Justitiebegrooting goedgekeurd. Zandvoort wacht op Gasten. Landbouwcrisisfonds afgehandeld. AMIJMHARDT'S ij a xe e r-t a b letten A JL Jmmi Maatschappelijke zorg voor zieken. Wie wil duikboot in pr. cond- koopen. VRIJDAG 13 MAART 1936 H A A R L E M'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER. Gezagshandhaving gaat Minister Van Schaik ter harte. DEN HAAG. Donderdag. Nadat de heer Hermans (s.-d.) heden zijn betoog over te slap optreden van den Mi nister (van politie en justitie) tegenover de N.S.B. nog een tijdje had voortgezet, liet Mr. Werker (v.-d.) een ander geluid hooren door te waarschuwen tegen sommiger neiger er ten onzent een politie-staat van te maken. Verder kwam deze spreker op voor meer or dening op het gebied van de administratieve rechtspraak. Zonder al te veel kosten ware er z.i. toch in elk geval langs lijnen van ge leidelijkheid wel iets te bereiken. Na hem hield Dr. Henri Polak (s.-d.) zich bezig met de N.S.B. In het algemeen vindt hij 't op treden van den Minister t.o.v. de uitwassen van dien kant wèl krachtig genoeg. Maar in sommige opzichten was de overheid wat te laks of te lankmoedig geweest. Zoo vertrouw de deze afgevaardigde de N.S.B. heelemaal niet op het punt van het zich meester ma ken van wapenvoorra den. terwijl hij voorts o.m. de opheffing der weer-afdeelingen ais camouflage beschouw de. Mr. Jansen de Limpens (R.-K.) stond bij het te veel verbaliseeren in geval van lichte verkeers overtredingen stil en prefereerde het Haag- sche stelsel der voor- afgaande waarschu- u-ns&n de Limpc-ns wing. Mr. Knottenbelt (lib.) poogde den Mi nister tot wat meer aanpakken te bewegén. Wijzigingen in het zeer verouderde huwelijks vermogensrecht, regeling van aanneming van kinderen, verbetering van de wet op het Nederlanderschap, wijziging van het vreem delingenrecht kramen op het verlanglijstje van dezen spreker voor. Zijn partijgenoot Mr. v. R-appard wees op het zeer ontactisch optreden van politie en justitie in de z.g.n. „tarwe-schandalen" in de Betuwe. Met eenige krasse voorbeelden werd de juistheid van deze grief gestaafd. Na de koffie kwam Minister v. Schaik aan 't woord. Tegenover de leden, die allerlei wenschen omtrent vernieuwing in onze wet geving hadden voorgedragen, legde de Mi nister weinig gulheid aan den dag. Nu eens waren 't financieele bezwaren (zoo b.v. met betrekking tot de administratieve recht spraak) dan weer gebrek aan overtuiging van de noodzaak de wet te verbeteren (dit o.m. op 't punt van het Nederlanderschap), vervolgens politieke overwegingen (onder dit kabinet is herziening van het huwelijks vermogensrecht taboe), die liet negatieve standpunt bepaalden; De eenige toezeggin gen, welke we Mr. v. Schaik hoorden doen, hadden betrekking op het hier en daar be noemen van vergoe ding krijgende plaats vervangende kanton rechters, ten einde de overbelaste kanton rechters 'n handje.te helpen, en verder dat thans nog onbezol digde, krachten op de parketten en griffies eenige toelagen krij gen. De gezagshandha ving gaat dezen be windsman zeer ter harte. Daarbij acht hij het zaak de noodige objectiviteit aan den dag te doen leggen. Het overheidsapparaat mag niet, gelijk de heer Hermans scheen te willen, in dienst gesteld van den strijd tegen een bepaalde partij, de N.S.B. Tegenover politieke organisaties van vreemdelingen is de 'Regeering thans flink doende. Onderling verband tusschen organi saties van vreemdelingen mag niet meer en elk politiek karakter moet haar vreemd blijven, evenzeer als contact met staatkun dige vereen igingen elders. Mocht er met de in dit opzicht door den Ministerraad ken baar gemaakte wenschen geen rekening wor den gehouden, dan gaan degenen, die hier voor aansprakelijk zijn, onverbiddelijk het land uit. Tenslotte keerde Minister v. Schaik zich met grooten nadruk tegen de uitingen van N.S.B. zijde, vooral tegen het beschimpen en verdacht maken van de overheid zooals dat in ..Volk en Vaderland" pleegt te gebeuren. De Minister constateerde, dat intusschen !t overgroote deel der Nederlandsche pers de grenzen der behoorlijke, het volk niet ophit sende kritiek, niet te buiten gaat. Aan 't slot zijner rede kwam Mr. v. Schaik In 't bijzonder op het befaamde N. S. B.- pamflet omtrent de z.g.n. zaak 't Sant (oud hoofdcommissaris van politie in den Haag), nadat hij eerst al met klem geprotesteerd had tegen de verdachtmaking alsof de justitie te dien aanzien haar plicht zou verzaken. Op den man af vroeg de Minister aan Mr. v. Ves- sem of deze dat pamflet, dat overliep van on gepaste opmerkingen aan het adres van gezag dragers, voor zijn rekening wilde nemen. Deze nat. soc. afgevaardigde ontweek echter 'n ant woord en dat op dusdanige manier, dat Mr. v. Schaik hem in tweede instantie toevoegde, dat hij een slechte zaak op slechte wijze ver dedigd had. Mr. tappard IV.B.) Winkeldieveggen te Amster dam berecht. Zeven en vier maanden gevangenisstraf geëisclit. De Officier van Justitie te Amsterdam requi- reerde Donderdag tegen twee vrouwen, woon achtig te Haarlem resp. gevangenisstraffen van zeven maanden met aftrek van voorarrest en vier maanden, wegens het plegen van win keldiefstallen. Het tweetal kwam, gewapend met groote boodschappentasschen, naar de hoofdstad om een strooptocht in de groote warenhuizen te Amsterdam te ondernemen. In een magazijn aan het Damrak werden zij gesnapt en in het bezit gevonden van allerlei gestolen goed. Een van de twee vrouwen, een beruchte winkel dievegge, is reeds eerder veroordeeld. De rechtbank wees het verzoek tot onmid dellijke invrijheidstelling af en zal 26 Maart vonnis wijzen. (A.N.P.) Met aanteekening, dat de twee nat. soc, leden tegen waren, ging de Justitie-begrooting er z. h. st. door, waarna de begrooting van Onderwijs K. en W. ter tafel kwam. Hierover voerde vanmiddag alleen nog de heer Ossen- dorp (s.d.) 't woord, die o.m. voor 3-jarige inplaats van 2-jarige ambachtsscholen op- kwgm. TWEEDE KAMER Heden worden vragen over den internationalen politieken toestand gesteld. Versnelde bruggenbouw aan de orde. Het slot der wel zeer lange debatten over het Landbouwcrisisfonds. Voor de tuinders is er heden warm gepleit. Zoo de a.r. v. d. Heu vel en de heer Groen (R.K.), die o.m. opmerk ten, dat er in Kennemerland menschen zijn, die nog zoo goed als niets ontvangen hebben. De Minister moest daarom de uitkeeringen over den oogst 1935 bespoedigen en tijdig de richtprijzen bekend maken. Als de oogst ten gevolge van een insectenplaag mislukt, gelijk in Noord-Holland 't geval was, dient de Re geering hulp te verleenen. Ook de heer Hiem- stra (s.d.) verlangt meer van den Haag; z.i. is de steunregeling bij misoogst onvoldoende. Minister Deckers verklaarde, dat het niet mo gelijk was den tuinders in Noord-Holland wier oogst tengevolge van een insectenplaag mislukte een steun volgens de Landbouwcri- siswet te geven. Acht ton uit het Landbouw crisisfonds kon hij verstrekken. Had hij een millioen gegeven, dan zou dat ook te laag ge weest zijn. Dr. Deckers, die o.m. nog vermeldde, dat voor de vroege tulpen steun beschikbaar is gesteld op voorwaarde, dat opgehouden zou worden met vragen, kon niet toezeggen dat 't bedrag zal worden verhoogd. Z. h. st. ging tenslotte de begrooting van het Landbouwcrisisfonds er door, met aanteeke ning, dat de heeren Sneevliet (rev. soc.) en de Visser (commun.) tegen zijn. Laatstgenoemde vroeg verlof de Regeering te mogen interpel- leeren over de in verband met de verhoogde politieke spanning en de verscherpte staat kundige tegenstellingen getroffen en eventueel nog te treffen maatregelen. Aanvankelijk schenen er in de Kamer te zijn, die er wel voor voelden morgen deze in terpellatie toe te staan. Maar latei' bleek o.m. in de R.K. fractie een andere opvatting veld te winnen. Nu inmiddels bekend is geworden, dat zoowel Mr. Aalberse (R.K.) als de heer Vliegen (s.d.) morgenmiddag te kwart voor vier mondeling vragen zullen stellen, is het al heel onwaarschijnlijk, dat de heer de Visser zal mogen interpelleeren. Avondvergadering. In de avondvergadering kwam de versnelde bruggenbouw aan de orde. Plotseling is daar mee zoo'n haast, dat het ontwerp niet langer kon blijven liggen: geen dag en geen nacht. Eerlijk gezegd, scheen de aanleiding voor dit doorzetten in 'n avondvergadering meer ge legen te zijn in 't verlangen der Kamer, deze week het Paaschreces te kunnen doen begin nen. Zooals men weet moet verhooging der tij delijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine de financiering van den versnelden bruggenbouw mogelijk maken. Het groot ver keer vraagt den aanleg van 18 groote bruggen en van een brug of een tunnel (vermoedelijk zal 't wel op dit laatste uitdraaien i te Velsen. Met dit alles is 60 millioen gemoeid. Wanneer 't Verkeersfonds dit heele bedrag zou moeten opbrengen, zou een en ander min der snel tot stand kunnen komen dan ge- wenscht is. Het financieringsplan nu, dat de Regeering heeft ontworpen, moet 't mogelijk maken met de bruggen reeds in 1941 gereed te zijn. Daarbij is gerekend op 'n jaarlijksche bij drage voor de aflossing der te maken leenings- schulden van het Verkeersfonds van 2'2 mil lioen tot en met 1958. Aangezien men er daar mee niet komt. zal dan gedurende 10 jaar. dus tot en met 1945, de benzmebelasting niet f 8 doch f 8.60 per 100 K.G. bedragen. Daartoe moet dan de benzineprijs met een halve cent per Liter verhoogd. Waarvan een opbrengst voor den versnelden bruggenbouw wordt ver wacht van 2 1/4 millioen per jaar. Eerst had de Regeering tot tolheffing willen overgaan, doch hiertegen rees zulk 'n oppositie, dat zij thans haar keuze op deze belasting liet vallen. De opbrengst kan tegenvallen. Aldus de heer v. Braambeek (s.d.) die wees op 't toenemend gebruik van ruw-oliemotoren, waardoor 't benzine-gebruik afneemt. Ook Ir. Bongaerts (R.K.) was ietwat somber gestemd; hij waar schuwde daarom tegen onze te dure wegen- politiek. De heer Ebels (v.d.) merkte op, dat sommige groote wegen van den bruggenbouw heelemaal niet profiteeren. Tot de tgenstanders van 't ontwerp behoor den vermoedelijk de heer IJsselmuiden (R.K.). Mr. Teulings (R.K.). de rev. soc. Sneevliet, Mr. Westerman (wild nat.) enJhis. Mr. de Geer (c.h.), die vond, dat er op deze manier te zwaar belast wordt en die de stelselloosheid van de heffing schetste. Hij zou er de voor keur aan geven, den bruggenbouw uit 't werk fonds te betalen. Intusschen bleken ook nog verschillende andere sprekers verre van geest driftig. Na middernacht kwam eindelijk Minister Oud aan 't woord. Morgen komen wij op zijn rede en op wat er verder volgde terug. E. v. R. /^W^\werken zacht en zeker Friesland goed verduisterd. Toch weet Viruly alle plaatsen te vinden. Aan de Donderdag gehouden oefening van den Luchtbeschermingsdienst in de provincie Friesland was een avondvlucht verbonden, ter controle van de uitwerking der in de ge- heele provincie toegepaste verduisterings maatregelen. Met een Fokker F VIII, twee motoren, bestuurd door den schrijvenden vlie ger Viruly. werd de vlucht in het vliegkamp ,.De Kooi" bij Den Helder begonnen om kwart over acht. De twee sterke Wasp-motoren trok ken de machine tegen een vrij stuggen Oos tenwind langs den Afsluitdijk, die flauwtjes te onderscheiden viel. Men behield rechts en links het zicht op lichten van Noord-Holland, maar Friesland bleek zich inderdaad zoo al gemeen verduisterd te hebben, dat er van boven den afsluitdijk vrijwel niets van te be speuren viel. Toch wist Viruly alle opgegeven punten in de provincie te vinden, hoewel hij Heeren veen even miste. Boven het Tjeukemeer hervond hij echter spoedig den koers en had toen ook in enkele minuten deze plaats te pakken. Om kwart over tien zette de vlieger de F VIII weer behouden op Schiphol aan den grond. Volgens de kapiteins Van Riessen van den Generalen Staf en Dietz van het Hoofdbureau der Luchtverdediging, die de diverse vlieg tochten bij verduisteringsoefeningen elders in den lande hadden meegemaakt, sloeg Fries land het beste figuur. Het gegeven parool was nergens zoo algemeen opgevolgd als in deze provincie. Wellicht is het ook aan de tijdsom standigheden toe te schrijven, dat de mede werking der bevolking thans zoo groot was. De zaak tegen de redacteuren van Volk en Vaderland. AMSTERDAM. 12 Maart (A.NP.) Het ge- rechtshof behandelde vandaag onder presi dium van mr. J. Jolles de strafzaak tegen de redacteuren van Volk en Vaderland. Het eerst behandelde het hof de zaak tegen dr. E. G. H. Verviers. Het O. M. had geen getuigen gedag vaard en verdachte was niet ter zitting ver schenen, zoodat de behandeling bij verstek geschiedde. Het O. M., waargenomen dooi den advocaat-generaal mr. Versteeg, kon zich met het vonnis van de rechtbank te Utrecht vereenigen, behalve wat betreft de opgelegde straf, die hij te laag achtte. Spr. requireerde tegen dr. Verviers een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden wegens beleedi- ging. Na de zaak-Verviers werd de strafzaak te gen mr. Reydon, J. Hollander en mr. S. van Lunteren behandeld. Ook tegen deze verdach ten zijn geen getuigen gedagvaard, zoodat het woord direct aan den advocaat-generaal mr. Versteeg is voor zijn requisitoir. In vele geval len als deze, waarbij het gezag naar beneden wordt gehaald, dient met groote kracht en ge strengheid te worden opgetreden. De procureur-generaal eischte tegen mr. Reydon vier maanden gevangenisstraf, tegen J. Hollander 100 boete subs. 25 dagen hech tenis en tegeii mr. S. van Lunteren een maand gevangenisstraf wegens beleediging. De verdediger mr. Van Vessem bepleitte vrij spraak voor alle verdachten. Nadat een der verdachten nog een korte toelichting had gegeven bepaalde het hof de uitspraak op 26 Maart. Het rekent op een druk seizoen. Electrificatie van groote beteekenis. Zandvoortschelaan krijgt een goed wegdek. „Nu de electrificatie van het baan vak HaarlemZandvoort sinds Oc tober werkelijkheid is geworden, zijn de verwachtingen, wat betreft het bezoek aan onze gemeente in de ko mende jaargetijden hoog gespan nen", aldus verklaarde burgemeester H. van Alphen tegenover een ver slaggever van het A.N.P., die hem, daartoe aangespoord door het voor proefje van het a.s. seizoen, dat deze aloude badplaats Zondag jl., dank zij een goede bui van de natuur, heeft H. v. ALPHEN. meegemaakt, ten Stadhuize bezocht had en met hem een onderhoud mocht hebben over de mogelijkheden van het komend seizoen, ook al ligt dit nog niet in het onmiddellijke ver schiet. In dit onderhoud legde de burgemeester nog eens den nadruk op de groote beteeke nis van de electrificatie, een beteekenis, die o.a. geïllustreerd wordt door het feit dat thans het zoo vaak misbruikte woordje „even" met recht van spreken gebezigd kan worden en de hoofdstedeling, die op een mooien dag het voorstel doet „even per trein naar Zandvoort over te wippen", niet langer voor een verstokten optimist wordt versle ten! Instede van een reis is een bezoek aan Zandvoort een uitstapje geworden en reeds in de afgeloopen maanden is gebleken, dat het verkeer naar de badplaats toeneemt. Ge hoopt en verwacht wordt dat in den seizoen- tijd het bezoek door een frequenten dienst zal worden gestimuleerd; dit zou mede in het belang zijn van de Nederlandsche Spoor wegen. „Ik zou deze kwestie", aldus vervolgde de burgemeester „nog verder willen zien. Voor Zandvoort toch zijn thans de mogelijk heden geschapen om een aantrekkelijke fo rensenplaats te worden, hetgeen uiteraard van belang is voor het budget der gemeente, en dit minder afhankelijk maakt van de animo tot stijgen van !t kwik in den ther mometer 1" Zandvoortschelaan nieuw bestraat. Ook voor den automobilist is er een goed bericht. De Zandvoortschelaan. waarvan de toestand der bestrating tot zoo vele klachten aanleiding heeft gegeven, wordt over haar geheele lengte opnieuw bestraat, zoodat Zandvoort de beschikking krijgt over een toegangsweg, die ook den meest critischen automobilist bevredigen zal. Overigens zullen ook de zorgen voor den badgast de volle aandacht hebben van het gemeentebestuur en zoo zal alles in het werk worden gesteld om het verblijf aan het strand voor hem zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. De mogelijkheid bestaat, dat men er wat minder tenten zal zien, waardoor een rustiger beeld zal worden verkregen. Het kampeeren zal op dezelfde wijze kunnen ge schieden als verleden jaar het geval is ge weest; reeds zijn voor het komende seizoen aanvragen voor kampeeren in verenigings verband ingekomen. Wat voorts de gelegenheid tot. baden met gebruikmaking van de hiervoor bestaande inrichtingen betreft, zal het voor velen heu gelijk nieuws zijn, te vernemen dat de di rectie van het Noorderbad maatregelen voor bereidt om den hinder, dien de baders aan het Noordzeestrand in ons land in geval van landwind ondervinden van de dan zoo tal rijke. venijnige kwallen, volledig uit den weg te ruimen. Wellicht kunnen hierover bin nenkort nadere bijzonderheden worden me degedeeld De weggebruiker onder vindt geen overlast. Op een vraag van den verslaggever naar aanleiding van de tijdens het vorige seizoen meermalen geuite klachten, volgens welke het den weggebruikers binnen Zandvoort's grenzen niet gemakkelijk zou worden ge maakt, antwoordde de heer Van Alphen dat in het algemeen door de politie op zeer soe pele wijze wordt opgetreden. Een voor zich zelf sprekend voorbeeld ten deze is wel het feit, dat in de maanden van het hoogseizoen in 1935 Juli en Augustus slechts één proces-verbaal tegen een automobilist is op gemaakt. In den seizoentü-^ is het echter niet mogelijk, den automobilisten en motorrijders toe te staan, hun voertuigen achter te laten op plaatsen waar hun dit goed dunkt. Zoo moet er o m. rekening worden gehouden met de belangen van hotels en pensions, waarvan de bewoners niet naar Zandvoort zijn geko men om. voor het geval zij eens willen thuis blijven, den geheelen dag tegen een auto aan te kijken. Gelukkig heeft Zandvoort in tegenstelling met andere gemeenten, waar het parkeervraagstuk tot schier onoplosbare moeilijkheden aanleiding geeft de be schikking over uitstekende parkeerterreinen. De burgemeester merkte in dit verband op dat zoowel hij als de medebestuurderen der gemeente het als een bezwaar voelen, dat de financiën niet toelaten dat gratis parkeeren kan worden toegestaan; wel bestaat echter de hoop dat het eens zoover komen zal. Overigens kunnen in tijden van druk be zoek maatregelen voor weggebruikers niet ontbeerd worden; het gebruik maken van den openbaren weg toch is aldus de bur gemeester voor een groot deel een kwestie van fatsoen en er zijn er nu eenmaal onder de automobilisten velen, die aan het begrip „vrijheid" een verkeerden uitleg geven. Nog Zondag jl. is dit gebleken, toen enkele auto mobilisten hun wagens niet beter wisten te parkeeren dan op de uitmonding van den eenen weg op den andere. Bovendien mogen de gevaarsfactoren, verbonden aan het naar verkiezing parkeeren, niet uit het oog wor den verloren en in dit verband is het van beteekenis dat de laatste jaren in Zandvoort geen enkel verkeersongeval van ernstigen aard is voorgekomen. Ook de kwestie, welke normen in het ko mend seizoen gesteld zullen worden ten aan zien van het in het algemeen zeer rekbare begrip „zedelijkheid", kwam in het onder houd ter sprake. „Het komt feitelijk hierop neer", aldus de burgemeester, „dat binnen de grenzen van hetgeen, met inachtneming van een ruim standpunt, zedelijk toelaatbaar is. den be zoekers van het strand de grootst mogelijke vrijheid wordt toegestaan. Aan spontane uitingen van levensvreugde, zooals ik deze wel geconstateerd heb bij groepen dagjes- menschen. die in badpak op het strand rond doolden en haasje-over sprongen, zal geen haarbreed in den weg worden gelegd. Echter zal overal, waar zich excessen voordoen en ik heb daarbij in 't bijzonder het oog op jonge menschen, die voor hun verblijf aan 't strand bij voorkeur de duinhellingen fre- quenteeren en daar door hun gedrag aan stoot geven met de grootst mogelijke ge strengheid worden opgetreden. Waar het strand gelukkig nog altijd een groote attrac tie is voor de jeugd, is het onze plicht er voor zorg te dragen, dat ouders hun kinderen vrijelijk aan zee kunnen laten verkeeren". Als ik het nog eens zeggen mag: 't Is Zaterdag collectedag. Dat is niet voor de eerste maal, Eer d' iks-plus-ende in totaal. U zucht eens en het is een feit, Men collecteert in onzen tijd Veelvuldig, telkens is er wat, Nu eens voor dit, dan weer voor dat. Het is er zoo nuiar mee gesteld, Een nobel werk vereischt ook geld. Als allen, op bescheiden schaal. Wat helpen, maar ook allemaal, Dan kan dit werk ook weer verricht. Als menschelijke broederplicht. Het is nog noodig. dat men weet: Wat ik hier geef. wordt goed besteed. Welaan, Maatschappelijke Zorg Voor Zieken, staat u daarvoor borg Dus haar collecte, veertien Maart, Is heusch wel een klein offer waard. Eén greepje in de portmonnai', Genoeg gezegd u helpt wel mee. P. GASUS. Wie wil Dl 1 li BOOT in pr. eoitd. kopen. Pl.m. 530 t.b.w., buuwj. '21. kan afóelev. wor den in Iedere Eur. haven o. n. o. le komen voorw. Alleen ser. refl. Br., ond. no. 1-14 86 Bur. d. Crt. (advertentie in de X.R.C, van 10 Maart) Weledelgeboren heer. Gisteren heb ik in de courant een adver tentie gelezen en ik kom u nu msdedeelen dat ik gaarne uw duikboot-in-prima-conditie wil koopen, pardon.kopen. U sta mij toe, weledelgeboren heer. aan te toonen hoezeer serieus deze ondergeteekende reflectant is, zij het dat ook ik nog niet met de o.n.o. te komen voorw. bekend ben en dat ik dus niet weet of u genoegen zult nemen met de mij ten dienst staande mogelijkheden, zijnde f 45 in tien maandelijksche termijnen van f 4.50. doch u als duikbootbezittel' zult onge twijfeld toch ook het ideëel-serieuze van mijn refl. willen doen gelden, zoo late ik u we ten. dat ik sinds den dag dat ik Jules Verne kon lezen verlangd heb naar zoo'n vaartuig je, terwijl mijn goede ouders mij afscheep ten, of liever trachtten af te schepen, indien het woord „schepen" hier niet een al te iro- nischen klank heeft, met een autoped en een tramconducteurs-uniform deze laatste met allemaal elastiekjes op een gekleurd carton bevestigd. Eenigermate ouder geworden en gymna siast zijnde, was het mijn eerste liefde, op gebloeid gedurende het onderwijs in den nas des patineurs bij den dansmeester, voor Rietje van den dokter, een beantwoorde lief de, weledelgeboren heer!, die mij deed ver langen met deze voornoemde Rietje af te zakken tot op den bodem der wateren in lieve afzondering, slechts aangestaard door eenige gapende visschen, die te koudbloedig zijn om van liefde te weten en te stom om er eventueel over te kunnen meepraten. En wéér later, studeerende aan een onzer voortreffelijke rijksuniversiteiten voor het toekomstig lidmaatschap van de Vereeni- ging van Academisch Gevormde Werkloo- zen, waren het de rekeningen van chemisiers administrateurs van studentensociëteiten, kappersbedrijven en rookmiddelenmagazij nen die bij mij den wensch deden opkomen onder te duiken in het zilte of zoete nat. mits mij dit niet het leven kosten zoude en kunt u voelen dat het wéér de duikboot was die mijn dagdroomen doorploegde met verwon derde leveranciers langs den oever van den snellen vliet? En nu ben ik een riin man. weledelgeboren heer, een man met grijze slapen, tot schater lachen noch dwaasheden meer in staat, iederen eersten van de maand mijn naarstig bijeen gegaarde koneken afdragende aan haar. die deze omzet in smakelooze mai- zena's. boterhammeworst. permanent, waves, een half witje en een half erijsie. jumoers en gallons thee. Rijp, zeg ik. weledelgeboren heer, zóó rijp. dat ik geheel verzadigd ben van de sappen dez^r o°zige samenleving: verzadigd en zóó rustig dat ik mijn stomp- zinnigen linkerbuurman niet eens meer kwalijk neem. dat hij al maar de radio heeft aanstaan en dat ik mijn bovenbuurvrouw vriendelijk groet ofschoon zij haar etens resten tersluiks van haar balcon af in mijn tuin werpt, waaronder vischeraten waarin mijn hond zich pleegt te verslikken me' het misbaar dat des verslikkenden honds is. Mild, rustig, duldend en beleefd, weledelge boren heen doch met een onmetelijk verlan gen naar het kluizenaarschap, de vo'«Dgen eenzaamheid, de suizende stilte, de rui- schende rust en aan welken boezem, mijn heer. zou ik die volkomener vinden dan in dien der wateren? Wéér is het het duikboot-comolex Waar hebt ge uw vaartuig gemeerd, wel edelgeboren heer? In de wetering achter uw ongetwijfeld knusse woning? In het plantsoenvijvertje vóór uw zonder twijfel riante villa? Bent u op uw leeftijd weer verliefd gewor den? Benijdenswaardig, doch dom! Maar ik in ieder geval niet. Ik wil haar hébben, weledelgeboren heer! Zeg mij waar ik haar kriigen kan! 't Behoeft niet te Delftziii of Harlingen te zijn. Ik kom haar desnoods in uw plant soentje halen en duik er metéén mee onder. O.N.Ó.T.K. Voorw dat ge het aan niemand vertelt en mijnerzijds u belovende dat ik iederen éérsten even kom bovenduiken om die f 4,50 aan den kant in het gras te leggen. Ik ben klaar voo onderwater, weledelge boren heer. Hij die duiken gaat groet u. zich noemende Uw dienstwi'1'"0 en zéér serieuze reflectant E. ELIAS. VRIJZINNIG-CHRD"r>-'T JK JONGEREN AVOND. Dinsdagavond 17 Maart houdt de Vrijzin nig Christelijke Jongeren Bond afdT'ing Haarlem e.o. weer haar halfmaande'i.i' -:ie bijeenkomst voor leden, belangstellenden en geestverwante jongeren, in het gebouw van den Protestantenbond. Berkenstraat 10 in Haarlem-Noord, waar Dr. A. J. van Leusen uit Velsen zal spreken over „Lafayette".

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5