R E S I L O N VRIJDA'G 13 MAART '15»36 HAAECE M'S D A G B E A13 De wereldreis van de K XVIII. Luitenant-ter-zee Wytema vertelt van zijn ervaringen. Voor de Haarlemsche Boekverkoopersver- eeniging heeft gisteravond in de groote taal van 't Gem. Concertgebouw luitenant-ter-zee M. S. Wijtema een lezing gehouden over de Wereldreis van de K XVIH. De heer A. Blitz, uitgever, vah het boek van- den heer Wijtema. „Klaar voor onder water", leidde den spreker met enkele woorden in. Luitenant Wijtema. die voor het laatst in Holland sprak, omdat hij binnenkort naar Indië vertrekt, uitte zijn vreugde over de groote belangstelling, die alom in den lande voor de reis van de K XVHI bestaat. Deze belangsteling is voor het eerst tot uiting ge komen bij de aankomst van den onderzeeër te Dakar, dank zij het comité ..Ontze Marine". De bemanning van de K. xvm heeft van deze interesse grooten steun ontvangen. De heer Wijtema ging in het kort de ont wikkeling van den onderzeedienst in Neder land en Indië na. In tegenstelling met de booten van andere mogendheden, onderna men de Nederlandsche onderzeeërs de reis naar de Indische archipel steeds alleen, zon der begeleiding van gewone schepen. In 1926 ging voor het eerst een Nederlandsche onder zeeboot niet direct door het Suez-kanaal naar Indië, maar via Amerika. Om de ervaringen bij deze reis opgedaan te vermeerderen, is de K XVIH uitgezonden. Wat de reis van de K XVHI nog bijzonder belangrijk maakte, was het feit, dat de Utrechtsche hoogleeraar prof. Vening Mei- nesz den tocht meemaakte, ten einde zijn wetenschappelijke onderzoekingen over de zwaartekracht en de afplatting van de aar de te verrichten. Behalve dus het opdoen van - zeevaart-on dervinding en de onderzoekingen van prof. Vening Meinesz bestond nog een andere re den voor de uitzending van de K XVIH, nl. vlagvertoon. Dit vlagvertoon dient ervoor, be- bekendheid te geven aan het land, wat van groot belang is voor den nationalen handel. De reis van de K XVTII heeft in dit opzicht reeds tastbare resultaten bereikt. Spr. her innerde aan de opdracht van de Poolsche re- geering tot den bouw van onderzeeërs in Nederland en aan de vergrooting van den Nederlandsehen afzet in Zuid-Amerika. Aan de hand van verscheidene lantaarn plaatjes gaf de heer Wijtema een uiteenzet ting van den bouw van de K XV lil in een uit voerig relaas van de interessante reis. De vele bijzonderheden van den grooten tocht van Den Helder via Madeira en Dakar naar Brazilië. Uruguay en Argentinië en vervol gens over Tristan da Cunha en Austra lië naar het einddoel Soerabaja, mogen wij, dank zij de bekende film en vroegere lezingen van den heer Wijtema voldoende bekend achten. De volle zaal beloonde den spreker met een gul applaus. De harmonie Crescendo onder leiding van den heer Hofmeester luisterde den avond op met vroolijke muziek. JUBILEUM BIJ DE NOORD-ZUID. Vandaag was de heer L. Burggraaf, com mies. 25 jaar in dienst van de N.Z.H.T.M. Hij werd vanmorgen te zijnen huize door den directeur en de afdeelingschefs gecomplimen teerd. waarbij hem het gebruikelijke ge schenk onder enveloppe werd overhandigd. Vanmiddag zou hij bezoek ontvangen van vertegenwoordigers van het Jubileum-fonds., die hem een gouden armbandhorloge en bloe- men voor zijn vrouw komen brengen. En van de afdeeling Algemeene Zaken, waar de jubilaris werkzaam is, ontving hij een zilve ren sigarettenkoker. De heer Bruggraaf brengt dezen dag m den fauiselijken kring door. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeioopen week zijn vijf rijwielen gestolen. ER STAAT GESCHREVEN. De tooneelvereeniging „Heiman Heijer- mans" zal op 16 Maart in den schouwburg Jansweg opvoeren het tooneelstuk van Jaap v. d. Pol: ..Er staat geschreven", een anti-oor logstuk in vier bedrijven. De zindelijkheid van de Hollandsche Huisvrouw is spreekwoordelijk daarom wordt er in huis meer en meer van tegels gebruik gemaakt. Het is een sprookje, dat tegels duur zijn, als ge maar niet bij een prutser terecht komt. Gaat rechtstreeks naar de magazijnen van KOL en zoekt uit honderdduizenden tegels de mooiste kleuren en baksels. KOL'S TEGELHANDEL KL. HOUTWEG 13 HAARLEM TELEFOON 16572 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 13 MAART Stadsschouwburg: „Biografie" door Amsterd. Tooneelver. 8.15 uur. Gem. Concertgeb.: Laatste avondconcert van de H. O. V. Solist Willem Andriessen, piano. 8.15 uur. Rembranclt Theater: Magda Schneider en Benjamino Gigli in: „Vergeet me niet". 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „De roos van de ran cho" met John Boles en Gladys Swarthout. 2.30, 7 en 9.15 uur. t Luxor Sound Theater: „Kermisgasten met Joh. Kaart, Henr. Davids, Sylvain Poons. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Anna Sten en Fredric March in „Gewetenswroeging". Op het too- neel: Riche Hayes 2" jongleur comic. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel." 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 14 MAART Stadsschouwburg: Esther de Boer-van Rijk in „Tropenadel". 8.1§ uur. Gem. Concertgeb. Bal-masqué Haarl. Han delsschool Ver. Dreef zicht: Feestavond dansinst. Fortgens. La Gaité: Nachtfeest m. m. v. Duo Saphler en dansorkest. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling „Kunst Zij ons Doel," 10—4 uur. RESILON' is de duurzaamste verf voor binnen en buiten, voor uw woning, meubelen, huishoudelijke artikelen enz. RESILON loopt niet af en dekt prachtig. Zij droogt blinkend-glanzend en streep- vrij op. In busjes van 16, 26, 36, 52, 90 cents enz. Alwaar niet verkrijgbaar, wende men zich tot de Verffabr. N.V. RESINK - HAARLEM, Leidschevaart 574 - Telefoon 26190. (Adv. Ingez. Med.) Dienstbodenopleiding in Noord-Holland. Installatie Aanbevelingscoinité door minister Slingenberg. Heden. Vrijdagmorgen, heeft mr, M. Slingen berg, minister van Sociale Zaken, in de Raads zaal. Prinsenhof, het Aanbevelings-comité voor het organiseeren van spoedcursussen in zake Dienstbodenopleiding in de provincie Noord-Holland, gevestigd te Haarlem, ge ïnstalleerd. Bij deze installatie waren o.m. aanwezig de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maar schalk, de wethouders de heeren A. G. Boes, W- van Liemt en M. A. Reinalda, mr. Th. A. Wesstra. gemeentesecretaris, mr. J. Bomans, lid van Ged. Staten en voorzitter der commis sie voor werkverruiming in Noord-Holland; mevr. Röell-baresse de Vos van Steenwijk, me vrouw Maarschalk-Coppenaal, mevr. Maar- schall en de heer Vader, directeur van den Haarlemsche Werkloosheidsbestrijdingsdienst. Mevr. Mouthaan-Zimmerman. presidente van het Werkcomité, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, in 't bijzonder tot den minister van Sociale Zaken. mr. Slingen berg. Het doel is te komen tot driemaandelijksche cursussen tot opleiding van dienstboden, met daaraan verbonden internaat. Men hoopt na de Paasehvacantie voorloopig met een exter nen-cursus te beginnen en dan met September een internaat te kunnen openen. Spr. deed een beroep op de aanwezigen om propaganda voor de bedoelde dienstbodenopleiding te ma ken. Hierna was het woord aan den Minister. Mr. Slingenberg begon met er aan te her inneren, dat bi.i de opening der Staten-Gene raal in September 1,935 de Koningin in de Troonrede mededeelde, dat meer aandacht zou worden gewijd aan het vraagstuk der jeugdwerkloosheid. Hiermede werd aan de Ne derlandsche regeering de taak opgedragen de werkloosheid onder de jongeren in haar vol len omvang te bestrijden. De regeering heeft deze, op zichzelf droevige, taak, gaarne aan vaard omdat zij er van doordrongen is dat er geen toestand in Nederland moet ontstaan, waarbij een geheel opkomend geslacht bui ten het productieproces zou blijven. De jonge ren moeten van hun jeuerd af aan arbeid ge wend raken; later gaat dit moeilijk. Het oprichten van cursussen bleek niet vol doende. Toen kwamen de werkkampen en de centrale werkplaatsen, waardoor het nu mo gelijk is gebleken langzamerhand jongelieden in het normale werkproces in te schakelen. Maar dit alles was voor de mannelijke jeugd. 't Werd noodzakelijk ook iets te gaan doen ter bestrijding van de werkloosheid onder de vrouwelijke jeugd al komt die niet zóó tot uiting. Ook voor de meisjes moet een arbeids veld geopend worden. En daarom is de regee ring verheugd, dat nu tot installatie dezer commissie kan worden overgegaan. De regeering is uitgegaan van de gedachte, dat de commissie zal zijn een provinciale com missie. Spr. bracht voorts dank aan de dames die in het Comité van Aanbeveling zitting hebben willen nemen, in 't bijzonder aan mevr. Röell, mevr. Maarschalk en de echtgenooten der bur gemeesters van verschillende gemeenten in de provincie. Er is nu een waarborg, dat uit alle deelen van het gewest meisjes zullen kunnen worden opgeroepen. Het is verheugend dat ook bestuursters van huishoudscholen in de commissie hebben zitting willen nemen. Dat mevr. Mouthaan zitting in het werkcomité heeft willen nemen geeft spr. de overtuiging, dat aan het hoofd staat een vrouw van groo te werkkracht, energie, ijver en kennis van za ken. De commissie zal aizijdig kunnen werken, want verschillende geestelijke stroomingen en politieke richtingen zijn er in vertegenwoor digd. Van de medewerking van het Departement van Sociale Zaken, ook van den minister per soonlijk, kan de commissie overtuigd zijn. Met den wensch dat spoedig een internaat zal kunnen worden opgericht en dat de arbeid der commissie gezegend zal worden, zoodat zij veel nood zal kunnen lenigen, verklaarde de minister het comité geïnstalleerd. Mevr. Mouthaan bracht dank aan mr. Slingenberg voor zijn woorden en dankte ook voor den machtigen steun der regeering. Men hoopt door het zoo spoedig mogelijk te openen internaat de meisjes het begrip „dienen" te kunnen bijbrengen, dat bij ons volk eenigs- zins moeilijk gaat. De meisjes moeten leeren begrijpen, dat in „dienen" toch niets vernederends is. Veel zal De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Noordoostelijken wind. Half tot zioaar beioolkt. Weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt des nachts. Overdag weinig verandering in temperatuur BAROMETERSTAND Hoogste 772.3 m.M. te Haparanda. Laagste 749.5 m.M. te Jan Mayen. Het buitenlandsch weerbericht meldt: Kans op opklaring. Het hooge drukgebied over Scandinavië bleef in beteekenis toenemen en breidde zich over onze omgeving uit. De depres sies namen af. Ten Westen van Ierland verschijnt een nieuwe, die wellicht naar de golf van Biscaje trekt. Ofschoon de bewolking in Scandinavië toenam, bleef de vorst er even streng. Een gedeeltelijke opklaring gedurende den nacht heeft lichte vorst gebracht in een groot deel van ons land, België, Noord-Frankrijk en West-Duitschland.In Frankrijk is alleen in het Zuiden d,e temperatuur vrij hoog gebleven. Ook in Schotland kwam lichte vorst voor. Alleen in Noord- Scandinavië en in de Middellandsohe zee vindt men krachtige winden. Onder den invloed van de afnemende depressie in het Oosten zijn nog groote afwisselin gen in de bewolking mogelijk, zonder dat hier te lande neerslag van beteekenis zal vallen. DE VERDERE OPDROGING IN DE BOVENLUCHT VERHOOGT DE KANS OP OPKLARING, ZOODAT DES NACHTS WEER LICHTE VORST EN OVERDAG EENIGE ZONNESCHIJN IS TE WACH TEN. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging vooruit. 762 m.M. 764 m.M. Fa. A. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37, Haarlem afhangen van de keuze van een directrice van het internaat; deze functionaresse zal een stuwende kracht moeten zijn. Spr. dankte nog B. en W. van Haarlem voor het afstaan van de raadszaal en mr. Bomans voor zijn tegenwoordigheid. Hierna werden ververschingen aangeboden en was er gelegenheid voor het stellen van vragen. Zij nog vermeld dat ook de echtgenoote van den burgemeester van Amsterdam, mevr. De Vlugt-Flentrop in het Comité van Aanbeveling zitting heeft genomen, doch tot haar leedwe zen verhinderd was de installatie bij te wonen. PIET HOLMAN OVERLEDEN. Woensdag is te Amsterdam overleden de bekende conférencier Piet Holman. Ruim 20 jaar heeft Piet Holman op de plan ken van het Klein-Tooneel gestaan gedurende welken tijd hij zich in een groote populariteit mocht verheugen. Vooral te Amsterdam was Piet Holman bij het publiek zeer geliefd. Den laatsten tijd trad hij herhaaldelijk op in het nieuwe Variététheater „De Arena" aan den Nieuwendijk. In vroegere jaren was hij ver bonden aan het Cabaretgezelschap „De Witte Raaf", waarvan hij een der oprichters was. Ook buiten de hoofdstad had Piet Holman zich vele vrienden verworven. HAARLEM'S GEMENGD KOOR. Naar aanleiding van de uitvoering óp a.s. Zondagavond, waar o.m. de Psalmus Hun- garicus van Kodaly wordt uitgevoerd, schrijft men ons: Zoltan Kodaly werd in 1882 in Hongarije geboren. Na gestudeerd te hebben aan de Universiteit te Budapest, voor een weten schappelijke loopbaan, ,.ging hij zich geheel aan de muziek wijden. Zijn roem heeft hij vooral te danken aan zijn Psalm, welke hij schreef in 1923 voor een feestconcert ter gelegenheid van het ju bileum der stad Budapest. De première, zoowel als de latere uitvoerin gen (o.a. op het muziekfeest te Zürich en in enkele groote plaatsen van Nederland) on der persoonlijke leiding van den componist veroorzaakten groot enthusiasm®. In het bij zonder prees men het hymnische karakter van Kodaly's muziek. De tekst is door den dichter-predikant Michael Vég uit Hongarije in het I-Iongaarsch omgebouwd uit de 55ste Psalm. Hij heeft daar zijn hart in uitgestort, en een aanrijpende uiting gegeven van den nood van zijn volk. Aldus is de Psalmvertaling een bijna origi- neele schepping geworden, een werkelijke „Psalmus Hungaricus" die een nationaal voe lend, maar toch sterk persoonlijk kunstenaar als Kodaly wel moest inspireeren. Superieure HEEREN COSTUMES OP MAAT in Engeland gemaafrt (Adv. Ingez. Med.) Geen arbeidsconflict bij de F okkerf abrieken. Overeenstemming bereikt. Donderdag heeft te Amsterdam onder lei ding van den Rijksbemiddelaar, mr. dr. S. de Vries Czn., een conferentie plaats gehad tus- schen partijen, betrokken bij het dreigende conflict bij de N.V. Nederl. Vliegtuigenfabriek Fokker. In deze conferentie is volledige over eenstemming bereikt met de besturen der werknemers-organisaties. Deze zullen het ontworpen compromis-voorstel zoo spoedig mogelijk aan hun leden voorleggen. Dit voorstel houdt o.m. in, dat het maxi mum loon der volwassen arbeiders vastgesteld w^rdt op 71 ct. per uur, welk loon bij het be- ui van den 28-jarigen leeftijd zal worden ■kend. Oorspronkelijk lag het in de be- d< 'ing dit op 30-jarigen leeftijd toe te ken nen, terwijl het oude loon 75 ct. per uur be droeg. eveneens ingaande bij het bereiken van den 30-jarigen leeftijd. GETUIGEN OPGEROEPEN. Op Woensdag 11 Maart, des namiddags twee uur, is onder het viaduct aan den Kor ten Verspronckweg een voetganger door een auto aangereden, waardoor deze gewond werd en eenige weken het bed zal moeten houden. Aan hen, die dit gezien hebben wordt ver zocht zich voor het geven van inlichtingen te willen vervoegen aan het politiebureau Sme- destraat, afdeeling Verkeer. Op denzelfden dag, des namiddags vijf uur, heeft op de Groote Mankt tegenover café restaurant Brinkmann een onbekende wiel- rijdster een oude dame aangereden, waar door deze gewond werd. Aan de wielrijdster en aan hen, die het ongeluk zagen, wordt eveneens verzocht zich aan het politiebureau te willen aanmelden. TOURINGCAR-ONDERNEMERS TEGEN DE REISBELASTING. De Nederlandsche Bond van Touringcar ondernemers heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gericht in verband met de ontworpen reisbelasting. In dit schrij ven wordt betoogd, dat verhooging van de reis kosten een onmiddellijken teruggang van het aantal reizigers ten gevolge heeft en dat met dit effect de reisbelasting ook vermindering van werkgelegenheid zal opleveren. Hotelhou ders een restaurateurs zullen hiervan eveneens den terugslag ondervinden. De Bond verzoekt de Kamer haar goedkeu ring aan dit wetsontwerp te onthouden, en mocht zij hieraan niet kunnen voldoen, het daarheen te leiden, dat geen belasting zal worden geheven over de eerste zes dagen van een reis. HEEMSTEDE Vereen, voor Vreemdelingen verkeer. Installatie door minister Mr. Slingenberg van het Aanbevelings-Comite voor het organiseeren van Spoedcursussen inzake Dienstbodenopleiding in Noord-Holland. De minister aan het woord. Aan de tafel van links naar rechts: mevr. Slingen berg, mevr. MouthaanZimmerman, presidente van het Werkcomité; minister Slingenberg; mevr. De BruinVan Scherpenberg, secretaresse der afd. Haarlem van de Vereen, van Huisvrouwen en Mr, Meyer de Vries, Hoofdinspecteur voor de Werkverschaffing, te 's-Gravenhage. Heemstede en Bennebroek voortaan, gescheiden. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer die tot nu toe haar werkzaamheden uitstrekte tot de gemeenten Heemstede en Bennebroek, heeft besloten haar statuten in dien zin te wijzigen, -dat zij zich uitsluitend tot doel zal stellen de bevordering van het vreemdelingen verkeer in, en de verfraaiing van Heemstede. Het werd reeds geruimen tijd onjuist ge acht, dat de vereeniging die hoofdzakelijk moet drijven op het gemeentelijk subsidie van Heemstede deze gelden voor een deel ten bate van Bennebroek aanwendde. Nu bo vendien in Bennebroek een zelfstandige ver eeniging met ongeveer gelijk doel in het leven is geroepen, werd het oogenblik voor statu tenwijziging gekomen geacht. De burgemeester van Bennebroek, K. Ba ron van Hardenbroek, die in het bestuur zit ting had, heeft in verband hiermede als be stuurslid bedankt. TERAARDEBESTELLING DS. J. P. TAZELAAR. Op de algemeene begraafplaats te Heem stede had Donderdagmiddag de teraardebe stelling plaats van wijlen Ds. J. P. Tazelaar, emeritus-predikant van de Geref, kerk te Weesp. Onder de vele belangstellenden merkten wij o.m. op burgemeester Dotinga van Weesp en de beide wethouders de heeren Raadsheer en Ruarus, leden van den kerkeraad van Weesp en Heemstede van de Gereformeerde kerken; Ds. Hazelaar eri Ds. Sanders, Herv. predikanten te Weesp en Ds. Ringnalda, Geref. predikant te Weesp, Ds. Wiersinga, oud-predikant te Weesp, nu te Loosduinen, Ds. Buurma, em. predikant te Amsterdam, Ds. v. d. Werf, em. predikant te Amsterdam- West, Prof. Grosheide, voorzitter der Geref. Zondagsschool Jachin, Ds. Kaptein, zende ling onder de Joden te Amsterdam, Mr. Dr. van Bosdijk uit Amsterdam, Prof. Goslinga van de Vrije Universiteit te Amsterdam, z-eer vele oud-vrienden uit Weesp en talrijk ve len die Ds. Tazelaar hier in Heemstede heb ben leeren kennen en hoogachten. Nadat het stoffelijk overschot in de aula was geplaatst, sprak allereerst Ds. A. Don- dorp naar aanleiding van het woord van Apostel Paulus „De bloem valt af en verdort, doch het woord des Heeren blijft in eeuwig heid". Ds Ringnalda schetste den hechten band die er steeds bestaan heeft tusschen Ds. Ta zelaar en Weesp. zoowel kerkelijk als bur gerlijk. Groot waren zijn gaven van 't woord en vaardigheid met de pen. Nimmer nam hij vacantie. werken deed hij dag en nacht en bij zijn arbeid vond hij veel geluk in het gebed. De naam Tazelaar, aldus besloot spr., zal tot In lengte van dagen in Weesp in eere blijven. Prof. Grosheide gewaagde van het vele Zondagsschoolwerk (en dan vooral voor Ja chin) waaraan Ds. Tazelaar een groot deel van zijn leven heeft gegeven. Vervolgens schetste Prof. Grosheide den overledene als een vriend, waarvan hij zeer veel heeft mogen leeren. Namens B. en W. van Weesp voerde daarna burgemeester Dot-inga het woord, om na mens vrijwel alle ingezetenen van Weesp een woord van afscheid te spreken. Ds. Dalma, sprekende namens de zending onder de Joden, schetste den overledene als een grooten weldoener. Ds. Hazelaar uit Weesp, sprekende namens het bestuur der christelijke scholen, teeken- de den overledene als een volijverig werker voor het kind. en vooral voor het Chr. onder wijs. Ds. J. Tazelaar uit Rotterdam, oudste zoon van den overledene, dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen, waarna het stof felijk overschot aan de aarde werd toever trouwd. waarbij Ds. A. Dondorp in gebed voorging en als slot Ds. J. Tazelaar een dank gebed uitsprak. Mr. B. W. Stomps spreekt voor Vrijz.-Dem. Jongeren. „De opbouw der internationale rechtsorde". Voor de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie sprak Donderdagavond Mr. B. W. Stomps in café v. d. Heuvel aan de Valken burgerlaan, over „De opbouw der internatio nale rechtsorde". Na de opening door den voorzitter, den heer D. J. A. Geluk, was het woord aan Mr. Stomps. „Men zal misschien vragen," begon deze, „hoe durf je in dezen tijd te spreken over opbouw van de internationale rechtsorde"? Een der gelijke opbouw is echter juist in dezen tijd noodig. Tweeduizend jaar geleden gold in Europa nog het vuistrecht. In later eeuwen kwamen de rondreizende en de vaste rechters, de vier scharen, de rechtbanken. Deze ontwikkeling is gekomen voor de individuen, waarom zou zij ook niet komen voor de staten? In 1604, vertelde spr., schreef een jong Leidsch geleerde over het recht van koop vaart der Nederlanders tegenover den staat Portugal als represaille op de nadeelige actie der Portugeezen in Indië. Deze jurist, Hugo de Groot, kwam tot de conclusie, dat een han deling van een staat misdadig kon zijn en dat andere staten als rechters konden optreden. In volgende eeuwen was het recht weer bij den sterksten staat, tot op 18 Mei 1899 in het Huis ten Bosch in Den Haag de eerste vredes conferentie bijeenkwam op initiatief van Tsaar Nicolaas H. Daar spraken de staten in principe af bij eventueel geschil arbitrage te overwegen. Een tweede lichtpunt was de oplossing van een schier onoverkomelijk ge schil tusschen twee Zuidamerikaansche sta ten. Enkele jaren later gaf Carnegie een groote gift voor het in 1913 geopende Vredes paleis in Den Haag. 3 Augustus 1914 werd echter de vreeselijk- ste oorlog ontketend, die de wereld heeft ge kend. Eén ding heeft hij ons echter geleerd: dat de staten den plicht hebben een staat, die een misdrijf pleegt, te straffen. De oprichting van den Volkenbond was een der eerste uitingen er van, dat de gedachte van Hugo de Groot gemeengoed der regee ringen was geworden. Velen hebben meer van den Volkenbond verwacht, dan hij heeft ge bracht, o.a. wat betreft het Abessynische geschil. Spr. gaf echter als antwoord: we moeten dankbaarheid hebben voor hetgeen na tallooze eeuwen in zeventien jaren is be reikt. We moeten dankbaar zijn, dat in 1935 regeeringen bereid zijn geweest tot sancties, bereid tot het eerbiedigen van het Volken bondspact. De Nederlandsche Staat heeft den plicht zijn Volkenbondsbeloften na te komen. De vrij zinnig-democraten zijn hiervan volle mede standers. Het is typisch, dat een partij die zich bij uitstek nationaal noemt, de N. S. B., het onzinnig heeft genoemd zich aan die ver plichtingen te houden en „achter de groote staten aan te loopen". Opbouw van de inter nationale rechtsorde kan dus, al klinkt het vreemd, verplicht zijn een aanvallenden oorlog te voeren. Dit is geen geweld tot vergrooting van eigen macht, maar tot bestraffing van misdaad. Ter illustratie van deze stellingen, haalde spr. eenige passages uit een geschrift van prof. Van Vollenhoven aan en besloot met de woorden van dezen hoogleeraar: „Het volkenrecht van Grotius staat aan de deur en het klopt. Driehonderd jaar heeft men het laten kloppen. Doch nu wordt het ons te machtig. Het slot is nog niet om, doch de grendel is al weggeschoven." Na een korte pauze bestond er gelegenheid tot gedachtenwisseling over het behandelde onderwerp. HAARLEMMERMEER VAL DOOR GLAZEN DAK. Gistermiddag v/as de heer v. d. L. aan den Aalsmeerderdijk bezig met mestrijden en reed daartoe tusschen de bloemenkassen door. Door een plotselinge manoeuvre verloor L. het evenwicht en kwam te vallen. Doordat hij vlak langs een kas ging sloeg hij door het gla- zijn dak heen en kwam hevig bloedend op den grond terecht, gewond aan gezicht en handen en andere liehaamsdeelen. Na door een geneesheer te zijn verbonden werd het slachtoffer ter verdere behande ling naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. PUBLIEKE VERKOOPING. Donderdagmiddag werd in „De Beurs" te Hoofddorp publiek geveild de hofstede „Pe king" met dubbelearbeiderswoningen, schuren, kapbergen enz., groot 59,43,65 H.A., gelegen aan den Hoofdweg bij den Vijfhuizer- weg en verhuurd aan den heer A. J. Bontje, Kooper werd de heer Van Huls en te Sloten (Amsterdam) voor f 70.060 ZANGUITVOERING. De Ring van Chr. Zangvereenigingen in Haarlemmermeer gaf Donderdagavond in de Beurs te Hoofddorp onder groote be langstelling een goedgeslaagde uitvoering, waaraan verschillende vereenigingen uit deze gemeente deelnamen. Nadat de voorzitter den aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, werd bet programma op vlotte wijze afgewerkt. Er werd door alle vereeniegingen goed gezongen en daarmede het bewijs geleverd dat ze er over het algemeen met veel ijver en studiezin ernstig naar gestreefd hebben om na de ge- wenschte voorbereiding een mooi programma ten gehcore te kunnen brengen. WEGAANLEG TL ZWANENBURG. Van gemeentewege zal binnenkort uitvoe ring worden gegeven aan het plan tot het leggen van een rioleering, het maken van een zandbaan, dempen van slooten en het aan brengen van een klinkerbestrating, tegel- trottoir met banden, op terreinen van de N.V. Tuinwijk in het dorp Zwanenburg.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2