Historische Vrouwenfiguren. DE VERGETEN OORLOC. RADIO MOORS n.v. ZATERDAG 14 M A' A R T 1936 TT A A RLE 51 'S DAGE I." 'A D 11' Gabrielle d'Estrées. Het is meer dan driehonderd jaar geleden dat Gabrielle d'Estreés leefde en stierf. Maar het is met haar nagedachtenis gegaan als met die van Néll Gwyn. de zonnige, oolijke minnares van den Engelschen koning Charles II, die met haar goedhartigheid en kostelijken humor niet alleen het tamelijk onbestendig hart van den koning voor den duur van zijn heele leven veroverde, maar die zich met haar glimlach ook nestelde op het warmste plaats je in het hart van het Engelsche volk een plaatsje, dat ze tot op het huidige oogenblik nog inneemt: zelfs de Engelschman van hedsn weet niet te ontkomen aan de charme en bekoring, die uitgingen en nog steeds uit gaan van de figuur van net volkskind Nell Gwyn. die de geliefde van hun meest wispel- turigén koning werd. En de geschiedenis van het ontstaan van Chelsea Hospital zij mocht voor de stichting ervan zooveel grond hebben als zij kon beleggen met haar kanten zakdoekje: en dank zij het feit, dat zij het ervoor over had om het al te kleine ding- sigheidje in reepen te scheuren en met be hulp van die reepen een veel grooteren om trek te beleggen dan het haar met het zak doekje zelve zou zijn gelukt, kwam Chelsea Hospital in het bezit van aanmerkelijk meer grond dan Charles het toegedacht had is er één, die eiken Engelschman dierbaar is: Nell Gwyn op haar allercharmants en allergui- tigst leeft er in voort Hoewel de herinnering aan Gabrielle d'Estreés niet door een dergelijk bekoorlijk verhaal levendig gehouden wordt, is in Frank rijk, en zeker in Parijs, haar en de geschiede nis van haar groote liefde voor dien wispel- turigen Franschen koning Henri VI evenmin vergeten. Op Montmartre. waar ze bijna steeds vertoefde als zij en haar koninklijke minnaar in Parijs waren, bestaat nog steeds de Rue Ga brielle. al is die, jammer genoeg, een leelijke en onbekoorlijke straat geworden, waarin van de oude Montmartresfeer niets meer over is: en tot voor enkele jaren stond nog steeds in het echte oude Montmartre, op den hoek van de Rue des Saules en de Rue Cortot het „Mai- son de la belle Gabrielle" de vroegere wo ning van Gabrielle, waarin tot kort voor de afbraak Aristide Briant nog woonde maar die nu, helaas! ook al vervangen is door een moderne- en leelijke villa. Aan tastbare herinneringen is er dus van Gabrielle d'Estreés nog minder over dan van Nell Gwyn maar het zijn in de gevallen van deze twee vrouwen ook niet de tastbare dingen geweest, die hen beroemd en onver getelijk maakten. Als een vrouw door de wereld, die na haar komt, niet vergeten wordt, dan is dat in negen van de tien ge vallen, omdat ze in staat was tot een groote liefde, en door en dank zij die liefde een groote rol speelde in het leven van een man. Zoo was het met Nell Gwyn en haar moei lijken, ontrouwen, maar altijd tot haar terug keerenden Charles II, dien zij den „lastigsten van haar kinderen" noemde. Zoo was het met Gabrielle d'Estreés, en haar koninklijke min naar Henri VI, die haar negen jaar trouw bleef, hoewel hij, voor hij haar leerde kennen, de eene minnares na de andere had, en na haar>dood het spelletje op de oude wijze voort zette. Hehi'l diezelfde „Vert-Galant" wiens Standbeeld van den Pont Henri VI in Parijs af zoo zelfbewust over de oude buurten en straatjes van het Ilde de la Cité uitstaart was acht en dertig en leefde sinds jaren ge scheiden van zijn vrouw, die wonderlijke fi guur, 'die in de geschiedenis bekend is ge bleven als „la reine Margot", toen hij in den herfst van 1890 de twintigjarige Gabrielle leerde'kennen, dochter van Antoine d'Estreés en Francoise de la Bourdaisièi*e. Gabrielle was mooi van een zachte, blonde, blanke schoonheid, die volkomen paste bij haar ka rakter dat zacht en vriendelijk en toegeeflijk was. Ze had een opvallend klein mondje, een fijne arendsneus en paar groote blauwe oogen haar gratie was niet de levendige, pikante elegantie van haar oudere zuster, Diana, maar van die zachte,een tikje indolente bekoorlijk heid, die het privilege van een zeker type van blondines schijnt te zijn. Ze was niet toe schietelijk tegen Henri, Gabrielle, hoewel ze beminnelijk en hoffelijk was hij was haar koning immers! Maar diezelfde koning was al spoedig tot de conclusie gekomen, dat het niet de hoffelijkheid van een nederig onder- dane tegen haar koning was, die hij van Ga brielle wenschte en hij begon met behulp van zijn lang niet geringe ervaring op het gebied van vrouwen benevens zijn werkelijk eerlijk en sterk gevoel voor de kleine, blonde zachte Gabrille, die zich zoo waardig bewoog en hem zoo ongemerkt op een afstand hield, de vesting te belegeren, van wier verovering plotseling, naar het scheen, zooveel voor hem was gaan afhangen. Gabrielle behoorde niet tot het soort, dat gemaakt is voor den strijd, en ook in dit ge val capituleerde zij vrij spoedig. Henri was uiterlijk geen knap man, maar hij was wel een warm en intens levend rnensch, en het schijnt dat Gabrielle, hoewel ze bijna twintig jaar jonger was dan hij, hem bijna van het eerste oogenblik aan zich bond met diezelfde teedere, bijna moederlijke liefde, die ook Nedll Gwyn's groote kracht was tegenover Charles II. Een obstakel, en geen gering, deed zich nog voor op den weg van het tweetal naar het geluk: Antoine d'Estrée, die de verhouding tusschen zijn dochter en Henri, al was hij dan honderd maal de koning, met leede oogen aanzag, maakt van diens tijdelijke afwezig heid op het oorlogveld gebruik om Gabrielle uit te huwelijken aan Nicolas d'Amerval, seig- neer de Liancourt. In een kapel van de kathe draal van Noyon vond het huwelijk in het begin vain de maand Juni van 1592 plaats: en hoewel de jonge bruid allerminst „straalde van geluk" en er eerder melancholiek en be drukt uitzag, was ze van een schoonheid en lieftalligheid die de harten van alle aan wezigen bekoorte. En niemand van hen vermoede zeker, dat het met zooveel pronk en praal gesloten huwelijk maar drie maan den zou duren, en dat nadien de zeven jaren van onafgebroken geluk zou duren, en dat nadien de zeven jaren van onafgebroken geluk zouden beginnen, die d lifde van Gabrielle d'Estreés en Henri VI maakte tot één van de beroemdste van het op dit gebied toch alles behalve arme Frankrijk. Het merkwaardige van het geval was, dat het. zeker in den beginne, de man was. van wiens zijde het sterkste gevoel kwam. Ga brielle. hoewel haar minnaar volkomen trouw, schijnt van haar kant den eersten tijd niet meer dan een tamelijk placide teederheid te hebben gevoeld voor haar vurigen, en niet tegenstaande zijn veertig jaren hoogst on- stuimigen minnaar. Het was Henri, voor wie in dit geval al die onaangename en pijnlijke ge waarwordingen waren weggelegd, die nu een maal onvermijdelijk het deel zijn van degene in een liefdesverhouding, bij wie de gevoelens tiet dienst portelen. [Twijfel aan Gabrielle's liefde, jalouzie, wanhoop om haar gereser veerdheid spreken beurtelings uit Henri's cor respondentie met haar, die grootendeels be waard is gebleven. Maar zij schijnt hem met groote geduld en tact tot rust en vertrouwen hebben weten te brengen, waarbij het feit, dat haar liefde voor Henri hoe langer hoe meer toenam, zeker niet van geringen invloed is geweest, 's Konings verwijten aan Gabrielle hij was er niet de man naar om zij gevoelens onder stoelen en banken te steken! werden steeds zeldzamer en ten slotte schreef hij haar berouwvol, maar vol goede voornemens: „Je weet dat ik het besluit heb genomen me niet meer te beklagen. Ik heb ook nog een ander besluit genomen: me niet meer boos te maken. Het eerste zal maken, dat jij niet zooveel last meer van me hebt het tweede, dat ik niet zooveel last meer van mezelf heb". Ontroe rende en trouwhartige woorden van een lief hebbend minnaar, die blijkbaar de moeite wilde nemen van met zichelf te strijden om zich de liefde, die het leven hem zoo op zijn overwachts had geschonken, waardig te too- nen. Bovendien duurde het niet zoo heel lang, of Gabrielle schonk hem ook nog een geluk, dat hij tot nu toe nog zoo goed als niet ge kend had: dat van vader te worden. In zijn jonge jaren had slechts Francoise de Mont morency hem een doodgeboren kind geschon ken, en later Diane, hertogin van Grammont, algemeen bekend als „la belle Corisande" een zoon, die echter jong gestorven was. Op den zevenden Juni 1594 schonk Gabrielle hem een zoon, die Casar genoemd werd. 2 jaar later een dochtertje Catherine-Henriette en in 1597 maakte Henri, in zijn vreugde om het tot nu toe nog zoo goed als niet gesmaakte vader schap, Gabrielle tot hertogin van Beaufort tot nu toe was ze nog steeds Madame de Liancourt gebleven, hoewel het volk haar al gemeen kende onder haar meisjesnaam, Ga brielle d'Estreés. Want Gabrielle had ook dit met Nell Gwyn gemeen: dat ze een vriendelijk hart had, graag wat voor anderen deed, en dank zij haar goedgeefschheid bij het volk zeer geliefd was. Terwijl bovendien het Fransche volk, met het instinct, dat bijna overal het volk heeft voor de werkelijke waarde van de dingen, de liefde van z,n koning voor de charmante Ga brielle met een welgevallig en waardeerend oog aanzag, en zeker niet ten onrechte de verdienste van de bestendigheid van hun verhouding voor het grootste deel op haar rekening schreef. Was het wonder, dat de koning er onder deze omstandigheden serieus over begon te denken Gabrielle tot zijn echtgenoote, en daar mee dus tot koningin van Frankrijk te maken? Al was ze het dan nog niet officieel, officieus was ze beide sinds lang; en hoewel in het be ging van zijn liaison de koning er niet over gedacht zou hebben Gabrielle, die slechts van lagen adel was, tot zijn vrouw te maken, ging hij nu zelfs zoo ver, dat hij zijn wettige echtgenoote, Marguérite van Valois, vroeg tot een scheiding te willen overgaan. Maar daar het al spoedig tot zelfs in pauselijke kringen doordrong, dat een scheiding hoogstens zou leiden tot een nieuw huwelijk met Gabrielle, bleef de vereischte. toestemming uit Rome, maand na maand, en jaar na jaar uit. En toen eindelijk in Parijs het bericht aankwam, dat de beslissing van den Paus aanstaande was, zoodat het koninklijk huwelijk en de kroning van Gabrielle zeer vermoedelijk bin nenkort plaats zou kunnen vinden, hingen er sombere voorgevoelens in de lucht, die de vreugde van den koning en zijn maitresse aanmerkelijk temperden Het schijnt een feit te zijn, dat Gabrielle omtrent dien tijd voortdurend gekweld werd door duistere voorgevoelens en onheilspellende droomen; dat zij in haar angst verscheidene malen waarzeggers en sterrenwichelaars raad pleegde, die haar geen van allen eenig goeds konden voorspellen. Zij verwachtte bovendien Wat een verrukkelijk en helder keukentje, mevrouwtje Mevrouw is verrukt en ze bekent eerlijk: DAT HEB IK AAN KOL TE DANKEN, nooit heb ik geweten, dat tegels zóóveel konden doen en zóóveel gemak gaven. En wat valt de prijs mee! Ik raad iedereen aan eens vrijblijvend prijsopgave te vragen bij KOL'S TEGELHANDEL KL HOUTWEG 13 HAARLEM TELEFOON 16572 (Adv. Ingez. Med.) haar vierde kind en was in dien toestand ge voeliger voor stemmingen, dan zij het anders ooit was. Gabrielle, de luchtige, vroolijke, charmante, werd in die laatste maanden van haar leven een melancholieke, overspannen, door vage angsten gekwelde vrouw, en toen met Paschen van het jaar 1599 Henri voor eenigen tijd afscheid van haar moest nemen, wierp ze zich snikkend aan zijn voeten zij. die altijd onder alle omstandigheden haar waardigheid en kalmte had bewaard en smeekte hem haar niet te verlaten. Het werd een hartverscheurend afscheid. waarbij Gabrielle voortdurend onder snikken voor spelde. dat zij elkaar niet weer zouden zien. Ze kreeg gelijk. Op den dag voor Paschen stierf ze, na een afschuwelijk lijden van twee dagen, aan een ziekte, waarvan men de oor zaak nooit heeft kunnen doorgronden. Som migen beweerden, dat ze vergiftigd was door handlangers van Maria Medicis, die aspiraties koesterde om koningin van Franrijk te wor den en die niet ten onrechte in Gabrielle een gevaarlijke rivale zag. Volgens anderen bezweek ze aan iets anders. Haar dood juist op dit tijdstip kwam zeer velen gelegen. Zij en Henri hebben elkaar niet weergezien. Op den twintigsten April werd Gabrielle be graven in de kerk Saint Germain l'Auxerrois. en Henri was de eerste maanden na haar dood verpletterd van smart. ..Maar, omdat God me heeft doen geboren worden voor mijn konink rijk, en niet voor mij zeiven, zullen al mijn zinnen en zorgen voortaan gebruikt worden voor den vooruitgang en het behoud van het zelve. De kern van mijn hart echter is dood en zal niet meer herleven", schreef hij aan zijn zuster Ca th ér ine, hertogin de Bar. Dat laatste was waar. Tot een groote liefde is Henri niet meer in staat geweest. Wel huwde hij, zooals het zijn plicht als koning was, met Maria de Medicis. wel trachtte hij zich, zooals hij het had gedaan voor hij Ga brielle leerde kennen, te verstrooien met de eene minnares na de andere, maar „de kern van zijn hart was dood". Gestorven tegelijk met Gabrielle, „la belle Gabrielle", de zachte teedere minnares, die oppermachtig geregeei-d had in zijn warm en groot, maar wispelturig hart. WILLY VAN DER TAK. Salarisverlaging voor rechters. Amendement op het wetsontwerp ingediend. Op het wetsontwerp tot verlaging van de bezoldiging der leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en. de militair-rechterlijke macht, is door de Tweede-Kamerleden Goseling (r.k) Joekes (v.d.) Boon (v.b.), Rutgers van Rozen burg (c.h.), Drees (s.d.i en Suring (r.k) een amendement ingediend, dat de strekking heeft om de wet eerst te doen ingaan op den dag, volgende op dien harer afkondiging. De regeering heeft, zooals bekend, voorge steld om de tot stand te brengen wet terug werkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1936, en reeds thans van dien datum af op de genoemde salarissen de voorgestelde korting toegepast. LEERLINGEN-UITVOERING JAN HOEBEN De vioolleerlingen van den heer Jan Hoe- ben zullen Dinsdagavond 17 Maart in de bo venzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een uitvoering geven. In Japan is het al lente. Men kan in het Hibija-park in Tokio reeds parasols huren. De „Atlantique" is veilig overgekomen. Vier Nederlandsche sleepbooten hebben een knap staaltje zeemanskunst verricht, door op succesvolle wijze het 42.C00 ton me tende Fransche s-s. .„Atlantique", dat gedeel telijk door brand is verwoest, behouden van Cherboure naar Greenock op de Clyde te breneen. Het schip heeft het anker uitgewor pen bij de ..Tail of Bank", de groote zand bank nabij Greenock. „HET HUIS DER MYSTERIES" De Haarlemsche Tooneelvereen. „Vriend schap zij ons doel", heeft besloten voor haar slotopvoering in studie te nemen „Het huis der mysteriesdetectivespel door Rien van Noppen. De uitvoering is in gebouw St- Bavo op Woensdag 29 April. De spelleiding is weer van den heer Th. Dammiaans. i. RAEBC) èra I" nl PROGRAMMA ZONDAG 15 MAART. HILVERSUM I, 1875 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram pi. 9.00 Sportnieuws. Tuinbouw- causerie. 9.30 Gram.pl. 9.45 Lezing. 10.00 Zon dagshalfuur. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Omroeporkest. 1.00 Relais uit Indië. 1.30 Kovacs Lajos' orkest. 2,00 Boek bespreking. 2.30 Groninger Orkestvereen. en soliste. 4.00 Gram.pl. 4.30 Olympisch Nieuws. 4.45 Gram.pl. Sport. 5.05 „The Blue Rhythm Singers". 5.15 Voetbalpraatje. Sportnieuws. 5.35 Gram.pl. 6.15 Radio-potpourri mmv. VARA- orkest, Mannenkoor en solisten. 8.00 Berich ten. 8.15 Omroeporkest en soliste. 8.45 Radio- Journaal. 9.00 Aeolian-orkest, solisten en gem. sextet. 9.50 Orgelspel. 10.10 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Berichten. 11.10—12.00 Dansmu ziek. HILVERSUM II, 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna Gewijde Hitier heeft de belangstelling voor den oorlog in Afrika geheel naar den achtergrond gedrongen. Het uitstel van de bijeenkomst der Raadscommissie van Dertien. Zal een einde gemaakt worden aan de bestaande sanctiemaat regelen tegen Italië? (Van onzen correspondent). GENèVE, 12 Maart 1936. Was het verloop der zitting van de Commis sie van Achttien uit de Conferentie der Vol kenbondsstaten voor de Sanctiemaatregelen tegen Italië de vorige week verrassend door het onverwachte initiatief van Flandin ten gunste van een nieuwe vredespoging en door het even onverwachte initiatief van Eden ten gunste van een inwerkingstelling der petro- leumsanctie, wat ook de houding van de Ver- eenigde Staten van Amerika te dien aanzien zou mogen zijn, niet minder verrassend was hetgeen verder met betrekking tot den oorlog in Afrika is geschied. Ditmaal zorgden echter niet de Fransche en Britsche regeeringen voor de verrassing, doch was het onvoorziene ver loop der Geneefsche besprekingen over den oorlog tusschen Italië en Abessynië een gevolg van de sensatie, die de Duitsche regeering Za terdag aan de wereld bezorgde. Deze Zaterdag was met groote spanning te Genève tegemoet gezien. Mussolini zou dan immers zijn antwoord op het beroep der Raadscommissie van Dertien, om zich tot on middellijke onderhandelingen over een be ëindiging van den strijd en over het sluiten van 'n definitieven vrede bereid te verklaren, den Volkenbond doen toekomen. En tevens kwam dan ook de commissie van petroleum- deskundigen weder bijeen, om een eventueel besluit der Commissie van Achttien tot inwer kingstelling der petroleumsanctie zoodanig reeds bij voorbaat voor te bereiden, dat gee nerlei verdere technische studie meer noodig zou zijn en het besluit der Commissie van Achttien onmiddellijk van kracht zou kunnen worden. Het was het compromis-Flandin- Eden van de vorige week: nog een laatste ver zoeningspoging, doch de voorbereiding der petroleumsanctie als stok achter de deur! De redevoering van Hitler in den Rijksdag en het binnenrukken der Duitsche troepen in het Rijnland toonde weder aan, hoe alles in de wereld „betrekk°'ijk" is. Wat ons nog des Vrijdags heel bela s rijk had toegeschenen, Mussolini's antwoord en de bijeenkomst der petroleumdeskundigen, verdween plotseling in het niet in vergelijking tot de sensatie, die ons uit Duitschland bereikte! De petroleum deskundigen, die in Februari tijdens hun eerste bijeenkomst met vragen bestormd werden en de grootste moeite hadden aan den stormloop der weetgierige journalisten te ont komen, konden thans ongestoord door de wan delgangen van het Ontwapeningsgebouw rord- loopen zonder dat één vertegenwoordiger dei- wereldpers zich om hen bekommerde! En op dezelfde plaats in de pers-zaal, waar bij vorige gelegenheden de journalisten en ambtenaren van het Volkenbondssecretariaat zich ver drongen om het daar aangeplakte laatste nieuws uit Rome, hing thans geheel eenzaam en verlaten de mededeeling, dat Mussolini „in beginsel" de aansporing der Raadscommissie van Dertien tot het aanknoopen van onder handelingen met Abessynië over een staking der vijandelijkheden had aangenomen. Wan neer het antwoord in omgekeerden zin zou zijn uitgevallen, zou er waarschijnlijk niet veel meer notitie van genomen zijn! Zoo was iedereen uitsluitend vervuld van de nieuwe ontwikkeling inzake de Fransch-Duitsche be trekkingen en van Hitler's bereidverklaring, dat Duitschland weder in den Volkenbond zou terugkeeren! ij Het was duidelijk merkbaar, dat dit aanbod van Hitier aanvankelijk de hier aanwezige Italianen met bezorgdheid vervulde. Indien de Franschen en Engelschen bereid zouden zijn ondanks Duitschland's nieuwe verdragbreuk, de schending van het Verdrag van Locarno na de schending van de ontwapeningsbepalingen van het Verdrag van Versailles een jaar ge leden. met Hitler in onderhandelingen over een nieuw Locarno te treden en Duitschland met open armen in den Volkenbond weder zouden opnemen, zou Italië de kosten van dit alles moeten betalen. Want het is duidelijk, dat Engeland en vooral Frankrijk des te krachtiger tegen Italië zouden optreden, wan neer een mogelijk uittreden van Italië door den veel belangrijker terugkeer van Duitsch land in den Volkenbond meer dan ruim schoots zou zijn goedgemaakt. De eerste reactie van de Italianen te Genève op Hit ler's rede was dus een van angstig onbehagen Weldra konden de Italianen echter weder ruimer adem halen. Want de berichten uit Parijs leerden, dat de Franschen wederom, zooals helaas reeds bij zoo menige vorige ge legenheid, geenerlei belangstelling hadden voor de goede toekomstmogelijkheden, die Hitler's voorstellen aan hen en aan geheel Europa boden. Het uit Parijs weerklinkende „onaannemelijk" gaf den Italianen vrijwel de zekerheid, dat zij niet de kosten zouden heb ben te dragen, doch integendeel be'angrijke voordeelen uit de sensatie van Eerlijn zouden kunnen plukken! Want nu de Franschen Duitschland's toe komstvoor stellen afwezen, zouden zij natuurlijk des te afkeeriger zijn van een strenge sanctie-politiek tegen Italië, waardoor Frankrijk den bijstand van Italië tegen Duitschland zou kunnen verliezen. Daar Engeland echter tegenover Hitler's voorstellen een eenigszins andere houding dan Frankrijk innam, was het gevolg, dat de be sprekingen te Genève over den oorlog in Afrika blijven stilliggen, totdat meer klaar heid inzake de Fransch-Duitsche betrekkingen zal zijn verkregen. Te Genève doet men thans, alsof er geen oorlog in Afrika meer bestaat. De oorlog wordt tijdelijk „vergeten"! De Raadscommissie van Dertien, die het plan voor de komende onderhandelingen over staking der vijandelijkheden zal moeten ontwerpen, komt pas de volgende week bijeen, nadat de besprekingen van Londen wat meer ophelde ring over het hoofdvraagstuk der interna tionale politiek zullen hebben gebracht. Be grijpelijk is dit stellig. Doch het is desniette min te betreuren, dat wij nu voor dezen zeker ongewenschten toestand geplaatst zijn, dat de commissie uit den Volkenbondsraad op zijn vroegst eerst tien dagen na de aanvaarding door beide oorlogvoerende partijen van haar beroep, om in onderhandelingen over sta king van den strijd te treden, bijeen zal ko men, om den verderen gang van zaken te be spreken! Intusschen duurt het bloedvergieten voort. Intusschen gaan dagelijks vele men- schenlevens verloren. En de Raadscommissie, wier aansporing tot staking van den strijd in beginsel door beide oorlogvoerende partijen is aangenomen, laat tien dagen geheel onge bruikt voorbijgaan, alvorens een stap verder in de richting van beëindiging van den strijd te doen! Zij. die hier te Genève den oorlog in Afrika nog niet geheel vergeten zijn, zien niet slechts met ongeduld de nieuwe bijeenkomst der Raadscommissie van Dertien tegemoet, die misschien den dag van de beëindiging van het bloedvergieten zal kunnen nader brengen, doch zijn ook met groote bezorgdheid vervuld over het nieuws, dat de Italianen trachten, in ruil van hun bijstand aan Frankrijk tegen Duitschland, gedaan te krijgen, dat de reeds bestaande sanctiemaatregelen tegen Italië weder zullen worden opgeheven! Het schijnt dat Flandin hiertoe bereid is. doch dat Eden tegen dezen koehandel nog weerstand biedt! Ook velen, die volstrekt niet als vrienden van de Duitsche nazi's te beschouwen zijn. ver zwijgen hier niet, dat zij een dergelijk plan toch heel onsympatiek vinden. Het komt hier op neer. dat de Volkenbondsstaten ter wille van de bestrijding van een verdragbreuk, die hoogstens ais een oorlogsbedreiging te be schouwen is. hun verzet zouden opgeven tegen een daad van oorlog, die een andere staat be gaan heeft. Wanneer men den strijd predikt tegen de politiek van „voldongen feiten", dan is het voor Italië begane voldongen feit van den inval in het grondgebied van een anderen staat toch nog heel wat erger dan Hitler's ..voldongen feit", dat slechts op de bezetting van eigen grondgebied neerkomt! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. muziek. 12.15 KRO-orkest en lezingen. 2.30 KRO-Melodisten en Kon. Harmonie „St. Cae- cilia". 4.30 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5 20 Geref. Kerkdienst. 7.45 Sport, 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. Concertgebouw-orkest en so list. 9.10 Voordracht. 9 30~ Haarlemsche Orkest- vereen.. Haarlem's Gem. koor en solisten. 9.55 Gram.pl. 10.00 Hoorspel. 10.30 Berichten. Gram.pl. 10.40—11.00 Epiloog. DROITWICH. 1500 M. 12.50 Het Shavpe-Scxtet. 1.20 BBC-Variét-é- orkest en solist. 2 20 Gram.p!. 2_50 Concert mmv. solisten, koor en orkest. 3.35 Londensch Zigeuner-orkest mmv solist. 4.20 Trioconcert. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 Lezingen. 5.50 Alt en strijkkwartet. 7.05 Lezing. 7.20 Bariton en oiano. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheids- oproep. 9.10 Berichten. 9.20 BBC-Theater- orkest, mmv. solist en koor. 10.20 Bridgewater Harpkwintet mmv. solist. 11.05 Epiloog. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkestconcert. 3.05 Nation, orkest. 6 50 Gram.pl. 7.50 Zang. 9.05 Hoorspel. 11.05—12.35 Dansmuziek en Po pulair concert. KEULEN. 456 M. 5.20 Havenconcert. 9.20 Mannenkoor. 1120 Orkestconcert. 12 35 Gevar. concert. 3.20 Om roeporkest. 5.55 Piano-recital. 6.25 Vroolijk programma. 10.1011.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 M. 9.25 Gram.pl. 10.20 Orkestconcert. 1150 Kleinoi'kest. 12.20 Omroeporkest. 1.30 Max Alexys' orkest. 2.35 Gram.pl. 3.20 Dansmuziek. 4.05 Gram.pl. 4.20 Licht orkest. 5.20 Piano recital. 5.35 Kamermuziek. 7 20 Gram.pl. 8.20 Opera-uitzending. Hierna tot 12.20 Gram.pl. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gram.pl. 10.20 Licht orkest. 11.05 Gram.pl, 11.20 Omroeporkest. 12.05 Gram.pl. 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30 Orgel en zang. 2.20 Gram.pl. 2.50 Vocaal concert. 3.20 Kamer muziek. 4.20 Dansmuziek. 6.20 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Dansmuziek. 11.20— 12.20 Gram.pl. CEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Pianospel. 10.05 Weerbericht. 10.20—12.15 Dansmuziek. KONINGSTRAAT 27, TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR (Adv. Ingez. Med.) MAANDAG 16 MAART 1936. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding, VPRO; 10.15 Voordracht; 10.35 Gram.platen, 11.00 de Flierefluiters: 11 45 Voordracht: 12 00 Gram.platen: 12.15 Orvitropia en Gram.pl.: 1.45 Zenaerverz2.00 Viool en piano: 2.30 Gram.platen; 3 00 Voor de vrouw: 3.30 Gram. platen: 4.30 Voor kinderen; 5.05 Orgelspel; 5.30 Gram.platen; 5.50 Gram.platen; 6.00 Le zing: 6.20 Gram.platen6.45 Lezing en de Suriname Plantation Band: 7.30 Viool en piano's: 8.00 Berichten: 8.10 Dansmuziek; 9.00 Radiotooneel; 9.30 VARAorkest en zang- soliste: 10 05 Belichten, voordracht; 10.35 Vervolg concert. 11.00 Gram.platen. HILVERSUM II, 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie: 8.15 Gram. platen: 10.30 Morgendienst: 11.00 Chr. Lec tuur: 11.30 en 12.15 Gramplaten; 12.30 Orgel concert; 2.00 Voor de scholen; 3.45 Causerie, 3.15 Gram platen; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Het Stitsch Salonorkest; 6.15 Gram.platen; 6.30 Vragenuur; 7.00 Berichten, reportage; 7.30 Vragenuur; 8.00 Berichten; 8.15 Dameskoor „Cantemus", Bach-orkest, en solisten; 9.00 Belastingpraatje; 9.30 Vervolg concert (Om 9.55 Berichten; 10.35 Gram.platen. DROITWICH, 1500 M. 11.20 en 12.05 Gram.platen: 12.20 Relig. causerie; 12.45 De ..Alphas"; 135 Orgelcon cert (tot 2.201: 3.20 Gram.platen4.20 Viool en piano; 4.50 Het Leicester Imperial Orkest m.m.v. zangsoliste; 5.35 Dansmuziek; 6.20 Berichten; 6.50 Kamermuziek; 7.10 Lezingen 8.20 L. Levy's orkest en solisten: 8.50 Radio tooneel: 9.50 Berichten; 10.20 Spencer Dyke Strijkkwartet en sopraan; 11.35 Dansmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 7 20 en 8.35 Gram.platen: 11.20 Orkestcon cert; 2.30 Zang: 3.00 Gram.pl.; 4.20 Orkest concert; 5.50 dito; 8 20 Zang; 9.05 Kwartet, zang. viool en voordracht; 11.05 Dansmuziek en populair concert. KEULEN. 456 M. 5.50 en 11.20 Orkestconcert; 12.35 Neier- saks. Symphonie-orkest; 1.35 Schrammelmu- ziek: 3.20 Omroeporkest; 5.20 Vroolijk pro gramma; 7.30 Omroepkleinorkest; 9.50 Gi taar en piano; 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gram.platen: 12,50 Omroeporkest: 1.50 Gram.platen: 5.20 Zigeunermuziek; 6.50 en 7.20 Gram.platen; 8.20 Kleinorkest en zang; 10.30 Gram.platen. 3RI SSEL. 484 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Zigeunermuziek: 1.50 Gram.platen; 5.20 Omroeporkest; 6 20 en 6.50 Zigeunermuziek: 7.20 Pianorecital: 8.20 Oratorium-uitzending. Hierna tot 11.20 Gram.platen. OF - - iv>n>SF.NDER. 1571 M. 7.30 Militair koor- orkestconcert; 9.20 Be richten; 9.40 Causerie; 9.50 Gram.platen; 10.05 Weerbericht; 10.20 Dansmuziek,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11