DE GOUDEN BRUG. De Amerikaan Person van de World Power Conferentie De sluis bij de „Waarbeek" in het nieuwe kanaalpand Hengelo-Enschede van het Twente- H. M. de Koningin bracht Vrijdag een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht, tijdens zijn voordracht welke hij Vrijdag voor het Konink- Rijnkanaal wordt binnenkort in gebruik gesteld Een foto tijden, de rondgang lijk Instituut van Ingenieurs te Amsterdam hield Haring-trekken bij den Helder. Gedurende enkele weken hebben de visschers handenvol werk. De buit wordt binnengehaald Vorstelijke belangstelling voor de Jaarbeurs te Utrecht. - H. M. de Koningin bij de Haar bezoek aan de Jaarbeurs De eerste parade der Duitsche troe pen, welke Don derdag teCoblenz werd gehouden als gevolg der be zetting van het Rijngebied De Japansche premier Okada brengt zijn stem uit bij de verkiezingen, welke in Januari plaats hadden bezichtiging van een der exposities tijdens FEUILLETON SOMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden) J6) München, 28 Dec. 1935. Beste Sylvester! Je brief heb ik ontvangen en na al het verdriet, dat je mij reeds bereid hebt, was dit wel een bijzonder prettige Kerst verrassing. Helaas kon ik je niet omgaand antwoorden, zooals je verlangde, omdat ik een en ander toch eerst eens kalm moest overdenken. Nu echter wil ik je m'n be sluit meedeelen en het is me, bij al m'n ellende, een voldoening te weten, dat je dezen brief moet lezen en niet eenvoudig weg kunt loopen, zooals anders, als ik je wat zei, dat je niet aanstond. Misschien plaagt je geweten je toch wel een beetje. Eerst laat je me maandenlang je levens onderhoud betalen en als ik het met m'n werk, zelfs als ik nachten achtereen achter de machine blijf zitten, niet kan bolwerken, zie je er zelfs niet tegen op een beroep te doen op m'n spaarduitjes. Je schijnt ver geten te zijn, dat je me beloofd hebt mij alles te zullen teruggeven, als je je Schlager aan Rivoli zou hebben verkocht. Ik heb al tijd gedacht, dat je het eerlijk meende en het was me ook bekend, dat je met de muziek veel geld kunt verdienen. Dat heeft de boekhandelaar Goll van den overkant mij ook steeds voorgehouden en daarom heb ik hem voor het verstellen van zijn waschgoed altijd maar weinig in rekening gebracht. Hij was tenslotte de eenige, die begreep, waarom ik dat alles voor je deed en meer dan eens heeft hij het over mijn moederlijkheid gehad, waarbij hij dan op merkte, dat ook eenvoudige menschen vaak geroepen worden geheel onzelfzuchtig een genie te ondersteunen en zoo. Ik heb er nooit iets op geantwoord en alleen maar bij mijzelf gedacht hoe verbaasd hij zou zijn als wij samen zouden trouwen, zooals je me steeds beloofd hebt. Dan zou het mij im mers ook goed gaan en geloof me dan zou ik weer jong zijn geworden. Die paar jaar, welke ik ouder ben dan jij, zou niemand me hebben aangezien. Maar dat is nu alles een illusie gebleven. Door je mooie praatjes en beloften ben je er maar al te goed in geslaagd van m'n goedgeloovigheid en liefde te profiteeren. En toen je het geld van Rivoli hebt ontvangen, heb je mij er geen cent van gegeven, ja, je hebt er zelfs geen woord over gesproken. Eerst achteraf ben ik alles te weten gekomen, maar toen was het te laat, want intusschen had je kans ge zien je met al je hebben en houden uit de voeten te maken. Dat noem ik een ten hemel schreiende ondankbaarheid. Of dacht je met je kaart uit Innsbruck van 15 dezer eenvoudig van alles af te zijn? Zooals je schrijft moest je naar de bergen, rust en verstrooiing zoeken om weer mensch te worden, omdat je het in het kleinburger lijke milieu niet langer uithield. Maar dan vergis je je toch. Ik laat me door jou niet langer voor den gek houden. Nu, nu je voor de zooveelste maal weer eens in de knoei zit, herinner je je plotseling mijn bestaan; denk je, dat ik je zal helpen, om dat je in dat sjieke hotel en dat deftige gezelschap, waarin je schijnt te verkeeren, bent vastgeloopen. Je zweert, dat het de laatste maal zal zijn en dat je anders zult worden. Ik moet je de blamage besparen tegenover die barones von Geitler-Hattorff, die een deftige, oude dame is en die je door haar invloedrijke relaties bij je verdere loopbaan behulpzaam zal zijn. Beste Syl vester, die verhaaltjes ken ik nu wel lang zamerhand en daar loop ik niet meer in. Je hebt al gaa.k bedrogen. Ik geloof je niet meer. Nu is het uit. Je moet nu maar eens probeeren op een andere manier aan geld te komen. En als je dat lukt, betaal dan eerst eens je schulden in het klein burgerlijk milieu in München aan de Kerk pleinstraat no. 16, waar ik me voor jou ge ruïneerd heb, vóór je ander slachtoffer vond en de fijne meneer uithing bij baro nessen en andere menschen van adel. Met dezen wensch verblijf ik, EMMA KOCH, P.S. Zooeven was de boekhandelaar Goll hier, die medelijden bleek te hebben en me mee deelde, dat hij een baantje voor je heeft. Een kennis van hem opent dezer dagen een nieuw bierrestaurant aan het Mariahilf- plein en zoekt een pianist voor 's avonds van 8 tot het sluitingsuur. Loon 6 mark per dag en avondeten met bier, wat me werke lijk heel behoorlijk lijkt. Tramgeld heb je niet noodig, omdat het vlak in de buurt is. Dat dunkt me een kans, waarmee nog alles is goed te maken. Op den duur zul je zeker meer verdienen en wie weet, word je dan nog eens dirigent van een goed strijkje. In ieder geval zouden wij den eersten tijd gemakkelijk rond komen, zonder dat we mijn allerlaatste spaarduitjes zouden be hoeven aan te breken. Ik heb nu ook weer nieuwe klanten gekregen door mevrouw Hahnel. Daar verdien ik drie maal zooveel als dat ik voor de confectiezaken naai. Wees nu eens verstandig en niet eigenwijs. Schrijf me per omgaande, dan stuur ik je het reisgeld derde klas van Innsbruck naar München, maar voor je nobele avonturen in Igls betaal ik geen cent. Geef den eige naar van het hotel je mooie koffers en pakken maar, die je hier toch niet noodig hebt. Tot Innsbruck kan je gaan loopen, Zoo ongemerkt als je uit München bent verdwenen, zal je het uit Igls ook wel kun nen. gat a! die deftige menschen denken, laat me koud. Maar ik wil het dan toch nog één keer met je probeeren, omdat ik je lief heb, zoo slecht als je ook voor me bent geweest. Ik verwacht je antwoord met ongeduld. Je EMMA. Slechts een paar minuten heeft Johanna noodig gehad om dezen brief te lezen. In die enkele minuten echter is een wereld in haar ineen gestort. Een rechtlijnige wereld van goed en kwaad, een wereld, waarin slechts zwart en wit zijn, die geen schakeeringen kent, geen middenweg en geen compromis. Bij alle verstand en alle ervaring, bij alle tolerantie van denken en oordeelen als modern mensch van onzen moeilijken en aan problemen zoo rijken tijd, bezit Barones Geitler-Hattorf nochtans slecht een theoretische levenskennis. Met haar gebrek aan pratische ervaring ont breekt haar het vermogen zich in noodtoe standen in te leven, welke door hun benau wende constellatie niet zoo zonder meer zijn op te heffen. Zij weet niets van situaties, die elk voor zichzelf en van binnen uit beoordeeld moeten worden en zelfs haar liefde vermag hier geen vergelijk treffen, geen brug te slaan over den afgrond, welke zich hier zoo ver bijsterend heeft geopenbaard. Als een centenaarslast drukken de pulnhoo- pen van deze, zoo plotseling verwoeste wereld haar op het hart. Dat hart, dat de onloochen bare beteekenis van dezen brief zoo diep heeft getroffen. Nog verdoofd door de kracht van den toe- gebrachten slag blijft Johanna onbeweeglijk en dof voor zich uitstarend zitten, tot zij plot seling uit het gegons van stemmen in de ge lagkamer beneden die van Sylvester Vonberg hoort: „Halloaannemennog een cognac. Dan staat zij op, traag en stijf. Het is, of zij door onzichtbare draden omhoog wordt getrokken. Haar gelaat is ingevallen. In de donker omschaduwdc oogen brandt de ver beten smart van dit uur, welke een harde trek om den jongen mond heeft gegraven. Een oogenblik strijdt Johanna met gevouwen han den tegen dit verdriet, eenigen minuten lang heeft ze noodig om de verraderlijke trilling om haar mondhoeken meester te worden, maar tenslotte weet zij de verleiding om zich ten volle aan haar diepe smart over te geven, te weerstaan. Dank zij de sinds haar kinds heid beoefende zelfbeheersching, weet zij zich althans in zooverre te herstellen, dat het haar mogelijk wordt kalm te overleggen ente handelen. De wensch om den man, die van dit alles oorzaak is, niet meer te ontmoeten, vormt daarbij het leidend motief, want het is Jo hanna onmogelijk hem ter verantwoording te roepen en daarbij zijn leugens en verraad ter sprake te brengen. Weg, wil ze, Weg, zoo spoe dig mogelijk! En daarbij handelen! Verzetten wil ze zich tegen den vreeselijken slag die haar is toegebracht. In deze richting werken de gedachten van het meisje, aanvankelijk koortsachtig, al spoedig echter exact Op de ronde tafel voor de canapé ligt naast een menu en een inktpot, een pennemes. Daar mee tornt Johanna een naad open van haar skijumper, waarin zij, om op alle eventuali teiten. waarmee bij groote bergtochten steeds rekening dient te worden gehouden, te zijn voorbereid, een paar bankbiljetten heeft in genaaid. Die heeft ze noodig, nu zij Sylvester Vonberg de beschikking heeft gegeven over haar portemonnaie. Daarna verlaat ze zachtjes het vertrek en buigt zich over de trapleuning. Zij behoeft niet lang te wachten. Reeds na enkele minuten ziet zij, hoe de kelnerin de ge lagkamer verlaat om zich door de gang naar de achter gelegen keuken te begeven. Met ge dempte stem roept zij het meisje en wenkt het naar boven te komen. „Kan ik naar Igls telefoneeren? „Welzeker „Maar ik zou graag alleendat wil zeggen, zonder dat .(Wordt vervolg#)]

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 16