertien. i. VAN DAM Vogelenzang definitief uitverkoren. 53e Jaargang No. 16172 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 13 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. AD VERTEN TlëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 Maart. De Zwaarbelaste Auto. Minister Oud is nu bezig het vaderland ge lukkig te maken met extra opcenten op de benzinebelasting, ter financiering van ver snelden bruggenbouw. De versnelde brug genbouw is natuurlijk schoon, en iedereen voelt er voor. De opcenten op de benzine belasting zijn daarentegen leelijk, en ieder een gromt er tegen. Dit heeft de Tweede Kamer gisterenavond ook gedaan. Vanmid dag gromt zij door, en vermoedelijk zal zij tegen etenstijd de stemming wel bereiken, waarbij het ontwerp vermoedelijk zal wor den aangenomen omdat men het alternatief tolheffing on de bruggen nog naarder vindt, al zou die dan ook het voordeel heb ben dat zij alleen de automobilisten treft, die de bruggen werkelijk gebruiken. Het grootste bezwaar tegen het wetsvoor stel-Oud is, dat het motorverkeer behoort tot de belaste objecten, waarbij de belasting grens onmiskenbaar is gepasseerd. Het Kamerdebat deed dit scherp uitkomen. Dr. Bierema noemde het motorverkeer „den pakezel, dien men steeds meer last te dragen geeft". In 1935 bracht hij vijf-en-zestig mil- lioen aan belastingen op; als dit wetsontwerp wordt aangenomen komen daar nog eens V/z millioen bij. En de heer Ebels zei dat er zonder den zwaren belastingdruk een jaar- lijksche toeneming met 5000 auto's in Ne derland zou zijn. Dit verzekeren de deskun digen. Maar nu is <er in 1935 een achteruit gang met 5000 auto's geweest. Dat maakt een verschil van 10.000. De totale druk op het motorverkeer is te zwaar, en men ziet motortractie al vervangen worden door paar den tractie. Nu stelt de heer Ebels de zaak wel een tikje te scherp. Als in dezen tijd het motor verkeer met 5000 auto's per jaar toenam zou het zooveel geld aan wegenverbe tering en nieuwe bruggen gaan kosten dat de reke ning weer verkeerd zou uitvallen. Een regel matige kleine toeneming van het aantal is natuurlijk in de huidige omstandigheden het voordeeligste voor de Rijksfinanciën. Zoolang die er was hing minister Oud's weeg schaal in evenwicht. Maar nu is er in 1935 voor het eerst een achteruitgang geweest, en dan nog wel met 5000 stuks. Dat is een veeg teeken, dat bewijst dat de belastinggrens leelijk overschreden .is, en als het Kamerlid Ebels den minister daartegen waarschuwt geloof ik dat hij glad gelijk heeft en dat de minister ietwat roekeloos redeneert als hij „het zoo erg niet vindt". Het zal niet meevallen. Als minister Oud er vanmiddag dit wetsontwerp doorsleept voor spel ik dat hij niet alleen zijn extra 27» mil lioen niet zal binnen krijgen maar bovendien de 65 millioen van 1935 niet meer bereiken. Want behalve de bedrijfsauto's, die door paardentractie vervangen worden, zijn er ook de luxe-auto's, wier bezitters, voorgegaan door minister Colijn in de groote Leer der Aan passing, de tering naar de nering pogen te zetten. Zij vallen in vrijwel alle belastingen van minister Oud, met inbegrip van de grens overschrijdende, en zijn jaarlijksche aanvallen op hun auto hebben hun aanpassings-aan- dacht op dit luxe-voorwerp geconcentreerd. Vandaar de daling van het aantal automo bielen met 5000. En dat is niet het eenige verweer dat wordt toegepast. Als minister Oud de benzinebelas ting weer opnieuw verhoogt, zegt menige op lettende leerling van de groote school van „Ras Aanpas": nu, dan moet ik maar wat min der gaan rijden. We halen het er wel uit. En hij vermindert het jaarlijksche aantal bezoe ken aan zijn schoonmoeder van 4 tot 1, en dat van de visites aan tante Cato, die nog altijd een aax-dige duit heeft, van 4 tot 3. Hij gaat ook wat rustiger rijden, want boven de 70 slikt het ding anderhalf maal zooveel benzine. En hij rijdt voortaan uitsluitend per fiets naar kantoor. Dat is beter voor de slanke lijn ook. In de practijk bevat soberheid voor- deelen, en zijn eerbied voor minister Colijn stijgt. Maar intusschen belt minister Oud wel licht Koloniën op en vraagt korzelig: „Is het nou noodig voortdurend over die aanpassing te praten?" Zelf een bescheiden wagentje bezittend weet ik hoe het met die bezuinigingen gaat. Maakt minister Oud het te erg, dan schaf ik het af in het weldadige besef, minister Colijn's raad te volgen. En als zulke dingen mode worden, als ze eenmaal recu zijn, als heele kringen der bevolkin? hun auto's gaan afschaffenomdat de buren het toch ook gedaan hebben.... als het eenmaal epide misch is en overal de garages leeg gapen, waar blijft minister Oud dan met zijn 65 millioen? Misschien denkt hij dat wij allemaal paar den zullen koopen en dat hij. het paard dan Als u heden uit mocht glijden Over een bananenschil En u hevig pijn moet lijden, Aan uw enfin, wat u wil; Als u heden mocht ervaren, Dat men uw salaris kort. Ais u door een extra zwaren Griepaanval bemeesterd wordt; Als uw schoonmama mocht komen, Zonder dat u aan haar dacht. Als uw fiets wordt meegenomen, Door een heer-op-zwijntjesjaeht; Als de fiscus u mocht manen Met een dreigend dwangbevel, Of u vindt uw vrouw in tranen Bij 't gebroken waterstel; Zoek dan niet naar openbaring Voor zoo'n rampgesehieöenis, Duidelijk geldt hier de verklaring, Dat het Vrijdag dertien is. Als u heden mocht ervaren, Dat men u in loon verhoogt, Of u zich in verdre jaren Mr. Dr. noemen moogt; Ais de fiscus u mocht melden, (Daar u hadt geprotesteerd) Dat teveel betaalde gelden Worden gerestitueerd; Ais u iets, dat u wiït koopen, Voor .een tientje minder krijgt, Daar u anders weg zoudt loopen, Of althans daarmede dreigt. Als uit duizend solcitanten U de baan wordt toegedacht, Als uw winkel vol met klanten U een mooien omzet bracht; Hoeft u zich niet af te vragen, Waarom u fortuinlijk bent. Want de oorzaak van uw slagen, Is uw inzicht en talent. KROON-BEHANCSELS! Een woord dat aan iets moois doet denken! Alléén Gr. Houtstraat 179, Tel. 14269 (Adv. Ingez. Med.) wel weer gemakkelijk extra-belasten kan en ons opnieuw vangen. Maar dat zal hem niet glad zitten. Ik al thans koop persé geen paard. De wegen zijn er niet meer geschikt voor. Veel te hard en te glad. En als hij de fiets extra gaat belasten, wandel ik tenslotte. Dat is het gezondste van alles Het is prettig, geen minister van Financiën te zijn. R. P. Distributie van groente voor werkloozen. Waarom Haarlem daartoe niet overging. Uit den Haag is medegedeeld, dat thans 80 gemeentebesturen ten bate van de werkloozen en daarmee gelijkgestelden goedkoope winter groenten distribueeren. De opmerking werd daarbij gemaakt, dat betreurd werd dat daar onder niet de besturen der groote gemeenten zijn. Wij hebben geinformeerd waarom Haarlem daarvan geen gebruik gemaakt heeft. Ons werd medegedeeld, dat indertijd een onder zoek is ingesteld naar de prijzen van de te distribueeren wintergroente. Daarbij is geble ken dat de groente die de regeering voor dit doel beschikbaar stelde niet goedkooper zou kunnen gegeven worden dan de prijs waarvoor zij ook in den vrijen handel te koop is. Toen werd geen reden gezien om op de aanbieding in te gaan. Wel is later nog gevraagd om goed koope vatgroente beschikbaar te stellen, om dat gemeend werd dat daarin voor de koopers een voordeel gelegen kon zijn. Daarvoor was evenwel geen medewerking van den Haag te verkrijgen. Financiering van den ver snelden bruggenbouw. Wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen. Het wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw door de Tweede Ka mer is met 65 tegen 20 stemmen aangenomen. De autobussen der Brockway. Verbetering der stadslijnen. De Brockway is met de autoriteiten in on derhandeling om eenige verbeteringen in haar stadslijnen te brengen. Allereerst is het de bedoeling, als de nieu we brug over het Zuider Buiten Spaarne klaar is, de twee lijnen die uit het Slacht huiskwartier komen over deze nieuwe brug te leiden. De bewoners van dat kwartier krij gen dan elke 7Vé minuut een snelle verbin ding met de binnenstad en verder met Haar lem-Noord. De lijnen 2 en 3 die nu in de Maasstraat in Haarlem-Noord hun eindpunt hebben zul len worden doorgetrokken langs den Vergier- denweg naar de Muiderslotlaan. Daardoor krijgt het nieuwe kwartier bij de Muiderslot laan dus een goede verbinding met de stad. KLEERMAKERIJ GED. OUDE GRACHT 78, TEL. 12236 Costuums n. maat met 2 pantalons vanaf f 40.— Coupe - Afwerking - Stolfen ONDER VOLLE GARANTIE»! Het huis voor solide kleeding naar Maat! Weer een ernstige brand op de Houtmarkt. Opslagplaats in vlammen. Groot aantal toeschouwers langs het Spaarne. (Adv. Ingez. Med.) Tariefsverlaging. De directie van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord Holland bericht ons het volgende: Het tarief voor verlichting en huishoudelijke doeleinden is met ingang van 1 Januari 1936 gewijzigd. Voor verbruikers, waarvoor het maandelijks verschuldigd vastrechtbedrag is bepaald naai de vloeroppervlakte van het perceel, wordt het. vastrechtbedrag zonder meer met 10 pet. verlaagd. Voor verbruikers, wier vastrechtbedrag is vastgesteld volgens het stroomverleden zal voor zoover zulks nog niet is geschied, de vloeroppervlakte van hun woning worden op genomen. Dit zal in hoofdzaak geschieden bij de aangeslotenen van overgenomen gemeen telijke electriciteitsbedrijven en bij verbrui kers, die 11a den datum van invoering van het algemeen geldend vastrechttarief, waarbij de vaststelling van het vastrechtbedrag voorzoo ver mogelijk geschied is naar het stroomver leden, niet zijn verhuisd. Ligt hun huidig stroomverleden-vastrecht- bedrag 10 pet. of meer hooger dan het vast recht voor hun woning volgens de nieuwe vloeroppervlakte-basis, dan wordt hun vast rechtbedrag verlaagd met 10 pet. Bij een ver schil naar boven van minder dan 10 pet. wordt het vastrechtbedrag volgens het bovenge noemde nieuwe vloeroppervlakte tarief vast gesteld en bedraagt de verlaging dus minder dan 10 pet. tot 0. Is het naar stroomverle den bepaalde vastrecht lager dan dat volgens de nieuwe vloeroppervlakte-basis, dan vindt geen verlaging plaats, doch verhoogd worden zij thans niet, ook al liggen zij dus lager dan normaal. Door vorenstaande maatregelen worden voor een groot gedeelte de voorkomende verschil len in vastrecht voor woningen van dezelfde grootte weggenomen; er vindt, althans voor een belangrijk gedeelte, een nivelleering op dit gebied plaats. Naast het vorenstaande geldt nog, dat voor verbruikers, die een vol jaar in hetzelfde per ceel stroom hebben afgenomen en over 1935 meer aan stroom hebben betaald dan gemid deld 25 cent per kWh., zoolang zij niet verhui zen, het vastrechtbedrag zoodanig zal worden bepaald, dat zij bij eenzelfde verbruik per jaar gemiddeld 25 cent per kWh. zullen heb ben te betalen. Ook deze categorie van verbruikers zal min der te betalen krijgen. Nu de vastrechtbedragen voor het grootste deel der verbruikers zullen worden verlaagd en daarnaast de bestaande verbruikers bij een verbruik als over 1935 niet meer zullen beta len dan 25 cent per afgenomen kWhkan de restitutie-regeling (de afrekening op 30 cent per kWh.), komen te vervallen en is deze met ingang van 1 Januari 1936 ingetrokken. De toepassing van de tariefwijziging vraagt veel voorbereiding; voor de bestaande ver bruikers zal die wijziging dan ook geleidelijk moeten worden ingevoerd, voor nieuwe ver bruikers en voor verbruikers, die binnen het verzorgingsgebied van directe levering door het P. E .N. verhuizen vindt het nieuwe ver laagde tarief direct toepassing. De reeds eerder aangesloten verbruikers zullen, zoodra hun geval behandeld is, allen zonder onderscheid een bericht over hun vast recht en, indien door hen op het tijdstip, waar op de afrekening wordt afgesloten, teveel be taald is, restitutie ontvangen, onder mededee- ling van de wijze, waarop deze werd berekend. I11 verband met de vele aan de tariefswijzi ging verbonden werkzaamheden, waarmede, vóórdat alle vastrechten der thans rond 70.000 afnemers zullen zijn behandeld, wel het geheele jaar 1936 gemoeid kan zijn, wordt iedereen verzocht geduldig zijn beurt af te wachten en zal de Directie het op prijs stellen, indien men, zoo zulks om andere redenen niet dringend noodig is, zich zou willen onthouden van het vragen van nadere met de tariefswij ziging verband houdende inlichtingen over het vastrecht. Tehuis voor Ouden van Dagen en Kindertehuis. Onder den Geneeskundigen Dienst? Naar wij vernemen wordt thans de wensche- lijkheid door het gemeentebestuur overwogen aan den raad een voorstel te doen om het Te huis voor ouden van dagen en het Haarlems Kindertehuis, beide aan den Schotersingel ge vestigd, onder den Geneeskundigen Dienst te brengen. Vroeger waren die onder het Burger lijk Armbestuur, later, na de reorganisatie, onder Maatschappelijk Hulpbetoon. De ver andering is op principieele redenen gegrond In beide inrichtingen worden namelijk vele volwassenen en kinderen verpleegd waarmede de Geneeskundige Dienst bemoeiing heeft. Ondanks het late uur was er toch nog veel belangstelling voor het werk van de brandweer Donderdagavond heeft de IlaaiTem- sche brandweer wederom een ernsti- gen brand moeten blusschen, die we derom was uitgebroken op de Hout markt. Omstreeks half twaalf werd brand gemeld in de opslagplaats van den heer Hovenier, aan de Houtmarkt. De brand was ontdekt door den heer Inpijn, die twee maanden ge leden in zijn naastliggende garage ook brand heeft ontdekt. Onmiddellijk rukte de brand weer met groot materiaal uit. De brandweer commandant met zijn kring vergaderde juist in Brinkmann toen de melding kwam en ge zamenlijk trok men naar het terrein van den brand. Dit is in eenigen tijd reeds de derde of vierde keer dat op de Houtmarkt brand uit breekt. Twee keer was hier sprake van een ernstigen brand, zooals gisteren ook het ge val was. Korten tijd nadat de brand was gemeld sloe gen de vlammen metershoog boven het bran dende perceel uit. Het leek alsof het geheele complex hier vernield zou wordenAlthans dat hoorde men zoo hier en daar zeggen, maai de menschen van de brandweer wisten wel beter en zagen gauw dat het vuur tot de opslagplaats beperkt kon blijven. Het toeval wilde dat door een vorigen brand in de naastliggende garage van den heer Inpijn een stuk tusschenmuur was ver dwenen. waardoor de brandweer nu gemak kelijker bij het brandende huis van den heer Hovenier kon komen. Toch gaf dit niets, want het huis stond zoo snel in lichterlaaie dat aan redding geen denken was De vlammen, die eerst zeer hoog boven het huis uitkwamen, werden na ver loop van tijd wel minder, doch in het gebouw bleef een sterke rosse vuurgloed bestaan. Aan de overzijde van het Spaarne stonden ook dit keer, evenals bij vorige gelegenheden, honderden toeschouwers, die een mooi ge zicht op het vuur hadden, waarbij de lange vlamtongen prachtig afstaken tegen den donkeren hemel. Van ver kwamen de toeschouwers, doordat de dichte, scherpe en witte rook niet alleen tot ver in den omtrek zichtbaar was, doch door den wind werd voortgedreven en eenige honderden meters verder in straten en stegen hing. De eigenaar van den inboedel in het bran dende huis zal ongetwijfeld niet zoo verheugd zijn geweest met het mooie gezicht van den brand. Hij was namelijk niet verzekerd. Het ge bouw echter was wel tegen brand verzekerd Wij vernamen dat de heer Hovenier dezer dagen er juist aan heeft gedacht zich tegen brand te verzekeren, doch dat dit door toe vallige omstandigheden, waaronder een ver huizing werd genoemd, nog niet is door ge gaan. De brandweer had geen gemakkelijk werk, in dezen lastïgen hoek. Wel kon zij door het bij een vorigen brand gehavende huis komen, doch de brand, die ook in de bovenverdieping woedde, moest vooral van boven af bestre den worden. De daklijst was zeer smal en het was be wonderenswaardig met welk een kalmte en zekerheid de brandweerlieden de zaak aangre pen, waarvan een, zelfs temidden van het gut send bluschwater, een sigaret weet brandend te houden. Na ongeveer een half uur was het lot van de opslagplaats bekeken De drie slangen op de waterleiding en de eene, die met. kracht groote hoeveelheden Spaarnewater in het brandende huis had geworpen, konden lang zamerhand weer worden opgerold. Het huis was uitgebrand. Daarbij is een groot aantal autobanden ver loren gegaan en veel blikken olie, evenals an dere benoodigdheden en onderdeelen voor automobielen. Het woord is aan.... Goethe: De mensch, een divaas voor zichzeiven, voor anderen ver standig, heeft raad voor ieder, alleen niet voor zich zelf. Het toeval wilde dat de heer Hovenier dien avond met een vrachtwagen, die anders in deze opslagplaats wordt geplaatst, onderweg was. Het was al lang nacht geworden, toen de brandweer naar huis ging. De kijkers aan de overzijde van het Spaarne waren voor het overgroote deel reeds lang verdwenen. De" Houtmarkt heeft wederom van zich doen spreken Voor de wereld-jamboree. Zeer groote deelneming uit alle landen. Thans staat wel definitief vast, dat de Wereld-jamboree 1937 te Bloe- mendaal-Vogelenzang zal gehouden worden. Over een ondergeschikt punt de jamboree betreffende, dient nog een beslissing te worden genomen in de vergadering van den gemeente raad van Bloemendaal van 19 dezer. Een zeer groote deelneming uit alle landen voor deze jamboree mag ver wacht worden, hetgeen gebleken is uit het dagelijksch contact, dat tus- schen het Internationaal Bureau der Padvinders te Londen en het Neder- landsche Hoofdkwartier bestaat. De Locarnostaten hebben op de Londcnsclie conferentie de schending van Versailles en Locarno geconstateerd. pag. 4 Engeland verzocht Duitschland een deel der Rijntroepen „symbolisch" terug te trekken; Hitier verklaarde zich bereid deze troepen voorloopig niet te versterken. pag. 4 De Fransche Senaat keurde de ratificatie van het pact met Rusland goed. De oorlog in Oost-Afrika: In het noorden wordt ieder oogenblik een nieuwe veldslag verwacht. pag. 4 De Duitsche regeering zou devaluatie over wegen. pag. 15 Het P. E. N. zal de tarieven met 10 pet. ver lagen. pag. 1 Op de Houtmarkt te Haarlem heeft weer een ernstige brand gewoed. pag. 1 De Justitiebegrooting is door de Eerste Kamer goedgekeurd. pag. 3 De Tweede Kamer is begonnen met het wets ontwerp voor versnelden bruggenbouw. pag. 3 Zandvoort wacht op gasten. pag. 3 Minister Slingenberg heeft de Commissie voor de dienstbodenopleiding hedenmorgen ge ïnstalleerd. pag. 2 Ernstige aanrijding te Lisse voor Haarlem's rechtbank. pag. 6 De achtste partij LandauSpielmann is door Spielmann gewonnen. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De zwaarbelaste auto. pag. 1 E. Elias: Wie wil duikbooten in pr. cond. koopen. pag. 3 Van onzen Weenschen cori-espondent: Leliar van zijn dierbaarste souvenirs beroofd. pag. 4 P. H. K.: Bestrijding van baldadigheid. pag. 6 J. B. Schuil en K. de Jong over het ballet Tilly Sylon. pag. 8 Willy van der Tak: Het buitenlandschc bock van de maand. pag. 15 H. D. Vertelling: De ware rijkdom. pag. 8 Sport in 't kort. pag. 7 Dainrubriek. pag. 7 Voor de Jeugd. pag. 11 en 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13. Pag. S

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1