k i i.ti. Slew N.l HlBNft STOfTIN Croote Schoonmaak. Hit B&i@êifMjjêsê£ 53e Jaargang No. 16173 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 14 Maart 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-. Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30— lies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. lorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 Maart. Het Dispuut. In Londen trachten de Locarno-staten het eens te worden over de jegens Duitschland aan te nemen houding, en geven communiqués uit waarin zij zeggen dat er een toenadering tusschen hun verschillende standpunten komt. Berlijn is er blijkbaar niet erg gerust op, maar ondanks de heerschende spanning verwacht Europa geen oorlog. En hoe langer men praat, hoe meer men kalmeert en over de „symboli sche bezettingen" praat, die een nuchter mensch een beetje zonderling aandoen, om dat een nuchter mensch zich niet makkelijk verplaatst in de geestesgesteldheid van staats lieden van weerszijden, die op de een of andere wijze hun figuur, dus hun prestige, tegenover de openbare meening willen hand haven en van deze gedachte voortdurend ver vuld zijn. Zonder schokken zal het verdere verloop wel niet zijn, maar de snel-levende wereld van dezen tijd kan wel tegen een stootje. Er zijn al zool el schokken geweest, en er zijn er al zooveel overleefd. Is er niet heel veel te zeggen voor de optimistische op vatting, die in de gebeurtenissen der laatste jaren, in de reeks hevige stuiptrekkingen die de wereld en vooral Europa doormaakt, de barensweeën van een betere internationale samenleving zien? Dit is zeker dat men om de dingen te kunnen begrijpen zich niet van dag tot dag door allerlei redevoeringen, be richten van min of meer alarmeerenden aard en voorspellingen van velerlei fantastische profeten moet laten beïnvloeden. Als men eens even poogt zich te herinne ren hoeveel alarmeerende uitingen en hoe veel daverende redevoeringen er in de vorige jaren geweest zijn, die evenmin als de tal- looze critieke situaties tot eenige werkelijke uitbarsting geleid hebben, dan begrijpt men dat er een groote lijn door al deze stormach tige gebeurtenissen moet loopen. Als die ons thans voert naar een volledige erkenning van Duitschland op basis van gelijk recht met de andere mogendheden, en zijn terugkeer in den Volkenbond, dan mogen wij daar blij mee wezen. Dan zullen de ergste fouten van het verdrag van Versailles teniet zijn gedaan, en dan betreedt de Volkenbond een nieuwe phase in zijn historie, waarin hij een stuk Sterker kan worden. Een volgende phase zou de intrede van de Vereenigde Staten in den Volkenbond kun nen zijn, en daarmee zouden we in zekeren zin terugkeeren tot een der hoofdpunten van zijn oorspronkelijken opzet, want was het niet de Amerikaansche president Woodrow Wilson die den Bond schiep, maar die te vroeg bleek te zijn voor het inzicht van zijn eigen volk? Is in den loop der jaren de Amerikaansche houding tegenover den Bond niet veel begrijpelijker geworden en beseft men in Europa thans niet, dat er met de Vereenigde Staten wel te praten zal zijn als men hier eerst zijn eigen huis in orde brengt? Dit alles klinkt nog als toekomstmuziek. Maar wij leven zeer snel, de gebeurtenissen volgen elkaar in duizelingwekkende vaart op, de tijd kan zeer kort zijn waarin na nieuwe emoties deze dingen tot werkelijkheid worden. Het schijnt niet ondenkbaar dat op korten termijn de andere Volkenbondsleden een beroep zullen moeten doen op Frankrijk en Duitschland, die geen territoriale "spira- ties ten aanzien van elkaar hebben maar niettemin in voortdurend wantrouwen tegen over elkaar staan, om gezamenlijk Europa te verlossen van het gevaar dat niet alleen hen, maar ons allen bedreigt. Dat zou het groote keerpunt kunnen zijn voor de intrede van een volgende ontwikkelingsphase van internationale samenwerking. R. P. Gereformeerde Kerk te Haarlem. De vierde predikant. 1 s. C. Veenhof te Harkstede heeft het be roep naar de Gereformeerde Kerk te Haarlem aangenomen. Dit wordt dus de vierde predikant bij de Gereformeerde Kerk te Haarlem. J. P. DE KLERK 60 JAAR. Heden vierde de Haarlemsche Gemeente ontvanger, de heer J. P. de Klerk, zijn 60sten verjaardag. Toen hij vanmorgen op het kantoor kwam, vond hij op zijn bureau een bloemenhulde van de ambtenaren van zijn bureau. Deze heeren boden hun hartelijke gelukwenschen aan, alsmede de Griffier de heer A. J. de Landmeter en alle andere amb tenaren van het Stadhuis. De bebouwing van Heemstede Komt het landelijk karakter in 't gedrang Wat is het belang der gemeente? In een der laatste vergaderingen van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Heemstede zijn eenige opmerkingen ge maakt over de bebouwing. Men vreesde dat er te veel en te dicht aaneen gebouwd werd, waardoor het landelijk karakter der gemeen te in het gedrang komt. Wij hadden over deze aangelegenheid een onderhoud met een der bestuursleden van deze vereeniging. Deze zei ons: Inderdaad er komen den laatsten tijd eeni ge klachten, dat Heemstede wat te veel bouwt. De huizen komen hier en daar veel te dicht op elkaar t.e staan, waardoor de ge meente haar landelijk aanzien dreigt te ver liezen. Dat zou een groot nadeel zijn, want Heemstede is bij de forensen in trek geko men om dit landelijk karakter. De menschen willen buiten wonen en als een landelijke gemeente op den duur te veel doet denken aan een stadsbebouwing. gaat de aantrekke lijkheid er voor hen immers af. Daartegen moet dus in het belang der gemeente ge waakt worden. De klagers hebben o.a. het oog op de groote woonwijken die aan den Heerenweg (de Rijn straat en omgeving) en in de nabijheid van de Glip verschenen zijn. Zij meenen dat in die mooie omgevingen een ruime open bebou wing op haar plaats geweest was. Maar daarover gaat het niet alleen. Ook zijn er klachten over een te drukke bebou wing aan de Oostzijde van de Dreef. Men denkt als wij de huizen slechts in blokken van 2 of drie bouwen dan is het landelijk ka rakter behouden, doch dit blijkt in de prak tijk toch niet zoo te zijn. In de uitbreidingsplannen die de gemeen teraad heeft goedgekeurd is wel den aard van de bebouwing (gesloten of open) geregeld, maar het is een nadeel, dat er geen voor schriften zijn gegevien hoe hoog de huizen mogen zijn. Daardoor wordt verkregen, dat er op verschillende plaatsen huizen met zeer hooge daken gebouwd worden, die meer in een stadskwartier dan in een landelijk forensen dorp passen. Er is zoo vervolgde onze zegsman voor de gemeente op dit terrein wel iets te doen. Getracht moet worden om nog te redden wat te redden is. Daarvoor zal het dan evenwel noodig zijn om de bestaande bepalingen aan te vullen. Er is te Heemstede een schoonheidscommis sie. Deze beoordeelt de ingekomen bouw plannen, maar het wordt als een bezwaar ge voeld, dat deze de bouwplannen op zich zelf beoordeelt. Het algemeen aspect der gemeente zou er ongetwijfeld bij winnen als daarnaast ook meer aandacht gewijd zou worden aan de vraag hoe het ingediende object zich aan past bij de omgeving. Verder zal er op gelet moeten worden, dat Heemstede niet vol gebouwd wordt. Wij hebben wel is waar ons mooi wandelbosch Groenendaal, maar daarmee alleen wordt het landelijk karakter der gemeente niet gered. Vele bewoners van Heemstede wonen te ver van Groenendaal om daaxwan geregeld te kunnen profiteeren. Andere nog onbebouwde landelijke stukken der gemeente moeten als dit mogelijk blijkt gespaard worden, of al thans belangrijke gedeelten daarvan. Spe ciaal had onze zegsman ook het oog op de mooie stukken aan het Zuider Buiten Spaarne. Wij vroege tenslotte of „Vreemdelingen verkeer" in deze aangelegenheid nog iets zal doen om tot verbetering te komen. Onze zegsman zei, dat de quaestie in een volgende bestuursvergadering aan de orde zal komen. In het stuur zitten eenige personen die veel invloed hebben in het gemeentebestuur, zoo dat wel verwacht kan worden, dat alle aan dacht aan dit voor Heemstede zoo belangrijke punt geschonken zal worden. Zooals onze lezers zich zullen herinneren hebben wij ook reeds een jaar geleden de aan dacht op deze zaak gevestigd. Dat was toen wij bijzonderheden mededeelden over den aanleg van een wandelpad door het weilan den-complex langs het Spaarne. Men weet dat ook reeds vele jaren de qua\stïe van de bebouwing van het landgoed ,Meer en Berg" hangende is. De gemeente heeft getracht het landgoed aan te koopen. Het plan zou dan zijn het mooiste gedeelte daarvan onbebouwd te laten en met het mooiste gedeelte van „Groenendaal" te ver eenigen tot een groot wandelbosch. v»e randen om de beide parken zouden dan oebouwd kunnen worden (een ruime open bebouwing) om de kosten van den aankoop van „Meer en Berg" te verlichten. Dit grootsche plan is tot heden nog niet uitgevoerd kunnen worden, omdat de gemeente met eigenaars van „Meer en Berg" niet tot overeenstemming konden komen over den piüjs. De hoop blijft evenwel bestaan, dat de partijen tenslotte elkaar als nog zullen vinden. Wij hebben ook nog bij Openbare Werken ons licht opgestoken. Daar was men van mee ning, dat de gemaakte aanmerkingen wat overdreven moeten worden geacht. Het is waar, er wordt te Heemstede op sommige pun ten dichter aaneen gebouwd als bijvoorbeeld te Aerdenhout, maar dit kon toch niet ver meden worden. Men moet het aan den an deren kant toch ook mogelijk maken, dat de gebouwde huizen niet te duur worden, want daaraan zijn ook bezwaren verbonden. Reeds is door verschillende bouw-exploitanten aan gedrongen om niet te strenge eischen te stel len voor de open bebouwing, want dan wordt de exploitatie bemoeilijkt. Heemstede, zooais het nu geworden is, is bij de forensen zeer in trek. Er stonden den laat sten tijd vrij veel huizen leeg, zoodat a 1de vraag geopperd werd of niet te veel gebouwd Houtstraat A 48 (Adv. Ingez. Med.) was. Maar dit blijkt niet zoo te zijn. Er komt juist den laatsten tijd groote schot in den verkoop en verhuur van de leegstaande huizen. Wil de gemeente bij de nog te bouwen huizen eischen stellen dat zij zich meer aan het landelijk aspect der gemeente aanpassen, dan zal de raad de bestaande bepalingen moeten aanvullen. Regeering tegen verdere uitbreiding van Beverwijk. Urgentie daarvan niet gebleken. Bezwaren tegen een gemeente Wijk aan Zee. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot samenvoeging van Bevei-wijk en Wijk aan Zee en Duin. zegt de minister, tegen een an dere regeling van het grensverloop tusschen deze gemeenten twee bedenkingen te hebben In de eerste plaats is hem niet gebleken van een zóó krachtig verlangen naar zelfstandig heid. en zelfs afscheiding van de bevolking van het vroegere Wijk aan Zee, dat hierop een rationeele gemeentelijke indeeling, waar bij de eenvoud wordt, betracht, zou kunnen worden gegrondvest. In de tweede plaats heeft de minister bezwaar op dezen grond, dat, werd het geopperde denkbeeld gevolgd, er naast een rationeele indeeling te eener zijde (Beverwijk en Wijk aan Duin), anderzijds in het leven zou worden geroepen een wel zeer kleine gemeente, waarvan de levensvatbaar heid ernstig moet woiden betwijfeld. Wat de door eenige leden bepleite toevoe ging aan Beverwijk van een deel der ge meente Velsen betreft, antwoordt de minis ter, dat hij, zonder te willen zeggen, dat die uitbreiding voor Beverwijk zonder eenig nut zou zijn, zich liever thans tot de bepaald noodzakelijke voorziening wil beperken. Voorts is den minister uit een oogpunt van ontwikkeling van de streek de urgentie van opheffing van Heemskerk als zelfstandige ge meente, zooals eveneens door genoemde le den werd voorgestaan, niet gebleken. NIEUWE SCHOOL VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Narvns het bestuur der vereeniging „Reho- both" ts Haarlem is door architect A. de Maa- ker het bouwen van een schoolgebouw voor voorbereidend lager onderwijs op een terrein aan de Zomeiwaart. opgedragen aan den aan nemer J. v. d. Putten te Haai'lem. Luchtbescherming? Het leugenachtig karakter van den oorlog. Onder den titel „Luchtbescherming" heeft ,Kerk en Vrede" uitgegeven een brochure „Luchtbescherming" door dr. M. van der Voet, alhier, predikant bij de Ned. Heiw. Gemeente in Haarlem-Noord. De schrijver komt tot deze samenvatting: „Wij zien als Vereeniging „Kerk en Vrede" in de toenemende dreiging van den luchtoor log een aansporing te meer om onversaagd te getuigen tegen den waanzin en de zonde van den oorlog in het algemeen en op te komen voor ons beginsel, dat Evangelie en oorlog een onverzoenbare tegenstelling vormen. Wij zien in luchtbescherming de tragische consequen tie van dat alles en meenen, dat de actieve be scherming in den voim van tegenaanvallen etc. onvereenigbaar is met ons beginsel en dat- het beter is onrecht te lijden dan onrecht te doen. Wij meenen daarentegen het aan ieder's jeweten en inzicht te moeten overlaten in hoever hij zijn medewerking kan verleenen aan passieve luchtbescherming, waardoor het leed hier en daar eenigei'mate ingeperkt zou kunnen worden." Het boekje eindigt met 9 stellingen, waarin de aandacht wordt gevestigd op de gevaren van den luchtoorlog en den chemischen oor log. Stelling IV luidt: „Het vloekt met de heilige beginselen van waarheid en moraal, dat de ontwapeningscon ferentie plechtig overeenkomt gas- en chemi schen ooi'log te verbieden en tegelijk maatre gelen tot luchtbescherming neemt. Het leu genachtig karakter van den oorlog, dat een wezenlijk eigenschap van het systeem is, wordt hier bij het begin ontmaskerd." „Luchtbescherming", zoo luidt stelling V, „is de laatste noodlottige consequentie van het oorlogssysteem, dat op onwaarachtigheid en verdragsverraad berust en op vernietiging en verderf gericht is." Tenslotte stelling IX: „Principieel kunnen wij niet ei-nstig genoeg tegen luchtoorlog (en luchtbescherming) protesteeren. Practisch zij vastgesteld, dat „een weinig luchtbescher ming" (hoewel financieel te dragen) geen effect oplevert; terwijl een grootsch opgezette luchtbescherming financieel ondragelijk maar vooral moreel onhoudbaar is en ook dan nog geen waarborg voor afdoende beveiliging geschonken is." De huisvrouw is weer op de stang, De Groote Schoonmaak is in gang, Het huis verkeert in zeepsopsfeer. En moeder trekt geducht van leer, Er wordt geboend, geschrobd, gedweild. Het zeil met slappe was bezeild, Er staat een emmer op de trap, Hier ligt een stoffer, daar een lap. De heer des huizes knort wat rond, Onwennig ais verdwaalde hond, Zijn leunstoel moet gerepareerd, Hij heeft dat nooit geconstateerd. Zijn pijp is ergens wegeiegd En moeder zegt, die komt terecht. Maar vader zoekt aan allen kant Naar dezen vriend en naar zijn krant. De Groote Schoonmaak Maartbacil, Doet weer met moeder, wat hij wil, Hij heeft met water, was en zeep, Haar weer volkomen in zijn greep. En wij, van 't sterke genus man, Wij zuchten er gi-amstorig van, Als de beslissing aan ons lag, Dan was er nooit één schoonmaakdag. Maar als de man 't oprecht beziet, Onthoudt hij toch den eerbied niet En lof aan 't vrouwelijk geslacht, Dat steeds in 't leven schoonheid bracht. P. GASUS. Radiodistributie Haarlem. Iets wat goed is, zal gedijen, Da's een ongeschreven wet. Daarom krijgt de distributie Met den dag een grooter net. (Adv. Ingez. Med.) De Europeesche vrede op nieuwe grondslagen? Engeland zou met nieuwe voorstellen komen. „Echo de Paris" acht de kans op sancties tegen Duitschland niet groot. LONDEN, 14 Maart (A.N.P.) De Daily Telegraph meent te weten dat de Engelsche regeering bepaalde voorstellen voorbereidt, die er op zijn gericht den Europeeschen vrede op nieuwe bases te grondvesten en die aan de mogendheden zouden worden voorgelegd, zoodra een basis is ge vonden voor ondei-handelingen tus schen Duitschland en de andere on derteekenaars van het Locamopact. Bij deze voorstellen zou met alle sug gesties van Hitier rekening worden gehouden.. Houding der Franschen verscherpt. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegiraph schrijft voorts dat een samen vatting van de verschillende meeningen der Locarnolanden is uitgewerkt in een memo randum van den Belgischen minister-presi dent Van Zeeland, dat de basis van de be sprekingen van Vrijdag is geweest. De houding der Franschen is aanmerkelijk feller gewor den sedert de aankomst van Paul Boncour. Sir Samuel Hoare heeft de meening der La gerhuiscommissie voor buitenlandsche zaken medegedeeld aan Baldwin. Deze meening houdt in, dat men alles moet beproeven om tot een regeling te komen, waarbij alle be trekkingen moeten medewerken. Uiteindelijk echter moet Engeland de verplichtingen uit het Volkenbondsstatuut en het vei-drag van Versailles nakomen. PARIJS, 14 Maart (A.N.P.) Pertinax schrijft in de Echo de Paris, dat hij niet kan zeggen dat de kans op een doortastend en I Het woord is aart.... Victor Hugo: De tijd is de bouwmeester, het volk de metselaar. nergiek optreden tegen Duitschland groot is. Frankrijk en Engeland zijn het niet eens en aan het. woord „toenadeitng" mag mea geen al te groote beteekenis toekennen. In ieder geval zal de Volkenbondsraad zijn ar beid moeten vertragen, opdat de besprekingen tusschen Frankrijk en Engeland kunnen wor den voortgezet. Pertinax schrijftt verder, dat de Fransche minister van buitenlandsche za ken bij de kwestie van economische en finan- cieele sancties nog steeds stuit op den tegen stand van Engeland, waarbij zich ook staten als Nederland, Argentinië, Denemarken, Por tugal en Polen aansluiten. De procedure te gen Duitschland biedt bovendien veel grootere moeilijkheden dan die tegen Italië. Italië heef: zich schuldig gemaakt aan een oorlogs daad. Duitschland aan een vijandelijke han deling. „Toestand mag niet nog moei lijker worden gemaakt." De conclusies van het rapport-Van Zeeland. Uit Londen De Times deelt mede dat de conclusies van het ontwerp-rapport van Van Zeeland als volgt luiden le. Erkend wordt dat Duitschland zijn vrij willig aangegane verdragsverplichtingen heeft geschonden. 2e. Er bestaat overeenstemming onder delegaties, dat de toestand niet nog moeilij ker mag worden gemaakt. 3e. De kwestie van een Britsche bijdrage tot de veiligheid van de overige mogendheden moet worden opgelost. De onder deze drie punten samengevatte kwesties hebben de Locarnomogendheden gis teren den geheelen dag beziggehouden. JUBILEUM BIJ DE POSTERIJEN. Op 16 Maart hoopt de heer Ch. R. v. Walle, assistent 1ste klasse bij de posterijen, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij het postbedrijf in vasten dienst trad. ENGELAND'S TOEKOMSTIGE KONINGIN? In Londensche kringen gaat het gerucht, dat koning Edward het plan zou hebben in het huwelijk te treden met prinses Eugenie van Griekenland. Prinses Eugenie is een dochter van prins George van Griekenland en 26 jaar oud. KOMT PROF. KOLLEWIJN NAAR GRONINGEN? BATAVIA, 14 Maart. (Aneta) Naar Aneta verneemt is prof. Kollewijn thans hoogleeraar aan de rechtshoogeschool te Batavia candi- daat voor een hoogleeraarsstoel aan de uni versiteit te Groningen. De Fransche delegatie op de Londensche con ferentie maakt melding van toenadering der verschillende standpunten. pag. 4 Tot minister van defensie in Engeland is be noemd Sir Thomas Inskip. pag. 4 De oorlog in Oost-Afrika: de geruchten over directe onderhandelingen tusschen Italië en Abessvnic worden te Rome en Addis Abeba tegengesproken. pag. 4 Minister Colijn heeft vragen betreffende de radiorede van Woensdagavond beantwoord. pag 3 De Eerste Kamer over het spellingvraagstuk pag. 3 Regeering voelt niet voor een verdere uitbrei ding van Beverwijk. pag. 1 Komt het landelijk karakter van Heemstede langzamerhand in het gedrang? pag. 1 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het Dispuut. pag. 1 Georg Bernhard: De financicele politiek van Duitschland. pag. 4 Hoe ik groeide: De zaal. pag. 3 Van onzen Geneefschen correspondent: De vergeten oorlog. pag. 11 Willy van der Tak: Historische vrouwenfi guren. pag. 11 Sportbeoefening in Indië. pag. 6 Dr. W. G. N. van der Sleen: Rondom Jodhpur. pag. 7 L. S.: H. D. Vertelling. „Bezoek aan het stam land". pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 Financieele Kroniek: Politiek en Beurs pag. 9 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 5 J. B. Schuil: Biografie. pag. 5 J. H. de Bois: Recente Kunstliteratuur. pag. 8 P. v. d. Hem: De regeering waakt. pag. 3 Puzzlerubriek. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. V

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1